Geen betere vakantie te wensen" SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Grote instemming met voorstel van minister Luns STAKINGSACTIES IN FRANKRIJK: SOCIALE ONRUST ,IK KREEG GEEN AANMOEDIGING VAN MR. CALS' TERUGGEKEERDE WERKTUIGKUNDIGE VAN NOORD HOLLAND: BEHANDELING IN INDONESIË HEEL CORRECT Zuivelschandaal in Italië BTonchi letten Bang avontuur van zeven jonge Vlielanders Daroel-Islam in opstand DUITS VIERTAL VERDACHT VAN TALRIJKE AUTO DIEFSTALLEN KarelI Tristan da Cunha wordt ontruimd GINEL! ENING NEW YORK TIMES: WEINIG KANS Straf voor studenten Prof. Duynstee óver gesprek met Nasution: „KON NIET" AMERIKAANSE B 52 VERMIST Maandag 16 oktober 1961 Pag. 5 Arrestaties in Weert en Apeldoorn Van onze correspondent APELDOORN. Drie Duitse mannen en een Duitse vrouw worden ervan verdacht de laatste tijd in ons land een grote reeks autodiefstallen en inbraken te hebben gepleegd. Een van hen een knaap van zeventien jaar werd begin vorige week in Weert aangehouden. De drie ande ren zijn dit weekeinde in Apeldoorn gearresteerd. De zeventienjarige H. P. uit Duisburg werd in zijn kraag gepakt omdat hij in Weert een auto had gestolen. Na een uitgebreid onderzoek bleek dat twee andere Duitsers en een Duitse vrouw zich op verscheidene plaat sen in ons land aan hetzelfde mis drijf hadden schuldig gemaakt. Na een seintje van de recherche in Weert heeft de politie in Apeldoorn dit drietal aangehouden. Het waren de negentienjarige P. S., de 34- Jarige H. D., beiden uit Duisburg, en de 28-jarige vrouw R. M. uit Hamburg. Zij hebben toegegeven auto's te hebben gestolen in Amster dam, Weert, Eindhoven, Duisburg en Wesel. Inbraak Ook hebben zij bekend in de nacht van 8 op 9 oktober een inbraak te hebben gepleegd bij de juwelier Trommar in Eindhoven. Daarbij hebben zij goederen buitgemaakt voor een waarde van ongeveer vier duizend gulden. Het grootste deel ervan kon in Duitsland worden achterhaald. Verdacht van heling is in Duitsland gearresteerd de twin tigjarige I. S. uit Duisburg. De politie in Eindhoven onderzoekt op het ogenblik hoe de relatie tus sen de vier is en of zij nog meer op hun kerfstok hebben. Advertentie I TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT /O X KWALITEIT VOOR F 1,- P. ROOS: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „Happy Birthday, mr. Roos" stond er op de taart, die de tweede werktuigkundige van de sleepboot Noord Holland P. Roos zaterdagmiddag kreeg in het vlieg tuig van Singapore naar Schiphol. Zaterdag is de heer Roos dertig jaar geworden en het mooiste geschenk op die dag was dat hij, na weken lang in Indonesië te hebben ver toefd, naar huis kon. De achtergrond van deze plotselinge terugreis was minder prettig: zijn moeder is ster vende. Toen de heer Roos gistermiddag op Schiphol arriveerde, waar zijn vrouw hem dolgelukkig omhelsde, stond de auto van de directeur, de heer A. Wijs muller, klaar om het echtpaar zo snel mogelijk naar huis te brengen. In de flat aan de Hertenrade in Den Haag werd de heer Roos begroet door vele familieleden en vrienden. MET MINDER Over de behandeling die hij en de overige bemanningsleden in Indonesië hebben gehad is de heer Roos zeer goed te spreken. ..U zou zich geen betere vakantie kunnen wensen", zei hij. „Wel maakten we ons een beetje bezorgd over wat er met ons zou gaan gebeuren, maar ach teraf kan ik zeggen: de behandeling was heel correct. Waar we ons nu nog zorgen over maken is het lot van de kapitein en de eerste stuurman. Gezien echter de goede behandeling die wij daar hebben genoten, geloof ik wel dat zij er met minder af zullen komen, dan de drie maanden, die tegen hen zijn geëist." „Op vrijdag 1 september, nadat de Noord Holland door een patrouilleboot van de Indonesische marine was ge praaid werd de kapitein van boord ge haald. VAN BOORD Niemand", aldus de heer Roos, „leg de ons verder iets in de weg en wij konden gewoon doorgaan met ons werk. 's Nachts evenwel kwam de marine terug om de hoofdwerktuig kundige van boord te halen, en op za terdagmorgen werd enacht officieren ik was daar ook bij van boord gehaald. Wij werden overgebracht naar een rusthuis op het eiland Poelau Samboe. De bemanning en twee officieren ble ven aan boord. Op dat eiland hebben wij een uit zonderlijk goede behandeling gehad. Er was geen bewaking, althans, wij merkten er niets van en wij genoten veel bewegingsvrijheid. Wij hebben met een aantal mensen op het eiland gesproken en daar zelfs vrienden ge maakt. VRIJ BEWEGEN Op 9 september hoorden wij tot onze verbazing dat zeven bemanningsleden waren gevlucht. Vijf dagen later brachten wij onze schuit, geëscorteerd door de Indonesische marine, naar Dja karta. Op 19 september werden wij allemaal naar een bungalowpark op Uitgerekend op zijn verjaardag mocht de werktuigkundige P. Roos als eerste van de bemanning van de Noord Holland naar huis. In het vliegtuig kreeg hij een verjaars- taart, die zijn tweejarige dochtertje Annemieke thuis in een flat in Den Haag op haar manier aansneed. Tjipajung gebracht, vijftien kilometer van Bogor. Daar hadden we allemaal een eigen kamer, we hadden er een zwembad, een tennisbaan en we konden er bil jarten. Het eten was prima. We kregen wat we vroegen. Ondanks het feit dat er zeven van ons waren gevlucht, kon den we vrijelijk naar Bogor gaan. Wij voelden ons pas een beetje onbehaag lijk, toen op 26 september de kapitein en de eerste stuurman naar Djakarta werden overgebracht. We bleven tot 9 oktober in het bun galowpark en gingen toen terug naar Poelu Samboe. Vandaar werden we met een betonningsvaartuig naar Sin gapore gebracht." De firma Wijsmuller had inmiddels gehoord, dat de moeder van de heer Roos op sterven lag en zij zorgde er voor, dat de heer Roos meteen door kon naar huis. (Advertentie) Die marteling van zuurbrand of de dreiging ervan bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af! En dat kan. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op Uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend en nag smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizend lijders aan brandend maag zuur Rennies op zak hebben, om iedere verradelijke aanval direct te kunnen blussen. Hier is de volgende aflevering van het Spel van de zeven vergissingen, gete kend door de be kende Franse teke naar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eerder gespeeld hebben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden en het spel Is nu om die zeven vergissingen te vinden. Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor. gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. PARAMARIBO „De landen van de Brazzavillegroep zijn enthousiast over het Nederlandse voorstel aan de Verenigde Naties inzake Nieuw-Gui- nea. Het voorstel had alleen tot doel de Papoea's meer garanties te geven voor hun zelfbeschikking". Dat zei minister Luns na afloop van de conferentie van ambassadeurs op het westelijk halfrond in Paramaribo, die hij vorige week heeft voorgezeten. „Het voorstel," zo zei hij voorts, „is door een heel groot aantal landen met instemming begroet. Het is evenwel mogelijk dat enkele landen er in de Verenigde Naties tegen zullen stemmen. Daarom moet de goodwill die ermee is bereikt niet worden afgemeten aan het aantal voorstemmers. In ieder ge val is de twijfel aan de goede bedoelin gen van Nederland weggenomen", aldus minister Luns. Suriname en E.E.G. De minister vertrekt vandaag uit Paramaribo naar New York, waar hij een vergadering van de Verenigde Na ties wil bijwonen. „Met de associatie van Suriname bij de E.E.G. gaat het goed", zei minister Luns nog. „Het zou mij niet verwon deren als zij nog vóór het eind van het jaar haar beslag zou hebben". Van onze correspondent Nu Indonesië botweg het Neder landse voorstel in de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea heeft verworpen, meent de New York Times dat er weinig kans op be staat dat de Algemene Vergadering het voorstel zal goedkeuren. Na te hebben geconstateerd, dat de Indonesiërs geen onafhankelijk- Van onze correspondent PARIJS. In de komende week zal Frankrijk de eerste gevolgen onder vinden van de groeiende sociale onrust. De spoorwegarbeiders en de arbeiders in de gas- en elektriciteitsbedrijven zullen woensdag een stakingsactie houden, die waarschijnlijk niet het gehele openbare leven zal verlammen, maar wel zal hinderen. Het is een waarschuwingsactie. De spoorwegarbeiders hebben beslo ten woensdag hun werk twee uur later te beginnen of twee uur vroeger te ein digen. Daar men bij de spoorwegen in vier ploegen van zes uur werkt, zullen bepaalde diensten deze twee uur aan het einde van hun zesurige werkdag nemen, andere aan het begin. DRIE DAGEN Daarom moet men op zeer grote ver tragingen in het treinverkeer rekenen. Daar de stakingsactie drie dagen in beslag neemt (van maandag tot en met woensdag) en de eerste twee dagen hoofdzakelijk aan administratieve pro testen zullen worden gewijd, moet men reeds vandaag met deze vertragingen rekening houden. In het noorden van Frankrijk is zelfs een staking van 24 uur voor woensdag afgekondigd. DALENDE DRUK De gas- en elektriciteitsbedrijven zul len hun stakingsactie woensdagochtend houden. Tussen acht en twaalf uur zal de stroomlevering gestaakt worden. Daarvan hebben vooral fabrieken enz. last. Verder zal de gasdruk in geheel Frankrijk aanzienlijk worden verlaagd. Zo zal het ook zijn met de watervoor ziening. Ook de gemeentereinigings diensten hebben voor woensdag tot een staking opgeroepen. Onder alle omstan digheden zal het werk in de ziekenhui zen kunnen worden voortgezet Uiteraard worden al deze acties ge houden voor een salarisverhoging. De salariseisen zijn in zekere zin meer dan gerechtvaardigd. Tussen september 1960 en september 1961 zijn de kosten van het huishoudpakket, gebaseerd op een uitgave van 1030 N.F. per maand (830 gulden), met 6Vi pet. gestegen. Bovendien werd een week geleden aangekondigd, dat als gevolg van de nieuwe agrarische maatregelen een aan tal artikelen in prijs gaat stijgen: melk met vijf franc per liter, boter 100150 franc per kilo, suiker vier franc per kilo enz. De tabaksprijzen gaan met tien pet. omhoog en ook de vervoers- heidsprogramma aanvaarden voor de Papoea's van westelijk Nieuw- Guinea, schrijft de New York Times: „Indien de Indonsiërs hun standpunt zouden wijzigen en het recht van de Papoea's op onafhankelijkheid erken nen, dan zouden zij de weg kunnen banen voor een oplossing van het hele geschil. Indonesië zou dan kun nen worden betrokken bij het toe zicht van de Verenigde Naties op de politieke ontwikkeling van weste lijk Nieuw-Guinea, zoals de Neder landers zich die voorstellen. t Nationaal gevoel Een factor die de Indonesiërs in klimmende mate in overweging moe ten nemen, is afgezien van de vraag waar het juridisch gelijk of ongelijk ligt het groeiende natio nale gevoel onder de Papoea's. Dit nationalisme wijst eerder in de richting van onafhankelijkheid dan naar een bewind over Nieuw-Gui nea door een ander volk, bijvoor beeld door de Indonesiërs. Zelfbe schikking is een recht dat Papoea's evengoed toekomt als ieder ander", zo besluit de New York Times. ROME (D.P.A.) Een groot gedeelte van de in Italië in de handel zijnde zuivelproducten en mineraalwateren zijn zwaar besmet en niet voor con sumptie geschikt. Dat is gebleken bij een onderzoek, dat verscheidene Italiaanse universi teiten in het hele land hebben inge steld. De belanghebbende industrieën zijn erin geslaagd de resultaten van dat onderzoek een tijdlang uit de kranten te houden. Zaterdag werd het zuivelschandaal echter aan de kaak gesteld. Het wordt de overheid vooral ver weten. dat zij niets doet om de voedsel- controle effectief te maken. Het con trole-apparaat zou in feite slechts op papier bestaan. Ook aan toezicht op de produktie en het in de handel brengen van olie, vetten en wijn, waarbij en kele jaren geleden ernstige misstanden aan het licht kwamen, zou sindsdien weinig of niets zijn gedaan. Van onze correspondent DELFT. De rooms-katholieke stu dentenvereniging Sanctus Virgilius mag voorlopig niet naar buiten treden. De burgemeester van Delft heeft dit be paald na overleg met de commissaris van politie naar aanleiding van een botsing op vrijdagavond tussen politie en studenten. De moeilijkheden ontstonden na een fakkeloptocht van de studenten ter ge legenheid van de inhuldiging van nieuwe leden van Sanctus Virgilius. De fakkels werden eerst naar het standbeeld van Hugo de Groot gegooid, later ook naar agenten. Toen de fakkels op waren, wer den de politiemannen met flessen be stookt. Twee agenten werden met een brandende fakkel in de nek geslagen en anderen raakten in de hitte van het ge vecht pet of gummiknuppel kwijt. De 49-jarige motorrijder A. Leungeuit Westerborg is gisteren tussen Dedems- vaart en Balkbrug tegen een lichtmast gebotst. Hij overleed korte tijd later. De achttienjarige bromfietser A. Snel uit Nederhorst den Berg is bij Hilversum onder een auto gekomen en verongelukt. Advertentie Hoestdrank in +abletvorm.95ct Van een onzer verslaggevers VLIELAND Aan een pleziertochtje van zeven jonge Vlielanders met een motorvlet kwam gisteravond abrupt een eind, toen tussen Terschelling en Vlie land de motor afsloeg. Zij dreigden in een gevaarlijke situatie te raken, want de onverlichte vlet dreef in een dichte mist naar de Richel, een zandbank bij Vlieland. De jongens werden juist bijtijds op gemerkt door de opvarenden van een loodsboot, die op weg was naar een kustvaarder. Van de loodsboot ging een boodschap naar De Brandaris op Ter schelling en die gaf het bericht weer door aan de rijkspolitie van Vlieland. De Vlielandsë reddingboot Oudendijk voer snel uit en nam de motorvlet, die zolang had vastgemaakt aan de loods boot, op sleeptouw. Gistermorgen was de achttienjarige C. Koning, wiens vader eigenaar van het scheepje is, met zes vrienden naar Terschelling vertrokken, 's Middags om half vijf begonnen zij aan de terugreis, maar halverwege werden zij door mo- torpech overvallen. Om acht uur 's avonds zetten zij tenslotte veilig en wel voet aan wal. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft van minister Cals geen aanmoediging, laat staan de raad gekregen, het gesprek met mi nister Nasution voort te zetten. De ze categorische ontkenning is za terdag verschenen in het rooms-ka tholieke dagblad De Tijd-Maasbode naar aanleiding van een artikel in het socialistische weekblad Vrij Nederland, waarvan wij reeds in een deel van onze oplage van zater dag gewag maakten. Het weekblad bevatte een beschou wing over de beschuldiging van mr. Burger in de Tweede Kamer aan het adres van minister Cals, waaruit zou zijn af te leiden dat de fractievoorzitter van de socialisten deze minister be schouwde ais een steunpunt in het kabi net van de groep-Rijkens. In die beschouwing werd prof. Duyn stee aangemerkt als nauw met deze groep verbonden. Hij zou er door minis ter Cals toe zijn aangemoedigd het ge sprek met de Indonesische minister van defensie voort te zetten, hoewel staatssecretaris Bot als woordvoerder van de regering de dag tevoren had ge zegd dat het kabinet prof. Duynstee dit gesprek had ontraden. Toen daarop de Nijmeegse hoogleraar dit prompt met grote stelligheid ont kende en zich daarbij op „meer gezag hebbende zijden" beriep, moest minister Cals volgens Vrij Nederland „een weinig beteuterd tegenover zijn verblufte col lega's erkennen", dat prof. Duynstee hem had bedoeld. Nu komt prof. Duynstee in De Tijd- Maasbode onthullen dat hem ter kennis was gebracht dat het kabinet op dat ogenblik (de verklaring van de staats secretaris dateert van 24 juni) geen be slissing kon nemen over een eventuele ontmoeting met Nasution. Noch van een negatief advies, noch van een aanmoe diging van de zijde van de regering is dus sprake geweest, aldus prof. Duyn stee. Hij voegt hieraan toe, dat staats secretaris Bot, met wie hij tevoren een gesprek had gevoerd, er uiteraard van op de hoogte was dat het kabinet geen beslissing kon nemen voor 23 juni. Gevraagd naar een commentaar op hel artikel in Vrij Nederland gaf een woord voerder van de regering ons slechts de verzekering dat de regering tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer voldoende duidelijk was geweest en dat ook minister Cals uit voerig genoeg op de uitlatingen van mr. Burger was ingegaan. tarieven, o.a. van de spoorwegen, zullen hoger worden. OPGEVANGEN In de particuliere sector zyn deze verhogingen reeds opgevangen, daar de salariscurve daar sneller is gestegen dan die van de prijzen. Voor de arbei ders wier loonsverhoging afhankelijk is van goedkeuring door de staat, is dit niet het geval. Zo heeft de vakvereniging van spoor wegarbeiders berekend, dat de achter stand van de salarissen, berekend op de basis van de gestegen kosten van levensonderhoud, ongeveer zeven pet. bedraagt. De lonen van de arbeiders in de elektriciteits- en gasbedrijven zou den zelfs een achterstand van elf pet. vertonen. DJAKARTA (Reuter) Op West-Java zijn Indonesische infan terie- en artillerie-eenheden, on dersteund door de luchtmacht, in zware gevechten geraakt met troe pen van de opstandige Daroel-Is- lambeweging. De Indonesische regering wil een einde maken aan de activiteit van de Daroel Islam nu deze beweging het aanbod van Soekarnó tot het verlenen van amnestie kennelijk van de hand heeft gewezen. Het aanbod verliep op 5 oktober, zonder dat de Daroel Islam erop had gerea geerd. De activiteit van de opstandelin gen op West-Java is volgens be richten van de Indonesische rege ring de laatste tijd sterk toegeno men. De rebellen zouden patrouilles in hinderlagen hebben gelokt en dorpen hebben geplunderd en ver brand. Volgens sommige berichten zijn bij deze overvallen en hinder lagen meer dan honderdvijftig do den gevallen. De Indonesische regering heeft be kendgemaakt, dat kortgeleden twee mannen zijn terechtgesteld wegens sabotage aan een spoorweg op West- Java en iet laten ontsporen van een trein. Een ontsporing in het begin van deze maand in Soerabaja waarbij vier man van het spoorweg personeel en twee passagiers wer den gedood zou ook het gevolg van sabotage zijn geweest. COLORADO SPRINGS (Reuter) Een Amerikaanse zware bommen werper een B 52 straalvliegtuig is zondagmorgen kort na afloop van de grootste luchtmachtoefening die de westelijke wereld ooit heeft gehouden, als vermist opgegeven. De B 52 is nog niet gevonden. Hij had zes man aan boord. De oefening waaraan de bommen werper had meegedaan, duurde twaalf uur. Gedurende die tijd was al het burgerluchtverkeer boven de Verenig de Staten en Canada stilgelegd. De veronderstelling bij de oefening was dat Noord-Amerika door verscheidene honderden vijandelijke vliegtuigen werd aangevallen. De vermiste bom menwerper maakte deel uit van de „vijand". KAAPSTAD (Reuter, AP) Met het Nederlandse schip Tjisadane worden vandaag de bewoners van het vulkaaneilandje Tristan da Cun ha dat door een lavastroom wordt bedreigd, in Kaapstad verwacht. De evacué's de meesten hebben nog nooit iets van de buitenwereld ge zien zullen tot vrijdag in Zuid- Afrika blijven. Daarna zullen ze naar Engeland vertrekken. De vulkaan is nog steeds in wer king. Grote stukken rots rollen langs de berghellingen naar beneden en slaan diepe gaten in de grond vlak bij de verlaten nederzettingen van de bewoners. Het Britse fregat Leopard heeft de installaties van de visverwer- kingsfabriek in veiligheid gebracht. Ook het kerkorgel geschenk van koningin Elizabeth aan het eiland is gered, alsmede een groot deel van de persoonlijke bezittingen van de bewoners. De honden op het eiland zijn alle afgemaakt, om te voorkomen dat ze verwilderen. Daarentegen zijn de katten levend achtergelaten om de ral ten te verdelgen. Men houdt nog altijd rekening met de mogelijkheid dat de bewoners naar hun eilandje zullen terugkeren. De vijftienjarige scholier De Jong uit Oudega in Friesland is zaterdag bij het inhalen van een vrachtauto met zijn fiets gevallen en overreden- Hij was meteen dood.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5