NOORWEGEN BAART NAVO STRATEGISCHE ZORGEN „Dat vinden ze fijn in Nederland" Zakenharometer in F.S. staat op mooi weer ENGELSEN IN TREINTJE Grootscheepse operaties van Oosteuropese vissersvloten Pleidooi voor verhoging van vleesproduktie Jeanne cPAre in prachtige uitvoering programma's GEORGE T0D0R0VICH GAAT SENTIMENTELE LIEDJES ZINGEN IN HILVERSUMSE STUDIO GEZELLIG AFWISSELEND TELEVISIEWEEKEINDE 0S ZUIVELOVERSCHOT VERWACHT Magda Janssens zestig jaar op de planken Minjontrofee voor Rotterdam Blijvende hulde aan dr. Flieringa I H1 TOEGANG TOT DE OCEAAN HERSTEL KWAM IN RECORDTEMPO IN HET KORT vandaag MEEVALLERTJE 1VA CONCOURS Zelfportret Zang en tennis Logé bekeken vandaag Maandag 9 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Van een bijzondere medewerker atlantische verdragsorganisatie rechtstreeks aan de Sowjetunie grenst is het barre en dun bevolkte noordelijkste stukje van Noorwegen. Met het stijgen van de spanning in de wereld hebben de Atlantische gezags dragers behalve in Turkije ook hier op het hoofdkwartier van het noor delijke gebied van de Navo aan dat grensgebied grote aandacht gewijd. Niettemin blijven zij van mening dat het mogelijk verloop van een even tuele Russische militaire actie tegen Noorwegen bepaald zal worden door gebeurtenissen buiten Scandinavië. Naar hun zeggen kan men ook niet voorspellen welke van de verscheidene mogelijkheden de Russen zouden benutten. omtrent deze schepen op te merken Zij schijnen er een voorkeur voor te hebben om him ankers uit te werpen dicht bij militaire installaties langs de gehele Noorse kust en overigens niet alleen daar. Deze „vissersschepen" zijn bijzonder goed uitgerust met wetenschappelijke apparatuur die voor het vissen zelf van geen waarde is; hun bemanning is twee maal zo groot als die van gewone treilers; men heeft de boten uren lang gewoon zien dobberen in plaats van te vis sen; en Noorse vissers zijn grote vlo ten van deze schepen tegengekomen in wateren die volgens hun ervarin gen zeer visarm zijn. Opvallend is ook hun formatie: de schepen varen alsof zij een cavalerie- eenheid op verkenning zijn. Een hoge Noorse militair met lang jarige ervaring in Scandinavische ver dedigingsaangelegenheden wees er onlangs op dat al in 1911 de tsaris tische militaire attaché in Stockholm op zijn kantoor een grote kaart had hangen waarop de drie waarschijn lijkste aanvalswegen naar Noorwegen stonden gemarkeerd; in het hoge noorden juist boven de Botnische Golf; dwars door Zweden ter hoogte van Stockholm; en tenslotte een in vasie van zee uit. Daarbij is in de jongste decenniën als vierde mogelijkheid gekomen een invasie van de lucht uit. BEPERKT Men is er zich ln Oslo terdege van bewust dat de Russen sterk geïnte resseerd zijn in de ijsvrije Noorse ha vens voor hun Arctische vloot. Op het ogenblik beschikt die maar over zeer beperkte havenfaciliteiten in Noord- Rusland die zonder twijfel direct aan een aanval bloot zouden staan in ge val van een internationaal conflict. Een meer rechtstreekse verbinding met het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan voor hun lange-af- standsonderzeeboten is een andere be langrijke Russische doelstelling. Hoe bases in de Noordnoorse fjor den zouden kunnen worden bevei ligd, zou in hoge mate afhangen van het tijdperk van het jaar, de beschik bare troepen en de Russische plan nen elders in de wereld. Militaire deskundigen hebben er herhaaldelijk op gewezen dat het al te vaak wordt vergeten dat de Sowjetunie bijzonder lange zeegrenzen te verdedigen heeft in het noorden van haar eigen gebied. Dat betekent een sterke belasting voor het Russische effectief en zou hun dus voor dezelfde problemen stel len als het Westen. Een hoge Noorse militair drukte het zo uit: „Men moet altijd de mogelijkheden en moeilijkhe den ook van de kant van de vijand uit beschouwen. Als ik Russisch com mandant in dat noordelijke gebied zou zijn, zou ik er allerminst gelukkig mee zijn". VERDACHT Wat met name al maanden lang de Noorse militaire kringen bezig houdt, zijn de grootscheepse operaties van sterke Oosteuropese vooral Russische maar ook Poolse en Oost- duitse vissersvloten in of bij de kustwateren van de Westelijke landen. Er is een aantal merkwaardige feiten Gelegen aan de Atlantische Oceaan is Noorwegen met zijn ijsvrije havens van zeer groot belang in de strategie die de Navo volgt. Bij dat al kan niet worden ontkend dat er ook vele schepen werkelijk aan het vissen zijn. Rusland heeft nu eenmaal een uitvoerig visserijpro gramma waaraan slechts kan worden voldaan wanneer zijn vissersvloten uit de Noordrussische Arctische wateren via het Noorse visserijgebied de At lantische Oceaan kunnen opstomen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Voor een verschui ving van de melkprodutie naar de vleesproduktie heeft de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, in een nota aan zijn bestuur gepleit. De produktie van rundvlees heeft, aldus de nota, de stijgende vleescon sumptie niet meer volledig kunnen volgen. In 1951 aten de Nederlanders samen 140.000 ton rundvlees, dat 13,5 kilo per persoon. In I960 was de produktie gestegen tot 190.000 ton of 16,8 kilo per hoofd der bevolking. De jaarproduktie steeg van 1951 tot 1960 van 145.000 ton tot 190.000. Maar in de eerste helft van 1961 beliep de produktie 95.200 ton tegen een con sumptie van niet minder dan 100.000 ton rundvlees. Nadelig In de landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap zal over vier jaar 95.7 procent aan de vraag naar Van onze correspondent NEW YORK. „Het herstel is een voldongen feit." Wanneer het maandoverzicht van een der grootste New Yorkse banken de First National City Bank in zulke besliste termen het einde van de recessie vaststelt, kan men er van op aan dat het ook inderdaad zo is. Het bruto nationaal produkt, het persoonlijk inkomen, de indus triële produktie, de uitgaven voor nieuwbouw en vele andere maten waarmee de economie wordt geme ten, hebben alle hun verliezen, ge durende de recessie geleden, inge haald en bewegen zich op een nieuw hoog peil. Het herstel heeft zich met grote snelheid afgetekend. De tien procent stijging van het laagste recessieipeil naar nieuwe hoogten in slechts vijf maanden, namelijk van februari tot juli, komt zelfs neer op een record voor herstelsnelheid. In 1958 duurde het tien maanden en in 1954 dertien maanden. Thans ziet men een wat matiger en aanhoudende expansie en groei tege moet. De economen verbinden hieraan de gevolgtrekking dat de tijd voor het kunstmatig stimuleren van de econo mie voorbij is. De natuurlijke veer kracht van het Amerikaanse volk heeft zich doen gelden. Krachtig en breed ..Het herstel van de zakenactivi- teit", constateert een ander overzicht, dat van de Chase Manhattan Bank, ,.is krachtig en breed gebaseerd." Zelfs dr. Paul Samuelson, hoogleraar in de economie aan het Massachusetts Institute of Technology, die in januari nog een somber geluid deed horen, is bekeerd. „De tijden zijn meer comfortabel", zegt hij en hij verwacht dat voor het komende jaar produktie en tewerkstel ling verder zullen stijgen. Dat is uiteraard geen absolute zekerheid, maar hij is volmaakt bereid om hier op een tien tegen één weddenschap aan te gaan. Men koestert bij dit alles weinig vrees voor inflatie. De inflationaire druk op prijzen van goederen, hoewel niet op die van diensten, zal meent men in toom worden gehouden door de beteugelende invloed der importen, van concurrerende produkten, prijs- stoppen en scherpere toepassing der wetten. De duidelijke stijging der produktiviteit verzekert bovendien het voortgezet absorberen van hogere lo nen en het handhaven van het prijs peil. En wanneer het weder aanvul len van de inventarissen in het voor jaar afneemt, zal de economie verder worden gesteund door nieuwbouw, ho gere aankopen op afbetaling en nieu we staatsuitgaven. Optimisme Ook professor Jules Backman van de universiteit van New York gelooft niet dat inflationaire druk in de eerst volgende zes a negen maanden zich zal doen gelden, gezien de surplusca- paciteit en de concurrentie uit binnen- en buitenland. Later zal men wellicht moeite hebben deze druk in te tomen, tenzij de federale begroting sluitend wordt gemaakt en stijgingen kosten van lonen binnen de worden gehouden teitsstijgingen. de grenzen van de produktivi- Zo heeft over de gehele linie de be zorgdheid van de recessieperiode plaats gemaakt voor een opgewekt optimisme, dat zich wederom weer spiegelt in grotere orders voor de in dustrie en dientengevolge in her nieuwde kapitaalsuitgaven voor uit breidingen. De conclusie kan daarom niet anders luiden dan: In de Ver enigde Staten staat de zakenharome ter op mooi weer. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De actrice Magda Jans sens viert dit jaar haar zestigjarig toneel jubileum. Ter gelegenheid hiervan speelt zij als gast bij de toneelgroep Ensemble de hoofdrol in „Een vrije dag" van de Deense schrijver Otto Leek Fischer in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Een aan tal bewonderaars heeft zich verenigd om de toneelspeelster bij haar jubileumvoor stelling te huldigen. Voorzitter van het werkcomité is prof. dr. F. W. S. Thienen. Op de jaarlijkse bijeenkomst van Minjon, die dit weekeinde in Hilversum is gehouden, hebben de ploegen van Rotterdam en Hilversum de prijs voor de beste prestaties in het afgelopen radioseizoen moeten delen. De honderden jeugdige radiomede werkers, die uit alle delen van het land bijeen waren gekomen om tevens het achtjarige bestaan van Avro's jeugd- omroep te vieren, stemden ten slotte luidruchtig in met het royale gebaar van de Hilversummers om de trofee, een wisselmicrofoon, aan Rotterdam af te staan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting voor Ooglijders te Rotterdam heeft besloten de naam van prof. dr. H. J. Flieringa te verbinden aan die van het Oogziekenhuis te Rotterdam. In het Prof. dr. H. J. Flieringa-oog- ziekenhuis is inmiddels een ereplaats in geruimd voor het door Karei van Veen geschilderde portret, welk geschenk van het ziekenhuispersoneel door de oud-di recteur daartoe is afgestaan. rundvlees voldaan kunnen worden. Dat komt neer op een constant te kort aan rundvlees. Daartegenover zal er in 1965 zeker een zuivelover- schot zijn. De heer De Veer noemt voorts het Deens Nederlandse handelsverdrag schadelijk voor de veehouderij. Vol gens dit verdrag importeert ons land dit jaar 15.000 slachtrunderen uit De nemarken, hetgeen neerkomt op 4.500 ton vlees. Als ons land 25.000 stuks jongvee had aangehouden en niet had geslacht, zoals gebeurd is, en later had afgeleverd op een gemiddelde ge wicht van tweehonderd kilo, zou even eens een vleesproduktie van 4.500 ton zijn bereikt. DEN HAAG De visioenen, die Jeanne d'Arc op de brandsta pel beleeft, heeft de Franse dichter Paul Claudel op verzoek van de componist Henri Honegger in dichterlijke en ook in reële taal weergegeven, immers zij bevatten zowel gedachten als gebeurtenissen. Dat na vergeefse pogingen de inspi ratie plotseling over Claudel vaar dig werd, heeft een tekst opgeleverd, welke Honegger op zijn beurt inspi reerde tot een groots dramatisch oratorium, dat in de muziekwereld diepe indruk maakte, vooral in de uitvoering van het Antwerpse en semble onder Lodewijk de Voght. Van diens bezetting waren zaterdag in het Gebouw voor K. en W. Elisabeth Lugt (als opvolgster van de onvergete lijke Marthe Dugard in de titelrol), Raymond Gerome (Frère Dominique) en de tenor Frédéric Anspach aan wezig, toen Willem van Otterloo met de Oreon Pamplonès als koor en met het Residentie-orkest het werk uit voerde op een wijze, die aan zekerheid niets te wensen overliet en zodoende deze gecompliceerde partituur het karakter van de absoluutheid ver leende. Verantwoorde durf Het prachtige koor bleek te beschik ken over een onbeperkte en toch steeds verantwoorde durf. Elisabeth Lugt heeft in de loop der jaren ge wonnen aan expressie en concentratie, zodat zij zelfs het melodramatische element niet schuwde. Gerome en Anspach waren weer de vertolkers bij uitstek van hun partijen. Ook van de overige solisten, Corry van Beckum, Annette de la Bye, Corry Bijster, Wil- helmina Matthès, Guus Hoekman en Bernard Kruysen, schoot niemand te kort. Beheerst Verantwoordelijk voor deze prachtige uitvoering was echter in de eerste plaats Willem van Otterloo, uiterst be kwaam als steeds, doch ook groots in zijn beheerste beleving, die geen in zinking kende. Sympathiek was voorts de wijze waarop hij de uitvoerenden beurtelings en gezamenlijk in de lang durige bijval betrok. Daarbij heeft hij terecht het Matrozenkoor van Kees van Stolkwijk niet vergeten, welks mede werking die van het koor uit Pam plona evenaarde. PARAMARIBO. De uitvoer van bauxiet uit Suriname is in de eerste negen maanden van dit jaar met 234.642 ton gedaald vergeleken met de. zelfde periode van vorig jaar. Bij de beide grote bauxietproducenten, de Su- ralco en de Billiton Mij. is de export fedaald. Het aandeel van Suralco aaide van 1,91 tot 1,74 miljoen ton en dat van Billiton van 848.693 tot 780.963 ton. DINSDAG 10 OKTOBER RADIO HILVERSUM I. 402 M. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 Radiovolksuniversiteit; 11.30 V d zieken; 12.00 Zang en piano; 12.20 Rege- ringsuitz: V d landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Me- tropole-ork; 14.00 Kamermuz; 14.30 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Kamermuz; 16.00 Binnen- en buitenwereld, lezing; 16.15 Gram; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateursprogr; 17.55 New York calling, praatje; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Radiovolksuniversiteit; 19.00 V d kind; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Inleiding tot muziekbegrip, muzik. lezing; 19.25 Pianore cital; 20.00 Nws; 20.05 Licht progr; 21.00 Gram; 22.00 Zangrecital; 22.30 Nws en me ded; 22.45 Journ; 23.00 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d kind; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaanvoor' uit, lezing; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.04 Als de dag van gisteren, klankb; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Platennws; 13.30 Gram; 14.05 Gram; 14.35 V d plattelands vrouwen; 14.45 Gevar progr; 15.50 Gram; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regerings- uitz; 18.00 V d jeugd; 18.20 Kaarten op ta fel, gespr; 18.30 Lichte muz; 18.50 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Cosi fan tutte, opera. I d pauze (20.45-21.15): muziek- cursus; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Gram; 22.55 Cabaretprogr; 23.25 Gram; 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ; 20.20 Rep uitreiking TV-pri.js 1961: 20.30 Documentaire over het NTS-journ; 21.00-22.55 Speelfilm. BELGIË VLAAMS 19.00 De Kath. Gedachte en Actie; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.25 Het man* progr; 22.45 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V d jeugd; 19.00 Gevar progr; 19.30 Documentair progr; 20.00 Nws; 20.30 T.V.-spel; 22.00 Literair progr. 22.50 Nws. televisie 1 MAANDAG Willem O. Duys pre senteert vanavond weer een Muziek Mozaïek, ditmaal gewijd aan de in vloed van de langspeelplaat (9.30). Eraan vooraf gaan het slot van de detectiveserie De andere (8.55) en Zing met ons mee, een populair ra dioprogramma dat nu voor de came ra's wordt-gehaald (8.30). De avond begint met het journaal en de rubriek Televizier. België Vlaams: In de studio zijn vanavond een aantal kleinkunstenaars te gast, waaronder het gezelschap Crescendo uit Kraainem. Om 8.30 ko men zij voor de camera's. „Het Mal- pasgeheim", een politiefilm van Sid ney Hayers, gaat over een charman te dame die door een detectivebureau in de arm wordt genomen om achter de geheimen van een zekere Malpas te komen (9.10). In de rubriek „Ver geet niet te lezen" komen weer een aantal Vlaamse auteurs aan het woord (10.10). België Frans: Om 8.30 wordt „A l'Ecole des vedettes" op het scherm gebracht. Onder de medewerkenden o.a. Pataehou, Jean Poiret en Da nielle Gérard. In de serie „Examen de conscience" wordt het „Het geluk" gepresenteerd (9.30). Duitsland: Onlangs hebben de Ne derlandse tv-kijkers kennis kunnen ma ken met het Duitse programma „Jazz gehort und gesehen" een jazzpro gramma onder leiding van Joachim E. Berendt. Vanavond presenteert de Duitse tv weer zo'n uitzending (8.50). Na het journaal een reportage over bureaucratie en de bureaucraten (8.20). Prof. dr. Eugen Kogon geeft om 9.30 een politieke beschouwing. Van een onzer verslaggevers riLVERSUM Het was eigenlijk toevallig dat George Todorovich aan het vocalistenconcours in Den Bosch meedeed en daarna in Nederland bleef. Half juli kwam hjj uit Belgrado naar het Brabantse dorp Meerveldhoven om er bij vrienden te logeren. Daar hoorde hij dat er een internationaal concours voor jonge zangers en zangeressen gehouden zou worden en hij besloot in te schrijven. Verwonderlijk is dat niet, want Todorovich studeert zang aan het conservatorium van Belgrado; volgend jaar doet hij eindexamen. Hij nam lessen bij een Haagse zangpedagoog om de verplichte nummers voor het Bossche concours onder de knie te krijgen en stond een paar weken later op het podium van het Casino te zingen. In de prijzen viel hij niet, maar zijn optreden had toch succes: hij kreeg talrijke connecties in de wereld van de Nederlandse muziek. Niet van de serieuze muziek, maar van de lichte. Hoe dat kwam? Todorovich schildert het volgende portret van zichzelf: „Ik woon in Belgrado, ik kom uit een kunstzinnige familie. Mijn tweelingbroer is kunstschilder, hij studeert aan een academie voor beeldende kunst. Ik studeer zang. Hard en ernstig. Ik rook niet, ik drink niet, maar ik hou wel van meisjes. Ik ben zo sentimenteel dat ik sentimentele liedjes maak. De muziek en de woorden. En die liedjes vonden ze fijn in Nederland." Zijn donkere ogen kijken uit zijn smalle, scherp ge sneden gezicht in het rond alsof hij zich voor zijn bekentenis schaamt. Om de aandacht af te leiden zegt hij; ,,'s Zomers tennis ik ook. Ik ben prof. Mijn broer en ik zijn kampioen dubbel spel van Zuidslavië." Zang en tennis, het lijkt een on mogelijke combinatie, maar een har monische lichamelijke ontwikkeling staat een artistieke ontplooiing niet in de weg. In ons land heeft Todorovich reeksen motieyen voor zijn liedjes gevonden. Hij is verrukt van de Afsluitdijk, van de bloemen voor de ramen, de lichtjes op de rivieren. „Allemaal dingen die wij niet hebben. Allemaal motieven voor liedjes." Het liedje op de Afsluitdijk is al klaar: „Stone by stone" heet het. Een Engelse titel. „Ja", zegt hij, „ik schrijf de teksten dikwijls in het Engels. Er zijn niet zoveel mensen die mijn moedertaal verstaan." George Todorovich logeert nu bij pas gevonden vrienden in Hilversum om een uitzending van zijn liedjes voor de radio voor te bereiden en misschien de opname van een grammofoonplaat. In het programma „Een lied en een vleugel", morgenmiddag om 12 uur, gaat Herman Emmink een liedje van Todo rovich voor de radio zingen en op 7 november komt hij zelf in een uit zending van Palet, het uur voor de zieken van Jan Koopman. Hij heeft in ons land al op het toneel gestaan. Enige dagen geleden in Lom merrijk te Rotterdam. Hij heeft toen gezongen.„Tulpen van Amsterdam", in het Nederlands. „Rotterdam is een fijne stad", zegt hij, „Amsterdam ook en een heleboel steden meer. Ik ben tijdens mijn ver blijf in de gelegenheid geweest heel veel van uw land te zien. Veel meer dan de meeste toeristen die hier komen. Uw land is verrukkelijk, heer lijk. Iedereen is zo vriendelijk. Het is jammer dat ik eind deze maand weer weg moet." Todorovich zegt het in per fect Engels. „Op school geleerd. Hele goede school." „Wat mij het meest getroffen heeft in Nederland? De croquetten en de hobby's. Croquetten zijn heerlijk. Ik had ze nog nooit gegeten. Nu eet ik ze iedere dag. En iedereen in Nederland heeft een hobby. Dat is ongelofelijk." Todorovich kijkt het raam uit op een tuin met chrysanten en asters. „Wat een bloemen", zegt hij. „Jam mer dat ik geen grote bossen mee naar huis kan nemen." een grote verscheidenheid aan pro van een televisiedag de kijkers tot kritisch ZATERDAG Meer nog dan gramma's zal de lange tijdsduur selectie aanzetten. Er zullen tenminste niet veel toestelbezitters "zijn, die zoals zaterdag mogelijk was met een korte onderbreking van twee uur 's middags tot omstreeks half twaalf 's avonds aan de beeldbuis gekluisterd blijven. Verscheidenheid was er overigens ge noeg: een springconcours, muziek, dans, een filmpje over apen, Vader weet het beter en de eerste aflevering van precies zo'n serie, laten we dus zeggen Moeder weet het nog beter. Ver der het kinderhalfuur, actualiteiten en tot slot nog wat cultureels. Iedereen kon dus aan zijn trekken komen en meer of minder voldaan het bed opzoeken. Het meeste werk was besteed aan het jubileumprogramma Tien kaarsen voor een jarige- Dick van Bommel haal de daarin wat anekdotes op uit tien jaar televisie en wisselde die af met het optreden van enkele cabaret- en revue-artisten. Het bindende element was de Irenestudio in Bussum, waarin en waarvoor zich alles afspeelde. Het idee was niet slecht en het drie manschap Hans Koekoek-Louis Wage- Dick van Bommel had verscheidene televisiegenieke vondsten in beeld ge bracht, maar er was toch te weinig sa menhang te bespeuren en sommige anekdotes hadden te weinig vlees op het bot. Hoogtepunt van dit program ma was het optreden van Rob van Reijn als pianoleeuw. Dickens in de huiskamer De regisseur Rob Marlouw Smit en de auteur Godfried Bomans brachten vervolgens, in samenwerking met de B.B.C., een programma gewijd aan Charles Dickens in de huiskamer. Bo mans leidde de kijkers op zijn karak teristieke wijze rond in het Dickens House te Londen en door de straten van Rochester, waar de schrijver de laatste jaren van zijn leven heeft ge woond. Voor de niet ingewijden zal de haast religieuze eerbied, waarmee alle re lieken uit Dickens' vruchtbare leven worden bewaard, wel verbazingwek kend zijn geweest. Bomans, zelf een achtenswaardig Dickensiaan, trof deze devotie vol in de roos, door bij een uit zijn stijlen getild en aan de museum muur gehangen raampje te vertellen dat dit reliek niet echt was en daarom juist een pronkstuk uit de verzameling betekende. .Dickens' romanfiguur Oli- Van een onzer verslaggevers RHOON. Een gezelschap Engel se en Nederlandse spoorwegenthousi- astelingen heeft zaterdag op Voorne en Putten rondgetoerd in een aftands stoomtrammetje van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. Vijf houten tramrijtuigen anno 1906, werden ge trokken door een telkens Iuidfluits gillende „moordenaar", een rookplui- veertig jaar oude men uitpuffende, Jumbo. Op de terugreis, bij Rhoon, werd het trammetje overvallen door een stel bandieten die het plan hadden opgevat de tramenthousiastelingen te beroven en uit te schudden. Dwars door de rook van een tot ontploffing gekomen rookgranaat stormden zij op het tot stilstand ge brachte trammetje af (foto links), Hun toeleg mislukte, want onder de reizigers bevonden zich ook twee de tectives van Scotland Yard, die de bandieten een-twee-drie in de boeien sloegen middelste foto). Jumbo liet zijn stoomfluit snerpen en puffend zette het trammetje zich weer in beweging. De „bandieten" ontpopten zich als Rhoonse notabe len. Met hun grap bezorgden zij het reisgezelschap een welkome sensatie. „Het was opwindend en we zijn nooit eerder zo gebóéid geweest", verklaarde de aanvoerder van de ban dieten (foto rechts). Zondagmiddag bezocht het gezel schap het Spoorwegmuseum in Utrecht en zondagavond vlogen de Engelsen naar huis. ver Twist zou er namelijk door zijn ge klommen Verfilmd theater ZONDAG De klucht van de Sa- bijnse maagdenroof van de Duitse ge broeders Franz en Paul von Schönthan, dateert uit het jaar 1885. Het is voor en na de eerste wereldoorlog ontelbare malen opgevoerd en omstreeks 1930 bracht Max Reinhardt het nogmaals in Berlijn op de planken met o.a. Albert Wassermann en Felix Bressart in de hoofdrollen. De Vara schotelde De Sabijnse maag denroof gisteravond de televisiekijkers voor in de vorm van een reportage uit de Amsterdamse Kleine Komedie, waar het stuk onder de toneelregie van Johan van Ulzen op 28 september op de beeld band werd opgenomen. De Sabijnse maagdenroof is de titel van een treurspel, dat de professor in de oude talen Gollwitz als student heeft geschreven. De theaterdirecteur Striese haalt hem over het stuk door zijn gezel schap te laten opvoeren. Gollwitz stelt als voorwaarde dat zijn naam niet ge noemd zal worden. De verwikkelingen ontstaan als de vrouw en de jongste dochter van de professor onverwachts van hun vakantieverblijf thuiskomen, terwijl de auteur tegen wil en dank hen juist uit de buurt wil houden totdat het stuk zijn opvoering heeft gehad. Omdat de schrijvers van de klucht iedereen bij iedereen laten binnenlopen, terwijl iedereen voor iedereen iets te verber gen heeft, rollen de complicaties en mis verstanden onafgebroken over het to neel. Kostelijke rollen Het stuk heeft niet meer benen om op te staan dan die van de spelers. Van hen zette Albert van Dalsum als de theaterdirecteur een kostelijke creatie „op de planken". Hij speelde andere acteurs van het toneel. Ten dele lag dat aan de dominerende rol, die de schrijvers deze figuur hebben meege geven, maar zeker ook aan Van Dalsum zelf. Ko Arnoldi was geknipt voor de rol van de professor wie alles over het hoofd groeit. Ook de andere rollen wa ren uitstekend bezet, zodat het wel wat langdradige en gezochte verhaal toch nog de moeite van het aanzien waard was. Overigens bleef het een toneelrepor tage, die via de televisie in de huis kamers werd gebracht, met alle be zwaren van dien. Met televisie als zo danig had het niets te maken. Tas radio MAANDAG Ook de Radioscoop is dit winterseizoen weer present, waarin vanavond o.a. aandacht wordt geschonken aan Henri Salvador, aan Richard Tauber en aan de Wereldom roep (Hilversum 1, 8.10). De B.B.C. begint vanavond een nieu we serie hoorspelen naar toneelstukken van schrijvers van deze tijd. Als eer ste stuk is gekozen T. S. Eliots The cocktailparty, met Marius Goring in de hoofdrol. Het hoorspel duurt van 8 uur tot 10.30. Een keur van lichte muziek brengt het Light programme van de B.B.C. van 8.31 af, o.a. The Commonwealth of song, liedjes uit alle delen van het gemenebest (9.31). Via Paris National speelt het Natio nale orkest onder leiding van Lorin Maazel. U hoort de tweede Leonore ouverture van Beethoven, de Symfo nie no. 38 in D van Mozart en de Tweede symfonie van Schumann. Om 8 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6