Verdediging van stuurman deerlijk gehavend BRIEF AAN VROUW TOEGELATEN ALS BEWIJSSTUK Elaeryn Ruwe taal van „ijzervreter" Malinowski GERAMMEL MET MELK KOST GELD Vreemde rol van tolk Gezocht vijftig gezinnen Mc Kampeerboerderijen zijn stallen Scheepstimmerman heeft benauwde ogenblikken Bezwaren vanKamer tegen wet registeraccountants FRIESE COMMISSIE RAPPORTEERT: Coalitie-kabinet in Turkije Plastic kratten Nieuwe getuigen in zaak-Mertens worden gehoord Pag. 7; Cognacje Tijdstip Precedent van 1872 Waanzin Verwarring Tolk Glaasje melk Gezonde slaper Drink a/s jonge" moeftffi/ RAKETTEN MASSALEGERS MUUR DOOR BERLIJN IS PERMANENT Ontvluchte monteur weer op reis gegaan Nederlandse houding in V.N. afgekeurd ALGEHELE REGELING GEWENST ONDERZOEK NAAR RADIOACTIVITEIT IN RIJNBEKKEN Nederlanders bestrijden insecten in Egypte INENTEN~TEGEN ATOOMBOM Woensdag 25 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze rechtbankverslaggever CHESTER. De openbare aanklager in het proces tegen de Nederlandse stuurman R. (beschuldigd van moord op het dienstmeisje Margaret Hughes uit Menai Bridge in Wales, gepleegd in het doktershuis in de nacht van 30 juni op 1 juli) heeft gis teren allerminst reden tot ontevredenheid gehad. Hij behaalde weliswaar maar twee dui delijke successen, maar die waren dan ook van zulk kaliber, dat de verdediging zich gisteravond bij de schorsing, hoewel niet uit het veld geslagen, terugtrok met deerlijk gehavende gelederen. /~\M TE BEGINNEN liet rechter Hinchcliffe de brief, die de stuurman vlak voor zijn arrestatie aan zijn vrouw heeft ge schreven en die als een bekentenis kan worden opgevat, tegen veler verwachting in toe als stuk van overtuiging. De oude rotten, die hier rondlopen zien in deze beslissing een aanwijzing, dat de rechter overhelt naar ernstige verdenkingen jegens R. De TWEEDE SLAG voor de ver dediging kwam, toen een expert van de dactyloscopische dienst de vingerafdrukken op het venster van de badkamer in het huis van de dorps dokter van Menai Bridge met grote stelligheid identificeerde als van R. afkomstig. Hij had vier „vingers" ver geleken en had daarbij 52 punten van overeenkomst aangetroffen. „Overweldigend" noemde hij het zelf en de verdediging zag geen aanleiding om aan zijn woorden te twijfelen. Rech ter Hinchcliffe droeg aan de zekerheid nog dit bij: hij vroeg aan de expert „Heeft u ooit afdrukken van twee men sen gezien die aan elkaar gelijk waren?" Het antwoord luidde: „Nooit". De rechter wees de jury met grote na druk op deze verklaring. slotte tot de conclusie, dat hij op 30 juni na een avondje uit in Menai Bridge om ongeveer half twaalf aan boord van de kustvaarder was teruggekeerd en dat hij kort daarna stuurman R. op het schip had gezien. Dat was dan weer in flagrante strijd met wat de Schiedamse kapitein van de Wiema, de heer Belstra, even later zei. Inderdaad had deze Van der Hoek wel omstreeks de opgegeven tijd ge zien, maar van een aankomst van stuurman R. vrijwel direct daarna was volgens hem geen sprake geweest. Mr. Wien pakte de scheepstimmerman nog eens stevig aan, toen die vaag van herinnering bleef over wat hij op 30 juni precies in Menai Bridge had ge daan. MR. WIEN: u met R. MR. WIEN, de raadsman van R„ be paalde zich tot enkele vragen, die dit opleverden: De expert kon niet zeg gen, wanneer de afdrukken waren ge maakt; verder gaf hl) de stellige ver klaring, dat er in de kamer van het dienstmeisje geen afdrukken waren ge vonden, die van de vingers van stuur man R. afkomstig konden zijn. De vraag van de verdediger naar het tijdstip, waarop de afdrukken konden zijn gemaakt heeft betekenis. Komt men straks misschien voor de dag met de mededeling, dat de stuurman wel bij Margaret is binnengeklommen, maar dat hij dat heeft gedaan op een ogen blik, dat niet te rijmen valt met het tijdstip van de moord? Dat is vast gesteld op de periode tussen drie uur en half vijf in de ochtend van zaterdag 1 juli althans zo interpreteert de verdediging de verklaringen van de eergisteren gehoorde patholoog-ana toom dr. Evans. KEREN WIJ TERUG tot de brief. Over de toelating daarvan is lang en hevig gevochten. Zowel mr. Davies namens „de kroon" als mr. Wien namens stuurman R. overlaadden de rechter met een keur van argumenten, opgediept uit de zware folianten, waar in de Britten de uitspraken van hun rechters bewaren. Mr. Wien knoopte onmiddellijk aan bij het precedent van 1872, waar ons al eerder op was gewezen en waarover wij ook hebben bericht: het geval van een brief van een gevangene aan zijn vrouw, die door een politieman was onderschept en die door de rechter als bewijsstuk werd verworpen. Rechter Hinchcliffe ging echter aan het einde van de debatten (waarbij de jury werd weggestuurd, omdat men ontijdige be ïnvloeding wilde vermijden) met de kroon mee, en hij liet de brief toe. Zo werd het epistel in al zijn tragiek voorgelezen. Hier volgt de Nederlandse vertaling van de Engelse versie: MIJN LIEVE VROUW, Hier is "Irl egn briefje van mij. Ik heb iets gedaan in een vlaag van waan zin, dat je mij nooit zult kunnen vergeven. Je zult er zeker nog wel over horen. Over deze brief moet je nooit spreken als er mensen komen. Vertel ze maar over mijn woede-aanvallen en dat ik mij daar na niets meer kan herinneren. Ik wens je voor de rest van je leven het allerbeste. Denk nog eens aan mij lieveling." Getekend, Henk. „P.S. Ik hou van je, dat zweer ik je." Zoals dit kattebelletje geschreven een dag na de trouwdag van het echt paar R. er ligt, gevoegd bij de onaan vechtbare vingerafdrukken op het ven ster van de badkamer is het rampzalig, tenzij stuurman R. met plausibele ver klaringen komt. Men verwacht hier dan ook algemeen, dat zijn verdediger hem aan het slot van het proces zelf als ge tuige onder ede zal laten optreden. Mr. WIEN is voor het overige er wel in geslaagd de verwarring nog groter te maken dan die na de eerste procesdag al was. Hij heeft met name de verkla ringen van een van stuurman R.'s mede- opvarenden op de Groningse kustvaar der „Wiema", de scheepstimmerman Gerrit van der Hoek, totaal onderste boven gehaald. De jongeman had het uiterst benauwd en werd vraag na vraag nerveuzer. Zijn positie werd benard toen mr. Wien aan hem de mededeling ontlokte, dat hij in tegenstelling tot nu. op 30 juni een baard had gedragen. Had niet een inwoner van Menai Bridge gezegd, dat hij een Hollander met een baard Margaret Hughes op de avond voor haar overlijden had zien vol gen? Gerrit van der Hoek werd rood. toen hij zijn antwoord gaf, en hij raakte jn de war. Hij begon tijden door elkaar te haspe len, herriep eerder afgelegde verklarin gen en kwam onder de, uiterst kritische blikken van rechter Hinchcliffe ten „Herinnert u zich dat een cognacje heeft ge dronken, omdat de stuurman zijn trouwdag vierde?" Van der Hoek: „Nee, dat kan niet. Het was vrijdag." Mr. Wien: „Hoezo?" Van der Hoek: „Op die dag zouden wij vertrekken en er is een regel dat een zeeman niet drinkt voor hij gaat varen!" Mr. Wien (uiterst verbaasd): „Wel wel, maar als iemand op zijn trouwdag iets feestelijks wil drinken, wanneer denkt u dan dat hij het zal doeit?" Van der Hoek: „Op zijn trouwdag natuurlijk." Mr. Wien: „En als nu blijkt, dat die vrijdag inderdaad verdaohtes trouwdag was, wat dan?" Van der Hoek: „Het is mogelijk...." GERRIT VAN DER HOEK legde zijn verklaringen in het Nederlands af. De tolk die hij had, de Liverpoolse heer A. Leeuwangh, van oorsprong Rotterdammer, vermeerderde van zijn kant eveneens de verwarring. Hij ver- LONDEN (AP) Angst voor de atoombom is de drijfveer voor de advertentie die men de zer dagen in de Londense Times kon lezen: „Gezocht vijftig echt paren met kinderen om op een afgelegen eiland waar men veilig zal zijn in een kernoorlog, een gemeenschap te stichten". De adverteerder was de 32-ja- rige fabrieksdirecteur Bernard Stanbury uit Londen, die vertelde al ver gevorderd te zijn met de uitwerking van zijn denkbeeld. Er had zich reeds een gezin aange meld dat mee wil doen. Stanbury wil op een afgelegen eiland (hij denkt met name aan de Seychel len in de Indische Oceaan) een kleine staat vormen met eigen wetten en eigen middelen van be- „Het is geen Robinson Crusoe- avontuur, want wij willen een nieuwe kerngemeenschap vormen en met andere landen handel drij ven, aldus Stanbury. Ieder gezin dat wil deelnemen moet tienduizend gulden inbren gen als dekking voor de eerste kosten van de montagehuisjes en de vorming van een levensmidde- lenvoorraad. taalde de antwoorden van de scheeps timmerman maar half, bracht vragen van de verdediging gedeeltelijk over, of vulde die aan met vragen die hele maal niet gesteld waren, maar die hij zelf bedacht. De verdediging tekende later tegen deze gang van zaken bij rechter Hinchcliffe protest aan, daarbij steunend op verklaringen van Neder landse journalisten, die het proces bij wonen. EEN VAN DE WEINIGE verklaringen van Van der Hoek, waarvoor mr. Wien, zij het gematigd, tevreden knik te, ging over een kort gespfekje, dat een andere opvarende van de Wiema, een zekere Glarinda (ook een baard- drager, maar niet als getuige opgeroe pen) op de avond van 30 juni had ge had met Margaret Hughes. Het meisje kwam uit een autobus en Clarinda had gevraagd: „Ben je niet bang om zo alleen in het donker op straat te lopen?" Mar garet had niets verstaanbaars gezegd. Suturman R. was volgens Van der Hoek in de buurt, toen dit voorviel. Van der Hoek, Clarinda en R. hadden net bij een melkautomaat een glaasje getapt. Kapitein Belstra, sterk geïrriteerd door de vraagtechniek van de verdedi ger en daardoor al maar verbeten-er antwoordend, vertelde op zijn beurt, dat hij op de dag na de moord had gezien, dat stuurman R. de basketball schoenen met rubberzolen, die hij altijd droeg (en waarmee volgens de open bare aanklager afdrukken bij en in het huis van de dokter van Menai Bridge zijn gemaakt) had verwisseld voor een paar gewone schoenen. VERDER VERTELDE hij dat stuur man R. die dag een khakibroek had gewassen en volgens verkla ringen had de stuurman R. op de be wuste avond en in de bewuste nacht zo'n broek gedragen. Ook had de kapi tein opgemerkt, dat R. zaterdagochtend om vier uur (dus kort nadat de moord op Margaret Hughes was gepleegd) nog wakker was en, zo voegde kapitein Belstra daar op vragen van de zijde van de kroon aan toe, stuurman R. was anders een gezonde slaper. Het zijn allemaal losse elementen en tezamen maken zij deel uit van de leg puzzel die de kroon aan het opbouwen is, doch die door de verdediging steeds als het even kan voor de verbaasde ogen van de twaalf zwijgende juryleden in de war wordt geschopt. Zoals giste ren gebeurde toen kapitein Belstra op vragen van mr. Wien antwoordde, dat stuurman R. in de nacht van vrijdag 30 juni op zaterdag 1 juli niet beter had geweten dan dat de Wiema om drie uur 's ochtends zou uitvaren. Dat impliceerde dat R. voor die tijd aan boord moest zijn geweest, dus op een tijdstip vóór het ogenblik waarop Mar garet Hughes moet zijn overleden. VANDAAG BEGINT het kruisver hoor van de politiedeskundige Al- lan Clift, die uit gegevens over de meer dan honderd stukken van over tuiging dingen afleidde, waarvan rech ter Hinchcliffe gisteren vlak voor de schorsing zei: „Ik neem aan, dat de verdediging dit alles zal verwerpen als volstrekt niet ter zake dienende". De verdediging stemde van harte in: „In derdaad, mylord". De heer Clift weidde uren achtereen uit over haren die tussen de tenen van het naakte lichaam van Margaret wa ren gevonden en die van stuurman R. konden zijn. Over een gescheurde bus tehouder van het meisje, (rechter Hinchcliffe: „Daarvan zijn toch geen delen bij de verdachte gevonden? Nou dan!"); over bloed onder de na gels van R. dat echter niet als bloed van Margaret kon worden geïdentifi ceerd; over mogelijke bloedsporen op de broek van de stuurman (Clift: „Maar ik kan niet zeker zeggen dat het erop zat en evenmin dat het er niet op zat"); over een rood pluisje aan die broek, dat uit Margarets kamer kón zijn; over in die kamer gevonden pluis jes die niet van Margarets kleren wa- Mr. justice Hinchcliffe, de rechter in het proces tegen de van moord ver dachte Nederlandse stuurman W. H. R. ren doch ook niet van die van R. en over nog veel meer. ZIJN RELAAS werd hij door rechter Hinchcliffe steeds met een meewarige blik aangekeken. Af en toe BIJ re meesmuilde „His Lordship" naar zijn persoonlijke secretaris naast hem, die dan veelbetekenend terugkeek. In een van Chesters hotels bereidden gister avond de experts van de verdediging vol goede moed hun tegenaanval voor. (Advertentie) Van onze correspondent ■OSKOU De Russische minister van defensie blijkt voor het partijcongres een waar stukje ijzervreten weg gegeven te hebben. Gisteren werd de volledige tekst van zijn verkla ring bekendgemaakt. Zijn aankon diging dat de Sowjetunie een feil loos „antiraketwapen" bezit was een onderdeel van een betoog, waar in een nieuwe militaire doctrine werd gemengd met ongehoorde be dreigingen aan het adres van het Westen. De taal waarin dit geschiedde is, zelfs voor Sowjetmilitairen, ruw te noemen. Sprekend over „het oorlogs zuchtige duo" AdenauerStrauss en in gelijke termen over de Engelse lord-zegelbewaarder Heath, zei Mali nowski bijv. het volgende: „Jullie moet goed begrijpen, idioten, dat slechts een paar atoombommen van megatonsterkte nodig zijn om jullie dicht bevolkte gebiedjes te verwoes ten". Hij weidde uit over bewapening en paraatheid van achttienhonderd raket eenheden die zonder mankeren ieder punt op aarde zouden kunnen treffen. „Wij bevinden ons voortdurend in hoge graad van strijdvaardigheid en hebben genoeg middelen om iedere agressor in zijn eigen land van de aardbodem te doen verdwijnen," Ook het bestaan van een strategische luchtmacht, voorzien van kernwapen- raketten, werd vermeld. Buiten het be reik van de vijandelijke luchtverdedi ging kunnen zij hun doelen naderen. De opbouw van dit wapen was in volle gang, zo verzekerde de maarschalk. De jongste manoeuvres in Polen en Van onze correspondent LEEUWARDEN „Stallen met slechte ventilatie en outillage". Zo worden de kampeerboerderijen op Vlie land, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog aan geduid in een rapport over de hygiënische toestanden op de vier Friese Waddeneilanden. Het rapport is uitge bracht door een commissie, ingesteld door de Provinciale raad voor de volksgezondheid in Friesland. De commissie vraagt zich af welke aantrekkelijkheid deze vorm van kamperen heeft. Van de kampeerboerderijen die de commissie op de eilanden bezocht, was er slechts een die niet als „onvoldoende" werd bestempeld. Een eenvou dige, doeltreffende oplossing zou zijn deze bedrijven uit te sluiten voor minderjarige houders van individuele kamp- kaarten en gezinnen en dus alleen groepen onder leiding toe te laten. De verantwoordelijkheid wordt dan naar de leiders verlegd. ONVERANTWOORD De commissie constateerde in de kampeerboerderijen o.a. te geringe ventilatie in de slaapgelegenheden, te dichte be zetting van de slaap„zalen", het scheppen van slaapgelegen heid door licht brandbaar materiaal te plaatsen, het ont breken van vluchtgelegenhed-en en nooduitgangen en onver antwoord primitieve en onhygiënische toiletten. De conclu sie van de commissie luidt, dat de kampeerboerderijen 6f moeten verdwijnen óf grondig moeten worden verbeterd. VERDRINKINGSGEVAAR Op de kampeerboerderijen constateerden de commissie leden: onvoldoende toezicht van de terreinbeheerders, on voldoende kwaliteit van het water en uiterst onhygiënische toestanden op de toiletten. Soms worden kuilen gemaakt voor het afvalwater uit de tentkeuken. Daardoor kunnen epidemieën uitbreken en verder bestaat verdrinkings- of verstikkingsgevaar voor kinderen die zich op de terreinen bevinden. Weliswaar zijn er gemeentelijke kampeerveror- deningen, maar op de naleving ervan wordt onvoldoende gelet. De commissie oppert de gedachte een permanente advies commissie in te stellen, die het provinciaal bestuur moet in formeren over de sociaal-economische ontwikkeling van het kamperen in Friesland en die adviezen moet geven aan ge meentebesturen over verbetering van de sanitaire voor zieningen op de kampeerterreinen. Oost-Duitsland waren bedoeld om de troepen met het gebruik van tactische atoomwapenen vertrouwd te maken. Voor de bevelvoering over de troepen wordt van elektronische rekenmachines gebruik gemaakt. Militaire deskundigen in de Russi sche hoofdstad meenden dat nog niet eerder is aangekondigd dat het Rode leger over een volledige tactische atoombewapening beschikt. Het oude concept dat massalegers geen opgeld meer zouden doen in een moderne kernwapenoorlog, wees Malinowski van de hand. De Russische legerleiding is tot de conclusie gekomen dat on danks grote verliezen de volgende oorlog met „multi-milj oenen-legers" zal worden uitgevochten. Deze opmerking tezamen met de gisteren reeds vermelde opvatting dat geen enkele tak van de gewapende macht overbodig is, wijst in de richting van een herziening van Kroesjtsjefs stelling dat raketten het voornaamste wapen van de toekomst zouden zijn. In hoeverre Malinowski's toespraak ook moet dienen ter behartiging van de belangen van zijn collega's is niet duidelijk. De oefeningen in welsprekendheid voor het 22ste partijcongres gingen gis teren onafgebroken door. O.a. sprak Moekhitdinof, lid van het presidium en afkomstig uit de centraalaziatisehe republiek Oezbekistan. Hij bracht een nieuw aspect naar voren in de actie tegen de anti-partijgangers Molotof, Kaganowitsj en Malenkov. Zij hadden zich volgens hem indertijd bediend van de diensten van een„bankroetier" als Bagirof. Op him directe aanwijzingen had deze een groot aantal overigens onvermelde misdaden begaan. Bagirof is van 1937—1953 eerste- secretaris in Azerbeidjan geweest en verdween in juli 1953. Pas in mei 1956 werd bericht, dat hij ter dood veroor deeld en reeds terechtgesteld was. Hij werd toen met de reeds in 1953 dood geschoten politiechef Beria in verband gebracht. Bagirof was een van de eersten die Kroesjtsjefs plan om Agrosteden in te richten becritiseerde in het begin van de jaren vijftig. Voordat hij politie chef werd had hij carrière gemaakt in de geheime politie. Van onze correspondent BERLIJN De muur dwars door Berlijn blijft ook bestaan na afsluiting van het vredesverdrag, aldus heeft een hoge Oostduitse regeringsambtenaar verklaard. Hij zei daarmee te treden in de door sommige bewoners geuite wens om de afsluiting van Oost-Berlijn na een vredesverdrag ongedaan te ma ken. Uit deze wens blijkt, aldus de amb tenaar, dat de maatregelen van 13 au gustus door velen nog niet geheel wor den begrepen. Dat de stadsgrens blijft bestaan moet men zien als een verder bewijs dat de Oostduitse regering op 13 augustus 1961 Oost-Berlijn heeft inge lijfd bij de Oostduitse republiek. De staatsgrens zal dwars door Berlijn blijven lopen en dus samenvallen met de stadsgrens. ANKARA (AP) De Turkse po litieke leiders zijn het eens gewor den over de vorming van een natio naal coalitie-kabinet onder leiding van generaal Kemal Gursel. Achttien uur lang hebben de leiders van de vier politieke partijen, die aan de verkiezingen van 15 oktober deelna men, geconfereerd over een oplossing voor de crisis die ontstaan was door dat geen der partijen voldoende zetels had om een regering te kunnen vormen. Pas toen het Turkse opperbevel dreig de met een staatsgreep als niet spoedig zen oplossing zou worden gevonden, werd zoals de politieke leiders na af loop verklaarden „volledige overeen stemming" bereikt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op het Pijnacker- plein te Rotterdam hebben twee poli tiemannen gistermorgen de dertig jarige monteur G. A. B. aangehouden toen hij daar probeerde een tweede handse auto van de hand te doen. B. verklaarde meteen dat het een eer lijke handel was en de agenten waren wel bereid dat te geloven, maar zij had den een sprekende gelijkenis bespeurd tussen B.'s gezicht en een foto in het opsporingsblad. Inderdaad stond B. enige malen ge signaleerd. Begin oktober was hij ont snapt uit de Rekkense inrichting en de Haagse politie zocht hem wegens dief stal van een auto. B. bekende ook in Amsterdam auto's te hebben gestolen. Vergezeld van een vriendin had hij met een van die auto's een vakantiereisje door Duitsland ge maakt. Maar die auto van het Pijnacker- plein was eerlijke handel, hield hij vol. Die had hij gekocht van het geld dat hij aan die andere had overgehouden. Onder deugdelijk geleide is B. weer op reis gegaan. Eerst naar Den Haag, dan naar Amsterdam en tot slot terug naar het gesticht, JOHANNESBURG (Reuter) Neder landers in Zuid-Afrika hebben zich tij dens een vergadering in Johannesburg unaniem achter twee moties geschaard, gericht tegen het optreden van de Ne derlandse delegatie in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Ne derland steunde kortgeleden een motie, waarin de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika werd veroordeeld. De ene motie was aan de Nederland se regering gericht, de tweede aan die van Zuid-Afrika. In de eerste motie wordt de houding van Nederland „uiterst onvriendschappelijk" genoemd, in de tweede bieden de Nederlandse immigranten hun diensten aan de Zuid- afrikaanse regering aan, „omdat de Ne derlandse regering Zuid-Afrika in deze moeilijke tijden in de steek heeft gela ten". Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygi ëne heeft een commissie ingesteld, die werkt aan de ontwilckeling van een plastic krat, die de metalen zal kunnen vervangen. De „commissie plastic krat" maakt bij haar onder zoekingen gebruik van een Duits proefmodel. In verscheidene Duitse zuivelbedrijven wordt de plastic melkkrat al gebruikt en zij -wordt, aldus de commissie, zeer gewaar deerd. Naast de vermindering van lawaai, zo zegt de commissie in het rapport dat zij heeft samengesteld voor de zuivelbedrijven in Nederland, zal ook het geringe gewicht van de plastic krat een groot pluspunt voor de zui velbedrijven zijn. Een metalen krat is ongeveer twee en een half maal zo zwaar als een plastic krat zou gaan wegen. Lagere prijs Daarbij komt nog dat de prijs van een plastic krat lager is dan die van een metalen. Het is de bedoeling de plastic krat in een uniforme maat te fabriceren. Thans zijn er zeker 25 soorten en maten van metalen kratten in omloop, wat automatisering in de zuivelbedrij ven nog wel eens in de weg wil staan. Minder breuk Onderzoekingen ln Duitsland hebben uitgewezen, dat in de plastic kratten heel wat minder flessen breken. Het stoten van de melkflessen tegen de randen van plastic kratten heeft door de elastische terugkaatsing hoege naamd geen invloed. Het stoten van de flessen onderling wordt tegenge gaan door een hoge vakverdeling, die de flessen tot boven aan t.oe bescher men. Processen De commissie is van mening, dat de produktie van plastic melkkratten over ongeveer één jaar zal kunnen beginnen. Verscheidene bedrijven heb ben al meegedeeld, wel voor plastic kratten te voelen. Vooral die bedrij ven, die hoge kosten hebben moeten maken door processen, aanhangig ge maakt door mensen in de buurt van uitgiftestations voor melk, die 's nachts geen oog dicht konden doen. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat de rechter besliste, dat de uitgif testations hun flessen maar binnens huis moesten lossen en laden, omdat buurtbewoners het gerammel beu wer den. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Hier wordt gere geld wat nauwelijks regeling be hoeft en men laat ongeregeld wat geregeld moest worden. Met deze uitspraak bracht gisteren het libe rale Tweede Kamerlid mr. B. P. van der Veen onder woorden wat de be zwaren van de Kamer tegen het ontwerp voor een-wet op de regis teraccountants. De vrijwel algemene tegenzin richt te zich tegen de omstandigheid, dat er slechts een wettelijke ordening wordt voorgesteld voor de academisch gevormde accountants en huns gelij ken, dus de superklasse van accoun tants. Voor de overige beoefenaren van dit eerzame beroep blijft iedere regeling achterwege. Dit onderscheid, meende de socia list Reehorst, houdt de suggestie in dat die andere groep niet bekwaam en betrouwbaar zou zijn. Het verlan gen van de Kamermeerderheid ging uit naar een regeling van het gehele accountantsbedrijf. De regeling die nu wordt voorgesteld, aldus de c.h. afge vaardigde dr. J. J. R. Schmal, werkt onnodig discriminerend. Debuut De debuterende staatssecretaris, drs. F. J. W. Gijzeis, beleefde er weinig plezier aan. Hij kreeg van de K.V.P.- er drs. M. M. A. A. Janssen, de raad de accountantsorganisaties maar drie jaar de tijd te geven om zelf orde op zaken te stellen en ook voor de overi ge groepen regelingen te treffen. In de tussentijd zou het register van ac countants tot stand kunnen komen. Dan is meteen uitgemaakt wie in aan merking komen voor de titel van re gisteraccountants en dit is het punt waar de schoen wringt. De instelling van een orde van re gisteraccountants, zoals nu het voor- stel luidt een soort bedrijfschap DEN HAAG. De Hoge Raad heeft bepaald, dat de nieuwe getui gen die zich in de zaak van de Haagse tandarts A, M. Mertens hebben gemeld, door een raads heer-commissaris zullen worden ge hoord, aleer zal worden beslist over het verzoek om revisie dat de heer Mertens heeft ingediend. Als raadsheer-commissaris zal op treden prof. mr. dr. G. H. A. Feber, voorzitter van de strafkamer en vi ce-president van de Hoge Raad. Veertig jaar geleden veroordeelde het Haagse gerechtshof de tandarts wegens diefstal van elektriciteit. Sindsdien heeft hij vele malen gepoogd revisie van dit arrest te krijgen. Hij houdt vol onschuldig te zijn. In de elektriciteitsmeter in zijn huis was een naald gestoken, waar door buiten de meter om stroom kon worden afgenomen. De heer Mertens heeft altijd ontkend hiermee iets te maken te hebben gehad. De hele zaak zou volgens hem zijn opgezet door collega's, die afgunstig waren op zijn bloeiende praktijk. waartoe in eerste aanleg slechts de accountants die zijn aangesloten bij de organisaties van het N.I.V.A. en de V.A.G.A. zullen kunnen worden toege laten zal zonder meer zeker niet de goedkeuring van de Kamer ver werven. Het aanleggen van een register, be doeld om formeel waarborgen van deskundigheid en betrouwbaarheid te scheppen, is voor de Kamer blijkbaar niet voldoende als men het accoun- tantsbedrijf wil regelen. De noodzaak daartoe ziet de Kamermeerderheid trouwens ook niet. De bestaande toe stand geeft niet zoveel reden tot na righeid, merkte mr. Van der Veen op. Een stroom van adressen aan de Tweede Kamer duidt er voorts wel op dat ook in de wereld van de accoun tancy geenszins eenstemmingheid over dit regeringsvoorstel bestaat. Vanmiddag zal moeten blijken of de nieuwe staatssecretaris een aanvaard bare uitweg in portefeuille' heeft. Van onze correspondent BRUSSEL. De commissie van Euratom gaat een aantal laboratoria opdracht geven om gegevens te ver zamelen over de natuurlijke en kunst matige radioactiviteit in het Rijnbek ken. Dit onderzoek heeft de bedoeling basisgegevens te verkrijgen opdat men zich beter zal kunnen voorstellen wel ke de gevolgen kunnen zijn wanneer radioactieve afvalstoffen in de Rijn zouden worden geloosd. Voor het onderzoek is voor de jaren 1962 en 1963 een bedrag van tweehon derdduizend dollar voorzien. De Neder landse regering had graag gehad dat dit bedrag niet ten laste van de ge wone begroting van de commissie van Euratom zou worden gebracht, doch zou worden opgevoerd op de begroting voor research. De ministerraad van Euratom heeft echter anders beslist. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De luchtvaartmaat schappij Aero Ypenburg, gevestigd op de luchthaven Rotterdam, gaat insecten bestrijden in Egypte. Ze heeft daartoe opdracht gekregen van de regering van dit land. Aero Ypenburg gaat het werk uit voeren met een helikopter van het ty pe Augusta-Bell en met een Piper Su per Cub. De vliegtuigen zijn reeds met een schip onderweg naar Port Said. Aero Ypenburg heeft twee vliegers en een technicus gestrttoneerd in Egypte. TEL AVIV (AFP). „Wij gaan u inenten tegen de atoombom." Met deze maskerade zijn medische ploe gen in Israël er in geslaagd de Be- doeïnen in de Negeb-woestijn in te enten tegen kinderverlamming. Tob nu toe hadden zij dit geweigerd. Ruim drieduizend vrouwen en kinde ren zijn nu ingeënt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7