MEVROUW GOETHART WIL (na 35 jaar) AL DIE ARTSEN NU WEL EENS ZIEN NIET BIJ HET ZWAARD DE NATUUR 1KAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA programma's Woensdag 25 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 IN HET KORT JAAR MINDER VOOR KOFFIEHUISHOUDER in en om uw huis I au**" 728776 wauÊm De Hü opzienbarende g=== experimenten van student Tijloos ■II MÊÊÊÊm giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiininiiiiiHiiiiiiiiiiimiitiniiiiiiniiiitiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiniiitiiiniiiininininiiiiiiig Nieuwe baari op Schiphol LUSTRUM JEUGDDRUM BAND BERGEN OP ZOOM AMSTERDAM Er zijn vele mensen, die jaar in jaar uit hun werk doen zonder dat men eigenlijk ooit van hen heeft gehoord. Meestal pas bij hun afscheid zegt men: Ze waren onmisbaar. De Amsterdamse mevrouw Dertig jaar lang samen met haar man en de laatste vijf jaar alleen vormde zij de Centrale Doktersdienst in Amsterdam. Een kleine vijfhon derd huisartsen, specialisten, tand artsen en kruisverenigingen maken dankbaar gebruik van deze dienst. Dankzij de heer en mevrouw Goet- hart konden de dokters rustig uit gaan, terwijl zij toch altijd te berei ken waren. „MIJN MAN" Maar voor mevrouw Goethart is het verleden tijd en zij woont nu rustig er gens aan een stille Amsterdamse gracht, waar het verkeer bestaat uit een enkele bromfietser of wandelaar. „U wilt zeker eerst wel een kopje koffie", begroet mevrouw Goethart ons, als we haar gezellige huiskamer bin nenstappen. Dat was eigenlijk een vraag, die men min of meer verwacht van haar. Van haar moogt u namelijk zeggen, dat zij de woorden hartelijk heid" en „vriendelijkheid" heeft uit gevonden. „Ja, ik loop nu wat moeilijk, want ik ben vorige week een paar keer geval len", zegt mevrouw Goethart, terwijl zij leunend op een zwarte stok naar de keuken gaat voor de koffie. „Dat op houden met mijn werk heeft mij nogal aangegrepen, begrijpt u." We zitten pas vijf minuten bij me vrouw Goethart, maar we voelen ons al een beetje thuis. „Vóór alles wil Ik dat u in de krant zet, dat de centrale doktersdienst het werk is geweest van mijn man", begint onze gastvrouwe, die ondanks haar 68 jaar nog niet veel grijze haren heeft. Anna Catharina Elizabeth Goethart-Nielsen is een van die mensen: Ruim 35 jaar heeft zij in stilte gewerkt. En al die jaren heeft zij nog nooit een fout gemaakt. bij en het werd voor mijn man een volledige dagtaak. De centrale doktersdienst werd langzamerhand een begrip en met één telefoon kon de heer Goethart het niet meer af; er kwamen er nog twee bij. Het gerinkel van de telefoon was vier entwintig nur per dag de arbeidsvita mine van deze eenmans doktersdienst. „Mijn man deed alles en ik verving hem alleen wanneer hy eens een mid dagje of avondje uit wilde gaan. Tege lijk konden we natuurlijk nooit weg, want er moest dag en nacht iemand van ons heiden thuis zijn." De centrale doktersdienst in Am sterdam en mevrouw A. CE. Goet hart-Nielsen zijn in de loop van 35 jaar één geworden. Het grootste deel van de vijfhonderd aangesloten art sen kent haar alleen van naam en stem, maar wanneer een paar dok ters bij elkaar zijndan valt bijna altijd de naam Goethart. Dat heeft mevrouw Goethart allemaal bereikt met een paar telefoons. Zoals op deze foto heeft zij bijna de helft van haar leven doorgebracht: telefonerend24 uur per dag. DRIE TELEFOONS „Mijn man heeft altijd op kantoor gewerkt, maar toen dat kantoor 35 jaar geleden werd opgeheven, zaten we zonder verdiensten. Het enige dat we nog hadden was een telefoon. Wel, en zo is mijn man op het idee gekomen van die centrale doktersdienst. We stuurden een circulaire aan alle Am sterdamse artsen, maar het resultaat was wat triest: dokter Hartman was de enige, die iets voor ons plan voel de." Hij raadde de heer en mevrouw Goet hart aan nog eens een circulaire rond te sturen. Die raad werd opgevolgd en toen waren er vijftien reacties. En daarmee begon de doktersdienst te draaien. „We konden er natuurlijk niet van leven, maar mijn man verdiende nog bij door voor verschillende banken te werken, iets met valuta's. Gelukkig kwamen er spoedig flink wat dokters DONDERDAG 26 OKTOBER f RADIO j HILVERSUM L 402 m AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopenig. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Zangrecital; 11.35 Pianorecital; 12.00 Amus muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Uit het bedrijfs leven, lezing; 12.43 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Kamermuz; 14.30 V d vrouw; 15.05 Gevar muz; 16.00 Gevar progr; 17.00 Metropole-ork en solist; 17.30 V d jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Liche muz; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Gram; 19.30 V d jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Omr ork en solist; 21.10 Interview; 21.30 Spaanse koorzang; 22.00 Dlscotaria; 22.30 Nws; 22.40 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Klankb; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 m KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 De zin- gende' kerk; 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Lichte muz; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Promenade ork; 13.40 Gevar progr (herh). NCRV: 14.00 Me- tropole ork; 14.45 Radiofilharm ork en solist; 15.40 Gram; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Bariton en piano; 16.40 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Liche muz; 18,50 Sociaal perspektief; 19.00 Nws en weer- b'er; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Ge var Dro^r: 22.30 Nws; 22.40 Avondoverden- tó- -r, p-vw >r- ?7 oo Kamermuz; 23.30 Moderne evolutionistische stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing; 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws. NTS: 20.35 Oom Wanja, toneelspel. DUITSLAND 17.0018.05 V d kind. (Regionaal progr: NDR: 18.20 Progr-overz; 18.25 Die Nord- schau; 19.25 Familie Michael in Afrika. WDR: 18.40 Hier und heute, journ; 19.15 De avonturen v Hiram Holiday; 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 TV-spel: 22.40 Houtbla zerstrio; 23.05 Nws. BELGIË VLAAMS 19.00 V d jongeren; 19.30 Taalles; 20.00 Nws, sportuitsl en weeroverz; 20.25 Het man neke; 20.30 TV-spel; 22.40 Houtblazerstrio; 23.05 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V d kind; 19.00 V d vrouw; 19.30 Ta ble Ouverte; 20.00 Journ; 20.30 Feuill; 21.15 La Double Vue; 22.15 Journ. AMSTERDAM. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de eigenaar van een voormalig koffiehuis aan de Spuistraat in Amsterdam, de dertigja rige G. J., veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. J. zou twee leden van een bende jon ge inbrekers, die in zijn koffiehuis vo rig jaar hun hoofdkwartier hadden, tot afpersing hebben aangezet. Hij werd bovendien verdacht van medeplichtig heid aan diefstal en heling. De rechtbank veroordeelde de kof fiehuishouder enige tijd geleden tot drie en een half jaar met aftrek. Bramen kan men nu bestellen; de planten kunnen dan gepoot worden en ze kunnen het best langs draad ge kweekt worden; de lange scheuten kun nen dan langs het draad geleid wor den. Nu zal men van oude struiken de afgedragen takken moeten wegsnoeien en de jonge takken, die nog geen vruch ten gegeven hebben, worden er voor in de plaats geleid. Advertentie vee* 'i v. w.*., /.-.A..-, m VRAAGT UW Mu.vLUutR ZESHONDERD Het was beslist geen kleinigheid, want wanneer u een dokter nodig hebt dan belt u als het moet ook in het holst van de nacht. Daarom gingen de heer en mevrouw Goethart ook met de telefoon naar bed. „De spitsdagen voor ons waren de zaterdag en de zondag en de vakantie- tijd", vertelt mevrouw Goethart ver der. Soms kinkt er iets van weemoed door in haar stem; dan houdt zij even op met praten en zichtbaar denkt zij aan die „rinkelende" tijd, waarvan zij ons ook gisteren nog zei, dat ze er nooit één moment spijt van had gehad. „We hebben dagen gehad van hon derd telefoontjes, maar ook van drie honderd. Toen ik er alleen voor stond was er een griepperlode en dat bete kende dagen van zeshonderd keer lopen naar de telefoon. Toen was het zelfs zo erg, dat ik gewoon naast dat ding moest blijven zitten en ik had geen tijd voor thee of koffie, Iaat staan om eten klaar te maken. Daarom be sloot ik om er maar een assistente bij te nemen, want tenslotte had ik het al twee jaar alleen gedaan na het overlijden van mijn man." Dagelijks had mevrouw Goethart dus contact met tientallen artsen, maar slechts enkele kent zij van gezicht. Toch noemde zij hen tijdens ons be zoek steeds weer „mijn vrienden". Hoe de centrale doktersdienst van Amsterdam nu precies werkt? Wan neer een dokter naar de schouwburg gaat of bij vrienden op bezoek, dan belt hij eerst even naar de dienst om te zeggen waar hij precies is. In het telefoonboek staat achter zijn nummer: b.g.g. 728776. Dat is dus het nummer van de doktersdienst. Heeft nu iemand de dokter dringend nodig, terwijl hij niet thuis is dan wordt er dus naar mevrouw Goethart gebeld. Zij belt dan of zelf de dokter of geeft het nummer, waarop hij te bereiken is door aan de patiënt. 9 „Het gebeurde ook wel eens, dat een dokter ons niet belde, omdat hij voor niemand te spreken wilde zijn", vervolgt mevrouw Goethart. „Maar dat was voor ons geen bezwaar, want dan wisten we hem toch te vinden. Zo hebben we eens een dokter opge spoord, die een diner bleek te hebben ergens in Groningen. Wanneer een dokter bijvoorbeeld in de bioscoop zit, dan beiden we zelf, want de patiënt heeft daar tenslotte niets mee te ma ken." NOOIT UIT Er waren ook wel eens boze men sen, die tegen mevrouw Goethart be gonnen te schelden omdat hun dokter niet ogenblikkelijk bij hen kon komen. „Wat u nu allemaal tegen mij zegt moet u maar tegen de dokter herha len", was dan steeds haar antwoord. Wanneer u denkt, dat mevrouw Goet hart nu constant uitgaat, dan vergist u zich: „Mijn man en ik gingen nooit uit, want 24 uur moesten we iedere dag bij de telefoon zitten. Je liet elkaar nu een maal niet alleen. Ik ben er dus heie huis en ik ben nog n straat op geweest. Ik niet veel meer gebeld en het is gemak- nu toe gelukkig nog niet nodig ge weest." 9 Toen de heer en mevrouw Goethart 35 jaar geleden begonnen met hun dienst was dat een unicum, maar in de loop der jaren heeft hun idee na volging gevonden in andere steden van ons land. In Amsterdam is er ook wel eens een meneer geweest, die een twee- de dienst wilde beginnen, maar lang heeft hij het niet volgehouden. „Neen, gekke dingen heb ik al die jaren niet meegemaakt", aldus onze gastvrouwe. TROTS „Alles is eigenlijk vanzelf gegaan, ook dat ophouden met mijn werk. Kijk, ik ben er van uit gegaan dat ik beter uit mezelf kon ophouden. Ik wil name' lijk voorkomen, dat een dokter een keer tegen me zegt: „Mevrouw Goet hart, u hebt iets vergeten." Dat zou het ergste zijn wat mij kon overkomen, want al die jaren is er geen enkele fout gemaakt door de doktersdienst en daaT ben ik erg trots op. Ik heb mijn werk altijd met grote liefde gedaan_ Mijn plan was oorspronkelijk om door te blijven werken tot mijn zeventigste, maar het werd me op een gegeven ogenblik allemaal te veel." Alhoewel de centrale doktersdienst weer in goede handen is, voelt me, vrouw Goethart zich toch soms een ka' pitein, die voor de laatste keer de loopplank van zijn schip afstapt. Daar om worden haar ogen steeds weer wat vochtig en slikt zij wat moeilijk, wan neer de woorden „afscheid" en „op houden" vallen. „De dokters hebben me gevraagd wat ik voor mijn afscheid het liefst wilde hebben. Wel, het mooiste cadeau dat ze me kunnen geven is een receptie. Dan hoop ik, dat ik alle artsen eens in werkelijkheid mag zien, want er zijn er bij die ik 35 jaar lang alleen van stem door de telefoon ken." 9 De Amsterdamse artsen hebben er niet lang over hoeven na te denken: die receptie komt er. De komende za terdag in het Amsterdamse Apollo- paviljoen. Enkele uren zijn er inmiddels ver streken en met tegenzin staan we op om afscheid te nemen van mevrouw Goethart-Nielsen. Gezellig en onge dwongen hebben we al die nren met haar zitten praten en toen we weer langs de gracht Hepen, was het alsof we een goede vriendin alleen achter lieten. 24 De oorlog met Engeland had al zo lang geduurd, dat hele geslachten geleefd hadden en gestorven waren in de stellige overtuiging dat dit de normale manier van leven was. Maar slechts een paar maanden na de tra gische bezoeking van de kanunnik van Rouaan, kwam een schitterend conclave van al de koningen der christenheid bijeen in Rouaan om een verdrag te sluiten met het hoog gestemde doel de hele wereld vrede te brengen. Maar hun zwakke greep op de Franse bezittingen ten spijt, vonden de Engelsen de Franse voorwaarden onaanvaardbaar. Onder aanvoering van de regent, de Hertog van Bed ford, wiens kracht, net als de kracht van zijn legers, aan het afnemen was, schreden ze de raadszaal uit met een rechtschapen gevoel van be ledigd zijn, dat zo lang een bron van kracht voor dat ontembare ras van eilanders was geweest, en verklaar den kloek dat zij de oorlog zouden voortzetten. Maar de Hertog van Boergondië, hun bondgenoot, herinnerde zich dat hij Fransman was. Hij vergat zijn oude grieven. Ten aanzien van alle heersers van Europa kuste hij Ko ning Karei, noemde hem zijn broe der en veranderde volledig van front, zij het niet zonder concessies, die hem bijna tot onafhankelijk soe verein maakten, en de vreemdelin gen van zijn vriendschap beroofden. Uitgestrekte gebieden van Frankrijk, met inbegrip van Normandië, waar Pierre woonde, bleven overigens in Engelse handen; maar Bedford stierf al gauw, en het vechten verflauwde. Een onmiddellijk gevolg van het verdrag was dat Parijs aan Karei werd overgelaten, zodat hij voor het eerst van zijn leven de hoofdstad van zijn koninkrijk kon betreden. Nu de prikkel van de oorlog ont brak, werd het volk lusteloos en on tevreden. Niemand werkte meer bij zonder hard en zo werden ze mager in plaats van dik, terwijl een opeen volging van droogten en slechte oog sten de rampspoed nog vergrootte. Zelfs Hugo, die de drukste wapen smederij van Rouaan had, ondervond een achteruitgang in zaken, het ge beurde maar zelden meer dat de smidse na de vespers nog brandde. Maar er was altijd volop eten in huis en onder een der plavuizen in de vloer van zijn werkplaats was een helm vol gouden rozenobels verbor gen, bestemd voor Pierres opvoe ding; er was zelfs 'nog een tweede "v '«-.....jfrf - bergplaats. Zelfs Maria wist niet waar die zich bevond. De economische welstand van de adel liep op vulgaire wijze parallel met die van de boerenstand. Menig baron klaagde dat zijn pachters niet langer op tijd betaalden, zich ver ontschuldigend met de mededeling dat de tarwe door roest was aange tast, of dat er geen regen gevallen was, iets wat hij ten slotte met zijn eigen ogen kon zien, terwijl ze geen hand uitstaken om datgene te oog sten wat ze gemakkelijk hadden kun nen redden. Vooral de steden hadden te lijden, niet alleen omdat de handel een laagtepunt bereikt had, maar ook doordat grote aantallen boeren, die hun onproductieve akkers verlaten hadden, alsook massa's Franse sol daten, die niet meer te vechten had den, natuurlijk aangetrokken werden door de bevolkingscentra. Daar wa ren ze minder onwelkom dan op boer derijen, die maar al te vlot geplun derd werden. In de verscheidene ja ren durende periode volgend op het Verdrag van Arras, een periode waarin geen oorlog werd gevoerd en geen vrede gesloten, vond Hugo heel wat meer tijd om te besteden aan Pierres opvoeding. Hij maakte hem deelgenoot in het geheim van de ko kende olie en samen deden ze heel wat proeven op het gebied van het harden van staal, proeven waarbij ze het eerst verhitten met leer en spaan ders hout, vervolgens met leer al leen en tenslotte met de as van leer. Dit laatste leverde het beste resul taat op, want het verschafte een op merkelijk hard en gelijkmatig ge temperd staal, al stond het niet op een lijn met dat van het kapje, een kwaliteit die ze niet meer konden evenaren. Toen Pierre dertien was, had hij hevig last van puistjes, maar een jaar later verdwenen ze weer en verscheen er een zwarte dons op zijn bovenlip en zijn kin, die de laatste tijd een mannelijke forsheid had ge kregen. Abdoellah maakte een op vouwbaar scheermes voor hem en een dubbele stalen spiegel. In de ene kant zag zijn gezicht er onrustbarend groot uit, rn de andere kart belache lijk klein. Je kon er ook op magische wijze vuur mee ontsteken. „Het is geen echte magie", zei Abdoellah, „al lijkt het er we', op." Het was een gewoonte van Abdoel lah om onder het werk zachtjes te zingen in het Turks en vaak hield hij een werkstuk, waarmee hij klaar was, omhoog, en drukte zijn voldoe ning uit in zijn eigen taal. Pierre, die reeds Engels, Frans en Italiaans sprak, zei hem de zinnen dan soms na, vaak dermate nauwkeurig dat Abdoellah toestemming vroeg en kreeg de jongen Turks te leren. „Een taal erbij is altijd goed, oude vriend", zei Hugo, „ofschoon ik wenste dat je hem Latijn kon leren." „Latijn is het antwoord op Turks, meester, zoals het Kruis het ant woord is op de Halvemaan. Laat hem het minste eerst leren en het hoogste het laatst, net als ik gedaan heb." „Natuurlijk", stemde Hugo toe. „Maar weet je zeker dat het je niet alleen te doen is om iemand waar mee je dat heidense taaltje kunt spreken?" „Hij leert bijzonder vlug", ant woordde Abdoellah, „maar het is ge deeltelijk waar dat ik er naar ver lang de zachte klanken van het Oos ten met een andere stem te horen uiten dan met die oude gebarsten stem van mij." Hugo lachte. (Wordt vervolgd) SCH'PHOL (ANP) Op Schiphol is gisteren de tweede start- n landings baan voor straalvliegtuigen gereedgeko men. Daartoe is een bestaande baan met 660 metc- verier 1 Aan de verleng'ne is zeven maanden gewerkt. 26. Eindelijk vond de maat het pal letje, naast het miniatuur stuurwiel, dat de motor in- en uitschakelde. Inderdaad slaagde hij erin om de mo tor af te zetten, maar omdat hij ver zuimde deze op „volle kracht achter uit" te zetten, bleef het vaartuig nog geruime tijd rondcirkelen, gedreven idoor zijn eigen gewicht. Vertraagde massa werkt nu eenmaal langzaam. „W-Wat een ellende en n-n-arigheid.." zuchtte de maat, „ik had ook n-nooit z-zeeman moeten worden! Hoe g-graag had ik nu niet in Lutjewier gezeten en w-wat koe-koekoeksklokken gerepareerd, in plaats v-van drijfnat en d-duizelig te worden op een p-proefscheepje dat veel te klein is en waar niemand iets van snapt!" „Het is nog een geluk, dat ze die VM-1 zo klein hebben gemaakt.." ver zuchtte Kappie op dat moment, terwijl hij langzaam op de maat liet toesto men, „anders was de ellende ja hele maal niet te overzien geweest.," BERGEN OP ZOOM. Ter gelegen heid van het eerste lustrum van de jeugddrumband „De artilleristen" wordt Zaterdag 4 november a.-s. in hotel Mulders aan de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom een feest-avond voor de leden en genodigden georganiseerd. Vijf jaar geleden werd deze jeugd drumband opgericht uit het wijkwerk van de Dubbelstraat. Het initiatief hier toe werd genomen door enkele dames o.w. mevrouw J. Mastboom-Pinxsteren en mej. Elshout. Zij kwamen op het idee voor de jeugd ais vrije tijdsbesteding een drumband op te richten en al sjioedig was er een aardig groepje uit de jeugd uit de naas te omgeving gevormd. De jeugddrumband is nu uitgegroeid tot een korps van 'bijna zestig leden en beschikt over een groot aantal instru menten. Deze feestavond zal iets bij zonders worden. Vele .artisten" zullen hieraan meewerken in een soort caba ret; ook de jeugdleden, die vijf jaar lid zijn, zullen worden gehuldigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2