Nieuwe christelijke school Nieuwdorp officieel geopend Jhr. Röell nam afscheid als provinciaal voorzitter 125 Hein Cujé verbeterde Zeeuws mijlrecord TAMSE N.V. - GOES De heer J. Hommes ontsloot de toegangsdeur van complex Jonge aannemers kregen diploma's G. v. d. KLOOSTER Fa. F. v. d. WEELE Fa. K. FRAANJE ZN Houten hamer van de burgemeester Burgemeester Ever wijn van Zuidzande volgt hem op Maandag 9 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Kinderen uit oude cavalje verlost Laatste orgelconcert in Kapelle Auto de sloot in: geen schade Raad Westerschouwen vergadert woensdag V erkeersongeluk j es in Kloetinge Zetel van secretarie in Dreischor Gemeente-avond herv. kerk in Kapelle „COMMANDO"-WISSELING BIJ GROENE KRUIS Wijkgebouwen Motor Jubïleumreceptie van Volharding LOODGIETERSWERK en het SANITAIR van de nieuwe school te Nieuwdorp De VERWARMING in de CHR. L. O. SCHOOL TE NIEUWDORP De ELECTRISCHE INSTALLATIE voor de nieuwe Chr. L. O. school te Nieuwdorp Chr. L. O. SCHOOL TE NIEUWDORP NIEUWDORP. Jong en oud in Nieuwdorp heeft zaterdagmiddag met blikken vol bewondering en met gerechtvaardigde trots de nieu we christelijke school aan de Irenestraat bekeken. Het is inderdaad een prachtig en modern complex geworden. Zaterdagmiddag was het dan zover, dat de oude school aan de Lewedijk voorgoed verlaten kon worden. De oud-voorzitter van de christelijke nationale school vereniging, de heer J. Hommes, heeft met het ontsluiten van de toegangsdeur het schoolgebouw officieel geopend, waarna, met de schoolkinderen zelf voorop, de vele genodigden en de leden van de vereniging het gebouw bezichtigden. In een bijeenkomst werden over en weer hartelijke woorden van dank en waardering uitgesproken over de totstandkoming van dit gebouw. Bovenal ging de dank uit naar God, die het christelijk onderwijs in Nieuwdorp zo rijkelijk heeft gezegend. Sedert 1946 zijn er in de inspectie Middelburg 84 of 85 nieuwe of ver nieuwde scholen tot stand gekomen. ,Een ongekende prestatie". Zich rich tend tot het onderwijzend personeel merkte de heer Leenhouts op dat de kinderen nu veel liever naar school gaan dan vroeger. „Ook in Nieuwdorp zijn de kinderen nu verlost uit de ou de cavalje", aldus de inspecteur. Het was dus feest in Nieuwdorp. De nationale driekleur wapperde in volle glorie voor het gloednieuwe gebouw. Voor de laatste maal was de oude school de plaats van samenkomst. Daar stonden de schoolkinderen en de muzi kanten van „Onda" klaar en daar ook werden de genodigden met een kort woord begroet door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Hooger brugge. Daarna ging het in optocht met muzikale begeleiding naar het nieuwe schoolgebouw. Alvorens de openingsceremonie een aanvang nam werd op verzoek van de voorzitter eerst gezongen Psalm 138 vers 1 en 3, waar bij „Onda" voor de begeleiding zorgde. Toen was het grote ogenblik aange broken voor de tweeling van acht jaar van voorzitter Hoogerbrugge, Gré en Arie, om de sleutel op een kussen aan te bieden aan de heer Hommes. Zij kweten zich parmantig van hun taak. De 85 leerlingen mochten daarna als eersten het schoolgebouw binnentreden. Zij kregen een tractatie- vlot is gegaan. De heer Leenhouts re leveerde verder, dat het schoolbestuur profijt heeft getrokken van de gunstige gelegenheid om meer vierkante meters te benutten dan normaliter gebruikelijk waardoor een ruime hall tot stand kwam. Ook een centrale verwarming voor het gehele gebouw vond de inspec teur aanbevelenswaardig. Sprekers Daarna kwam nog een lange lijst van sprekers aan de beurt. Wij noemen de heer W. Bier ens, namens het onder wijzend personeel en namens de ouder commissie van de o.l. school, de heer J. Ysselstein uit Middelburg, namens de schoolraad, de heer J. H. Valk uit Goes, architect, Chr. Melse, oud-hoofd van de school, ds. A. F. Goedendorp, namens de geref. kerk, ds. B. Zoodsma, namens de hervormde kerk, de heer A. de Beste, namens de chr. kleuter school, de heer M. Fraanje, namens de chr. school in Lewedorp, de heer J. Jonge, namens de christelijke school in Heinkenszand en tenslotte de heer A. Willem.se, het hoofd der school, die een De heer J. Hommes kreeg de sleutel aangeboden van de tweeling Gre en Arie Hoogerbrugge, kinderen van de voorzitter van de chr. nat. schoolvereniging in Nieuwdorp. Bijeenkomst In de hall van de drie klassige school, een ruimte die zeer geschikt is voor het houden van ouderavonden e.d. werd tenslotte een bijeenkomst gehouden, tij dens welke vele sprekers het woord hebben gevoerd. In zijn toespraak herinnerde de voor zitter er aan, dat een nieuwe school voor 1960 op de urgentielijst was ge plaatst. De tijd van voorbereiding heeft lang geduurd, maar de bouw had een vlot verloop. De heer Hoogerbrug ge ging voorts in op het voorrecht van christelijk onderwijs, waarbij hij als uitgangspunt nam de tekst, die bij de Ingang in de muur was aangebracht: „Het nakroost zal Hem dienen" (Ps. 22 vers 31a). „Het Is een voorrecht, dat het na kroost Jezus Christus leert kennen, me de door het onderwijs op deze school. Met rekenen alleen komen wij er niet. Ik hoop, dat God Zijn zegen wil gebie den op het werk in deze school en dat dit werk gedragen wordt door aller ge loofsleven. Wij zijn verplicht, als leden van de schoolvereniging, ons in te zet ten voor het christelijk onderwijs. Dat is niet alleen een zaak voor bestuur en onderwijzers. Met elkaar moeten wij dit doen". Sieraad De heer J. Hommes beschouwde het als een grote eer de school te hebben mogen openen. Dank zij de medewer king van de autoriteiten, de heer Hom mes noemde speciaal de heer A. A. Leenhouts, inspecteur en burgemeester D. M. Vermet, is de nieuwe school er gekomen. „Ik vind het een prachtige school, met welke uitdrukking hij te vens een compliment richtte tot de ar chitect de heer J. H. Valk en aanne mer Fraanje uit Lewedorp. „Moge de school een sieraad zijn voor het dorp, maar ook een sieraad in geestelijk op zicht". Burgemeester D. M. Vermet sprak zijn hartelijke gelukwensen uit na mens het gemeentebestuur van 's Heer Arendskerke, dat ook steeds volle medewerking heeft verleend bij de nieuwbouwplannen. Hij feliciteerde tevens de ouders met zo'n schoolbe stuur, dat met grote ijver en doorzet tingsvermogen nu haar werk bekroond ziet. De burgemeester bracht ook hulde aan de schoolarts, dokter Fran sen-V. d. Putte, die mede sterk ge ijverd heeft voor een nieuwe school. De heer A. A. Leenhouts ging in zijn vriendelijke toespraak nader in op de moeilijkheden van de scholenbouw in Nederland. Hij vertelde van de grote bevolkingsaanwas in de centra, waar door de bouw van scholen in nieuwe wijken noodzakelijk is. Categorie A is dat. Onder de categorie B wordt ver staan zgn. vervangingsscholen, hetgeen ook in Nieuwdorp het geval was. Hij hartelijk dankwoord sprak namens het personeel en namens de kinderen, verklaarde voorts, dat het met de uit werking van de plannen betrekkelijk NIEUWDORP. Een klein beetje ondeugend-zijn kan geen kwaad, zo moet de voorzitter van de chr. nat. schoolvereni ging, de heer H. Hoogerbrugge zaterdagmiddag gedacht hebben. Tijdens de bijeenkomst ter ge legenheid van de officiële ope ning van het nieuwe schoolge bouw, toonde hij zich zeer te vreden over de bouw en de in richting van het complex. Maar toch kan het gebeuren dat er kleine onvolkomenheden voor de dag komen. De heer Hooger brugge vond het dan ook jam mer, dat de vereniging geen voorzittershamer heeft. Het bleek, dat burgemeester D. M. Vermet deze zachte wenk goed in zijn oren had geknoopt. Hal verwege de vergadering vroeg hij plotseling het woord, hetgeen hij prompt verkreeg. Hij ver telde in zijn humoristisch speechje, dat het gemeentebe stuur veel lof was toegezwaaid ..als dank voor deze hulde mag ik dan dit geschenk aanbieden". Het was een cadeau, keurig in papier verpakt. En wat kwam er uit? een flinke houten hamer. Het was dan wel geen voorzit tershamer. maar toch wel een werktuig om hard mee op de tafel te slaan. De neste van de burgemeester werd zeer ge waardeerd. MIDDELBURG. Dertien deel nemers aan de driejarige aanne- merskursus te Middelburg kregen zaterdagmorgen in hotel „De Burgh" het vakdiploma voor het aannemersbedrijf uitgereikt. De heer E. Visscher, direkteur van do kursus en oud-direkteur van de Technische school in Middelburg, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en richtte zich met een speciale felicitatie tot de dertien jonge en nieuwbakken aannemers die met goed gevolg het schrifte lijk en mondeling examen afleg den. De heer E. P. Bakels, hoofd van de afdeling opleiding en examens van de stichting „Raad van bestuur bouwbe drijf" wees op de goede toekomst die het bouwbedrijf in Zeeland tegemoet gaat dank zij de verbindingen die met het overige Nederland tot stand zullen komen. „Maar" vervolgde hij „wij moeten voorkomen dat „import-aanne mers" uit Holland de Zeeuwse aanne mers de kaas van het brood zullen eten, vandaar dat deze cursus van zoveel be lang is. Niet de kwantiteit, maar de kwaliteit is belangrijk". De heer J. W. Kögeler, oud-wethouder van Middelburg, reikte traditiegetrouw ook deze maal de diploma's uit. Een en ander ging gepaard met een vriendelijk toespraak je, tot iedere geslaagde kandidaat. De heer P.v. Loo, die sprak namens de Raad van toezicht, prees de Raad van Bouw bedrijf in de Zeeuwse hoofdstad, die de kursus in het leven heeft geroepen. Drie iaar hebben de cursisten gestu deerd om kennis te nemen van de eisen van het bouwbedrijf en daaraan te kun nen voldoen. Namens de geslaagde kan didaten spraken J. Jozia-se en J. Jon ker hun dank uit tegenover direkteur en docenten voor het genoten onder richt. Voor het diploma „praktijk bouwbedrijf" bestaande uit de onderdelen: beton, plan ning en bedrijfsorganisatie slaagden: S. Boo gaard. Grijpskerke; A. ie Clerq, Hansweert: A. Dingemanse, Veere; J. J. de Groote, Nieuwvliet; J. Jonker. Middelburg: J. Jozias- se, Vlissingen; W. Joziasse, Vlissingen; B. van Marie, Kapelle: M. Remijn, 's-Heer Hen drikskinderen: J. Schipper, Kloetinge; P. C. Snoep, Colijnsplaat; B. M. Wattel, Seroosker- ke en H. Franeker, Oostkapeüe. KAPELLE. Zaterdag 14 oktober a.s. zal het laatste orgelconcert van dit seizoen worden gegeven in de Herv. Kerk te Kapelle. Dit concert wordt verzorgd door de organist van deze kerk de heer Gom- mert de Kok uit Goes, terwijl voorts meewerken Frans van Wel en Jan Meyer, beiden uit Kapelle en leerlingen van de heer De Kok. MIDDELBURG. De auto van J. uit Kloetinge slipte zaterdagmorgen bij het gedenkteken op de Sloedam en raakte van de weg af. De auto kwam uit de richting Middelburg en raakte op een ge geven moment aan het slippen. De wagen reed een sloot in en kwam na geheel te zijn rondgedraaid tot stilstand. Een kraanwagen uit Middelburg moest eraan te pas komen om de auto weer op de weg te hijsen. Ondanks alles liep de bestuur, der geen letsel op en had de auto geen enkel schrammetje. Advertentie Presenteer orris THE CIGARETTE OF QUALITY AND PRESTIGE Belangrijk nieuws! De produktie voor Nederland van ..America's finest cigarette" is nu naar ons eigen land verlegd. Dank zij de grote besparing aan vrachtkosten, invoerrechten en accijnzen is de nieuwe prijs per pakje: HAAMSTEDE De gemeenteraad van Westerschouwen komt woensdag in openbare vergadering bijeen. De verga dering begint des morgens om negen uur. De agenda vermeldt achttien pun ten- Er zijn voorstellen van b. en w. tot onderhandse aanbesteding van de bouw van vier woningwetwoningen in Haamstede, tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling stichting „Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Duive- Iand", tot heffing van reinigingsrechten voor de kernen Noordwelle en Seroos- kerke, en tot naamgeving van wegen en wijziging huisnummers. Voorts zal een uitspraak van de raad gevraagd worden inzake de verkoop van bouw grond aan buitenlanders. KLOETINGE. Een aanrijding vond zaterdagochtend plaats tussen twee perso nenauto's omdat beide bestuurders niet genoeg rechts hielden. S. uit Kioetinge komende uit de Lewestraat reed de Stel leweg in juist op het moment dat uit de richting Goes V. uit Rotterdam naderde die linksaf wilde slaan. Er was alleen materiële schade. Bij de hoofdverkeersweg nabij de Mo lenweg botsten 's middags twee personen wagens. J. B. uit Wageningen, die uit de richting van het dorp Kloetinge kwam en linksaf de hoofdweg op wilde rijden, moest voorsorteren vanwege het verkeer op de rijksweg. Op dit moment naderde van de richting Kapelle de heer P. P., die eveneens de rijksweg wilde oprijden, maar het voorsorteren van B. te laat op merkte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er was lichte materiële schade aan beide wagens. BROUWERSHAVEN De zetel van het gemeentebestuur van de nieuwe ge meente Brouwershaven, een samenvoe ging van Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire, is geves tigd in het stadhuis van Brouwersha ven. In verband met de restauratie van dit stadhuis is de zetel tijdelijk overgebracht naar het plaatsenhuis in Dreischor, terwijl de secretarie tijde lijk is gevestigd in de voormalige open bare lagere school te Dreischor. Alle poststukken voor de gemeente Brou wershaven moeten dus gestuurd worden naar het plaatsenhuis in Dreischor. Op vrijdag 20 oktober a.s. zal er een familie avond worden gehouden van de Ned. Herv. Gemeente Kapelle. Op deze bijeenkomst zullen vragen worden beantwoord over zaken die aan de orde zijn in de gemeente. Ds. K. W. Slik uit Wemeldinge spreekt over de vraag hoe het kerkgebouw van Ka pelle kan worden na de restauratie die aanstaande is en de plaatselijke predi kant ds. E. P. J. Jebbink behandelt het onderwerp „Vreugde en zorg rond de bediening van de Heilige Doop." De collecte voor de reclassering heeft te Wolphaartsdijk 322,05 opge- bracht. Regionale atletiekwedstrijden Dynamo MIDDELBURG. Twee Zeeuw se records sneuvelden zaterdag middag bij de regionale atletiek- sluitingswedstrijden van het Mid delburgse Dynamo. Ondanks de harde en bijwijle gure wind slaag de Hein Cujé erin het mijlrecord dat nog steeds op naam van Hans Harting stond te verbeteren en van 4.20.4 op 4.19.9 te brengen. Cujé won overigens dit nummer niet. Hij moest in een uitermate span nende race het hoofd buigen voor de Nederlandse kampioen op de 1500 meter Snepvangers. Het scheelde slechts een tiende secon de. De C-junior Van de Heuvel (Delta Sport) verbeterde het Zeeuwse record hoogspringen in zijn categorie en bracht het van 1.53% op 1.56 meter. De A-junior Henk Ha ge (Delta Sport) deed een vergeefse aanval op het Zeeuwse record in zijn categorie. Hij won het nummer met een sprong van I.72 meter. Het record staat met 1.76 op zijn naam. Delta Sport kwam deze middag goed voor de dag want ook de prestaties van Esther Schot en Van de Heuvel bij het discuswerpen waren van goed gehalte: 33.54 meter bij de dames en 30.50 bij de junioren. Het kogelstoten en de 100 m hardlopen heren won Piet Versluys en Piet Zwartepoorte had weinig moeite om in 55.2 seconden de 400 m op zijn naam te brengen. De uitslagen waren: 60 m Meisjes C: 1. J. Stoutjesdijk Delta Sp. 8.2 sec.; 2. F. Blijdenstijn Marathon 8.9; 3. J. Verwest Delta Sport 9.»; 4. E. Heidel- berg De Meeuwen 9.-; 5. J. Bogte Zeeland Sp. 9.2; 6. H. Oele AV'56 9.4. 80 m meisjes B: 1. J. Hukkoer De Meeu« wen 10.6 sec.; 2. A. Heidelberg De Meeu wen 1Ï.6; 3. W. v. Ballengooien Dynamo II.7; 4. G. van Santé AV '56 12.5. 80 m Jongens C: 1 C. Schetters AV'56 9.9 sec.; 2. R. Franken AV'56 10.4 sec.; 3. F. Reierse AV'56 10.6; 4. P. Sturm AV'56 10.6; 5. B. Vercauteren AV'5Y 11.2. 600 m jongens C: le serie: 1. F. Reierse A *56 1.39.9 min.; 2. A. Tholenaar Dynamo 1.41.5; 3. P. Sturm AV'56 1.42.4; 4. R. Fran ken AV'56 1.43.-; 5. C. v. d. Bulck Zeel Sp 149.4. 2e serie: 1. C. Schijf AV'56 1.44.8 min; 2. W. v. Noppen Dynamo 1.48.9; 3. B. Ver cauteren AV'56 1,48.9 4. P. Korstanje AV '56 1.49.5; 5. N. Reijnbout AV'56 1.50.2. 600 m jongens B: 1. P. v. Schraaf Marath. 1.32.5 min; 2. R. Munnikhof AV'56 1.35.4; 3. W. Loenhout Dynamo 1.36.-; 4. J. Bruins AV '56 1,38.-; 5. J. Auperlé Delta Sp. 1.50.-. 100 m jongens B: 1. F. Knijf AV'56 12.2 sec.; 2. R. Munnikhof AV'56 12.2; 3. K. Coe- vers Marathon 12.3; 4 .J. Auperlé Delta Sp. 12.3; 5. A. van Vloten Delta Sp. 12.5; 6. P. v. Loo AV'56 12.6. 100 m meisjes A: 1 J. Hukkoer De Meeu wen 13.-; 2. A. Roose Zeel. Sport 13.7. 100 m jongens A.: 1 H. Klompe Delta Sp. 12.1 sec.; 2. M. Wisse AV'56 12.6; 3. H. Ha- ge Delta Sp. 12.7; 4. A. Joose Dynamo 13.1, 1500 m jongens A: 1. A. Wisse AV'56 4.45. 3 min.; 2. J. Fraanje AV'56 4.46.7; 3. A. Joo se Dynamo 5.21,2. 100 m dames: 1. J. Niesthoven Dynamo 15.- sec.; 2. M. Wattel Dunamo 17.-. 100 m heren: 1 F. Versluis Dynamo 11, sec.; 2. H. Barends Sparta-D 11.6; 3. R. Swint Zeel. Sp. 12.7. 400 m heren: 1. P. Zwartepoorte Dynamo 55.2 sec.; 2. H. Barends Sparta-D 56.4; 3. N. Leinse Dynamo. 1 Engelse Mijl:l. Snepvanger MOC'17 4. 19.8 min; 2. H. Cujé—-Dynamo (Nieuw Zeeuws rekord); 3S C. Mulder Dynamo 4.28.-; 4. H. Bostelaar Dynamo 4.32.-; 5. A. Bouwens Marathon 4.53.8; 6. J. Diepvorst Sr. MOC '17 5; 7. P. H. Wurth Delta Sp. 5.23.5; 8. H. de Haan Olympia 5.31.2. Vervolg discuswerpen jongens C: 9. P. Korstanje AV'56 16.64 m; 10. P. de Bruijne AV'56 15.75; 11. A. Houterman AV'56 15.60; 12. M. Wezepoel Zeel. Sp. 15.10; 13. W. v. Noppen Dynamo 14.51. Verspringen jongens D: 1. J. Ragut Mara thon 3.83 m.; 2. A. Houterman AV'56 3.82 m. Verspringen jongens C: 1. J. v. d. Heuvel Delta Sp. 4.99 m,; 2. A. Tholenaar Dynamo 4.28 m; 3. W. v. Noppen Dynamo 4.19; 4. W. de Schrijver Dynamo 3.80. Verspringen jongens B: 1. R. Munnikhof AV'56 5.21 m; 2. Th. de Looze AV'56 5.12; 3. Th. Knijf AV'56 4.99; 4. J. Auperlé Delta Sp. 4.82; 5. J. P. van Loo AV '56 4.57; 6.. W. v. Leenhout Dynamo 4.49. Verspringen jongens A: 1. H. Klompe Del ta Sp. 5.55 m; 2. H. H. Hage Delta Sp. 5.43; 3. M. Wisse AV'56 5.28 4. A. Joosse Dyna mo 4.43. Verspringen meisjes C: 1. J. Stoutjesdijk Delta Sport 4.72 m; 2. J. Verwest Delta Sp. 4.31; 3. J. Bogte Zeel. Sp. 4.13; 4. C. Mays Delta Sp. 3.85; 5. G. M. Tieleman Delta Sp. 3.84; 6. E. Heidelberg De Meeu wen 3.46; 7. H. Oele AV'56 3.20; 8. J. Sinke AV'56 3.18; 9. H. Adriaansen Dynamo 3.-; 10. J. Adriaansen Dynamo 2.90. Verspringen meisjes B: 1. J. Hakkoer De Meeuwen 4.77 m; 2. A. Heidelberg De Meeu wen 4.51. Hinkstapsprong heren: 1. P. Versluis Dy namo 11.73 m; 2. R. Swint Zeel, Sp. 11.64; 3. H. Berends Sparta-D 10.76; 4. D. Heras Dynamo 10.12. Hoogspringen dames: 1. T. Akkerman- Evers Dynamo 1,32 m.; 2. J. Niesthoven Dynamo 1.22. Hoogspringen Jongens B: 1. H. Hage Delta Sport 1.72 m; 2. J. Auperlé Delta Sp. 1.42. Hoogspr. jongens C: 1. J. v. d. Heuvel Del ta Sp. 1.56 m. Kogelstoten Jongens Ct 1. J. v. d. Heuvel Delta Sp. 11.65 m.; 2. F. Reierse AV'56 9.97; 3. C. Schetters AV'56 9.22; 4. B. Vercaute ren AV'56 8.60; 5. W. de Schrijver Dynamo 7.86; 6. W. van Noppen Dynamo 7.70; 8. R. Franken AV'56 7.43; 9. P. de Bruijne AV'56 6.97; 10. P. Sturm AV'56 6.32; 7. C. Schijf AV'56 7.66. Kogelstoten jongens B: 1. K. Coevert Ma rathon 10.39 m; 2. P. van Loo AV'56 9.28; 3. P. v. d. Schraaf Marathon 8.88; 4. F. de Looze AV'56 7.97. Kogelstoten heren: 1. P. Versluis Dynamo 12.27 m.; 2. R. Swint Zeeland Sport 9.71. Kogelstoten dames: '1. M. Riemens Ma rathon 12.22 m.; 2. E. Schot Delta Sp. 10.22; 3. J. Hakkoer De Meeuwen 8,09; 4. T. Ak kerman—Evers Dynamo 7.83; 5, M. R. Wat tel Dynamo 5.69. Discuswerpen meisjes B: 1. G. v. Santé AV'56 18.43 m.; 2. W. v. Ballengooien 15.70. Discuswerpen jongens B: 1. J. Swart Ma rathon 28.29 m.; 2. Th. Knijff AV'56 24.33; VEERE. Het Verenigingsge bouw van Veere was zaterdag morgen stampvol toen jhr. R. L. H. Q. Röell, burgemeester van Wes terschouwen, afscheid nam als voorzitter Van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". Jhr. Röell, die zoals het bestuurslid dr. F. G. Vaandrager uit Domburg memoreerde op 30 juni 1933 bestuurslid werd en op 15 december 1945 voorzitter, heefi zeer veel gedaan voor de opbouw van het Groene-Kruiswerk in Zee land. Tijdens zijn presidentiële ambtsperiode zijn onder meer 56 wijkgebouwen tot stand gekomen. Dr. Vaandrager stelde voor jhr Röell wegens zijn grote verdien sten voor het Groene Kruis te be noemen tot erelid van de vereni ging. Met een krachtig en spon taan applaus werd dit voorstel door de talrijke aanwezigen on dersteund. Dr. Vaandrager herinnerde er in zijn afscheidsspeech tot jhr. Röell aan dat na de oorlog een geheel ander Groe ne-Kruiswerk de aandacht van de me dewerksters en medewerkers vroeg. De aandacht werd steeds meer gevestigd op de preventie. Een belangrijk pro grammapunt vormde de wijkverpleeg stersopleiding. De Domburgse arts over handigde ten slotte de scheidende voor zitter een filmviewer met plakmachine, mevrouw Röell kreeg bloemen aangebo den. Jhr. Röell werd voorts nog toege sproken door dr. Cath namens de Al gemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" en de heer S. Kodde als vertegenwoordiger van de afdeling Veere. Ook de heer Kodde schonk een cadeau op filmgebied. De voorzitter verklaarde zich niet meer herkiesbaar te hebben gesteld wegens drukke werkzaamheden. Zijn burgemeesterlijke zorgen hadden zich sinds 1 januari jl. uitgestrekt over een veel groter ambtsgebied, waardoor hij aan het Groene-Kruiswerk niet meer die aandacht kon geven die hij graag wilde. De heer Röell waarschuwde voor het onderkennen van het gevaar dat de belangstelling zich verschuift van de preventieve gezondheidszorg naar het instituut dat het werk verricht. In zijn openingswoord kon jhr. Röell tijdens de algemene vergadering afge vaardigden van 57 afdelingen welkom heten. Hij herinnerde eraan dat aan het eind van deze maand op een twee daags congres in Utrecht het 50-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" wordt herdacht. Het ledental van de landelij ke vereniging bedraagt thans 1.300.000. In Zeeland zijn thans 47.000 leden. Er was een kleine stijging ten opzichte van het vorig jaar. Aan contributies werd ongeveer ƒ312.000 of ƒ6,61 per lid. Bij het Rijk ontbreekt, zo zei jhr. Röell, nog steeds de bereidheid om de vervangende wijkverpleegsters te sub sidiëren. Ook haalde hij weer aan het tekort aan verplegend personeel op bij kans alle fronten. Een verheugend ver schijnsel is dat de keten van wijkge bouwen In Zeeland zich geleidelijk aan bezig is te sluiten. GOES Ter gelegenheid van het ze ventigjarig bestaan van de gymnastiek- en handbalvereniging „Volharding" hield het bestuur van deze vereniging zaterdagmiddag een receptie in „Het Schuttershof". Namens het K.N.G.V., de ring en talrijke turnverenigingen uit Goes en omgeving werden gelukwensen aangeboden. Het gemeentebestuur van Goes was vertegenwoordigd door de wethouder van onderwijs, mevrouw C. A. Griep-Duinker. Tijdens deze receptie huldigde de voorzitter van de Zeeuws-Brabantse turn kring,de heer H. Ossewaarde uit Yer- seke namens de kring een aantal leden van Volharding, die zich in de afgelo pen jaren zeer verdienstelijk hebben ge maakt. De heer Ossewaarde deelde me de dat Volharding steeds sterke aan trekkingskracht heeft weten uit te oefe nen op de jeugd. Hij herinnerde aan de doorzettingskracht van huidige en vroegere bestuursleden en aan het ho ge peil, dat diverse leden van de ver enigingen hebben weten te bereiken. Twee leden ontvingen het diploma van verdienste, t.w. mevr. A. Harmsen-v. d. Kuyl, die van 1952 af secretaresse van Volharding is geweest en een groot aan tal jaren lid is geweest van de vereni ging en van de trainingsgroep van Ze bra en de heer H. Hoogesteger. Hij was van 1944 tot 1952 secretaris, daarna tweede secretaris en is jurylid van d# kring. De medaille van verdienste ontving de heer H. Mijnsbergen sr., die vele jaren bestuurslid en leider is geweest en trainer was van het keurkorps van Zebra, De erespeld werd uitgereikt aan de heer P. Sturm, die zowel van de gymnastiekvereniging te Yerseke als van Volharding te Goes leider is ge weest, voorts technisch lid was van de kring, vele jaren jurylid en tal van jaren leiding heeft gegeven aan het voorturnen. De voorzitter van de jubilerende ver eniging, de heer K. Kooy bezit reeds alle onderscheidingen, maar niettemin kon de voorzitter van Zebra hem toch verrassen met een trofee voor de me daille- en bekerkast van de vereniging. IJMUIDEN. De concurrentie op de verschillende markten is in de afgelo- pen maanden nog verder toegenomen. Vooral op de exportmarkten overzee is dat duidelijk merkbaar, hetgeen in vloed op de prijzen heeft. Dit geldt niet slechts voor de prijzen van staalpro- dukten maar ook voor die van stikstof. Dit verklaarde de directie van de Hoog ovens tijdens een vergadering van. de ondernemingsraad. 3. Ad. V. Vloten Delta Sp. 22.69; 4. J. P. v. Loo AV'56 21.18; 5. Oh. de Looze AV'56 20.71; 6.J"h-, Bruins AV'56 18.62; 7. R. Munnikhof AV'56 16.62. Discuswerpen jongens C: 1. J. v. d. Heu vel Delta Sp. 30.50 m.; 2. c. Schetters AV 56 21.95; 3. R. Franken AV'56 21: 4. p AV'56 19.54; 5. D. Vercauteren AV 56 19.4o; 6. W. de Schrijver Dynamo 18.28; lont IV'56BnJC54.Zee!' Sp' 18'S5; 8' D' Reül- Advertentie Het werd verzorgd door GANZEPOORTSTRAAT 6 - GOES werd geleverd en aangelegd door Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere verheugde zich erover dat het Groene Kruis thans in Veere vergaderde. Zich tot jhr. Röell wendend zei de Veerse burgemeester dat de Provinciale Zeeuwse Vereniging na de oorlog onder des voorzitters lei ding was uitgegroeid tot een prachtige organisatie. „U wa,s een bezielende mo tor", aldus jhr. Den Beer. In de plaats van jhr. Röell werd tot voorzitter van de provinciale or ganisatie gekozen de heer H. P. .Ever- wijn, burgemeester van Zuidzande. Hij verkreeg 104 van de 124 stem men. Twaalf stemmen werden uitge bracht op mr. H, Rijpstra, burge meester van Terneuzen, en acht op de heer A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene. De heren P. L. Abra- hamse, J. Blok en dokter L. P. Maas werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd de algemene vergade ring in 1962 in Terneuzen te houden. Dokter Maas uit Biervliet stelde voor niet meer „heel Zeeland rond te gaan", maar voortaan te vergaderen of in Mid delburg of in Goes. Dit voorstel vond echter zeer weinig steun. In de middagvergadering sprak dr. J. J. Miedema, geneesheer directejr van „De Hoogstraat" te Leersum over het onderwerp „De gehandicapte mens en de maatschappij". werd verzorgd door G 50 NIEUWDORP De nieuwe werd gebouwd door Aannemersbedrijf Lewedorp - Tel. 01196365 Scheldestraat

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3