SPANNENDE JACHT OP ZWARTE ZEE EN SLEEP Enige ontspanning in West-Berlijn L40TIAANSEKWESTIE NADERT OPLOSSING Geheim leger verliest greep op de massa Tros onwrikbaar vastgelopen in scheepsschroef Middenschip verdween 1,50 Vermoorde' boer leeft: moordenaar zit 12 jaar GROTE FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN NIEUW PROGRAMMA NA HONDERD JAAR Minister Cals naar de West VLIEGTUIG VALT TE PLETTER: 33 DODEN Steekpartij in Rotterdams café GESLAAGDE ONTVLUCHTINGEN Trommelvuur in Zuid-Vietnam Hi Belgische liberalen verjongen zich Achtjarig meisje verongelukt Minder huizen voltooid Geen contact Tien jaar JA60 SHAWLS Nigeriaanse missie in Nederland KLOOSTERBALSEM Vindingrijk meisje krijgt 100 gulden Interesse in Nw.-Guinea LUFTHANSA HEEFT 75 MILJOEN MARK SUBSIDIE NODIG BQ Bhonmatisebe Pijn, veroorzaakt door onsniTor bloed brengt Kruseben uitkomst. Maandag 9 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 i ZWARTE ZEE III LOIRE Van onze scheepvaartredacteur OP het hoofdkantoor van L. Smit en co's internationale sleepdienst te Rotterdam werd terstond een grote hulpactie georganiseerd. Zijn sleepboot Loire, die te Cardiff op sta tion lag, werd onverwijld naar de Zwarte Zee III gedirigeerd. Aan de sleepboot Englishman van de United Towing Company werd gevraagd naaT het middenschip te zoeken. Hetzelfde verzoek ontving de sleepboot Marinia van Smits Britse zusteronderneming Overseas Towage and Salvage Com pany Ltd. De Marinia was op dat moment mid den op de Atlantische Oceaan, circa 350 mijl verwijderd van de plek, waar het middenschip ronddreef. Op die plaats was het weer zeer ongunstig. Het weerbericht sprak bovendien van naderende depressies. Om die reden was snelle hulp geboden. De ochtend na het verbreken van da sleepverbinding bleek het middenschip al twaalf mijl van de Zwarte Zee III te zijn verwijderd. Op de sleep was toen geen radiocontact met de sleep boot meer mogelijk. In de loop van de dag ontving men nog een melding van een Zweedse tanker, die het midden schip had gesignaleerd. Voor zover men het kon bekijken was naar om standigheden alles wel aan boord. Er waren ook perioden, dat men in het onzekere verkeerde over de toe stand van het middenschip. Zondag middag kwam er eindelijk weer een gunstig bericht. Een vliegtuig rappor teerde het logge scheepsdeel te hebben gesignaleerd op ongeveer 24 mijl ten westen van het eiland Jersey. Op dat moment was de Zwarte Zee III reeds enige tijd in veiligheid. De Loire was er in het holst van de nacht in geslaagd een sleepverbinding te ma ken. Zondag kort na middernacht zette zij koers naar de haven van Falmouth. De Loire maakte zoveel voortgang, dat zij kort na het middaguur al weer kon uitvaren om eveneens deel te ne men aan de speurtocht naar het mid denschip. In Falmouth werd met spoed gewerkt aan het verwijderen van de tros uit de schroef. Pas tegen de avond kwam op de mid- body een sleepboot in zicht. De Eng lishman had de race gewonnen. Om tien over zeven maakte zij vast om de sleep naar ruimer vaarwater te bren gen. Anderhalf uur later verliet ook de Zwarte Zee III, nu op eigen kracht, weer de haven van Falmouth. Zij zette koers naar de Englishman om het mid denschip over te nemen voor verder transport naar de Verenigde Staten. De Marinia werd bedankt voor haar moeite. Zij verlegde haar koers naar Quebec. De Zwarte Zee III heeft tien jaar geleden in dezelfde contreien met Soort gelijke moeilijkheden gekampt. Dat was op dertig december 1951, toen de Flying Enterprise haar doodsstrijd rek te tot een spannend epos met kapitein Kurt Carlsen in de onvertroffen hoofd rol. De Zwarte Zee III voer toen in de Golf van Biscaje met op sleeptouw het Britse schip Angusbrae, dat zijn roer had verloren. De Nederlandse sleep boot werd 's nachts aangevaren door het Deense m.s. Bjuera Clausen. Zij kreeg ook toen de gebroken sleep tros in de schroef. Daarbij liep zij nog een gat in de scheepsromp op. De sleepboot Oceaan van dezelfde rederij heeft de Zwarte Zee III toen uit de moeilijkheden geholpen. (Advertentie) ROTTERDAM. Drie sleepboten hebben in het afgelopen weekeinde een spannende jacht gemaakt op de Nederlandse sleepboot Zwarte Zee II en naar de sleep, die zij had verloren. De Zwarte Zee III, van L. Smit en co's internationale sleepdienst, dreef hulpeloos in Het Kanaal doordat de nylon rekker van de sleeptros in haar schroef was geraakt. De sleep met zes Nederlandse runners aan boord verdwenen uit het gezicht. DE Zwarte Zee was uit Kopenhagen vertrokken met een zogenaamde midbody, een scheepsdeel dat tussen een bestaand voor- en ach terschip moet worden geplaatst. Het middenschip was bestemd voor Baltimore. De sleep was in de nacht van vrijdag op zaterdag juist Het Kanaal uit, toen in zeer slecht weer ongeveer veertig mijl zuidwestelijk van Landsend de sleeptros brak. Daarbij had de Zwarte Zee III het ongeluk, dat de nylon rekker van de tros onwrikbaar vast raakte in de schroef. Het schip was volledig onbestuurbaar. De opvarenden moesten lijdelijk toezien, dat de lichten van het middenschip uit het gezicht verdwenen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een economische missie uit Nigeria zal van 11 tot en met 15 oktober een bezoek aan ons land brengen. De missie, die onder leiding staat van de heer F. S. Oko- tie-Eboh, minister van financiën van de federatie van Nigeria, maakt een rondreis door Europa om de econo mische betrekkingen met de West- europese landen te versterken. Nederland exporteerde in 1960 voor 99,2 miljoen gulden naar Nigeria, en in het eerste halfjaar van 1961 voor 40,6 miljoen. Onze voornaamste exportpro ducten naar Nigeria zijn voedings- en genotmiddelen, textiel en metaalwaren. De import uit Nigeria beliep in 1960 ongeveer 137,1 miljoen, in de eerste helft van dit jaar 50,1 miljoen. Deze im port bestaat voornamelijk uit plantaar dige oliën en ruwe olie, cacaobonen, palmpitten en grondnoten. ROTTERDAM In een café aan de Binnenweg te Rotterdam kreeg zater dagavond de 34-jarige Hongaarse lood gieter G. N. hooglopende ruzie met zijn vriendin, de 36-jarige M. V. Toen het tot een handgemeen dreigde te komen trok mejuffrouw V. een zak mes en met dit wapen bracht zij, nog voor iemand het kon verhinderen, de Hongaarse loodgieter in snel tempo een reeks steekwonden toe. Later, in het ziekenhuis Dijkzigt, bleek het slachtoffer aan rug, borst en buik te zijn getroffen, doch de verwondingen waren niet levensgevaarlijk. De agressieve vriendin en het in beslag genomen zakmes werden door de politie meegenomen naar het hoofdbureau. BERLIJN (AP/REUTER) De toestand langs de Berlijnse Oost- Westgrens schijnt zich nu zover ge stabiliseerd te hebben dat de Ame rikaanse legerpatrouilles, die sedert de sluiting van de Oostelijke sek- tor op 13 augustus de woedende Westberlijners van de Oostduitse communisten gescheiden trachtten te houden, dit weekeinde konden worden teruggetrokken. Net als voorheen doen nu weer ge woon patrouilles van de militaire po litie dienst langs de 25 km lange sek- torgrens. De Britten behoeven slechts drie kilometer te bewaken; de Fran sen dertien kilometer. Traangas Ook nu hebben zich weer verschei dene geslaagde ontvluchtingen voor gedaan: een twintigtal Oostberlijners zag kans veilig het Westen te berei ken. Onder hen bevonden zich opnieuw drie leden van de volkspolitie, waar van nu zo langzamerhand al een res pectabel aantal de wijk naar het Wes ten heeft genomen. De communistische grenswachten ontzagen zich niet en- VIENTIANE (Reuter) De slepen de kwestie Laos, die het land maan denlang in bloedige strijd gewikkeld hield tussen drie partijen en die ook internationaal danig spanning ver wekte, schijnt een oplossing te nade ren. De drie prinsen als vertegenwoor digers van de strijdende partijen zijn het nu op een conferentie in Laos eens geworden op een belangrijk punt: de neutralistische prins Soevanna Phoe- ma zal mettertijd minister-president worden van een voorlopig Laotisch coalitiekabinet. Hoewel er nog enkele punten van be- laang geregeld moeten worden betekent dit een grote stap voorwaarts die op de Geneefse veertien-landenconferentie over Laos stellig enige ontspanning te weeg zal brengen. Prins Soevanna Phoema was vóór de crisis ook al premier geweest; nij werd echter afgezet door de rechtse prins Boen Oem. Boen Oem, Soevanna Phoema en diens halfbroer, de linkse, communistisch-gezin- de Soevannoevóng,, bereikten voorts over eenstemming over de samenstelling van het coalitiekabinet, dat zestien leden zal gers, terwijl de premier en de vice-pre mier elk een belangrijke portefeuille te beheren zullen krijgen. De punten waarop nog geen overeen stemming is bereikt, schijnen juist de aard van die portefeuilles te behelzen, en de plaats die de beide andere prinsen zal zijn toegedacht. Ook schijnen de aan hangers van Boen Oem van oordeel te zijn dat onder de acht neutralisten vier ministers van het huidige kabinet in Vientiane moeten zijn. die de linksen ech ter als rechts beschouwen. Prins Boen Oem zal de koning van Laos, Savang Watthana, in Loeang Pra- bang verslag uitbrengen, waarna deze de toekomstige premier, Soevanna Phoema, in de residentie officieel tot kabinetsfor mateur zou benoemen. Nu de toestand in Laos wat opklaart komen er uit het buurland Zuid-Vietnam grenzen hebben in deze rimboe minder betekenis dan in Europa de laatste tijd vele berichten over oplevende strijd tus sen communistische en niet-communisti- sche strijdgroepen. Amerikaanse ambte naren hebben gisteren in Washington verklaard dat de Verenigde Staten niet zullen schromen troepen naar Zuid-Viet- nam te zenden als de zaken onverhoopt ëmvatten,""varf wié acht neutralisten, vier een keer ten slechteivoordeWesterse linkse en vier rechtse vertegenwoordi- president Ngo Dm Diem mochten nemen. kele traangasbommen naar een groep Westberlijners te werpen, die naar verwanten aan de oostelijke kant van de scheidsmuur wuifden. Amerikaanse soldaten gaven daarop eenzelfde ant woord. Vastberaden Burgemeester Willy Brandt, juist te rug van een kort informatief bezoek aan de Verenigde Staten, heeft zijn stadgenoten gewaarschuwd Amerika's vastbeslotenheid om de vrijheid van de stad te handhaven vooral niet te onderschatten. Te haastig getrokken conclusies en eigen rechtertje spelen was volgens hem spelen met vuur. Ook de invloedrijke Amerikaanse senator Humphrey, die gisteren in West-Ber- lijn aankwam, verzekerde dat het Wes ten zijn gelofte voor de vrijheid van West-Berlijn gstand zou doen. Hij kon nog niet zeggen of hij na zijn volgende bezoeken aan Kopenhagen en War schau ook nog naar Belgrado zou gaan. Humphrey heeft zich dezer dagen het ongenoegen van het Zuidslavische be wind op de hals gehaald door zijn uit lating dat Zuidslavië geen vrij land zou zijn. Vrede nodig Tezelfdertijd dat Humphrey in Ber lijn aankwam vertelde de Russische vice-premier Mikojan aan arbeiders in Karl Marxstadt (Chemnitz) dat de Sowjetunie de vrede nodig heeft om haar politiek van het voorbijstreven van de Amerikaanse levensstandaard in de kortst mogelijke tijd te kunnen volvoeren. Hij bood de Oostduitse re- regering Russische hulp aan om de te korten in de voelselvoorziening weg te werken. Het communistische regiem van Berlijn-Pankow heeft zwaar te kampen met voelseltekorten sedert een jaar geleden de gedwongen collectivi sering in de landbouw werd voltooid. Advertentie Kloven, gesprongen handen, win tervoeten, en».: Kloosterbalsem ontsmet, geneest, msakt uw huid wetr gust. Hsilzaipe, dispwsrhsnde verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek In 1 potje PALERMO (A.P.) De Siciliaanse boer Paolo Gallo die twaalf jaar geleden verdween en voor vermoord werd gehouden, is zaterdag in een armzalige berghut in de buurt van zijn vroegere dorp aangetroffen. Gallo's broer Salvatore werd des tijds beschuldigd van de moord op Paolo en veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Hij zit nog steeds. Het enige dat na de verdwijning van de toen 46-jarige Paolo Gallo werd terug gevonden was zijn pet. Die lag in een moeras en was met bloed bevlekt. GEEN LIJK Op die met bloed bevlekte pet bouwde de politie een zaak op. Paolo's broer Salvatore, toen 48 jaar, en diens acht tienjarige zoon Luigi werden van de moord beschuldigd. Het proces dat volgde baarde in Italië veel opzien. In de tweede plaats was er geen lijk. In de tweede plaats waren er getuigen die er op zworen dat zij Paolo Gallo na het tijdstip van „de moord" hadden gezien. VEERTIEN JAAR Toch werden Salvatore en zijn zoon schuldig verklaard. Salvatore kreeg levenslang opgelegd. Luigi kwam er af met veertien jaar gevangenisstraf. In hoger beroep werd het vonnis tegen Salvatore bevestigd, Luigi werd echter vrijgesproken. Nu is dan Paolo in levende lijve terug. Een overtuigender bewijs van de on schuld van Salvatore kan de justitie zich moeilijk wensen. Wanneer Salva tore zal worden vrijgelaten uit de straf gevangenis van Santo Stefano is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal Salva tore moeten wachten tot het onderzoek dat de politie nu instelt, is afgesloten. VRAAG De politie wil nu namelijk weten waar om Paolo twaalf jaar geleden zo maar verdween en waarom hij zich zo lang verborgen hield, ook na de veroorde ling van zijn broer. Het is immers bij zonder onwaarschijnlijk dat Paolo daar in zijn zo nabij gelegen huis niets van heeft gehoord. Eigen nieuwsdienst HAARLEM De vierjarige Anna de Droog heeft in de Perseusstraat in Haarlem een tas met een bedrag van 7.250 gulden gevonden. Zij ging het direct aan grootvader vertellen, die samen met tas en Anna naar de politie trok. De vijftienjarige dochter van een procuratiehouder, die bij een bank in Haarlem werkt, was met de vondst erg blij. Toen zij bij de politie aangifte kwam doen dat zij de tas had verloren, had Anna die al net jes afgeleverd. De directie van de bank, die eigena res is van het geld, heeft het vierjarige meisje een spaarbankboekje met een bedrag van honderd geuiden gegeven. Advertentie De vijfde dag van de demonstraties, waartoe de O.A.S. in Algiers had op geroepen, is een volledige mislukking geworden. Voor deze dag waren de in woners van Algiers uitgenodigd een rood-wit-blauw strikje te dragen op de linkerborst om hun verknochtheid aan het beginsel van een Frans Algerije te demonstreren. Nog niet één op de vijftig Fransen droeg dit strikje, ondanks de bedrei gingen, die da O.A.S. tegen de „onge- hoorzamen" had geuit. Het is waar dat ook het weer niet meewerkte. De stad ging gebukt onder een tropische regen bui, die vrijwel de gehele dag duurde (Advertentie) Van onze correspondent BRUSSEL. De Belgische libe rale partij heeft zondag opgehouden te bestaan. Zij is veranderd in „de partij van de vooruitgang en de vrijheid". Dat het woord „liberaal" uit haar naam is verdwenen komt, zoals op het gisteren besloten drie daags congres van de liberalen uiteengezet werd, doordat in België „liberaal" al te lang synoniem werd geacht met anti-klerikaal. De her vormde liberale partij beoogt een centrumpartij te worden en wil vooral ontevreden katholieken aan trekken die de samenwerking tus sen de Christelijke volkspartij en de socialistische partij tegen de borst stuit. De reorganisatie van de liberale par tij is voorbereid door haar voorzit ter, de energieke oud-minister Van Audenhove, die er in geslaagd is eni ge kleine politieke groepen, die bij de jongste verkiezingen zelfstandig op kwamen de nieuwe partij binnen te loodsen. Tot hen behoort de groep van Lallemand, de volksvertegen woordiger uit Bergen. Aanval Het socialistische hoofdorgaan le Peuple is echter zaterdagochtend met een felle persoonlijke aanval op Lal lemand gekomen, die er van beschul digd wordt met de strafrechter in aanraking te zijn geweest. Deze be schuldiging heeft zo veel indruk ge- Van onze correspondent PARIJS. De O.A.S., de Organisatie van het geheime leger, staat voor geweldige moeilijkheden waarvan gebrek aan leiders als gevolg van massale arrestaties door de Franse politie en aan geld wel de voornaamste zijn. Bovendien zijn er aanwijzingen dat de O.A.S. haar greep op de massa langzamerhand begint te verliezen. en iedereen gaf de voorkeur aan binnen blijven boven een manifestatie. VERMOEID Daarentegen hebben de inwoners van Algiers de laatste tijd een geweldige hoeveelheid grammofoonplaten met de Marseillaise en het .Afrikaanse lied" welke platen volgens de O.A.S. in geen enkele discoteek mogen ont breken gekocht. Hoe actief de O.A.S. zich ook toont, toch schynt haar invloed te tanen, al thans bij een deel van de massa. De Algerijnen raken vermoeid en de demonstraties beginnen allengs het karakter van sleur aan te nemen. De geestdrift is weg en de mensen schijnen niet meer de moed te kunnen op brengen om overeind te komen, telkens als de O.A.S. het vraagt. TEGOEDBON Bovendien is er iets anders aan het licht gekomen. De O.A.S. schijnt met geweldige financiële moeilijkheden te kampen te hebben. Dit is men te weten gekomen uit bekentenissen van ge arresteerde leden van de stoottroepen. „Men heeft ons gouden bergen beloofd voor elke opdracht, die wij zouden uit voeren", zeggen zij, „maar zodra wij terugkwamen, ontvingen wij een waar deloze tegoed-bon". Met verwondering vragen de Franse Algerijnen, die maandelijks miljoenen bij elkaar brengen voor de O.A.S., zich af waar al dat geld wel gebleven is. Twee antwoorden worden daarop ge geven. In de eerste plaats schijnen er in de O.A.S. afdelingen te bestaan, die „ten eigen bate" collecteren. Zij zeggen, dat zij geld komen ophalen voor de strijd voor de vrijheid, maar welke strijd en voor wiens vrijheid wordt er meestal niet bij verteld. CENTRAAL BEHEER In de tweede plaats schijnt het voor de werkelijke inzamelaars uiterst moei lijk te zijn het geld te bestemder plaatse bij de leiding van de be weging te doen arriveren. Sedert twee maanden hebben de leiders ge probeerd een organisatie op te richten voor centraal beheer van het geld, maar dat schijnt volledig mislukt te zijn. De actie van de politie van de laat ste tijd heeft dit alles niet gemakke lijker gemaakt. De leiders worden her haaldelijk opgejaagd, en het schijnt zelfs voor hun vertrouwelingen erg moeilijk te zijn met hen in contact te treden. Hoewel dit een groot succes voor de politie is, hebben aan de andere kant de jongste gebeurtenissen te Oran de politie zelf ook ongerust gemaakt, vooral nu zij het doelwit is geworden van fosforbommen. Zij heeft aan haar vakbond maatregelen ge vraagd voor een betere bescherming. VIJF EISEN Bij dit verzoek heeft de politie van het moederland zich aangesloten van wege de vele slachtoffers, die de laat ste tijd door de Algerijnse terroristen onder haar zijn gemaakt De vakbond heeft nu aan de rege ring de volgende vijf eisen gesteld: 1) Verbetering en verzwaring van de bewapening en een grotere mate van motorisering van de eenheden; 2) intensiever politietoezicht; 3) sterke reglementering van het voetgangers- en autoverkeer, vooral op bedreigde punten; 4) een maximum aan politietroepen ter bestrijding van het terrorisme; 5) strengere toepassing van de wet ten op het dragen van wapenen. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, is zaterdag avond voor zijn eerste bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname van Schiphol vertrokken. Hij reist over New York, omdat hij in de Ver enigde Staten eerst een week lang een aantal universiteiten en musea wil bezoeken. Bovendien wil de mi nister geheel onofficieel vanmid dag de besprekingen over Nieuw-Gui- nea in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwonen. Van 16 tot 28 oktober zal mr. Cals deelnemen aan een vergadering van de Adviesraad voor de culturele samenwer king tussen de landen -van het Konink rijk Een van de onderwerpen op de agenda voor die vergadering is het ma rine-biologisch instituut op de Antillen, waaraan Nederland heeft meebetaald. „In dit instituut wordt onder meer het gedrag van zwaardvissen onder de loep genomen", zo legde de bewindsman uit. In de vergadering van de adviesraad de eerste sinds de oprichting in fe bruari zal minister Cals de voorzitters hamer overdragen aan zijn Antilliaanse ambtgenoot I. C. Debrot. Er is name lijk afgesproken dat de minister van O K. en W. van het land waar een vergaf dering wordt gehouden, deze zal voor zitten. Op 28 oktober denkt mr. Cal» naar Suriname te vertrekken om vóór zijn vertrek naar Nederland enkele dagen in Paramaribo door te brengen KEULEN (D.P.A.) De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zal dit jaar wellicht 75 miljoen mark aan subsidie van de Bondsregering nodig hebben. De maatschappij heeft dit jaar op de Noordatlantische route zestig mil joen mark minder ontvangen dan werd verwacht, aldus werd in de jaarverga dering meegedeeld. .Dit wordt geweten aan de omstandig heid, dat veel Amerikanen hun vakantie niet meer in Europa doorbrengen. Ook wordt de oproep van president Kennedy aan zijn landgenoten om met Ameri kaanse maatschappijen te vliegen van invloed geacht. Wat de achteruitgang in de bedrijvig heid van de maatschappij betreft, zei de directeur van de Lufthansa, W. A. Kittel, te menen, dat tegen het eind van 1960 bij diverse regeringen de nei ging is ontstaan hun nationale lucht vaartmaatschappijen een groter aandeel in het internationale verkeer te verzeke ren. Hij uitte in dit verband kritiek op de overeenkomst met de S.A.S., waar onder aan de Lufthansa in het verkeer met Oost-Azië aanzienlijke beperkingen worden opgelegd. De president-commissaris van de Lufthansa, H. I. Abs, meent, dat de maatschappij meer steun van de staat nodig heeft. maakt dat Lallemand, anders dan de bedoeling was, zondagochtend maar niet net woord heeft gevoerd. Hij zal tegen de hoofdredacteur van le Peu ple een aanklacht wegens laster in dienen. De Partij van de vooruitgang en de vrijheid bereidt een progressief pro gram voor, doch de niet-liberalen die er zich bij hebben aangesloten beho ren tot conservatieve groeperingen, op enkele mensen na, die vroeger tot de socialistische partij behoorden. De nieuwe partij die Van Audenhove tot voorzitter heeft gekozen, heeft ver zet aangekondigd tegen dirigistische plannen van het kabinet-Lefévre. Vooral zal zij strijden tegen de aan gekondigde belastingherziening, die, overeenkomstig de wens van de room se en de rode vakbeweging, de indi recte belastingen wat zou verlichten en de directe belastingen zou verzwa ren. Zij keert zich eveneens tegen het federalisme van de Luikse stakings leider Renard. In de Kamer met haar 212 zetels, beschikt de Partij van de vooruitgang en van de vrijheid over 21 zetels. UTRECHT Buitenlandse concerns dringen steeds verder door op de Ne derlandse markt. Italiaanse en Duitse fa brikanten willen hier zelfs eigen meubel- detailzaken vestigen. De voorzitter van de vaksectie winkel bedrijven, de heer G. Greeve, liet gis teren tegen dit verschijnsel te Utrecht een waarschuwend geluid horen. Hij deed dit op de landelijke dag voor be- drijfsverbetering, georganiseerd door de bonden van woninginrichters. Van onze correspondent PARIJS Een Engels passagiersvlieg tuig is met 33 vakantiegangers en een driekoppige bemannipg aan boord te pletter gevlogen tegen een bergtop in de Pyreneeën. Alle in zittenden zijn om het leven geko men. Het vliegtuig, een DC 3, is zaterdagmor gen verongelukt. Het wrak is pas gis teren gevonden. Het ligt op een bijzon der moeilijk bereikbare plaats. De leden van de reddingsploeg die giste ren naar het wrak werd gestuurd, za gen maar een mogelijkheid om de slachtoffers te bergen. Zij daalden de bergtop af met ieder een lijk op hun rug. Zo werden 27 slachtoffers ge borgen. De andere negen zullen van daag op dezelfde manier naar beneden worden gehaald. Normaal De DC 3 was gecharterd door de Derby Company in Londen. Het toestel ver trok vrijdagavond uit Engeland met 33 pasagiers die een vakantie aan de Spaanse Costa Brava zouden door gaan brengen. Zij 2ouden naar het Zuid- franse Perpignan vliegen en vandaar met een bus doorreizen. De vlucht had tot vlak voor het einddoel een normaal verloop. Het laatst stond het vliegtuig in verbinding met de ver- keerstoren van het vliegveld Bordeaux. Het meldde toen dat het boven Tou louse vloog. De melding die had moe ten volgen, namelijk dat het toestel de sector van Bordeaux verliet, bleef uit. De DC 3 verdween dus tussen Tou louse en Perpignan. Afgegleden Zodra het dag werd, gingen verschei dene helikopters naar de DC 3 zoeken. Alle overvliegende vliegtuigen kregen het verzoek uit te kijken. Een toestel van de reddingsdienst van Aix-en- Provenc vond de DC 3 ten slotte, een eindje onder de 3600 meter hoge top van de Canigou. De uitgezonden reddingsploeg meldde later dat het vliegtuig tegen de top is gevlogen en toen is afgegleden naar een bijna on bereikbar plateau. Slechts de staart van het vliegtuig was nog heel. Storm Het toestel is ver ten zuiden van zijn route verongelukt. Het is mogelijk dat het door de geweldige storm die er in de nacht van vrijdag op zaterdag stond eenvoudig is weggeblazen zonder dat de piloot dat heeft gemerkt Een ver klaring voor het wegvallen van de radioverbinding moet in een defect worden gezocht De Franse luchtvaartautoriteiten ver wonderen zich er verder over dat de Engelse DC 3 33 pasagiers aan boord had. In Frankrijk mag een DC 3 niet meer dan 25 passagiers meenemen. (Advertentie) Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. BERGEN OP ZOOM De achtja rige Marijke Witteveen. uit Wouw is zaterdagmiddag bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Haar tienjarige zusje en haar moeder wer den gewond. Mevrouw Witteveen, die met de twee kinderen op weg was naar Bergen op Zoom, heeft een langs de weg geparkeerd staande landbouwtractor vermoedelijk te laat gezien Toen ze af wilde remmen slipte ze op het natte wegdek. Bij de botsing die volgde werd het acht jarige dochtertje op slag gedood. De moeder brak een arm en een been en kreeg een shock. De tienjarige Elsje kreeg een zware hersenschudding. Meer in aanbouw Van onze Haagse redactie DEN HAAG Van de bevrijding af tot 1 september van dit jaar zijn 904.344 wo- n.ingen gebouwd. In augustus van dit jaar zijn 6298 woningen gereed gekomen, waar door het aantal woningen dat in de eerste acht maanden van dit jaar werd voltooid is gekomen op 51.302, tegen 51.552 in de zelfde periode van het vorige jaar Op 1 september waren er 107.781 wo ningen in aanbouw. Een jaar daarvoor waren dat er 90.334.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5