Eerste stappen bonw van zwembad in Goes MuTlla Bouwmaatschappij praat met middenstanders over L. Zelke-Paauwenburg In Nachtegaallaan komen 32 galerij-woningen Raad Goes verleende eervol ontslag aan de heer Oranje Binnenkort goedkeuring voor nieuw verpleeghuis in Goes Grote werken wachten op uitvoering in Krabbendijke Roode Kruis start met grote ledenwerfactie Pag. 3 Raad besloot tot aankoop van grond F eilloze vertolking Strawinski's muzikale sprookje Rook waar U ook bent permanent Bocht Arnemuiden wordt afgesneden K.v.p.-fractie tegen Kosten geraamd vier miljoen op Baggerwerk 't Zijpe aanbesteed Tuinder gewond bij brand COLBERT PANTALON NIEUWE STIJL STOF MAN ABOUT TOWN College van B. en W. aan de raad: Naar een geschenk voor het eeuwfeest Vele afdelingen nog onder het landelijk en Zeeuws gemiddelde De volledige STURKA COLLECTIE bij Herenmodehuis VERSPUY LANGE DELFT 11 MIDDELBURG De volledige Onderwij sv oor stellen in raad van Goes STURKA COLLECTIE bij v/d SNEPPEN VLOOSWIJKSTRAAT TERNEUZEN De volledige collectie HEREN COLBERTS en PANTALONS van STURKA vindt U natuurlijk bij LANGE KERKSTRAAT GOES MODERNISERING VAN VLISSINGEN Bij na halve eeuw bij het spoor Blindenavond in Hansweert Kaartleesrit M.A.C.A. Donderdag 12 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD GOES De gemeenteraad van Goes heeft in de gistermiddag gehouden spoedeisende vergadering de eerste, zij het dan zeer bescheiden, stappen gezet naar de realisering van het zwembad. Met algemene stemmen werd nl. besloten tot de aankoop van grond voor dit project. Overigens is helemaal nog niet bekend, wanneer met de bouw van het zwembad kan worden begonnen. Wel zijn enkele principiële toezeggingen binnen, maar de definitieve goed keuringen bleven nog uit. De raad ging voorts akkoord met de bouw van 32 woningwetwoningen aan de Nachtegaallaan, al waren er dan heel wat bezwaren. Met name de ene watermeter voor het gehele complex ontmoette vele bedenkingen. Over het zwembad kwamen de tongen los. Als eerste stak de heer J. H. Roose (kvp) van wal. Waar is het zwembad nu precies gesitueerd? Zijn er wijzigin gen in de aanvankelijke plannen? Zijn er nog meer aankopen van gronden te verwachten? Vragen, waarop de heer Roose een antwoord wenste. Hij zou het bovendien de overweging waard vin den om de toegangswegen (spoorlijn) naar die omgeving nader te bekijken. In de A.R.-tractie bleken vrijwel de zelfde vragen te leven als bij de heer Roose. Dat bleek uit de opmerkingen van mr. J. G, v.d. Burgt. Dit raads lid meende, dat bij nog meer aanko pen op basis van het onderhavige ge val het project toch wel erg duur gaat worden. De waarnemend burge meester, dr. J. W. Noteboom, deelde in zijn antwoord mede, dat er in prin cipe goedkeuring is verleend aan de plannen door de D.A.C.W.-commissie en het (ministerie van maatschappelijk werk. De definitieve goedkeuringen moeten echter nog komen. ,,Wij hebben de eerste, beste gelegen heid, die zich voordeed, aangegrepen om de .grond te kopen. Als wij de grond hebben en dé goedkeuring komt kunnen wij onmiddellijk beginnen" aldu» de burgemeester. ,,Als wij geen vaart ach ter de plannen zetten dan zou het best eens kunnen gebeuren dat de uitvoering van het project minstens twee jaar wordt opgeschoven. Als er plotseling een moment komt om te beginnen dan moet je ook kunnen beginnen". De burgemeester vond de prijs vrij redelijk. Ook de heer Roose vond in tweede instantie het bedrag aanvaard baar. Hij sprak er echter zijn verwonde ring over uit, dat bij de aanvankelijk ontworpen plannen de bedoelde grond niet nodig was. De burgemeester hielp hem uit de droom met de medede ling, dat bij deze aankoop geen reke ning is gehouden met een overdekt bad. Maar toch was het volgens de heer Roose niet duidelijk waar het zwembad nu precies komt. En naar de heer J. F. Bookelaar (kvp) vertelde wordt in vroe gere rapporten gesproken over vier hec tare, t?rwijl nu sprake is van anderhal ve hectare. De burgemeester maakte tenslotte nog duidelijk, dat voor dit ge bied nog geen officieel uitbreidingsplan is vastgesteld, maar via artikel 20 van de wederopbouwwet zag hij toch wel mogelijkheden om tot de bouw van een zwembad te komen. Hij zegde op een vraag van de heer Roose toe, dat de raad op korte termijn ingelicht zal worden over de juiste situering van het object en over de financiering, Daarna werd het voorstel aanvaard, waarmee de kersenboomgaard aan de Oude Singel dan in handen komt van de gemeente. Woningbouw Ook het voorstel tot de bouw van 32 woningwetwoningen, van het galerijty pe, in de Nachtegaallaan ontlokte een uitvoerige discussie. Het waren vooral mevrouw J. C. v. Willegen-Everse (chu) C. W. Vervest kath) en Ph. Haverhoek (soc) die grote bezwaren koesterden tegen één waterleidingmeter. „Dat is MIDDELBURG. De Middel burgse toneel- en muziekliefheb bers de schouwburg zat er gis teravond propvol van hebben zich de zware kluif: „De geschie denis van de soldaat" (l'Histoire du soldat) best laten smaken. Na afloop dankte een stormachtige ovatie de voortreffelijke prestatie van spelers en orkest(je) naar be horen. Strawinski's muzikale sprookje op de heerlijke tekst van Ramuz, voortreffe lijk op rijm door Martinus Nijhoff in het Nederlands vertaald, werd feilloos ge bracht. De drie leden van de nieuwe komedie die het spel dragen wisten door uiterst genuanceerd spel en gelaats expressie het verhaal van de ongelukki ge soldaat Jozef met een minimum aan hulpmiddelen de toeschouwer als het ware te doen beleven. ,,Op de weg van Sas naar Sluis" wordt de soldaat, ofwel de zwakke mens, door de duivel, ofwel de wereld, ver lokt en van zijn schamele bezittingen, waaronder zijn viool, beroofd. In ruil daarvoor wacht hem weelde, rijkdom en.leegte. Dan, als de wanhoop om zijn verloren eigen eenvoudige wereld hem naar de keel stijgt krijgt hij een tweede kans. Die hij in zijn overmoed na enige tijd verspeelt waarna hij voor goed in de macht van het kwade ge. raakt. Ondanks dit pessimistische slot is de inhoud van het stuk hartverwar mend en door en door menselijk. Pe ter van der Linden schitterde als een lugubere duivelspersoon. Jan van Ras teren was een vaak gepassioneerde ver teller (die door Ramuz enige malen in het verhaal zelf wordt betrokken) en Joop van der Donk een soms over moedige maar vaak vertwijfelde sol daat. Strawinski's muziek, door een zeven tal leden van het Brabants Kamerorkest uitgevoerd, was voor dit stuk onmis baar. Immers het was niet alleen een muzikale en vaak treffende illustratie van de geschiedenis maar een essentieel bestanddeel van „l'Histoire du soldat". Evert van Tright voerde de vaste hand over het geheel. Voor de pauze was de dirigent in zijn hoedanigheid als hoboïst te beluisteren. Met Huib Steen- dijk (klarinet) en Nico van Wieringen (fagot) voerde -hij een divertimento van Mozart en een trio van Badings uit. (Sch.) een onding, voor de bewoners wordt het een ergenis en voor de gemeente zal het grote zorgen brengen", aldus de heer Haverbroek, die begrip opbracht voor het feit, dat de bouwkosten omlaag moeten en die zich voorts zeer gereser veerd toonde tegenover de aannemer (de firma Hoppenbrouwers Uit Bergen op Zoom), die de woningen gaat bou wen. Hij noemde als voorbeeld de be- jaardemvoningen, waarvan de bouw zo lang duurt en de omstandigheid, dat de ze aannemer geen Goese onderaannemer wil inschakelen. De heer J, H. Roose onderschreef de bezwaren, hoewel hij niet de moed had om tegen te stemmen, zoals hij het zelf uitdrukte. Een ander bezwaar was het feit, dat de raad veel te laat de „stukken" had ontvangen. „Wij moeten nu blindelings Advertentie de handige platte doos 95 cent Spaar de pfaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". onze goedkeuring geven. U doet de raad per-tinent tekort. De raad heeft niet de elegenheid gekregen het plan redelijk te beoordelen", zo zei de heer Roose. De burgemeester kon een groot aan tal bezwaren onderschrijven. Aanvanke lijk lag het project 60.000 gulden boven de curveprijs. En daarna is met grote ijver door de dienst van gemeentewer ken gewerkt om zoveel mogelijk de cur veprijs te benaderen. En dat is gelukt. Wij zitten eigenlijk in een dwangpositie Dr. Noteboom zegde toe met de aan nemer te gaan praten over het inscha kelen van Goese onderaannemers. ,,Maar primair is het belang, dat da woningen behoorlijk gebouwd worden en secondair de inschakeling van de Goe se onderaannemers". Ook de watermeter zag de burgemees ter als een groot bezwaar. „Wij kunnen niet anders. Laten wij over onze bezwa ren heenstappen. Dan krijgen wij ten minste deze woningen". Hetgeen de raad prompt deed. Het voorstel met betrekking tot de uitbreiding van het gasthuis in Goes (met een houten barak van de herver kaveling) werd voor kennisgeving aan genomen. Wel wees mr. J. G. v.d. Burgt nog op het drukke verkeer ter plaatse ARNEMUIDEN De gevaarlijke booht in de rijksweg aan het einde van de Sloedam bij de gemeente Ar nemuiden zal binnen afzienbare tijd verdwijnen. Volgens Cobouw zal de rijksweg waarschijnlijk reeds volgend jaar over de Sloedam doorgetrokken worden in de richting van het stadje Arnemuiden. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft een plan daartoe van rijkswater staat goedgekeurd. Deze nieuwe rijksweg zal met een zeer flauwe bocht direct in de richting van Arnemuiden lopen vlak langs een gedeelte van de bebouwing (het zoge naamde Oude Gat) van deze plaats. Op de plek waar thans de rijksweg een splitsing heeft naar Arnemuiden zal de nieuwe weg -weer op de bestaande rijksweg uitkomen. Met de uitvoering van dit vergaande plan zullen drie ge vaarlijke bochten uit de rijksweg 58 verdwijnen: de beruchte bocht aan de voet van de Sloedam hij het Franse monument, de bocht bij de Tol (dicht bij café Halfweg), waar een wegsplit sing is naar de Quarlespolder (richting Nieuwdorp) en de bocht bij de weg splitsing naar Arnemuiden. Rijkswaterstaat hoopt volgend jaar met de uitvoering van dit werk te kun nen beginnen. Men is thans bezig met het aankopen van de benodigde gron den. In vacature mr. Rosingh Mr. Schenkenberg tot officier van justitie in Maastricht benoemd MIDDELBURG. De substituut-of ficier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te Maastricht, Mr. Schenkenberg van Mierop zal in de Limburgse hoofd stad de vacature vervullen die ont stond door het vertrek van mr. A, W. Rosingh, thans hoofd van het parket in het arrondissement Middelburg, De heer Schenkenberg kwam in 1943 als ambtenaar bij het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Middelburg, Hij heeft dus bijna achttien jaar in Zeeland gewerkt. In 1956 werd hij sub stituut-officier van justitie. Zeeland verliest in hem een uitstekend jurist, die een open oog had voor de „belen dende vlakken". Hij is o.a. bestuurslid van de afdeling Middelburg van het Verbond voor Veilig Verkeer en voor zitter van de afdeling Zeeland van het Nederlands Genootschap tot Reclasse ring. De Zeeuwse collecte heeft in Ove- zande 200,45 opgebracht. Zaterdag organiseert de handboog sportvereniging „Ons Vermaak" te Axel een kalkoenschieting. De wedstrijd wordt gehouden op het concoursterrein der V.V.Z.F. nabij de Axelse waterto ren. GOES. Met aantekening, dat de beide k.v.p.-raadsleden J. Roose en J. F. Bookelaar tegen waren heeft de gemeenteraad van Goes gistermiddag zonder hoofdelijke stemming eervol ontslag verleend aan de directeur van gemeente werken, de heer J. Oranje, met dank voor de belangrijke aan de gemeente bewezen diensten. De stemmen van de beide k.v.p.'ers vormden bepaald de dissonanten in het koor van hulde en waarde ring, dat de andere raadsleden tot uiting brachten voor het werk van de heer Oranje. Kort en bondig was de reactie van de heer C. W. Vervest (kath) op het voorstel van B. en W. „De heer Oranje wordt nu volledig gerehabiliteerd. Ik betreur zijn vertrek uit Goes en ik vind het een groot verlies voor de ge meente. Moge zijn eervol ontslag een kleine pleister zijn op de wonden, die geslagen zijn. Hij was een sieraad voor het ambtenarenkorps en heeft steeds met vaste hand leiding gegeven" aldus de heer Vervest. De conclusie van de heer Roose luid de geheel anders. Hij meende, dat het voorstel wel heel erg ver ging. „Ik zal de laatste zijn om zijn vele verdiensten te bagatelliseren. Maar er zijn toch te veel twijfels gerezen. Ik kan in genen GOES. Verwacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd de nodige vergunningen worden verleend voor de bouw van een verpleeghuis door de Stichting verpleeg- en rusthuizen midden- Zeeland te Middelburg. Het college van B. en W. van Goes doet deze mededeling aan de raad naar aan leiding van het voorstel de beta ling van rente, aflossing en kosten te garanderen van de door deze stichting aan te gane geldlening voor dit complex. Begin 1959 be sloot de gemeenteraad reeds in principe garant te zijn voor de geldlening. Zoals bekend heeft het bestuur van de stichting plannen om op een terrein in het Valckeslot een verpleeghuis te bouwen met een capaciteit van 135 bed den voor verpleegden en van 52 bedden voor verplegend personeel. De totale kosten worden geraamd op vier mil joen gulden. Nu de verwachting bestaat dat de benodigde goedkeuringen voor de bouw niet zo lang meer zullen uit blijven is het volgens b. en w. nodig het principe-besluit inzake de garantie om te zetten in een definitief besluit. Zulks op dezelfde voorwaarden als ge beurd is bij de bouw an het chr. streekziekenhuis. Nadat de raad de garantie heeft ver leend zal de stichting aan de gemeen tebesturen op de Bevelanden vragen bij te dragen in de eventuele lasten voor de gemeente Goes. Intussen is gebleken, dat deze gemeentebesturen hiertegen geen bezwaar hebben. Een ander voorstel, dat eveneens verband houdt met de bouw van het verpleeghuis luidt om aan de stichting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zee land een stuk grond van ruim 12.000 m2 in het Valckeslot te verkopen voor 21,60 per vierkante meter onder voorwaarde, dat de koopsom voor 1 januari 1962 in de gemeentekas wordt gestopt en voorts om aan de stichting een subsidie te verlenen voor de bouw van het onderhavige complex van 50.000 gulden, hiermee te beginnen als de gemeentebegroting ruimte biedt. In hun toelichting aan de raad mer ken B, en W. op, dat in 1958 aan de stichting is meegedeeld, dat voor haar een perceel bouwterrein werd -gereser veerd tegen de toen geldende grondprijs van 170.000 gulden. De gemeenteraad heeft in juni jl. echter deze prijs na der vastgesteld op 299.760 in totaal, of wel 24 gulden per vierkante meter. Het stichtingsbestuur heeft bij de opzet van de bouwplannen rekening gehouden met de eerste grondprijs. In verband hier mee heeft het bestuur B, en W. ver zocht de oorspronkelijke prijs aan te houden. Volgens B. en W. is dit onmogelijk. Daarna heeft het bestuur om bepaalde faciliteiten gevraagd. Verzocht is om op de -grondprijs een reductie toe te pas sen in geval van betaling voor 1 janu ari 1962. Naar de mening van B. en W. is deze mogelijkheid aanwezig. Als een reductie zou worden verleend van 10 pet. (of beter: de -grondprijs te be palen op 21,60 per vierkante meter) zal hieruit voor de gemeente geen na delen voortvloeien. Als de prijs voor 1 januari wordt betaald betekent dit im mers, dat de betreffende -grond slechts twee jaar renteverlies ten laste van het -grondbedrijf komt en geen vijf jaar. Verder heeft de stichting gevraagd de kosten van bouwrijp maken (nilm 50.000 gulden) van het terrein voor re kening der gemeente te nemen. B. en W. achten het niet gewenst hierop in te gaan met het oog op precedenten. Het college acht het verlenen van sub sidie van 50.000 alleszins aanvaardbaar, gezien het grote belang van dit com plex. B. en W. stellen daarom voor hiertoe te besluiten. dele akkoord gaan met het voorstel van B. en W. Ik stel voor het verzoek tot eervol ontslag aan te houden tot het onderzoek naar de personeelsverhoudin- gen op de dienst gemeentewerken is afgerond. Als B. en W. daartoe niet be reid zijn stel ik voor de heer Oranje ongevraagd ontslag te verlenen met onmiddellijke ingang". De voorstellen van de heer Roose. die alleen steun kreeg van zijn partij-genoot Bookelaar, kregen geen schijn van kans. Mr. J. G. v. d. Burgt vertelde, dat de A. R. fractie volledig staat achter het voorstel van B. en W. „En het verheugt ons, dat u daaraan een dank betuiging wilt verbinden". De A. R.- woordvoerder bracht voorts in herinne ring, dat onder leiding van de heer Oranje in Goes zeer veel tot stand is gekomen. De Goese gemeenschap zal nog jarenlang profiteren van zijn capa citeiten, welke hij volledig in dienst stelde van de gemeente. Hij heeft ook nooit de centrumfunctie van Goes uit het oog verloren, aldus mr. v. d. Burgt. „Zijn vertrek is een verlies voor de gemeente." De heer Ph. Haverhoek (soc.) zeide in de loop der jaren kritiek geleverd te hebben op het werk van de heer Oran je, misschien veel meer als de heer Roose, maar is -toch geen enkele reden om dit eervol ontslag niet te verlenen. Wethouder J. S. Visscher trad op als woordvoerder van het college. „Ik wist vooruit wat er kwam. Het is nu een maal zo dat de slechte eigenschappen van de mens in de etalage worden ge zet, terwijl de goede in een pakhuis worden opgeborgen", aldus de heer Visscher. „Het Is een vaststaand feit, dat hij zich steeds een verdienstelijk ambtenaar heeft getoond. Hij werkte altijd hard en ontzag niets en niemand. Maar als je zelf het voorbeeld geeft mag je dat toch ook van je onderge schikten vragen". Volgnes -de heer Visscher slaat de ba lans beslist naar de goede zijde over. En wat het onderzoek -betreft, deelde de heer Visscher mee, dat de geruchten en het gesprokene sterk overtrokken zijn. Het onderzoek is intussen nog aan de gang. De heer Roose bleek niet te vermur wen en verklaarde tenslotte nog dat er gens de schuld-vraag bewezen zal moe ten worden. De stemming had het bovenvermelde resultaat. MIDDELBURG. Bij Rijkswater staat werd gisteren het uitvoeren van baggerwer-k in de tramwegtoavens aan het Zijpe aanbesteed. De uitslag was: 1. N.V. B-aggermii „Holland", Hardinx- veld met ƒ3,80 per kubieke meter. 2., Th. Smeulers' Baggermij N.V., Utrecht met 4.10. 3. C.V. Aannemingsbedrijf G. Blom van der Vlies, Sliedrecht met 4,25. 4. Fa. W- van Hattum en Zonen, Zaltbommei met 4,90. 5. Fa. A. Roele. Edam met ƒ5,95. 6. Fa. A. Kraaijeveld Pzn„ Zw-ijndrecht met 6,25, 's HEER ARENDSKERKE De brandweer van 's Heer Arendskerke werd gealarmeerd voor een uitslaande brand in een bergschuur van de heer W. A. S.. een tuinder in de buurtschap Wissenkerke. De brand was ontstaan toen de heer S. zich in het schuurtje met een lucifer bijlichtte, waarbij ver moedelijk benzine vlam heeft gevat. Het vuur greep zo snel om zich heen dat het niet gelukte de in de schuur opgeslagen motorspuit, een z.g. knalap paraat, gereedschappen en ongeveer 25 mud kolen in veiligheid te stellen. De heer S. liep nog brandwonden op bij het redden van een bromfiets, waar voor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De bergplaats brandde geheel af, de brandweer was geruime tijd bezig met nablussingswerkzaamheden. Advertentie MEMBER OF INTERNATIONAL FASHION COUNCIL KRABBENDIJKE. In het jaar 1962 zullen in de gemeente Krabbendij ke enkele grote kapitaalswerken in uit voering komen, die voor de ontwikke ling van de gemeente van essentieel belang zijn. B. en W. delen dit aan de raad mede naar aanleiding van de aan bieding van de gemeente-begroting 1962. Deze begroting zal op de vergade ring van de gemeenteraad (maandag 16 oktober) worden aangeboden. De begrotingspositie biedt meer ze kerheid dan in de voorgaande jaren, zodat de uitvoering van noodzakelijke kapitaalswerken o.a. de straatver lichting niet gestagneerd wordt. De raad zal binnenkort een voorstel MIDDELBURG. Het Neder- landsche Roode Kruis bereidt zich nu reeds voor op het 100-ja- rig bestaan in 1967. Er wordt naar gestreefd om in dat jaar het hoofdbestuur te kunnen medede len dat het getal van één miljoen leden is bereikt, hetgeen wil zeg gen dat het aantal leden, dat mo menteel 700.000 bedraagt, in zes jaar tijds vermeerderd dient te (Advertentie) GOES De Stichting Rooms-katho- liek Schoolbestuur heeft verzocht om me dewerking van de raad voor de aan schaf van enig meubilair, lesboeken en drie naaimachines. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te ver lenen en hiervoor een krediet beschik baar te stellen van 2.886,19. Ook de Vereniging voor Christelijk LO-onderwijs heeft de raad om mede werking gevraagd bij de aankoop van leerboeken, van een stencilmachine en van nieuw meubilair voor een tweetal klassen. Voor de nieuwe boeken stellen B. en W. voor een krediet te verlenen van 2.500,75. De aankoop van een stencilmachine is volgens B. en W. ab soluut niet noodzakelijk. Voorgesteld wordt dan ook de gevraagde medewer king te weigeren. Voor de aankoop van nieuw meubilair stellen B. en W. voor een krediet te verstrekken van 4.512. Ten slotte wordt voorgesteld een re glement voor de dienst-commissie vast te stellen. Deze commissie heeft tot taak te beraadslagen over alle onder werpen, betreffende de werkwijze van en de dienstvoorwaarden bij de tak van dienst voor zover deze behoren tot de bevoegdheid van het hoofd van de dienst. Met name bij de dienst van gemeente werken werd behoefte gevoeld aan een dienstcommissie. VLISSINGEN. In het Concertgebouw te Vlissingen zal donder dagavond om acht uur een voorlichtingsavond gehouden worden voor de plaatselijke winkeliers die belangstelling hebben voor de plannen voor de bouw van winkels en woningen aan de Lange Zelke en in het uitbreidingsplan-Paauwenburg. Voor het saneringsgebied Lange Zelke heeft architect K. Landers te Rot terdam in samenwerking met het houw- en aannemingsbedrijf N.V. De Lage Landen te Den Haag een ontwerp gemaakt voor de bouw van een aantal woningen en bijzonder flexibele winkelpanden met daarboven woningen in vijf bouwlagen. Voor het uitbreidingsplan-Paauwenburg is een „Lijnbaan-achtig" winkel centrum geprojecteerd. Deze winkels, gedeeltelijk met woningen erboven en bestemd zowel voor de verkoop als de verhuur, zullen gerangschikt worden 7c i j0'3 „Ico'rn? om een verkeersvrij plein waarop dagwinkels zullen komen die door middel ƒ6.113,50 ingelegd en /3.578,5_0 terug-be- v£m lui{els mfit dg a£dere winkf£s verbonden zullen worden. Tijdens de voorlichtingsavond zullen zowel architect Landers als de heer P. G. Thissen, directeur van de N.V. De Lage Landen, aan de hand van teke ningen en schetsen een uiteenzetting van deze plannen geven. Overzicht Middelburgse Nutsspaarbank MIDDELBURG. Het maandover zicht over september van de Middel burgse Nutsspaarbank laat een tegoed bij het begin zien van 17.8-25.685,29. Bij het einde is dat bedrag gestegen tot 17.891.741,90. In Middelburg werd in' september voor 555.772,80 ingelegd en| 544.375,65 terugbetaald. Het bijkantoor in Oostiburg liet hiervoor de volgende cijfers zien: 194.129,64 en 143.387.22. taald. Het agentschap in Kruinin-gen kreeg 3-917.04 ingelegd en (betaalde niets tenug. In- totaal werden dertien ba by nboekj es afgegeven, waarvan zeven in worden met 300.000 oftewel 50.000 per jaar. Wanneer men de balans in Zeeland opmaakt constateert men dat er nog altijd teveel afdelingen zijn die niet eens aan het landelijk gemiddelde toe zijn, laat staan aan het Zeeuwse. Het landelijk gemiddelde bedroeg, in ver houding tot het bevolkingscijfer, eind december 1960 6,05 pet. en het Zeeuw se 7,86 pet. Van alle kringen neemt Zeeland de tweede plaats in, onmiddel lijk gevolgd door Utrecht en Zuid-Hol land met resp. 7,54 pet. en 7,52 pet. Friesland staat stevig op de eerste plaats met 9,97 pet. Zeeland staat echter al jaren achter een op de eerste plaats wat de jaar lijkse inzameling voor het Roode Kruis betreft. In het derde-kwartaalverslag van de kring Zeeland wordt de sugges tie gedaan in het najaar een leden werfactie op touw te zetten. Aan de „schandpaal" voorts met de afdelingen die niet aan het landelijk of aan het Zeeuwse gemiddelde komen: Axel 4 pet., Hoek 6 pet., Hontenisse 4 pet., Middelburg 3 pet., Sas van Gent 7 pet., St. Jansteen 3,5 pet., Vlissingen 3 pet., Zaamslag 7 pet. en Zuid-Beve- land-West 4 pet. In zijn vergadering van 15 september 1961 heeft het dagelijks bestuur van de Kring Zeeland besloten zijn goed keuring te hechten aan een door het kringcommissariaat voorgestelde op richting van de afdelingen Brouwersha ven en Bruinisse. Het aantal afdelingen in Zeeland is nu tot 27 gestegen. In het verslag worden de resultaten opgesomd van de inzameling 1961: transport (1960: 14789; 1961: ƒ14304), Duiveland 1462; 1739), Hontenisse 892; 1089), Koudekerke 1060; ƒ980), Middelburg (ƒ3670; 4048), Noord-Beveland (ƒ1196; ƒ1555). Oost en West-Souburg (ƒ2175; ƒ2218), Sas van Gent (ƒ640; 643), Schouwen West hoek (ƒ1511; 1700), Walcheren NW (ƒ948; ƒ918), West-Zeeuws-VIaanderen (ƒ4236; ƒ4489), Zaamslag (ƒ923; ƒ954), Zierlkzee (ƒ2836; ƒ3426), Zuid- Beveland-West (ƒ8643; ƒ8644). Het wachten is nog op de officiële uitslagen van de afdelingen Kapelle- Biezelinge, Sint-Philipsland. Tholen en Zuid-Beveland Oost. Van laatstgenoem de afdeling is bekend dat de huis-aan- huis-collecte dit jaar 736 minder heeft opgebracht dan verleden jaar, maar dat het „douceurtje" van de zgn. St Nicolaasveiling van de Veilingvereni ging „Krabbendijke en Omstreken" nog binnen moet komen. Voorts zal de af deling Tholen vermoedelijk ongeveer 300 gulden lager zijn in vergelijking met verleden jaar, zodat met deze ge gevens de totale uitkomst van de twee afdelingen ongeveer 700 gulden lager zal blijken te zijn. Aannemende dat de uitslagen van de andere twee afdelingen gelijkwaardig zullen zijn aan die van verleden jaar, dan zal het totale eindbedrag over dit jaar luiden ca. 61500 of ongeveer 1000 gulden hoger. Dit zou dan neerkomen op ruim 88 pet. van het streefbedrag (vorig jaar 87 pet.). Wat de stedenwedstrijd betreft kan de afdeling Goes, die vorig jaar de wisselbeker veroverde op Terneuzen de ze ook voor dit jaar behouden, want 155,04 pet. van het streefbedrag zit zij stevig in het zadel. Terneuzen, Middel burg en Vlissingen behaalden respectie velijk 129,2 pet, 59 pet. en 53,3 pet. De afdeling Sint-Philipsland hield op 22 september haar traditionele half jaarlijkse bloedplasma-avond, waarvoor zich niet minder dan ongeveer 230 per sonen hun halve liter bloed kwamen afstaan. bereiken, zo delen B. en W. mede, be trekking hebbende op de gedeeltelijke riolering van en de aanleg van trot toirs aan de Westweg. Door de ver dergaande bebouwing van de Westweg wordt het uit een oogpunt van ver keersveiligheid noodzakelijk geacht, dat de Westweg ook aan de zuidzijde van een trottoir wordt voorzien. Verwacht mag voorts worden, dat in de loop van het volgende dienstjaar voorstellen kunnen worden gedaan over het verder bouwrijp maken van het bouwplan Centrum en van het bouw plan West. Deze voorstellen zullen wor den gedaan, nadat op de onteigenings- besluiten koninklijke goedkeuring is ontvangen. Een ander, zeer belangrijk, object waarvoor de aandacht van de raad ge vraagd zal worden is de verbetering van het kruispunt Dorpsstraat-Noord- weg. Dit jaar kon reeds dank zij de medewerking van enkele belanghebben den worden overgegaan tot het slo pen van een tweetal panden. Getracht zal worden in het komende dienstjaar opnieuw een gedeelte van dit object in uitvoering te nemen. De aandacht wordt verder gevestigd op de bouw van het bejaardentehuis. Naar het zich laat aanzien zal deze bouw grotendeels in het komende be grotingsjaar plaatsvinden. Ondanks de vele woningen, die in de loop der jaren in deze gemeente zijn gebouwd is nog geen afname van het aantal woningzoekenden te constateren, merken B. en W. in hun mededelingen aan de raad op. Het college zal daar om ook in 1962 alle pogingen in het werk stellen om een aantal woningwet woningen te doen bouwen. Intussen is het gelukt de gemeente begroting 1962 sluitend te krijgen met een post onvoorzien van ruim 25.000 gulden. Deze mogelijkheid werd mede geschapen door de nieuwe wet inzake de financiële verhoudingen tussen rijk en gemeenten. Deze nieuwe wet biedt voor Krabbendijke gunstige perspectie ven. TERNEUZEN. Op 15 oktober is het 45 jaar geleden dat de kraanmachinist de heer Jos. C. Hamerlinck uit Terneu zen in dienst trad bij de Nederlandscho. Spoorwegen. Eigenlijk is dat laatste on juist omdat op 15 oktober 1916 nog geen sprake was van de N.S. Het was toen nog de tijd van MechelenTerneuzen. De heer Hamelinck begon zijn loop baan met het vullen van lange ijzeren buizen met kokend water voor het ver warmen van de voeten van de reizigers. Dat gebeurde toen nog niet automatisch. Later belastte men de heer Hamerlinck met de reparatie van wagons. Toen hij 21 jaar was werd de heer Hamerlinck stoker op de „loc" en spoedig daarna ondermachinist, terwijl hij ook werd aangewezen om de kraan aan het havenbedrijf te bedienen. Dit heeft ge duurd tot 1948. Toen in dat jaar de Nederlandsche Spoorwegen het Neder lands gedeelte van MechelenTerneuzen overnamen werd de Terneuzenaar defi nitief kraanmachinist. Nadat hij in huiselijke kring dit feest zal hebben gevierd zal een huldiging volgen door superieuren en collega's. HANSWEERT Op -dinsdag 31 okto ber zal in de concertzaal „Zeelandia" een avond ge-houden worden ten -bate van de Algemene Nederlandse Blinden- bo'nd. Aan deze avond zullen mede-wer ken de muziekver. „Seheldegalm", de ac cordeonvereniging „Polyhymnia" en de zangvereniging „Zuiderstemmen". Om het geheel nog -aantrekkelijker te maken zal de bekende speelfilm ,,De Stoute Schoenen" worden vertoond. Tot slot zal er een demonstratie in het braille lezen worden gegeven. A?E,L- De aut0- en motorclub Axel hield de laatste rit van het seizoen Voor deze kaartleesrit bestond behoor lijke belangstelling. De uitslag luidt: auto's: I. G. Mol Zaamslag, 12 strafpunten; 2, Risseeuw, Zuidzande. 30; 3. Verstraten, IJzendijke. 32; 4 Bogaert, Sluis, 38; 5. Verstraeten Oostburg, 39; 6. Van Prooijen, Oost burg, 73; 7. Messiaen, Oostburg, 73; 8 D. de Jonge, Zaamslag, 107; 9. G. den Hamer, Terneuzen, 128; 10. A. de Kei zer, Zaamslag, 190. Motoren; I J. de Putter, Zaamslag, u°> B. Dieleman, Axel, 236. Clubkampioen in de autoklasse werd G. den Hamer te Terneuzen, in de mo torklasse J. de Putter te Zaamslag. De collecte voor de reclassering heeft te Zoutelande ƒ25,30 opgebracht weJ°2Lra8raBsche noodgebieden ilnl1?. d.0°ro,d® vereniging „Landbouwbe- lang te Sint Annaland een bedrag in- den* Van ni6t minder dan 1108 2ul-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3