van REZA SJAH Veiligheid vraagt overnachten Franse Kamer verwerpt nieuwe landbouwwet Nederlandse tassenmode weerspiegelt welvaart Invasie afgeslagen in Noord-Katanga Polio -explosie in Huil Overleden na aanrijding Keizerlijke peuter wordt in Frankrijk bewaakt door zwaar gewapende Perzen Harry Bruys maakt „reclame' voor het sportvlieger! BOUMAN Utrecht-De Bilt wordt verbeterd Vrijdag 20 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 NIET OVERBODIG „ZWARTE PANTER" Tweede Kamer tegen belastingvoorstellen Uitcerusf... Goedvooru! NASSERKRIMPT KABINET IN Jongetje valt uit trein Wij willen weer met leer op reis Ook in handschoenen meer luxe Auto geslipt: eendode Rondje Kampioen DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD Advertentie Fabriekstoonzalen; ROTTERDAM - Ijsselmonds^: laan 175 (Kralingseveer) AMSTERDAM-Willem Leevenfy straat 30 (bij station SloterdijkjT - ^meubelen niet - f- tte/lr ELISABETHSTAD (AP) Ka- tangaanse troepen hebben in Noord-Katanga 'n „invasiepoging" van een kleine troepenmacht der centrale regering afgeslagen, zo is gisteren in Elisabethstad bekend gemaakt. Dit zou het eerste tref fen zijn tussen de troepen van bei de regiems. De teruggeslagen centrale troepen zouden een voorhoede vormen van een grotere legermacht die per spoor en door de lucht naar de Katangaanse grenzen werd vervoerd. Enkele uren later vertrokken uit Elisabethstad afgezanten naar Leo- poldstad voor besprekingen met het centrale kabiniet van premier Adoela. Aan de rand van Elisabethstad heb ben gisteren gevechten plaats gehad tussen Baloeba-vluchtelingen en Ka tangaanse gendarmerie. De Katanga- nen hebben de Verenigde Naties, die het vluchtelingenkamp hadden opge zet, 24 uur de tijd gegeven om de Ba- loeba's uit de omgeving van de stad te verdrijven. Daarna zouden zij zelf de touwtjes in handen nemen en de vijf eerder omgekomen agenten wre ken. Aan Baloebazijde zouden elf do den zijn gevallen. Het kamp wordt be schermd door 130 Zweden en Ieren. LONDEN In de Engelse haven stad Huil spant men zich tot het ui terste in om de gehele bevolking zo snel mogelijk vaccin te laten inne men tegen de kinderverlamming. Drie en vijftig inwoners van de stad lijden op het ogenblik aan de ze ziekte. Om de bevolking zo snel mogelijk immuun te maken laat men iedere in woner die dat wenst twee druppels anti-poliovaccin innemen op een klontje suiker. Dat is de snelste me thode om de epidemie de kop in te drukken. Men denkt dat vandaag het grootste deel van Hulls bevolking van 300.000 zielen het vaccin zal hebben ingenomen. Gisteren werden zes nieuwe patiën ten gemeld. Er zijn zestig klinieken ingericht in Huil waar men het vac cin tegen de kinderverlamming kan krijgen. Bij een botsing tussen een autobus vol katoenplukkers en een vrachtwagen zijn dinsdagavond in de Amerikaanse staat Georgia negen mensen om het le ven gekomen. Zes anderen werden zwaar gewond. Prachtig speelterrein voor een jongetje, de motorkap van een auto. Dat vindt de Perzische kroonprins Reza ook. Zijn vader kijkt lachend toe. Van een medewerker NICE. De veiligheidsmaatregelen die getroffen zijn voor het bezoek van de Sjah van Perzië en zijn echtgenote kei zerin Farah aan Frankrijk worden verre overschreden door de maatregelen die beogen het welzijn te verzekeren van hun zoon, kroonprins Reza. Gedurende het verblijf van zijn ouders in Frankrijk blijft de kroonprins onder de hoede van de twee lingzuster van de Sjah, prinses Asjraf, die in een villa woont in Juan-les-Pins. Zes van de vertrouwdste lijfwachten van de Sjah hebben strenge orders om onmiddellijk te schieten en eventuele vragen pas daarna te stellen. Zij behoren tot een stam uit het noorden van Perzië die tot de vechtlustigste wordt gerekend. De mannen zijn o.a. gewapend met ma chinepistolen en natuurlijk een Perzisch zwaard, waarvan beweerd word dat het scherper is dan het scherpste scheermes en dat in elk geval scherp genoeg is om iemand met één slag te onthoofden. Prins Reza zal de villa van zijn tante niet mogen verlaten en zelfs niet in de tuin mogen spelen, tenzij de politie geruime tijd van te voren op de hoog te wordt gelstelö, zodat zij een kordon rondom de villa zal kunnen leggen. De keizerin had haar zoon eigenlijk liever thuis gelaten, maar prinses Asjraf heeft haar verzekerd dat de jonge prins even veilig bij haar is als bij zijn eigen moeder. Die strenge veiligheidsmaatregelen zijn niet overbodig. Het voortbestaan van de Perzische dynastie hangt nu nog van kroonprins Reza af. Als de Sjah zou sterven, wordt zijn zoon auto matisch Sjah van Perzië met een regent tot hij meerderjarig is maar als de kroonprins om het leven zou komen en uit het huwelijk van de Sjah en Farah geen andere zoon geboren zou worden, dan is de dynastie ge doemd te verdwijnen. De jonge prins is bij prinses Asjraf bijgenaamd de zwarte panter in goede handen. Zij heeft al aan meer gevaren bloot gestaan. In 1951 ont snapte zij ternauwernood aan een vuurpeloton. Uit het feit dat het bezoek aan Frankrijk van het Perzische keizerlijk paar oorspronkelijk vastgesteld voor 1962 is vervroegd, leidt men af dat keizerin Farah een tweede kind verwacht. Geruchten daarover doen al geruime tijd de ronde, maar een officiële bevestiging is nog niet gege ven. Onbekommerd kijkt de jonge Perzische prins de wereld in. Hij beseft nog niet hoe belangrijk zijn komst was voor de Perzische dynastie en hij heeft ook nog geen begrip voor de noodzakelijke aanwezigheid van de vastberaden man op de achtergrond. Kroonprins Reza op 31 oktober wordt hij één jaar kijkt wat bevreemd naar de fotograaf. Zijn charmante tante, prinses Asjraf, staat al even onge dwongen op de foto. Rechts een gouvernante. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De plannen tot ver hoging van de vennootschapsbelasting en invoering van een bijzonder invoer recht op minerale oliën is bij de Twee de Kamer slecht ontvangen. In een zeer kritisch voorlopig verslag blijkt, dat van verschillende kanten grote be zwaren bestaan tegen deze voorstellen. De meerderheid van de Kamer kan niet aanvaarden dat deze belasting voorstellen zijn gekoppeld aan de ver hoogde defensielasten. Het is helemaal niet vanzelfsprekend dat, door het wegvallen van de Amerikaanse hulp voor defensie, meteen maar belastingen worden verhoogd. Even merkwaardig zou het zijn extra belastingen te gaan heffen voor de verhoging van ambte narensalarissen. Vele leden waren van oordeel, dat deze voorstellen niet kunnen worden behandeld eer de begroting van defen sie door de Staten-Generaal zijn aan genomen. De regering heeft bij haar voorstel len de indruk gewekt alsof nu voor het op peil houden van de defensie-uitga ven een doelbelasting wordt ingevoerd of een bestemmingsheffing. Hiervan kan, aldus het voorlopig verslag, geen sprake zijn. De Tweede Kamer is in het algemeen niet tegen de datum van 1 juli 1962 voor invoering van de ver laging der loon- en inkomstenbelasting, zo blijkt uit het voorlopig verslag. Wel wordt minister Zijlstra van verscheidene kanten gevraagd die datum nader te motiveren. Vele leden vinden het „eigen aardig" dat de belastingfaciliteiten voor de gehuwde werkende vrouw, waartoe kortgeleden een wetsontwerp is inge diend, op 1 januari zullen ingaan, ter wijl de verlaging van de loon- en in komstenbelasting wordt aangehouden tot 1 juli. Verscheidene leden stellen voor de komende huurverhoging samen te laten vallen met deze belastingverlaging (aan welke wens de regering blijkens de In gediende huurwet al is tegemoet ge komen). Ook menen zij dat de kinder- bijslagverzekermg, die weer zwaardere lasten meebrengt, niet eerder dan de belastingverlaging behoort in te gaan. Advertentie Heeft htj ingespannen be sprekingen gehad? Ziet hij er tegenop achter 't stuur te gaan zitten? In het donker? Met mist of regen?.U hebt gelijk, me vrouw: dan moet hij het vooral niet doen. Laat hem rustig dineren en een ka mer nemen met ontbijt. Overal in Nederland zijn goede hotels. Waar het heerlijk uitrusten is. Luister naar de familie Doorsnee vla Kadio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 21 oktober om 12 uur of zondag 22 oktober om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 23 oktober 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door do Nederlands» Noreca-bedryvcD. Geen statige familiefoto maar juist daarom zo aardig. De Sjah, de kroonprins, keizerin Farah. Prins Reza vermaakt zich uitstekend met de ruitenwissers van papa's auto. Van onze correspondent PARIJS. Laat in de nacht van woensdag op donderdag heeft de Franse regering een zware neder laag geleden tegen het parlement: met 233 tegen 182 stemmen ver wierp de kamer de nieuwe land bouwwet over de vaststelling van de landbouwprijzen. Deze neder laag zal geen onmiddellijke gevol gen hebben, daar de regering de vertrouwenskwestie niet had ge steld. Bovendien heeft zij deze hele wet niet nodig omdat zij de prijzen bij decreet kan vaststellen. Het wetsvoorstel maakte echter deel uit van een complex plannen om de Franse boerenstand op peil te bren gen. Nu het voorstel is verworpen heeft de regering de landbouwbegro ting symbolisch verlaagd. De kamer was woensdagavond in een slecht humeur. In de eerste plaats had zij een nederlaag geleden tegen de regering toen de constitutionele raad een amendement op deze wet niet ontvankelijk had verklaard. In de tweede plaats kon zij de regering ver wijten niet onmiddellijk en op eigen initiatief een verklaring te hebben af gelegd over de ongeregeldheden in Parijs. Toen de regering ten slotte stem ming vroeg over het wetsontwerp werd dit met 233 tegen 182 stemmen verworpen. Tegen stemden de com munisten, de socialisten, de radicalen, de M.R.P. en een deel van de onaf- hankelijken. Wat er nu gaat gebeuren is nog niet officieel bekend. De minister van landbouw had voorgesteld een ge mengde commissie te benoemen, be staande uit landbouwexperts en ver tegenwoordigers van de boeren. Het is echter zeer de vraag of de ontevreden boeren zitting willen nemen in deze commissie. KAIRO (AP). President Nasser van Egypte heeft zijn kabinet na de Syrische crisis gereconstrueerd. Het nieuwe ka binet bestaat uit 25 ministers. De mees- ten van hen hadden ook in het oude zit ting. Behalve de vijftien Syriërs uit het oude kabinet (van de V.A.R.), verdwe nen ook zes Egyptenaren. Het nieuwe kalbinet is siterk ingekrompen. Vroeger waren er veertig ministers. DEN HAAG. Maandag zal wor den begonnen aan het verbeteren van de weg UtrechtDe Bilt. In ongeveer zeven maanden zal deze weg twee gescheiden rijbanen en twee paral lelwegen krijgen. Eigen nieuwsdienst MAASSLUIS. De zesjarige Otto van der Veen uit Maassluis is gisteren uit een rijdende trein op het perron van Maassluis gevallen. Hij werd met een hersenschudding naar een zieken huis gebracht. BERGEN OP ZOOM. Sierlijk vloog een oranje kleurig tweedekker- tje boven het Zeeuws-Brabantse land, een lange reclametekst achter zich aan slepende. De PH-BOZ, van de Bergen op Zoomse vlieg-reclame on derneming, bestuurd door Harry Bruijs, draaide rustig rond op een hoogte van 1400 voet. Dit is de mi nimum-hoogte waarop mag worden gevlogen, maar ook een hoogte waarop de tekst duidelijk vanaf de grond te lezen is. Voordat echter deze tekst achter het vliegtuigje een Stamp met een motorvermogen van 155 PK "is beves tigd komt er een heleboel kijken. Door de „gronddienst" moet eerst de hele tekst, letter voor letter aan el kander wórden geknoopt, tot de hele reclamezin is gemaakt. En dat kan een hele regel worden. Achter deze Stamp, een sportvlieg tuigje van Belgisch Fabrikaat, .kan in totaal een zin van 32 letters-nylon op netten genaaid van anderhalf tot twee meter worden gespeld, of een recla me, met een oppervlakte van 114 vier kante meter. Is alles in orde, dan be^ gint het vliegwerk. Van een vliegveld, waar in de omge ving de reclame moet worden gevlogen, start het toestel en de gronddienst is Van onze moderedactie AMSTERDAM De gestegen welvaart doet de belangstelling voor tassen van echt leder toenemen. Zowel de Nederlandse tassen- fabrikanten als de importeurs die regelmatig in het buitenland naar noviteiten speuren, hebben dit sei zoen dan ook vooral voor veel afwisseling op het gebied van leer soorten gezorgd. Deze winter zijn de nieuwe tassen breed en laag in de Nederlandse winkels. Naar het voorbeeld van Pierre Cardin werden ook heel lange, smalle tassen voor december ingekocht. Het soepele nappaleder gaat nu ook ons land veroveren. Men maakt er bij voorkeur brede, lage, licht geplooide modellen van. Bij de moderne tassen wordt veel aandacht aan de beugels besteed. Die beugels worden uitgevoerd in nikkel of in „oxyd", dat op oud zilver lijkt. Men versiert die metalen onderdelen van de nieuwe tassen rus tig en bescheiden. De decoraties her inneren aan het werk van de edelsmid. Bij tassen in Franse stijl komen ook veel met leder beklede beugels voor. Exotische ledersoorten zoals krokodil of struisvogelleder behoren, ook al in verband met de gestegen welvaart, niet meer tot de grote uitzonderingen. Exo tisch doet ook het minder dure olifantleder aan, dat in oorsprong met het dier van die naam echter niets te maken heeft. Het is licht, suède-achtig kalfsleer, waarbij door een speciale bewerking is bereikt, dat de huid aderen zichtbaar blijven. De „tekening" van dit leder herinnert daardoor aan de huid van een olifant. Meer lederen bagage De volwassen Nederlander is er opvallend op uit dit jaar, met lederen koffers op reis te gaan. Koffers van licht leder, die ook voor vliegen ge schikt zijn, worden in ons land nu in vele variaties vervaardigd en vooral ge ïmporteerd. De jeugd blijft echter aan heel kleurige bagage de voorkeur geven. Haar keuze valt doorgaans op koffers van textiel met leer. Ook op de handschoenenmode heeft in ons land de toegenomen welvaart grote invloed. Nieuw zijn bijvoorbeeld de elegante lederen handschoenen, die niet met wol maar met natuurzijde zijn gevoerd. Deze even warme voering is heel dun, zodat de handschoen fraaier om de hand sluit. Ook de man De Nederlandse man is met de tradi tionele bruine nappa handschoenen ook ai niet meer tevreden. Hij gaat handschoenen in fantasiekleuren dra gen, waarbij naast grijs beige, taupe en verschillende tinten groen al aardig zijn ingeburgerd. Peecaryleder en antika vullen onder andere als mate rialen bet nappa aan. Voor de dames zijn naast donkergrijs en donkergroen, Nappa leder is de grote mode voor tassen dit seizoen in ons land. Dat materiaal wordt licht geplooid ver werkt en men past er onder andere fraai bewerkte beugels van „oxyd" bij toe. moresco en palissander als nieuwe bruine tinten, de meest begeerde kleu ren. Die kleuren hebben behalve bor deaux, Hermès rood, aubergine en olijfgroen, ook voor tassen de voorkeur. Zoals voor schoenen is ook voor tassen lakleder weer erg in trek. Dat glanzende leder wordt dit jaar niet alleen in zwart maar ook in enige tintc bruin gebracht. Al deze nieuwtjes in tassen en handschoenen werden gisteren in het Amsterdamse Carlton Hotel door de Nederlandse Stichting Lederwarenmode getoond. Met het oog op St.-Nicolaas gebeurde dat, want over tassen en handschoenen willen zowel dame als heer tegen die tijd graag wat meer weten. Nu al, denkt u wellicht. Kijk maar op de kalender; zo heel lang duurt het niet meer of men gaat in verband met die geschenkendag druk inkopen. Eigen nieuwsdienst DEERSUM De 34-jarige J. van der Heyden uit Sneek is gisteren tij dens een proefrit met een personen auto, die hij wilde kopen, geslipt en tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. De 23-jarige G. Piso uit Leeuwarden, die door de garage waar de auto vandaan kwam was meege stuurd, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Het „grondpersoneel" Harry en Gonny Bruijs bezig de reclametekst te knopen. dan bezig de nylon netten en toebehoren gereed te maken. Om deze reclame op te halen is geen gemakkelijk werkje en vereist veel vliegvaardigheid. Een lange kabel is onder aan het toestel be vestigd. Zodra het toestel voldoende hoogte heeft, wordt „het anker uitge worpen". Op het veld is in de vlieg richting de hele tekst uitgelegd en dan komt het oppikken door het vliegtuig dat altijd even spannend is. Met een vaartje van zo'n negentig km komt de bestuurder dan uit de lucht gedoken, naar de plaats waar de tekst Is uitgelegd. Daar is ook een ka bel gespannen die door een vierarmig ankertje moet worden gegrepen. Lukt dit direct, dan schiet de tekst ineens mee omhoog en kan de recla- mevlucht beginnen, anders moet op nieuw een rondje worden gedraaid. Als dit ankertje de kabel heeft ge grepen, merkt de bestuurder van het vliegtuig het direct, want dan loopt zijn snelheid ongeveer dertig km terug. Is alles goed gegaan, dan stijgt het toe stel stijl omhoog. Naar gelang de leng te van de tekst is het vliegen er mee moeilijker, vooral tegen de wind in. Harry Bruijs is er een specialiteit in geworden. Samen met Sjef Peeters, is hij vorig jaar met dit reclamevliegen begonnen. In 1948 begon Harry al te vliegen, maar om het reclamewerk te mogen doen, moest hij het zogenaam de B 3 brevet ook behalen. Het exa men hiervoor werd in 1957 door hem afgelegd. Harry Bruijs is trouwens een bekend sportvlieger. Hij is instructeur van de West Bra bantse Aero Club, waarbij hij de leer lingen zowel in het zweef- als motor- vliegen luchtwijs maakt. Eenmaal wist hij bij de sportvliegerij kampioen van Nederland te worden en de daarop vol gende keer bezette hij de eervolle twee de plaats. Zijn dochter Gonny volgt haar va der in diens voetsporen. Enkele jaren geleden was zij de jongste Nederland se, die het sportvliegbrevet behaalde. Ook Sjef Peeters is een groot vlieg enthousiast. Toen voor de oorlog de Bergen op Zoomse zweefvliegclub werd opgericht was hij een van de eerste le den. Later heeft hij ook wel aan de sportvliegerij meegedaan, maar nooit voor een brevet doorgezet. Met z'n tweeën vormen zij een goede combina tie, een sportief team, dat in West-Bra bant en Zeeland veel voor de vliegerij propaganda maakt. Van onze correspondent TILBURG In het ziekenhuis in Tilburg is de 37-jarige accountant F. Loman uit Breda aan de gevolgen van een ongeluk overleden. Op de rijks weg BredaEindhoven onder Best sahoot dinsdag de wagen van de heer Loman van de rechter rijbaan af. Op het linker weggedeelte kwam deze in botsing met een bestelauto. De twee inzittenden van de bestelauto, de heer H. v. d. V. uit Eindhoven en een Bel gische pater, werden zwaar gewond in een ziekenhuis in Eindhoven op genomen. MAASTRICHT De 24-jarige stu kadoor H. W. Otten uit Schinnen is gistermiddag door elektrische stroom gedood. Hij was aan het werk in de kelder van de nieuwbouw van de Koninklijke Nederlandse Papierfa briek in Maastricht. Bij het verplaatsen van een ijzeren stellage met drie collega's kwam het geval onder stroom te staan, doordat een van de buizen door de ommante- ling van een 220 volts kabel drong. De drie mede-arbeiders konden zich bevrijden van de onder stroom staan de steiger. Toen de stroom werd afge sloten bleek het voor de 24-jarige Otten al te laat te zijn. DOCHTER GONNY IS EEN JONGE „LUCHTRAT"

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13