MATHILDA MET HANDSCHOENEN OP EEN LANGE WERELDREIS PapaAmedeo Perrone: zij zal het wel weten HANDIG BOEKJE OM IN HUIS TE HEBBEN ENGELSE PERS ENTHOUSIAST OVER FANFARE Hoe onderhoud ik mijn woning Behaaglijk warm! ÊSSO^ PETROLEUM Toeristen zorgden voor export mm In etages „Iedereen" on als zijde door geluidstrillingen MAÏZENA DU RYEA Vocht Prinses Irene opent „Levend Erfdeel" Natuurlijk een oliehaard gestookt met... Zaterdag 21 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Mevrouw Caljé heeft een huis vol zeldzaam speelgoed S, i -. 9H&& Antiek speelgoed verzamelen werd na haar kinderjaren de grote hobbie van deze Amsterdamse huisvrouw. Hier speelden de kinderen in Hindelopen vroeger mee, zegt ze. Met hoed op en al die kleren aan, stop ten de kleintjes zo'n pop als een baby in de speelgoedwieg.. door Rita Beukman ROME. Mathilda Perronne van de Piazza di Spagna is pas aan een wereldreis begonnen. In haar koffers nam zij bijna uitsluitend handschoenen mee. Handschoenen, die zij zelf heeft ontworpen en voor een deel ook zelf heeft gemaakt. Zij deed dat op de ateliers van haar vader, die Amedeo heet, net als zijn vader en grootvader. De naam Amedeo Perrone betekent reeds meer dan een eeuw- op het gebied van handschoenen iets bijzonders. Mathilda Perrone zorgt er nu voor, dat dit voorlopig nog wel zo zal blijven. Mooie, klassieke handschoenen van edele leersoorten liet Amedeo Perrone voor zijn winkel in Rome en voor export naar vele landen maken. Zijn dochter zag in handschoenen echter ook nog wel wat anders. Zij ging er eens voor zitten en ontwierp vele nieuwe en bepaald niet voor de hand liggende modellen. Op de Piazza di Spagna bleven de vreemdelingen sindsdien extra lang voor de etalages van haar vaders winkel staan. Die" vreemdelingen kochten en reisden verder. Er werden daardoor al gauw in vele landen handschoenen, door de jonge Mathilda ontworpen, gedragën. Mathilda gaat die handschoenen nu zelf in Amerika, in Canada, in vele Europese landen en zelfs in China en Japan tonen. Voor mevrouw Kenne dy ontwierp zij een paar heel elegan te modellen. Wit met zwart, zegt zij, of lang en sierlijk met tule, want dat past bij haar. Mathilda is net even twintig en weet dus waarin de jeugd graag de handen steekt. Voor de win tersport ontwierp zij voor haar leef tijdgenoten bijvoorbeeld grappig ver sierde leren wanten. Handig en kleu rig vindt zij, dat past bij ons. Korte handschoenen die lang en nog langer te maken zijn door toepassing van losse „etages", neemt ze voor enkele filmsterren in Hollywood mee. Voor de bruidjes van Canada of waar ook ter wereld, ontwierp zij handschoenen met brede manchetten, heel fijn met parelen geborduurd. De handschoenenmouwen die Mare Boh- han bij Dior als nieuw detail voor de wintermode bracht, gaven haar het idee ter completering op het gebied van handschoenen iets nieuws te ver zinnen. Het resultaat daarvan zijn hand schoenen met heel brede, doorzichti ge manchetten of met een soort ge drapeerde tuniekranden, die men lang of kort over strakke mouwen kan dragen. Tot in de elegantste winkels van de miljonairsstad Dallas worden hand schoenen verkocht, door de twintigja rige Mathilda uit Rome ontworpen. ,,Ik dacht eerst wat moet dat, al die vreemde modellen", zegt haar be dachtzame vader. ,,Maar iedereen wil nu juist deze handschoenen hebben, dus zij zal het wel weten. Wij laten haar nu haar gang hier gaan." Omdat men de ontwerpster van die bijzondere handschoenen ook zien wil de, begon Mathilde deze week aan die wereldreis. Zij is de jongste beroemd heid op dit gebied, zegt men. Daar zij er bovendien aardig uit ziet, wil men haar in vele landen graag ontvangen, om het werk van haar hand voor vele handen zelf te tonen. -#• Van kort tot lang met losse „etages"t die men kan aanknopen naarmate de omstandigheden geklederworden. Totem noemt Mathilda deze winterhandschoenen, die zij zelf ontwierp 1 en hier zelf toont. «l|1f IIIIMHIIIIIIIIIIIUIIIIillllllllllllKlllflIlllllllllllllllililliliiiiiillllllIllUlllllllltlltlllllllllillllllllllllltllllllllllllflIlllllllilllilllllllllflIIIIIIIIllllllltllilllllMllllllflIlllllllinilllllllilf? De nieuwe nylonkous die een zijde achtig aanzien heeft, is nu ook in ons land terecht gekomen. Deze zijdeach tige nylons worden in Denemarken gemaakt. Na de fabricage uit nylon stelt men de kousen aan chemische reacties en geluidstrillingen bloot. Die bewerkin gen veroorzaken een wijziging in de structuur van de nylondraad, waar door de kous een zijdeachtige glans krijgt. Ook de „aanpak" van de kous wordt onder invloed van die bewerkingen anders. De nieuwe nylons voelen bij zonder zacht aan en zijn door de soe pelheid van het breisel ook beter te gen ladderen bestand, zeggen de fa brikanten. Dit nieuwe soort nylons wordt in ons land In drie verschillende kleuren ingevoerd. LONDEN Bert Haanstra's speel film Fanfare, die gisteren in het Cur- zontheater te Londen zijn Engelse pre mière beleefde, heeft in de Engelse kranten een over het algemeen zeer enthousiast onthaal gekregen. De criticus van de Daily Herald schreef: „Het is de grappigste film, die ik sinds Chaplin heb gezien". In de Daily Express staat te lezen: „Fanfare is de beste „Ealing-eome- dy" die de Nederlanders tot op heden hebben gemaakt. De film speelt in Nederland, maar zou grap na grap en karakter na karakter in onze eigen mijnstreek gesitueerd kunnen worden." De Daily Mirror zegt: „Het is een plezierig en amusant geval, maar de Nederlandse aanpak is soms iets te zwaar. Betoverende fotografie en een geestige montage verhelpen dit echter. Wie door meer vrije tijd meer zelf kan doen thuis, doet er vooral nuttig aan regelmatig wat tijd aan het goed onderhouden van eigen huis te besteden. Tot die conclusie brengt het boekje „Hoe onderhoud ik mijn huis" de lezer. Dat boekje werd op initiatief van de afdeling Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. 0 Goed spelen is het ook voor dit kleine jongetje van nu met zo'n oude koets of met een houten trein uit de vorige eeuw. voorlichting van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid en in samenwerking met enige op dit terrein gespecialiseerde instel lingen samengesteld. Het Bouwcen trum Rotterdam verzorgde de uit gave.» In het boekje worden op een duide lijke manier tips gegeven voor het juiste onderhoud van de woning. Daar komt heel wat bij kijken door het jaar heen, maar met deze nieuwe uitgave bij de hand, kan men voor de juiste handelingen op het juiste moment over vele goede raadgevingen beschik ken. Er staat bijvoorbeeld overzich telijk in aangegeven, wat men zoal voor voorzorgsmaatregelen dient te nemen in huis als het gaat vriezen. Er wordt over de juiste manier van schoonhouden van verschillende wand- bedekkingen en vloeren gesproken. Veel aandacht wordt er ook besteed aan het vermijden van schadelijke invloeden van vocht en men kan er uit leren hoe men zelf verstoppingen van gootstenen en wasbakken kan verhelpen. Er staan raadgevingen in voor het zelf behangen en het onder houden en vernieuwen van het verf- werk binnenshuis. Dat men ook weer niet alle karwei tjes in huis zelf moet doen, maar sommige beslist beter aan een vakman kan overlaten, behoort in dit nuttige boekje ook tot de goede raadgevingen. Wat men wel zelf kan ondernemen om een huis goed te onderhouden, wordt echter toegelicht met vele door de leek makkelijk te begrijpen uit eenzettingen. Echt een boekje om in huis te heb ben, of men nu in een eigen of een gehuurde woning woont. Wie deze on- derhoudsgids wil kopen, kan daarvoor bij het Rotterdams Bouwcentrum te recht. ROTTERDAM. Prinses Irene heeft zich bereid verklaard dinsdag de ten toonstelling „Levend Erfdeel" in het Bouwcentrum te Rotterdam te openen. De tentoonstelling wordt gehouden ter viering van het gouden jubileum van de bond Heemschut. Er werd de afgelopen maanden met veel fantasie aan de baby en de kleine kleuter gedacht. De aanstaande moeder die inkopen doet voor de babyuitzet, of de mama die aanvul lende attributen koopt voor de groter wordende zuigeling kan dan ook een keuze doen uit vele noviteiten. Een voorbeeld daarvan is een speeldoosje, dat boven baby's wiegje wordt gehangen. Door aan een koordje te trekken speelt een mechaniekje „klassieke" muziek, die, zo hoopt de fabrikant, de baby spoedig in slaap wiegt. Men kan kiezen uit speeldoos jes met wiegeliedjes van Mozart, Schubert en Brahms. Wie baby als een prinsenkind wil behandelen kan een rijdende wieg ko pen. Dat is een beeldige wieg, een wolk van tule en kant, gemonteerd op een kinderwagen-onderstel, zodat men met baby in de kamers heen en weer kan wandelen. Ook het handvat heeft men van de kinderwagen overgeno men. Een kinderwagenrem zorgt voor de vastigheid. Grappig is een feestluierbroek voor de heel kleine jongen. De broek is gemaakt' van katoen met plastic. De versiering stelt een zakje en een voorsluitinkje voor. De eigenlijke sluiting wordt gevormd door patent drukknopen, die niet los kunnen ra ken. Boven de luier gedragen en in combinatie met een truitje is de broek behalve praetiseh ook leuk. Dit kle dingstukje kan in de wasmachine worden gewassen. De kleuren zijn wit, roze of bruin. Kinderen ruimen voor hun plezier eigen rommel op, als zij ieder een kleurige bak hebben om het speelgoed in te deponeren. Men kan een blank houten kastje kopen, waarin vier ver schillende gekleurde bakken ais laden in geschoven zijn. Origineel geplaatste hand„gaten" nemen hierbij de plaats in van hand vaten". Haalt men een of twee van de uiterst lichte bakken uit het kastje dan biedt de ruimte die ontstaat plaats voor een speelgoedbeest als de coratie of voor een stapeltje kinder boeken. De kleuren van de laden van dit kastje voor kleuter of schoolkind zijn grijs, geel, rood en lichtblauw. In de tijd dat baby niet meer in de box wil en alles wat los en vast zit gaat verkennen, biedt een box met „uitneembare" wanden uitkomst. Met de verplaatsbare wanden van die box kan men het trapgat afsluiten of de haard voldoende afschermen. Zo'n box kan moeder heel wat ongerust heid besparen. Een Zwitserse kraamverpleegster vond een trappeldekentje uit, waarin naar hartelust kan worden getrappeld zonder dat het kindje zich bloot woelt. Het dekentje zal spoedig ook in Ne derland verkrijgbaar zijn. Er is een taillegordel voor baby aan bevestigd en er zijn losse banden aangeknoopt die aan het lattenrooster en aan de spijlen van het ledikantje moeten worden vastgemaakt. Het dekentje kan in combinatie met een gewone stoei, een kinderstoel vervangen. Han dig om mee te nemen dus, als men op visite gaat met het kleintje. Advertentie MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER IN plaats van baby's stopten klei ne meisjes eeuwenlang mooi uit gedoste dames met corsetjes aan en hoeden op in de wieg, zegt me vrouw Caljé. Vreemd hè, maar pas in 1851 zag iemand in, dat dit toch wel wat ongewoon was. Een En gelsman maakte toen de eerste ba bypop. Dat werd een pop van was en het begin van alle babypoppen, waar kinderen nu mee spelen. In haar huis heeft mevrouw Caljé van Gulik meer speelgoed om zich heen dan men in menige kinderkamer aantreft. Niet omdat er zo dikwijls kin deren bij haar spelen, maar omdat zij speelgoed van vroeger zo boeiend vindt. Oud speelgoed heeft zij verza meld, sinds zij de kinderschoenen was ontgroeid. Nu heeft zij op dat gebied een collectie waar menig museum ja loers op kan zijn. Het is, voor zover zij dat kon na gaan, de grootste particuliere verza meling in ons land van dit soort. Men zal overigens in heel Europa maar weinig privéhuizen vinden waar zo veel antiek speelgoed staat, als zij in haar Amsterdamse woning heeft. Vandaar dat zij van oude poppen, kinderspelletjes, poppenhuizen, kalei- doscopen, kijkdozen en waar kinderen verder vroeger zoal mee speelden, wel licht het meest van alle Nederlandse huisvrouwen weet. UIT EEN GROOT HUIS Het ging allemaal een beetje van zelf, zegt mevrouw Caljé, terwijl ze al pratend het hoedje van een achttiende eeuwse pop recht zet en in 'een pop- pewieg van eikenhout uit 1650 de de kentjes rangschikt. Met kinderboeken ben ik begonnen. Die nam ik van thuis mee toen ik trouwde. Later kwam daar ook aller lei oud speelgoed bij. Ik kom uit een gezin met veel kinderen en wij woon den in een groot huis. In dat huis was nog ruimte om allerlei dingen vele generaties lang te bewaren. Van groot moeder en overgrootmoeder vonden wij op zolder of in kisten en kasten allerlei kinderboeken. In die oude, mooi afgewerkte kin derboeken met vergulde versieringen op de kaft en fraaie prenten, waarvan je het lastige vloeipapiertje heel voor zichtig om moest slaan, bladerde en las ik veel liever dan in de nieuwe die ik kreeg. Ik heb ze altijd be waard. Toen ik het oude speelgoed van mijn grootmoeder in handen kreeg, kon ik daar evenmin afstand van doen. Grootmoeder kwam uit de Zaan streek. De poppenmeubelen die men daar in haar tijd nog maakte, waren heel fraaie miniatuurvoorbeelden van de Zaanse meubelkunst. Het bewaren van speelgoed moet al vele geslachten een beetje in onze fa milie hebben gezeten, zegt mevrouw Caljé. Mijn grootmoeder bleek bij voorbeeld nog poppen te hebben, waar haar grootmoeder al mee had ge speeld. Zo werd wat mij in eigen fa milie in handen viel, steeds meer de moeite waard. Op oma's zolder vond mevrouw Cal jé ook nog allerlei miniatuurmeubel tjes voor poppenhuizen, bestek en pan netjes voor poppenkeukens, naaigerei voor kleine meisjes, enzovoorts. Daar kwamen van elders nog kijkdozen en kaleidoscopen, hobbelpaarden en pop penhuizen, diligences in miniatuur die vroeger voor kleine jongetjes waren wat auto'tjes nu voor hen zijn, oude kwartetspellen en nog veie andere din gen bij. ONTDEKKINGEN Mevrouw Caljé ging psychologie en kostuumgeschiedenis studeren om meer van het oude speelgoed dat zij verzameld had te kunnen begrijpen. Zij werd door de omstandigheden ook een bekwame restauratrice van dit antiek. De familieschatten op dat gebied en wat daar later allemaal bij kwam, kon zij voor reparatie heel moeilijk aan anderen uit handen geven. Zo kwam zij er toe zich daar ook in te gaan verdiepen. Menig zeldzaam stuk je oud speelgoed wist zij met die vaardigheid reeds van de ondergang te redden. Oude, onogelijke poppen die zij bij voorbeeld op het Waterlooplein tussen de rommel ontdekte of die haar door kennissen werden toegestuurd, werden onder haar bedreven handen weer mooie stukjes zeldzaam antiek. Van dergelijke heel oude poppen haalt zij met terpentijn of afbijtmiddelen heel voorzichtig de lagen verf af, die va ders er in de loop der jaren op aan brachten, om dat speelgoed voor hun dochtertjes weer een beetje te fatsoe neren. Als die bewerkingen van latere ja ren te niet zijn gedaan, komen de mooie oude poppenkopjes weer in al hun glorie tevoorschijn. Ontdekkingen doet zij nog steeds op dit gebied. Kort geleden vond zij op het Waterlooplein een mooi oud speel goedpakhuis. Uit de negentiende eeuw, zegt mevrouw Caljé, dat is aan de ge velindeling te zien. Verder hoorden ve len in ons land reeds van haar bijzon dere verzameling. Als er bij oprui mingen van zolders of kasten of bij verhuizingen iets op dit terrein te voorschijn komt, wordt dat heel dik wijls aan haar gegeven. Men weet al dat het bij haar in zorgzame handen MET BLOS Uit het antieke speelgoed dat zij bijeenbracht, is veel van oude zeden en gewoonten af te leiden. Het spreekt ook boekdelen over de veranderingen, die er in de opvoeding van de jeugd zijn geweest. Dat men wonderlijke be grippen op het gebied van hygiëne had in de 18e eeuw, blijkt bijvoorbeeld in een poppenkeuken uit die tijd. In dat keukentje is het toilet vlak naast de proviandkast. Alle oude poppen zijn echte dames in deze verzameling. Dat kan ook niet anders, want tot diep in de negentien de eeuw hadden kleine meisjes alleen nog maar poppen die helemaal als volwassenen waren gekleed, zegt hun verzamelaarster. Een van de eerste babypoppen, van was en uit Engeland afkomstig, heeft mevrouw Caljé ook in haar collectie. Een zeldzaamheid, want was is teer en poppen van dat soort hebben maar zelden tot nu toe de tijd overleefd. Met wasbleke, kwijnende porceleinen en houten gezichtjes, kijken de 19e eeuwse poppen ons aan. Vanzelfsprekend, vindt mevrouw Caljé, het was in die tijd immers mode dat een vrouw er broos en bleek uitzag en om de haverklap aan doenlijk flauw viel. Ook bij de poppen die toen werden gemaakt, kon er dus geen blosje af. Ik kan echter een uitzondering laten zien, zegt zij, en zij haalt Pauline te voorschijn, in diezefde periode „gebo ren". Pauline heeft met gezonde rode konen de tijd overleefd. Die pop heeft een boer voor zijn dochtertje gemaakt. Hij hield niet van dat bleke, kwijnende en gaf dat stukje speelgoed dus een frisse, landelijke blos. OVERGELATEN Het speelgoed voor meisjes is tal rijker dan dat voor jongens in deze verzameling, ook al kan deze huis vrouw haar kleine neefjes best vele uren bezighouden met wat zij heeft. Meisjes waren behoedzamer en hui selijker, zegt mevrouw Caljé. Zij speelden meer binnen en hadden al lerlei miniatuurdingen naar de wereld van de volwassenen om zich heen. Zij gingen met hun speelgoed ook voor- zichter om, zodat er veel meer van is overgebleven. De jongens van nu weten echter bij voorbeeld nog heel goed raad met het oude belegeringsspel, dat zij bezit. Bij dat spel moet een vesting veroverd worden door soldaten. Zij spelen door gaans daar liever mee dan met een speelgoedraket van plastic, bestemd voor een reis naar de maan. Minder speelgoed, al waren deze wellicht ook toen al voor vrijetijdsbe steding bestemd, zijn de middel eeuwse schaatsen van dierenbeen: van de oudste zeld zaamheden in de verzameling van deze Amsterdamse huisvrouw, die zo maar vanzelf met het vergaren van antieke kinderdin- gen begon. Die ver zameling opende voor haar reeds de deuren van menig museum. Vooral veel moeders en kinderen kwamen naar haar collectie kijken, toen deze onlangs in 'n Gouds museum ten toon werd gosteld. Rommelzolders worden zeldzaam, want wij wonen klein en modern nu. Wat niet meer gebruikt wordt, ver dwijnt meestal. Uit die hedendaagse op ruimwoede heeft mevr. Caljé, louter als hobby, gelukkig reeds menig bijzon der oud stukje speel goed gered. Mis schien kunt ook u haar dxarbjj nog helpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11