INoteboom Burgemeester dient zijn ontslag Rechtbank nam afscheid van mr. Schenkenberg van Mierop Zeggen de bedrijven t komt in de bus Weer normale toestand in Goes" m Raad akkoord met uitspraak de zaak Huysse Motorschip was zoek „Officier bezat wijsheid, rust en grote evenwichtigheid" Verstandig luisteren Vijf miljoen vol gemaakt bij Bergense veiling Stencilmachine Grondprij zen Sleepschip maakte ernstig water Openbare verkoping Boerenleenbank in Koudekerke bereikte de vier miljoen Twaalf maanden voor verduistering WEGENS VERTREK NAAR MAASTRICHT Raad 's Heer-Abtskerke Harmonie Lening voor bouw van fabriek Installatie mr. Drijber Met nog twee maanden voor de boeg Mijlpaal in de historie van het bedrijf Herv. jongelingen op g.g. zaterdag bijeen Uitstel niet langer mogelijk GEMEENTEHUIS KOUDEKERKE WORDT GERESTAUREERD Uitbreiding van het verenigingsgebouw Na aanrijding zeer ernstig gewond Export tomaten naar Frankrijk stopgezet Weinig stormschade in de Zeeuwse boomgaarden Appels naar Zweden Weg Axel-Spui verbeterd Donderdag 19 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. Van men dat bij besluit van 21 juni jl. de prijs nader is vastgesteld op 299.760 in totaal, of 24 per m2. Hierdoor is een prijsverschil van 130.000 ontstaan, dat de stichting niet kan opvannen. B. en W. stelden, na een verzoek om fa ciliteiten van het Stichtingsbestuur, nu voor de grondprijs nader te bepalen op 21.60 per m2 en een subsidie van 50.000 te verlene. De heer Roose (K.V.P.) bepleitte echter het voorstel in te trekken en nu spoedig een onderzoek in te stellen naar de tekorten van het grondbedrijf en alsnog deze tekorten te corrigeren. Zowel de wethouder van financiën drs. J. Dijkgraaf als de burgemeester, be toogden daarentegen dat de achtergrond van het voorstel uiteindelijk is de Stich ting tegemoet te komen uit een oogpunt van sociaal belang. De heer N. E. van Santé (V.V.D.) was van mening dat onzer verslaggevers GOES. Aan het einde van de raadsvergadering van gisteravond heeft waarnemend burgemeester W. J. Noteboom de raad medege deeld, dat hij de tijd gekomen acht om de commissaris der Koningin, met ingang van 16 november a.s., ontheffing van zijn functie te verzoeken. De heer Noteboom voegde eraan toe, dat, indien na zijn ontslag nog geen nieuwe burgemeester zou zijn benoemd, het college van wethouders zeer zeker in staat zal zijn de gemeente in deze tussenperiode te besturen. „De toestand de verhoudingen en de samenwerking op bestuurlijk gebied van de gemeente is nu zo, dat weer van een normale situatie kan worden gesproken", aldus de burgemeester. In de volgende raadsvergadering zal hij afscheid nemen. De raadsvergadering van gisteravond werd voorts gedomineerd door uitge breide discussies over de verkoop van grond aan de stichting Verpleeg en Rusthuizen Midden-Zeeland, en het al dan niet aanschaffen van een stencil machine voor de christelijke ULO- school. De raad kon zich verenigen met het voorstel van het college van B. en W. niet in beroep te gaan tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht inzake het ontslag van de heer D. A. Huysse. B, en W. deelden de Raad mede dat deze uitspraak overeenkom stig de zienswijze van de gemeente is, behoudens het toekennen van een scha deloosstelling van tweeduizend gulden. ..Ook volgens de mening van de juri disch adviseur der gemeente kunnen wij met de uitspraak genoegen nemen, daar zij slechts zeer gedeeltelijk tege moetkomt aan de verlangens van de heer Huysse". De meningen bleken verdeeld over een voorstel om medewerking te wei geren aan de christelijke ULO-school voor de aankoop van een stencilma chine. Dit op grond van de overweging dat het aanschaffen van een stencilma chine (kosten 750 gulden) niet absoluut noodzakelijk is op grond van een Ko ninklijk Besluit van 10 januari 1952, luidend: Dat door het doen van een uitgave voor het aanschaffen van een Julianaschool voor uitgebreid lager on derwijs te Alkmaar de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden." De heer M. Loeve (a.r.) verzette zich tegen dit voorstel met erop te wijzen dat deze jurisprudentie wel sterk ver ouderd is: 1952 was een andere tijd. Hij is voorstander van de aanfehaf van de machine door voorfinanciering te bekostigen en merkte na een opmer king van de voorzitter dat het school bestuur nog de mogelijkheid heeft in hoger beroep te gaan, op dat hij het voorstel niet met deze gedachte als ach tergrond kon ondersteunen. De heer Loe ve benadrukte dat het onderwijs het vol le pond moet krijgen. De heren Vervest (K.V.P.)Heijboer (C.H.U.) en me- vouw Van Willigen (C.H.U.) uitten zich in gelijke bewoordingen. Tenslotte werd het voorstel van de heer Loeve na in stemming te zijn .gebracht, met zes te gen negen stemmen verworpen. De Ulo school krijgt dus het gevraagde meubi lair en de leerboeken maar niet de stencilmachine. Een langdurige discussie onstond over het voorstel om aan de stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland een stuk grond groot 12.490 m2 in het plan-Valckeslot te verkopen voor een prijs van 21.60 per m2, en aan de Stichting een subsidie te verlenen voor de bouw van een verpleeghuis in Goes van 50.000. Dit, in aanmerking geno- OSSENISSE. Het honderd ton me tende motorschip Henjo van schipper Jonker uit Borger, op weg naar Zwolle, is woensdagmiddag zoek geweest. Het schip voer als laatste in een rij van schepen, die in Terneuzen geschut wa ren op de Westersohelde, toen plotseling een hevige stortbui losbrak. Toen de bui was opgetrokken bemerkten de andere schepen dat de Henjo niet meer aanwe zig was. Hulp bieden was onmogelijk, omdat men de handen vol ihad aan zich zelf. De andere schepen voeren door naar Hansweert en meldden daar de mare. De RP 10 voer uit en berichtte later, dat het schip bij de Schaar van Ossenisse op de dijk was gelopen. De opvarenden konden worden gered. WEMELDINGE. Woensdag om streeks vijf uur is het 987 ton metende sleepschip „Loge" van de Ned. Rijn vaartvereniging uit Rotterdam in de oosthaven van Wemeldinge getroffen door lekkage. De Loge, die geladen was met kaii en op weg van Straatsburg naar Amsterdam, werd met de ruim duizend ton metende „Grani", eveneens van de N.R.V. gesleept door de Belgi sche sleepboot Wavre. Mede door de stroom en door de wind raakten de vaartuigen tegen de Oostelijke haven- dam van Wemeldinge, waar de Logé vast bleef zitten. Nadat de Wavre eerst de Grani had binnengesleept is zij later teruggevaren om de Loge terug te ha len. Een onderzoek wees uit, dat ruim vier van de Loge veel water begon te maken. Met eigen middelen trachtte men het water weg te pompen en bracht daarna de reddingsvleet aan. De pompcpaaciteit bleek echter te gering. Men vroeg dan ook de hulp van de pompboot Adja, waarna men erin slaag de het ruim leeg te pompen. In afwach ting van de nadere beslissing op even tuele ovenslag van de lading zal het vaartuig voorlopig te Wemeldinge ver blijven. KRUININGEN. Ten verzoeke van de erven J. de Jonge te Kruiningen werd in het openbaar verkocht een woonhuis aan de Hoofdstraat te Kruinin gen voor de som van 5125 gulden. Hoogste inschrijver, tevens koper, was het wellicht het beste zou zijn de sub sidie tot 80.000,te verhogen en de grondprijs op 24,te handhaven. Na dat toen bleek dat zijn voorstel niet vol doende steun verwierf maakte hij er ech ter geen voorstel van. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aanvaard met een aantekening in de notulen van de heer Van Sante's bezwaar tegen de vas stelling van de grondprijs en van de heer Roose dat getracht moet worden naar correctie van de grondprijzen te streven. De raad ging akkoord met de voor stellen tot het garanderen van een geld lening voor vier miljoen gulden aange gaan door de Stichting Vei'pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland voor de bouw van een verpleeghuis te Goes, de instel ling van een dienstcommissie, en het aanwijzen van vijftien voetgangersover steekplaatsen in de gemeente. Tijdens de rondvraag deelde de voor zitter op een vraag van mevrouw Van Willigen (C.H.U.) mede dat liet circus toestemming krijgt op de Markt zijn tent op te slaan omdat de grond aan de Valckeslot na een onderzoek totaal on geschikt bleek te zijn. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. F. Boke- iaar betreffende het overplaatsen van de bodediensten naar de De Ruyterlaan, antwoordde de voorzitter dat tot over eenstemming is gekomen met het kerk bestuur en de Bodediensten en dat bin nenkort nadere mededelingen over deze zaak zullen kunnen worden gedaan. Zo als bekend plaatsten de bodediensten hun wagens rondom de Grote Kerk. KOUDEKERKE. Gisteravond werd met een kleine plechtigheid het overschrijden van de vier mil joen aan spaargelden door het bestuur van de Coöperatieve Boe- Advertentie MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank veroordeelde gistermorgen de oud-ambtenaar ter gemeentesecretarie van Middelburg, J. J. L., wegens ver duistering conform de eis tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on der toeziehtstelling van de reclassering. L. had zich schuldig gemaakt aan het 1,1 i i t-v z*ck toeëigenen van gelden tot een to renleenbank bekendgemaakt. De taal van 24000 gulden hem in zijn func tie als penningmeester van het Zeeuw se oorlogsmuseum toevertrouwd. vrouw die ervoor zorgde, dat deze grens werd overschreden was mej. L. Wondergem, die door de voor zitter, de heer J. Tevel, een enve loppe met inhoud kreeg aangebo den. Deze maakte bekend, dat het bedrag aan spaargelden op het ogenblik 4.161.252,30 is. Tegelijkertijd werd gisteren, de dag waarop de gloednieuwe bank voor het eerst voor het publiek was te bezichti gen, bekend gemaakt de uitslag van een raadwedstrijd waaraan liefst vijfhon derd spaarders deel hadden genomen. De opdracht was: hoeveel is het spaar- bedrag op 13 oktober? De man die er maar 910,vanaf was het juiste bedrag werd niet ge raden was de heer J. Kesteloo. Hij kreeg de hoofdprijs in de vorm van een nieuwe fiets. De andere prijswinnaars waren mevr. M. Schout-Maas, de jeug dige A. Besuyen, de heer J. H. de Wit te, het meisje J. Dingemanse, de heren D. de Witte en J. Kodde, mevr. W. I. Baks-Bouwman, de heren A. Marinusse en H. M. de Witte en mevr. J. J. de Buck- Ovaa. Zij kregen waardebonnen uitge reikt. Het bestuur kon constateren dat de boerenleenbank in de bijzondere belang stelling van de gemeente staat. Dit bleek uit bet feit, dat in de veertien da gen tussen de officiële opening van het nieuwe gebouw en gisteren 83 nieuwe spaarders zich in lieten schrijven. 's HEER-ABTSKERKE. De ge meenteraad komt maandag 23 oktober a.s. om acht uur 's avonds in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: goedkeuring rekening 1960 van het burgerlijk arm bestuur: aanbieding gemeentebegroting 1962, sluitend met een post onvoorzien van 5000 gulden en een reservering van 10.000 gulden; wijziging ambtenarenre glement inzake de overwerkvergoeding. Winkelweken-actie te Heinkenszand HEINKENSZAND. De winkeliers- vereniging is deze week gestart met de jaarlijkse winkelweken-actie die duurt tot 28 oktober. Hier is een grote ver loting met vele waardevolle prijzen ver bonden. De winkeliers hebben hun eta lage zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt. Het geheel wordt in de avonduren opge- de heer Jac. Wiskerke te Kruiningen. luisterd met muziek. behandelen. ,,Men zegt zelfs van Maastricht dat men daar alle over tredingen van het Wetboek van-Straf recht tegenkomt." Namens het griffiepersoneel wenste mr. N. M. Muller, de griffier, de schei dende officier geluk. Hij noemde de samenwerking in al die jaren zeer ple zierig. Mr. Muller typeerde mr. Van Mierop als voorkomend en innemend. MIDDELBURG. In een buitengewone zitting van de Middel burgse arrondissementsrechtbank werd gistermorgen officieel afscheid genomen van mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, substituut-officier van justiti in het arrondissement, die kortgeleden de benoeming van hoofd van het parket van Maastricht aannam en binnenkort zal vertrekken. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, drukte de bijzondere vreugde van het college uit over de benoeming van mr. Van Mierop. „Het heeft altijd in uw bedoeling gelegen en een van uw eerste pogingen om het hogerop te zoeken is met succes bekroond." Mr. Van Empel releveerde voorts aan het feit, dat mr. Van Mierop's voorganger, mr. A. W. Rosingh, nu hoofd van het parket van Middel burg is en dat vermoedelijk de nodige voorlichtende gesprekken tussen hen tweeën hadden plaatsgevonden. De president zei dat de taak van het Openbaar Ministerie bij de scheidende officier in zeer goede handen was ge weest en dat hij had bijgedragen in een zeer goede werkverdeling. Mr. Van Empel zei verder dat de bijzondere gaven van mr. Van Mierop bij elke zitting bleken. De president roemde de grote kunde en de grote belangstelling voor alles wat met door hem te behandelen zaken samenhing van de vertrekkende. Uw grote wijs heid en de manier van aanpakken vie len in de rechtszaal en daarbuiten al tijd op", aldus de president, „uw re quisitoir gaf altijd blijk van een grote evenwichtigheid, een rust en een stellen boven de dingen, die zeer opvielen. Daarom maakte u het mogelijk dat er een grote harmonie ontstond tussen de rechtbank en het O.M." Mr. Van Empel wees er op dat mr. Van Mierop op jeugdige leeftijd in Zee land was aangekomen en daar bijna twintig jaar had doorgebracht. Na een waarnemende functie van het O.M. hij het kantongerecht volgde de periode, waarin mr. Van Mierop snbstituut-offi- cierv an justitie hij de rechtbank was. Hij had zich ook in het maatschappe lijk leven zeer nuttig gemaakt door zijn bemoeienissen met o.m. de reclas sering en de kinderbescherming. Mr. Van Empel besloot zijn woorden met het uitspreken van de dank van het college voor de genoten grote vriend schap en de hoop dat de vertrekkende met dankbare herinneringen naar Maas tricht zou gaan en dat het contact met dit arrondissement behouden mocht blij ven. Mr. Rosingh bracht de gelukwensen van het O.M. over. Omdat hij mr. Van Mierop nog niet lang kende, legde hij in zijn rede het accent op de toe komst. Hij zei dat Middelburg en Maas tricht zeer grote punten van verschil en overeenkomst vertoonden, maar dat er een goede onderlinge verhouding be stond met de rechtbank en de kanton gerechten aldaar en in het parket zelf. Crimineel Hij wees er op dat mr. Van Mierop een van de minst criminele arrondisse menten moest verruilen voor een van de meest criminele, zoniet de crimi- neelste van Nederland. Mr. Rosingh noemde Maastricht een boeiend arrondissement, waarin mr. Van Mierop een grote verschei denheid van strafzaken zou hebben te Zijn bescheidenheid en zijn groot ju ridisch inzicht alsmede zijn grote mild heid ten opzichte van mensen en men selijke verhoudingen vielen zeer op. Vooral zijn raakheid van typeren, vaak een enkel woord, hebben hem bekend heid gegeven." Een Meliskerkse hoofdonderwijzer vond in begin juli van dit jaar in Big- gekerke de dood bij een verkeersonge val, waarvoor de Biggekerkse vrachtrij der Z. S. terecht had gestaan. De recht bank achtte grove schuld aan het do delijk ongeluk niet aanwezig maar ver oordeelde S. wel voor de begane ver- keersfout. S. werd een boete van 200 of veertig dagen hechtenis opgelegd. Wegens verduistering van sleepgelden die hij aan de eigenaren van zijn boot had moeten overdragen, werd de Zie- rikzeese sleepbootkapitein J. P. G. tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld met twee jaar proef tijd. Een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden, met twee jaar proeftijd, kreeg de Middelburgse emballeur H. H. opgelegd. Voor het ge pleegde feit, zware mishandeling en huisvredebreuk, kreeg hij ook nog een geldboete van 50 of tien dagen. Willem Elsschot Aansluitend hierop zei mr. F. W. Adriaanse, deken van de orde van ad vocaten, dat hij mr. Van Mierop met Willem Elsschot vergeleek. Hij citeer de zelfs een uitspraak van Greshoff: „Hij hoeft maar tien woorden over iemand te zeggen en je kan om die man heenlopen". Doelend op de drukker tijden in Maas tricht in de toekomst veronderstelde mr. Adriaanse dat de scheidende daar wel harder had te lopen. De deken sprak voorts zijn grote bewondering uit voor hèt vinden van het economisch element in de warwinkel van sommige zaken, het positieve en het negatieve tegen el kaar af te wegen en tot een aanvaard bare eis te komen. Mr Schenkenberg van Mierop dankte alle sprekers voor hun woorden en noemde de ambtelijke samenwerking al die jaren in Middelburg aangenaam en vruchtbaar. Na afloop van dit officiële afscheid, dat in de grote strafzaal plaatsvond, kregen de zeer talrijke be langstellenden de gelegenheid van mr. Van Mierop en zijn echtgenote persoon lijk afscheid te nemen. Raad St. Maartensdijk SINT MAARTENSDIJK. Zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de raad van Sint Maartensdijk, die giste ren onder voorzitterschap van wethou der C. J. Bazen in een spoedeisende vergadering bijeenkwam, het voorstel om de zes woningwetwoningen (vier grote en twee normale) onderhands aan te besteden aan A. J. Rijnberg en zn. te Sint Maartensdijk voor 82378. De woningen worden gebouwd aan de Westvest. In de prijs is het hei werk begrepen, maar niet de kosten van ophoging van het terrein. Op ge lijke wijze werd besloten om voor deze bouw rijksvoorschotten en -bijdragen aan te vragen. De raad besloot even eens de krotwoning Baluwstraat 7 van de heer Muller te Breda aan te kopen voor 500 gulden. Deze is nodig om een achteringang te krijgen tot het gemeen tehuis (in verband met de restauratie). Door deze aankoop zal een heel blokje van. drie woningen gemeente-eigendom worden. Een geldlening van 65.000 gul den werd aangegaan met de NV Bank voor Ned. gemeenten voor 15 jaar te gen een koers van 100 pet. en een ren te van 4 pet. De lening dient ter financiering van de bouw van een staal- eonstructiefabriek van de Gebr. Van Lammeren te Bergen op Zoom. MIDDELBURG. De nieuwbenoem de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, zal op vrijdag 3 november a.s. des middags om twee uur in de Burgerzaal van het stadhuis officieel geïnstalleerd worden. De inzamelingsactie 1961 van de af deling Kapelle-Blezelinge en Schore van het Ned. Rode Kruis is thans afgeslo ten. Er werd een bedrag bijeen ge bracht van 1477,72. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Radio een kostelijk bezit. Maar het moet goed worden gehanteerd. Wie niet werkelijk luistert, kan het toestel beter af zetten. Juist als er visite is en de dames willen eens praten. Speel ook nooit voor de buren. Het wordt zelden gewaardeerd. Ze hebben er trouwens zelf een (hoort U maar!). Waarom, zouden de meeste mensen die volumeregelaar zo verkeerd gebruiken? Juist bij radio is de goede toon zo belangrijk! Wie deze in acht neemt, mag rekenen op wederkerigheid. Vooral als hij een Gladstone presenteert - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening geeft. KING i SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F1.- MIDDELBURG. In september is tijdens een bespreking ten burele van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk aandacht gevraagd voor de gedach te het bedrijfsleven in Zeeland te animeren om gezamenlijk het geld op tafel te leggen dat nodig is voor de aanschaf van een personenbusje ten behoeve van het vervoer van spastische kinderen. De Stichting Zeeland heeft nu een brief verzon den aan de Zeeuwse bedrijven met tien of meer werknemers. In .totaal gaat het om 415 bedrijven, waarvan de adressen door het ETI en de bei- BERGEN OP ZOOM. De Bergense groente- en fruitveiling bereikte woensdagmiddag een nieuwe mijlpaal in de omzet. Deze dag werd de vijf miljoen vol ge maakt, welk feit niet in voor gaande jaren bereikt werd. In 1959 werd op 23 december de vier miljoen gehaald, in 1960 werd dit bedrag eind oktober genoteerd. In 1960 bedroeg de totale omzet 4.309.516. De laatste weken werd de staat, waarop de omzet werd genoteerd, van dag tot dag bijge houden en deze woensdag was men nog maar een kleine 29.000 van de vijf miljoen vandaan. Door het slechte weer was er echter heel weinig groente aangevoerd en be droeg de omzet deze middag maar een goede 4 a 5000 gulden. Maar er was zeer veel fruit uit West-Brabant en Zeeland in de hallen klaar gezet voor de weke lijkse fruitveiling. Met een gerust hart kon het bestuur wel rekenen dat deze mijlpaal zou worden overschreden. Het bestuur was dan ook in de veiling aan wezig om de verkopen op de voet te vol gen. Vooral de laatste kopen werden stuk voor stuk afgeteld totdat rond half vijf koop 110 werd geveild een gro te partij goudreinetten van de teler M. De Middelburgse rechtbank nam gisteren onder een zeer grote belang stelling officieel afscheid van mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, substi tuut-officier van justitie, die binnen kort naar Maastricht vertrekt en al daar tot hoofd van het parket is be noemd. Mr. van Mierop dankt de di verse aanwezigen, die zich met toe spraken tot hem hebben gericht. In het midden mr. Van Mierop, links het hoofd van het Middelburgse parket, mr. A. W. Rosingh, rechts een van de rechters, mr. A. W. Attema. UTRECHT. De Bond van hervormde jongelingsverenigingen op gereformeer de grondslag houdt zaterdag 21 oktober om half drie zijn jaarlijkse bondsver gadering in het gebouw Boothstraat te Utrecht. Na de opening door de voorzitter, ds. Jac. Vermaas uit Veenendaal en de huishoudelijke aangelegenheden, refe reert ds. L. Roetman uit Gouda over „Hoe stellen we op onze verenigingen de geloofsbelijdenis aan de orde?" KOUDEKERKE. In de naaste toe komst zullen in Koudekerke de volgende kapitaalsuitgaven aan de orde komen: a. verbetering van het dorpsplein en de Noordstraat, b. uitbreiding van het ge meentelijk verenigingsgebouw; c. uit breiding straatverlichting in plan-west; d. aankoop motormaaimachine; e. verbetering van het gemeentehuis; f. Verdere ontsluiting plan-dorp en Dis hoek en aankoop gronden; g. verbete ring openbare lagere school. Dit blijkt uit de toelichting op de aangeboden ge meente-begroting 1962. Het gemeentehuis van Koudekerke is aan een grondige restauratie toe. De ra men aan de voor- en zijkant slaan bij regenval door. Verder is het noodzake lijk het trappenhuis afdoende op te knappen. B. en W. hebben daarmee aanvankelijk willen wachten omdat de realisering van de grenswijzigingsplan nen nabij leek. Nu dit nog niet het ge val schijnt te zijn dient er toch iets ge daan te worden zonder daarbij uiteraard vooruit te lopen op een eventuele nieu we situatie. De voorzieningen kunnen evenwel niet langer uitgesteld worden. Over de ontsluiting plandorp en Dishoek en aankoop van gronden zullen de raad in de loop van het volgend jaar voor stellen bereiken. Ondanks de bouwstop is de bouwaktiviteit in Koudekerke aan zienlijk. In 1961 kwamen tal van wonin gen in de vrije sector gereed. Thans zijn nog ongeveer 20 woningen in aan bouw of worden binnenkort gebouwd Het blijft daarom noodzakelijk tijdig de nodige (bouwrijpe grond te „produce ren Momenteel voeren B. en W. on derhandelingen om te komen tot aan koop van grond aan de Prinses Beatrix- iïwiul fntsIuiting van het zuid-ooste lijk gedeelte van het plan kom-1958. Nijsse uit Bergen op Zoom welke appe len werden gekocht door de heer Joh. Hoogstrate-de Bad uit Kapelle-Biezelin- ge. De heer Jos Wuyts hield op het kan toor met een telmachine de „score" bij. Na het bereiken van de mijlpaal werd gewoon doorgeveild, doch na afloop van de veiling werd de uitslag door de voor zitter de heer J. A. Somers aan de aan wezigen bekend gemaakt. Vorig jaar was de omzet op deze dag nog maar 3,9 miljoen en nu 1,1 meer, wat verheu gend is. Hij sprak een woord van dank voor de wijze van samenwerking zowel van de zijde van de telers als van de ko pers en hij hoopte door deze gezamelijke medewerking in 1962 de 8 miljoen te be reiken. De eerste maal werd na de oor log in 1946 een omzet bereikt van 1 mil joen. Het duurde acht jaar eer dit er twee werden. Door de bijzondere groei van de Bergen op Zoomse veiling en mede door de grote accommodatie van de nieuwe veiling heeft dit er wel toe bij gedragen dat de omzetten steeds stegen ook de aanvoer uit Zeeland en West- Brabant naar Bergen op Zoom. De vier miljoen werd dit jaar half augustus ge haald. Daarna feliciteerde hij de teler Nijsse en de koper Hoo,gstrate-de Bad, die hij beide een fraaie vulpen-set aan bood. Alle kopers en telers van de vei ling deelden ook in deze vreugde. Als „troostprijs" werden enige consumpties aangeboden. GOES. Op de Westwal is gister avond omstreeks half zeven een voet gangster midden op de weg door een auto aangereden. Zij is in zorgwekken de toestand in het ziekenhuis Oostwal opgenomen. De vrouw stak vrij plotseling de weg over, vlak naast een ter plaatse aanwe zige oversteekplaats voor voetgangers. Hoewel aanvankelijk slechts een ge broken been kon worden geconsta teerd, bleek naderhand de toestand van het slachtoffer ernstiger te zijn. GOES. De Franse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat zij met direc te ingang de invoer van tomaten o.a. uit Nederland hebben stopgezet. Dit houdt verband met de prijsontwikkeling van tomaten op de Parijse markt. Van uit ons land werden de laatste tijd wel regelmatig wat tomaten naar Frank rijk verladen maar daarbij ging het slechts om kleinere partijen. De be- langrijkste buitenlandse afnemer van Nederlandse tomaten is nog steeds West-Duitsland want bij een totale ex port van 2724 ton tomaten in de week y»" 1 t.m 7 oktober nam dit land toen 1627 ton af. Engeland bezette met 704 I?nj tweede plaats. De priis van de Nederlandse exporttomaten ligt thans op de veilingen dicht tegen een gulden per kg. de Kamers van Koophandel en Fa brieken zijn verstrekt. Op de grens van Oostkapelle en Domburg verblijven in „Zonneveld" op het ogenblik ongeveer een vijftig spastische patiëntjes. Revalideren van poliopatiëntjes en spastische kinderen maakt een langdurigesoms jaren lange behandeling noodzakelijk. De ouders van deze gehandicapten wonen meestal ver weg. Er dreigt dus een vervreemding tussen ouders en kinde ren te ontstaan. Ze zouden dus met „weekendverlof" naar huis moeten gaan ook al omdat de behandelende artsen menen dat van dit verlof een heilzame werking zal uitgaan. Maar hoe moeten de kinderen naar huis? Jan kan niet gaan of staan en Ma- rietje zit met haar benen in ijzeren beugels. Voor de oplossing van het vervoers probleem is de hulp van het bedrijfs leven nodig. Een klein personenbusje zou al uitkomst betekenen. Voor het brengen van de kinderen in het week end naar huis en het weer halen op maandagmorgen. Bekend fe wat zo'n busje ongeveer gaat kosten. In Zeeland zijn ruim 400 bedrijven. Men kan dus zelf uitreke nen wat elk bedrijf zou moeten offeren om de kinderen van „Zonneveld" hun busje te geven. Het geven wordt de ondernemingen vergemakkelijkt omdat het valt in het kader van de Zeeuwse Collecte, een oude vertrouwde, die ieder jaar in ok tober terugkomt en waaraan men tóch geeft. De bijdragen worden gaarne te- gemoetgezien op de rekening van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk bij de Amster damse Bank, kantoor Middelburg (giro 97721) onder vermelding „busje spas tische kinderen". GOES. De zware storm van de vo rige nacht heeft betrekkelijk weinig scha de teweeg gebracht in de Zeeuwse fruit boomgaarden. Op sommige percelen zijn wat appels afgewaaid maar de schade heeft toch nergens een grote omvang aangenomen. De meeste appels zijn thans geplukt en de telers die nog niet klaar zijn, hadden toch zeker wel de minst beschutte gedeelte van hun be drijf geplukt, zodat de wind daar geen invloed kreeg. Algemeen zijn de fruit kwekers dan ook van mening dat het nogal is meegevallen met de stormscha de. Er is ook veel hagel gevallen en hoe wel plaatselijk de vruchten hiervan hebben geleden, is de algemene indruk gunstig. Overigens zijn de weersomstan digheden voor de fruitpluk nu wel ra dicaal anders geworden dan de vorige week en hoewel er niet veel appels meer buiten hangen, moet er toch op ver schillende grote bedrijven nog heel wat gebeuren. GOES. - De Zweedse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zij met in gang van 4 december a.s. de invoer van appels o.a. uit Nederland zullen toestaan. Dit is op een vroeg tijdstip want in voorgaande jaren werd de vrije invoer van appels in Zweden meestal eerst na de jaarwisseling toegestaan. De Zweedse appeloogst is dit jaar ook minder groot dan in voorgaande jaren. AXEL. De weg Axel-Spui beteken de enkele maanden geleden vooral bij slecht weer een waar gevaar voor de gebruikers ervan. De Provinciale Water staat heeft een grote verbetering aan gebracht, de weg is nu geasfalteerd. Te vens werd het naast de weg lopende rij wielpad opgehoogd en eveneens geas falteerd. zodat het verkeer gebruik kan maken van een nu ruim twee meter bredere weg. Eveneens werd de Axelse Julianastraat van een nieuw wegdek voorzien, en werd het trottoir verbreed, wat voor verkeer en bewoners een grote verbe tering betekent.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3