NIEUW NOORD PROGRAMMA NAAR EN ZUID-AME H' „Schuld en boete": drastisch bewerkt D V.P.R.O. protesteert tegen besluit N.R.U. Onrust over salariëring radiomusici RUIMTEKAPSELSDOOR DE LUCHT OVER DE WERELD Lili Kraus „Samenwerking vereist op televisiegebied" programma's- DE STUDENT R. OP TELEVISIE MEER ZENDTIJD GEVRAAGD Mies Bouwman quizleidster WOORDVOERDER VAN VARA sterk... prachtig JAGO SHAWLS Hongarije-Nederland op de televisie Vara-televisie zoekt docent voor artiesten GASPR0DUKTÏE ZEER GUNSTIG Donderdag 12 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 KONINGIN JULIANA BIJ OPENING VAN NIEUWE STUDIOGEBOUWEN VAN DE WERELDOMROEP Cadeau vervetal erf tfan :'ettewinkel vandaag Objectief Schone libel Rondgang IN HET KORT WEENSEIJSREVUE IN AMSTERDAM Handel in pornografie: een jaar celstraf Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De Nederland se Toonkunstenaarsbond heeft in een circulaire aan haar leden, die in vaste dienst werken bij de N.R.U. en de omroepverenigingen, haar bezorgdheid uitgesproken over het uitblijven van een salarisverbete ring voor de radiomusici. 1 Het bestuur van de N.T.B. heeft aan de regeringscommissie Witteman plannen voorgelegd voor een salaris verbetering voor alle symfonie-orkes ten in Nederland. Op basis van deze plannen heeft het bestuur geprobeerd onderhandelingen te beginnen met de N.R.U. om de salarissen van de radio orkesten omhoog te brengen, maar de ze moesten in afwachting van het nieu we derde rapport van de commissie Witteman worden uitgesteld. Korte termijn Nu dit rapport nog steeds niet is gepubliceerd het ligt volgens het bestuur van de N.T.B. al geruime tijd bij de minister van O., K. en W., maar wacht op verdere afwikkeling neemt de onrust in de orkesten, in het bijzonder in de radio-orkesten hand over hand toe. „Wij hebben", al dus de circulaire „moeten besluiten om op wat voor manier dan ook alles in het werk te stellen salarisverbete ringen op korte termijn te realiseren." Ultimatum Na er op gewezen te hebben dat de salarissen der radiomusici minima zijn, die ver beneden de werkelijke verdiensten van andere musici liggen, zegt het bestuur, dat van zijn kant „thans bepaalde ultimatums moeten worden gesteld. Op korte termijn zul len wij met de koor- en orkestcommis sies bespreken op welke wijze de door ons ingediende voorstellen ingewilligd kunnen worden." Van een onzer verslaggevers ILVERSUM. Radio Nederland Wereldom roep is gisteren begon nen met een nieuwe dienst voor Noord- en Zuid- Amerika. In de Verenigde Sta ten zullen de 51 radiostations van de National Association of Educational Broadcasters twee keer per week een programma van de Wereldomroep, „Euro pean Review" getiteld, uitzen den. In Zuid-Amerika gaan in totaal 110 zenders in acht ver schillende landen dit program ma in het Spaans relayeren. De acht landen zijn: Mexico, Vene zuela, Columbia, Peru, Argen tinië, Uruguay, Costa Rica en Nicaragua. "EUROPEAN REVIEW" is een in- "±-1 ternationaal actualiteitenpro gramma. De nieuwe dienst is een cadeau van de Wereldomroep aan zichzelf bij de opening van de nieuwe studio's in Hilversum. De plechtige opening werd gister morgen bijgewoond door koningin Juliana. De Belgische ambassadeur in ons land, de heer F. X. Baron van der Straten Waillet, deken van het corps diplomatique, verrichtte de opening door de onthulling van een reus achtige stenen tafel, waarin brok ken natuursteen uit alle landen waar de Wereldomroep naar toe zendt, zijn gemetseld. DE DIRECTEUR van de Wereld omroep, drs. L. F. Tijmstra, die de nieuwe dienst op Amerika bekend maakte, zei dat de nieuwe relais een enorme uitbreiding aan de luisteraars kring geven. „In feite vermenigvuldigen zulke uit de ether overgenomen uitzendingen in één klap zonder enige kosten het wezenlijke bereik en effect van de Advertentie radio DONDERDAG Verdi's Requi em wordt via Hilversum 1 (8.05) uitgevoerd door Het Residentie or kest onder leiding van Willem van Otterloo en door de sopraan Maria van Dongen, de alt Christa Ludwig en tenor Luigi Ottolini, de bas Heinz Rehfuss en het Spaanse koor Orféon Pamplonès. De N.C.R.V. biedt vanavond weer een Donderdagavondmozaïek, samen gesteld uit een vervolghoorspel, lichte muziek, een quiz en wat populair-klas- sieke muziek. Dit alles tussen 8 uur en 10.30. Een Italiaans programma wordt via Brussel Vlaams uitgevoerd onder leiding van Daniël Sternefeld en met zang van Gianna d'Angela. V hoort werken van Verdi, Bellini, Rossini, Respighi (De vogels), Donizetti en Casella. Om 8 uur. programma's. Aan het nieuwe actuali teitenprogramma werken correspon- den ten van de Wereldomroep in vrij wel alle Europese landen mee", zei de heer Tijmstra. Hij VOEGDE hieraan toe dat de European Reviews radio-journalis. tieke programma's zijn, die strikt objectief worden samengesteld en van zo hoog mogelijke kwaliteit zijn. De directeur van de Wereldomroep zei te hopen dat het programma door de internationale opzet veel belangstel ling zal wekken. „Vandaag hebben zich 1114 miljoen luisteraars bij de luisterkring van de Wereldomroep gevoegd. Hierdoor is de Wereldomroep geworden tot de nieuws- koerier van Europa". Koningin juliana heeft bij de officiële opening van het nieuwe gebouw, dat zij „de schcme libel" noemde, de Wereldomroep een behou den vaart toegewenst. De Koningin zei te hopen dat het nieuwe gebouw de boodschap van vrede en vriend schap mag overbrengen aan vele rijks- en landgenoten en vrienden in den vreemde. Na DE PLECHTIGHEID werd de Koningin begroet door de heer W. F. S. Lampe, gevolmachtigd minis ter van de Nederlandse Antillen, staatssecretaris Scholten en verschei dene in ons land geaccrediteerde ambassadeurs en gezanten. De Konin gin maakte met het grote gezelschap een rondgang door de gebouwen en over het terrein van het nieuwe com plex. Van onze moderedactie PARIJS. Het vliegveld Orly bij Parijs werd dit seizoen de startplaats van de nieuwe haarmo de in Franse stijl. Tientallen manne quins met ruimtekapsels liepen daar tussen de vliegtuigen, door opgewon den met kammen en borstels wer kende kappers omringd. Die kap pers hadden hun handen vol met het in bedwang houden van de tel kens weer door elkaar warrelende haren. Zoals op vele vliegvelden stond er ook op Orly tijdens deze uitzonderlijke kapdemonstratie een flinke wind. Op wind bleken die nieuwe ruimte kapsels overigens wel enigszins bere kend. Onder de naam „Ligne Espace" brengen de beroemdste van de Franse kappers voor de komende winter na melijk coiffures, die los en luchtig zijn uitgewerkt. Die kapsels hebben opzij en van boven lichte, natuurlijke gol ven, zodat niet elk haartje keurig pre cies op zijn plaats hoeft te blijven. Fraai geklede Parijse mannequins vlogen met kapsels in allerlei varia ties op deze nieuwe ruimtelijn, van Orly per „Caravelle" naar vele Euro pese hoofdsteden en naar Amerika. Daar gingen zij de Frans ingestelde kappers als voorbeeld in levende lijve dienen. Zo werd deze nieuwe haarmo de letterlijk vliegensvlug over de we reld verspreid. Ook menige Nederlandse kapper kan dergelijke gloednieuwe coiffures nu reeds aanleggen. Dat zijn de kap pers bij het „Syndieat Haute Coiffure Advertentie VRIJDAG 13 oktober 1961. I RADIO I HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram, 9.00 Gym. v.d. vrouw 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kamer- muz. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.V.d. landt). 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Promenade-ork. 14.00 Kamermuz. 14.40 Boekbespr. 15.00 Licht progr VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, lezing. 19.45 Vlotbrug tussen school en leven, le zing. 19.50 VPRO-nws 20.05 'S Lands wijs, 's lands eer, lezing. 20.20 Toneelpraatje. 20.30 Blokfluit-recital. 20.50 De wereld ver gadert, lezing. VARA: 21.00 Metropole-ork. 21.40 Op zoek naar chimpansees in Afrika, lezing. 22.00 Lichte muz. 22.15 Buitenl. week- overz. 22.30 Nws. &PRO: 22.40 Wat maken wij van ons huwelijk?, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzik. discussie. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM XI. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.10 Gram. 11.00 V.d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, le zing. 12.00 Middagklok-noodklok. Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Pla- ennws. 13.20 Dansmuz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V.d. zieken. 16.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amateurspogr. 18.20 Vierendaal, dorp der kastelen, klankb 18.50 Regeringsuitz.: V.d. kind. 19.30 Kaarten op tafel, gespr. Emigratiepraatje- 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 19.40 Verz. progr. v.d. sold. 20.30 V. d. jeugd. 20.50 Cabaretprogr. 21.30 Gevar. progr. nog onbekend. 22.30 Nws. 22.40 Liefde is geen grapje, lezing, 22.50 Ama- teursprogr 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE I NTS: 20.00 Journ en weeroverz 20.20 Filmrep. 20.45 Gevar. progr. NCRV: 21.25 Act. 22.05 Rep. v.d. gemeenschap in Frank rijk v. Nederl. boeren. DUITSLAND. 17.00 V.d. jeugd. 18.05-18.10 Progr.-overz. televisie vandaag j DONDERDAG Het televisiespel van vanavond heet De student R. Het is geschreven door Leopold Ahlsen, naar Dostojewski's roman Schuld en boete. Leden van Theater voeren het onder regie van Ton Lensink op (9 uur). Eraan vooraf gaan journaal, Te- levizier en een documentaire over Friesland en zijn koeien. België Vlaams: Voor de tieners is er dit nieuwe winterseizoen een pro gramma bijgekomen Teenagerklan ken". De uitzending is steeds om 7 uur, Nora Steyaert heeft de presenta tie. Ook nieuw is de kunstrubriek „Ac tueel". Vanavond komen in dit pro gramma aan de orde de verjaardag van ae Kunstschilderes Grandma Mo ses een gesprek met de Vlaamse kunstschilder Jan Cox en enkele ac tuele onderwerpen (8.30). Van de Ne derlandse televisie wordt overgenomen het tv-spel van Leopold Ahlsen „De student R" (9.00). België Frans: Om 7 uur is er een programma allee-- voor de vrouw. Na het journaal wordt een tv-spel gepre- senteerd van André Lange .Charlotte Corday" (8.30). Daarna wordt een film van Jean Renoir vertoond „Swamp water". Duitsland: Het avondprogramma van de Duitse tv wordt gevuld met een tv-spel van Henrik Ibsen „De wilde eend" (8.20). v.d. komende week. (Regionaal progr.: NDR: 18.20 Progr.-overz. 18.25 Die Nord- schau. WDH: 18.40 Hier und Heute. 19.15 Pariser Kammerfcheater. NDR: 19.25 Unter- nehmen Kummerkasten.20.00 Journ. 20.20 Documentair progr. 21.05 De Firma Hes- selbach. 21.55 Documentair progr. 22.35 Laatste nws. BELGÏë VLAAMS. 19.00 Documentair progr. 19.30 V.d. vrouw. 20.00 Nws. 20.25 Het manneke. 20.30 Interview. 21.00 Filmnws. 21.45 Documentair progr. 22.30 Filmprogr. 22.55 Nws. BELGIë FRANS. 18.30 V.d. jeugd. 19.00 Nieuwe films. 20.20 Nws. 20.30 TV-spel. 22.30 Kunstkron. 23.10 Nws. ROTTERDAM Het seizoen van de Rotterdamse Kunstkring is gisteravond onder zeer gunstige omstandigheden be gonnen. In de eerste plaats zag men de befaamde pianiste Lili Kraus na lange jaren weer eens terug. Daarnaast was de belangstelling voor dit openingsconcert in de zaal van het Rijnhotel bijzonder groot. Lili Kraus wijdde haar programma voor de pauze aan haar favoriete com ponisten Haydn, Mozart en Schubert. De tien variaties op een thema van Gluck „Unser dumme Pöbel meint", waarmee het recital werd geopend, boden al direct confrontatie met een zeer hel der geprofileerd spel, dat steunde op een prachtige techniek en een gevoelige muzikaliteit. Ook in Haydns Sonate in Es, opgedra gen aan Fraulein Geinzinger, en de Impromptu's in c en E uit opus 90 van Schubert demonstreerde Lili Kraus een zeer fraaie aanslag, die vooral in het pianissimo imponeerde. De wat droge klank van de zaal ver leidde de concertgeefster er incidenteel toe wat meer pedaal -te gebruiken dan wenselijk was, hetgeen ook in Schuberts Wandererfantasie de vertolking iets van haar perfectie ontnam. Wat echter in dit recital in de eerste plaats tot de positiva gerekend moet worden, is de prachtige lyriek, die er van het spel van Lili Kraus uitging. De Landler van Schubert, waarmee Lili Kraus voor het enthousiaste applaus dankte, onderstreepte nog eens duidelijk haar affiniteit met deze muziek. Onder haar handen flonkerde het werkje als een juweel. Eugène Eberle HILVERSUM. De voetbalwed strijd Hongarije-Nederland, die zondag 22 oktober te Boedapest wordt gespeeld, wordt in zijn ge heel door de N.T.S. uitgezonden. Deze uitzending begint om 2.25 en duurt tot 4.15. De commentator is ir. A. van Emmenes. De N.T.S. stelt ,ook pogingen in het werk om de wedstrijden Feijenoord— Tottenham Hotspur (woensdag 1 no vember) en NederlandBelgië (zon dag 12 november) uit te zenden. De Koningin maakte na de plechtige opening van het nieuwe gehouw van de Wereldomroep een rondgang door de studio's. De Koningin staat op deze foto tussen staatssecretaris Scholten en mr. A. J. d'Ailly, de voorzitter van de Wereldomroep. Links is burgemeester Boot van Hilversum. Als een rnimtehelm staan de ha ren boven de kruin uit bij de nieu we kapsels in „Ligne Espace", die Parijs brengt voor de komende win ter. Hier ziet u dat nieuwe kapsel van opzij. Lang en kort haar wordt er bij gecombineerd. Heel kort zijn de haren van het helmgedeeite, dat het kapsel van hoven volume geeft. Fransaise" aangesloten, een soort van hogere kappersschool die zich richt naar de inspiratie van toonaangeven de collega's in Parijs. Wat zijn de voordelen van deze nieuwe haarmode, vroegen wij enige Nederlandse kappers uit die school. Is die ruimtelijn ook voor de vrouw in ons land geschikt? Het haar wordt bij deze coiffures, voorail in de bovenpartij, vrij kort ge houden, terwijl het kapsel in zijn ge heel toch een vrij lange indruk maakt, zeggen die kappers. Daardoor is zo'n kapsel modern gemakkelijk en toch ook heel vrouwelijk en flatteus. Er zijn vele variaties op mogelijk, zodat deze nieuwe lijn internationaal kan worden aangepast. Wij hebben er voor Nederland al vele speciale toe passingen van. Bij deze nieuwe ruimtekapsels krij gen de haren van de kruin uit vrij veel volume in de breedte. Voor wie het staat is dat heel gunstig, want het gezicht gaat smaller lijken door die brede opzet van boven en de ogen worden extra nadrukkelijke blikvan gers. Opzij en in de hals kan het haar zowel naar binnen als naar buiten worden gekamd. De haarlengten vari eren van vijftien tot twee centimeter. Over het voorhoofd buigen zich zachte golven en opzij valt het kapsel in een vloeiende lijn over de oren. Het bovenste gedeelte van deze kapsels lijkt op een soort ruimtehelm van haren en daar gaat het nu voor al om. Daarom werd de naam „Ligne Espace", ruimtelijn, voor deze nieuwe winterse haarmode uit Parijs gekozen. Kroon uw kruin met een helm, als u er ook aan mee wilt doen! e kijkers die de roman Schuld en Boete van Dostojewski ken nen, zullen vanavond vreemd opkijken wanneer de tele visiebewerking van de Duitser Leo pold Ahlsen op het scherm ver schijnt. Twee jaar geleden heeft de zen der in Stuttgart deze versie uitge zonden onder de titel Raskolnikoff. Ton Lensink die het spel vanavond regisseert, gaf het de titel „De Stu dent R." mee. Toneel, en/of televisiebewerkingen van romans worden altijd met ge mengde gevoelens door het publiek ontvangen, vooral wanneer men het boek gelezen heeft, omdat de bewer ker meestal in nauwe samenwerking met de regisseur de handeling moet aanpassen aan de specifieke eisen die film, toneel of televisie nu eenmaal stellen. Vooral bij films wordt de literatuur wel eens ondergeschikt gemaakt aan de visualiteit. Leopold Ahlsen is echter veel dras tischer te werk gegaan. Hij heeft wel het thema van schuld en boete aange houden, maar hele passages weggela ten en zelfs nieuwe figuren gecreëerd. Hiermee heeft hij getracht te bereiken dat er een felle concentratie ontstaat op de strijd die de moordenaar Ras kolnikoff zowel met zijn eigen gewe ten als met Porphyri, de rechercheur voert. Of hij daarin geslaagd is zal van avond blijken. Dostojewski heeft Schuld en Boete rond honderd jaar geleden geschre ven, na zijn verbanning naar Siberië dus. Hij wilde er mee aantonen dat schuld en boete een onverbrekelijke eenheid vorimen: iedere schuld heeft de boete tot gevolg. Zijn hoofdfiguur, de student Raskolnikoff (Coen Flink) gaat dat aan den lijve ondervinden on danks het feit dat zijn moord op de bazin van een pandjeshuis een ideo logische oorzaak heeft. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Het hoofd van de televisiedienst van de Vara, Piet te Nuyl, vertrekt vandaag naar Lon den om, met medewerking van de B.B.C., te speuren naar iemand die de opleiding van televisie-artiesten ter hand wil komen nemen. Het is de Bedoeling dat deze func tionaris met regelmatige tussenpozen een week naar Bussum zal komen om Nederlandse kleinkunstenaars, die in de televisieprogramma's van de Vara en de N.T.S. gaan optreden, van ad vies te dienen en de specifieke knepen van het televisievak bij te brengen. „U moet deze reis van mij echt wel zien als een eerste bescheiden stap op een pad, dat op den duur naar een werkelijke opleiding zal leiden", ver telde de heer Te Nuyl ons gisteren. „Ik zoek iemand die zijn sporen ver diend heeft op het terrein van de show business en die bovendien vertrouwd is met het medium televisie, iemand dus die onze artiesten letterlijk kan „coachen" voor zij „opgaan". Natuurlijk ligt het wel in de bedoe ling om te zijner tijd ook mensen in Nederland bij een dergelijke opleiding in te schakelen,maar degenen die wij zoeken zijn hier dun gezaaid en boven dien al overbelast. Daarom beginnen wij op bescheiden schaal met een ex pert die ik in Engeland hoop te vin den". Samenloop Raskolnikoff de revolutionair is na melijk van mening dat alles wat niet van wezenlijke waarde is, maar van de aardbodem moet verdwijnen. Door een toevallige samenloop van omstan digheden wordt een ander voor de moordenaar aangezien, maar de schran dere rechercheur Porphyri (Richard Flink) is een andere mening toege daan. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De V.P.R.O. heeft bij de minister van O., K. en W. protest aangetekend tegen een besluit van de Programma coördi natie commissie van de N.R.U. dat volgens zijn bestuur neerkomt op een onrechtmatig grote verminking van zijn programma's. De V.P.R.O. zou, aidus het bestuur, het beste geholpen zijn wanneer gehoor zou worden gegeven aan het in het be gin van dit jaar aan de minister ge dane verzoek om zendtijduitbrei ding. De Programma coördinatie commis sie, die belast is met de coördinatie en harmonisatie van de radioprogram ma's, heeft volgens de V.P.R.O. tot voor kort steeds rekening gehouden met het „bijzondere" karakter van deze omroepvereniging die niet behoef de te voldoen aan de eis dat de ver houding gesproken woord-muziek van de radioprogramma's omstreeks 30 70 diende te zijn. Bestraffing „Deze begrijpende houding, die de vier grote omroepverenigingen vijftien jaar lang hebben getoond", aldus het bestuur van de V.P.R.O., „is sinds kort veranderd en wel nadat de V.P.R.O. zijn publikaties over een na tionaal omroepbestel het licht heeft doen zien. Men is daarna plotseling gaan vinden, dat de V.P.R.O. ondanks het feit dus, dat zij een „bijzondere" omroepvereniging was, aan de ge noemde coördinatie en harmonisatie moest gaan meedoen. In V.P.R.O.- kringen is dan ook reeds het woord „bestraffing" gevallen." De Programma coördinatie commis sie heeft nu voor de V.P.R.O. een ver houding van 50% 50% vastge steld ten aanzien van de verdeling ge sproken woord-muziek. De V.P.R.O. ziet zich daarom genoodzaakt het za terdagavondprogramma Passepartout van mevrouw Anne H. Mulder te la ten vervallen en de rubrieken Het platteland nu en De stad nu te halve- Zaterdag 28 oktober presenteert de AVRO een nieuwe aflevering van de zaterdagavondquiz „Kom er maar eens achter", ditmaal met Mies Bouwman als spelleidster. Peter Giele heeft wegens zijn druk ke werk hij is zakenmand zijn aandeel in de quiz moeten beëindigen. Coen Flink en Annet Nieuwenhuysen in „De Student R". ren. De beslissing van de Programma coördinatie commissie, die deze zomer is genomen en die bindend is, gaat vrijdag 20 oktober in. Aantasting „Er zijn echter reeds", zo vervolgt het bestuur, „verdere coördinatiemaat regelen aangekondigd ten aanzien van andere programma-onderdelen (bij voorbeeld de rubriek Zorg om de mens) en ook ten aanzien van de pro gramma-harmonisatie." De V.P.R.O. acht het in dit verband redelijk om uitbreiding van zijn ra diozendtijd te verlangen als de beste oplossing om te ontkomen aan de wat zij noemt „dreigende antasting van haar wezenlijke omroeptaak." Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland zal 20 tot 25 jaar lang gas kunnen uitvoeren naar België en Frankrijk. Als de aardgas bronnen in het noorden yan het land worden geëxploiteerd zal er meer gas worden voortgebracht dan Nederland nodig heeft. Dat is een voorspelling van de Duitse professor F. Burgbacher, voorzitter van de energiecommissie van het Europese parlement. „De aardgasbronnen zijn een waar godsgeschenk", zei hij. „Die voorraden zullen de Nederlandse energiepositie goed doen." HILVERSUM. Onder de titel Omroep in beweging laat de hoofd redacteur van de Radio- en tv-gids van de Vara, de heer G. P. Bak ker, heel wat gematigder woorden horen over de verhouding omroep verenigingenN.T.S. dan de afgelo pen weken het geval is geweest. Naar aanleiding van de uitspraken van de heren mr. H. W. van Doorn (K.R.O.), mr. A. B. Roosjen (N.C.R.V.) en Rengelink (Vara) stelt de heer Bakker vast dat er een ver schil in standpunt is tussen K.R.O. en N.C.R.V. enerzijds en Vara ander zijds. Niet overtuigend „Beide eerstgenoemde omroepver enigingen", aldus de heer Bakker, „willen af van een voorgeschre ven percentage gemeenschappelijke (N.T.S.)-uitzendingen. Hier zou men alles moeten overlaten aan de vrijwil lige samenwerking^ der omroepvereni gingen. „Maar de Vara meent, zoals Ren gelink ook in het vraaggesprek stelde, dat wel degelijk een percentage (N.T.S.)-uitzendingen dient te worden vastgelegd. Op dit stuk lijkt ons trou wens de verwijzing van de woordvoer ders van K.R.O. en N.C.R.V. naar de vrijwilligheid in de Nederlandse Radio Unie niet overtuigend. Daar is, bij alle organisatorische en technische eenheid, van het gezamenlijk programma niet veel terechtgekomen!" De heer Bakker acht bovendien het tijdstip om deze zaak op die wijze aan de orde te stellen, weinig gelukkig gekozen. „Men is immers," schrijft hij, „in de AMSTERDAM. Boven de spie gelgladde ijsvloer in de oosthal van het Amsterdamse RAI-gebouw klinken vanavond weer de klassieke Weense melodieën als begeleiding van de nieuwe Weense ijsrevue. Tot 7 november heeft het circus van ijsartiesten hier zijn mtrek ge nomen. De specialisten op de schaats brengen er de Nederlandse première van het programma „Illusionen" een ijsrevue waarvoor de befaamde com ponist-dirigent-professor Robert Stoiz de muziek componeerde. Het ijsfeest wordt vanavond door Robert Stoiz persoonlijk bijgewoond. Hij zal een deel van het programma als dirigent voor het orkest verschij nen. De karavaan van ijsdansers, danse ressen en acrobaten kwam gistermid dag, beladen met requisieten en cos- tuums, in Amsterdam aan. Aan de top van de sterren staat de tweevou dige Europese kampioen Ingrid Wendl. kring der omroepverenigingen juist overeengekomen dat van 1 oktober af N.T.S.-uitzendingen gekozen zullen worden uit de programma's der om roeporganisaties. en wij zijn van oor deel dat de grote opgave die de televi sie, zeker wanneer er straks nog een tweede programma verzorgd moet worden, aan de omroepverenigingen stelt een ver(der) gaande samenwer king vereist. Bovendien gaat het er om naast de eigen uitzendingen óók op programmagebied blijk te geven van gemeenschappelijke verantwoordelijk heid." De heer Bakker wijdt ook aandacht aan het opzeggen (met ingang van 1 januari a.s.) van de radio-persovereen komst door de dagbladen, een overeen komst op grond waarvan de bladen slechts een verkort programma-over zicht mogen publiceren. Als de dagbla den een vorm van programmapubli- katie kunnen vinden, waarmee zij de auteurswet hopen te omzeilen dreigen de inkomsten van de radio- en televi siebladen volgens hem geheel aan de omroep voorbij te gaan. „Wij signaleren deze opzet vail de dagbladen," aldus de heer Bakker, „als een poging om de publicatie van de programma's der omroepverenigin gen ten eigen bate aan te wenden." Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Wegens het in voorraad hebben en verspreiden van pornografie heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren de 36-jarige tijd schriftenhandelaar Eddy L. F. ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf. Daarvan zal hij vier maanden niet behoeven uit te zitten als hij zich drie jaar lang onthoudt van de handel in boeken, tijdschriften en al les wat daarmee verband houdt. De eis was anderhalf jaar met aftrek geweest. F. een Amsterdammer die in Zand- voort woont, is eigenaar van zeven tiid- schriftenwinkels en enkele horecabedrij ven. Op de zitting had hij verklaard dat hij zijn winkels zou gaan verkopen en zich nog slechts aan zijn horecabedrij ven zou gaan wijden. Hij was al twee maal veroordeeld voor handel in por- nografie. p In juni had de politie in zijn winkels en op schuiladressen karrevrachten por- nografische lectuur, foto's, dia's en films in beslag genomen, een handels waarde van ruim een halve ton. A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7