Snel tempo bij bouw van het chr. streekziekenhuis Goes Plan-Luns komt hal f november in Algemene vergadering van KRIS 36™ KNAP SNEL WFER OP GEEN VLAG ZONDER SOEVEREINITEIT Zware stormen treffen de Britse eilanden AMERIKANEN GRIJPEN IN Hoofdgebouw wordt opgetrokken Raad St. Laurens Parna: Overdracht 1 november NEDERLAND VERWACHT: Uit de kerken SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN door Zeeland Gezinsweek afgesloten IHRKTMvKIUITfcN Het hei-werk is voltooid Naar het nationaal kampioenschap Damkampioenschap van Zeeland Vaardigheidsproeven Plan voor uitbreiding van dorp Westkapelle naar het noorden Zeeuwse Polderbond komt bijeen in Vlissingen Pakhuisknecht kwam onder auto terecht Filmavond Rode Kruis ABAS IN Kinderhuis gesloten Grote opbrengst oogst- collecte St. Annaland V ergaderprogramma in de Westhoek Interkerkelijke dienst in Kapelle Vergadering Pro Juventute Ver. r.k. gezinsvoogdij Fancy-fair van Concordia „Helpt Elkanderte Tholen 60 jaar Dame doodgereden R.k. voorbede voor „New Delhi" Dinsdag 24 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 GOES. De bouw van het protestants christelijk streekzieken huis in het Valckeslot te Goes vordert in een snel tempo. De aan nemer, Kortewegs Bouwmaatschappij uit Breda, zit wat het bouw schema betreft in een „gunstige hoek". Het heien is thans achter de rug en de metselaars kunnen zich deskundig uitleven bij het op trekken van het hoofdgebouw. Met de bouw van dit gigantische complex zal twee-en-half tot drie jaar gemoeid zijn. Het hei-werk is dus voltooid. Niet minder dan 534 palen zijn de grond in gedreven. De lengte van deze palen va rieerden van zes tot acht meter. Voor de belangstellende toeschouwer begin nen de contouren van het complex zich nu langzaam af te tekenen, al zal het voor de leek niet meevallen om nu reeds een duidelijke lijn te ontdekken hoe het gebouw er straks precies za] uitzien. De „insider" gaat dit uiteraard gemakkelijker af. Niettemin vordert de bouw in een ta melijk snel tempo. De mensen van de aannemersfirma zeggen het liever an ders: We zitten gunstig wat het tijd schema van de bouw betreft. De bouw is overigens nog niet op vol le toeren gekomen. Het zijn nu alleen de timmerlieden, de metselaars en de vlechters die het lied van de arbeid la ten klinken. De elektriciën, de schilder en de verwarmingsinstallateur komen later aan de beurt. Inmiddels is de aan leg van de elektriciteit aanbesteed, als mede het schilderwerk en de aanleg van de verwarming. Momenteel werken circa 50 mensen op de bouw. Tot nu toe heeft de aanne mer geen moeilijkheden ondervonden bij het aantrekken van personeel. AXEL. De heer P. Dieleman be reidt zich voor op het kampioenschap van Nederland, eerste klasse extra li- bre (biljarten), dat op 11 en 12 no vember een aanvang neemt. Hij komt dan namelijk uit in de voorwedstrijden te Zierikzee. Vorig jaar ontging hem een goede klassering bij de te Vlissin gen gehouden kampioenschappen. Thans verkeert de heer Dieleman in een goe de conditie. Kortgeleden had hij een ho ge serie van 370 caramboles en gemid delden van 56.80, 54.55 en 63.11. In ne gen beurten voorts twee keer 568 ca ramboles. Oprichting tafeltennisclub KLOOSTERZANDE. Deze week kwamen enkele tafeltennisenthousiasten bijeen. Op deze vergadering werd be sloten tot oprichting een tafeltennisclub, de speelavonden zijn voorlopig vastge steld op dinsdag en donderdag in hotel „de Linde" bij de heer A. Raes. MIDDELBURG. Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland is in Vlissingen, Goes en 's-Gravenpolder de tweede ronde gespeeld, waarvan de uitslagen luidden als volgt: Hoofdklasse: C. van RijswijkF. Blaas 0—2, M. J. WalravenA. Krijger 20, Iz. Op 't HofJ. Louwerse 02, J. BlaasC. van Rijswijk 0—2, Joh. LereJan Blom 1—«1, E, A. Schuitema—F. Blaas 02. De partij Joh. de SmetW. Heydra is op il6 oktober afgebroken en vastgesteld om uit te spelen op 22 oktober, doch ook hier kwamen de spelers tot geen overeenkomst, en werd nog maals afgebroken, hetgeen wel in strijd is met het wedstrijdreglement daar er speel tijd voldoende aanwezig was. Ie klas: Groep Walcheren" M. Marijs— A. A. v. d. Mark 0—2, J. B. ParinussaE. L. Verschoor 20, M. BronkeH. de Vlieger 02, F. GrevingaJ. C. Nijssen 20. .Groep de Bevelanden" W. G. de Leeuw C. J. Blankenburgh 4>1, H. C. Masselink O. Scherp 20, C. W. van DammeC. J. Hollestelle .1<1, P. LampertC. J. Blanken burgh 20. Jeugdklasse: N. C. MeliefsteN. Tramper 0—2. R. BrasserH. Tramper 20, N. Huls hofP. Dubbelman 02. Rectificatie: abu sievelijk was in de ile ronde opgegeven H. TramperN. C. Meliefste 0—2, dit moet echter 20 zijn, dus gewonnen door H. Tramper. Schietwedstrijden Reserve Rijks Politie PHILIPPINE, Te Philippine werd een .schietwedstrijd gehouden voor de beroeps- en reserverijkspolitie van de groep „Sas van Gent". De prijzen voor deze wedstrijd waren beschikbaar ge steld door het gemeentebestuur van Philippine. De gemeente was bij de wedstrijd vertegenwoordigd door de edelachtbare heer burgemeester van Hoek, die persoonlijk het openingsschot loste. De prijzen werden uitgereikt door de groepscommandant van de groep „Sas van Gent" adjudant van Dommelen. Uitslagen: Karabijn: 1. Opperwacht meester J. Beuzenberg te Hoek, 2. wachtmeester W. Kruissen te Sas van Gent, 3. reserve-wachtmeester J. Raes te Sas van Gent; 4. opperwachtmeester C. Abrahamse te Philippine, 5. opper wachtmeester W. Visser te Sas van Gent. Revolver: 1. Wachtmeester W. Kruissen te Sas van Gent, 2. adjudant J. Boogaert te Terneuzen, 3. opper wachtmeester J. Beuzenberg te Hoek, 4. reserve-wachtmeester H. Moeliker te Terneuzen, 5. reserve-wachtmeester L. Michielsen te Terneuzen. Gelukschijf: 1. Reserve-wachtmeester J. Stoffels te Hoek, 2. wachtmeester J. Bodderij te Hoek 3. reserve-wachtmeester C. Die leman te Hoek, 4-5 Opperwachtmeester W. Visser te Sas van Gent. 's-GRAVENPOLDER. Een aantal leden van de gymnastiekvereniging DAW heeft in het gymnastieklokaal te 's-Gravenpolder de vaardigheidsproe ven van het KNGV afgelegd. De jury bestond uit de heren Hoogesteger uit Goes en Van Weele uit Krabbendijke, De wisselbeker werd evenais vorig jaar gewonnen dóór mej. M. de Vrie. De uitslag luidt: dames ïb: J. Dek ker 40 pt, C. de Jonge 41,4 pt, C. Kop- mels 42,4 pt, J. C. Schijf 43 pt, Q. v. d. Vrie 42,4 pt. Heren 3a: W. G. Heijboer 50 pt, Chr. Louwerse 48 pt, M. Louwerse 47 pt, een afgewezen. Meisjes b: B. Dekker 42,8 pt, E. den Dekker 40,2 pt, M. de Vroe 45,4 pt. Meisjes a: L. Louwerse 41,2 pt, N. Remijnse 40,4 pt, A. Reijnhoudt 40,2 pt, twee afgewezen. Jongens a: M. Dekker 46,6 pt, N. Hulshof 48,4 pt, W. Minnaar 47,8 pt, B. Tramper 48,2 pt. De hoogst geklasseerde van elke groep ontving een medalje. Het is de bedoeling, dat het hoofdge bouw, bestaande uit het behandel- en beddenhuis, als eerste „deel" opgetrok ken wordt, tot het water- en winddicht zal zijn. Het metselen van dit gebouw is thans volop aan de gang. Het hoofdgebouw wordt onmiddellijk gevolgd door het voorgebouw en de po likliniek. De bouw van het zusterhuis zal nog even achterwege blijven, hoewel de heipalen voor dit gebouw reeds in de grond zitten. Het betonstorten voor de vloeren op de begane grond staat thans in het cen trum van de belangstelling. Voor de po likliniek zal dit karwei nog deze week aangepakt worden. En voor het voorge bouw komt binnenkort de bekisting klaar. Tot heden is er 1250 kubieke me ter beton gestort. Dat is de hoeveel heid, die ook voor de bouw van het landbouwcentrum Zeeland aan de West singel te Goes benodigd was. Voor het streekziekenhuis is echter veel meer beton nodig. Naar schatting zal voor dit complex circa 4000 kubieke meter beton gestort moeten worden. Een niet geringe hoeveelheid. De bonw van het chr. streekzieken huis betekent voor Goes een miljoenen project. De aannemer zet het kolossale bouwwerk neer voor de som van S 3.156.000. Over de inrichting e.d. zul len wij dan nog maar niet spreken. Het complex zal één van de modernste ziekenhuizen van ons land worden. Architect K. L. Sijmons uit Amsterdam zorgde voor het ontwerp. Vele jaren heeft het bestuur van de stichting met ijver en doorzettingsvermogen gewerkt om te komen tot realisering van de plannen. De pogingen zullen met suc ces worden bekroond. WESTKAPELLE. Op de se cretarie van Westkapelle ligt thans ter inzage een uitbreiding van het bestaande uitbreiding plan in noordelijke richting. Dit partieel uitbreidingsplan noord- 1961 voorziet in de bouw van ruim dertig woningen met voor- en achtertuin en de aanleg vao plantsoentjes. Het sluit aan op het gedeelte wat nu door de bouwstop niet gerealiseerd kan worden. Het plan is geprojecteerd in de onmiddellijke omgeving van de Vikingstraat. Twee straten zullen hier worden aangelegd. Aan de langste van de twee wordt grond gereserveerd VLISSINGEN. Op zaterdag 4 no vember zal in hotel „Britannia" te Vlissingen de algemene vergadering worden gehouden van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. De agen da vermeldt o.m. een wijziging van het huishoudelijk reglement. Deze wijziging heeft betrekking op verhoging van «le contributie voor de verschillende water schappen. Gezien de sombere financiële positie van de Bond is het bestuur er toe over gegaan een herziening van de contrilbutieregeling in overweging te ne men. Bovendien moeten volgens de te genwoordige regeling zowel de polder Walcheren als het waterschap Het Vrije van Sluis veel minder contributie op brengen dan de zoveel kleinere water schappen Tholen en Noord-Beveland. Het bestuur acht dit niet gemotiveerd en is van oordeel, dat het redelijk is, dat niet alleen de overige polders of waterschappen eenzelfde bedrag per hectare opbrengen. Dat bedrag zou het bestuur, naast een vast bedrag van tien gulden per lid willen stellen op 4,5 cent per hectare. Op deze algemene vergadering zal dr. A. Brouwer uit Leiden een lezing hou den over het onderwerp: „Verleden, he den en toekomst van Nederlands lage helft". voor de bouw van woonblok ken van maximaal acht wo ningen. Aan de kortere straat (en ook nog een aan de andere verbin ding) kotnen blokken van minimaal twee huizen. De woningen zijn be doeld als premie-woningen. Jonge mensen krijgen dus ook hier weer de kans zich in een aantrekkelijk deel van de gemeente Westkapelle te ves tigen. Opera in St. Annaland SINT ANNALAND. Zaterdagavond zullen de liefhebbers van opera kunnen genieten van een opera-concert, dat ge geven zal worden in het dorpshuis te St. Annaland. Aan het programma ver leent medewerking het Haags Operakoor en solisten onder leiding van Coen Ha verkamp. Diploma gezinsvêrzorgster ZIERIKZEE. Een drietal dames, verbonden aan de hervormde stichting voor maatschappelijk werk en gezins verzorging op Schouwen-Duiveland, be haalde het diploma gezinsverzongsters. Het waren de dames L. Okkerise te Bruinisse, A. A. de Hooge uit Zierikzee en G. A. Kasteele uit Noordgouiwe. Zij Werden opgeleid aan het hervormde in ternaat voor gezinsverzorging in Eind hoven. KAMPERLAND. De paikhuisknecht van de finma Schippers, de heer J. Dij- ke, is onder een vrachtautto terecht ge komen. Hij stapte uit de kafoine van de vrachtauto van de heer J. Korstanje, terwijl de wagen achteruit reed om te lossen in een schip. Het voertuig was geladen meit graan. Bij het uitstappen verloor de heer Dijike zijn evenwicht en kwam met een van zijn benen onder het voorwiel van de auto terecht. Het been werd zwaar gekneusd. Na de eerste hulp door dolkter V. 't Hart werd 'het slacht offer naar helt ziekenhuis te Goes ge bracht. WESTKAPELLE. In het vereni- gingsgebouw „Westkapelle herrijst" or ganiseerde de afdeling Westkapelle van het Rode Kruis een filmavond, tijdens welke de film „Madame Curie" ver toond werd. De voorzitster mevrouw M. de Meester sprak een openingswoord. Toneelgroep „Studio" in Hulst HULST. De kunstkring „Van den Vos Reinaerde" houdt op vrijdag 27 ok tober in de „Koning van Engeland" haar eerste avond in het najaarssei zoen. Tijdens deze avond zal optreden de toneelgroep „Studio" met het stuk „Verkeerd begin". (Advertentie) Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijnstillende kracht nodig. Dat is Togal, Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Advertentie HpvBBj n kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! ST. LAURENS. De raad komt 27 oktober om vier uur 's middags in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m, de volgende punten: wijzi ging gemeentebegroting 1960; wijziging gemeentebegroting 1961; wijziging pen sioensgrondslagen subsidie-aanvrage Verbond Voor Veilig Verkeer; bezwaar schrift tegen aanslag reinigingsrechten 1961 ingediend door de heer C. Bustraan en subsidie ten behoeve van badgelegen heid, geëxploiteerd door fa. J. Mesu en zoon. WESTKAPELLE. Het jeugdhuis van de „Evangelische Kirche" uit Mullheim heeft het afgelopen week end zijn laatste gasten voor dit jaar geherbergd. Een groep meidewerkers- en werksters in kerkelijke arbeid uit Mullheim (Duitsland) bezochten het tehuis waar de afgelopen zomer zoveel Duitse kinderen van de zeelucht heb ben kunnen genieten. Van 4 april j.l. is het tehuis steeds bevolkt geweest en ruim vierhonderdvijftig mensen brach ten er een bezoek. Opening vleugel Randwijck GOES. Op vrijdag 10 november zal de nieuwe vleugel van het bejaardente huis Randwijck officieel in gebruik wor den genomen. De officiële opening zal worden verricht door ds. G. de Ru uit Rotterdam, voorzitter van de Algemene Diaconale Raad van de Ned. Herv. kerk. ST. ANNALAND. De oogstcollec- te. gehouden door de Hervormde Ge meente in St. Annaland, heeft het ko lossale bearag van 4273,70 gulden op gebracht. Voor de diaconie werd 1734,75 HOLLANDIA (ANP) Het be stuur van,de Parna zal vandaag aan de Nederlandse regering voor stellen op 1 november de soeverei niteit over westelijk Nieuw-Guinea aan de Papoese bevolking over te dragen, indien de regering ermee akkoord gaat dat op die datum de nationale vlag van Papoea Barat wordt gehesen, zoals die vorige week door het Nationaal Comité is vastgesteld. Daarna kan overleg worden gepleegd over de feitelijke overdracht. Als het plan-Luns inzake Nieuw- Guinea door de Verenigde Naties wordt verworpen, zal de Parna de regering vragen een driehoeksconfe rentie te beleggen tussen Nederlan ders, Indonesiërs en Papoea's. Activiteit Ten huize van de voorzitter, de heer Inury, is het Nationaal Comité zater dagavond voor het eerst bijeen ge weest. Besloten werd het manifest HAAMSTEDE. Reeds in de eerste week van de najaarsvergaderingen, zijn er 2 bijeenkomsten op één avond vast gesteld. De Nederlandse Fruitteelt Or ganisatie, afd Schouwen heeft de eerste vergadering op woensdagavond 25 okt. in hotel Bom vastgesteld. Tijdens deze vergadering zal het financieel verslag over de praalwagen „Egypte" bekend gemaakt worden. Naast het huishoude lijk gedeelte spreekt verder de heer ir Joh. Bos, redacteur van de Fruitteelt over: De bemesting op Uw fruitteeltbe- drijf Op dezelfde avond start het Nutsde- partement Haamstede-—Burgh in hotel „Het wapen van Burgh" voor de eerste maal in het winterseizoen '61-'62 met een kort huishoudelijk programma met daaraan verbonden een zeer actueel on derwerp dat op de film getoond zal worden, n.l. Os Mundi dat hoofdzake lijk gaat over de ontwikkeling van het magnetisme tot aan de geheugenkernen van de elektronische rekenmachines toe, gekoppeld aan de toepassingen van aardsatèheten. Het nut heeft verder haar winterpro- gramma practisch klaar. Zo zal op 22 november in Burgh de heer drs H. Rensenbrink (bekend van de t.v. zijn Artispraatjes) spreken over: Die ren zien zoals ze zijn. In januari volgt een lezing over Rus land; in februari een avond in samen werking met de Huisvrouw waar op Diet Bauknecht zal spreken, in maart een lezing over de vreedzame tóepassing van kernenergie, o.a. in de land- en tuinbouw, terwijl in april het seizoen besloten wordt met een film voorstelling. In vele besturen van verenigingen wordt voor het vergaderprogramma van het a.s. seizoen rekening gehouden met de donderdag- en de dinsdagavonden. Op deze avonden heeft de t.v. meestal een toneelstuk en een film waardoor deze avonden om te vergaderen een zeer geringe opkomst ten gevolge heb ben. De besturen hebben daarom ge meend hun vergaderingen op andere avonden te moeten stenen, waardoor het gedrang, vooral in het voorjaar nog groter zal worden. over vlag, volkslied en de naam van land en volk aan de Nieuw-Guinea- raad aan te bieden. Vooraanstaande Papoea's uit Manokwari hebben zich intussen achter de inhoud van het manifest geschaard. Onder de Papoea's is grote politieke activiteit merkbaar. Zo heeft radja «Bauw-van Roembati (Fak-Fak) brie ven geschreven aan president Kenne dy en premier Kroes jtsjef. Ook schreef hij een brief, getiteld „Onaf hankelijkheid en aards paradijs" aan grote bladen in Hongkong, Manilla, Tokio. New York, Moskou en Londen. Radja Bauw is voorzitter van de Islamietische vereniging in Fak-Fak en lid van de streekraad aldaar. In zijn brief aan Kennedy en Kroesjtsjef spreekt de radja de hoop uit, „dat de leiders van Amerika en Rusland eens zouden kunnen zien hoe de Papoea's hier gelukkig leven". In zijn brief aan de bladen zet hij uit een, dat het politieke geschil tussen Nederland en Indonesië de onafhan kelijkheid van de Papoea's in de weg staat. Van onze correspondent NEW YORK Minister Luns ver wacht dat de Nederlandse voorstel len inzake Nieuw-Guinea half no vember in de Algemene Vergadering ter sprake zullen komen. Hij is voor nemens bij die behandeling aan wezig te zijn. Tevens is te verwach ten dat zij zal worden bijgewoond door de gedelegeerden uit Nieuw- Guinea (de Nieuw-Guinearaad heeft daarvoor de raadsleden Jouwe, Tanggahma en Womsiwor aangewe zen), die dan als lid aan de Neder landse delegatie zullen worden toe gevoegd. Minister Luns heeft dat alles in New York meegedeeld, vlak voordat hij gisteravond per vliegtuig naar Neder land terug zou keren. De minister komt hedenochtend op Schiphol aan. Hij verwacht dat de kwestie Nieuw- Guinea zal worden besproken bij de behandeling van het agendapunt dekolonisatie. Dat punt zal vermoede lijk niet eerst voor behandeling naar een commissie worden verwezen, maar rechtstreeks voor de Assemblee komen. CONTACTEN Minister Luns zei gedurende zijn korte verblijf van de laatste dagen in New York na zijn terugkeer uit de West waar hij een ambassadeurs- conferentie heeft geleid nog gelegen heid te hebben gehad vele nuttige contacten te leggen met vertegen woordigers van Afrikaanse en Azia tische landen. Hij was bepaald tevreden over de reacties in de Uno op het Nederlandse plan. Het is door een groot aantal landen met instemming begroet. Hij wilde evenwel geen prognose geven over de kansen, die de door Nederland ingediende motie heeft om een twee derde meerderheid te halen. De hou ding van verschillende landen kan bij de stemming nog doör vele factoren worden beïnvloed, zo zei hij. In ieder geval achtte minister Luns het waarschijnlijk dat de behandeling van de Nederlandse voorstellen een morele overwinning voor Nederland zal opleveren. Op de vraag of op een of andere wijze rechtstreekse bespre kingen met Indonesië tot stand zou den kunnen komen, wenste minister Luns niet in te gaan: Indonesië heeft immers alle diplomatieke contacten met Nederland verbroken, zei hij. Hij voegde daar nog aan toe dat voor Nederland een oprechte uitvoering van het aan de Papoea's beloofde zelf beschikkingsrecht, centraal zal blijven staan. Ned Herv. kerk.— Beroepen te RiliamA Bath, toezegging J. Blok te Mnntendart (Gr); oerocpen door de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland te Papendrecht (noodgem): H. J. Groene- wegen, te 's Gravenhage. Gereformeerde kerken. Beroepen te Sydney (Austr. Reformed Church) G. de Ruiter te Garijp; te Exmorra-Aïlinga- wier-TjerkwerdJ. Weitkamp te Hardem- berg te Arnemuiden C. W. de Rtuyter te Visvliet. Examens: geëxamineerd en beroep baar verklaard door classis Amersfoort (préparatoir examen) E. T. Thijs, Berg weg 57 te Veen endaal, kandidaat V.U. Beroepen te Oost-Wold (Oldamibt) met bijzondere opdracht voor N.O. Gronin gen, met name Finsterwolde, E. T. Thfis die het beroep aannam. Kand- Thijs werd eveneens benoemd tot predikant- direkteur van de stichting klubhuizen „het Scinvat" te Finsterwolde. Chr. Geref. kerken. Bedankt voor Amsterdam H. W. Eerlant te Amers foort. Ned- Prot. Bond. Benoemd tot voor ganger te Doorn, ds. H. J. Mulder te Leiden. KAPELLE. Op zondag 5 novem ber a.s. zal er in de geref. kerk te Ka pelle een interkerkelijke dienst worden gehouden ter herdenking van het feit dat het 400 jaar geleden is dat de ned. geloofsbelijdenis werd opgesteld. In de ze dienst zullen spreken ds. A. Sieders, herv. predikant van Biezelinge over „Het pakje aan de muur" en de geref. predikant ds. J. v. d. Leek over .Het fundament van het huis". OOSTBURG. De Vereniging Pro Juventute en de Vereniging voor R.K. Gezinsvoogdij en Patronage hielden gisteravond een vergadering die een voorlichtend karakter droeg in hotel Adriaanse te Hulst. Deze als eerste van een reeks bijeenkomsten die in heel Zeeland zullen worden belegd. Burge meester J. J. M. Ficq van IJzendijke, voorzitter van de Vereniging voor R.K. Gezinsvoogdij en Patronage sprak een openingswoord, waarin hij benadrukte dat het werk van beide verenigingen in het teken staat van de christelijke naastenliefde en het streven om in het kind God te ontmoeten. Mejuffrouw M. A. van Haselen, officier bij de kin derpolitie vertelde iets over haar werk. Zij lichtte o.a. de procedure bij kleine diefstallen en zedenmisdrijven toe. Na deze iuteenzetting werd een groot aan tal vragen gesteld over de jeugdcrimi naliteit, waaruit de belangstelling van de aanwezigen bleek. Vervolgens werd de Deense film „Waarom stelen kinde ren" vertoond, waarop mejuffrouw J. Ode een toelichting gaf. De volgende vergaderingen zullen worden belegd op 24 oktober te Terneuzen, 25 oktober te Vlissingen, 30 oktober te Goes en 31 oktober te Hulst. Van onze correspondent LONDEN. De Britse eilanden werden ook gisteren door zware stormen geteisterd. Acht mensen verloren ten gevolge van het bar slechte weer het leven. Er kwa men windstoten voor met snelheden van bijna honderd kilometer. In de Menai straits in Noord Wales kwamen zes mensen om die in een bootje voeren. Vier der slachtoffers vormden een gezin. Elders verdronk een echtpaar in een rivier waar ze met hun auto in terecht kwamen. De wagen werd door een geweldige wind stoot van een brug afgeblazen. SCHEPEN Op vele plaatsen kampten schepen in de Britse wateren met averij als gevolg van de storm. Voor de Ierse kust werden drie man gered van de kustvaarder Halronell die daar ver ging. Een hefschroefvliegtuig pikte de mannen op. Ze klemden zich vast aan de wrakstukken van het vaar tuig. In de Noordzee verdronk een opva rende van een Belgische visserstraw ler die op de gronden van Haisbo- rough vastliep. De rest van de beman ning vier man werd door de Nederlandse trawler de Brittenburg gered. Het Panamese vrachtschip Zangavond in Tholen THOLEN. Woensdagavond wordt door de Ohr. Gem. zangvereniging „Crescendo" te Tholen een zangavond gehouden. Verschillende zangkoren uit Zeeland zullen daaraan medewerking verlenen. Het zingen zal plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Tholen, waar- THOLEN. De Kon. Muziekvereni ging „Concordia" hield een vergadering in Hotel „Engelvaart". Ter vervulling in de vacatures M. Braial en J. Quist werd voor eerstgenoemde gekozen de heer M. J. Verkerke. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. Quist schriftelijk zijn ontslag als penningmeester heeft in gediend. omdat hij het niet eens is met het beleid van het bestuur. Dit betekent voor de vereniging een ernstige slag, ge zien het fiet dat de heer Quist veel voor de vereniging heeft gepresteerd. D vergadering verzocht daarop het be stuur d heer Quist alsog te bewegen in ht bestuur terug te keren. Ten slote werd medegedeeld, dat op 4 november a.s. door het Uniformenco mité een fancy fair zal worden georga niseerd ten bate van het uniformen fonds. en voor de kerkvoogdij 2538,95 gulden Ivoor de Kerkvoogdij het gebouw wei- opgehaald. willend ter beschikking heeft gesteld. De wekelijkse rondgang met de '">sjes voor Kinderzorg te Middelburg ift in de maand september in Kapelle gebracht 152,39 welk bedrag werd oijeengebracht door 20 coHectantjes. Aguila seinde dat het in moeilijkhe den verkeerde in de Ierse zee. Het be richtte dat de lading was gaan schui ven en dat het stuurloos was. De twintigduizend ton metende Rus sische walvisvaarder Joeri Dolgoroe- ko is tussen de Deense eilanden Lan- geland en Lolland aan de grond gelo pen. Op veel plaatsen aan de Britse kust richtte de storm schade aan. THOLEN. De vissersvereniging „Helpt Elkander" hoopt donderdag haar 60 'ar g bestaan le herein ken. Dr H. A. Kranenburg zal een lezing hou den over het onderwerp „Scheepvaart en Visserij in Zeelands verleden". De afdeling Oostdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwaim in vergadering bijeen o.l.v. mevr. Minnaard-Gaanderse. De heer Wetselaar uit Middelburg sprak over het wenk van de minder-validen (AVO). Er was voor deze avond een ruime belangstelling. De collecte voor de stichting Bio- vakantie-oord heeft in Zierikzee opge bracht 101,82. Aan de Technische Hogeschu.. Delft slaagde voor scheikundig inge nieur de heer H. J. van 't Haaf te Zie rikzee. De Zeeuwse collecte bracht te Zou telande 189,op. De N.C.V.B. te Zoutelande verga derde onder leiding van de presidente, mevrouw P. de Kok-Vertoage. Dr. H. Frima hield een lezing over het onder werp „opvoeding en sexuele problemen bij de jeugd", naar aanleiding waarvan dr. Frima enkele vragen werden ge steld. De afdeling Domburg van de N.C. V.B. hield haar maandelijkse vergade ring, tijdens welke als spreekster optrad mej. E. van der Bom uit Hoofddorp met het onderwerp „mijn taaik als maatschappelijk werkster in dienst d'er kebk." Ter gelegenheid van het 50-jariig be staan van de Christelijke School te Westkapelle werd voor de leerlingen der school een feestmiddag georgani seerd. In de vakature bij de bioscoopcom missie te Axel, ontstaan door het over lijden van de heer J. de Ruyter, is be noemd de heer C. van Bendegem. De te Hulst gehouden kollekte t.b.v. het Nationaal Bureau voor de Reclasse ring heeft opgebracht 280, O De te Zoutelande gehouden Uniekol- lekte bracht ruim 200,op. Zaterdag 28 oktober zal te Westdor- pe een kalikoenschieting gehouden wor den op de staande wip in „Het oude Raedlhuys". Op het marktplein te Sas van Gent is men begonnen met de funderingswedk- zaamheden voor de gemeentepomp. Een dezer dagen werden aan het stadhuis te Sas van Gent een tweetal verlichtinigsornamenten aangebracht. Het aanzien van het stadhuis is hierdoor bij avond aanzienlijk verfraaid. AMSTERDAM. De 46-jarige me vrouw J. M. Pluijms-Willemse uit Am sterdam is daar gisteren door een auto doodgereden. Op de hoek van de Hoofdweg en de Jan van Galenstraat werd zij door de auto tegen de straat gesmakt en over reden. In Engeland: Gezinsjaar Zondag is in ons land de Gezinsweek afgesloten, die ditmaal gewijd was aan de massa-communicatiemiddelen. In de Gezmsweekcommissie zijn vertegen woordigd: de Herv. Kerk, de Geref. Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap en het Leger des Heils. In Engeland zal volgend jaar niet een Gezinsweek, maar een Gezinsjaar worden georgani seerd. Deze actie, die ondernomen wordt ter versterking van het gezins leven in Engeland, het Britse Gemene best en zo mogelijk ook daarbuiten, wordt het „Christelijk Gezinsjaar" ge noemd. Ze gaat uit van de „Unie van moeders", die een half miljoen leden telt. Deze leden zullen geïnstrueerd worden in de doelstellingen en activi teiten van het jaar, die ook door re clamecampagnes ondersteund zullen worden. Er wordt op aangedrongen dat de leden van de Moeder-unie zich zul len wijden aan de taak het publiek te doordringen van het grote belang van gelukkige en stabiele gezinnen. Konin gin Elisabeth zal beschermvrouwe zijn van de actie en de aartsbisschop van Canterbury beschermheer. Het Chris telijk Gezinsjaar zal officieel worden ingezet op 16 mei a.s. met een speci ale kerkdienst in de Westminster Ab bey. De bisschoppen van de R.K. Kerk in Zwitserland hebben een boodschap ge zonden aan alle gemeenten met het ver zoek de komende algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in New Delhi in de voorbede te willen gedenken. „Wij nodigen de gelovigen uit tot dit gébed", aldus de bisschoppen, „opdat de Heilige Geest de deelnemers aan dit belangrijke congres en allen die zij vertegenwoordigen, licht en kracht ver- lene. Wanneer wij voor elkaar bidden", zo besluit de boodschap, „zal de Heer ons helpen elkaar beter te verstaan, Hem beter te dienen en Hem in. liefde vereend eerder in waarheid te vinden". Van onze correspondent BERLIJN. De nieuwe aanhouding van Lightner, adjunct-chef van de Amerikaanse missie in Berlijn, op zon dagavond door de Oostduitse volks- politie, wordt door de Amerikanen hoog opgenomen. De Amerikaanse com mandant in Berlijn heeft een krachtig protest ingediend bij zijn Russische collega. Lightner wilde naar Oost-Berlijn, maar daar de volkspolitie de opdracht heeft alleen geüniformeerde leden van de Westelijke troepen ongecontroleerd te laten passeren, stond zij er op dat Lightner zich legitimeerde. Maar deze weigerde omdat op gezag van generaal Clay, de speciale vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlijn, de Amerikanen hun recht moeten hand haven op bewegingsvrijheid in geheel Berlijn. Zij kunnen zich tegenover Russen legitimeren, maar niet tegen over de Oostberlijnso politie. Toen de Oostberlijnse politie Light ner na zijn weigering niet doorliet, hebben negen bewapende Amerikaanse soldaten hem met succes door de Oost berlijnse grenspost geëscorteerd. Overigens zijn de grensposten van de Westberlijnse politie sinds gisteren met machinepistolen en met traangas- bommen uitgerust. Tot nog toe waren de Westberlijnse agenten slechts met revolvers gewapend. BERGEN OP ZOOM, 23 okt. rode kool 514; kroten 7—11; prei 10—14: witte kool 9'11; koolrapen 12; bloemkool 1178; toma ten 20—1.05; savoye kool 8—22; andijvie 7— 14; sia 4—13; spruiten 70—132; stamb dubb princ 70—132; uien 5—14; witlof 84—109; spi nazie 2433; waspeen 9—23; bospeen 26—31; snijbonen 78186; jonathan 3350; goudrei- nette 3959; zwijndrechtse wijnpeer 2543; cox orange 5973; golden delicious 8384; beurre alice 164—168 GOES, 23 nov. Groenten: per stuk: bloemkool An 56, BI 4,1—45, Bn 42, afw. 18—59, kropsla II 47, Cl 7—10. noten 2. Per bos: wortelen 46. Per kg: tomaten A 82, B 86, C 63, CC 49. Kroten -18. Dubb. pr. bo nen II 97—400, afw. 61—91, andijvie I .13—49, II 'l'l—<15, prei I 22—24, II .17, peen .12-^16, uien 28, groene sav. kool .16—23, rode kool 7—1.1witte kool 6—-10, witlof AI 9395, All 87, Bil 80—82, waspeen 30, spruiten afw. 29, druiven I 170-480, II 160—.170. GROENTEN EN FRUIT KAPELLE, 23 okt. Goudreinette I 85—95 64; I 75—8 562—64; I 65—75 59; II 85—95 61; II 75—85 59—62; II 65—75 57; lid 46; grof 50; fijn 43; jonathan I 8085 59; I 75—80 61 I 70—75 61; I 65—70 60; I 60—5 55; II 80— 85 56; II 75—80 50—57; II 70—75 52—56,20; II 65—70 49—56,30; II 60—65 49—54; lid 42— 45: grof 4347; fijn 3840; glorie van hol land II 75—85 57—59; II 65—75 55—56; lid 48; grof 51; sterappel I 6575 69; I 5565 59; lid 40; cox orange pippin I 7580 96; 70—75 96—98; I 65—7 085; I 60—65 78; I 55—60 61; II 75—80 83; II 70—75 91; II 65— 70 90; II 60—65 78; II 55—60 63—68; lid 41— 47; grof 79; fijn 55—59; golden delicious II 80—85 76—77; II 75—80 66—74; II 70—75 64— 72; II 65—70 58—69; II 60—65 49—60; lid 40; grof 50; fijn 3237; lambard calville II 80 90 57; II 70—80 63; II 60—70 57; grof 48; zoete ermgaard II 5565 54; lid 17: fij nl2; laxton superbe II 6055 42; II 65—70 55; II 70—75 62; II 75—80 59; lid 34; grof 45—52; campagne zoet I 60-70 45; lid 16; hollands zoet II 6070 24; lid 12; zoete rode ribbe- ling I 70—80 56; I 60—70 43; gron kroon II 6575 49; II 55—65 52; ingrid marie II 75 85 69; II 6575 62; grof 47; zwijndr wijnpeer 1 60—70 4; I 55—60 41; I 50—55 30; II 60—70 43; II 55—60 37; II 50—55 26—27; lid 21; grof 30; fijn 17; pondspeer I 7585 26; I 65 75 23: II 75—85 23; II 65—75 20; lid 18; grof 18; fijn 14; saint remy I 7585 33; I 6575 3132; lid 25; grof 23: fijn 21; comtesse de paris I 7585 44; I 6575 44—45; I 5565 35—36; II 75—85 37; II 65—75 38; II 55—65 31; lid 1415; grof 2627; fijn 12; gieser wildeman I 60—70 54; II 60—70 43—55; I 50— 60 37—42: II 50—60 31—35; lid 15—19; grof 3035; fijn 1217; kleipeer II 5060 23; win- terlouwtje I 556 026; I 5055 18; soldat la- bourent II 75—85 63; II 65—75 58; grof 20; kroetappelen geplukt 29; val 33; jonathan val 33,70; kroetperen 6; noten per stuk I 2: aard appelen II 910; groenten: kropsla 13; an dijvie 8i/211; uien 8; bloemkool 31; sav.- kool 912; prei 1617; rodekool 1115; dubb. pr. bonen 84; tomaten A 6968; B 64; C 42; CC 22. MIDDELBURG. 23 okt. Fruit. Kasto- maten A 7091, B 80—83, C 5630; Natuur- tomaten A 4041, B 5053, C 34. Appels: Jonathan H I 80 op 72, 75—80 74. 70—75 71, H II 70—80 53, 6570 54—56. 60—65 49—51, IID 4148, III grof 4170; Goudreinetten H II ft?-on 5, 75^-85 63—64 65—70 60—62. Ill grof 48-^59; Lomnarts Calville H II 8090 61—66, 70—80 59—71, 60—70 66; Golden Deli cious H I 75—80 94 70—75 1, 65—70 81, 60— 65 71, III grof 66; Appels val en kroet 20—37. Peren: Comtesse de Paris H II 5565 1517, III grof 23; St. Remy H II 75—85 26, 65—75 25, IID 27; Bl. Alicante 1.89—2,2 Groenten. Bloemkool 4 st.p.kist 4473, 6 3167, 8 20 42; Sla 3t217; Savoyekool 512; Rodekool 517; Wittekool 59; Boerekool 1527: Dub. Princessen 611,16; Prei 1014; Andijvie 7 12; Spinazie 1920; Bospeen 2534; Boskro- ten 5—14; Waspeen 35—43; Witlof 61—94; Spruiten 3758. TERNEUZEN, 23 okt. sla 2. 5.90—13.40: noten 2.95; bloemkool a2 53—79; h2afw 2160; knolselderij 9—19; groene komkom mer 10; witte 10; per bos: selderij 7; peen 2 33—36; bintjes 1 12—10; sndijvie 2 7—14: princ bonen 3 76; kroten 413; rode kool 13 —20; savoye kool 11—15; witte kool 913; breekpeen 2 8—20; prei 18—29; spruiten ge schoond 71; spinazie 2 1720; tomaten a2 34 50; c2 37; pronkbonen 2 51; uien 713: witlof a2 74—91; bl 84—93; afw 53—63; was peen 20è34; appelen goudreinette 1.85 95 60: 75-85 61—62: 65-75 57; 2 85-95 58: 75-85 59; 65-75 5455; 11 d 4046; 111 gr 45 49; 111 1 4043; kroet 41; glorie van hol land 2 85-95 50: 11 d 46; jonathan 1.75 61— 62; 70 606165 59—60; 2.80 54—56; 75 53— 54; 70 5556; 65 55; 11 d 31; 111 gr 4446; 111 f 34; kroet 34; peren st, remy 111 gr 26; 111 f 23; nouveau poiteau 111 gr 26—30; 111 f 20; d du commies 111 gr 80; zwijndrechtse wijnpeer 111 gr 41; buree clairgeu 111 f 30. 72??^N!SwT,v, Export garnalen 7244 kg 84—2.59, handels garnalen 461 kg 1,23—1,43. schar 10.2 kg, bot 223 kg, wijting 8 Wg' PaUn* 8 kS. kabeljauw 8 kg, krab 9 kg, wulk 77 kg, onges. vie 177 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5