Jonge schippersschool naar „lekker maar vier jaar naar school groeit zelf standigheid NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Brabants Orkest: Veelzijdig en technisch perfect ALKMAARSE LYCEISTEN VERTOEVEN IN ZEELAND ,Ei van Columbus' nog niet gevonden Zeeuwsvlaamse melkboeren stonden er „ontkleurd" op Steenzetters oefenen buiten in Hansweert Technische voorlichting Zeeuwse landarbeiders SPOEDIG NIEUW INTERNAAT Misverstanden CURSUS B.B. IN MIDDELBURG Jeugclconcert van Brabants Orkest Nieuw internaat Bouwbedrijvigheid in Souburg „Werkweek" in gehele provincie Landbouwers nog steeds gekant tegen tekening van formulieren Pand aangekocht door hotel Bom Haamstede Uitbreidingsplan in 's-H. Arendskerke ECONOMISCHE POLITIERECHTER Uitbreiding van Chr. bibliotheek Oostburg Programma voor komende winter Vt oensdag 25 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD r Pag. Advertentie vs TERNEUZEN In een nieuw en modern schoolgebouw aan de Van der Pijlstraat te Terneuzen zitten dagelijks vijfenveertig jon gens en meisjes de leerstof van de lagere school door te worstelen. Zo op het oog is er weinig verschil met een „gewone" lagere school, alleen het leerprogramma en de indeling in klassen verschilt. Zo hoeven de jongens en meisjes die hier zitten maar vier jaar naar school te gaan. „Wat een heerlijkheid", zullen hun minder bevoorrechte colle gaatjes denken, maar op de keeper beschouwd maakt het weinig verschil uit, want drie maal per week moeten zij een uur extra blijven om de schade in te halen. Zij zijn namelijk leerlingen van de openbare schippersschool, die ondanks het feit dat hij pas in 1959 is geopend, toch reeds vijfenveertig leerlingen telt. Vroeger heb ik ze weieens benijd wan neer ik zelf op weg naar school schip perskinderen voorbij zag varen. „Jullie hoeven lekker niet naar school" dacht ik dan, en uit wraak riep ik een paar minder fraaie dingen. De jaloezie was echter niet gerecht vaardigd, want schipperskinderen moe ten wel degelijk naar school, zij het pas met hun achtste jaar, daar ze anders nog te jong zijn voor het internaatsleven. Wel probeert mej. Kielman, de direktrice van het internaat, zoveel mogelijk de kinderen een tehuis te geven maar het is nu eenmaal niet mogelijk de gezins sfeer te benaderen. Tot hun twaalfde jaar blijven zij op het internaat, waarbij zij acht klassen doorlopen. „Er bestaan aan wal nogal wat mis verstanden rondom de schipperskinderen, meestal in ongunstige zin", zegt de heer L. J. van Leeuwen, de jonge onder wijzer, die de klassen vier, vijf, zeven en acht voor zijn rekening neemt. De laag ste klassen heeft mej. P. Vertillen onder haar hoede. De heer Van Leeuwen begon sma kelijk te lachen toen hij de geijkte ■zinnetjes hoorde over schipperskinde ren, die moeilijker, minder intelligent en meer vrijgevochten zouden zijn. „Door de omstandigheden waaronder zij opgroeien zijn zij wel anders dan „walkinderen" maar beslist niet slech ter, zy onderscheiden zich juist in positieve zin. Zij groeien op in be nauwde roefjes en zijn vaak onder volwassenen, waardoor zij wat vroe ger wijs zijn. Zij moeten al jong de handen uit de mouwen steken, wan neer zij „aan boord" zijn, zij hebben hierdoor een groot verantwoordelijk heidsgevoel. Maar toch hebben zij de zelfde ondeugende streken als „ge-* wone" kinderenhun sociale gevoel tg daarentegen minder sterk ontwikkeld, omdat zij vaak op zich zelf zijn a^z- gewezen, maar op school passen zij zich spoedig aan. Individualistisch van aard blijven zij, maar dat is op zichzelf geen nadeel, maar het kenmerk van de Hollandse schipper", aldus de heer Van Leeuwen. „Zetten zij u nooit eens voor „schut", omdat zij op het gebied van aardrijks- MIDDELBURG De laatste voorlich tingsmiddag van de kursus voor indivi duele zelfbescherming (I.Z.B.), uitgaan de van de Bescherming Bevolking af deling Zeeland, werd gistermiddag in de bovenzaal van restaurant Wóhler ge houden. Deze eerste kursus, bestaande uit vier voorlichtingsmiddagen, is be stemd voor de dames van de „dienst sociale zorg" op Walcheren. De heer W. J. van den Berg, hoofd van de afdeling zelfbescherming der B.B. A-kring Zeeland, gaf een kort overzicht van de schuilkelderproblemen tijdens een „fall out-alarm", waarna hij de toe lichting verzorgde bij de filmstroken die vertoond werden over de schuilgelegen- heden. De filmbeelden maakten de dames, die in groten getale opgekomen waren, veel duidelijk omtrent het in slaan van een „ijzeren voorraad", de totale inrichting en bouw van een schuil kelder en hoe te handelen in diverse ge vallen bij een „normaal" bombardement en de ontploffing van een atoombom in de omtrek. Naar aanleiding hiervan konden vra gen gesteld worden, een gelegenheid waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. Op 28 november en 19 december zal mevrouw Theulinks-Bouwense een voorlichtingsmiddag verzorgen over E.H.B.O. tijdens „fall out" en soortgelijke omstandigheden. MIDDELBURG. Het Brabants Orkest grijpt de jeugdconcerten in Middelburg altijd aan als een soort generale repetitie voor het concert voor volwassenen dat 's avonds volgt. Dat gebeurde gistermiddag ook in de Concertzaal waar voor een aandach tig gehoor van Middelburgse scholie ren drie werken ten gehore werden gebracht. De sympathieke dirigent van het orkest, Hein Jordans, gaf een even nuttige als plezierige inleiding voor elke compositie. Naast werken die ook 's avonds werden uitgevoerd, na melijk „Le Festin de l'Araignee, symfonische fragmenten van Albert Roussel en het choreografisch gedicht „La Valse" van Maurice Ravel werd ook een symfonie van Haydn uitge voerd. Het was die in Es grote terts, nr. 103. bijgenaamd symfonie „Met de paukenroffel". kunde en scheepvaart vaak beter op de hoogte zijn dan hun onderwijzer?" luidt dan mijn vraag. „Dat komt inderdaad wel eens voor" lacht de heer Van Leeu wen, „maar zij reageren hierop heel anders dan „walkinderen". In plaats van de „domme onderwijzer" uit te lachen tonen zij veel begrip en leggen alles haar fijn uit. Bij de school behoort het internaat aan de Iepenlaan Dit gebouw, eigenlijk bestaande uit een aantal in elkaar over lopende flats, wordt bedoeld als feitelijk onderkomen, maar zal vooral bij uitbrei ding van het aantal leerlingen onvol doende ontspanningsgelegenheid bieden, daarom zijn reeds besprekingen gaande tot aankoop van een nieuw gebouw. In tegenstelling tot de school ressorteert het internaat onder de Hervormde kerk. Het aantal leerlingen bedraagt vijfen veertig, maar men verwacht het komend jaar wel wat uitbreiding, waardoor de school, die nu nog bij de Zuidlaanschool hoort, zelfstandig zal worden en een derde leerkracht zal krijgen. „Gezien de aard van het onderwijs is dit dringend nodig." Alle jongens willen later schip per worden, maar omdat de eisen tegenwoordig hoog zijn, gaan de meesten na de lagere school voort gezet onderwijs volgen. Ook de meisjes tonen interesse voor het schippersvak, maar in de praktijk belanden toch velen aan de vaste wal onder de hoede van een uit de kluiten gewassen boe renzoon. Maar allemaal bezitten zij de fierheid die de Nederlandse schip per kenmerkt die geen macht bo ven zich duldt, en nog leeft naar de stelregel „schipper naast God". SOUBUKG. Aanstaande dinsdag zullen de laatste van de negentig wo ningen die in het plan Nagelenburg door de aannemers Fa. Gebr. Van der Poel worden gebouwd, onder de kap gaan. De bouw is zeer vlot gelopen en, naar het zich laat aanzien, zullen deze laatste huizen voor de jaarwisseling bewoond zijn. In het vroege voorjaar werd met de bouw begonnen en in augustus werden de eerste buizen reeds bewoond. Ook de woningen voor Ambonnezen, ge bouwd door de Fa. Broek, zijn bijna allen klaar. Door al deze bouwbedrij vigheid is er uiteraard een flinke be volkingsaanwas en heel binnenkort zal Souburg de achtduizend inwoners wel halen. Ook voor de sciholen had het verhogen van het inwonersaantal ge volgen. De Julianaschool voor C.V.O. moest met twee eerste, twee tweede en twee derde klassen het leerjaar be ginnen vamvc" de grote toeloop van leerlingen. MIDDELBURG Van haar verbluffende veelzijdigheid en technisch kunnen heeft het Bra bants Orkest eens te meer een demonstratie gemaakt tijdens haar jaarlijks terugkerend con cert in Zeeland, gisteravond in de Middelburgse Concertzaal ge geven. Want van Mozart naar Ra- vel is toch een stap waarover vele orkesten nog al eens struikelen. Hein Jordans leidde op de hem eigen robuuste en zekere wijze zijn ensemble, waarmee hij een feilloos samenspelend team vormde. Het concert zette voortreffelijk in met Mozart's symfonie nr. 39, het eerste en vrolijkste van zijn uit drie delen bestaan de Zwanenzang. Het was prachtig zoals Jordans dit klassieke werk opbouwde in strakke maar allesbehalve van emotie gespeende lijnen. Als een kathedraal ver rees deze prachtige compositie, tussen welker muren de ene muzikale vondst na VïOMBURG. Terwijl de regen gis- teravond onafgebroken de ruiten striemde van de barakken van de jeugdherberg „Nieuw-Walcheren" za ten binnen die barakken, behaaglijk bij de warme kachel, ongeveer zestig Alkmaarse middelbar e-scholier en te luisteren naar mr. H. Langman, di recteur-secretaris van de Kon. Mij. „De Schelde". De leerlingen van het chr. lyceum uit de kaasstad waren maandag neergestreken in „Nieuw- Walcheren" om er een werkweek te houden. Dat wil zeggen niet alleen daar, feitelijk in heel Zeeland. Want wie 't programma bekeek kon conclu deren dat de twintig meisjes en een kleine veertig jongens zes dagen lang kris-kras door de provincie zullen rei zen en zelfs nog een kijkje gaan ne men in Gent. Het chr. lyceum in Alkmaar is een van de weinige middelbare scholen in Nederland die bij het begin van het nieuwe schooljaar een werkweek orga niseren en daarvoor geheel zelf het programma samenstellen. Die werkwe ken bestaan bij de Alkmaarse school al een aantal jaren. Aanvankelijk hield men deze tegen het eindexamen, maar de praktijk heeft geleerd dat werkwe ken aan het begin van de cursus de saamhorigheid in de klasse vergroten. De bedoeling van de „week" is duide lijk: blikverruiming. een andere land streek leren kennen en de aandacht vestigen op de beroepsvoorlichting. MIDDELBURG. „Een materialis tisch streven dat lijnrecht tegen mijn Christelijke principes gaat", vond de Domburgse landbouwer J. M. de door het Landbouwschap verplicht gestelde invulling en ondertekening van formu lieren waarin om bepaalde gegevens van het boerenbedrijf in kwestie werd gevraagd. Omdat M. opnieuw gewei gerd had de formulieren te tekenen stond hij voor de derde maal voor het zelfde feit terecht voor de economische politierechter. Deze verklaarde dat hij niet de man was die de regels van de wet onder zocht maar om deze toe te passen en omwege de recidive kreeg M. een boete van 75 of vijftien dagen. „Ik vul voortaan dat ding maar in", zei de landbouwer W. van de W. uit Oostkapelle toen hij conform de eis 15 of vijftien kreeg opgelegd. En zijn dorpsgenoot F. D. was het in grote trekken met hem eens toen ook hij eenzelfde boete kreeg. „U gaat maar rustig door en trekt u van niets aan", berispte de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, de Vlissingse hotelier W. van E., die in strijd met de vestigingsvoorschriften in zijn woonplaats een hotel-restau rantbedrijf had gedreven. De eis was 100 of twintig dagen. Het vonnis legde naast de boete ook nog een voor- De leider van de groep, de heer P. Dieleman, docent aan de school en Zeeuw (Hoekenaar) van geboorte, ver telde ons gisteren tussen de buien door dat de leerlingen bijzonder enthousiast zijn over de uitstapjes. Uiteraard ma ken zij deze maar een keer mee, om dat de werkweken uitsluitend zijn ge reserveerd voor de eindexamenkandida ten, verdeeld over drie afdelingen: de gymnasiasten, de h.b.s.-'ers en de m.m.s -sertjes. Na elke week soms ook wel tijdens de week wordt dan een ver slag gemaakt, waarin vaak merkwaar dige gedachten en waarnemingen zijn neergelegd. Daaruit kan men zo men dit al niet wist de interessesfeer dis tilleren. Maandag bezocht de groep de suiker' fabriek te Dinteloord, gisteren waren de meisjes in weer en wind, al scheen 's morgens het zonnetje aan het tekenen in Veere en luisterden de jongens bij de COAK in Middelburg naar militaire voorlichting door luite nant Beek. Dinsdagavond sprak de heer Langman het mannelijke gedeelte van de groep toe en fungeerde dr. K. J. Nan- ninga, reumatoloog, bij de meisjes als spreker. Voor vandaag staat een reis naar Zeeuws Vlaanderen en België op het programma. In de avonduren wacht de lyceïsten een uitvoering van de ope ra „Thais" van Massenet in het opera gebouw te Gent. Donderdag wandelen de jongens over de terreinen van de Kon. Mij. „De Schelde" en houden de meisjes zich be zig met klederdrachten in het museum aan de Wagenaarstraat te Middelburg. Daarna 'begeeft de gehele groep zich naar de Deltawerken in het Veerse gat. Vrijdag wordt een kijkje genomen in het Abdijcomplex. Dat gebeurt 's mor gens vroeg, want 's middags om twee uur moeten de lyceïsten klaar staan voor een sportieve strijd tegen de chr. h.b.s. voor Walcheren in Middelburg. Er zullen wedstrijden gehouden worden in volleybal, tafeltennis en schaken. Voor donderdagavond staat in de jeugdherberg nog een causerie van drs. M. C. Verburg. directeur van het ETI voor Zeeland, op het programma. HAAMSTEDE. De eigenaar van hotel Bom, de heer W. J. Bom heeft de aan zijn eigendommen grenzende krui denierswinkel van de heer H. Fierens gekocht. De heer Bom heeft nog geen vast omlijnde plannen met dit gebouw. Tot de mogelijkheden behoren een slij terij, cafétaria, snack-bar, kapperszaak of dépendence. Daan Manneke en Mari Louisa Been concerteren in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM Donderdag zullen in de Nederlands Hervormde kerk te Bergen op Zoom de sopraan Mari Louisa Been uit Amsterdam en de orga nist Daan Manneke uit Yerseke een con cert geven. De eerste soliste is een leer linge van de bekende muziekpedagoog Laurens Bogtman bij wie zij kort geleden afstudeerde. Zij is reeds enige keren voor de radio opgetreden met werkjes van De Falla. Daan Manneke is enkele maanden geleden benoemd tot organist van de Ned. herv. kerk te Bergen op waardelijke sluiting van het bedrijf op i Zoom en gaf reeds enkele concerten in met een proeftijd van twee jaar. I Zeeland. de andere volgde: Van het verrukkelijke begin, via het bezonken maar niet al te weemoedige andante en het levenskrach tige menuet naar de voluit zingende fi nale toe. Een klein anticlimax was daarna Bruch's eerste vioolconcert. Dat betrof niet de solist, de violist Pierre Jetteur, of het orkest, die het concert alles gaven wat in hun macht lag, maar het werk zelf klonk na Mozart wat weezoet en wei nig indrukmakend. Maar de prestatie van Pierre Jetteur, die van een grote virtuo siteit getuigde en die van Hein Jordans en zijn mannen was er niet minder om. Vooral het laatste snelle gedeelte maakte veel goed. Na de pauze werd het orkest versterkt en kon men in de ouverture „Benvenuto Cellini" genieten van Ber lioz' even briljante als ongewone orkes tratiekunst. Ook dit programmatisch stukje vuurwerk kreeg van het Brabants Orkest het volle pond. De strijkers kregen het leeuwenaandeel in de twee laatste, impressionistische ge tinte werken. Zij bewezen overduidelijk dat zij hun zware taak met gemak kon den volbrengen. Vooral Roussel's sym fonische fragmenten, „Le festin de l'araig- nee", werden in al hun ragfijne instru mentale en feeërieke sfeer als het ware „voorgetoverd". Ravel's „La valse" betekende niet al leen een ware apotheose van de Weense wals maar tegelijk een waardig sluitpunt van het geslaagde concert. Er waren bloe men voor de vrouwelijke orkestleden en een waar ovationeel applaus van het zeer talrijke publiek. Sch. De P.I.T.-Collecte te Haamstede- Burgh bracht 138,46 gulden op. In Renesse bedroeg de opbrengst 64,10 gulden. Het comité dankt de collectan ten en de gulle .geefsters en gevers, want tot nu toe was dit de hoogste op brengst. Raad komt bijeen De raad van 's-Heer Aranidskerke zal aanstaande donderdag in openbare vergadering bijeenkomen. Burgemeester en wethouders stellen voor een subsidieregeling in het leven te roepen voor in bedrijf zijnde wind molens in de gemeente, zulks in aan sluiting met een rijks- en provinciale regeling. Het maximale subsidie dat de ge meente zal betalen beloopt 100,per molen. Verder wordt voorgesteld voor de zuidzijde van de Havenweg te Nieuw- dorp een wachtverbod in te stellen voor het gedeelte tussen de Coudorpsedijk en de Nieuwe Wes-Braaijertseweg. De gemeente is in de gelegenheid een garage te Nieuwdorp aan te kopen, die geschikt is om als bergplaats voor ge meentewerken aldaar te dienen. De toestand waarin de sanitaire voorzie ningen in het gebouw van de openbare lagere school zich bevinden eist drin gend verbetering. B. en W. zijn van oordeel dat de school nog in een der mate goede staat verkeert dat een uit gaaf voor vernieuwing en verbetering van rond 9.000,gerechtvaardigd is. De raad zal tenslotte moeten beslui ten omtrent de vaststelling van een uitbreidingsplan te 's Heer Arendskerke (Eindewege) waar een industrieterrein is geprojecteerd. Tegen het plan is een bezwaarschrift ingekomen, dat zich richt tegen de grootte van het voorge stelde terrein. B. en W. stellen voor de grootte van het gebied niet te wij zigen, omdat de gemeente de nodige armslag moet hebben bij de uitgifte van terreinen, terwijl bovendien reeds een gedeelte van het industrieterrein door gegadigden is verworven. De voortgaande realisering van het uitbreidingsplan in Lewedorp maakt het noodzakelijk over te gaan tot enkele grondaankopen. Voorgesteld wordt van een vijftal ei genaren gronden aan te kopen voor de totale som van ruim 32.000, MIDDELBURG De Middel burgse gemeenteraad heeft welke onderneming b. en w. zelfs uiterst geheimzinnig zijn. Daar is alles voor te zeggen omdat hier zakelijke belangen zich maandagmiddag zoals gis- in het spel zijn. Eén woord teveel kan teren iiitvneriff herifhtODnieuW vaak maken dat men duizenden gul teren uitvoerig oericnx opnieuw dens meer moet betalen_ En daar is het openbaar belang niet mee gebaat. Daarom ook neemt de gemeenteraad een coulante houding aan tegenover het college wanneer van achter de groene tafel antwoorden gegeven worden die de raadsleden in hun hart wellicht wat minder vaag gesteld zagen. Het enige wat de vroede vaderen dan doen is op spoed aandringen. Dat de den zij bij monde van de heer Kamme- raad maandag ook. De raad begreep dat b. en w. zoeken en tasten om zo spoedig mogelijk van de verkeersop stoppingen bij de stationsbrug af te komen. beziggehouden met de verkeers situatie bij de stationsbrug. Veel woorden werden niet gewijd aan dit probleem, maar hetgeen er gezegd werd geeft toch reden tot enige „overdenking". Uit het be toog van wethouder Kaland, naar aanleiding van een vraag van het raadslid C. A. Kammeraad, bleek duidelijk dat het gemeentebestuur van Middelburg niet over één nacht ijs gaat waar het een op lossing voor de „flessenek" en al les wat daaraan vastzit betreft. De opmerkingen van de bewindsman maakten bij ons de indruk dat men streeft naar een soort „ei van Colum bus" en dan een ei dat niet al te duur moet zijn. B. en W. van Middelburg heb ben dit ei nog niet gevonden, naar het schijnt ook de stedebouwkundige niet. En zolang blijft ook de gemeenteraad in het ongewisse verkeren over wat er tussen Segeersstraat en station staat te gebeuren. Het is niet de gewoonte van het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad om alle plannen en terecht aan de grote klok te hangen. Met name geldt dit voor de sanering met MIDDELBURG. Een warme en zo als later bleek een onprettige dag was de 28e juni van dit jaar voor Zeeuws vlaamse melkveehouders. Op die dag nam namelijk de controledienst voor wa ren steekproeven in de vorm van melk- monsters en zond deze voor laborato riumonderzoek naar Goes. Het bleek met de meeste aangevoerde melk mis te zijn want "cle monsters ontkleurden binnen korte tijd althans binnen de vastgestel de twee uur waaruit zou blijken dat de melk houdbaar en deugdelijk! zou zijn. Controleurs gingen na aan wie de melkbussen behoorden waaruit de be- denkelijke monsters waren genomen en zochten de eigenaren op. Want verkla ringen voor de niet-houdbaarheid van de melk moesten worden gezocht. Men vond de oorzaken ook en die waren zeer ver schillend. En prompt volgden de proces, sen-verb a al. Gistermorgen stond een rijtje land bouwers-melkveehouders bij d e econo- GOES. Steenzetter: een typisch beroep voor flinke, ge zonde kerels die goed geld willen verdienen. Met deze woorden is wel zo ongeveer aangeduid wat het beroep van steenzetter inhoudt. Eind no vember begint er in het Bra bantse Rucphen een nieuwe cursus voor de opleiding van steenzetter, terwijl een meer gevorderde groep steenzetters zich oefent in de praktijk te Hansweert. Na deze oefenpe riode komen de steenzetters in het vrije bedrijf en genieten dan nog een jaar de zorg van de Stichting produktiviteit rijs- werkers- en steenzettersbedrijf. Deze stichting houdt zich in tensief bezig met de opleiding van steenzetters. De vakbekwame steenzetters zijn in ons land schaars „gezaaid": on geveer 130. Dit aantal is niet vol doende om aan de vraag te kunnen voldoen, zo werd ons gisteren ver teld tijdens een persconferentie in hotel „De Korenbeurs" van deze stichting en van het ministerie so ciale zaken, afdeling rijksarbeids bureau. TEKORT Na de oorlog en vooral ook na de ramp ontstond een groot tekort aan steenzetters. Mede, omdat er een leemte ontstond in de opvolging van vader op zoon en omdat ook het werk aan de zeeweringen veel omvangrijker werd moest getracht worden het tekort aan vakbekwame mensen zo snel mogelijk weg te werken. Een scholing bleek de beste op lossing te zijn, scholing voor het ty pische beroep van steenzetter, waar van de bakermat ligt in Sliedrecht HardinxveldGiessendam. Uit het overleg tussen de werk gevers, waterstaat en het ministe rie van sociale zaken groeide de Stichting Produktiviteit rijswerkers- en steenzettersbedrijf. Een van de doelstellingen van deze stichting be helsde te komen tot een vakoplei ding voor steenzetters. Deze oplei ding wordt sedert 1953 gegeven, thans in Rucphen, ressorterend on der de regionale werkplaats te Bre da. In Rucphen krijgen de nieuwe steenzetters een opleiding van vijf maanden, waarbij hun de essentiële handelingen van het vak worden bijgebracht. De theorie loopt geheel parallel met de opdracht, die de mensen in de praktijk moeten uit voeren. De toekomstige steenzetter verlaat de opleiding in Rucphen als een aankomend vakman. Daarna gaat hij voor 3,5 maand naar een oefenobject, waar onder dagelijks toezicht gewerkt wordt om de prak tische bekwaamheid en vooral het tempo te leren. Dat oefenobjeet ligt bij Hanseert. Tenslotte gaat de nieuwe steenzetter één jaar in het vrije bedrijf onder toezicht. De stichting noemt dat de nazorg. Na dal jaar is het werk van de stich ting afgelopen. Na deze grondige opleiding blijken de nieuwe steen zetters heel goed mee te kunnen in de praktijk. „Liefhebbers" voor het steenzetten worden overigens eerst getest, voor zij in opleiding komen. ZWAAR Het steenzetten is echt niet zo maar geleerd. Het is een zwaar beroep. Mensen van het rustige ty pe komen het meest voor steenzet ter in aanmerking. En als zij daar bij nog ruimtelijk inzicht aan de dag leggen zijn zij bepaald geknipt voor dit beroep. De werkgelegenheid voor steenzet ters is vrij behoorlijk, al is het dan een seizoengevoelig bedrijf. De lonen liggen ook op een vrij goed niveau. Een volwassen steenzetter kan een basis loon verdienen van 92 gulden per week, waarbij een minimumtarief van 15 pet. beslist is gegarandeerd. Ook tijdens de opleiding zelf is het financiële as pect aantrekkelijk. De havenarbei der in Rotterdam verdient minder, zo werd ons gisteren verteld. Er is dus als steenzetter een goe de boterham te verdienen. Er zijn thans 100 vakbekwame steenzetters afgeleverd, maar er zijn er nog minstens 100 nodig. Het aandeel van Zeeland bedraagt 35 pet. De voorlichters gaan straks weer op pad om de mensen te ani meren voor de nieuwe opleiding voor steenzetter, die eind novem ber begint. In enkele Zeeuwse plaat sen zullen dan ook voorlichtingsbij eenkomsten worden gehouden. Steenzetter: een weliswaar ruig beroep, maar niettemin ongeloof lijk boeiend. Hij kan in ons land met zijn vele dijken en zeewerin gen bepaald niet gemist worden. mische politierechter voor het hekje. De Aardenburger F. A. B. hoorde slechts ƒ25.- of vijf dagen tegen zich eisen en werd conform veroordeeld. De contro leurs vonden zijn bedrijf in smetteloze staat maar vonden de oorzaak van de niet-houdbaarheid van de melk in een onvoldoende gebruik van koeling, om dat er te weinig water werd ververst. Bij de Aardenburger C. van B. was het slechter gesteld. De controleurs con stateerden o.m. dat 's morgens om elf uur de melkapparatuur nog niet was schoongemaakt en bij zijn stadgenoot B. K. er overal nog melkresten aanwe zig waren. Beiden kregen conform de eis 30.- of zes dagen. Bij de Oostbur ger W. D. was het eveneens allesbehab ve zindelijk. Ook merkten de controleurs dat hier de ochtend- met de avondmelk werd vermengd. Omdat in deze zaak di rect kon worden vastgesteld wie voor deze zaak verantwoordelijk was werd hij aangehouden. Room Bij de landbouwer-melkveehouder P. D. uit Vrouwenpolder was het anders gesteld ofschoon ook aan door hem aan gevoerde melk wat mankeerde: namelijk dat zij niet vet genoeg was. De contro leurs bezochten D. en onderzochten de melk direct van de koe en deze bleek prima te zijn. ,,Hebt u soms wat room van de melk geschept voor een kopje koffie?" informeerde de economische politierechter, mr. P. van Empel. De ietwat dove landbouwer verzekerde de magistraat dat er niet met zijn melk was geknoeid en dat de oorzaak van de magerte van de melk hem onbekend was. De zaak werd voor het horen van de keurmeester aangehouden. Ietwat voorbarig was de transporton dernemer A. L. U. uit Sas van Gent die in zijn sterk gegroeide bedrijf wagens liet rijden zonder dat de nodige vergun ningen waren uitgegeven. Vijf processen -verbaal lagen de Zeeuwsvlaming op het bureau van de politierechter op te wach ten. Het bedrijf sprong enige tijd gele den van een tonnage van 94 naar 148 en de administratie van de onderneming kon het zodoende niet meer bijbenen. Conform de eis kreeg U. vijf fikse boe tes van 50.- of vijfmaal tien dagen. Intussen zijn wij benieuwd met welk plan b. en w. uiteindelijk uit de bus zullen komen. Laatst gingen er geruch ten dat het gemeentebestuur gaarna zou zien dat er ter hoogte van de Nieuw- landseweg een tweede brug kwam. Bij nadere informatie bleek dat deze ge ruchten inderdaad op waarheid berust ten. B. en w. zouden echter nog veel meer willen, zoals een verbreding van de stationsbrug, een verplaatsing van het station zelfs en mogelijk nog meer. Uit het betoog van de wethouder maak ten we op dat b. en w. voor wat de toeleidingswegen naar de brug betreft eveneens naar een oplossing zoeken. Vandaar de opmerking van de heer Kaland dat de verbetering van de Ko- ningsbrug als een onderdeel van een groter plan hij haalde er zelfs de sanering bij moet worden gezien. De wethouder gaf daarna in korte lijnen aan hoe een betere en vlottere ver- keersstroming van brug naar Segeers straat en omgekeerd verkregen kan wor den. Ruimte Het ligt voor de hand dat wanneer bijvoorbeeld de suggestie van „heen"- verkeer door de Goese Korenmarkt en „terug"-verkeer door de Stationsstraat voor realisering vatbaar wordt geacht er afgebroken en wellicht ook gedempt zal moeten worden. Anders dreigt het gevaar van een tweede flessenek" die er nu ook al is bij de ingang van de Segeersstraat. Het kan zijn dat het college reeds vergevorderde-plan- nen-in-het-achterhoofd hierover heeft wij weten dat niet. In elk geval zal er enige ruimte moeten ontstaan (de wethouder gebruikte in dit verband even het woord „verkeersplein"), die voor het verkeer bevrijdend werkt. De raadsleden drongen op spoed aan. Wij doen dat ook. Nu is het nog pas oktober, maar de tijd is niet ver of een nieuwe toeristengolf rolt op Zee land aan. Het is slechts een kwestie van enige maanden. Middelburg moet dan al was het voorlopig maar op papier een vastomlijnde basisoplos sing hebben gevonden. Die oplossing op panier dient dan binnen de kortst mogelijke tijd verwerkelijkt te worden. In het belang van Middelburg en in dat van de toerist. OOSTBURG De christelijke biblio theek van Oostburg is het nieuwe sei zoen gestart met een aanwinst van 100 romans en 84 nieuwe jeugdboeken. De catalogus die zeer gevarieerd van samenstelling is biedt thans een keuze uit meer dan 1200 werken. Belangstel ling voor deze bibliotheek blijkt er ge noeg te zijn. De lezerskring breidt zich voortdurend uit. Elke week kan men op vrijdagavond tussen zeven en acht uur terecht in het gebouw Pro Rege aan de Oudestad. Het leesseizoen heeft men zeer lang gekozen: Van begin september tot eind juni. De muziekvereniging ,,De Volhar ding" te Zaamslag nam op 15 augustus in Antwerpen deel aan een belangen- festival. Een dezer ontving men bericht dat het gezelschap een prijs van Bfrs. 1500,heeft gewonnen. GOES. Ook in de komende I commissie hebben zitting vertegenwoor- digers van de drie landbouworganisa- winter zal op ruime schaal aan- dacht worden besteed aan de technische voorlichting aan land arbeiders, werkzaam op Zeeuwse bedrijven. Enkele voorlichtings avonden staan op het programma en in januari van het volgend jaar zal de eerste groep landarbeiders uit Zeeland gedurende een week een cursus volgen aan de prak tijkschool in Schoondijke. Het is bekend, dat op de landbouwbe drijven steeds nieuwe arbeidsmethoden worden ontwikkeld en beproefd. Het is daarbij noodzakelijk, dat ook de land arbeiders vertrouwd worden gemaakt met de nieuwe werkmethoden. De land arbeider zal kleine reparaties aan land bouwwerktuigen en aan gebouwen moe ten kunnen uitvoeren. Dat kan zowel voor de werkgever als voor de werkne mer van groot nut zijn. Deze ontwikkeling heeft er toe geleid, dat de Provinciale Landbouwvoorlich- tingsraad richtlijnen heeft ontvangen, waarin aangegeven wordt hoe deze technische voorlichting aan landarbei ders het beste tot uitdrukking kan ko men. Voor Zeeland heeft dit geresulteerd in het feit, dat twee jaar geleden de commissie voor de landarbeid (ers) voor lichting werd geïnstalleerd. In deze ties, de drie landarbeidersorganisaties en de rijkslandbouw-, veeteelt- en tuin- bouwconsulent. In de wintermaanden worden voor lichtingsavonden georganiseerd. De voorlichters van de betreffende consu lentschappen verzorgen zoveel mogelijk deze avonden. In de zomermaanden worden enkele demonstraties georganiseerd, met het doel de landarbeiders vertrouwd te ma ken met een voor hen nieuwe arbeids- methode. In dit verband zijn er op verschillen de plaatsen in de provincie demonstra ties gegeven met de bietenrooitang en kopsehoffel. Deze demonstraties werden in totaal door 900 personen bezocht. In die gebieden, waar nog vrij veel gehokt en geschelfd wordt, zijn op enkele plaatsen enige nieuwe methoden van ophokken en schelven gedemonstreerd. In de nabije toekomst wordt gedacht aan demonstraties op het gebied van het onderhouden en afstellen van land bouwwerktuigen en tractoren. Op verschillende plaatsen op Noord- Beveland en Tholen is verder een ten toonstelling georganiseerd van goed handgereedschap. Voor de eerste maal zijn deze zomer landarbeiders op excur sie gegaan naar landbouwkundige ob jecten. Verder ligt het in de bedoeling, dat In januari 1962 de eerste groep land ar- beiders uit Zeeland gedurende één week een cursus zal volgen aan de praktijk school In Schoondijke. i I

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3