SAMEN OM DE TAFEL 1 Een jurk uit een reageerbi SLANK DE VAN ANDELS ZIl TEN WEER PARTICULIERE INITIATIEVEN EN BEMOEIING VAN OVERHEID LEIDEN DAAR TOT WELVAART NIEUWE STOFFEN IN KEULEN EN KAPSELS A LA JACKY KENNEDY Zaterdag 7 oktober 1961 Pag. 9 In hot Land van Heusden en Altena Verandering Aan tafel J Straatg FUCA EXCELLENT Van een onzer verslaggevers GIESSEN In een griendwerkerswoning aan de rand van het Eendeveld dat is achter Waardhuizen, links af bij de Steenenheul over de Alm loopt 's morgens om vier uur de wekker af. Het is nog aardeduister wanneer vader met zijn flakkerende lantaarn de griend intrekt om teen te snijden of hout te kappen Zo ging dat vroeger, van generatie op generatie, tot stilaan er iets veranderde in het Land van Altena, in het Land van Heusden en Altena, omgeven door het water van de Maas, de Bergse Maas, de Merwede en de Biesbosch. Grienden werden landbouwgronden. De boeren konden met minder volk toe, de werkgelegenheid in dit geïso leerd liggende gebied nam ziender ogen af. Weer lopen er in die griendwer- kerswoningen rondom het Eendeveld voor dag en dauw de wekkers af. Maar hun geratel wekt geen griend- werkers doch pendelaars. In de ochtendschemer fietsen zij naar de dijk, waar om vijf uur de autobus naar Rotterdam afrijdt. Des avonds, wanneer in die voor malige griendwerkerswoningen de klok zes uur heeft geslagen, beginnen de kinderen te zeuren. „Moeder, gaan we nu haast eten??" „Straks, als vader thuis komt...." Dat is om half zeven, of zoveel la ter, wanneer de bussen met pende laars uit het Land van Heusden en Al tena weer eens oponthoud hadden bij het veer aan Kop van 't Land. rpuSSEN Maas en Merwe, in het 1 Land van Heusden en Altena, is sedert 1880 de groei der bevolking achtergebleven bij die in overig Noord- Brabant, óók bij die van Nederland. Het geboorteoverschot blijft er nor maal. maar de bevolking ontvlucht het gebied dat te weinig werkgelegen heid biedt en waar de welvaart taant. Van hogerhand wordt hard gewerkt om daarin verandering te brengen. Er worden cijfers vergaard, er worden rapporten geschreven, er worden com missies ingesteld en te lange leste worden er spijkers met koppen gesla gen: de sectie planologie, volkshuis vesting, industrie en werkgelegenheid heeft een streekplan opgesteld en dat streekplan komt tot uitvoering. In het Land van Heusden en Altena voltrekt zich thans een vreedzame re volutie. De landbouwgronden worden er opnieuw verkaveld, er wordt ge werkt aan een afdoende waterbeheer sing, er komen nieuwe wegen, er wor den industrieterreinen aangelegd en een. half jaar geleden werd ieestglijk de Jb.rug over de Merwede -geopend als - een belangrijke schakel in een hoofd verkeersweg, die tegelijk het Land van Heusden en Altena uit zijn isole ment zal verlossen. Verleden jaar telde het Land van Heusden en Altena nog ongeveer 1.450 pendelaars en ongeveer 350 vrouwelij ke arbeidskrachten vonden werk bui ten dit gebied. Die getallen zullen klei ner worden, want reeds komt er in eigen streek weer vraag naar ar beidskrachten! ■yERHEUGEND is het dat bij het V zeer vele wat van hogerhand wordt ondernomen om hét Land van Heus den en Altena uit zijn isolement te verlossen en tot nieuwe welvaart te brengen het particuliere initiatief in deze streek niet achterblijft. Een treffend voorbeeld daarvan biedt wel de gemeente Giessen, zo veel jaar geleden niet veel meer dan een vriendelijk dorp, dat ingesluimerd scheen aan de voet van de Maasdijk. Zoveel jaar geleden telde Giessen ongeveer vijfhonderd inwoners met landbouw en veeteelt als voornaamste middel van bestaan. Tegenwoordig werken er te Giessen alleen al vijf honderd mannen en vrouwen, want uit het particuliere initiatief kwamen er twee grote graanbedrijven en een conservenfabriek tot stand. Elders in het Land van Heusden en Altena wordt nog druk gesproken over de mogelijkheden voor industrievesti gingen en komen de gemeentebestu ren wat schroomvallig nog tot het reserveren van grond voor indus triële doelen. Maar te Giessen schijnt de welvaart niet te stuiten. De ge broeders Schouten die onder Andel een graanbedrijf met grootsteedse si lo's bouwden hebben alweer de eerste spade in de grond gestoken voor een nog groter silobedrijf bij de Andelse sluis. De ,,dode" arm van de Maas zal daar op diepte worden gebracht, zodat straks kustvaartuigen hun la ding voor de wal van het nieuwe graanbedrijf zullen kunnen lossen. Die ,,dode" arm van de Maas belooft straks een zeer levendige te worden! Ook de conservenfabriek van de gebroeders Hak te Giessen neemt gestaag in omvang toe. Over enkele weken worden daar de nieuwe fabriekshallen in gebruik genomen. Een complex van 1.500 vierkante me ter, uitgerust met de allernieuwste outillage. De n.v. Conservenfabriek H. C. Hak te Giessen is nog geen tien jaar geleden aan het particuliere initiatief ontsproten. De grondslag werd gelegd in een kleine ruimte waarin een paar fornuizen konden worden gestookt. Met een steelpan werden de glazen potten gevuld met appelmoes, gecon serveerde appelmoes, het eerste pro- dukt van de jonge onderneming. Die glazen potten déden het! De Brabantse huismoeders zagen wat zij kochten. Er kwam vraag naar de appelmoes van Hak en langzamer hand breidde het afzetgebied zich uit naar Rotterdam, Den Haag en Am sterdam, naar Arnhem en naar Gro ningen. De gebroeders Hak breidden zowel hun produktie als hun produktiepro- gramma uit. Zij haalden fruit uit de Betuwe naar Giessen, bonen uit Den Bosch en Breda, alle tuinbouwproduk- ten uit het Land van Heusden en Al tena en weldra leverden zij wel dertig verschillende conserven, hygiënisch verpakt in glazen potten. ,.U ziet wat u koopt" was een slagzin die ,,er in" ging! Bij de opening van de eerste fabriek in november 1952 telde het conserven- fabriekje 28 man personeel, zes jaar later werkten er 74 man en straks, wanneer de nieuwe fabriekshallen in gebruik worden genomen, vinden 140 mannen uit Giessen, Rijswijk en om liggende plaatsen werk bij Hak. TN EEN VOORMALIGE griendwer- I kerswoning aan het Eendeveld ach ter- Waardhuizen staat de tafel gedekt voor het middagmaal. Vader zit aan het hoofd, de kinderen hebben hun plaatsen ingenomen en moeder kan opscheppen. Wat Hendrikus van Andel ons ver telt is kenschetsend voor de verande ringen die zich voltrekken in het Land van Heusden en Altena. Hendrikus van Andel heeft de tijd gekend dat hij er 's morgens vroeg op uittrok om in de griend te werken. Hij heeft getracht om met „boeren werk" in het onderhoud van zijn gezin te voorzien en toen er in de .streek geen lonend werk meer was te vin den, is hij .gaan pendelen, aangelokt door het Rotterdamse loon, nog ver hoogd door de vergoeding van reis- uren. 's Morgens om vier uur, half vijf, de deur uit, 's avonds om half zeven, zeven uur, weer thuis. 1 In het Land van Heusden en Altena laten de nieuwe wegen de vroegere ongemoeid. Martinus Kamerman (72) werd evenals zijn vader in dit met riet vrouw en veertien kinderen bood het maar krap-aan „Ik had er niets mee op", zegt moeder Van Andel die de hele dag met haar kinderen alleen was en 's avonds met het eten zat te wachten.... Anderhalf jaar heeft Hendrikus van Andel dat pendelen volgehouden. Toen werd het ook hem te gortig. Toen hij zijn kans zag om te veranderen, greep hij die met twee handen aan. H-ij werkt nu dicht bij huis, in de conser venfabriek van Hak te Giessen. Af wisselend in de dag- en in de avond ploeg en om de week een vrije zater dag.... De Van Andels. verdiepen zich niet in planologie, in structurele streek plannen of in problemen van indus trialisatie. Na een benarde periode van moeite en strijd genieten zij in hun voormalige griendwerkerswoning aan het Eendeveld van een vreed zaam en ongebroken gezinsleven. Hen drikus van Andel heeft lonend werk, dicht bij huis; voor hem en zijn gezin zijn er in het Land van Heusden en Altena geen problemen! griendwerkerswoningen nog even gedekte huisje geboren. Voor man, ruimte Advertentie Miljoenen modern» vrouwen voelen zich met o.b. tampon» Want de o.b.-methode is beter cm de volgende redenen: e.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- koKer nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: e.b. taroponskunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. Jan Willem Viveen (66) ging als schipper de Rijn op toen de zalm visserij bij Woudrichem verliep. Na 42 jaar schipperen werkt hij thans als seizoenarbeider in de conservenfabriek van Hak te Giessen. Van onze moderedactie KEULEN. Uit acht verschillende landen kwamen de man- nequins, die deze week in Neuss bij Keulen voorbeelden van de nieuwe Europese mode lieten zien. Die mannequins werden kort geleden in Parijs door een jury van filmregisseurs, modedeskun digen, couturiers en toneelspelers uitgekozen, om een jaar lang als vertegenwoordigsters van hun vaderland de titel ambassadrice der élégance te dragen. Wat uit de reageerbuis komt aan textiel kan tegen een stootje. Drie jonge waterratten laten dat u liier zien. Van jersey-pren, dat in de wasmachine ge wassen kan worden en snel droog is, werd hun kleding vervaardigd. lampons de moderne hygiëne Pee pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f t.«. Speciaal f 1.25 r gratis"" ad2 I Aan Drogerijen MijMijdracht g Gelieve mij in discrete blanco envelop t« 1 zenden gratis en franco, uw uitvoerige. 1 ge llustreerde brochure met ptoefpakje o.b. tampons. 1 Naam-j Woonplaats Het jeugdelftal van NAC is derde geworden in een internationaal jeuigd- voetbaltoernooi in Antwerpen. De Breda- naren bereikten dit resultaat dor met 2—1 van Sparta te winnen. Anderlecht won het toernooi. In de uit particulier initiatief voortgekomen conservenfabriek van de gebroeders Hak te Giessen vinden honderdveertig streekbewoners lonend werk. Op het ogenblik maken de draags ters van deze titel een modereis doo- West-Duitsland, om daar in verschil lende steden aan een aantal shows mee te werken. Bayer uit Leverkusen nodigde Nederlandse modedeskundigen uit, om in Neuss bij Keulen met hen kennis te komen maken. Dat bood meteen de gelegenheid de nieuwste stoffen uit de synthetische vezel dra- Ion vervaardigd te bekijken en voor beelden te zien van de toepassing daarvan in de confectie en couture. ACHT TYPES Alle acht ambassadrices der élégan ce voor 1962 werden door het Parijse modehuis Nina Ricci bijvoorbeeld in avondtoiletten van draion gekleed en zij zorgden ook op het gebied van de kapsels voor noviteiten. Allen waren namelijk in de Jacky Kennedy stijl gekapt, die op het gebied van de haar dracht in West Duitsland zowel als in Frankrijk en Italië, voor de komende herfst en winter veel opgang gaat ma ken. Op het gebombeerde korte kapsel dat de vrouw van de Amerikaanse pre sident draagt, hebben in die landen de kappers vele variaties bedacht. Het Jacky Kennedy kapsel kan daardoor op verschillende types worden afge stemd. Een Oostenrijkse, Spaanse, Franse en Zwitserse interpretatie van deze nieuwe coiffure brachten de man nequins uit acht landen bijvoorbeeld in Keulen uit. Bij die kapsels waren de haren naar de vorm van het ge zicht op verschillende manieren even golvend en gebombeerd om het ge zicht gelegd, met een bollend effect juist boven de kruin, In de nieuwe stadshal van Neuss stelde deze internationale groep van ambassadrices der élégance zich in groepsverband voor. Het was de eer ste modeshow in dit fraaie nieuwe gebouw, met grote, moderne raam vlakken, marmeren vloeren en wan den van natuursteen. De kleuren van het interieur, waarbij grijs en blauw de overhand hebben, bleken uitstekend te passen bij het palet van de nieu we herfstmode, waarbij grijs als ba- siskleur ook een grote rol speelt en waarin veel nieuwe blauwe tin ten voorkomen. SPANJE UIT DE LUCHT Uit heel jonge mannequins die pas de ladder van het succes beklommen, werden deze ambassadrices der élé gance door een Parijs comité bij voor keur gekozen. Bijna allen maakten in eigen land haar debuut maar gingen daarna naar Parijs, om er bij een van de grote modehuizen te werken. In Spanje, Italië, Zwitserland, Duitsland en België werden in de hoofdsteden voorverkiezingen gehouden voor het veroveren van deze titel. Ook een de putatie uit Frankrijk overzee deed aan de wedstrijd mee. Het volgend jaar zullen ook Neder landse mannequins worden uitgeno digd om zich voor deze titel met Euro pese collega's te meten. De deelneem sters worden niet op dezelfde manier als schoonheidskoninginnen beoor deeld. Integendeel, om deze alleen voor mannequins ingestelde titel van ambassadrice der élégance te verove ren. dient men aan heel andere maat staven te voldoen, al is mooi zijn geen punt in het nadeel. Er wordt name lijk vooral op gelet of men de kunst verstaat kleding in verschillende stij len met allure te tonen en of men vol doende persoonlijkheid heeft om een goede mannequin te zijn. Anita Arguello, die voor Spanje de titel kreeg toegewezen werkte bij Balenciaga in Barcelona. Ook zij ging naar de modestad Parijs om er haar geluk te beproeven. Bij Cardin en Jac ques Heim toonde zij onder andere en kele collecties. Tussen de bedrijven door kwam zij in Frankrijk herhaal delijk uit de lucht vallen, want zij is ook een bedreven parachutespringster. NAAR NEDERLAND Ingrid Braun, de Oostenrijkse am bassadrice der mode van dit jaar, zal spoedig in Nederland wonen. Op een skivacantie ontmoette zij de jonge Ne derlandse architect C. Nieuweboer uit Wervershoof bij Medemblik. In janua ri aanstaande zal Ingrid Braun me vrouw Nieuweboer worden en als zo danig zullen wij haar zeker hier in ons land op het modepodium zien. Sul- ka Sala, in Guadaloupe geboren, kreeg reeds van vele Franse en Italiaanse modehuizen aanbiedingen. Voor man nequins met een donkere huidskleur heeft men tegenwoordig in de couture immers grote belangstelling. Ebony, het Amerikaanse maandblad voor ne gers, heeft door een veelzijdige en in ternationale moderubriek, deze ont wikkeling sterk in de hand gewerkt. Dat draion ook als grondstof voor weefsels die voor spectaculaire avond kleding bestemd zijn, fraaie resulta ten oplevert, demonstreerde de be gaafde John Crahay van Nina Ricci, aan de hand van de avondtoiletten die hij voor deze shows ontwierp. Uit deze veelzijdige polyacrylnitril vezel worden, vermengd met cupresa of acetaat bijvoorbeeld, onder andere fa- conné's in stemmige winterkleuren vervaardigd, zacht glanzende otto man, soepel te draperen georgette, changeant met opmerkelijke lichtspe lingen en zelfs het voor de geklede garderobe nu zo gewilde fluweel. NIEUWE WEEFSELS In de showrooms van Bayer in Le verkusen kregen wij nog vele andere toepassingsmogelijkheden te zien van deze uit de reageerbuis voortgekomen textielgrondstof. Door de gunstige re actie op verfstoffen van deze vezel, bereikt men bijvoorbeeld bij impri- mé's interessante resultaten. Tot een der nieuwste ontwikkelingen in dit gen re behoort verder de lichte, soepele draion batist, die door de experts op dat gebied in Zwitserland wordt ge weven. Voor de zomer 1962 brengt men deze batist niet alleen in impri- mé maar ook met de bekende Zwit serse broderie als garnering. Men is druk bezig met de perfectionering van de borduurgarens voor de verdere ont wikkeling van deze nieuwe toepassing van een. synthetische textielgrondstof. Van kostbare avondtoiletten naar warme en practische dekens en plaids is in de synthetische sector blijkbaar slechts één stap. Van dezelfde vezels en garens waarvan men voor de avondgarderobe satin, fluweel en fa- conné maakt, vervaardigt men name lijk ook, en dat zelfs op zeer grote schaal, die meer op de utiliteit afge stemde produkten. Op het gebied van de produktie van draion dekens is Ne derland zeer toonaangevend. Onze de kenfabrikanten bereikten daarbij re sultaten, die in andere landen de technische vooruitgang op dit terrein sterk in de hand hebben gewerkt. In de tricotindustrie wordt deze syntheti sche vezel bovendien veel toegepast'. Italië geeft op dat gebied modieus de toon aan. In alle Europese landen kent de huisvrouw babykleding uit deze ve zels. Makkelijk te wassen, snel droog en in hoge mate tegen slijtage be stand zijn onder andere de voordelen, die haar op dit gebied vooral aan spreken. Tussen de zilveren wouden van metalen voorraadketels en einde loze velden van buizeninstallaties, grazen op de fabrieksterreinen van Bayer vredig de schapen in de omge ving van Keulen. Zij hebben er geen weet van dat'wat daar boven hun wollige vachten door buizen wordt ge leid het resultaat is van. een vernuf tige menselijke inspanning, waarbij in zekere zin althans, het natuurlijke proces dat zij al weidend bevorderen om de mensheid te kleden, langs che mische weg wordt nagedaan en dat op een onvergelijkbaar snellere ma- OP TIJD AANVULLING Als niet overal in Europa én Ame rika enorme industrieën in deze eeuw de vervaardiging van synthetische grondstoffen voor weefsels hadden ter hand genomen, zouden wij bij de mode wellicht al aardig op weg zijn naar een nagenoeg algemene „nudy look". De wereldbevolking is de afge lopen halve eeuw immers dermate toegenomen, dat er twee keer zoveel schapen als er nu zijn op onze aard bol zouden moeten leven, om ons al len nog voldoende te kleden. Waar haalt men de nodige weiden daarvoor vandaan? Natuurvezels en door de mens ver vaardigde textielgrondstoffen zorgen er nu naast elkaar voor, de onbedekt heid tegen te gaan. De ontwikkeling van de nieuwe in laboratoria uitgedok terde vezels en garens, voor een ge deelte nog uit naluurprodukten of ge heel langs chemische weg uit kolen, teer enzovoorts gewonnen, hebben voor de mode reeds vele nieuwe mo gelijkheden met zich meegebracht. Dat spreekt vooral duidelijk uit de in genieuze mengweefsels, waarbij wat het schaap of de katoenplant voort brengen, een nieuw aanzien en nieuwe eigenschappen krijgen door aanvulling met synthetische grondstoffen. Het terrein van de synthetische textielgrondstoffen is de afgelopen halve eeuw onvoorstelbaar veelzijdig geworden. In Europa worden bijvoor, beeld reeds enkele honderden verschil lende types vervaardigd, behorende tot zeven verschillende groepen. Men staat echter nog aan het begin van deze ontwikkeling, zowel wat het ver vaardigen van de grondstoffen zelf als wat de verwerking daarvan in spinnerijen en weverijen aangaat. Over enkele maanden zal er bijvoor beeld in Duitsland weer een vezel op nieuwe basis uitkomen. De enorme vlucht die de produktie en de toepassing van synthetische ve zels heeft genomen, brengt voor de huisvrouw vele voordelen maar ook een probleem met zich mee. Zelfs voor deskundigen is het moeilijk ge worden zonder microscopen te beoor delen wat wat is, wanneer men een stofje in handen krijgt. Als huisvrouw komt men daar dan ook zeker niet meer uit. Voor het onderhoud van de verschillende weefsels en voor de kwa liteitsbeoordeling kan zij daar echter niet buiten. Grote producenten van synthetische vezels komen aan dit euvel tegemoet door een duidelijke etikettering. In het belang van de huis vrouw zou deze etikettering echter bij alle textielproducten dienen te wor den toegepast en de juistheid daarvan dienen te worden beschermd. Over die etikettering wordt in ons land reeds lang en veel gepraat, maar waar blij ven de resultaten? De huisvrouw ver langt er naar. dat er op dat gebied nu eindelijk definitief eens iets gaat gebeuren. Advertentie Een nieuw plantaardig produkt om snel slank te ■worden* dat In vele landen reeds met succes wordt toegepast is Fuca excellent. Heerlijkwcrkcnde, slankmakende Fuca-dragées! Neem ook Fuca-dragées, u zult het zien en voelen: Ook maken zij Fuca-dragées werken op 4 verschillende manieren: Fuca-dragées geven u uw slankheid terug én zorgen ervoor, dat u die ook houdt. Met Fuca-dragées verdwijnen hinderlijke vetkussentjes om de en een glad. Fuca-draj stimuleren de x an de darmen en bezorgen u een goede stofwisseling, nieuwe frisheid en jeugd. Regelmatig gebruik van Fuca-dragées bevordert ook de glanzende gezondheid van uw huid. 45 Fuca-dragées in elegante verpakking: f 230

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9