0UD-V0SSEMEER LOST PENDELVRAAGSTUK OP Een klein dorp schept werkgelegenheid Bejaardentehuis aan Sandberglaan? J. vijverberg 81Noordgouwe: Vogel fotograaf - en schrijver Veel belangstelling voor hervormde gezinsverzorging Vlissingse hoofdonderwijzer in beroep tegen besluit G.S. Veertig mensen slachten 40.000 kuikens per week Tienduizend gulden voor idee om wegen goedkoper te herstellen Vrijdag 20 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Begroting Nisse: Post onvoorzien 500 OPLOSSING IN ZICHT «kdkd0e°rcd Onderhan delin gen tussen stichting en gemeente Werk naar mensen Burgemeester opent nieuwe garage FANCY-FAIR YOOR DE BOUW VAN CLUBHUIS Rubberfabriek Jaarvergadering van N.C.V.B. Poortvliet Kringvergadering Rode Kruis aan verwondingen BEVOEGDHEID ONTNOMEN Ds. D. Goudzwaard I 25 jaar predikant Ds. Van der Waa legt pastorale arbeid neer Lezing over opgravingen te Aardenburg Bromfietser bij val overleden Pag. 3 NISSE. De raad der gemeente Nis- se kwam in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester J. D. Jansen. Het voorstel tot wijziging van het algemene ambtenaren reglement inzake de omschrijving van de overwerkvergoeding welke moet wor den aangepast aan de vijfdaagse werk week, werd aangenomen. Dit gebeurde eveneens met het voorstel om te gaan met het ontwerp jaarw geling voor secretarissen en ontvangers in Zeeland. Ook ging de raad akkoord met het verlenen van een eenmalige subsidie aan het Verbond van Veilig Verkeer, groot tien gulden, voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw in Hil versum. De gemeentebegroting 1962 werd de hoogconjunctuur voortduurt. verwacht raad aangeboden. Zij sluit met een post de directie binnen niet al te lange tijdonvoorzien van rond 5000 gulden. In de uit te kunnen gaan breiden en meer- rondvraag vroeg de heer Bogaard naar dere werkzaamheden uit Ridderkerk aan,de financiële zorgen van het Burgerlijk .Oüd-Vossemeer" te kunnen delegeren. Armbestuur. De voorzitter zei deze zaak Het spreekt echter vanzelf, dat dit af-, te zullen onderzoeken. De burgemeester nangt van een groot aantal factoren, zo- zei ook de volle aandacht te hebben als o.m. de ontwikkeling in Ridderkerk, voor de vuile toestand bij het afgebran- en de aanwezigheid van arbeidskrach- de café van de heer J. 'Jeronimus. dit ten, technisch geschoolden, in Oud-Vos- j }n antwoord op een andere vraag van semeer. Hel werk dat thans in een de heer Bogaard. loods wordt verricht is nog niet van oe heer Slabbekoorde wilde nog we- dien aard dat daarvoor een bepaalde ten waarom er nooit een vlag bij de opleiding noodzakelijk is. Pijpen, dieschool hangt. ,,Deze school leent zich bij de chemische industrie in gebruikniet om te vlaggen", antwoordde burge zijn, worden van binnen bekleed met j meester Jansen, eboniet, zodat verschillende bijtende stoffen door deze buiten kunnen wor den afgevoerd. zich naar wens ontwikkelt en de huidige tvanffersl EJ MIDDELBURG, vernemen worden delburg een representatief bejaardente huis te bouwen. Verscheidene keren werd een terrein genoemd, maar telkens weer', kwam er een kink in de kabel. Het Hof van Tange werd als een serieuze plaats aangemerkt, maar de plannen voor de stichting van een Deltamuséum wogen sterker. Ook gingen geruchten dat de ge meente aan het Klein Vlaanderen op de hoek van de Volderijlaagte gaarne een bejaardentehuis zag verrijzen, doch deze Naar WIJ geruchten bleken niet juist te zijn. Thans thans onder- kan vrijwel met zekerheid worden aan- dat een nieuw Middelburgs genomen dat een nieuw handelingen gevoerd tussen de bejaardentehuis achter de Noordsingel Stichting Beiaardencentrum en zal worden gebouwd, het gemeentebestuur van Middel burg om te komen tot de stichting van een tehuis voor bejaarden i tussen de Seislaan en de Sand- Van een onzer verslaggevers I I)-\ OSSEMEER In Oud-Vosserueer begint iets te ver anderen: er komen zienderogen minder pendelaars, en de bedrijvigheid neemt toe. Oud-Vossemeer, een gemeente van 2200 inwoners, had vroeger als hoofdbestaansmiddel de landbouw. Ten gevolge van de mechanisatie moesten meerdere landarbeiders echter uit gaan zien naar ander werk, waardoor het pendelprobleeni ontstond. En hoewel er thans nog ongeveer honderd pendelaars zijn. ziet liet gemeentebestuur de toekomst weer hoopvol tegemoet, om dat zieli kleine industrieën in Oud-Vossemeer vestigen. Er wordt zelfs een bedrijf op poten gezet dat uniek is in Zeeland: een kuiken- slachterij. En een rubberfabriek uit Ridderkerk. Bakker Zn., heeft een filiaal in deze gemeente gevestigd. De kuikenslachterij staat onder de hoede van drie compagnons, de heren J. Quist uit Oud-Vossemeer. W. de Bruin uit Eindhoven en G. de Haan uit St. Annaland. ,,Ha-qu. smaakt u" is het handelsmerk van het nu ongeveer twee maanden oude bedrijf geworden, dat evenwel nog niet op volle toeren draait en eind november zal worden ge opend. Vol trots vertelde de heer Quist ons dat 40.000 kuikens per week in de slachterij worden verwerkt. ..Waar om vestigde u zich in Oud-Vossemeer" was onze vraag. „Er komt hier anders niet zo gauw industrie en het is hard nodig". Glimlachend: „Bovendien ik ben in Oud-Vossemeer geboren". De! heer Quist had vroeger een grossierderij in vleeswaren in deze gemeente. Deze kuikenslachterij is in haar soort een van de hypermodern ingerichte bedrij ven van Nederland geworden. Er wer- ken nu veertig mensen, meest jonge ren. En er bestaan vele kansen dat er nog meer nodig zullen zijn in een na bije toekomst. De kuikens worden be trokken uit alle delen van Zeeland. Op het ogenblik is het echter nog zo dat de slachterij er veel meer zou kunnen verwerken als de aanvoer groter zou kunnen zijn. De geslachte kuikens wor- 1 den geleverd aan het binnenland. België en Duitsland, en wel uitsluitend beest jes van een hoge kwaliteit. In het ge bouw zijn een vriescel van 50 graden, MIDDELBURG. Met Het gooien van een „vogelpiek" op het rad van avontuur opende gisteravond de heer L. M. Jobsevoorzitter van de bouw commissie van de buurtvereniging ..Nieuw Middelburgde fancy-fair die tot en met zaterdagavond in de bouenzaal Dan sociëteit „De Verge noeging" door „Nieuw Middelburg" georganiseerd wordt. feen koelcel en twee vriescellen van 20 graden ingericht. In dit soort bedrijf kunnen veelal slechts jongens en meis jes worden ondergebracht omdat het merendeels lichtfe werkzaamheden^ zijn. Een nieuw plan van de heer Quist is slachtvarkens te gaan fokken die gevoer- cferd zouden kunnen worden met de in gewanden van de kippetjes. De slach terij kan dan een geduchte uitbreiding ondergaan en weer meer mensen werk verschaffen. Het filiaal van de rubberfabriek Bak ker Zn. uit Ridderkerk geeft op het ogenblik werk aan tweeëntwintig vol wassen arbeiders, die bijna allen pen delaars zijn geweest. Wanneer alles Er werkt op de „pakkerij-afdeling" van <le kuikenslachterij een groot aantal meisjes die zich alleen bezig houden met het verpakken van de geslachte beestjes. Op de foto van links naar rechts: Corrie Voormeulen, Wim Zwagemaker en Nellie Vaders. POORTVLIET. De plaatselijke ai- Reden van vestiging? „We kunnen be- deling van de Ned. Chr. Vrouwenbond ter 'het werk naar de mensen brengen ^eelt de jaarvergadering gehouden. Na dan de mensen naar het werk afhandeling van enkele huishoudelij- ke zaken en bespreking van de jaar- Een verblijdende klank op net verslagen declameerde mevr, Verkerke- eiland Tholen, waar het pendel-1 Ttaimerman' Haar declamatie werd -af' vraagstuk bepaald drukkend geworden. En het kleine Oud- Vossemeer geeft een goed voor beeld. Terloops vernamen zelfs dat de scheepssloperij M. graf v. d- Marei uit Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland door het dichtslibben van dè geul uitziet naar een geschikte haven en nu in onderhandeling is met de ge meente Oud-Vossemeer.Kort- uit alles blijkt dat óók berglaan. Het stedebouwkundig tERNEUZEN. - Op indrukwekkende adviesbureau Schut heeft een wijze zal de Volkswagengarage van de maquette vervaardigd, waarop S™ ta ge- heel duidelijk 111 miniatuur de bruik worden genomen. Indien het weer vormen zijn aangegeven voor het i jj®*, t0,^laJrto^}a d? i-mP-orteur_ van de toekomstige complex. gewisseld door zang met pianobegelei ding. Ook werd een verloting ter ver steviging van de kas gehouden. Namens het gemeentebestuur was aanwezig wet houder Krijger. In de volgende ver gadering op 21 november a.s. zal mej. Augustijn "uit Middelburg spreken over W1J j het onderwerp: „Van de wieg .tot het „Wij hebben nu een prachtige plaats gevonden", verzekerde ons loco-burge meester A. J. Berenpas laatst, maar hij wilde niet vertellen waar die plaats was. Thans vernemen wij dat men het oog heeft laten vallen op een plek tussen de toeleidingswegen vanuit Grijpskerke en Sint-L aureus. Inderdaad zal een bejaar dentehuis hier bijzonder gunstig gelegen zijn, omdat men wel kan zeggen dat in dit gedeelte van Middelburg behou dens dan vooral in de zomermaanden voorbijzoevende auto's de rust nog hoogtij viert. Zoals bekend worden reeds jaren po gingen in het werk per helicopter landen op het grasveld vlak achter de garage. Bovendien zullen ongeveer 110 tot 150 Volkswagens in op tocht van Kloosterzande komen rijden, waarna burgemeester mr. H. Rijpstra hzt complex om half drie in gebruik zal stellen De garage met bijbehorende kantoren en werkplaatsen enz. bestaat uit een ruimte van 29 bij 34 meter en vormt wel een groot contrast met het rijwiel zaakje in Kloosterzande, waarmee Jos. Voet in 1910 begon. In 1945 werd het bedrijf overgenomen en uitgebreid met autoreparatie door diens zoon Jos. Voet Jzn. Deze overleed reeds een jaar ,na de overneming, waarna het bedrijf werd gesteld om in Mid- voortgezet door diens weduwe. Zij kreeg in 1948 het agentschap van de V.W. De heer J. Booy, werd bedrijfsleider. Bij de openstelling zullen gratis loten worden uitgereikt waarop men een auto kan winnen. Door de heer Booy zal te vens een door het personeel geschonken glas-in-loodraam aangeboden worden aan mevrouw Voet. Dit raam is aange bracht in de showroom en stelt een rij' wiel, een auto en de wapens van Honte- nisse en Terneuzen voor. de gezinsverzorging Goes en Kloetinge WATERSNOOD DE OORZAAK Tweeëntwintig arbeiders werken in ploegen van elf man van 's mor gens kwart voor vijf tot kwart over twee 's middags en van kwart over twee tot half twaalf 's avonds in verband met de nog te kleine werkruimte bij Bakker en zoon. Op (1e foto de heer A. van Driel uit Oud-Vossemeer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een bundel bankbiljetten, bij elkaar tien duizend gulden, overhandigde minister Marijnen gistermiddag in de weeskamer van het Binnen hof aan de heer J. A. Brakman, technisch hoofdambtenaar eerste klas van de cultuurtechnische dienst te Utrecht, voor een bijzon der goed idee, dat nauw met Zeeland te maken heeft. In de rijksideenëbus hebben ambtena ren in het afgelopen jaar ongeveer 1700 ideenë gespuit, aldus jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden bij de uitrei king van de voornaamste beloningen. D heeft het rijk een drie miljoen gulden bespaard. Aan beloningen werd ruim 53 en een half duizend gulden uitge keerd. De heer Brakman heeft nu de hoogste beloning ontvangen, die in het zevenja rig bestaat van de rijfcsideeënbus is verleend. In 1954 kreeg de heer Brakman het toezicht op het herstel van wegen in Zeeland, die door de watersnood waren vernield. Daarvoor werden hoogovensla ken gebruikt en dat gaf nogal eens moei lijkheden. Geholpen door buitenlandse literatuur kwam de heer Brakman toen op een methode om het oude verhardingsma teriaal te gebruiken in plaats van hoog- aan wie hij het plan voorlegde, vond het echter niets. De ruilverkavelings- c'ommissies, op Schouwen Duiveland za gen er ook niet veel in. Onverdroten ging de uitvinder verder i met zijn proeven. Want nog ander ma- i teriaal moest uit het buiteland worden aangevoerd en ook daarvoor zocht de heer Brakman een verbetering. En hij vond die ook. In zijn garage nam bij proeven om een goedkopere wegfunde- j ring te kunnen maken. Hij slaagde erin een mengsel van grind en zand, dat ter plaatse aanwezig is, samen te stellen j dat naar de mening van het Rijkswegen- laboratorium even goed voldoet als een fundering waar cement in verwerkt is. i Bovendien hoeft hier geen betonmolen aan te pas te komen, maaY een landbo om, een klein dorp werkgelegenheid i breidt zich steeds meer uit. Wegens de toenemende vraag naar gezinshulp moet creëren. het personeel drastisch worden uitge breid. Deze mededelingen worden ver strekt in het jaarverslag over 1960 van de hervormde gezinsverzorging en maat schappelijk werk in Goes en Kloetinge. In het verslagjaar zijn vijf gezinshelp sters in vaste dienst aangenomen, ter wijl wegens de uitbreiding van de huis houdelijke hulp aan bejaarden bovendien een helpster in los dienstverband werd aangetrokken, speciaal voor dit werk. Met vreugde wordt in het jaarverslag gewag gemaakt van het feit, dat vele jonge meisjes bereid zijn gevonden zich in dit beroep te bekwamen. In Goes en Kloetinge werd in 1960 door de hervormde gezinsverzorging in 115 gezinnen 1914 dagen hulp verleend, waarvan 1666 in Goes en 248 dagen in Kloetinge. Bovendien werd in Goes in hoofdzaak aan bejaarden 2086 uren huis houdelijke hulp gegeven. Wat de financiële kant betreft is er een nadelig saldo van 2179,79, welk bedrag ten laste komt van de diaconieën. De lei ding van de gezinsverzorging berustte GOES. Het werk van de hervorm-1 wederom bij de maatschappelijk werk- Plotseling de rijksweg over freesmachine doet het net zo gode. Al weer een besparing. De resultaten zijn voortreffelijk. En op Tholen, in de Tielerwaard en in Zeeuws- Vlaanderen liggen al „Brakman-wegen". Minister Marijnen loofde in zijn -toe spraak de vindingrijkheid, maar vooral de volharding waarmee de uitvinder zijn idee heeft verwezenlijkt. Hoe hij de tienduizend gulden gaat be steden, wist de heer Brakman nog niet precies: „Ik ben nog niet verder dan een idee..." ster, mevr. T. L. v. d. Roest-Kuil, die daarbij wordt bijgestaan door mej. De j Kruijter. Mevr. v. d. Roest is naast deze tt 11 leiding tevens belast met het algemene V TDllW r^\7"P T* IP Li PUI maatschappelijke werk. Juist bij dit ge- j t IUUtt \J V v^X X^VXX/XX specialiseerde werk komt duidelijk tot uitdrukking, dat deskundigheid hier on- j ontbeerlijk is. De tweede beroepskracht i voor dit werk is nog steeds niet gevon den. GOES. Het Nederlandsche Roode Kruis, Kring Zeeland vergadert zater dagmiddag 18 november in de „Prins van Oranje" in Goes. Op de agenda staan o.m. de behandeling van de vol gende punten: resultaat inzameling 1961, ledenwerving in seizoen 196162 en boottochten 1962. De heer A. van Emden, directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, houdt een causerie over een aantal as pecten van het Roode Kruis, zowel na tionaal als internationaal bezien. GOES. In het ziekenhuis Oostwal is gistermorgen overleden mevr. J. Meeuwse-Eggebeen uit Wolfaartsdijk. Zij was de avond tevoren in zorgwek kende toestand daar opgenomen na een aanrijding door een auto, zoals wij gis teren reeds gemeld hebben. Samen met haar man stak zij de rijksweg (West- wal) over. Zij werd door een auto .ge grepen, terwijl haar echtgenoot met de schrik vrij kwam. In verband met dit ernstige ongeluk verzoekt de inspecteur van politie te Goes eventuele getuigen zich spoedig f-.e willen melden op het bureau van po litie te Goes, of bij de politie van zijn of haar woonplaats. Ook kan men zich telefonisch (01100-5555) in verbinding stellen met de Goese politie. De opbrengst van de fancy-fair is Jen bate van het nieuwe clubhuis dat de buurtvereniging bij de reeds bestaande grote speeltuin aan de Nassaulaan wil laten bouwen. De bouw van het club huis, dat 22 meter lang zal worden, met een zaal en een kleine toneelverho ging, eist vanzelfsprekend een heel be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „Hier staat een man, die liet onderwijs in Vlissingen eigenlijk tot bloei heeft gebracht. Hij heeft zelf drag. Ondanks subsidie van°dê gemeen-een kleuter-leidsters opleiding gesticht, te Middelburg en het „Koningin Juliana- waar hlJ als directeur jaren lang onbe- fonds" rust op de schouders van de taald medewerker van is geweest. Jaar- voorzitter D Kootstra de taak door mid- lijks ongeveer duizend uren van zijn del van toneeluitvoeringen, oud papier- heeft hij daaraan gegeven, zonder akties en deze fancy-fail- nog vijfdui- 00i* een cent uitbetaald te krijgen, zend gulden te verkrijgen. 1 zeI gisteren mr. P.P. Lap, raads- man van de 44-jarige hoofdonderwijzer De toneelgroep van Nieuw Middel- j. G. B. uit Vlissingen. burg verzorgt maandagavond een to- Tijdens het beroep van de heer B. to neeluitvoering m de Middelburgse g-en i,e{ besluit van Gedeputeerde Sta- schouwburg, waarvan de opbrengst ten van Zeeland hem zijn onderwijs- eveneens bestemd is voor het nieuwe bevoegdheid te ontnemen, clubhuis. En het blijft met bij een uit voering, de leden van de toneelgroep B„ die hoofdonderwijzer was van een zullen in de loop van het seizoen eenr.k. ulo in Vlissingen, had kwatanties reeks van voorstellingen in verschillen- j laten tekenen door de docenten van zijn school voor bedragen, die veel hoger warend an zij ooit hadden ontvangen. Hiermee trachtte hij bij gemeente en provincie subsidie te krijgen voor de kleuter opleiding. B. was in beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland gekomen, omdat deze, aldus de raads man, B.'s onderwijsbevoegdheid al had den ontnomen, voordat hij door te Mid delburgse rechtbank was veroordeeld. Ook ging mr. Lap in tegen de uit spraak van Gedeputeerde Staten dat B. blijk hda gegeven van ..ergerlijkel- vensgedeag". Hoewel de raadsman van B. diens de plaatsen op Walcheren verzorgen. Een speciale bouwcommissie, bestaan de uit de heer Jobse, voorzitter, pen ningmeester F. Zegge en technisch me dewerker M. J. Legrand, is gevormd ten einde de bouw van het clubhuis te bevorderen. Op de fancy-fair in De Vergenoeging kunnen de bezoekers naar hartelust bal- lenwerpen, met pieken op het,,rad van avontuur" mikken, grabbelen naar ver rassingen. De grote attractie is een schiettent waarbij enorme prijzen in de wacht vallen te „schieten". vond hij „ergerlijk levensgedrag" niet de juiste uitdrukking. B. stond onder zeer sterke invloed varn de pastoor, die voorzitter was van het schoolbestuur, aldus mr. Lap. Wat de pastoor zei was goed. Hij had zelfs zijn goedkeuring gegeven aan het geknoei van de heer B. Verder stond de heer B. in Vlissingen zeer goed békend. Men vindt het jam- mér dat hij weg moest, aldus de raads man. „Aanstoot", zoals dat in de wet wordt genoemd, had eij nog nooit ge geven. Geen reden dus om zijn onder wijsbevoegdheid in te trekken. De heer B. is door het besluit van Gedeputeer de Staten volkomen brodeloos gewor den. Zijn hele leven heeft in het teken gestaan van het onderwijs, hij kan niet anders, zo pleitte de raadsman. De echt genote van het slachtoffer, die onder wijzeres is, verdient thans de kost voor haar man en de negen kinderen. Raads man achtte dit een onhoudbare toe stand. De leden van de Raad van State zullen verslag uitbrengen aan de Kroon. Te Colijnsplaat werd over het der de kwartaal van 1961 een bedrag van 138,20 bijeengebracht voor de Christe lijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte „De Macht van het Kleine". Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer P. L. Luyk te Colijnsplaat voor het propaedeutische examen voor civiel ingenieur. In Borssele heeft de Zeeuwse collec- malversaties niet wilde bagateliseren te opgeleverd een bedrag van 113,42. OORDGOUWE. Er kan op heel Schou wen- en Duiveland geen vogel neerstrij ken, of de heer J. Vijverberg uit Noordgouwe weet ervan. Dat klinkt vreemd, maar het is waar: alle soorten vogels die op het eiland voorkomen bevinden zich keurig gepor tretteerd in de verzameling kleurendia's van de oudste vogelfotograaf van ons land. En wat de zaak nog wonder lijker maakt: de heer Vijver berg heeft al zijn prachtige vogelportretten gemaakt met fototoestellen van eigen fabri kaat. Onooglijke, groene kast jes zijn het, maar de resul taten zijn het bekijken alleszins waard! Dit jaar is de heer Vijverberg 81 jaar geworden. Hij is daarom de oud ste vógelfotograaf, maar ook omdat hij er al vanaf 1909 mee bezig is. In het begin van deze eeuw kwam de heer Vijverberg in Noordgouwe wo nen en op dat moment begon het vo gelleven hem buitengewoon te interes seren. In Rotterdam waar hij woonde voor hij de Noordgouwse jeugd begon De vogelfotograaf van Noord gouwe, de heer J. Vijverberg achter één van zijn zelf gemaakte toestellen.. op te voeden (de heer Vijverberg was hoofd van de school) was op het ge bied van vogels niet veel te beleven. Maar Schouwen-Duiveland was voor de jonge onderwijsman een paradijs! Nu is de heer Vijverberg een oude men geworden. Een en twintig jaar is hij al gepensioneerd, maar naar de geest is hij jong gebleven. Dat komt omdat zijn hobby, die bijna tot een beroep uitgroeide, hem niet de kans heeft gegeven, te gaan piekeren en peinzen over vroeger. Hij heeft ge noeg te piekeren over de problemen die het fotograferen van vogels hem nu stelt. Ze zijn verbazend schuw, die vo geltjes. Vroeger zat ik uren op ze te loeren, in een schuiltent. Maar tegen woordig heb ik een andere methode: doe het zelf! Hij lacht geheimzinnig en toont de methode waarmee hij de vogels zich zelf 'laat fotograferen. Dat gaat met een paar koperdraadjes, die in het nest worden verborgen als de vogel even weg is. Komt het dier dan weer terug, dan maakt hij „contact": via een kabeltje gaat een stroomstoot- je naar een fototoestel, dat de heer Vijverberg niet ver van het nest heeft opgesteld. Ik heb het zelf bedacht. Het kan wel zijn dat andere het ook zo doen, maar ik heb het zelf verzonnen. Ik neem nooit iets van een ander over. Natuurlijk, als je dat doet werk je veel makkelijker. Maar het geeft je minder voldoening. Echt blij ben je pas, als je na lang puzzelen zélf iets hebt gevonden. Daarorr. bouwt de heer Vijverberg ook zo graag zélf zijn fototoestellen. Met lenzen uit oude camera's maakt hij zelf van hout en karton met ijzer draadjes en spijkertjes zijn toestellen. Hij maakt ze zelf. omdat hij ze dan precies voor zijn doel pas klaar kan maken. Andere brandpuntsafstand, of een hele lange telelens... Want ook voor een telelens draait, de heer Vij verberg zijn hand niet om. Arsenaal 's Winters bij de snorrende kachel bereidt hij zich voor op de komende lente. Hij knutselt en bouwt aan zijn toestellen, elke winter weer. En als de zon de vogels uit het zuiden weer terugroept, heeft de heer Vijverberg een arsenaal van pasgebouwde toe stellen klaar, om nieuwe opnamen te maken. Ze zijn altijd aangepast aan de laatste eisen. Ofs oms zijn ze in wezen helemaal niet zoveel anders, dan die van het vorig jaar. Dan knutsel ik zo maar wat. Het doet me geweldig veel plezier. Met zijn pak-met-vest, zijn gouden horlogeketting en het grappige kleine plukje haar boven aan zijn onderlip heeft hij nog steeds iets van de „heer uit 1920". Daarom is het ook helemaal niet wonderlijk, ais de heer Vijverberg met zijn auto uit 1929 door Noordgou we rijdt. De oude wagen doet het nog best, du„ waarom een nieuwe ge kocht? In de ruime auto kan hij a) zijn spulletjes kwijt, van zijn fototoe stellen (altijd wel een stuk of drie, vier), zijn statief tot zijn schuiltent toe. Want die tent is niet in onbruik geraakt! Voor de kleine vogels, die heel vlug bewegen, is de tent nog steeds nodig. Die kleine vliegers flad deren zo snel. dat ze kans zien om te schrikken tussen het klikje van het contactje in hun nest en het open en dicht gaan van de sluiter in het fo totoestel. Vóór 1940 zijn er vijf boeken over het vogelleven op Schouwen-Duiveland verschenen. Foto's en tekst: J. Vijver berg. De kopij voor het zesde ligt al vanaf de oorlog klaar De heer Vijverberg is een gelukkig mens. Hij werkt en hij knutselt nog altijd met net zo veel energie als tientallen jaren geleden. Hij blijft er geestelijk jong bij. Zo jong, dat hij objectief genoeg kan zijn om te zien, dat hij een bezienswaardigheid wordt. Lachend zegt hij: Je bent hier bij, een rare kerel. Maar 'k zou niet anders willen we zen j GOES, Ds. D. Goudzwaard. Her vormd predikant te IJsselmonde zal op 2o oktober zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. Hij werd 25 oktober 1936 te Breskens in het ambt bevestigd door ds. C.-Waar denburg, emeritus predikant te Hille- gersberg, die 33 jaar Hervormd predi kant was geweest te Bruinisse 1901 1934. Hij werd 4 juni 1907 te Bruinisse geboren en bezocht de H.B.S. te Zierik- zee. In 1936 werd hij kandidaat en uit een drietal beroepen koos ds. Goud zwaard Breskens, waar hij opvolger werd van ds. W. H. Kelder. In januari 1944 verwisselde hij Bres kens met IJsselmonde, waar' hij nog maar enkele weken was, toen zijn ge- boorteplaats moest evacueren. Velen kregen toen door bemiddeling van ds. Goudzwaard een evacuatie-adres in de ze gemeente en tussen inwoners van beide plaatsen ontstonden blijvende vriendschapsbanden. ,„PS' Goudzwaard werd op 23 januari 1944 te IJsselmonde bevestigd door zijn vriend en oud-dorpsgenoot ds. H Waar denburg te Rotterdam. GOES. Ds. C. van der Waa, eme ritus ned. hervormd predikant en woon achtig in Goes legt met ingang van 1 no vember a.s. zijn pastorale arbeid in de rusthuizen neer. De bejaarde predikant heeft de kerkeraad van de Ned. herv. gemeente in Goes verzocht hem van deze arbeid vrij te stellen in verband met zijn gezondheidstoestand. De ker keraad heeft slechts node aan dit ver zoek gevolg gegeven en zoekt inmiddels naar een plaatsvervanger. MIDDELBURG. Voor het Zeeuws Genootschap der wetenschappen heeft de heer J. van Hinte uit St. Kruis gis teravond een lezing gehouden over de opgravingen in Aardenburg. Deze zeer goed bezochte bijeenkomst vond plaats in het fnuseum aan de Wagenaarstraat. In grote lijnen schetste de heer Van Hinte de geschiedenis van Aardenburg van het begin onzer jaartelling af. Aan de hand van een serie interessante fo to s die geprojekteerd werden wist hij zijn betoog aanschouwelijk toe te lich ten. De heer Van Hinte verlevendigde zijn verhaal met enkele hoogst, amusan te „slippertjes" op het gebied van de pure fantasie. Niettemin zag hij kans aan de hand van de nog altijd sporadische aanwezi ge gegevens een samenhangend beeld te ontwerpen. BERGEN OP ZOOM. Donderdag- ™°^?nAwam. de 54-jarige A. Bastiaan- se uit de Heimolen te NieuwBorgvliet on ^-erSi?n op Zo"om °P de Vondellaan op zijn brommer naar de stad gereden pw/r naar ,zi;in >^erk te begeven. Plotseling maakte hij een val en was vrijwel op slag dood. Een onderzoek door een geneesheer wees uit dat B hart patiënt was. Het slachtoffer was huwd, een kind was nog thuis. ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3