VEEL BEZWAREN TEGEN UITBREIDINGSPLANNEN Eerste motel aan boulevard Breskens KEIS 3£ra* Ge kunt komen met Sint-elftal uiv ST. PHILIPSLAND NOG EEN ECHTE VISSER STIJLVOLLE HERDENKING SCHOOL WESTKAPELLE Leen Vermei] begon met een roeiboot door Zeeland Landbouwgrond ten koste van industrie' BOUW IS THANS BEGONNEN Hoge boetes voor auto s „snij de n Voorlichting aan jonge recruten Zaterdag 21 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Prij zendruk (I) Prijzendruk (li) Huurverhoging Bromfietser geslipt en naar ziekenhuis Belangengemeenschap Sluiskil komt met verscheidene suggesties Onteigening dreigt Separatie VLISSINGERS IN LAGE LANDEN- PROJEKTEN Vlissingse Oratorium vereniging heeft te iveinig herenleden Verzoeken om grond voor woningbouw Bevroren 99 Burgemeester Baas kreeg bericht Kunstmaand orkest concerteerde Lichtmast sneuvelde LUSTRUM PREMIE Knopen van jas Gezegend beroep Kettingbotsing Protestants-Christelijk ■j\TA lang onderhandelen is het thans zover: de bakkers mogen de broodprijs verhogen. Het merkwaar dige is echter dat deze verhoging is toegestaan op grond van kostenver hogingen, buiten de loonkosten. Dat lijkt ons een gezocht motief. Bij elke loonsverhoging is opgemerkt dat die verhoging geen enkele invloed mag hebben op de prijzen. Uit de ver hoogde produktiviteit moet de loons verhoging kunnen worden betaald. Op zichzelf is dat natuurlijk erg mooi en in de grote industrie met steeds ver gaande mechanisering en automati sering voor een groot deel ook moge lijk. Maar alzo niet in het kleinbedrijf. Het lijkt ons daarom beter ronduit te verklaren dat de verhoging van de broodprijs voortvloeit uit de loons- I verhoging die per 1 juli jj. in het bak kersbedrijf is ingevoerd. De consumen ten zullen gaarne bereid moeten zijn een hogere broodprijs te betalen opdat de bakker, evenals alle anderen, een volkomen verantwoorde loonsverho ging zal ontvangen. Wij moeten daarbij bedenken dat lonen en prijzen ten nauwste met elkaar zijn verbon den en dat hoe schoon de produktivi- teitstheorie ook moge zijn, hogere lonen doorgaans hogere prijzen ten gevolge zullen hebben. Daar is niet aan te ontkomen. J/EN soortgelijke tendens speelt zich af in de bouwwereld. Achteraf bekeken vragen wij ons wel eens af waarom er een staking in deze be drijfstak is geweest. Natuurlijk, de doorberekening van de loonsverhogin- in de destijds lopende contracten was welhaast onmogelijk. Maar nu? Uit de stijgende prijzen blijkt overduide lijk dat de toegestane loonsverhogin gen wel degelijk worden doorbere kend, zowel in de materialen als in de nieuwbouw bestaat en er daardoor het uiteindelijk bouwwerk. Na de in voering van de verkorte arbeidstijden is deze tendens versterkt. Met minder uren te werken, dus met een lagere productie, worden dezelfde lonen be taald. Wederom kostenstijgend. De kostprijzen van de huizen, kortom bij alle inschrijvingen bij aanbestedingen, lopen op. Ook daar is niet aan te ont komen. En met alle waardering voor het beleid dat door de minister van Economische Zaken is gevoerd, zouden wij willen concluderen dat theorie en praktijk niet altijd hand in hand gaan en dat de produktiviteitstheorie wel hanteerbaar is, maar niet overal op gaat. En dan lijkt het ons beter dat maar duidelijk vast te stellen dan ver stoppertje te spelen. wetsvoorstel tot verhoging der huren is nu bekend. Het is een eigen geluid van de regering en niet een overgenomen advies. Er is ech ter een duidelijk verschil tussen deze en vorige huurverhogingen. Speelde voorheen steeds weer de gedachte aan het optrekken van het vooroorlogse huurniveau aan dat van na de oorlog een rol, nu gaat het praktisch en in principe om alle woningen. Dat zou dus betekenen dat het vooroorlogse huurniveau in relatie tot het gebo- dene en in verhouding tot de naoor logse nieuwbouwhuren, ongeveer goed ligt. Daar valt nog wel wat tegen in te brengen. Wij zijn van mening dat er inderdaad een enorme trek naar de nieuwbouw bestaat en er daardoor een vlucht is uit het vooroorlogse huizenbestand. Toch moeten we niet generaliseren. Het is ongetwijfeld een feit dat, met name ook in Zeeland, het vooroorlogse woningbezit voor een belangrijk deel ondoelmatige, onbruik bare en tot nu toe nog steeds onver antwoorde huisvesting voor vele ge zinnen betekent. Het overgrote deel van het huizenbezit, gebouwd voor de invoering van de Woningwet, valt hieronder. Anders is het echter met de woningen, gebouwd tussen de beide wereldoorlogen. Er zijn talrijke rui me en degelijke woningen die ver huurd worden tegen een prijs die schriel afsteekt tegenover de huur prijs van de huidige nieuwbouw. Door deze huurverhoging verandert er niets. Ook niet tussen het huurniveau van woningen die tien jaar geleden tot stand kwamen en die nu worden gebouwd. Dat is jammer. Te lang is de huur beheerst door de kostprijs. De kostprijs werd weer beïnvloed door een grillig subsidiebeleid, en daar door ontstond een ongelijkmatig huur niveau, waarvan de buitenstaander zich geen voorstelling kan maken! Gelijkwaardige woningen in dezelfde gemeente lopen tientallen guldens per maand in huur uiteen en zeer ongelijk waardige woningen laten voor de minste woning soms een hogere huur prijs zien. Deze huurverhoging ver andert vrijwel niets. Er zijn twee mogelijkheden om tot een betere vaststelling der huren te komen: Via de betreffende gemeente besturen het advies vragen over de toelaatbare huurhoogte van de diverse complexen of in vrijheid de wet van vraag en aanbod het evenwicht laten hei-stellen. Op lange termijn lijkt ons de laatste de meest natuurlijke en meest juiste, maar op korte termijn zou de eerste mogelijkheid ook zeer goede diensten kunnen bewijzen. ARNEMUIDEN. De bromfietser G. S. uit Arnemuiden is gistermiddag toen hij over de Kleverskerkseweg naar Mid delburg reed bij het remmen geslipt en gevallen. S. werd op advies van dokter Van der Moer naar huis vervoerd maar is later voor onderzoek in het Gasthuis te Middelburg opgenomen. TERNEUZEN. In de raadsvergadering van Terneuzen die vrijdag 27 oktober a.s. gehouden zal worden zullen de uitbreidings plannen uitgebreid ter tafel komen. Daar is allereerst het voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het industrieterrein Nieuw-Neuzenpolder. Van landbouwerszijde zijn hiertegen echter nogal wat bezwaren ingebracht. Een zevental pachters en eigenaar-gebruikers van de desbetreffende landbouw grond of van gronden grenzend aan het geprojecteerde industrie terrein heeft zich gericht tegen het feit dat er waardevolle landbouwgrond wordt geofferd aan de industrie, terwijl voor de aangrenzende terreinen de kans bestaat dat zij sterk in waarde zullen dalen. B. en W. zullen hiermee echter reke ning houden wat de vergoeding betreft, doch wanneer de betrokken eigenaren zich hiermee niet kunnen verenigingen zal men bij goedkeuring van het voor stel tot onteigening moeten overgaan. Aan de orde komt voorts het uitbrei dingsplan voor de westelijke kanaaloever te Sluiskil. Hiertegen zijn eveneens van verschillende zijden bezwaren ingediend, onder meer door verscheidene inwoners van Sluiskil die aanvoeren, dat hun be zittingen door de onderscheidene pro- jekten doorkruist zouden worden. Het kerkbestuur van de R.K. Kerk maakt bezwaar tegen het feit dat de be graafplaats en de daaraan grenzende speelweide zullen moeten verdwijnen. Een eventuele verplaatsing zal echter in overleg met genoemde instantie ge schieden, De belangengemeenschap Sluiskil heeft een schrijven gericht aan B. en W. dat een groot aantal suggesties bevat met be trekking tot het uitbreidingsplan. Zo VLISSINGEN. Naar wij vernemen zullen in de door de NV De Lage Lan den in Vlissingen te bouwen projekten nagenoeg uitsluitend Vlisslngse midden standers komen te wonen. De belang stelling is namelijk zo groot dat men niet genoodzaakt zal zijn mensen van buiten aan te trekken. Zoals bekend gaat het hier om bouwwerken in het saneringsplan Lange Zelke en in de nieuw te creëren wijk Paauwenburg. VLISSINGEN. De Vlissingse Ora torium-Vereniging hield haar jaarlijk se ledenvergadering. Ondanks het slech te weer waren de leden in vrij gro ten getale opgekomen. De voorzitter, dhr. N. Veldhuis, opende de vergade ring met een kort welkomstwoord. Me degedeeld kon worden, dat op 11 april 1962 opnieuw de Johannes Passion van Joh. S. Bach in de St. Jacobskerk zal worden uitgevoerd. Als solisten zijn reeds geëngageerd: Folly Collette, so praan, Anton Eldering, bas en Jan Hulsbos, bas. Naar een alt en een te nor wordt nog gezocht. Evenals de meeste zangverenigingen heeft ook de Vlissingse Oratorium Vereniging te kampen met een gebrek aan heren-leden, reden, waarom er bij de leden op werd aangedrongen alle krachten in te spannen dit tekort op te heffen door het aantrekken van nieuwe leden. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: Voorzitter N. Veldhuis, secreta ris G. M. Prins, 2de secr.mevrouw M. W. J. Geelhoed Hooftman, eerste penningm.mevr. N. de BertEvert- se, tweede penningm.: C. B. van Steen- kiste, bibliothecaresse: mej. A. Meyer, alg. bestuurslid: mej. T. Vijfwinkel. De Vlissingse Mannenzangver. D.O.U. heeft zich bereid verklaard medewerking te verlenen aan de komende uitvoering evenals enkele leden van het Middel burgs Mannenkoor. TERNEUZEN. De woningbouwver eniging „Werkmansbelang" heeft bij het gemeentebestuur van Terneuzen een aanvraag ingediend om een perceel grond, gelegen in het uitbreidingsplan-zuid, te kopen ten behoeve van de bouw van 27 woningwetwoningen. B. en W. vragen de raad hierover gunstig te beslissen. Een soortgelijk verzoek kwam binnen van de N.V. Gebr. van der Poel voor de bouw van 45 huizen voor individuele bewoners. Eveneens een schrijven van de heer H. L. J. Polvliet voor de bouw van 16 woningen. Ook werden enkele verzoeken ingediend voor de bouw van bungalows. Een drietal bedrijven heeft voorts ge vraagd om aankoop van gronden op het gemeentelijk industritterrein: M. de Fey- ter voor de stichting van een ijzercon structiebedrijf, de fa. Gebr. M. en A. de Bruyne voor de stichting van een werk plaats voor houtbewerking en de fa. Gebr. Boks te Terneuzen om een perceel grond in het exploitatieplan klein indus trieterrein voor opslagterrein. meent deze instelling dat het vormen van twee groepen van bejaardenwoningen in de onmiddellijke omgeving van de res pectievelijke centra separatie tussen de hervormde en r.k. gezindten teweeg zal brengen, wat zij bepaald niet gewenst acht. Zij wil voorts een speelterrein voor de jeugd, waarvoor echter volgens B. en W. een mogelijkheid is opengelaten op het terrein langs de nieuwe rijksweg. Zij suggereert tevens een van de geplande vijvers aan de invalsweg eventueel ge schikt te maken voor sportvisserij en in de winter als ijsbaan. Volgens B. en W. is het echter niet mo gelijk, doch bij gebleken behoefte kan hieraan alsnog voldaan worden in het nog niet vastgesteld plan-noord in onderdelen. De belangengemeenschap betreurt het dat door het verleggen van de passage naar het ziekenhuis en de gedwongen verhuizing van vele buurtklanten door het in eerste instantie nog niet te ont ruimen gedeelte van de Nieuwe Kerk straat vele middenstanders gedupeerd zullen worden. Zij wilde daarom liever dat het plan direct in de difinitieve toe stand werd uitgevoerd. Volgens B. en W. zal echter uit de cal culatie van het exploitatieplan moeten blijken ohet werkelijk mogelijk is te voorkomen dat deze middenstanders zgn. bevroren zullen worden. Ook het uitbreidingsplan Oostelijk Bol werk zal partieel herzien worden. BRESKENS. Met de bouw van het eerste motel op Breskens' kunstmatige duinrug is een aan vang gemaakt. Dit gebouw komt op een duinplateau te staan, even oostelijk van de 'nieuwe veer haven. Het idee van een Bressiaanse boulevard begint met deze bouw in wezen gestalte te krijgen. Het nieuwe etablissement, dat boven een souterrain nog twee verdiepingen zal tellen, ligt aan de basis op negen meter plus N.A.P., zodat de toekomstige be zoekers de garantie hebban van een voortreffelijk uitzicht over de Scheldemond. In feite zo lichtte de toekomstige exploitant, de heer M. de Milliano toe is de benaming motel niet geheel juist. Weliswaar hebben de gasten de be schikking over een royaal parkeerter rein dat in de onmiddellijke nabijheid ligt, maar een specifieke accommodatie voor personenauto's is aan het etablisse ment niet verbonden. Van zuivere hotelbouw ziet men om bedrijfs-econamische redenen steeds meer af. Men heeft in dit geval dus te maken met een tussenvorm tussen hotel en motel, die minder arbeidsintensief is. In totaal zullen er acht studio's ge bouwd worden, waarvan er vier op de eerste en vier op de tweede verdieping komen. Deze studio's bestaan uit een zit- en een slaapkamer, of uit een ge combineerde zit-slaapfcamer (door plas- ticwand te scheiden), een electrische kookgelegenheid, een douche en een toi let. Indien gewenst kunnen de gasten dus geheel hun eigen huishouding voeren. De mogelijkheid bestaat evenwel dat de maaltijden door het motel worden ver zorgd. Aan voor- en achterzijde van elke stu dio i» een toalcon geprojecteerd, dat res pectievelijk op de Schelde en op het ach terliggende landschap uitzicht biedt. Bij zonder aantrekkelijk is natuurlijk ook dat het strand practisch voor de deur ligt. In het souterrain treft men voorts een douche aan, een centrale keuken en nog drie aparte slaapkamers voor eventuele passanten. Vlak naast het nieuwe motel zal tege lijkertijd een fraaie bungalow verrijzen. Intussen is hiermee pas het grondplan in uitvoering. Er is een hoofdplan, dat voorzet in een royale toekomstige uit breiding. Het is niet waarschijnlijk dat het mo tel bij de aanvang van het volgende sei zoen gereed zal zijn. Maar de opening hoopt men toch in elk geval in de loop van het seizoen te kunnen plaatsen. De bouwers van het nieuwe motel zijn de erven de Vuist, die voorheen een restaurant exploiteerden aan de oude veerhaven. In ,,Het Gentrum" te Axel gaf de N.V. Pzem te Middelburg een demon stratie op het gebied van electrisch ko ken, bakken en braden. Ondanks het zeer slechte weer kon acquisiteur J. de Lange een vrij groot aantal belang stellenden dames (en ook enkele heren) verwelkomen. Het programma na de pauze werd gevuld met de vertoning van enkele tekenfilms en een geestige film „Volg die vrouw" met o.a. Kees Brusse, Mieke Verstraten en Bueno de Mesquita. Donderdag 19 oktober 1961 verga derde de N.C.V.B. Axel onder leiding van mevr. Weijns-Bakker. Spreker op deze avond was de heer J. Colijn uit Terneuzen met als onderwerp ,,Ik". De in Zaamslag gehouden kollekte t.b.v. het nationale bureau voor de re classering heeft opgebracht 98,34. De bejaarden in Axel kunnen woens dagmiddag 25 oktober genieten van een aantal dia's over Zeeland en Engeland die voor hen zullen worden vertoond in het torenlokaal van de hervormde kerk. De bejaardensocieteit begint om twee uur. De P.I.T.-collecte in Oosteriand wel ke door verschillende jongedames werd gehouden heeft opgebracht de mooie som van 103.48. <9 De opbrengst van de Zeeuwse col lecte bedroeg in Oosteriand de som van 150.13. De Zeeuwse collecte heeft in Zierik- zee de som opgebracht van 458,49. De heer E. W. Cashoek te Zierikzee, commies-titulair ter inspectie registratie registratie en successie is bevorderd tot commissie. Hij blijft in Zierikzee. Vanmiddag zal het nieuwe sport veld te Tholen in gebruik worden gege ven. De officiële opening volgt later als ook het kleedlokaal gereed is. Zr. A. J. J. van Wely, die decem ber 1947 in Tholen als wijkverpleegster werd aangesteld is thans met pensioen. Zr. Lemson heeft nu haar plaats inge nomen. De N.C.V.B. te Kamperland kwam bijeen in „Renata" onder leiding van de vice-presidente, mevr. Verburg-Rein- houd. De heer Molier uit Amsterdam sprak over het onderwerp: „Het is maar een weet", waarin hij voorlichting gaf op huishoudelijk gebied. Hij ver toonde ook enkele dia's. Het vijfjarig zoontje van de heer J. van der Jagt uit de Weihoek onder de gemeente Sint-Annaland kwam zodanig te vallen, dat het ventje zich zeer ern stig aan zijn voet bezeerde. De Sint- Maartensdijkse arts moest de diepe wond met niet minder dan zeven krammen hechten. De heer E. W. Cashoek, commies- titulair ter inspectie registratie en suc cessie te Zierikzee, is bevorderd tot commies. De Zeeuwse collecte in St. Maar tensdijk heeft 195 opgebracht. 99 ZIERIKZEE. Het begint zo lang zamerhand traditie te worden dat een maal per seizoen het Kunstmaand Orkest o.l.v. dirigent Anton Kersjes in Zierik zee komt concerteren. Dat dit orkest op Schouwen-Duiveland belangstelling be gint te krijgen bleek gisteravond in de concertzaal uit het aantal toehoorders. In vergelijking met het vorig seizoen bleek het Kunstmaand Orkest een uit breiding te hebben ondergaan, welke de klank en de homogeniteit van het geheel ten goede is gekomen. Geopend werd met de symfonie in d gr. t. K.V. 385, de „Haffner-symfonie", van Mozart, die heel goed werd uitgevoerd, ofschoon het ge heel wat transparanter had kunnen klinken. Opvallend goed was het optre den van de solist, de van het Concert gebouworkest gekomen violist Jaques Holtman, die blijk gaf over veel talent te beschikken. Op een enkele tekort koming na brachten orkest en solist het concert voor viool en orkest in g kl. t. op. 26 goed ten gehore. Na de pauze volgde eerst de Steppen- skizze van Borodin, niet diens beste werk en een weinig pretentieus stuk. Daarna volgde een gedeelte van de „Midzomernachtsdroom" van Mendels- sohn-Bartholdy. Om technische redenen moest de ouverture vervallen. Voor de strijkers betekende dit programmapunt een zeer zware opgave. Het werd vir tuoos gebracht, ofschoon de lichtheid ontbrak. Tot slot speelde het Kunst maand Orkest nog de ouverture „De „Zigeunerbaron" van Johann Strauss, een wat bombastische reactie op een verfijnd programma. WESTKAPELLE. In het hervormd jeugdgebouw is gister avond met een stijlvolle bijeen komst het 50-jarig bestaan her dacht van de Vereniging stichting en instandhouding ener christelijke school te West- kapelle. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer H. Wouters, die een korte inleiding hield over Mattheus 5: 1 „Gij zijt het zout der aarde." Daarn akon hij tal van belang stellenden welkom heten. i De secretaris de heer P. K. van Roojren gaf een terugblik van de afgelopen 50 jaar. Daarna werden enkele felicitaties voorgelezen, onder meer van de inspec teur van het lager onderwijs de heer A. A. Leenhouts. Burgemeester Th. H. de Meester van tot !WestkapelIe sprak vervolgens een kort woord waarin hij vooral wes op de goede verstandhouding tussen de beide scholen in zijn gemeente. Daarna voerden nog het woord oud-vorozitter ds. Visser en de heer De Vree, oud-hoofd der school. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg, hield een causerie over de „Blijvende kracht". Hij werd gevolgd door de Amsterdamse declamator Willem Berg- hemer, die gedeelten uit de bijbei voor droeg en daarna overging op sprookjes van Andersen. Ds. Visser sloot de bijeenkomst met dankgebed. Aan de boulevard op het kunst duin is inmiddels een tweede plateau gereedgekomen, maar voor zover bekend zijn hiervoor nog geen reële bouwplannen. MIDDELBURG. De automobilist J. de W. is gistermorgen toen hij de voorruit van zijn auto aan het schoon maken was op het plein 1940 de macht over het stuur kwijtgeraakt en tegen een lichtmast .gebotst. De mast knapte als een luciferhoutje af en de voorzij de van de auto werd ernstig beschadigd. MIDDELBURG. Ofschoon wij de burgemeester van Sint Laurens, de heer W. Baas, een zeer warm hart toedragen en zijn gemeente beslist niet willen rang schikken onder de Zeeuwse hoofd stad, kunnen wij toch niet nalaten nieuws, dat op hem betrekking heeft, te plaatsen onder de rubriek „Rondom de Lange Jan". Per slot van rekening ligt St.-Laurens on der de rook van Middelburg en wie Middelburg zegt, zegt Lange Jan. Maar het probleem van grens wijzigingen zullen we vandaag maar met de mantel der liefde bedekken. Kort en goed, burgemeester Baas heeft gistermorgen bericht gekregen van de stad Sint Niklaas (Lans van Waes) in België. Schout en schepenen van deze middelgrote stad gaven in sap pig Vlaams te kennen dat de burgemees ter en zijn „Sint-elftal" hartelijk wel kom zijn in Sint Niklaas. Voor de goede orde noemden zij ook een datum: 6 de cember a.s. De gehele dag zullen de le den van het elftal en hun echtgenoten dan de gast zijn van de edelachtbare heren uit het Land van Waes, die ver der schreven dat zij een nader program ma voor die dag nog zouden laten vol gen. Om uw geheugen nog even op te fris sen, burgemeester Baas van Sint Lau rens is voorzitter van de vereniging van burgemeesters van Sint-gemeenten. Pre cies elf burgervaders zijn hier lid van en het ziet er naar uit dat het ledental ST. PHILIPSLAND. Die van St. Philipsland kénnen Leendert Vermeij en zijn beide zoons Dirk Izak en Izak Cor- nelis. Zijn het niet de enige échte vissers van het dorp? Want sedert 1945 is de nu achtenvijftigjarige Vermeij be roepsvisser en zet hij een traditie voort die in St. Philips land reeds lang uitgestorven scheen te zijn. Nu dobbert er echter al weer jaren een vissersschuitje in de haven van dit rustige dorp, waar de oude mensen in de schaduw van een molen de dingen van de dag bepraten en uitkijken over de steeds weer wisselende en altijd weer dezelfde zee Het is thans een ijzeren aak, de P.S. 14, waarmee de twee broers uit vissen gaan, maar vader begon met een roeiboot! Met deze roeiboot gaat hij alleen nog voor z'n plezier roeien, want de zoons hebben nu het grootste aandeel in de werkzaamheden. De va der van Leendert Vermeij was géén visser, maar timmerman en tot 1942, het jaar waarin hij invalide werd, dreef Leendert een kruidenierszaak. „Maar ik kreeg niet zo veel uitkering en moest wat verdienen, en toen dacht ik: waarom zou ik niet gaan vissen? Langzaam maar zeker groeiden de twee jongens ook in het bedrijf en trokken ze meer er op uit." Ja, de broers, hebben nooit anders gedaan dan vissen. Hoofdzakelijk wordt ge vist op bot en zelf venten ze die in Steenbergen, Anna-Jacobapolder on St. Philipsland. De Vermeij's zijn na- menlijk niet alleen vissers, maar heb ben ook een vishandel op hun naam staan. In de zomer wordt er echter ge vist, on nog enige tijd daarna, want het seizoen strekt zich uit van 15 maart tot 15 november, 's Nachts gaan ze er op uit en wordt koers ige- zet naar de visgronden nabij Stavenis- se en op de Grevenlingen. „Overal waar ze maar te verschalken zijn", zegt Vermeij lachend. voorlopig wel niet zal stijgen, omdat minister Toxopeus nu ook weer niet zo is dat hij nieuwe gemeenten schept met namen die aan heiligen herinneren. Vijf jaar bestaat de vereniging nu al. En het is daarom dat de gemeente Sint Niklaas de Nederlandse burgemeesters binnen zijn poorten wil hebben. „Dat lustrum moet gevierd worden", moeten de Niklazenaren hebben gedacht. En zo als zij aan burgeeester Baas schreven, het programma zal nog worden nage stuurd. Van de inhoud van dit program ma weten we niets af, maar wie de Bel gen kent weet dat zij op het gebied van feesten hun mannetje staan. De Neder landse burgemeesters zullen dan ook be slist niet op een droogje worden gezet. Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Er is nog iets dat in Sint Laurens (onder de rook van Middelburg immers) de aandacht heeft gevraagd. Een plaat selijke aannemer namelijk (met 25 man personeel) vraagt met spoed opdrachten In verband met het uitblijven der ver dunningen voor 32 premie-woningen in Sint Laurens. Hij is genegen tegen scherp concur rerende prijzen te werken. Dit verschijn sel is merkwaardig in deze tijd. De meeste aannemers stoten werk af omdat zij hun personeel hard nodig hebben. Overspanning op de bouw en arbeids markt, zegt men in Den Haag. Maar die me aannemer denkt daar anders over. Het zit 'm natuurlijk in het afkomen fan de premies. Of liever gezegd in het niet afkomen van de premies. De aanne mer zit met smart op de vergunning te «vachten. Intussen moet hij zijn perso neel aan het werk houden. Wanneer straks de premie afkomt voor een aan tal woningen zit de aannemer echter niet met de handen in het haar, want zodra met de bouw van de huizen in Sint Laurens begonnen mag worden zijn er nog voldoende arbeiders over om -dat werk aan te pakken. Kantongerecht B. op Zoom n Aarzelend, alsof ik me er voor schaam, begin ik dan te „vissen" naar avonturen, die naar ik meen aan dit in mijn ogen zo romantische beroep verbonden moeten zijn. Droogjes zegt hij dan: „avonturen genoeg, m'n kno pen zijn een keer van mijn oliejas gewaaid." Ernstiger daarna: „Ik heb wel gehad dat de ouwe schippers zei- en, Vermeij komt niet meer tuus". In een onweersbui, het was noodweer, waren ze in het achteronder gaan schuilen terwijl het schip voor anker lag. „Het scheepje sprong aan het an ker". En toen de storm iets bedaard was bleek de beun met de vis ver dwenen te zijn, losgeslagen. Zoon Dirk vertelt dan dat niet alleen storm maar ook mist veel overlast kan opleveren. „Toch komen we altijd weer thuis, op de duur weet je het wel te vinden. Je voelt je lekker op het water." Behalve de ongeveer 250 kg. grote hoeveelheid bot die maandelijks wordt „verschalkt" doen de mannen ook nog wel eens andere vangsten. „Eens vingen we een tarbot van 13 pond", zegt Izak Dirk trots. Graag vinden ze pijlstaartroggen in het net. „Hoe war mer het is des te gemakkelijker zijn die te vangen". Het zijn enorme bees ten 'van soms 30 kilo. Deze vissen zijn Leendert Vermeij mag graag nog roeien in zijn oude boot. niet zo zeer begeerlijk vanwege het vlees, maar om het vet. De olie die uit de staart wordt geperst gebruiken sommige mensen tegen reumatische aandoeningen. Het afscheid is hartelijk en de vis- sersmannen nodigen me uit eens een nachtje mee te gaan op de vangst... En bij de deur zegt mevrouw Ver meij nog, aan het einde van een ge sprek dat niet de visserij tot onder werp had: „wij leven rustig en Iaat de dwazen maar om de wereld vech ten". Zó zijn de vissers: een geze gend beroep, dicht bij de natuur. BERGEN OP ZOOM. J. M. C. van der P. uit Kruiningen had op 22 juli op de Rondweg in Roosendaal een twee tal overtredingen begaan, hij was op het linker weggedeelte van de rijbaan gaan rijden en had een aantal auto's gesneden. De officier van justitie vond dat verdachte ontzettend gevaarlijk had gehandeld: er had een kettingbotsing kunnen ontstaan. Bij een bocht had Van der P. een voor hem rijdende vracht auto plotseling voorbij willen gaan, toen van de andere kant een viertal auto's aan kwamen gereden. Hij was toen op dit andere weggedeel te gekomen, maar door schielijk terug te gaan, had hij een aanrijding met de tegemoet komende auto's kunnen voorko men. „Ik meende nog te kunnen pas seren", voerde verdachte tot zijn ver ontschuldiging aan. ,,En toch ging u nog door, ondanks vier tegenliggers in die bocht?", vroeg de kantonrechter. U kon de dood wel tegemoet gaan." Verdachte gaf volmon dig toe dat het achteraf gezien verkeerd was geweest. De bestuurder van de vrachtauto en een meerijder werden als getuigen ge hoord. Beiden vertelden dat ze het vreemd hadden gevonden dat v. d. P. in de bocht ineens door was gekomen. De bestuurder moest in de berm van de weg gaan rijden om geen brokken te maken. De officier van justitie eiste twee geld boetes van 100 of tweemaal twintig dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde hem tot tweemaal 75 boete of tweemaal vijftien dagen. GOES. Vanwege de classicale jeugdraad van de Ned. hervormde kerk te Goes werd in de Prins van Oranje een voorlichtingsavond gegeven voor jongelui, die straks de wapenrok moe ten aantrekken. Het was een leerzame avond. Na een kort openingswoord van de voorzitter van de jeugdraad, de heer L. Pieterse kreeg sergeant-majoor J. de Boer uit Den Haag het woord. Hij hield een inleiding over het doel en het in stand houden van een leger. Uitvoe rig stond de spreker stil bij het werk van de Welzijnszorg en wees op de ver schillende mogelijkheden voor studie. Ds. K. van Liere uit Wolfaartsdijk sprak over de geestelijke verzorging in het leger en ten slotte behandelde dr. J. M. van Daal enkele medische aspec ten, die voor de aanstaande militair van belang zijn. Hij benadrukte de ge varen, die de militair elke dag omrin gen. De toespraak van dr. Van Daa' werd toegelicht met enkele filmpjes. Ter slotte werd een documentaire vertoond van de landmacht onder de titel „Sol- datenkaleidoscoop' MIDDELBURG. In de bocht bij de C.O.A.K. op het Molenwater is gis termiddag een personenauto, bestuurd door mej. E. A. C. B. uit Sint Lau rens, doordat ze geen voorrang verleen de tegen de auto, bestuurd door mej M P. F. uit Vlissingen, gebotst. Laatstge noemde auto school daarbij op een ge parkeerd staande auto. Alle drie de wagens werden beschadigd. De auto van de Vlissingse dames moest met een kraanwagen worden weggesleept, de andere voertuigen konden eigen kracht de reis voortzetitn. De te Sint-Annaland genoudtn collec te ten bate van de reclassering heeft J 78.60 opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3