Koudekerke kreeg gloednieuw boerenleenbankgebouw gupa TAMSE N.V. - GOES ONTDEKKINGSTOCHT DOOR HET BRAAKMANGEBIED COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK SPAARBANK VOOR IEDEREEN Smerdiek krijgt vestiging van constructiebedrijf Verbazingwekkende groei in laatste tien jaar „Excelsiorte Kruiningen naar wereldmuziekconcours Fa. HUIBREGTSE Aannemingsbedrijf P. FLIPSE TE KOUDEKERKE Waterman Zaamslagse harmonie (75 j studeert voor promotie Voorzitter bijna Doortrekkers maken zich gereed voor de reis naar het zuiden Zeeuwsch Dagblad Zo hoort het Waardering „Burger-oorlog" Twee praalrijdende broers in Middelburg gevat BURGEMEESTER DREGMANS HANTEERDE DE SLEUTEL Kloek WHITE OWL Staatssecretaris opent werkplaats GROOT CORPS IN KLEIN DORP 50 j. muzikant Man bedolven onder net met bieten Wij leverden en verzorgden de ELEKTRISCHE INSTALLATIE van de nieuwe Boerenleenbank te Koudekerke De CENTRALE VERWARMING in de Coöp. Boerenleenbank te Koudekerke De nieuwe Coöperatieve Boerenleenbank TE KOUDEKERKE werd gebouwd door: TRAMSTRAAT 15 KOUDEKERKE Dronken automobilist maakte brokken Zware kluif voor muziekliefhebbers in Middelburg Herdenking halve eeuw Groene-Kruis Zaamslag Gebrs. Van Lammeren in Halsteren Dinsdag 10 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk ]N NIEUWDORP is zaterdagmiddag een nieuw schoolgebouw officieel geopend. In tegenwoordigheid van 'de leer lingen der school, de ouders en leden van de schoolvereniging. Bovendien waren talrijke autori teiten aanwezig. Hierboven staan drie zinnen. Ze zijn met opzet in deze volgorde ver meld, want het is een volgorde, die men niet dikwijls kan gebruiken. Het komt namelijk de laatste jaren meer en meer voor dat nieuwe school gebouwen worden geopend in tegen woordigheid van alleen een groot aantal autoriteiten. De leden van de schoolvereniging, de ouders en de kinderen mogen pro beren dan van verre een glimp van het grootse gebeuren te aanschouwen. De opening van een schoolgebouw ontaardt dikwijls in een autoriteiten middag. De direct belanghebbenden de kinderen en hun ouders wor den vertegenwoordigd door bestuurs leden in zwarte jassen en streepjes broeken. Zij worden echter slechts v ertegenwoordigd. Maar zaterdagmiddag bij de opening van het nieuwe gebouw van de Chris telijke school in Nieuwdorp waren de ouders en de kinderen er bij. Zo hoort het ook! TN DE ZATERDAG gehouden alge mene vergadering van de Provin ciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis", heeft 'de heer Jhr. I.. R. H. Q. Röell afscheid genomen als voorzitter van deze vereniging. De heer Röell werd in 1933 be stuurslid en in 1945 voorzitter van het Groene Kruis in Zeeland. Hij heeft enorm veel werk verricht voor deze vereniging, die hij in bijzonder moqjljjke jaren heeft gepresideerd. Wij denken hierbij aan de eerste na oorlogse jaren en aan de periode van en na de ramp van februari 1953. Dank zij mede 'de vasthoudendheid, de diplomatieke gaven en de bestuurs- capaciteiten van de heer Röell heeft de gezondheidszorg, zoals die door het Groene Kruis wordt beoefend ei voorgestaan, zich in ons gewest bui tengewoon gunstig ontwikkeld. Zeeland is de heer Röell veel dank verschuldigd. MAD AT de socialisten het regerings kasteel hadden verlaten, is er uit deze hoek en niet alleen daaruit bij voortduring op gewezen dat de leiding van de regering in zwakke handen was. Telkens werd gezegd dat het leider zijn ook leiderschap vraagt. En terecht. Natuurlijk geldt dit niet alleen voor de leider van een regering. Voor de oppositie geldt precies hetzelfde. Al leen mogen we dit wel vaststellen dat het leiderschap in de rol van oppo sant minder vraagt en ook minder moeilijk is dan dat van leiding geven aan een regeringsteam, samengesteld uit verschillende politieke stromingen. Steeds duidelijker blijkt dat zelfs de minder moeilijke rol van leider der oppositie op zijn minst even slecht wordt vervuld dan de door de socia listen zo vaak bekritiseerde functie van minister-president. Buiten de socialistische kring was het reeds lang bekend dat de heer Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, zich vrij slecht van zijn taak kweet. Sinds zaterdag blijkt nu overduidelijk dat ook in eigen kring er een sterke groe pering het leiderschap van de heer Burger niet langer meer aanvaardt. Op scherpe wijze wordt de falende leiding door het socialistische dagblad Het Parool aan de orde gesteld. En terecht. Want nog minder leiderschap dan de minister-president heeft de heer Burger ons in de laatste jaren getoond. Ongetwijfeld zal dit de P.v.d.A. stemmen kosten. Wil deze partij voor de verkiezingen van 1963 tonen dat zij ook nog over andere leiders beschikt, dan zal de oppositie het leiderschap op korte termijn aan een ander dienen op te dragen. Alleen op die wijze kan de „Burger-oorlog" snel worden beëindigd. MIDDELBURG. Twee jongeman nen zijn zaterdagavond in Middelburg wegens praalrijden (joyriding) aange houden. Na te zijn opgesloten in het bureau van de gemeentepolitie zijn zij later naar Schiedam overgebracht. Het waren de twintigjarige Ch. A. R. uit Amsterdam en diens zeventienjarige broer C. J. R., uit Schiedam. Zater dag namen zij in Schiedam plaats in een auto, die niet van hen was maar toebehoorde aan een inwoner van Rot terdam. Zij maakten er een fijne dag van en reden helemaal naar het voor hen onbekende Zeeland. In Middelburg werden zij aangehouden, waarbij de politie constateerde dat het hier niet een geval van echte diefstal betrof maar een kwestie van praalrijden. De eigenaar, die meer dan een auto be zat, had toen de politie met hem in verbinding trad, de wagen nog niet ver mist. (Advertentie) C o KOUDEKERKE De officiële opening van het nieuwe boeren leenbankgebouw van Koudekerke is gistermiddag met de nodige en gepaste feestelijkheden geschied. Burgemeester J. L. Dregmans ontving uit handen van de tienjarige, keurig' in Zeeuws kostuum gestoken, Nelleke Jongepier dochtertje van de kassier een spaarbankboekje waarin zich de sleutel van het nieuwe bankgebouw bevond.. De burgemeester kweet zich uitstekend van zijn taak en ontsloot onder een batterij flitsende blitzlampen de voordeur. Voor deze plechtigheid had de heer A. Oudkerk, inspecteur van de centrale bank, de vlag van de bank in top ge hesen, daarbij geassisteerd door enige bestuursleden van de boerenleenbank. De voorzitter van het bestuur, de heer J. Tevel, had de aanwezigen in hotel Walcheren begroet, waarna een kleine processie zich naar het gebouw, staan de in het uitbreidingsplan west van de gemeente, spoedde. Nadat de deur, als vermeld, was ontsloten, konden de vele genodigden het fraaie, ruime en kloeke gebouw van binnen bewonderen. Het bestuur uit een groot kantoor met een balie, een vergaderzaal en een kluis. Een verdieping hoger bevindt zich de kassierswoning. In hotel Walcheren te ruggekeerd ging de heer Tevel, de aan wezigen eerst voor in een dronk op het welzijn van de bank waarna hij een kor te historie van de bank schetste. Hij wees zijn gehoor op de niet verwachte grote ontwikkeling van de bank in de laatste jaren. Hij zei dat de bank zijn dienende taak niet slechts 'beperkt had gehouden tot het agrarische gedeelte van de bevolking maar van lieverlee een algemene bank was geworden, waar ook Koudekerkse middenstanders en za kenlieden hun geld kwamen brengen. Hij zei dat de bank 53 jaar geleden werd opgericht, wat voor die tijd een hele onderneming betekende. De bank was toen gevestigd in de woning van de kassier, de heer A. Aarnoudse. Het kleine boompje toen geplant, groeide voorspoedig ofschoon dat in de eerste jaren in een zeer bezadigd tempo ging. De heer C. Jongepier, grootvader van de huidige kassier, nam de taak van de heer Aarnoudse over. De bank verhuis de toen naar de Noordstraat. Na de oorlog, toen de eerste misère achter de rug was, begon de verbazingwekkende groei van de bank zich af te tekenen. De heer C. P. Jonigepier werd tot kassier benoemd en de bank werd gevestigd in diens woning aan de Middelburgse straat. Het werd toen ook noodzakelijk voor het eerst aan personeelsuitbreiding te denken. Het werk nam desondanks zo'n om vang aan, dat de behuizing te eng werd en het bestuur en de Raad van toezicht van de bank besloten een nieuw bank gebouw neer te zetten. Alles bij elkaar duurde liet echter nog drie jaar voor de plannen waren verwezenlijkt. De heer Tevel zei dat in 1959 opdracht aan de architect werd gegeven de plannen op te maken, dat een jaar later het werk werd aanbesteed en dat op 28 fe bruari van dit jaar de eerste steenleg ging plaatsvond. Vijf honderd spaarders De heer W. P. Roose, hulpkassier van de bank, hield een korte uiteenzetting met betrekking tot cijfers en getallen in verband met de bank. Hij zei dat de bank in 1909 startte met 44 leden, die een totaal van 73.000.— aan spaar gelden met zich brachten. Thans is het ledental 510 en stond er op 6 septem ber van dit jaar voor liefst 3.960.000 aan spaargelden. Het aantal van ruim vijfhonderd spaarders betekende, aldus de heer Roose, dat bijna elk Koudekerks gezin lid van de boerenleenbank is. Wat de voorschotten betreft zullen deze dit jaar meer dan ƒ800.000 bedragen. De totale omzet verleden jaar bedroeg 13.750.000.de verwachting is dat dit jaar de vijftien miljoen gulden ruim zal worden gepasseerd. Nadat de heer C. P. Jongepier, de kassier, nog een kort woord aan pro paganda ter gelegenheid van de opening van de bank had gewijd, overhandigde voorzitter Tevel burgemeester Dreg mans als dank voor de verrichte ope ning een bordje en een roman terwijl de kleine Belleke ook met een presentje werd verblijd. Onder de sprekers, die tijdens het di ner, de genodigden aangeboden, nog een woordje hadden te spreken, bevond zich ook de burgemeester. Hij wees er nog eens op dat de Koudekerkse Coö peratieve Boerenleenbank geen specifie ke boerenleenbank meer is maar een algemene strekking heeft verkregen. Hij noemde de bank ook belangrijk voor het toerisme. Toch vond hij het zeer juist dat de historische naam van Coöperatieve Boerenleenbank" is ge handhaafd. Hij besloot zijn rede met het bestuur gelukwensen namens het gemeentebestuur aan te bieden met het verkregen nieuwe gebouw, dat hij als „eenvoudig maar degelijk" typeerde. UNION 22 ct SENORITAS 14 ct UILTJE voor de kenners KRUININGEN. De mandoline vereniging „Excelsior" heeft vooral de laatste jaren van zich doen spre ken. Het jaarlijkse concours voor mandoline verenigingen in Neder land is voor deze onder leiding van de heer B. Leijs staande ver eniging een aantal jaren het hoog tepunt geweest. Tweemaal achter een, in 1959 en 1960 kwam men met het hoogste aantal punten en daarmee de wisselbeker, naar huis. Dit jaar behaalden de mandolinis- ten het op een na hoogste aantal punten. Het staat thans vast, dat Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke kreeg van de tienjarige Nelleke Jongepier, dochter van de kassier, de sleutel aangeboden waar mee hij gistermiddag onder een grote publieke belangstelling offi cieel het nieuwe boerenleenbank gebouw ontsloot. deze vereniging zal gaan deelne men aan het wereldmuziekconcours te Kerkrade. Dit muziekconcours wordt een maal per vier jaar gehouden en deelname staat slechts open voor die verenigingen die daarvoor wor den voorgedragen. Onder de deel nemende verenigingen een vrij groot aantal buitenlandse verenigin gen, die in hun eigen land tot de uitblinkers behoren. Welnu, Excel sior zal onder de mandolinevereni gingen de eer van Nederland die nen hoog te houden, tegenover Ita liaanse, Spaanse en zelfs een Alge rijnse vereniging. Het spreekt wel haast, dat Excelsior zijn uiterste best zal doen die eer waardig te tonen. Zij bereidt zich thans voor op dit concours. En bij deze eerste voorbereidingen is aan het licht ge komen, dat een aantal instrumenten nodig vernieuwd moest worden, en voor die vernieuwing van die ir> strumenten ontbreekt het de ver eniging aan contanten. Om hierin te voorzien zal worden getracht de benodigde gelden te verkrijgen door hte houden van een bazar. Die ba zar heeft nu reeds grote belangstel ling en men verzekerde ons, dat di verse nationale industrieën hiervoor prachtige prijzen hebben beschik baar gesteld. Deze bazar wordt ge houden op zaterdag 21 oktober a.s. Omdat „Excelsior" van mening is, dat deze bazaar moet slagen, zal men trachten met muziek van enkele gezelschappen, w.o. het tam boers- en pijperkorps uit Goes de ze dag op te vrolijken. Maar zelfs daarbij wil men het niet laten, want het programma vermeldt bo vendien nog een puzzelrit voor auto's, motoren, bromfietsen en fiet sen. En het mag gezegd worden, ook hiervoor zijn prachtige prijzen beschikbaar. Al wil men niet ver helen dat ook dit een onderdeel vormt van hun -actie om aan geld te komen voor nieuwe instrumenten. MIDDELBURG. De staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezond heid, de heer B. Rooi vink, zal op vrij dag 10 november a.s. in Middelburg de nieuwe gemeentelijke sociale werk plaats officieel openen. De te Colijnsplaat gehouden collecte voor het Nationaal Bureau voor Reclas sering heeft 41.95 opgebracht. ZAAMSLAG. De Zaamslagse har monie „De Volharding" zal woensdag 18 oktober 75 jaar bestaan. Festivitei ten staan op deze jubileumdag niet op het programma. De eigenlijke viering heeft in feite trouwens al plaats ge vonden. Deze viel samen met het gro te concours dat in mei (op Hemel vaartsdag) in Zaamslag werd gehouden. Een van de jubileumgeschenken heb ben de leden toen zelf bij elkaar „ge blazen". Ze eindigden we hebben daar reeds eerder over geschreven met een eerste prijs in de ereafdeling. Er wordt nu hard gewerkt om bij het eerstvolgende concours wederom een eerste prijs te behalen in de ere-afde- ling, waarna dan automatisch de pro motie naar de vaandel-afdeling zou vol gen. Mede als gevolg van deze hoge am bities is er alle reden om nog even op dit binnenkort jubilerende corps te wijzen. In de eerste plaats is het nl. opvallend dat in een kleine plaats als Zaamslag zo'n bloeiende muziekvereni ging kan bestaan. Met een kleine veer tig leden lijdt het corps betaald niet aan ondervoeding. En de klacht die men overal elders hoort, nl. dat men een schreeuwende behoefte heeft aan jonge leden, hoeft men in Zaamslag niet te uiten. De jeugd is sterk verte genwoordigd. Wortel geschoten Bovendien heeft men stevig wortel geschoten in de ere-afdeling. Onder de energieke leiding van de directeur, de heer J. Meyers uit Terneuzen, neemt men beslist geen genoegen met half werk. Op de repetities wordt ambitieus gewerkt en als er een vlagvertoon plaatsvindt in andere dorpen en steden, wordt er niet geborreld ten laste van de verenigingskas. Kortom, de Zaam slagse harmonie eist een plaats op. Wat van verschillende dorpsfanfares en dorpsharmonieën in Zeeland gezegd kan worden, nl. dat het dilletantistische er vanaf druipt als het water van een eend, blijft in Zaamslag onuitgespro ken. Men heeft de eerste prijs op het laatstgehouden (jubileum) concours niet bepaald cadeau gekregen. Het corps koos van de verplichte nummers de moeilijkste (Lac des Cygnes, van P. I. Tchaikowski) en haalde juist op dit on derdeel een puntenaantal dat in de fe deratie waarbij men aangesloten is nog niet geëvenaard is. De voorzitter van de vereniging, de heer R. J. van de Veke, heeft dit laatste in het orgaan van de federatie nauwgezet nagekeken en hij is tot de conclusie gekomen dat „De Volharding" nog steeds aan de kop ligt. Jubilaris (Advertentie) Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever GOES. Op de loskade voor suiker bieten aan de Westhavendijk te Goes is de heer H. J. H. uit Goes gewond geraakt aan het achterhoofd. Hij liep een hersenschudding op. Terwijl een net met anderhalve ton bieten aan de giek van de laadinstalla- tie hing, knapte er een staaldraad. De heer H. kreeg dat net met bieten op zijn hoofd. Hij werd onmiddellijk naar het St. Johannaziekenhuis gebracht, maar kon later toch naar huis ver voerd worden. Advertentie) MARKT 89 WESTKAPELLE werd geleverd en aangelegd door Slot winkelweek Nisse NISSE. Onder grote belangstelling kwam zaterdag het slot van de winkel week in Nisse. In het dorpshuis werd *s avonds een verloting gehouden. De voorzitter van de middenstandsvereni- gmg de heer A. M. Jansen, sprak in zijn openingsrede zijn voldoening uit over het slagen van de week. Burge meester J. D. Jansen zei aan het slot van de avond o.m. dat ook in een klei ne gemeente als Nisse veel stand kan komen. fJOEK Op uitnodiging van de West- Zeeuws-Vlaamse vogelwacht „Het Duumpje" zijn wij (voor de zoveelste maal) naar de Braakman getogen om te gaan kijken naar de vogels die zich daar verzamelen, klaar voor de trek naar het Zuiden als de koude invalt. Daarmee willen wij niet beweren dat al deze vogels wegtrekken. Er blijven er altijd nog achter. Zoals de kluut die wel eens overwintert. Met het Sloe is de Braakman dan ook het enige ge bied waar men de kluut ind e win bied waar men de kluut in de win ter kan aantreffen. Bovendien moet men niet denken dat, wanneer de winter werkelijk re geert er in de Braakman niets meer tezien zou zijn. Dan verblijven er de gasten uit het hoge noorden en vaak de meest zeldzame. Een tocht op een mooie februaridag kan dan ook zeldzaam boeiend zijn. Stilte naast beweging Volgens Zeeuws-Vlaamse begrippen is de grote weg vanaf Hoek dwars door de Braakman een vrij drukke ver keersweg: de kortste verbinding met West-Zeeuws-Vlaanderen. Terwijl over deze weg de motoren onophoudelijk ronken heerst enkele tientallen me ters bezijden de weg de rust van wei de en akker. Nauwelijks buiten de huizen van Hoek ontwaren wij boven het omgeploegde land het silhouet van de snelle toren valk. Even stoppen om de kijker er bij te halen loont altijd de moeite. Dan zie je gemakkelijk de ranke, snelle vogel, die met vlugge vleugel slag boven het eenzame polderland vliegt, dan snelwiekend, dan weer in glijvlucht om even later plotseling biddend boven het land te blijven staan. Duidelijk valt zijn rossige- zwartgevlekte rug te onderscheiden, de grijze staart met zwart en de wit- gebande eindzoom. Velen beschouwen deze vogel als zeer schadelijk voor anderen. Hij leeft hoofdzakelijk van muizen en kevers. Allerlei Als wij door het lange gras zijn gewaad en een barrière van pluizende zee aster hebben doorbroken komen we op een strandje waar een eind verder duizenden wilde eenden samenzitten. Boven het wijde land koepelt een pas- telkleurige hemel waar van tijd tot tijd de zon doorbreekt en hemel en aarde verbindt met brede lichtbanen. wieken. Hoog in de lucht zweven een paar mantelmeeuwen en juist boven de bomen met zijn brede vleugels en schommelende vlucht de statige brui ne kiekendief die meestal zoekt naar prooi zwakker dan hijzelf. Gewonde of zieke vogels of konijntjes en kevers. Zelden grijpt hij kleine vogels en dus verdient ook deze „rover" bescher ming. Schorren Als de zon schijnt gloeien de kleuren van de mannetjes-eenden. Zij troepen bij elkaar. Enkele honderden vliegen op als zij te dicht genaderd worden maar strijken een eind verder weer neer. Er zitten scholeksters tussen, strandplevieren en ook een enkele zil verplevier. Een eind verder vormen tientallen kluten een witte band, vlak bij een eilandje. Ook zij zullen even als de wilde eenden voor het grootste deel naar het zuiden trekken. Komen de eenden tot Zuid-Frankrijk en Span je, de kluut gaat tot aan de Taag. Woest De Braakman verbergt hier en daar, ver van het recreatiecentrum, ge bieden waar absolute stilte heerst, slechts gestoord door het zingen van de vogels en de wind die door riet en bomen trekt. Er is grasland en nog een enkele geul, op de droge grond liggen nog altijd schelpen. Langs het water staat het riet een paar meter hoog en er zijn knotwil gen. Nog een ongerept stukje na tuur. Jammer genoeg is er weinig te zien be halve enkele fazanten die zich tegen de bosrand gedrukt houden, een enke. le haas die rustig een wandelingetje maakt en een zilverplevier, een zwar te- en een groenpootruiter die over- Op de dijk heeft men een uniek uitzicht over de Westerschelde waar eend en scholekster bij laag water voedsel zoeken. Er komt in trage vlucht een reiger aan gevlogen en ontmoet een buizerd die daar allang rondcirkelde en zijn zweef vluchten uitvoerde op onbeweeglijke vleugels. Er worden snel schermutse lingen voorspeld en die lijken er ook te komen als zij elkaar naderen Maar zij blijken er geen behoefte aan te hebben want ieder vliegt een ande re kant uit. Over de Schelde, bij het ondergaan van de zon, kleurt in het westen een gou den poort. Met snelle vleugelslag trekt een groepje scholeksters het land in om hij het vallen van de avond een beschutte plek te zoeken. Intussen is de lieer Van de Veke binnenkort zelf ook jubilaris. Begin vol gend jaar om precies te zijn op 3 januari heeft hij er vijftig jaar als muzikant opzitten. Enthousiast is hij nog steeds. Juist gistermorgen, toen we hem in zijn ca fé even troffen, had hij 1200 gulden „verscheept" (namens de penningmees ter dan) voor de aanschaf van een paar nieuwe instrumenten. Trouwens, het corps heeft het afgelopen jaar al 3300 gulden uitgegeven aan instrumen ten en uniformen. „Ja", zei de heer Van de Veke: „laat nu een uniform 200 gulden kosten en een instrument gemiddeld 600 gul den per stuk. dan ben je voor twee muzikanten 1600 gulden kwijt. Je snapt soms niet waar het vandaan komt", voegt hij er aan toe. BERGEN OP ZOOM. Zondagavond werd de politie van Bergen op Zoom medegedeeld dat een dronken bestuur der een aanrijding had veroorzaakt op de Antwerpsestraatweg. Bij onder zoek bleek dat F. B„ wonende te Ka- pelle, die onder invloed van alcohol bleek te verkeren, slingerend over de Antwerpsestraat en Antwerpsestraatweg had gereden, waarbij hij rakelings langs een geparkeerde auto was ge scheerd. Toen de bestuurder van de auto hem daarna achtervolgde en tot staan bracht, ontstond er een handgemeen. Hierna was B. verder gereden en vervolgens tegen twee achter elkaar geparkeerde auto's gereden op de Antwerpsestraat weg. Gelukkig deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. De auto van B. werd door de aanrijding zwaar beschadigd terwijl de beide geparkeerde auto's eveneens schade opliepen. MIDDELBURG. Een interessan te maar zware kluif wacht de Middel burgse liefhebber van muziek en to neelkunst woensdagavond. In een ZVU- voorstelling wordt namelijk „De ge schiedenis van de soldaat" VHistoi- re du Soldat) ten tonele gevoerd dooi de Nieuwe Komedie de vroegere toneelgroep Arena en het Brabants Kamerorkest. In Amsterdam en Den Haag was dit werk van Strawinski het vorige seizoen te rekenen tot de hoogtepunten. De perskridieten waren zeer enthousiast over dit muzieksprookje dat de soldaat, met andere woorden de mens, voor ons neerzet in zijn strijd met de duivel, met andere woorden de wereld. Ondanks de verloren strijd die de sol daat met de duivel voert spreekt toch uit het gehele muziekspel een optimis tische noot. Het werk wordt beschouwd als een oeuvre op zichzelf, het is toneel en toch ook weer niet. Ondanks de be langrijke functie van de muziek is het allesbehalve een opera of operette. Ook Strawinski's fascinerende muziek heeft een geheel eigen karakter, geschreven als zij is voor een zevental solisten. Als inleiding tot deze muziekgeschie denis worden woensdagavond in de Schouwburg een tweetal trio's voor houtblazers uitgevoerd. Het zijn een divertimento van Mozart en trio van de Nederlandse componist Henk Ba- dings. Raad Aagtekerke bijeen AAGTEKERKE. De gemeenteraad komt donderdagavond 12 oktober om half acht bijeen. Enkele agendapunten zijn een voorstel voor een vaste auto vergoeding voor de burgemeester, her stel van zoutschade aan de burgemees terswoning onderhands aan te besteden, herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor verkoop van bouwgrond in dit plan. Advertentie met uitzonderlijk g r o t e i n k t p a t r o r n voor de jeugd ZAAMSLAG. Zoals bekend is het dit jaar vijftig jaar geleden dat in Zaamslag de Vereniging „Het Groene Kruis" officieel werd opgericht. Het be stuur was van mening dat dit feit niet onopgemerkt voorbij mag gaan en besloot daarom stappen te doen om tot een bescheiden herdenking te komen. De eerste stap daartoe zal zijn een bijeenkomst van vertegenwoordigers van verschillende verenigingen en van een aantal personen uit de onderschei dene delen van de gemeente, van wie verondersteld wordt dat zij belangstel ling hebben voor het Groene-Kruiswerk en dat zij medewerking aan de herden king zouden kunnen verlenen. Het doel van de samenkomst is met elkaar te overleggen wat voor de her denking van dit voor de gehele dorps gemeenschap zo belangrijke feit zou kunnen gebeuren. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 10 oktober om half acht in het Groene-Kruisgebouw aan de Polderstraat. SINT MAARTENSDIJK Gisteravond kwam degemeenteraad in een spoedeisende vergadering bijeen die voor het publiek niet toegankeliik was. Er werden twee punten behandeld: Het dempen van een sloot in het bouwplan west op te dragen aan de fa. A. van der Werf voor de som van 26.006 daarbij inbegrepen een ventweg voorzien van een riool Het tweede, belangrijker punt dat door de raad werd behandeld hield het verstrekken van een geldlening in van 65.000 aan de gebrs. Van Lam meren te Halsteren voor het stichten van een fabriek op het industrie" terrein. Deze lening wordt eerst door de gemeente aangegaan Over dit laatste punt hadden wij voor de vergadering een gesprek met wethouder C. J. Bazen. „Het is zover", merkte deze optimistisch op. „Het eerste industriëip schaap na de kernaanwijzig is over de Thoolse dam gekomen en nu maar hopen dat hij veel wol zal afwerpen voor de gemeente". Wethouder Bazen zei voorts dat de vestiging het gevolg was van een te lefoongesprek dat hij een jaargeleden had met een der firmanten van het constructiebedrijf gebrs. Van Lammeren. De wethouder zei dat hH toen m contact verkeerde met een industrieel die een betonfabriek wil de .stichten in St. Maartensdijk. Doordat de aanleg van d^oswal glen <*00Wang vond, is die vestiging met doorgegaan. „Toen viel mijn oo" op het bedrijf van Van Lammeren", aldus de wethouder. Hij zei dat de gedachte nog steeds bij het gemeentebestuur post had gevat dat drie van dergelijke bedrijven - dus een betonfabriek, een constmetiebedriif en een timmerfabriek - elkaar een stevige commerciële ruggegraat kon den bezorgen voor de afzet. Op 4 juli besloot de fa v=y, r principe zich in St. Maartensdijk te vestigen met een fataiS. die^een werkruimte van ruim duizend vierkante meter zal bezitten Er zal twh, tig man personeel worden opgenomen en de bedoeling is elk jaar LTS aan te trekken. In een half jaar zou men met de produktie tensdijk starten en zou het bedrijf in Halsteren rn. Su St. Maar- op het tweede plan betekenen Halsteren nog .slechts een fabriek

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3