VETE ACHTERGROND VAN KINDERMOORD TE HUIZEN Olivetti RUYS „Verraad" van slachtoffertje toch niet motief? Moeder van jongens: ik heb zeventien jaar in een hel geleefd jïktAH-' GEZEGD Noodlottige afloop van „spel" uit verveling MEER VRIJHEDEN VOOR PROVINCIAAL BESTUUR RECHTER IN LOS ANGELES HET STAAT IN Oproep tot strijd tegen levenloze namaakbloemen Frankrijk brengt stereof onische t.v. KRITIEK OP AKKOORD OVER SCH ELDE-RIJN VERBINDING Water saboteert kadeverbetering s Dit zegt onze juridische medewerkster: Feij enoord-Tottenham misschien op t.v. Tweede slag Tastbaar Verdwenen NOG ZEVENTIEN MAN VAN NOORD HOLLAND IN NEDERLAND Zaak-Marcel Nivard op 26 oktober voor de rechtbank VIJF FRIENDSHIPS VOOR INDIË elektrische schrijfmachines (1 MARINE GAF FREGAT TERUG AAN V.S. Donderdag 19 oktober 1961 Pag. 7 Van onze speciale verslaggever HUIZEN Klazientje Bunschoten uit Huizen is niet uit wraak vermoord. Zij heeft haar neefjes niet hij de politie aangegeven. Het lichtelijk debiele meisje had dat zelfs nooit kunnen doen. De politie is gisteren definitief afgestapt van dit motief, dat door Jan B. in zijn bekentenis werd aangevoerd. Zondagmiddag hebben Jan (14) en zijn broertje Dirk (13) hun zevenjarige nichtje Klazientje gebonden en in een sloot gegooid. Het is een misdrijf zonder precedent in de Nederlandse criminologie. Als het geen wraak was, wat was dan het motief? Vader B. (41) Huizenaar van geboorte, is chauffeur bij een aannemingsbedrijf. Zijn baas is goed over hem te spreken. Zeventien jaar geleden trouwde hij een geboren Blaricumse. Er kwamen zeven kinderen zes jongens en één meisje. Aan de Langestraat, waar zij nu wonen, kent men het gezin pas sinds een jaar. Vonnis moet wel opvoedend zijn- niet ver Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De voetbalwed strijd FeijenoordTottingham Hot spur, die woensdag 1 november wordt gespeeld, zal in zijn geheel door de Vara via de radio worden uitgezon den. De kans dat de ontmoeting ook op de televisie komt is aanzienlijk ge stegen. Gisteravond was het Rotterdamse stadion in een ommezien uitverkocht, zodat het nu zal afhangen van de on derhandelingen tussen de N.T.S. en Feijenoord. In Utrecht speelde de voetbalclub DOS gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Duitse team Viktoria Keulen. De wedstrijd eindigde in een ge lijk spel 22, nadat de rust met 11 was ingegaan. Voor DOS werden beide doel punten gescoord door de invaller voor Van der Linden, Verkuil. Advertentie Belgische straaljager-piloot,- schrik der V.N.-soldaten in Ka- tanga, nu na Tsjombe tweede man van Katanga. „Ik ben niet de moordenaar van Hammer- skjöld". Italiaans baron 'wordt in wildernis van Venezuela gevangen genomen door menseneters, trouwt beeld schone Indiaanse en ontdekt dia mantmijn. Onbesproken huisvader stal uit liefde negenjarig meisje en be rooft zichzelf van 't leven als het meisje naar ouders terug moet. Wordt het een chunnef, een chridge of een enorme fióp? Brug van 33 kilometer tussen Engeland en vaste land. Sedert 1927 onafgebroken in hoog ste klas Nederlandse voetbal, drie maal landskampioen: twaalf grote voetbalspelers in kleur en fleur. Dragen ze iets of dragen ze niets? Sjaak Swart van Ajax is ge trouwd en staat met bruid in Panorama. Vermoorde Italiaan blijkt in le ven: onschuldige moordenaar van broer op vrije voeten. 22-jarig snoesje trouwt doodzieke 67-jarige multlmillionair. Is elfde echtgenote „maar ik ben niet op zijn geld uit". Wie lacht daar? Zijl Nasser kan wel huilen! Welke plannen zou Vadjm heb ben met 19-jarige filmster Cathe rine Dorléac? Klein joggie uit Ghana wordt in Nederland geopereerd. Op welke dag komt Woensdag terug? Rock and roll in wieg van Cancan. Dit zijn slechts een paar van de vele interessante onderwerpen, die deze week in Panorama in woord en beeld voorkomen. Panorama kost in abonnement slechts 35 cent per week. Lossg, nummers 45 ct. Stuur nog vandaag een briefkaart aan Panorama-Haarlem om U te abonneren, U krijgt de eerstvol gende twee nummers gratis. P.S.: Geestig kleurenomslag van De winkelier op de hoek heeft het niet erg begrepen op de twee jongens. De straat spreekt achter de hand over „die vreemde familie". Op de Rehobothschool weten de meesters niet goed hoe zij met Jan en Dirk om moeten springen. Met. Jaap, de oudste, ging dat veel beter: die kon tot tranen toe geroerd worden als er eens vertrouwelijk met hem werd ge praat. Nu zit hij in een opvoedings gesticht te Maarssen, maar hij wordt hogelijk gewaardeerd en er groeit een goede vakman uit hem. Jan echter, die nu door de politie als de drijvende kracht in het misdrijf wordt getekend, was nooit te benaderen. Het is een onevenwichtig gezin. De jongens bleven soms nachten lang van huis weg. Moeder was vaak van huis. Vroeger woonde het gezin B. aan de Valkenaarstraat. Vorig jaar, terwijl de ouders weg waren, stookten de jongens een vuurtje onder het bed en het huis brandde af. Sociale zaken nam het gezin onder zijn hoede. Geld beheren is nooit de sterkste zijde geweest. Sociale zaken waakt sindsdien over de besteding van de kinderbijslag. Diezelfde zomer trof een tweede slag het gezin. Jaap, Jan en een neefje werden betrapt op het terrein van de visconservenfabriek Mayonna in de cabine van een afgedekte bestelwagen, waar zij een hut hadden ingericht. Daar lagen sigaretten, cola en andere zaken, die zij bij elkaar hadden gesto len. De kranten spraken van een „bende". De politie pakte de jongens in de kraag. Jaap ging naar het opvoedings gesticht in Maarssen. Jan kwam weer thuis. Daar was de sfeer niet best. De familie van vaders kant heeft het sinds zijn huwelijk met de Blaricumse nooit erg begrepen op „deze import" uit de naburige gemeente. Er zijn kleine historische vetes in deze streek, die zwaarder wegen dan de buitenstaander durft te geloven. Moeder zegt: „Ik heb zeventien jaar in een hel geleefd. Ik had twee soorten kinderen. Huizenaartjes en Blaricum- mers. Jan en Dirk waren duidelijk Bla- ricummers voor de rest van de familie en hoorden er dus niet bij. Dat hebben de kinderen moeten voelen sinds zij konden praten. Klazientje? Zij hebben het kind praktisch niet gekend, maar die tak van de familie heeft het altijd op ons voorzien". Dat kan toch geen motief zijn voor een moord? De haat zit onderhuids. Zij is niettemin tastbaar als moeder B. zegt: „Wat heeft Klazientje onder in vloed van haar familie die zondagna middag tegen mijn jongens gezegd? Dat zou ik wel eens willen weten". Er klinkt een scheldwoord, een oud scheldwoord uit de tijd, dat Huizen en Blaricum de onderlinge vetes op de grens kwamen uitvechten. „Zwarte Bla- ricummers" is dat scheldwoord en het was vroeger voldoende om het bloed tot het kookpunt op te jagen. Het gezin B. kreeg vóór zondag weer enigszins zijn draai. De vader had in het nieuwe huis aan de Langestraat juist in zijn vrije tijd een paar kamer tjes voor de jongens getimmerd. Jan, die van zijn rijksdaalder zakgeld in de week vijftig cent bijdroeg aan het tele visiekijkgeld was enthousiast over zijn eigen „hok". Overigens loopt de jongen maar wat rond. Hij is een vreemde eenzelvige knaap. Vriendjes heeft hij nooit gehad. Hij doet zijn best in de pas te komen bij de onderwijzers en de bovenmees ter, maar werkelijk contact heeft hij met deze volwassenen niet. VOLGENS ons huidige strafrecht kunnen kin deren, hoe jong ze ook zijn, door de strafrechter ter verantwoording worden geroe pen, als zij van een misdrijf of overtreding worden verdacht. Binnenkort zal dat waarschijn lijk niet meer gelden voor kin deren beneden de twaalf jaar, zoals ik onlangs in dit blad vermeldde: er is een wetsont werp in behandeling, waarin wordt voorgesteld kinderen onder die leeftijd uit te sluiten van strafvervolging. De twee jongens uit Huizen, die bekend hebben een zevenjarig meisje te hebben vermoord, zullen dus voor dit feit moeten terechtstaan, tenzij de officier van justitie op grond van het algemeen belang voorwaardelijk of onvoorwaardelijk van strafvervolging afziet. Dit laatste kan hij echter, als het om een kind beneden de achttien jaar gaat, niet doen dan na overleg met de kinderrechter. GESLOTEN DEUREN Een strafgeding tegen een kind wordt, als het een misdrijf betreft, behandeld voor de kinderrechter en in ernstige of ingewikkelde gevallen voor de meervoudige kamer van de rechtbank, waarin dan de kinderrech ter zitting moet hebben. Voor de be handeling van kinderzaken bevat de wet verschillende voorschriften in het belang van het kind, o.a. met betrek king tot het inwinnen van inlichtingen over het karakter, de opvoeding en het gedrag van het kind en het raadplegen van deskundigen. Ook moet de terecht zitting met gesloten deuren worden gehouden. "Wordt bewezen, dat het kind een strafbaar feit heeft begaan en dat hem dit, ondanks zijn jeugdige leeftijd, is toe te rekenen, dan volgt, evenals bij een volwassene, de schuldigverklaring. De veroordeling die op de schuldig verklaring volgt moet, evenwel anders dan bij de volwassene, uitsluitend zijn afgestemd op heropvoeding en sociale aanpassing van het kind. KEUS HET ELEMENT van vergelding, dat nog steeds de strafoplegging aan volwassenen kenmerkt, ontbreekt bij de veroordeling van een kind, zelfs als het om de ernstigste misdrijven gaat. De rechter heeft ten aanzien van het kind de keuze uit verschillende, meer of minder ingrijpende straffen en maatregelen, die alle middelen zijn ter opvoeding van het kind. Hjj kan bijv. het kind in een tucht school plaatsen; dat is een straf die in de plaats komt van de gevangenisstraf voor volwassenen en slechts voor ten hoogste één jaar kan worden opgelegd. De rechter kan ook met een berisping volstaan of zelfs het kind, als dit op het moment van zijn misdraging nog niet zestien jaar was, zonder meer aan ouders of voogd teruggeven. Hij kan ook de maatregel van ter beschikkingstelling van de regering opleggen. Dat betekent dat het kind óf in een rijksopvoedingsgesticht wordt geplaatst óf wordt toevertrouwd aan een particuliere instelling, die zich met de duurzame verzorging van minderjarigen belast. COMBINATIE DE terbeschikkingstelling geschiedt voor onbepaalde tijd zij wordt dan ook, al is zij eigenlijk geen straf, veelal als zwaarder gevoeld dan de tuchtschoolstraf maar kan te allen j door mevrouw inr. E. Fischer-Keuls tijde worden beëindigd en zij eindigt in ieder geval bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd. Deze terbeschik kingstelling is dus bedoeld voor de moeilijkste gevallen. Zij kan bovendien, ais het om een heel ernstig misdrijf gaat, worden ge combineerd met een gevangenisstraf van ten hoogste tien jaar. Die gevan genisstraf wordt dan tenuitvoerge- legd als de terbeschikkingstelling is geëindigd, maar die tenuitvoerlegging kan worden geschorst als i.v.m. het gedrag van het kind, de gevangenis straf tenslotte niet nodig blijkt te zijn. De combinatie van terbeschikking stelling en gevangenisstraf maakt het dus mogelijk dat een aan moord schuldig bevonden kind tot zijn 31e jaar wordt vastgehouden. Deze com binatie schijnt echter niet veel te worden toegepast. VERWAARLOZING INDERDAAD is het wettelijke sys teem van straffen en maatregelen ter beteugeling van de kindercrimina- liteit ook meer ingesteld op de min of meer normaal te noemen misdragin gen van kinderen, zoals baldadighe den, diefstallen, seksuele misdragin gen, dan op zulke uitzonderlijke en onbegrijpelijke gevallen als dat van de jeugdige moordenaars. Het sys teem biedt goede kansen in gevallen waarin verwaarlozing van de opvoe ding als voornaamste oorzaak van het wangedrag valt aan te wijzen. Daarbij moet men het begrip „ver waarlozing" vooral niet te eng ne men. Om prof. Carp te citeren: de ingewikkelde vormen van samenle ving stellen heel hoge eisen aan de ontwikkeling van het sociaal gevoel en in deze ontwikkeling schiet de op voeding in brede lagen der bevolking te kort, DOORSLAG IN het geval van de beide jongens, die hebben bekend hun nichtje te hebben vermoord, komt de rechter, zowel als hij bevindt dat zij toereke ningsvatbaar zijn als wanneer dit niet het geval is, voor de beslissing te staan: wat moet er met de jongens verder gebeuren. Zijn zij voor gene zing of voor heropvoeding vatbaar? Welke maatregel geeft de beste kan sen? Het oordeel van kinderpsycho loog en -psychiater zal hierbij wel de doorslag geven. Hij heeft een vreemde, felle fantasie en vreemd genoeg wordt hij achter volgd door een onverklaarbare angst voor de dood. In de bestelauto vond de politie vorige zomer een volledig ont werp van een schip, waarmee hij naar Spanje wilde varen. Zondagmiddag kwam hij met zijn broertje tegen etenstijd thuis. In het dorp was inmiddels het nieuws van de verdwijning van Klazientje bekend geworden. Vader en moeder vroegen de jongens ernaar, maar zij wisten van niets. Zij gingen gewoon slapen. 's Nachts verdwenen de knapen uit het huis. De volgende dag pikte de politie hen op met een gestolen brom mer. Zij kregen een bekeuring voor praalrijden en werden naar huis ge stuurd. Pas dinsdagmorgen werd Klazientjes lijk gevonden. Toen de politie de jon gens aan de tand voelde bleek pas wai zij zondagmiddag hadden gedaan. Het waarom blijft een raadsel. Een labiel gezin, een oude vete, een vreemde onevenwichtige jongen; de uitbarsting van de agressie blijft on verklaarbaar. Enny Mols-de Leeuwe, die dit seizoen als actrice is verbonden aan Rotterdams Toneel, zal volgende week maandag in de Rotterdamse Schouw burg optreden met de solo-voordracht van „Bloemen voor Ada Harris", een Nederlandse bewerking van „Flowers for mrs. Harris" van Paul Gallico. Advertentie IJMUIDEN. Op Schiphol komen vanochtend zeventien leden van de be manning van de zeesleepboot Noord Hol land uit Singapore aan. Daarmee zijn dan 25 van de 27 opvarenden van de door de Indonesische marine opgebrachte sleepboot van Wijsmuller in hun vader land terug. Alleen kapitein Edelenbosch en stuurman Meyer ontbreken nog; zij zijn,in Djakarta tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Omdat zij tegen dit vonnis nog in be roep kunnen gaan, is de opdracht tot in beslagneming van de sleepboot opge schort. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De rechtbank in Rotterdam zal op 26 oktober de zaak behandelen tegen de 39-jarige kappers bediende G. J. L. Deze wordt ervan verdacht op 7 februari de achtjarige Marcel Nivard om het leven te hebben gebracht. De officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen, heeft moord ten laste ge legd. De kappersbediende zal worden verdedigd door mr. G. J. Doeksen. De moord op Marcel Nivard heeft begin van dit jaar veel opwinding ver oorzaakt. Het jongetje werd op 7 fe bruari vermist, naar later bleek was hij vermoord. Vriendjes zagen hem het laatst spelend op het parkeerterrein bij Diergaarde Blijdorp Ondanks uitvoerig speurwerk werd het lijkje pas een week later, na een telefonische tip aan de politie, ge vonden in een sloot langs de provin ciale weg van Bergschenhoek naar Ber- kel. Later bleek dat de man zelf de politie op de hoogte had gebracht van de plaats van het lijk. Hij werd op 22 februari gearresteerd. Behalve de moord bekende hij ook enkele geval len van ontucht met minderjarigen. AMSTERDAM. De staatsluchtvaart maatschappij van Indië heeft opnieuw vijf Friendships besteld bij de Fokker fabrieken. Zij had reeds vijf toestellen van dit type in dienst. Hiermee is het aantal bestelde Friend ships tot 206 gestegen. Van de 120 toe stellen, die de fabrieken te Amsterdam bouwen, is nu iets meer dan de helft afgeleverd. In de Verenigde Staten bouwt Fairchild de andere 86 Friend ships. De Nederlandse fabrieken hebben aan de geplaatste orders nog circa twee jaar werk. Van onze economische redactie SCHEVENINGEN. Er zijn ver schijnselen in onze maatschappij die er op wijzen, dat het bedrijfsleven tracht zijn wil aan de centrale over heid en aan de met overheidsgezag beklede organisaties te sterk op te dringen. Deze verschijnselen van de zogenaamde „pressure groups" doen zich meer buiten ons land voor dan daarbinnen. Zij vormen een gevaar voor de samenleving, als deze groepen met ongebruikelijke middelen hun me ning trachten door te drijven. Dit zei gisteren te Scheveningen dr. A. J. Verhage, voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Bloemiste rij" op een bijeenkomst ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van deze vereniging. Op de bijeenkomst riep jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, voorzitter van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, op tot strijd tegen de na maakbloemen. Kunststoffen van aller lei aard gaan in ons dagelijks leven de van ouds vertrouwde materialen verdringen, betoogde hij; de van na ture ingegeven afkeer van alles wat namaak is, verzwakt. We moeten er voor waken dat de levenloze namaak- bloem zich geen plaats verovert in on ze, helaas reeds te vaak van smake loze namaak overspoelde huiskamers. De minister van landbouw, mr. V. G. M. Mari'jnen, noemde de exportpo sitie van de Nederlandse snijbloemen en planten bevredigend; van 1955 tot 1960 steeg de waarde van deze uit voer van 38 miljoen tot 69 mil joen. Helaas moest hij constateren dat de export naar landen als Bel gië, Zweden, Zwitserland, Denemar ken en Frankrijk of stabiel blijft of afneemt, terwijl de export naar Duits land blijft groeien, hetgeen het gevaar van een eenzijdig gerichte export in houdt. Hij riep de leden van de jubi lerende vereniging op om voor hoog waardige kwaliteit zorg te dragen, ook in perioden waarin de afzet wat gemakkelijker dan in normale tijden is. Advertentie ■3 kantoormachines 1 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINOHOVEM Van een onzer verslaggevers 'IVEN HAAG „We zullen dit soort ongelukken nog wel va ker tegenkomen nu het leger de Uzi-machinepistolen in groten ge tale gaat gebruiken. Het ding heeft mijns inzien een wel erg summiere veiligheidsinrichting. Kortgeleden hebben we nog een soortgelijk ge val gehad op het vliegveld Valken burg. waarbij een matroos werd ge dood". Dat zei de advocaat-fiscaal bij de zeekrijgsraad gisteren in zijn requisitoor tegen de twintigjarige matroos eerste klas G. J. B., die in Nederlands Nieuw- Guinea een andere opvarende van zijn schip, Hr.Ms. Amsterdam, met een Uzi in de voet had geschoten. De advo caat-fiscaal eiste twee maanden gevan genisstraf, waarvan de zeekrijgsraad één maand maakte. Op wacht Het was gebeurd in de f avond van 10 maart, toen B. wacht liep. Hij ver veelde zich en om de verveling te ver drijven begon B. ^net zijn machine pistool te spelen. Daarna bedreigde hij andere matro zen, die op dek zaten, waarbij hij de l trekker overhaalde om hen schrik aan te jagen. De anderen vonden dit geen leuk spelletje. „Houd op met dat stoer doen, dat is veel te gevaarlijk", zeiden zij. B. droop af, maar toen hij de twin tigjarige eodeur-telexist D. van der Bent zag naderen, wilde hij ook hem laten schrikken. Tot zijn ontzetting viel een schot, dat Van de B. in de voet trof. „Ik heb me niet gerealiseerd, dat er door mijn handelingen een kogel in de kamer kon komen", verklaarde B, gis teren. „Een ergerlijke onvoorzichtigheid, vond de president. „Het had nog veel slechter kunnen aflopen, al is dit erg genoeg. En waarom? Niets dan balda digheid." De raadsman wees erop, dat B. zien de ernst van zijn wachtlopen helemaal niet bewust was geweest door de vro lijke stemming aan boord (de oplossing was in zicht). Van onze correspondent PARIJS. De Franse televisie zal op 31 oktober voor de eerste maal een stereofonische televisie-uitzending geven. Zij heeft hiervoor „De Perzen" van de Griekse dichter Aeschylos ge kozen. Om volledig van de uitzending te kunnen profiteren wordt de luisteraars aangeraden recht voor het televisie toestel te gaan zitten en op dezelfde afstand waarvan zij van het scherm zijn verwijderd, achter zich een radio toestel te plaatsen, dat afgestemd is op het programma van Frankrijk III of Frankrijk IV. Het stuk is voor de televisie bewerkt door Jean Prat en de muziek is van Jean Prodromides. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Het fregat Lynx van de Koninklijke Marine is gisteren in Den Helder twee keer van nationali teit veranderd, In 1956 had Nederland dit schip van de Verenigde Staten gekregen. Iff de .-'gelopen jaren was echter gebleken dat de Lynx als enig afwijkend type in de serie fregatten van de „roofdieren klasse" weinig effectief en duur in on derhoud was, zodat de Staat der Neder, landen na overleg het schip gisteren aan de Verenigde Staten teruggaf. Die droegen het daarop weer over aan Ita lië, dat meer schepen van het type van de Lynx heeft. Enkele dagen nadat er stemmen in de Verenigde Staten waren op gegaan om de opheffing van de rassendiscriminatie ook waar te maken in de bezetting van de ho gere ambten, kwam de benoeming af van mevrouw Vaino Spencer tot rechter bij de rechtbank van Los Angeles. Mevrouw Spencer is 41 jaar en de eerste negerin die in de Amerikaanse staat Californië tot een hoog ambt werd verkozen. „Ik heb me erg over mijn benoeming verheugd, vooral omdat dit er stel lig toe zal bijdragen de barrières tussen de rassen, die nog in Los Angeles bestaan, op te heffen", zo merkte mevrouw Spencer van ach ter haar indrukwekkende versla gen over de Californische juris prudentie op. DEN HAAG. - Mr. Ph. M. Schenken, berg van Mierop is benoemd tot officier van justitie te Maastricht. Hij is thans substituut officier in Middelburg. Mr. Schenkenberg van Mierop volgt in Maastricht mr. A. W. Rosingh op, van wie men zich zal herinneren, dat hij dit voorjaar is benoemd tot officier van justitie in Middelburg. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM De onderdirecteur van het havenbedrijf der gemeente Rotterdam, drs. C. G. van Leeuwen, heeft een bedenking geuit tegen de overeenkomst tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Antwerpen. Volgens dit akkoord over het verbeteren van de verbinding tussen Schelde en Rijn zou de Kreekrakdam moeten worden heropend en zou België de Rijnvaartpremies moeten afschaffen. Over dit laatste heeft drs. Van Leeuwen in net bijzonder gesproken tijdens een rede voor het Nederlands Verkeersinstituut. Hij zei: „Ik heb Van onze parlementaire redacteur TAEN HAAG. Schokkend is het allemaal niet, zei de liberale fractieleider prof. mr, P. J. Oud gis teravond in de Tweede Kamer. Hij doelde daarmee op de overgang van de oude provinciale wet van Thor- becke van 1850 op de nieuwe provin ciewet, die na een voorbereiding van ruim tien jaar nu ten slotte in open bare behandeling is genomen. Toch gaat er heel wat veranderen in het provinciaal bestuur in ons land en dat is toch wel belangrijk als men alleen al de uitbreiding van de Provinciale Staten neemt. Het ledental wordt aan gepast aan het bevolkingstal van de provincies. Zo zullen de Staten van Limburg, DELFZIJL. Drie meter hoog is het water komen te staan in een bouwput van ongeveer veertienduizend kubieke meter op Delfzijls haventerrein. Ernstige schade werd aangericht. De put is gegraven voor kadeverbete ringen; een groot stuk kadevak dat reeds gegraven was, raakte ondermijnd en er traden verzakkingen op. Direct naast en half boven de kolossale bouwput staat een van de grootste heistellingen van West-Europa. Het scheelde weinig of de gigantische constructie was in de bouw put geschoven. Rijkswaterstaat stelt een onderzoek in. Utrecht en Overijssel er veertien leden bij krijgen. Noord-Brabant zeven en Gel derland vijf. Deze uitbreidingen zullen daarna ook wel enige invloed hebben op de samenstelling van de Eerste Ka mer. Onder de nieuwe wet krijgen de pro vincies wat meer vrijheid en grotere ruimte voor zelfbestuur. Het toezicht vooraf door de Kroon op provinciale verordeningen wordt ingeperkt tot het terrein van de Waterstaat en de belas tingen. Provinciale Saten zullen zonder koninklijke goedkeuring meer dan twee maal per jaar bijeen kunnen komen. Gedeputeerde Staten zullen straks ver antwoording schuldig zijn aan de Staten, ook wat hun toezicht op de gemeenten en hun besluiten inzake geschillen be treft. Deze nieuwe verantwoordingsplicht was wel het voornaamste onderwerp van debat en de rechterzijde nam het minister mr. E. H. Toxopeus vooral kwalijk dat hij deze plicht had uitgebreid. Het toezicht van Gedeputeerden op de gemeenten en hun beslissingen inzake geschillen stond niet vermeld in het oorspronkelijk ontwerp van minister Struyken. Toen het er in kwam namen meteen alle elf Gedeputeerde Staten er stelling tegen optredend als een pressuregroup, zoals prof. Oud het gis teravond uitdrukte. Twee Gedeputeerden, die lid zijn van de Tweede Kamer trokken dezelfde lijn: de t KVP'er Maenen en de antirevolutio nair Smallenbroek, respectievelijk Ge deputeerde van Limburg en van Drente. Zij werden bijgestaan door dr. Schmal,. die lange tijd gedeputeerde van Zuid- Holland is geweest. De socialist Van den Tempel en prof. Oud namen het op voor minister Toxo peus, die vanmiddag zijn voorstellen zal hebben te verdedigen. Zoals hél er nu voorstaat, ligt er in ieder geval een amendement van de rechterzijde over de verantwoordingsplicht te wachten. sterk de indruk gekregen, dat men zich van de uitwerking van deze gedachte bij de Belgische Kamer van Koop handel iets heel anders voorstelt dan bij de Nederlandse Kamer van Koop handel". Hij gelooft dan ook, dat „naar goed diplomatiek gebruik" naar een zo vage formulering is gezocht, dat essentieel verschillende standpunten toch daaronder konden worden samen gebracht. Tegen de geest Naar zijn overtuiging vormen de Rijnvaartpremies het meest wezenlijke probleem van de Schelde-Rijnverbin- ding. Deze premies zijn een staats subsidie, die wordt gegeven voor elke ton van bepaalde goederen, die per rijnschip te Antwerpen worden aan- of afgevoerd en bestemd zijn voor of afkomstig zijn van andere landen dan Nederland. Zij zijn vele jaren, geleden ingevoerd. Als rechtsgrond geldt dat zij een compensatie zijn voor de onvol doende wijze waarop Antwerpen met de Rijn is verbonden. De premies zijn sinds de invoering talloze malen verhoogd. Drs. Van Leeuwen vindt, dat deze Rijnvaartpremies in strijd zijn met alle gezonde grondbeginselen van vervoerspolitiek. Zij zijn ook in strijd met de lett.er en de geest van het verdrag der E.E.G. Hij gelooft daarom dat elke regeling tussen Nederland en België over de Schelde-Rijnverbinding in elk geval zeer duidelijke en onont koombare bepalingen omtrent de vol ledige afschaffing van de Rijnvaart premies zal moeten bevatten. Klare taal De onderdirecteur van het Rotterdams gemeentelijke havenbedrijf zei ook „Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dal België tegenover een Nederlandse eis tot afschaffing van de Rijnvaartpremies méér gesteld zal wensen te zien dan de bescheiden verbetering van de vaar weg, die in het plan van de Kamers van Koophandel is opgenomen." Volgens drs. Van Leeuwen is een eerste vereiste: klare taal spreken. Hij zegt: „Een redelijke vaarweg en géén premies lijkt mij een zuiver standpunt, ook als het niet door België zou wor den geaccepteerd. Het is beter dan eek mm of meer vernuftig eompromi»."

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7