Gaszinker opgetakeld en boven water gelast Zakenman Kareli Nieuwe manschappenwagen voor brandweer Kloetinge Predikanten staan onder toezicht van ouderlingen DRIJVEND ZWEMBAD IN WOLFAARTSDIJK? Nieuw sportveld in Tholen officieus in gebruik Rijkspolitie beschermde een vreemdsoortig convooi T ransportleiding bezweek midden in vaargeul Europese primeur in vaargeul Westerschelde De voorgeschiedenis Unieke reparatie Vliegende ebstroom Staaldraad in schroef op een kritiek moment Sluiting badhuis in Hoedekenskerke? r Kapels CJMV-gebouw vernieuwd Bakker in de sloot Brand in magazijn SHODB H.ENGLEBERT N.V. Prof. Dijk op conferentie te Vlissingen: Geen banale taal bij bediening van het Heilig Woord des Heren Voorstel aan de raad Goede inzet van Tholense Boys CJ V-appèlavond ring Walcheren Herdenkingsdienst ds.Van der Molen Provinciale vergadering Hervormde Diaconieën Oecumenische jongeren: help vergeten eiland Maandag 23 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 TERNEUZEN. Terwijl de R.P. 10 van de Rijkspolitie te water als een grijze jager rondom een vreemdsoortig convooi voer, heeft een bok van de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij, geassis teerd door een viertal lichters een gaszinker uit de Westerschelde opgetakeld en ter plaatse gerepareerd. Deze gaszinker, één van de drie transportbuizen die over de bodem van de Westerschelde lopenvoorgeschreven slakkegang op was genoodzaakt een stuk van ruim vier meter tussen te lassen. Zonder noemenswaardige vertraging heeft men het werk kunnen uitvoeren. Maar toen tegen twee uur (laag water) de buiseinden boven water kwamen had men toch nog drie uur werk voor de boeg voordat de transportleiding weer in z'n Seheldebed teruggelegd kon worden, Dit betekende dat het grootste deel uitgevoerd moest worden in een vliegende ebstroom, die koikend en schuimend aan de schepen trok. Ongeveer twintig grote zee schepen waren inmiddels met een om het gas van de Sluiskilse cokesfabriek naar Zuid Beveland te pompen, lag achttien meter diep en is zaterdagmiddag in een vlie gende ebstroom voor een deel boven water gebracht om gelast te worden. De operatie, die midden in de drukke vaargeul plaatsvond, mag een Europese primeur genoemd worden omdat de werkwijze in onze streken nog nooit werd toegepast. De R.P. 10 van de Rijkspolitie te water, gevangen in een schui mende boeggolf, joeg urenlang heen en weer om de grote zee schepen, die op de route van en naar Antwerpen vlak langs het operatie-terrein voeren tot zeer langzame vaart te sommeson. De golven door deze reuzen der zee opgeworpen zouden het moeiza me werk van uren met één slag kunnen vernietigen. Vanaf da Cokesfabriek te Sluiskil loopt een transportleiding van 250 m naar de Eendra chtpolder, aan de kust van de Westerschelde. Via een z.g. „toroekstuk" splitst de leiding zich daar in een drietal gasizinkers van 100 mm elk. die over de bodem van de Schelde naar de hoek van Baarland lopen, waar ze weer aansluiten op een 250 mm leiding. Het is al enige tijd geleden dat het Engelse schip ,,City of Durban" een van de zinkers met het anker over ■de andere twee heen-sleepte, waarbij de leiding zwaar beschadigd werd. Deze beschadiging ontstond uiteraard precies in de vaargeul. Het staatsgasibedrijf besloot ter plaat se van de breuk 500 meter transport leiding te vervangen. Deze 500 meter werden echter op de ,,rug van Baar land" aan elkaar gelast en als geheel de Westerschelde ingetrokken. Het be gin van dit halve kilometer lange tus senstuk werd ongeveer 600 meter uit de kust'op de bestaande leiding aangeslo ten. Dit karwei bracht echter geen bij zondere moeilijkheden mee omdat de lasplaats bij éb droog viel. De tweede las (ongeveer 1100 meter uit de wal) lag precies in de vaargeul, op een plaats waar bij eb nog achttien meter water staat. In verband met het drukke scheep vaartverkeer zou een reparatie op de ze plaats ernstige moeilijkheden kun nen opleveren. Een escorte van de Rijkspolitie te water zou waarlijk geen overbodige luxe zijn. Zaterdagmorgen voer het convooi, bestaande uit een drijvende bok van de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij, een sleepboot en vier lichters, de Nz 18. de Gra 3. de Hon 15 en de Hon 9 de haven van Temeuzen uit voor een reparatie die voor Europese begrippen uniek is. De bok aan weerszijden geflankeerd door twee lichters, zou de leiding opta kelen om de uiteinden boven water aan elkaar te lassen. Dit karwei werd uitgevoerd door het bergings-, slopers- en aannemers bedrijf N. A. Kauffeld te Rotterdam. De heer KauffeLd zelf bad de lei ding. terwijl het algemeen toezicht werd uitgeoefend door de heer Th. E- de Poorter, opzichter bij het Staats gasibedrijf te Terneuzen. Tevoren was al een onderzoek inge steld door het aannemersbedrijf Kauf feld. De Rotterdamse duiker J. van der Enden had het voorbereidende werk ge daan door zes z.g. aanpikpunten te be vestigen. Twee voor de bok en één voor elke lichter. De bedoeling was de lei ding over een zo groot mogelijke af stand te lichten om geen ongewenste knikken te krijgen. De operatie ls zaterdagmiddag, bij een kalme zee en onder een schoonge waaide hemel, voortreffelijk geslaagd. Van de Röntgen-Techndsche Dienst uit Delft waren twee heren aanwezig om de las ter plaatse „door te lichten" en te fotograferen. Op één van de schepen was provisorisch een donkere kamer ingericht waarin de films konden wor den ontwikkeld terwijl de leiding nog boven water was. Tussen, twee en drie zaterdagmid dag heeft men de transportleiding op getakeld en neergelegd op een bak. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de uiteinden naar elkaar toe te trekken. De afstand! tussen de beide einden bleek evenwel te groot te zijn. Men TERNEUZEN. Geheel zon der incidenten is de operatie „Gaszinker" niet verlopen. Dat had men ook niet verwacht. Tegen twee uur zaterdagmid dag, even voor het tijdstip waarop de schepen zouden gaan takelen, kreeg de NZ 18 een staaldraad in de schroef en dreef hulpeloos rond, niet in staat op eigen kracht positie te kiezen. Met een sleepboot werd het vaartuigje op z'n vastge stelde plaats gebracht. Na af loop van de werkzaamheden aan de zinker, heeft men in „volle zee" een strop om het achter schip gebracht waarna men het scheepje met behulp van de bok gedeeltelijk uit het water tilde. Toen de schroef boven kwam bleek een staaldraad met zeven slagen om de as te zitten. Met snijbranders heeft men het euvel verholpen. Ook de bok zelf heeft nog enkele moeilijkheden veroor zaakt. Het gevaarte bleek lek te zijn en een behoorlijke plens water te maken. Een pomp, die spoedig in werking werd ge steld zorgde er voor dat het maximale drijfvermogen be houden bleef. Als derde incident zouden we kunnen wijzen op de vergeefse poging die men een dag tevoren had ondernomen. Vrijdagmorgen om half tien zijn alle schepen uitgevaren omdat de weersomstandigheden betrekkelijk gunstig leken. bij et weerbericht, dat vrij dagmorgen windkracht zeven voorspelde had men wel een bedenkelijk gezicht getrokken, maar tenslotte is het zo dat nie mand wint die niet bereid is een gokje te doen. Dat gokje hebben de heren de Poorter en Kauffeld vrijdagmorgen wel ge waagd. -n ze hebben niet ge wonnen. Toen men tegen tien uur vrijdagmorgen op het ope ratieterrein aankwam bleek de zee veel te ruw te zijn. De terugtocht heeft toen wel enige voeten in de aarde gehad. Dwars tegen wind en stroom in, kon het kleine sleepbootje de zware bok niet trekken, en vroeg assistentie van de lichters. In het grauwe licht van de verregende vrijdag, kon men tegen het middaguur de illustere sleep de haven zien binnen komen. Een zware bok. tegen de stroom in gesleurd door een sleepboot en vier lichters, die in kiellinie door de Put heen op Terneuzen aanvoeren. korte afstand gepasseerd. Facto ren te over om aan de goede af loop te twijfelen. Het laat zich dan ook verstaan dat tegen vijf uur, toen het karwei geklaard was, een zucht van verlichting werd geslaakt. HOEDEKENSKERKE. De gemeen teraad komt donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen. De vaststelling van de gemeente-begro ting 1962 komt aan de orde. Naar aanleiding van deze begroting hebben B. en W. zich ernstig beraden over de wijze van subsidiëring van de verenigingsgebouwen in Hoedekensker. ke en Kwadendamme. Daar B. en W. het particulier initiatief en ook de ker ken de grootst mogelijke vrijheid laten in de wijze van exploitatie geeft het college de raad in overweging de na volgende subsidies te verlenen en daar in de eerste vijf jaar, behoudens zeer bijzondere omstandigheden geen wijzi ging te brengen: r.k.-kerk, in de exploi tatiekosten de De Burcht 2100 gulden en de Ned. Herv. kerk in de kosten van het verenigingsgebouw 1400 gulden. Met betrekking tot de exploitatie der badhuizen del n B. en W. mede, dat er een tekort is van één gulden per bad. Volgens het college maken gemiddeld 50 gezinnen per week gebruik van de openbare badgelegenheid. De vraag blijft of het geen overweging verdient de badhuizen te sluiten en te subsidië ren in de bouw van douchecellen in particuliere woningen. Andere voorstellen zijn: vordering van de instandhouding van de o.l. school, vaststelling van een verordening havenrechten en de goedkeuring van de begroting van 1963 van het Burger lijk Armbestuur. De toneelvereniging „De Plankeniers" in Rilland-Bath voerde zaterdag het to neelspel „Het Dievennest" op. Advertentie Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij too km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent i op 13 in de praktijk zuinig. KLOETINGE. Met een brede glimlach heeft de commandant van het vrijwillige brandweerkorps, de heer L. M. Oele, zaterdagmiddag de sleutels ontvangen voor de gloednieuwe trekkermanschappen- wagen. Hij kreeg ze van de burge meester, mr. H. N. baron Schim- melpenninck van der Oye, tijdens een bijeenkomst in het vereni gingsgebouw „Amicitia". De brand weermensen zelf waren daarbij uiteraard aanwezig, alsmede de wethouders, enkele raadsleden, een vertegenwoordiger van de inspec tie van het brandweerwezen en een deputatie van de kring Noord en Zuid-Beveland van brandweer commandanten. Commandant Oele was ongetwijfeld de tolk van zijn mannen, toen hij zei: „Het is een juweelstuk, de nieuwe wagen." De burgemeester hield, na zijn wel komstwoord tot de aanwezigen, de sleu teltjes nog een ogenblik in zijn jaszak. Eerst dook hij in de historie van het brandweerkorps van Kloetinge. „Toen ik in 1940 hier kwam was er een oude, maar goede spuit. Het ver voer van de manschappen was echter slecht geregeld" aldus de burgemeester, die verder herinnerde aan de brand in de schuur van Arie Sinke in 1941. „On der de meest beroerde omstandigheden, het vroor hard, heeft de brandweer toch een uitstekende prestatie geleverd". De burgemeester had dit voorbeeld nodig om aan te tonen, dat het korps toen zijn mannetje stond, hetgeen van daag nog het geval is. In het water Na de oorlog kwam er een nieuwe spuit, die later vervangen werd door een spuit met meer capaciteit. Deze is nu nog in gebruik. „Het is welis waar een lastig kreng, maar we zou den de spuit toch niet graag missen" Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT -»\>5 wuzTce. ZO X KWALITEIT VOOR F V zo vertelde de burgemeester. Uit de geallieerde legervoorraden werd een auto op de kop getikt. Het is jaren lang een goede wagen geweest, maar de slijtage ging een rol spelen. Voor al het sturen bracht problemen mee. Tot de wagen in een watergang ver dween De bovenbouw werd er daarna afge haald en het voertuig deed weer dienst. Inmiddels heeft het niet aan pogingen ontbroken om een nieuwe wagen te krijgen. In de jaren 19581959 kwam er in samenwerking met de brandweer inspectie meer licht in de „duisternis", en op 20 februari van dit jaar besloot de raad tot aanschaf van een nieuwe manschappenwagen (kosten 24.000 gul den) Zaterdagmiddag was dan het moment van de overdracht aangebroken. „U mag er nu mee gaan spelen, maar het is beslist geen speelgoed, waar u mee omgaat" zei de burgemeester tot de brandweermannen. ,,lk hoop, dat voor de eigenlijke vervulling, de bestrijding van branden, de wagen heel weinig ge bruikt mag worden". De burgemeester gaf daarna de sieutels over aan com mandant Oele, die op zijn beurt hoopte, dat de wagen veel gebruikt kan wor den. „En ook wel eens voor een brand". Wens Naast de vreugde over de nieuwe wa gen had de heer Oele toch nog een wens (maar daar is hij een goede brandweerman voor). „We zitten krap in onze slangen. Misschien kan het ge meentebestuur hier wat aan doen." De heer D. Taekema, brandweercom mandant van Goes en voorzitter van de kring Noord- en Zuid-Beveland van brandweercommandanten beklemtoon de in zijn speech meer samenwerking tussen de verschillende gemeenten, o.m. bij de aanschaf van materiaal. Verder spraken felicitaties uit de adjunct-in specteur van het brandweerwezen van het district Breda, de heer S. H. de Roos, de heer J. Louisse, namens de Fa. Louisse N.V. te Goes, de leveran cier van het chassis en de heer C. Lan sen uit 's-Gravenpolder, carrosseriebou wer. Na de bijeenkomst spoedde het gezel schap zich naar buiten, waar de nieu we wagen in vol ornaat te bezichtigen was. Hetgeen met grote belangstelling geschiedde. KAPELLE. Het C.J.M.V.-gebouw aan de Ooststraat in Kapelle heeft in de afgelopen maanden een ware inwen dige gedaanteverwisseling ondergaan. De houten vloer is er uit gegaan en een prachtige met linoleum belegde vloer is er voor in de plaats gekomen. Het heeft een fris nieuw kleurtje gekre gen en er zijn nieuwe gordijnen opgehan gen, zowel voor de ramen als voor de afscheiding van het toneel. Het geheel heeft veel geld gekost maar nu het klaar is, ls het gebouw weer een sie raad voor de gemeente Kapelle gewor den. Het moment waar alles om draaide. Het lassen van de trans portleiding. Op de achtergrond de opzichter van het staatsgasbedrijf, de heer Th. E. de Poorter. RILLAND-BATH. Bakker J. C. E. uit Bath is zaterdagavond met zijn auto ter hoogte van de vierde weg over de kop geslagen en in de sloot terechtgeko. men. De oorzaak was dat de bakker te laat een wandelend amoureus paartje opmerkte. Van schrik reed hij, na eerst over de kop te zijn geslagen, de sloot in. Een Bergen op Zoomse automobilist heeft de bakker uit zijn benarde posi tie bevrijd. De auto werd zwaar bescha digd door een takelwagen uit de sloot gehaald. TERNEUZEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag ontstond brand in het magazijn van de firma V. achter de werkplaats van minder validen. In het magazijn bevond zich droog hout, zak ken en asfaltpapier. De brandweer was spoedig ter plaatse om het vuur te blus sen. De oorzaak en de schade van de brand zijn nog niet bekend. TERNEUZEN. Omstreeks 1 uur vrijdagmiddag ontstond bij mej. E. O. een schoorsteenbrand. Mej O. had enige lompen in de kachel geworpen, waar door het roet in de schoorsteen was gaan branden. De brandweer was spoe dig ter plaatse en bluste de brand snel. De schade was niet ernstig. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar* ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5250.- uitstekende onderdelen- voorziening e meer dan 60 dealers in Nederland Theresiastraat 145, Den Haag Tel. 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel 318 In de consistorie van de hervormde kerk in Biezelinge zal donderdag 26 ok tober een Suriname-zendingsavond wor den gehouden. Ds. Breeveld, een geboren Surinamer, zal spreken over dit land en over zijn werk daar. De collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft in Bigge- kerke 73,24 opgebracht. VLISSINGEN. Het is niet alleen, ven of in de prediking de rijkdom van de taak van de ouderlingen de leden het Woord van God wordt gebracht, der gemeente te bezoeken, maar zij j Sion is een volkomenheid der schoon- moeten ook toezicht uitoefenen op leer en leven van de predikanten. Dit deel van de onderlingentaak krijgt dikwijls niet genoeg aandacht, merkte prof. dr. K. Dijk op in een referaat, dat hij za terdagmiddag in de zaal bij de Geref. kerk hield. Prof. Dijk sprak op ver zoek van het comité voor conferenties van ouderlingen der Gereformeerde Kerken in Zeeland over het onderwerp „De ouderling, de preek en de predi kant". Prof. Dijk merkte op dat er tegen woordig op tal van preken en predi kers veel kritiek is. Men krijgt de in druk dat dienaren van het Goddelijke Woord van de kerkdienst de opvoering van een revue met slagzinnen en ac tuele exclamaties maken. Predikanten willen populair worden en zoeken op de kansel naar sensatie. Zij gebruiken ba nale taal en vergeten dat zij het Woord van God moeten bedienen. Zij 'brengen de blijde boodschap van genade en verlossing niet of nauwelijks en zeggen het oordeel niet aan. Het bevindelijke element in de prediking gaat ontbre ken. Het is de taak van de ouderlingen toezicht uit te oefenen op de predi kanten, zonder dat daardoor de ver houdingen in de gemeenten worden scheef getrokken of het aanzien van de predikanten wordt geschaad. Prof. Dijk merkte op dat de taak van de ouderlingen bestaat in: a. op zicht hebben over de gemeente, b. steun verlenen, aan de predikanten, c. toezicht hebben op leer en leven van de dominees. Toezicht op predikanten hoeft geen blijk van wantrouwen, te zijn. In het belang der gemeente is het nodig de predikanten te behoeden voor inzinken en voor dwalingen. De eer van de Ko ning der Kerk is er mee gemoeid. Het gaat om de heiligheid van het Huis des Heren, Met klem waarschuwde prof. Dijk tegen bemoeizucht met het •persoonlijke leven van de predikant. Men moet zich niet bezig houden met uiterlijkheden, zoals met de kleding van de dominee of met de vraag, wel ke vrienden of kennissen hij heeft, Eredienst Met betrekking tot de kerkdiensten merkte de referent op dat er niet al leen toezicht moet zijn op de inhoud der prediking, maar op geheel de ere dienst, inclusief de liederen, die wor den gezongen. Er zijn onder de predi kanten vrijbuiters, die zich, wat de te zingen liederen betreft, niet houden aan de regelen van het gereformeerd kerkelijk leven. Dan ontstaat wanorde. In de moderne preken ontbreekt meermalen een goede Schriftverkla ring, de taal is ongekuist en de stijl niet verzorgd. Wat sommigen er op de kansel uit durven, smijten is geen taal die past op het kerkelijk erf! De ouderlingen hebben tot taak te beproe- heid, zegt de bijbel en de predikanten moeten beseffen dat zij voor de ge meente staan met het heilig Woord des Heren, dat niet ruw en banaal mag worden behandeld. Prof. Dijk pleitte vervolgens voor het periodiek bezoeken van de catechi saties door ouderlingen en het uitbren gen van rapport over dit bezoek op da kehkeraadsvengaderingen zullen dan op een hoger peil komen. Doel Het doel van het opzicht moet rijn het dienen van elkander en het stich ten van de gemeente. Daarbij moet de kertkeraaid niet uit de weg gaan voor malcontenten, die bezwaren hebben te gen bijv. het zingen van gezangen of het dragen van een toga door predi kanten, maar deze bezwaren niet aan de hand van de Heilige Schrift kunnen funderen. Prof. Dijk merkte nog op dat predi kanten alleen tot interkerkelijke sa menwerking moeten overgaan, als zij vooraf toestemming daartoe hebben ontvangen van hun kerkeraad. De praktijk van dit opzicht is moei lijk, Oefen, aldus spreker, dit opzicht bij voorkeur niet via de gehele kerke raad uit, maar spreek in voorkomende gevallen onder vier ogen met de pre dikant en praat er met niemand over, zelfs niet met uw vrouw. Het gesprek dient ook niet direct na een kerkdienst plaats te vinden. Dan is de predikant er niet voor in de stemming. Voor dit opzicht zijn grote trouw en echte vroomheid geboden en dan zal het de gemeente tot zegen en de dienaren des Woords tot vreugde zijn. Naar aanleiding van dit referaat wer den diverse vragen gesteld en door prof. Dijk beantwoord. In het comité voor de ouderlingen- conferentie kwamen enkele wijzigingen. De heren K. Fraanje te Lewedorp en F. D. G. Prins te Vlaandingen traden af en waren niet herkiesbaar. Gekozen werden de heren G. de Jager te Vrou wenpolder en S. A. de Loof te Kam perland. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer D. J. Rouw uit Goes. WOLFAARTSDIJK. Het col lege van B. en W. heeft de ge meenteraad voorgesteld een kre diet te verstrekken van 10.000 gulden voor de aankoop van een drijvend zwembad. In de donder dagavond om acht uur te houden gemeenteraadsvergadering zal dit voorstel aan de orde komen. In de laatste raadsvergadering wer den B en W gemachtigd pogingen in het werk te stellen onder redelijke voor waarden het door de gemeente Rotter dam bij openbare inschrijving te koop aangeboden drijvende zwembad in han den te krijgen. Dat is nu gelukt. Weliswaar deed de gemeente niet het hoogste bod, maar slaagde er niettemin in het drijvende zwembad te kopen van de hoogste „bieder", de Scheepssloperij N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht. De onderhandelingen hebben er toe ge leid, dat de sloperij bereid is op het verzoek van Wolfaartsdijk in te gaan en het zwembad uit de werkhaven te Rot terdam naar Wolfaartsdijk met bokken te verslepen voor een totaalprijs van 10.000 gulden. Indien de raad met dit bedrag ak koord gaat zal de Ned. Heide Mij op dracht worden gegeven tot het maken van een plan met betrekking tot de plaatsing van dit bad bij het zgn. oe sterperceeltje, gelegen onmiddellijk ten westen van de inlaag. B en W hopen voorts, dat het zwembad zodanig gesitu eerd kan worden, dat een al dan niet kunstmatig strandje in de onmiddellijke nabijheid kan worden gemaakt. Deze kosten konden nog niet worden ge raamd, maar zouden naar een globale schatting op eveneens 10.000 gulden kun nen worden geraamd. Via de Veerse Meer-commissie zal bevorderd worden, THOLEN. De voetballers van Tho lense Boys hebben het nieuwe sportveld met een klinkende overwinning Ingezet. Met niet minder dan 71 wonnen de Boys van het tweede elftal van Vrede rust. Voor de wedstrijd had burgemees ter mr. A. J. van Hoeven met het hij sen van de vlag het nieuwe sportveld ingewijd. Van een officiële ingebruikneming is nog geen sprake. Daarmee zal gewacht worden tot ook het kleedlokaal op het sportveldencomplex er staat en tot het ju-niorenveld voor het bespelen klaar is. Niettemin was het zaterdagmiddag feest voor de sportliefhebbers. De mu ziekvereniging „Concordia" strooide vrolijke klanken rond en burgemeester Van der Hoeven kon met een brede glimlach de vlag hijsen ten teken, dat het sportveld in gebruik was genomen. Een langverbeid moment was aange broken. De spelers van Tholense Boys hebben vijf jaar niet kunnen voetbal len. In 1955 moest Tholense Boys de wedstrijden staken, omdat er geen ter rein beschikbaar was. Vorig jaar werd een noodveld in gebruik genomen. De gemeenteraad toonde intussen eensgezind begrip voor de moeilijkhe den en ijverde sterk voor een nieuw sportveldencomplex. Het is er gekomen. De Ned. Heide Mij. legde het com plex aan. Er ligt een fraaie grasmat en straks komt er nog een kleedgelegen heid, kaartenbureau, en sanitaire voor dat een en ander door de rijksoverheids- fondsen voor de recreatie gesubsidieerd zou kunnen worden, zo delen B en W de raad mee. Het zwembad heeft de afmetingen van 35, 14 en 13.77 meter met stalen pon tons en houten opbouw, diepe en ondie pe zwemkaren, 50 kleedhokken, verblijf badmeester, bergplaatsen en toilet en douchegelegenheid. Het bad bevindt zich in een voortreffelijke staat van onder houd. Een ander voorstel behelst het be schikbaar stellen van een wisselbeker ten behoeve van de Womito, de tentoon stelling van de plaatselijke middenstand. Ook is er een voorstel tot het aan brengen van nieuwe verlichte wijzers aan de toren en tot de overname van twee lichtmasten aan de oude haven van het waterschap ten behoeve van de watersport. Ten slotte moeten B en W beslissen over een voorstel tot de aan leg van een parkeerplaats en dempen van een sloot bij de begraafplaats Oost- kerke. Hiervoor wordt de raad een kre diet gevraagd van 5000 gulden. zienin-gen. Er is nu een speelveld, ter wijl de grasmat voor het juniorenveld is ingezaaid. De burgemeester werd aan de spe lers van de beide elftallen voorgesteld en zeide daarna in een toespraakje, dat het gemeentebestuur trots is met deze prachtige aanwinst. De toespraak werd beantwoord door de voorzitter van Tholense Boys, de heer M. C. Meerman. De aanvankelijk vastgestelde wedstrijd Tholense Boys II W.H.S. II kon niet doorgaan. W edvluchtprijzen postduiven TERNEUZEN. Nu de wedvluchten met postduiven zijn geëindigd en de ba lans is opgemaakt van de prestaties in het afgelopen seizoen zullen de prijzen worden uitgereikt. Op zaterdag 28 okto ber vindt dit plaats te Tilburg en te Vught. Op de nationale vluchten naar Orleans en Chateauroux heeft Terneu zen zich dit jaar goed geweerd: niet minder dan acht gouden horloges zullen worden uitgereikt. Verder komt de heer A. Faas in het gelukkige bezit van een bedrag van 3200.- plus wasmachine en nog enkele goederen. De gebroeders Van der Meer worden een televisietoe stel. duizend gulden en een gouden hor- Ook dit jaar werd door de kerkeraad loge rijker, het koppel Meijer-Van den van de hervormde gemeente te Kapelle Berg twee gouden horloges en de heerjeen rondgang gemaakt voor Kinderzorg Van der Veen ruim tweeduizend gulden, in Middelburg. MIDDELBURG, De ring Walche ren van het Christelijk Jongeren Ver bond heeft zondag de ringappèlavond, die is bedoeld als start voor het win terwerk, gehouden. Dit appèl begon met een kerkdienst in de Engelse kerk waar in ds. D. van Boven uit Middelburg voorging. Hij preekte over het thema dat het landelijk verbond voor deze avonden heeft vastgesteld, namelijk „God roept u". Als tekst had de predi kant gekozen de woorden uit Johannes 1:10 .Zo zegt de Heer, Ik heb u bij uw naam geroepen". De predikant zette eerst het verschil tussen een naam en een nummer uit een om er vervolgens op te wijzen dat God ieder persoonlijk een naam heeft gegeven, „God roept ons bij onze naam maar wij mogen God als onze Vader in Jezus Christus aanroepen. Het ge beurt vaak dat wij Gods naam zien als een telefoonnummer dat wij kunnen draaien in geval van nood. God houdt ook een appèl dat tevens een opdracht is." Ds. van Boven wees in dit verband op de tekst in Romeinen 6 waarop het CJV (voormalig CJMV) is opgericht: .,Want ik schaam mij het Evangelie van Jezus Christus niet, het is een kracht Gods voor diegene die gelooft. De kerk en ook het CJV bestaan bij de gratie van haar leden, ontwaak dan en ga werken op Gods akker." besloot ds. van Boven zijn preek. De collecte voor het CJV die in deze matig be. zochte dienst werd gehouden bracht ƒ20,50 op. Na de dienst was er in het CJMV- gebouw een koffiemaaltijd. De voorzit ter van de ring Walcheren, de heer K. Wouters uit Zoutelande, sprak een wel- komstwoord en drukte er zijn spijt over uit dat zo weinig leden de avond bijwoonden. Hij wekte de aanwezigen op naar de wereldbondsgebedsdienst op zondag 12 november allen enkele leden mee te nemen. Hierna werd on der leiding van de beide topfunctiona rissen van het CJV door de deelnemers een groot opdrachtenspel gespeeld. Aan het eind van deze avond droegen ver schillende clubs hun bijdrage voor de financiële actie van het verbond af. De heer J. Bimmel uit Middelburg hield een dagsluiting. MIDDELBURG. In de Gasthuis- kerk werd zondagmiddag door de 68- jarige nestor van de Chr. Ger. predi kanten in Zeeland een herdenkingsrede gehouden wegens het veertigjarige ambtsjubileum dat hij vandaag gaat vieren. De jubilaris, ds. S. van der Molen, bepaalde zijn aandachtig gehoor na lezing van Ps. 103 bij 1 Corinthen 15:10a „Maar door de genade Gods ben ik wat ik ben". Thema van de prediking was de genade Gods, ons levensgeheim, onze levenskracht, ons levenslied. Een woord van persoonlijke aard in een dienst des woords waarin de die naar achter de bijbel^ dient te staan, bergt het gevaar in zich dat hij voor die bijbel gaat staan, waardoor de luisteraars Jezus niet meer zouden 2ién, aldus spreker. Een herdenkingsrede die dan ook enkel is te rechtvaardigen wanneer deze een reflex is van de genade-getuigenis waarin Paulus ons in deze tekst voorgaat. „Paulus weet zich knecht Gods en kind Gods. Beide dienen samen te gaan, daar wü anders als een dode wegwijzer zouden zijn zonder zelf de weg te ken nen. Wij mogen geen postbode zijn die wel de brieven bezorgt maar van de inhoud geen kennis draagt." Huiselijk leed, oorlogsgevaar en ambtelijke teleurstelling bleven ook de jubilerende predikant niet bespaard, maar de genade God's schonk ook hem levenskracht. In een vermanend woord merkte ds. Van der Molen tenslotte op dat wij allen in de uitoefening van onze maatschappelijke taak een loflied tot Gods eer dienen te zijn. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich o.m. ds. A. W. Drechsler, Chr. Geref. predikant te Vlissingen als af gevaardigde van de classis en burge meester W. Baas van Sint-Laurens. Toezegging van beroep RILLAND-BATH. De Nederlands Hervormde gemeente van Rilland-Bath heeft toezegging van beroep uitgebracht op ds. J. Blok, Hervormd predikant te Muntendam in Groningen, GOES. Op de provinciale vergade ring van de Federatie van Diaconieën der Hervormde Kerk in de Prins van Oranje in Goes waren van het alge meen bestuur aanwezig de heren J. A. Amesz te Rotterdam en A. W. Strubbe te Middelburg. De leiding van de ver gadering berustte bij de heer Amesz die opende met gebed en het voorlezen van een gedeelte uit Zacharia 1. Door de heer A. den Hollander, voorzitter van de diaconie te Goes, werden de aanwe zigen welkom geheten. Er waren 24 dia conieën aanwezig. Achtereenvolgens werden de verschillende punten van het jaarverslag over 1960 alsmede het fi nanciële verslag en de begroting voor 1962 ter goedkeuring voorgelegd. Met een en ander ging men accoord. Voor de heer Strubbe die aftrad en niet herbenoembaar was werd een dubbeltal opgemaakt waaruit door de algemene vergadering op 25 november m Utrecht een opvolger zal worden ge kozen. Aangewezen werden de heren J. van de Berg, diaken te Wissenkerke en L. G. Joosse, diaken te Goes. Ds. H. M. Strating hield een referaat over Enige aspecten van het diaco naal beleid ten plattel an de". Naar aan leiding van het gesprokene werden eni ge vragen gesteld die door ds. Stra ting werden beantwoord. Deze beëindig de de vergadering met dankgebed. MIDDELBURG. Op de februari- conferentie van de Oecumenische Jeugdraad in Schiedam, die door onge veer duizend jongeren werd bezocht werd besloten dit jaar te starten met een financiële actie voor de jeugd ia Madagascar. De jongeren stelden zich spontaan achter het plan om nog dit jaar een bedrag van ƒ30.000 bij elkaar «togen. Hiervan is nu ruim 10.000 bij elkaar. De Oecumenische Jeugdraad heeft in een schrijven aan alle deelnemers van deze conferentie een dringend beroep gedaan nog voor f%nnnn -e Yan het,iaar de resterende 20.000 in te zamelen. Onder het motto „Oecumenische jongeren helpen een vergeten eiland" wordt deze actie ge- voerd. Ieder die iets wil bijdragen voor dit werk kan dit doen door storting op giro nummer 5621 ten name van Stich ting oecumenische hulp te Utrecht met vermelding van „Madagascar".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3