Hoge eisen aan wegen net in Noord-Beveland 2/ Geslaagd hengelfeest in Kapelle Definitief dijkgeschot in waterschap Noord-Beveland S.D.K.B. zoekt naar nieuwe mogelijkheden Piet Brakman: vijftig jaar in de muziek Waterschap en provincie treffen voorzieningen 95 J 1 DE 4 EXTRA VOORDELEI^ z D E V V E EK DIJKGRAAF M. W. VAN ARENTHALS Verdroging gronden in enkele polders Schrijf zuinii de Waterman Hengelwedstrij d Fusie van rinig-kring gereformeerde jeugd Zangavond in Kruiningen „Burgh" heeft thans eigen clubblad Raad Oud-Vossemeer vergaderde Eerste prijs voor E. Proos, Kloetinge Moeilijke materie tot goed einde Korfbal op Schouiven Bressiaander wordt zaterdag gehuldigd Reeds zeer jong kapelmeester in „De Groe" MARKTBERICHTEN Veeverloskundige zou onbevoegd hebben gehandeld Dinsdag 10 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 KORTGENE. Nu op vrijdag 27 oktober a.s. de weg over de dam in het Veersegat officeel voor het verkeer wordt opengesteld zullen aan de polderwegen van het Waterschap Noord-Beveland opnieuw hoge eisen worden gesteld. De toegangswegen zijn nog lang niet klaar. In zjjn openingsrede aan het begin van de algemene vergade ring van het waterschap Noord-Beveland, gistermiddag in hotel „De Stadswjjnkelder" te Kortgene, heeft de dijkgraaf, de heer M. W. van Arenthals daarover zijn spijt uitgesproken. Wel ligt het in de bedoe ling enkele voorzieningen te treffen. De hoofdingelanden gingen ak koord met het voorstel van het dagelijks bestuur om 17.500 te vote ren voor asfaltering van de weg op de dijk tussen de Onrust- en Ja- cobapolder te Kamperland. Ook zal éénrichtingsverkeer en een inhaal- verbod worden ingesteld. De heer Van Arenthals deelde ver der mede, dat er in enkele polders van het waterschap, o.a. in de Onrust- en Spieringpolder geklaagd wordt over verdroging van gronden in die polders. De vraag is nog in hoeverre hierdoor schade zal ontstaan voor de gewassen. Het dagelijks bestuur van het water schap heeft reeds contact opgenomen met de cultuurtechnische dienst. Overigens kunnen bij eventuele wa teroverlast de gemalen nu volledig dienst doen. Het is mogelijk om met de vier gemalen per minuut 393 kubieke meter overtollig polderwater uit te slaan. Tot nu toe heeft het waterschap nog slechts enkele uren de gemalen in werking moeten stellen. De dijkgraaf kon verder geen nieuws vertellen over de indiening van de bij- dragewet Deltawerken; een slepende kwestie. „Er is weer vertraging door het uitblijven van verschillende reacties op het thans in behandeling zijnde ont werp. Ook over het overleg met Ged. Staten over een aansluitende wetgeving, ter vervanging van de wet op de cala- miteuze polders toont geen vooruitgang. Het schijnt erg moeilijk te zijn een be vredigende oplossing te vinden", aldus de heer Van Arenthals. De laatste oplevering van de gemalen en duikers heeft intussen plaats gevon den. De voorzieningen aan de haven te Geersdijk zijn uitgevoerd en voldoen aan de verwachtingen. In dit verband bracht de heer Van Arenthals dank aan de technische dienst die met betrekkelijk geringe kosten een goede en bruikbare oplossing heeft kunnen ontwerpen. Verder kon de dijkgraaf vertellen, dat de daarvoor in aanmerking komende wegen in het westen van het waterschap geasfalteerd zijn, terwijl in het ooste lijk deel de laatste' hand wordt gelegd aan dit project. Met het uitmaaien van de waterlei dingen wordt goede voortgang gemaakt en de chemische behandeling van het Advertentie met Flash voor de jeugd WESTKAPELLE De hengelsport- vereniging „Westkapelle" hield een hen- gelwedstrijd in zee vanaf het zuider- strand. De vangsten waren niet bij zonder groot. De winnaars warent P. Lievense 550 punten, A. Cijvat 410 pun ten. W. Lievense 300 punten, A. v. Sig- hem 200 punten, J. Doene 50 punten, die de eerste vijf punten in de wacht sleepten. IN ZEELAND WERKEN 1515 BELGEN GOES. Blijkens een studie van het Vlaams Ekonomisch Verbond werken op het ogenblik ruim 10.000 Belgen in Ne derland. In Zeeland hebben 1515 Belgen werk gevonden. In België wordt nog steeds propaganda gemaakt voor het aanvaarden van een betrekking in Ne- derland. Vogelwacht vergaderde BURGH. In de jaarvergadering van de vogelwacht Schouwen-Duiveland is medegedeeld dat het asyl een zorgen kind blijft voor de vereniging. Het R.I.V.O.N. zal, een onderzoek instellen naar vergiftiging van vogels door be spuitingen e.d. Op het ogenblik wordt vrij veel fruit beschadigd door vogels. Er is echter weinig aan te doen. Deze vogels komen uit Scandinavië. De aftre dende bestuursleden Kouwen en Lysen werden herkozen. In de vacature B. Th. Boot zal, na de aanbieding van een tweetal door het bestuur, in de volgen de vergadering worden voorzien. De mo gelijkheid werd geopperd de beschikking te krijgen over onkruidzaad van de C.A.V. te Zierkikzee. Dit zaad zou in de vorstperiode voor de vogels gebruikt kunnen worden. De heren H. van Dongen en C. A. Re gensburg de Mooy uit Den Haag hebben na de pauze verteld over de vogels in Jaarfeest van „Rhode" BRUINISSE. Door de jeugdclub „Rhode" werd onder leiding van mej. J. C. Padmos een uitstekend geslaagd jaarfeest gevierd. Nellie van Duivendijk zette in dicht vorm, uiteen wat en waar de jeugd club werd opgericht en hoe de vergade ringen worden verdeeld in een ernstig en een minder ernstig gedeelte. Verder wisselden, nadat men met een bijbels opstel en een daarbij passend gedicht door Anneke dë Jonge en Rina Bal, was begonnen en declamatie, zang en voor dracht elkaar af. De toneelstukjes wer den goed gespeeld, waarbij het komi sche meer bij het publiek insloeg dan het ernstige. Maar de leidster had er kennelijk naar gestreefd bij de samen stelling van het programma, dat men via een ernstig begin, naar een komi sche middenmoot weer in een ernstiger sfeer ZOU eindigen. 'riet in de waterleidingen en sloten lijkt goede resultaten af te werpen. Te smal Ten slotte wees de heer Van Aren thals op het feit, dat de toegangswegen naar de nieuwe weg over de dam in het Veerse Gat zowel op Walcheren als op Noord-Beveland nog niet gereed zijn. Het verkeer zal daarom voorlopig nog moeten worden geleid over de te smal le polderwegen in het waterschap. Enkele leden van het dagelijks be stuur hebben een bespreking gehad met de Commissaris van de Koningin en technici van Provinciale Waterstaat, zo deelde de dijkgraaf mede. Het ligt KAPELLE. Zonder een tegenstem is zaterdagavond besloten tot een fusie van de ring-kring oostelijk Zuid-Beve land van de geref. jeugdverenigingen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst onder leiding van de heer W. Traas in de consistorie van de geref. kerk te Kapelle. De stemming voor de fusie le verde geen enkel probleem op. Na de stemming werd door vier bestuursleden in een samenspraak een terugblik ge worpen op het verleden. Een vlot ver loop kreeg voorts de behandeling van de artikelen van het reglement. Na de pauze werd die voorzittershamer over handigd aan Ko Kole te Yerseke. De heer Traas stelde zich niet meer her kiesbaar. Het verdere deel van de avond, waarvoor een goede belangstel ling bestond, werd gevuld met zang en spel. Het nieuwe bestuur van de ring- kring bestaat naast Ko Kole uit de da mes L. Zuidweg te Yerseke, L. Joosse te Kapelle, en N. Dijke te Kruiningen en de heer J. Jille jr. te Kruiningen. KRUININGEN. In de ned. her vormde kerk wierd zaterdagavond een zangavond gehouden door de chr. gem. zangvereniging „Jubilate Deo". Aan de ze zangavond werd medewerking ver leend door het ned. herv. kerkkoor te Krabbendijke, de gem. zangvereniging „Crescendo" te Kruiningen, het ned. herv. kerkkoor te Wemeldinge, en het mannenkoor „Zang en Vriendschap" te Kapelle. Als organiste verleende mej. M. Kok te Kraibbendi'jke haar medewer king. Elk koor zong een aantal liederen onder leiding van de eigen dirigent. De samenzang stond onder leiding van de dirigent van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" te Kapelle, de heer J. Kousemaker te Goes. Voor de zanglief hebbers was er veel te waarderen. Aan het begin van de avond sprak ds. J. H. J. Hoffman, ned. herv. predikant een welkomstwoord. Ds. J. Koolstra, gere formeerd predikant sprak een slot woord. De collecte voor de reclassering heeft in Haamstede ruim zeventig gul den opgebracht. 9 In de maand september werd in de spaarbank van de Boerenleenbank te Krabbendijke ƒ333.682,09 ingelegd en ƒ287.372,38 terugbetaald. in de bedoeling om de weg over de dijk tussen de Onrust- en Jacobapolder, lopend vanaf de Noordweg tot bij de geasfalteerde weg in de Jacobapolder (de zgn. Langeweg) te asfalteren. De provincie is bereid een subsidie te ver lenen tot een bedrag van 10.000 gulden. Verder is er het voornemen éénrich tingsverkeer in te stellen, alsmede een inhaalverbod. De hoofdingelanden besloten gisteren op voorstel van het dagelijks bestuur 17.500 te voteren om dit werk te kun nen uitvoeren. De firma Remeeus uit Kats zal gevraagd worden dit project ter hand te nemen. Er wordt naar ge streefd om het werk voor 27 oktober klaar te hebben. Ook in het oostelijke gedeelte van het waterschap nijpt het vraagstuk van de te smalle wegen. Met name de Noord-Langeweg tussen Kats en Co- lijnsplaat is een berucht obstakel. Op voorstel van het dagelijks bestuur werd besloten in deze weg een viertal wis selplaatsen aan te leggen, teneinde het voor het verkeer wat gemakkelijker te maken bij het passeren. BURGH—HAAMSTEDE Reeds ge ruime tijd gegeden heeft de sportvere niging „Burgh" plannen ondernomen om tot de uitgifte van een eigen club blad te geraken. Dezer dagen aan schouwde het eerste nummer van „Burgh-Nieuws" het levenslicht. In dit eerste nummer kan men lezen dat de onlangs uit Veere overgekomen schip per van de reddingsboot „Maria Caro lina Blankenheym" zich al aardig in Burgh „ingeburgerd" heeft, want de heer J. A. Minneboo heeft reeds in de strafcommissie van „Burgh" zitting genomen. Terloops vernamen wij dat de sport vereniging uit de Westhoek ook een jeugdcommissie in het leven heeft ge roepen waarvan de heer Steef Roos voorzitter is. Deze commissie hoopt reeds op vrijdag 13 oktober a.s. in het clublokaal van het „Van Zuijen" im portpark te Burgh bijeen te komen, teneinde o.a. de medewerking aan de komende feestavond en dd wintertrai- ning voor meisjes te bespreken- Het is verder de bedoeling dat periodiek enige rubrieken zullen verschijnen, waarbij zelfs aan de verjaardagen van de leden is gedacht. OUD-VOSSEMEER. Voor een korte vergadering kwam de raad van Oud- Vossemeer bijeen. 'De aangeboden be groting 1962 sloot met in ontvang en uit gaaf op de gewone dienst 316.054,21. Het was echter niet nodig dat men een beroep deed op in vorige jaren gekweek te overschotten, tot een bedrag van 6608,30. De post onvoorzien was 3000. Een commissie, samengesteld uit de he ren L. Istha, A. M. van Engelen en C. M. Dreegers, zal in een volgende verga dering over de begroting rapporteren. De raad besloot mede te werken aan het plan van de minister van O. K. en W. bij te dragen in het onderhoud van wind molens. In de eerste 1000,onder houdskosten van de enige in slechte staat verkerende molen in deze gemeen te zal het rijk veertig procent, de pro vincie tien en ook de gemeente tien pro cent betalen. Verder werd de havengeld- verordening, waarvan de goedkeuring op 1 januari vervalt, opnieuw vastgesteld met een kleine wijziging op het punt der abonnementen. Het laatste agendapunt, uitgifte in erfpacht van 435 vierkante meter volkstuingrond aan de Molenweg ten behoeve van de diepvries pluimvee slagerij Quist en Den Haan, werd aan genomen met zes tegen een stem, van de heer Istha. Deze wilde daarmede zijn ontstemming tot uiting brengen over het feit dat de ondernemer de grond reeds in gebruik nam zonder de huurders er in te kennen. De voorzitter zette uiteen dat van gemeentewege een voorlopige toestemming tot direct gebruik was ge geven onder voorwaarde dat de huur ders akkoord zouden gaan met een hen te verstrekken schadeloossteling. Geslaagd en bevorderd VLISSINGEN. Aan het Chr. streek ziekenhuis Bethesda slaagden voor het diploma A. ziekenverpleging de ver pleegsters E. J. H. Bolier, T. A. Ele- veld, T. Goudswaard, M. van Hekken, E. M. van den Heuvel, J. Jobse, A. P. Langedijk en M. van Westen. Van het tweede naar het derde leer jaar zijn bevorderd de dames N. D. Flipse, H. M. van der Plassche en W. Verhage. Van het eerste naar het twee de leerjaar zijn bevorderd de dames P. de Baare, P. J. Boogert, F. Engelse, S. C. Hondsmerk, W. Meiis, A. J. van Mourik, H. Murre, M. H. van Noorden, M. A. Rijnberg, F. E. Weststrate en J. P. Wisse. Drukte op nieuwe haven St. ANNALAND. Nu de bietenoogst in volle gang is, kan men op het ter rein van de nieuwe haven te Sint-Anna- land een grote bedrijvigheid constate ren. Ondanks het feit, dat er vele bie ten per as naar de suikerfabrieken worden vervoerd, zijn het ook de schip pers, die nu gebruik kunnen maken van de prachtige nieuwe haven, die voor het laden van bieten zeer doelma tig is ingericht. De meeste bieten worden per trek ker met aanhangwagen aangevoerd. Via de nieuwe toegangsweg naar de nieuwe haven, langs de garage van de heer P. Dekker en via de westelijke toegangswegvan de Molendijkseweg. KAPELLE. Het internationaal hengelconcours dat zaterdagmid dag is gehouden in het Kanaal door Zuid-Beveland is een over weldigend succes geworden voor de organiserende vereniging, de hengélclub „De Kanaalvissers" te Kapelle en een bijzonder genoege- lijke middag voor de 617 deelne mers aan dit hengelfestijn. Uit alle delen van Zeeland, uit Bra- bant, ja zelfs uit Limburg en vooral uit België waren de hengelliefhetobers naar Kapelle gekomen. De hengelclub „De Kanaalvissers' had alles voortreffelijk georganiseerd en om half twee 's middags ha'dden al le deelnemers hun hengel uitgezet. Het was een onafzienbare rij vanaf de Post- burg tot de Vlakebrug, een afstand van enkele kilometers. Tientallen controleurs en hoofdcontro leurs hielden een oogje in het zeil en hadden tot taak de gevangen vis te meten. De ene hengelaar had meer ge luk dan de ander en ook was de een meer bedreven in het hengelen dan de ander. Heel wat deelnemers slaagden er niet in een visje op de kant te slaan, KORTGENE. Het geschot voor 1960 in het waterschap Noord-Beveland is gisteren defi nitief vastgesteld. Dat gebeurde tijdens de algemene vergadering van het waterschap in hotel „De Stadswijnkelder". De definitieve vaststelling houdt in, dat voor de meeste polders het geschot iets omhoog gaat, terwijl voor enkele polders het bedrag enigszins lager wordt. Met dit besluit is een be langrijk werk afgesloten en is in betrekkelijk korte tijd een moei lijke materie door het griffie-per soneel tot een goed einde gebracht. Reeds eerder stelde de algemene ver gadering het definitieve dijkgeschot voor 1961 vast. De definitieve aanslagen voor 1959 zijn ook al lang de deur uit. De opschuiving van de datum van de geschotsverrekening naar 1962, waartoe Ged. Staten hebben besloten, is dan ook niet van toepassing op het water schap Noord-Beveland. Het bleek ook niet nodig, want het griffiepersoneel had de verrekeningen over de jaren 1959, 1960 en 1961 reeds klaar. Het gaat daarbij om 2000 aanslagen. Het geza menlijk verzoek van de geconcentreer de waterschappen aan Ged. Staten, om de geschotsverreikeningen niet meer over de drie genoemde jaren te doen plaats vinden, was dan ook niet ondertekend door het bestuur van het waterschap Noord-Beveland. De andere voorste'len werden zonder weinig op- of aanmerkin gen aanvaard. Enkele pachtprijzen van verpachte percelen bouw- en weiland en dijken werden herzien. Met de Ned- Wa- terschapsbank N.V. te Den Haag werd een kasgeldlening aangegaan tot een maximumbedrag van 1.200.000 ter verdere voorlopige financiering der zgn. aanpassingswerken. Tevens werd met dezelfde bank een rekening-courantovereenkomst aange gaan tot een bedrag van 100.000 gul den. Excursie De dijkgraaf, de heer M. W. van Arenthals, kwam voorts met het idee om met alle hoofdingelanden een ex cursie te maken door het waterschap. Het is dan de bedoeling, dat de gezwo renen uit elk district met zijn hoofdinge landen de uit te voeren werken gaat bekijken in het eigen district. Dit zal gebeuren nadat de begroting 1962 van het waterschap is verschenen. In con cept is deze begroting vrijwel klaar. Daarna zullen alle hoofdingelanden de werken in het gehele waterschap in ogenschouw nemen. Na de excursie zal dan een koffiemaaltijd worden aange boden, gevolgd door een algemene ver gadering van het waterschap. Dit idee vond weerklank. Alvorens de (korte) agenda van het waterschap zelf aan de beurt kwam voor afhandeling hebben de hoofdingelanden zich eerst bezig gehouden met enkele zaken betreffende de calamiteuze water keringen Vlietepolder, Onrust, Jacoba en Anna Friso, Jonkvrouw Annapolder en de Leendert Abrahampolder. De af werking van deze punten nam niet vee] tijd in beslag. Anker verloren HANSWEERT. Het sleepschip „Bilderdijk" van N.R.V. te Rotterdam ledig onderweg van Rotterdam naar Antwerpen, verspeelde een klipanker van 900 kg in de buitenhaven te Hans- weert. Het berglngsbedr. Polderman heeft opdracht gekregen van de rederij om het anker te vissen, wat echter tot he den geen resultaat heeft opgeleverd. terwijl anderen dat verschillende ke ren konden doen. Tesamen vingen de 617 hengelaars 53 kg vis, wat volgens deskundigen een zeer behoorlijke vangst is. Bij een zo grote deelname was er vooraf niets te zeggen van de kansen van de deelnemers op de prijzen en er heerste dan ook veel spanning toen bur gemeester H. G. van Snylekom zater dagavond in hotel „De Zwaan" de prij< zen bekend maakt. Daarbij bleek dat de eerste prijs door E. Proos uit Kloetinge met 970 punten. De tweede prijs was voor J. Herman uit Grubbenvorst (Limburg) met 880 punten. Deze kreeg een electrische was. machine. Zijn broer, W. Herman uit Grubbenvorst, kreeg de derde prijs (een fiets) met 870 punten. De verdere prijswinnaars waren: 4. A. de Beer, Axel 730 pnt.5 F. P. Fe- lius, Kattendijke 685 pnt; 6 J. Vergou we, Terneuzen, 680 pnt; 7 A. van Belle- ghem Burgerhout (B) 660 pnt, 8 G. Heer spink, Kapelle 650 pnt; 9 Mevr. Boey- mans, Wielrijk (B) 630 pnt; 10 H. Snoeijs, Sluiskil 600 pnt. Advertentie nnri tMuuM Cluhprijsen Ook voor de verschillende, clubs die in verenigingsverband deelnamen wa ren prijzen beschikbaar. De eerste prijs in deze groep was voor de hengelaars uit het Limburgse Grubbenvorst. De tweede, derde en vierde plaats werd bezet door „De Zeebaars" uit Scher- penisse. 5 „De Karper" uit Bergen op Zoom. 6 „De Zeebaars", Scherpenisse; 7 „De Oosterscheldevissers" uit Zierik- zee; 8 De Antwerpse veecentrale uit Antwerpen; 9 Juniorenclub van „De Zeebaars" Scherpenisse. Bij het uitreiken van de eerste prijs aan een Nederlandse hengelaar werd het Wilhelmus gespeeld, terwijl bij het uitreiken van de eerste prijs aan een Belgische deelnemer het Belgische volkslied werd gespeeld. Deze wedstrijd telde eveneens mee voor het Oosterschelde kampioenschap 1961. Dit werd gewonnen door A. de Jonge, lid van „De Zeebaars" nit Scher penisse. Ook de tweede en derde prijs van het Oosterschelde kampioenschap 1961 waren voor leden van deze hen gelclub resp. de heren A. v. d. Hoek en L. J. de Graaf. Alle deelnemers waren vol lof over deze prachtige hengelmiddag onder ide ale weersomstandigheden. De hele mor gen had het geregend maar tegen de tijd dat de wedstrijd begon kwam de zon door en die liet verder geen ver stek meer gaan deze middag. De heren Herman uit het Limburgse Grubbenvorst vertelden ons dat zij met vier mensen waren gekomen om eens te kijken hoe er in Zeeland gehengeld kan worden. Zij gingen naar huis met een electrische wasmachine en een nieu we fiets en bovendien de eerste prijs van de clubprijzen. Zij gaven de verze kering dat er het volgend jaar min stens een bus vol Limburgse hengellief- hebbers komt naar het hengelfeest in het Kanaal door Zuid Beveland. PDubbel-ribsteek bretelbroekje Wol versterkt met Perion. VUt-en pluisvrij volgens M.U.K.-patent. Keuze uit 8 kleuren.Makkelijk te was sen-moeilijk te slijten. 1-6 jaarVanaf IET OP HET DELANA ETIKET I ZIERIKZEE Het is op Schouwen Duiveland een groot gemis, dat de korfbalsport in de wintermaanden ge heel lam lift. Wanneer begin septem ber de zomeravondcompetitie afgeslo ten wordt moet men weer tot maart van het volgende jaar wachten om weer in actie te kunnen komen. Dat zo'n lange rustperiode bij de Scliouwse korfballers alleen maar ongunstige ge volgen moet hebben kan men zich le vendig voorstellen. Vooral de lichamelijke conditie van de damesleden laat in het vroege voor jaar vaak te wensen over. Bij de he ren ligt dit iets gunstiger omidat zij in de wintermaanden vaak als ne. vensport de voetbalschoenen aan trekken en een balletje gaan trappen en dus wel op conditiepeil blijven. Elk voorjaar moeten de dames er dan ook opnieuw „inkomen" en dit kan men dus alleen maar wijten aan de gedwon gen rustperiode in de wintermaanden. Erg belangrijk is verder dat de ver enigingen in de winter het onderlinge contact missen. Alleen het opvoeren van een toneelstukje of jets van dien aard kan niet voldoende zijn en dat doet men trouwens de laatste jaren ook al in veel mindere mate dan vroeger. Tussendoor houdt men dan nog eens een vergadering en ziet men elke maand de contributiebode aan de deur om de onontbeerlijke penningen voor de kas te innen, maar hiermede is al le contact wel opgesomd. Wil men echter op Schouwen de korf balsport blijven beoefenen d'an zal men tot de nodige activiteiten in de winter moeten komen. Vorig jaar heeft men een goede com pensatie gevonden om de winter wat BRESKENS. 't Was als jongen van elf jaar dat Piet Brakman uit „de Groe" voor de eerste keer met „de mu ziek" meeging. Hij had een jaar geleerd en was „volleerd" ver klaard. Met een grote camion, getrokken door twee struise boerepaarden, ging de muziek vereniging EMM uit Groede ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Biervlietse mu ziekvereniging naar het festi-ua! in de plaats van Willem Beu- kelszoon. Deze tocht bepaalde de liefhebberij van Piet Brak- Trouwens, thuis was de muziek hem al met de paplepel ingegoten. Zijn grootvader was een van de me de-oprichters van de muziekvereni ging en zijn vader was er jaren lang voorzitter van. Niemand had echter in 1911 kun nen denken dat het kleine joch dat zo parmantig zijn toeter hanteerde het in de muziekwereld van West- Zeeuws-Vlaanderen nog ver zou brengen. Piet Brakman presteerde het om op 24-jarige leeftijd al kapel meester te worden van „Eendracht maakt macht". Een functie die voor hem een bar zware taak was, omdat het die tijd niet meeviel een dorpsorkest bij uitstapjes in het ga reel te houden. Een jaar later werd op de jonge kapelmeester van Groedes fanfare een beroep gedaan om ook in Sinte Pier (het latere Nieuwvliet) een muziekvereniging op te richten. Dit lukte met vereende krachten. Brak man zwaaide ook hier de dirigeer stok, die hij evenals in Groede tot 1941 bleef hanteren. Toen kreeg hij last met de Cultuurkamer. Bo vendien had hij geen fietsbanden meer om de afstand tussen Bres- kens, waar hij zich inmiddels geves tigd had, en Groede te overlappen. Levendig staan in Brakmans ge heugen nog de herinneringen ge griefd aan het wel en wee van de West-Zeeuws-Vlaamse muziek in de afgelopen vijftig jaar. Guitig vertelt hij dat er in Groede een touwslager in het orkest zat, Bram van Luijckdie zo hard blies dat de (petroleum)lampen ervan uit gingen. De oorlog bracht een harde slag aan de muziek toe. Piet Brakman moest zijn gewest verlaten, maar keerde na de bevrijding weer naar waarvan in 1938 gewoon lid was ge worden, terug. Groede en Nieuwvliet hadden inmiddels een andere direc teur gekregen. In 1952 werd Brak man, bij de visserijfeesten, kapel meester van de vereniging in Bres- kens. Dat is hij nu nog met graag te. Het bezoeken van concoursen vindt Brakman een prettige bezig heid. „Je leert er veel maar je kunt nu eenmaal niet altijd een eer ste prijs halen. Ontspanning, liefde voor de muziek, maar bovenal het dienen van de dorpsgemeenschap moet hét doel zijn van een muziek gezelschap in een kleine gemeente. Muziek moet ook voor de dirigent pure liefhebberij zijn en geen winst bejag." De Zeeuwse muziekschool ziet Piet Brakman beslist niet als een concurrent. Integendeel. „Maar wel moest die muziekschool veel meer doen aan het opleiden van amateurdirigenten uoor het dorps muziekleven. Ik ben door schade en schande op dit gebied wijs ge worden. Echte beroepsdirigentën zijn voor dorpsorkesten onbetaal baar." We moeten Brakman de hand drukken. In de kelder onder de gro te woning aan de Kade wachten de leerlingen van de muziekvereniging. Trots vertelt de 61-jarige Piet Brak man nog dat zijn kleindochter Wil ly (8) al eveneens haar partijtje meeblaast. Hoe kan het ook anders met zo'n grootvader. Brakmans muziekvereniging „Uit het Volk, Voor het Volk" te Breskens gaat hem zaterdag iu de bloemetjes zetten. Het zal deze sym pathieke dirigent, op wie nooit te vergeefs een beroep gedaan werd, die dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. korter te maken door in de gymnas tiekzaal van de openbare school te Nieuwerkerk een microcompetitie te organiseren, die buitengewoon prettig is verlopen. Wij vernemen nu van de S.D.K.B. dat het ook deze winter weer in haar be doeling ligt een dergelijke competitie te organiseren. De zaal te Nieuwerkerk is weer beschikbaar en het wachten is dus alleen maar op de inschrijvingen van de aangesloten verenigingen. De ze wedstrijden kunnen echter niet eer der dan begin januari 1962 beginnen. Aansluitend aan deze microwedstrij- den hebben nu echter enkele vereni gingen kenbaar gemaakt dat men wel iets voelt voor een wintercompetitie op zaterdagmiddagen. Wanneer inderdaad de nodige clubs hiervoor voelen zal men dus nog dit najaar en zo mogelijk in het vroege voorjaar een dergelijke competitie kunnen organiseren. Verder heeft de S.D.K.B. plannen om op woensdagmorgen een schoolcompe- titie te organiseren voor middelbare scholen. BERGEN OP ZOOM, 9 olct. Sla 5—11; andijvie 819; savoye kool 13C5; rode kool 8—9; witte kool 711; uien 513; tomaten 2)2—#0; .bloemkool 11—57; snijbonen 74103; stab dub princ 58—'83; bospeen 12—3/1; was- peen 12—25; prei .1019; spruiten 28—57; spi nazie 623; kroten 1110; komkommers 10 22; aardbeien 60250; appelen: Golden Cham pion 197206, Alice 159165, Goudreinette 36'60, Glorie van Holland 4603, Cox Oran ge 44—<65; peren: Doyenne Comm. 54—82, Saint Remy 19—2, Legipont 41—46, Giezer Wiedeman 32—38. VEILINGBERICHTEN GOES, 9 oktober Export en Industrie vei ling: Cox's Orange Pippin ikl. I 80/85: 91, 75/80 96, 70/75 98, 65/70 87, 60/65 68. kl. n 80/85 78—84, 75/80 85—92, 707/5: 8295, 65/70 7091, 60/65 78; goudreinet te kl. I 95/105 60, 85/95 61, 75/85 64, 62, 65/75: 57; II D 45, grof 47, 30—48, fijn 62, 657/5 57; n D 45, grof 47, 30—48, fijn 39; Jonathan kl. I 80/85 61, 75/80 70, 70/75 69—70, 65/70 65 60/65 52; kl. H 80/85 55, 75/80 57, 70/75 58, 65/70 57, 65/75 62; Saint Remy kl. I 85/95 31, 75/85: 606/5: 44; Laxton's Superb kl. I 70/75: 62, 65/70 61, 60/65 48, II D 35; kl. II 80/85: 55, 75/80 60, 707/5 62, 65/70 57, 60/65 45; sterappel kl. II 65/75 66, 55/65 54. II D 29: Lomibarts Calville kl. I 80/90: 58, 70/80: 62; Br. Alex Lucas kl. I 85/95 63 75/85-: 73, 65/75 69, II D 32; kl. II 85/95 57, 857 65/75: 69. H D 32; kl. H 85/95 :57, 75/85: 64, 37, 657/5: 34, H D 24; kl. II 85/95: 27, 75/85 35, 65/75 33; Comtesse de Paris kl. I 75/85 48, 65/75 49, 55/65 38, II D 12; kl. n 75/85 43 65/75 44, 55/65 34; Zwijn- drechtse wijnpeer kl. I 60/70 39, 55/60 39, 50/55 29; kl. II 60/70: 40, 55/60: 37, 50/55: 27, II D 7.50; div. appels kroet 29. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 6475, fijn 44; Glorie van Holland grof 47—50, fijn 4243; Laxton's Superb grof 4344, fijn 3138; Goudreinette fijn 40. stek 1115; Sterappel ,grof 40, fijn 32; Jonathan grof 44; Br. Alex Lucas grof 24r-27, fijn 1012; Saint Remy grof 15—17, fin 13—15; Leigipont grof 25, fijn 10; Comtesse de Paris grof 19; Zwijndrechtse wijnpeer grof 21, fijn 11—12; druiven I 160—'170, II 150—160. Per doos: Bramen I 32—39, II 33; Aardbei en I 88, H 42—79. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 49, All 48, Bil 2030, afw. 12—32; komkommers A 24—27, B 11—15, C 10—ill; kropsla n 5—9; per bos: Kroten 15; wortelen 3040; per kg: Tomaten A 26—46, B 20—54, C 20—35; Prei I 20—21, n 16; Dubb. pr. bonen I 53, II 48—62 pronkbonen I 5765; stoksnijbonen 84; Peen 510; andijvie I 79, II 79; groene sav. kool 4.5015; witte kool 69; witlof afw. 65, stek 45; aardappelen 8; rode kool 4.5015. TEiRNiETTZEN, 9 okt. Sla 6,10—11,40; bloemkool a2 2148, b2 ,1124, c2 1112, afw. 1120; knolselderij 4; witte komkommer 8 12; meloenen 2 22—27; per bos: peen 2 34 36; kroten 1011; per kg: bintjes 1 8,70 9,90; andijvie 817; stoksnijbonen 2 85; princ bonen 2 4654; sabo 2 4049; kroten 515; rode kool 515; savoye kool 7112; witte kool 7; spinatzie 3135; tomaten a2 37—'43, b2 38, c2 22—25; uien 12—14; waspeen 10—35; per doos: a'arfdbeien 1 4457, 2 26—05; appelen: Glorie van Holiland 2.75. 58, 65 5556. 1.1' d 43—45, 111 gr 4046, 111 f 38-39. Kroet 30, Goudreinette 111 gr 45—48, Franse Bellefleur llll .gr 40—42, I'll f 24, Zoete appelen val 32; peren: Saint Remy 111 gr 26. COLIJNSPLAAT, 9 okt. Export gar nalen 639 8 kg 104158; handelsgarnalen 1182 kg 81106, schar 8 kg; schol 50 kg; bot 311 kg; wijting 4 kg; tong 222 kg; pa ling 33 kg; rog 67 kg; tarbot 1 kg; visiever 5 kg; kabeljauw 3 kg; onges. vis 118 kg. Begrafenis J. Stevense HAAMSTEDE. Onder grote be langstelling is zaterdagmiddag het stof felijk overschot van de heer J. Stevense begraven. Aan het geopende graf sprak een neef van de overledene, ds. H. Ste vense uit Dordrecht woorden van troost. Hij las vervolgens psalm 90. Een schoonzoon van de overledene, de heer IC. Prins uit Bleskensgraaf dankte voor de belangstelling. ARNHEM. De 28-jarige vee- verloskundige J. A. W. uit Wehl stond gisteren voor die Arnhemse rechtbank terecht, omdat hij een ihond na een verdovende injectie met de keizersnede van zes jongen had verlost. De kantonrechter in Terborg had hem daarvoor twee boetes van 12,50 gulden opgelegd. W. zou niet bevoegd zijn injecties te geven en de keizersnee toe te passen. „Het was dringend nodig", verde digde W. zich. „Ik deed het om te proberen het leven van het moeder- dier te redden. Bovendien ben ik van mening dat dit tot de taak van een verloskundige behoort". Een deskundige zei, dat een verlos kundige geen keizersnede mag toepas sen op grote dieren. „Over huisdie ren wordt evenwel niet gesproken", verklaarde hij. Een andere getuige deelde mee: „Medisch gezien is de keizersnee een kwestie van verloskunde. Zulk een operatie moet evenwel voorbehouden blijven aan veeartsen". De officier van justitie was het daar helemaal mee eens. Hij eiste twee boetes van honderd gulden. „Een veeverloskundige", zo betoog de de verdediger, „mag volgens de wet normale en abnormale verlossin gen verrichten". „Alleen dierenart sen mogen injecties geven", ging hij verder, „maar de wet staat dat óók toe aan hen, die zijn toegelaten tot het uitoefenen van beperkte dierge neeskunde. En daar rekende hij vee verloskundigen ook onder. Cl f yÊm ft \wo'met r'ml rits- i J j V sluiting f\ dieuze 7*%/ v kleuren. 2-13 jaar. 4.50-8.501 I, Marquisette petticoat. Geheel dubbel 2.60 m. wijd, 4 kleuren. 2-13 j 3.95-6.75 Wollen handweef, \j kleuterjurkje, O 4 pastel- &"'^/l1-5 jaar Cif' .^7.95-8.95 •fs Moderne meisjes peignoir. Grappige Abv gedessineerde moltonné tinten. 2-13 jaar m^'As.so- - NATUURLIJK. BABY- KLEUTEF l- ÉN KINDERKLE 'DING KOC PT MEN BIJ c A m

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5