Werkgevers en -nemers vragen nader overleg RECHTSEN ZETTEN HUN ZIN DOOR TSJOE EN-LAI NEEMT HET OP VOOR ALBANIË SALARISSEN BIJ RADIO EN T.V. IVANHOE OOK NEDERLANDSE OP HET SCHERM Malenkof in ongenade Grote overwinning voor Afrikaanse Nationalen Mr. J, A. Berg er overleden Kaas duurder SPAREN VOOR RUIMTEREIS? programma's Woordenwisseling in Kremlin GEEN LUCHT GEEN LICHT „GEEN LES" Reden van ontslag moet openbaar worden gemaakt Vrijdag 20 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Afgerond opgediend IN HET KORT Verantwoordingsplicht Gedeputeerden handcreme Eef Kamerbeek voor het beeldscherm Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. In een gemeenschappelijk telegram hebben werkgevers en werknemers van radio en televisie er bij het college van rijksbemiddelaars op aangedrongen op korte termijn nader overleg te plegen over de salarisvoorstellen. Advertentie In een spoedvergadering, die gister nacht is gehouden, hadden de zeshon derd aanwezige personeelsleden van radio en televisie reeds besloten het college van rijksbemiddelaars te vra gen om nieuwe besprekingen over de ingediende voorstellen tot salarisver hoging. De werkgevers, die al lang geleden hun fiat aan deze voorsteller! hadden gegeven, verklaarden zich gis teren direct bereid het telegram mede te ondertekenen. Bewogen discussies Op de nachtelijke bijeenkomst is na afloop van veelal zeer bewogen dis cussies een motie aangenomen, waar in het vertrouwen wordt uitgesproken in het beleid dat de vakbondsbestuur ders tot dusver hebben gevoerd. Hun wordt gevraagd op 2 november opnieuw een uiteenzetting van de stand van zaken te geven. Hiermede wordt stilzwijgend de hoop uitgespro ken dat het gevraagde nadere over leg met het college van rijksbemidde laars voor die datum zal hebben plaatsgehad, ofwel dat het college voor die datum tot enigerlei uitspraak zal zijn gekomen. Van verscheidene kanten is op deze bijeenkomst naar voren gebracht dat volgens uitspraken van de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen de financiële midde len voor deze salarisherziening aan wezig zijn. Aanleiding tot het telegram aan het kritisch L bekeken De Weense auteur en wereldreizi ger Hermann Bahr schreef in 1912 het satirische blijspel Principes, dat gisteravond door leden van de Haagsche Comedie op het beeld scherm werd gebracht. In Principes hekelt Bahr de mens lievende idealist, die ^naastenliefde en wederzijds vertrouwen predikt, maar wordt geconfronteerd met problemen in zijn naaste omgeving die deze beginselen ondersteboven dreigen te gooien. De idealist dr. Freidrich Esch ziet zijn rechte pad gekruist door een cy nische oom, Thomas Kreger, een athëist en levensgenieter; een dweepzieke zoon Hans, die iedere dag zijn hart verliest aan een ander meisje; een schuwe dochter Luz, die er met zijn trouwste discipel, de tuinman Peter van door gaat en een hysterische gra vin Aggern met sociaal besef, die zijn opvattingen zo bovenmatig bewondert dat zij ze belachelijk maakt. In deze orkaan van vraagstukken die het dagelijks leven onderbreekt tracht dr. Esch niet alleen staande te blijven, hij probeert ze zelfs van uit zijn principes op te lossen. Maar op de realiteit heeft zijn greep geen vat. Dat de grootste knopen tenslotte toch worden ontward is dan ook niet aan hem te danken, maar aan de betrok kenen, die hun verstand gebruiken en niet alleen doen wat hun gevoel hun ingeeft, zoals hij predikt. Joris Diels vertolkte de rol van dr. Esch. Hij gaf uitstekend gestalte aan deze idealist, die van uit zijn beginse len leeft en wat vreemd in het dage lijkse leven staat, zonder er een kari katuur van te maken. Ida Wasserman was als zijn echtgenote, die heen en weer wordt geslingerd tussen de stem van haar ongeruste moederhart en die van haar man, iets te geremd. Een in alle opzichten voortreffelijke creatie gaf Myra Ward als het keu kenmeisje Lene op wie Hans Esch (Jules Royaards) verliefd wordt. Haar vertolking kreeg alle nuanceringen mee die schrijver, regisseur en zijzelf maar hadden kunnen bedenken. Bon de Lange die de toneelregie voerde speelde de cynische oom Thomas die afwacht wanneer zijn ngef de nek breekt, wat aan de karikaturele kant. Van de kleinere rollen noemen wij John Koch, die een mooi typetje van een stijve oberkellner op het scherm bracht. Jack Dixon's cameraregie volgde duidelijk en vlekkeloos de to neelregie van Bob de Lange die dit minzaam hekelende blijspel afgerond opdiende. Tas College is het bekend worden van het advies dat de Stichting van de Arbeid woensdag aan het College heeft uitge bracht. Krachtens het standpunt van de meerderheid in de Looncommissie heeft de Stichting in plaats van de ge- eiste loonsverhoging met terugwer kende kracht geadviseerd een uitke ring ineens goed te keuren, gevolgd door een verhoging met ingang van 1 januari 1962. Hoewel er sprake van was dat de vakbondsbestuurders met tegenvoor stellen inzake een uitkering ineens zouden komen (tweemaal vijf procent, verdeeld over 1960 en 1961 in plaats van een maal twee procent zoals vol gens het advies) is deze kwestie op de vergadering blijkbaar niet ter sprake gekomen. In de motie wordt integendeel ge zegd „dat het in dit stadium noodza kelijk is de bestuurders te machtigen de besprekingen voort te zetten op basis van de overeengekomen (sala ris) regeling." radio vandaag VRIJDAG. In de serie Muzikale intervieuws, onderdeel van het pro gramma Prisma, vertelt Mahalia Jackson over haar toernee door Euro pa en Israël. Zij zingt ook enkele lie deren (Hilversum 2, 8.20). Een van Jan Corduweners Orkes ten, het Grand Gala orkest, speelt om 9 uur via Hilversum 1 een half uur bekende melodieën, zoals II nostro concerto, Holiday for strings en Mood indigo. Een heleboel dans- en amusements muziek is er te beluisteren in het Light programme van de B.B.C. Om 9.15 Friday night is music night met het concertorkëst van de B.B.C. onder leiding van Sidney Torch en daarna het orkest van Sidney Bowman met dansmuziek uit vervlogen jaren (10.40). Er is een nieuw ensemble aan on ze kamerorkesten toegevoegd, Van avond om 11.00 concerteert het'Am sterdams Kamerorkest onder leiding van Marinus Voorberg voor de zen-, der Hilversum 2. Uitgevoerd worden het Concerto in D van Bonpórti en Strawinsky's Apollon Musagète. Om 7.40 is er over Brussel 2 een orkest concert onder leiding van Dean Di xon. Mozarts Symfonie in Es, KV 543 wordt gevolgd door een frag ment uit het ballet Ballet Ondine van Henze, waarna men tenslotte naar de Eerste Symfonie van Brahms kan luisteren. televisie vandaag"""] VRIJDAG. Met „Niet gooien" presenteert Rudi Carrel vanavond zijn tweede televisieshow (9.25). Eraan vooraf gaan Espresso (8.20) en deel I van een nieuwe filmserie, getiteld In specteur Leclerc, óver de lotgevallen van een Parijse politieman (9 uur). België Vlaams: „Een gevaarlijk ■mens" is de titel van een tv-spel van Claus Hubalek dat vanavond de Vlaamse kijkers wordt gepresenteerd in de vertaling van Gerard Walschap. Dit stuk speelt zich af direct na de oorlog in de Amerikaanse bezettings zone van West-Duitsland. Een geleer de zit gevangen omdat hij een gehei me formule niet bekend wil maken. In de rolverdeling treffen we twee na men aan van Nederlandse acteurs, na melijk Frits Butzelaar en Louis Bon- gers (8.30). Na „Première" met film- nieuws (9.35) volgt de rubriek „Beel den spraken" met hoogtepunten uit de Amerikaanse stomme films. Vanavond William S. Hart, de eeuwige cowboy (10.20). Duitsland: In de serie filmrepor tages over de vrijwording van Afrika wordt vanavond de vrije staat Liberia belicht (8.20). Italië zond naar het fes tival van Montreux een amusements programma „Giardino d'inverno", dat de tweede plaats verwierf (9.00). Hoe artsen op grotere schaal met elkaar kunnen samenwerken wordt besproken en zichtbaar gemaakt in „De nieuwe spreekkamer" (10.05) jVA zijn uitzonderlijke heldendaden te hebben vertoond voor het Franse, Engelse en Belgische tele visiepubliek komt Ivanhoe, de stoe re, onoverwinnelijke ridder uit de duistere middeleeuwen nu ook de Nederlandse kijkers oproepen voor de strijd tegen het onrecht. De K.R.O. stelt Ivanhoe (Roger Moore) morgenavond om 7.30 aan de kijkers voor. Onvermoeibaar zal deze nobele held in vele afleveringen op zijn gepantserd ros over de Neder landse beeldschermen galopperen om verdrukten, armen, weduwen en we zen te hulp te snellen en vooral om schone jonkvrouwen te bevrijden uit vu-.le vochtige kelders en met laffe boo-doeners af te rekenen. Ivanhoe is de schepping van de Schotse romanschrijver sir Walter Scott, die omstreeks 1820 het denk beeldige leven van zijn held aan het papier toevertrouwde. Veel ontleende Seott echter aan het leven van Ri chard Leeuwenhart, die koning van Engeland was in de jaren 1189 tot 1199 De televisieversie van Ivanhoe heeft grote bekendheid geschonken aan Ro ger Moore die een internationaal ge vierd filmacteur is geworden sinds hij de persoon van de fiere ridder op de televisieschermen heeft gebracht. Ivanhoe's heldendaden zijn opgeno men in dezelfde landstreken en op de zelfde kastelen waarover sir Walter Scott in zijn roman schreef. Een medewerker van het ruimtevaart- centrum te Huntsville, Alabama, heeft laatst medegedeeld dat ruimtevluchten op de duur betrekkelijk goedkoop kun nen worden. Zo zouden reeds van 1975 af jaarlijks 5000 mensen een reis om de aarde a la Gagarin kunnen maken. Wilt U daar nu reeds voor gaan sparan? Neen, U kunt Üw geld beter besteden. U kunt er nu al zo'n goudkleurig blikje Karei I MARKANT-senoritas voor kopen. Daar zitten 20, stuk voor stuk in cellofaan ver pakte, gave, geurige sigaartjes in. Stel niet uit tot 1975, waar U heden al van genieten kunt. Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het zi|n Instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder ZATERDAG 21 OKTOBER RADIO HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.35 Van de voorpa gina, lez; 8.40 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Koorzang; VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Lichte muz; 10.50 Tentoonstellingsagenda; 10.55 Jazzmu ziek; 11.20 Sportuitz; 11.45 Hammondorgel en zang; 12.15 V d wieg tot het graf, vra gen beantw; 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Vara- varia; 13.20 Jazzmuz; 13.35 Lichte muziek; 14.10 V d jeugd; 14.45 Gr; 15.00 Radiofilh ork en solist; (Om 15.50-16.10 Boekbespr); 17.00 Jazzmuz; 17.30 Act; 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 Lichte muz; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 Welkom vreemdeling, toespr; 19.45 Gram; 19.55 Deze week, lezing; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.50 Soc comm; 22.05 Lichte muz; 22.30 Nws 22.40 De zwarte diamant, hoorsp Advertentie (3); 23.10 Quiz; Nws. 23.40 Gram; 23.55-24.00 HILVERSUM H, 298 M KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgegebed en overwe ging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Middagklok nood klok; 12.04 Gram; 12.30 Land- en tuinbmed; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Pla nieuws; 13.25 Promenade-ork en sol; 14.10 Franse les; 14.30 V d jeugd; 15.30 Gram; 15.50 Het Schatgraversspel hoorsp; 16.45 Gram; 17.00 Sportact; 17.10 Instr octet; 17.30 Boekbespr; 17.40 Lichte muz; 18.00 Kunst- kron; 18.30 Lichte muz; 18.50 U bent toch ook van de partij? praatje; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.45 Lichtbaken le zing; 19.55 Radiofilharm ork en solist; 20.50 Vragenbeantw; 21.00 Gev progr; 22.00 Licht progt; 22.20 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Religieuze muz met comm; 23.55-24.00 Nws. 1 televisie""] KRO: 15.00 Anno documentaire; 15.30 Mu- ziekprogr. 15.50-17.00 Filmrep van een reis door Chili; 17.00-17.30 V de kind 19.30 TV- film; NTS: 20.00 Joum en weeroverz; KRO: 20.20 Brandpunt; 21.00 Gevar progr; 22.00 Hitchcock-film NTS: 22.30-23.15 Eurovisie: Ork conc. DUITSLAND 15.00 Progr over het werk v d Canadese politie; 15.25 Documentair progr; 16.15 Kook- praatje; 16.30 Licht muz progr; 17.30 Wens droom van een kleine komiek; 18.05-18.30 TV-film; (Regionaalprogr: NDR: 18.35 Pro gr overz; 18.45 Die Nordschau; 19.25 Muziek zit in de lucht; WDR: 14.00 Die Woche - Hier und Heute; 18.40 Hier und Heute; 19.15 Hinber Herber); 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 TV-spel; 21.40 Festival Joegoslavische nationale dansen en •lie« 23.00 Het woord deren; 22.45 Laatste nws; voor de zondag. BELGIË VLAAMS 17.00-18.00 V d jeugd; 19.00 Kathol uitz; 19.30 De week in beeld; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 TV-feuill; 21.00 Amus progr; 22.00 Gevar programma; 23.00 Nws. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De rechtse opvattingen over de verhouding tussen Pro vinciale Staten en Gedeputeerde Staten hebben het gisteren in de Tweede Kamer gewonnen van die van de linkerzijde. Gedeputeerden zullen ook in het vervolg geen tekst en uitleg aan Provinciale Staten hoeven te geven over hun beslissingen inzake geschillen en evenmin over het toezicht op de gemeenten. Slechts over de algemene aspecten van dat toezicht mogen Provinciale Staten vragen stellen. Deze verantwoordingsplicht, die zeventig jaar lang in de oude provin ciale wet van Tho-rbecke heeft ge staan, maar die er in 1927 uit ver dween, had minister mr. E. H. Toxo- peus weer willen invoeren. Hij heeft het moeten afleggen tegen de geest die er blijkbaar in Gedeputeerde Staten heerst en die de socialist dr. B. van den Tempel aanduidde als die van vroedschappen die de zaken liefst zo veel mogelijk in eigen kring afdoen. De liberaal prof. mr. P. J. Oud voerde nog het argument aan dat gedeputeer den de gelastigden zijn van Provinciale Staten, het dagelijks beleid in de pro vincie voeren en daarover wel degelijk verantwoording schuldig zijn. DOORGEZET Minister Toxopeus riep uit, dat het hoogste lichaam in de provincie toch zeker wel zijn oordeel mag geven over het beleid inzake ,de gemeenten! Het was vechten tegen de bierkaai. De meerderheid van de confessionele par tijen zette haar zin door, hoewel drie K.V.P.'ers onder wie voorzitter dr. L. G. Kortenhorst met de linker zijde meegingen. De minister maakte er geen halszaak van. Hij ging niet verder dan het amendement van de K.VP'er J. H. Maenen, waarmee de verantwoordings plicht werd ingeperkt, ernstig te ont raden. Het moet hem wel danig heb ben teleurgesteld dat de Kamer met 58 tegen 48 stemmen de enige belang rijke toevoeging van zijn hand aan het ontwerp, dat hij van het vorige kabi net had overgenomen, ongedaan maakte. Onbegrijpelijk was het wijzigen van de voorgestelde regeling voor het aan tal vergaderingen van Provinciale Sta ten. De oorspronkelijke tekst liet dui delijk uitkomen dat Provinciale Staten zelf kunnen uitmaken hoeveel malen zij bijeen wensen te komen, mits zij Van onze correspondent MOSKOU. De Chinese partijleider Tsjoe En-lai zorgde gisteren voor een welkome af leiding door op de derde dag van het partij congres Kroesjtsjefs eenstemmige koor van sycophanten met een dissonant te ontsieren. Als belangrijkste gast opende de Chinees in de namiddag de rij van buitenlandse commu nistische leiders en verklaarde ronduit het „onmarxistisch" te vinden dat twee communis- Wat Kroesjtsjef eigenlijk had willen doen, als de traditie om eenvou dige dingen ingewikkeld te maken dit niet had overwoekerd, was, zijn boosheid luchten over het verlies aan invloed in de Albaanse hoofdstad. De diplomatieke betrekkingen zijn uiterst koel, Russische onderzeeërs heb ben de met Russische hulp gebouwde bases moeten verlaten en in Tirana hebben Mau Tse-toengs portretten zelfs die van Stalin vervangen. Broederlijk Tsjoe En-lai vond het nodig Albanië de hand boven het hoofd te houden en vermeldde het land in zijn opsomming van „broederlijke volksdemocratieën", iets wat Kroesjtsjef in zijn openings rede: opzettelijk had verzuimd. Het is, volgens berichten die, wel licht opzettelijk, uit de vergaderzaal uitlekten, zelfs tot vrij heftige woor denwisselingen tussen de Russische gastheren en hun Chinese gast geko men. Tsjoe zou tenslotte aan deze on aangename ruzie een einde hebben ge maakt door weer wat vriendelijke din gen te zeggen. Zo ondersteunde de Chinese partij leider, die met zijn strakke, hoog toe- geknoopte tuniek en zijn pathetische uiterlijk scherp afstak tegen de volko men verburgerlijkte Russische revo lutionairen, Kroesjtsjefs programma voor vreedzame coëxistentie. Hij keurde met name zijn jongste maat regelen ter versterking van de Sow- jetrussische defensie goed. Instemming Na Tsjoe En-lai spraken de Poolse partijsecretaris Wladimir Gomoelka en de Fransman Thorez, die geen aanleiding zagen de politiek van de Sowjetunie op enig punt te kritiseren. Zij bevonden zich daarmee in het ge zelschap van een zestal plaatselijke partijsecretarissen, die de instemming van hun resptectieve partijorgani saties kwamen getuigen met Kroesj tsjefs politieke lijn. Het meest opval lende daarbij was dat bijna allen de activiteiten van de zogenaamde anti- partijgroep in felle bewoordingen ver oordeelden. Podgorny, de eerste secretaris van de Oekrainse partij, had de vroegere zwager van Stalin, Lazar Kaganowitsj, als slachtoffer toegewezen gekregen. Op niet nader omschreven, doch schan delijke wijze had Kaganowitsj de par tij benadeeld. Podgorny noemde hem een „gedegenereerde, die al lang niets meer van een communist heeft", en vroeg hem uit de partij te zetten. In 1957 verloor Kaganowitsj zijn zetel in het hoogste partijorgaan, het pre sidium, omdat hij zich tegen Kroesj tsjefs politiek van decentralisatie van het beheer over de Sowjetindustrie zou hebben verzet. Hij was degene, die indertijd de jonge Nikita Sergeivich ontdekt had en aan Stalin had voorge dragen als een veelbelovende partij man. Als organisator van de Sowjetindus trie in de eerste jaren van de vijf jarenplannen verwierf Kaganowitsj zich een grote naam. Hij was daardoor wellicht een vertegenwoordiger van de gevestigde belangen van het Russische bedrijfsleven geworden en stond tische partijen in het openbaar onenigheid met elkaar hadden. Daarmee doelde hij op de passage in Kroesj tsjefs rapport van dinsdag, waarin de eerste secretaris Albanië scherp aanviel wegens zoge naamde Stalinistische neigingen. Hij had toen zijn ernstige verontrusting erover geuit, dat de leiders van het minieme Balkanland de Sowjet unie tot terugkeer naar de heilloze praktijken van Stalin probeerde te dwingen. Kroesjtsjef in zijn ambities naar de top in de weg. Een andere uit het gezicht verdwe nen Sowjetleider, die zelfs door twee sprekers na elkaar op de korrel werd genomen was Georgij Malenkof. Als eerste bracht partijsecretaris uit Le ningrad, Spirodonof, de „misdadige rol" in herinnering, 'die Malenkof ge speeld had in de zogenaamde Lenin gradaffaire. De mogelijke opvolger van Stalin en de concurrent van Malenkof was in de na-oorlogse rijd Zjdanov geweest. In 1948 overleed deze plotse ling, waarna spoedig een groot aantal van zijn vrienden en beschermelingen in het Leningradse partijapparaat spoorloos verdwenen. In april 1953 werd aanvankelijk al leen Lavrenti Beria, Stalins politiechef, hiervoor verantwoordelijk gesteld, ook door de toen nog machtige Malenkof. Sinds deze echter het spel verloren heeft, is hij zelf de hoofdschuldige ge worden. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat de communistische partij misdadige ele ment in haar rangen zal tolereren, zo dat Spirodonofs aanval gevoeglijk kan worden uitgelegd als een eis, ook Malenkof ui' de partij te verwijderen. In de voor Kroesjtsjefs machtsover name zo belangrijke maand juni van het jaar 1957 verloor Malenkof wel zijn functies in presidium en centraal co mité, maar werd niet uit de partij ge stoten. Als directeur van de elektrische centrale in Ust-Kamenogorsk in Ka- zachstan leeft hij in milde verbanning. Dragelijker Kroesjtsjef heeft kennelijk het par tijcongres willen aangrijpen voor een laatste afrekening met een aantal van zijn vroegere tegenstanders. In het voordeel van Kroesjtsjef moet gezegd worden, dat vergeleken met Stalins brute methoden, in ongenade vallen in de Sowjetunie tegenwoordig dragelij ker lijkt. ten minste tweemaal per jaar verga deren. De K.V.P.'er Maenen beweerde dat hij de rechten van Provinciale Staten niet wilde beknotten, maar diende toch een amendement met een andere tekst in. Strekking van het amendement was, dat Provinciale Staten jaarlijks twee maal zullen vergaderen en voorts als de commissaris, gedeputeerden of één vijfde van het aantal leden dit nodig vinden. Het verschil is niet bijzonder groot, zei hij zelf, maar voor de praktische gang van zaken beter. Duidelijker wordt het er niet mee, merkte de minister op. De rechterzijde overstemde de rest ditmaal met 61 tegen 43 stem men. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. mllr Van onze correspondent HILVERSUM. Vlak onder de hanebalken van de rooms-katholie- ke school voor V.G.L.O. aan het Achterom in Hilversum kregen 25 jongens tot gisteren toe les in dit geïmproviseerde lokaal. De kinderen werden met huis werk naar huis gestuurd, nadat de Inspecteur van het lager onder wijs, de heer S. Veldhuyzen, gis termorgen had laten weten dat de zolder binnen 24 uur moest zijn ontruimd. Het gebrek aan licht en lucht en de aanwezigheid van brandgevaar vormen de oorzaak van deze „uitwijzing". De zolder was enkele weken ge leden tot klaslokaal gepromoveerd. Waar de jongens zich nu de no dige kennis moeten verwerven, staat nog niet vast. Het bestuur van de school de enige rooms- katholieke school voor V.G.L.O. in het Gooi heeft al geruime tijd geleden plannen laten ontwerpen voor vernieuwing van het school gebouw. De vereiste rijksgoedkeu ring Is echter nog niet verkregen. Al eerder werden vijftig leer lingen naar huis gestuurd, omdat er geen ruimte voor hen was. Het tekenlokaal en het lokaal voor han denarbeid van de 180 leerlingen tellende school zijn reeds als ge wone leslokalen Ingericht. Advertentie Handen houden van „atrix" want „atrix" houdt ze mooi :.v - «-r - JOHANNESBURG. (Reuter) De voorstelling die de Zuidafrikaanse Nati onale Partij in haar verkiezingscampag ne van haar lijsttrekker premier Ver woerd heeft gegeven als de enige man die de „blanke beschaving" van de Unie nog kan redden, is kennelijk ingeslagen. De partij heeft een grote overwinning behaald. Verwoerd kan zijn Bantoestan- politiek nu uitvoeren die voorziet in de vorming van zeven negerstaten in Zuid- Afrika. Op de uitslagen van vijftien districten na, zijn de resultaten van de verkiezin gen bekend. De zetels van deze distric ten zullen echter naar alle waarschijn lijkheid aan de partij van Verwoerd ten goede komen. Zijn Nationale Partij heeft al 92 van de 156 zetels in de Volksraad toegewe zen gekregen. De oppositiepartij, de Verenigde Partij, heeft tot dusverre 49 zetels veroverd. De door multimiljonair Harry Oppen- DEN HAAG De oud-voorzitter van het College van rijksbemidde laars, mr. J. A. Berger, is woens dag op 66-jarige leeftijd te Uithui zen overleden. Met de heer Berger is een zeer bijzondere persoonlijkheid uit het naoorlogse sociaal-economische le ven van Nederland heengegaan. In zeer veel bedrijfstakken is hij de stuwende figuur geweest bij de op bouw van de fbonstructuur. In de Nederlandse Antillen kende men de heer Berger als bemidde laar tijdens een vurig arbeidscon flict in de olie-industrie in 1957. Nog dit jaar is hij in Curagao geweest om te overleggen of Antilliaanse ar beiders in Nederland werk zouden kunnen vinden. De heer Berger is vijftien jaar voorzitter van het College van rijks bemiddelaars geweest. Op 31 december nam hij afscheid en ging hij, na een indrukwekkende huldiging door overheid en bedrijfs leven, met pensioen. Hij bleef kroon- lid van de Sociaal-Economische Raad. De Vara die begin november een nieuw sportprogramma op de televisie zal brengen, zendt tijdens de eerste aflevering een filmpje uit over „Een dag uit het leven van Eef Kamerbeek, de nationale tienkampkampioen en vijf de op de wereldranglijst. Jan Leyendekker stelt het program ma samen en Rien Bal presenteert het. heimer gesteunde Progressieve Partij heeft geen voet aan de grond gekregen. Haar verkiezingscampagne was gegrond op de stelling dat Zuid-Afrika zijn poli-, tiek moet baseren op het beginsel van bekwaamheid en niet op het verschil in huidskleur. De stelling is kennelijk niet aangeslagen bij het kiezerskorps van ongeveer een miljoen blanken; negers en kleurlingen hebben in Zuid-Afrika geen stemrecht.. Voorstel aan Kabo: Van een onzer verslaggevers TILBURG. De Katholieke Bond van Overheidspersoneel, af deling Tilburg, zal op het landelijke congres van de Kabo voorstellen het Algemeen Ambtenarenreglement zo danig te wijzigen, dat bij ontslag wegens ongeschiktheid ook de rede nen daarvan moeten worden ge noemd. De afdeling heeft daartoe met algemene stemmen besloten naar aanleiding van onze publika- ties over de zaak-Snijders. Ook wil de afdeling in het regle ment zien opgenomen, dat deze redenen aan de ambtenaar, die ont slag krijgt, worden meegedeeld. De afdeling Tilburg van de Ka tholieke Bond van Overheidsper soneel heeft uit de publikaties over het ontslag van de hoofdagent Snijders uit Helmond geleerd, dat de positie van alle ambtenaren labiel is, doordat ontslag wegens ongeschiktheid of onbekwaamheid zonder meer mogelijk is. Hoewel in de zaak-Snijders in het aangevochten rapport van com missaris De Groot wel enkele rede nen voor het ontslag wegens onge schiktheid zijn aangevoerd, is ini de publikaties over deze zaak dui delijk geworden, dat het bevoegde gezag niet verplicht is de aard van de ongeschiktheid van een amb tenaar aan te tonen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Waarschijnlijk met in-gang van het nieuwe melkprijsjaar op 5 november zal de prijs van kaas met een dubbeltje per kilogram stij gen. Tussen de ministers van land bouw en economische zaken is hier over overeenstemming bereikt. Deze maatregel is genomen om de op- bren-gst van de melk op de binne» landse markt om-hoog te brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9