Werkloosheidscijfer in Zeeland bereikte een „dieptepunt" Voor verduistering van 24000 gulden twaalf maanden (zes voorwaardelijk) geëist Op Walcheren wilde 21 pet. jongeren weg uit Zeeland; 4,5 pet. ging echt FILMS STORM IN MIDDELBURGS GLAASJE MELK Scheepvaartbeweging Kan. van Zd.-Beveland Van geregistreerde arbeidsreserve twee-derde minder geschikt Propaganda voor „werkende jeugd OORLOGSMUSEUM VOOR RECHTBANK Raadsman laakte financiëncontrole Kistje Geen kas Controle Herschoolden kregen diploma's uitgereikt ZEEUWSE MIGRATIE IN PROEFSCHRIFT BEHANDELD Zeggen in 1955 en doen in 1958 Pendel stabiel Pygmalion Tarzan en de luipaardkoningin Zaterdag 7 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 MIDDELBURG. Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. A. W. Rosingh, gisteren tegen de 50-jarige oud-ambtenaar ter secretarie J. J. L. te Middelburg. De heer L. werd tenlastegelegd dat hij in de periode 1 september 1955 tot 1 april 1961 in zijn functie van secretaris penningmeester van het Zeeuws Oorlogsmuseum zich opzettelijk gelden van dit museum, die hij onder zijn berusting had, weder rechtelijk toegeëigend heeft. Desgevraagd noemde verdachte de fei ten treurig, maar waar". De 'heer L. werd destijds in de eerste vergadering van de Stichting Zeeuws Oorlogsmuseum tot bestuurslid .gekozen en in een vol gende vergadering benoemd tot secre taris-penningmeester. Voor zijn activi teiten kreeg de heer L<- echter geen vergoeding. In de eerste jaren viel de omvang van het werk nogal mee, maar in latere jaren werd het drukker toen de maquette in de vleeshal onder het Middelburgse stadhuis er bij kwam. Er waren Jaren bij dat er bij het Zeeuws Oorlogsmuseum een batig sal do van 3000 a 4000 gulden was. ..Waar bleef u met dat geld?" informeerde de president, mr. P. v. Empel. Verdach te: ..Eerst op de Nutsspaarbank ge bracht en daarna thuis bewaard in een kistje". President: ,,Dat kistje beschouwde u langzamerhand als een eenmanszaak waaruit u de revenuën trok. hè?" Verdachte: „Inderdaad, edelachtbare, wanneer ik moeilijk zat haalde ik geld uit het kistje. De bedragen namen ech ter in grootte toe, terwijl de kansen om de „leningen" af te lossen of te- ru® te betalen geringer werden". President: „U was éeh wonderlijke financier. Rechts en links leende u geld om uw schulden af te lossen. En bij de gemeente kwam u nw verplich tingen niet of nauwelijks na". De pre sident somde daarna het totale bedrag op dat bij het Zeeuws Oorlogsmuseum zoek was geraakt: ongeveer 24000 vul den- „Dat is nogal wat, hè?"' „Inder daad", bevestigde verdachte. Als getuige verscheen de verificateur van de gemeente Middelburg, de heer N. T. Hij verklaarde dat er in de loop van de tijd argwaan bij het secretarie- personeel was gerezen, omdat de pos ten van het Zeeuws Oorlogsmuseum maar traag binnenkwamen. Aanvanke lijk werd hieraan niet zoveel aandacht geschonken, maar toen het dit jaar weer het geval was werd de gemeente secretaris van Middelburg op de hoogte gesteld. Deze verlangde toen de jaarre keningen te zien, waarna een onder zoek vólgde door recherche en verifica teur. Om de bescheiden van het Zeeuws Oorlogsmuseum te kunnen inzien was toestemming nodig Van 'het Be'stüur." Slechts'één lid reageefde: hii;' voorzag de verificateur van -dé machtiging. sehrifteliike Uit het ingestelde onderzoek bleek dat de boekhouding over 1058, 1959 en 1960 niet was bijgehouden. Ook bleek er geen kas aanwezig te zijn; wel een spaarbankboekje maar dit bevatte slechts acht gulden en een cent. Het kasboek was tot en met 1952 bijgehou den, daarna was de heer L. op losse sta ten verder gegaan, „maar", zo vertel de de heer T., „over 1958, 1959 en 1960 hebben wij alles samen moeten doen". De heer T. verklaarde dat verdachte alle mogelijke medewerking had ver leend bij het onderzoek. De Officier van justitie verzette zich jegens het ongetwijfeld naar voren ko mende argument dat gebrek aan con trole dit alles had mogelijk gemaakt. Er gijn zoveel grotere verduisteringsza ken) in het noorden en westen des lands geweest waarbij wel controle was. De ze controle kan de eerste greep uit de kas nooit voorkomen, wel kan zij de omgang van de verduistering beper ken, Mr. Rosingh concludeerde dat ver dachte te royaal had geleefd. Hij sou peerde jaarlijks drieduizend gulden méér op dan zijn salaris toeliet. De of ficier meende dat hier een onvoorwaar delijke gevangenisstraf op zijn plaats was, al zei hij erbij een gecombineerde vrijheidsstraf te willen vorderen. Hij eiste ten slotte twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan zeis maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van het genootschap voor reclassering. De raadsman van L„ mr. J. J. v. d. Weel. vatte de toestand van zijn cliënt na het gebeurde als volgt samen: ,.M|jn cliënt kan slechts dit zeggen: ik heb. gezondigd". Pleiter oordeelde dat MIDDELBURG. Dertien candida- ten, die aan het examen van de Regio nale Werkplaats voor Vakopleiding van Volwassenen hadden deelgenomen, kre gen gistermiddag hun diploma's uitge reikt. De directeur van de werkplaats, de heer J. Meijer, wees er op dat de cursisten na een opleiding bij de werk plaats circa twee jaar praktijk moesten doen in het bedrijfsleven waarna het examen moest worden afgelegd. Op die manier zon de vakman, na scholing en praktijk worden gevormd. Hij merkte verder op dat de examen commissie over het algemeen zeer te vreden was over de werkstukken. Het lasexamen werd dit jaar voor het eerst afgelegd. De voorzitter van de examen commissie, de heer P. Hillebrand, zei dat over het algemeen door de cursis ten grote vorderingen waren gemaakt sedert zij de theorie voor de praktijk gedurende enige jaren hadden verwis seld. Met een persoonlijk woord voor elke geslaagde reikte de heer Meijer de ge tuigschriften en cijferlijsten uit. De geslaagden zijn: A. Bauer en J. A. Blaauwkamer, Kruimn- gen. J. A. Beulens, Hoedekenskerke. A. Hen- neky, Krabbendijke. W. M. den Hollander, Ar- nemuiden. A. Hoogesteger, Kapelle. M. A. Lobbezoo. Rilland-Bath. B. Raas, Hansweert. L. Sturm, Aagtekerke. C. W. Teekamp, Goes. A. van Vlijmen, Middelburg. J. Wou ters, Blggekerke. E. Musklta. Vlissingen. De werkplaats heeft kortgeleden een uitbreiding ondergaan. Een metselloods ia aan het complex toegevoegd. Vroe ger werkten de cursisten altijd buiten maar bij slecht weer konden zij niet voort. Drie maanden geleden is met de bouw van de metselloods begonnen en nu is slechts enig schilderwerk te ver richten. De werkstukken van de exa- mencandidaten hebben er overigens al «en plaats gevonden. de kans voor L. wat de toekomstmoge lijkheden betreft al klein is, laten we niet proberen die kans nog .geringer te maken door een al te zware gevan genisstraf op te leggen. De raadsman laakte de controle van het Zeeuws Oorlogsmuseum. Uit de jaarverslagen blijkt, aldus mr. v. d. Weel, dat de laatste echte bestuurs vergadering heeft plaatsgevonden op 28 juni 1951 en de laatste kascontrole werd gehouden in 1948.... De tenlaste- gelegde feiten zijn niet gebeurd omdat er geen controle was, maar wel kan er naar verwezen worden. Naar plei ters mening hebben de bestuursleden zich aan hun verantwoordelijkheid ont trokken. Overigens voerde hij nog aan dat zijn cliënt veel vrije tijd heeft op geofferd voor het Zeeuws Oorlogsmu seum. Pleiter vroeg de rechtbank een mild vonnis nit te spreken. Uitspraak 18 oktober. Lezing Zeeuwse stichting voor heilgymnastiek KOUDEKERK®. De Stichting Zeeuwse opleidingsinstituut voor heil gymnastiek, massage en physiotechniek organiseerde voor de tweede maal in haar tweejarig bestaan een wetenschap pelijke bijeenkomst. Als spreker trad dr. P. H. van Setten, orthopaedist te Utrecht, op, die een voordracht hield over ,,De wervelkolom in het centrum van de belangstelling". In zijn openings woord zei de directeur van de Stichting, de heer P. Pols dat zijn ideaal deze wetenschappelijke bijeenkomsten niet slechts voor de leerlingen van de cur sus te houden, maar deze te zien als een trefpunt voor artsen, verpleegsters, ziëkenverzorgsters en heilgymnasten, was verwezenlijkt. De Stichting is opge richt omdat er in de provincie een te kort werd gevoeld aan heilgymnast- masseurs. In het eerste jaar van haar bestaan heeft het instituut een behoor lijke bekendheid in de provincie ver worven en bezoeken leerlingen uit ge heel Zeeland de cursus. De opleiding duurt drie jaar en telt op het ogenblik 26 cursisten. De eerste lezing hield zich bezig met een psychologisch onder werp, nu werd een physiologische kwes tie in een lezing aangeroerd. De Stich ting vertoont donderdagavond 7 novem ber enige films over de revalidatie. HANSWEERT.In de maand september passeerden er door het kanaal van Zuid-Beve- larld 7.809 schepen, die een inhoud hadden van 4.03)1.368 ton. Van deze schepen waren 5.343 geladen, die een inhoud hadden van 2.9321175 ton en 2.466 van 1.099.193 ton waren ledig. Daarvan waren 4.887 geladen motorschepen van 2.360.923 ton en 1620 ledige van 851.060 ton en 443 geladen sleepschepen van 566.567 ton en '188 ledige van 226.784 ton. Verder pas seerden er 638 sleepboten en 31 coasters van welke laatste er H3 geladen en 18 ledig waren. Tot de rijnvaart toehoorden 898 geladen motorschepen van 562.778 ton en 132 ledige van .127H73 ton en 175 geladen sleepschepen van 239,095 ton en 14 ledige van 18.280 ton naar (België en 803 geladen motorschepen van 532.303 ton en 62 ledige van 88.720 ton en 114 geladen sleepschepen van 15Hj60i2 ton en .6 ledige van 6.807 ton van België. Er passeerden 2839 geladen motorschepen van 1.359.736 ton en 428 ledige van 237.670 ton en 261 geladen sleepschepen van 341.910 ton en 62 ledige van 55.142 ton naar België en 2.048 geladen motorschepen van 1001.187 ton en 111.92 ledige van 613.390 ton en 182 ge laden sleepschepen van 224.857 ton en 128 le dige van 171.622 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in 4.634 Nederlandse, 2.260 Belgische, 289 Duitse, 338 Franse, 264 Zwitserse, 12 Luxemburgse, 6 Oostenrijkse, 4 Engelse ëji 2 Panamese, In de maand augustus passeerden er 37 schepen meer dan in de maand sep tember. Theenaart. 0 In de Gereformeerde Kerk te Axel wordt 14 oktober een zangdienst gehou den. Medewerking verleent de zanger Piet Sytorandy. 0 Te Colijnsplaat werd voor de Ver eniging ,,Kinderzorg" te Middelburg, door middel van de wekelijkse rondgang met de busjes, gedurende het derde kwartaal van 1961 een bedrag van ƒ104.89 bijeengebracht. ZIERIKZEE. Al worden de inwoners van Zierikzee dan geen „poorters" meer genoemd, dat Zierikzee nog steeds een stad van poorten is, blijkt wel uit bovenstaande foto die een karak teristiek beeld geeft van een eeuwenoud gedeelte. Rechts zien we de Noorderhavenpoort en links de Zuiderhavenpoort, die beide worden gerestaureerd. De foto die enige tijd terug is genomen, geeft helaas geen tot in de details juiste weergave van de huidige situatie. De Zuiderhavenpoort staat thans nog wel in de steigers zoals op de foto, maar is weer opengesteld voor het verkeer, terwijl het puin dat naast de poort ligt opgesta peld verdwenen is. Geheel rechts bovenaan zien we de oude patri ciërshuizen die bijna lijken te sluimeren. Dat dit bepaald niet het geval is weet iedereen die op de hoogte is van de toestand ter plaatse: vele woningen zijn nu de zetel van bedrijven geworden. Want Zierikzee, stad van poorten, sluimert wel ogenschijnlijk, maar werkt voor de toekomst! (Luchtfoto Slagboom Central Aviation) AMSTERDAM Bij prof. dr. H. R. Wijngaarden is vrijdag-middag aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in d« letteren de heer C. Boe- kenstein, sinds 1957 wetenschappelijk medewerker aan de VU voor de sociale psychologie. Zijn proefschrift was ge titeld „Binding aan een streek, een em pirisch onderzoek naar de migratie en de animo voor migratie uit de provincie Zeeland onder jongere arbeiders in Walcheren en Zuid-Beveland." In zijn proefschrift brengt dr. Boeke- stein verslag uit van een empirisch on derzoek naar de migratie uit het gewest van Walcherse en Zuidbevelandse jonge arbeiders. In 1955 viel de eerste fase van het onderzoek. Toen heeft hij door middel van een enquête nagegaan onder 544 personen, hoe veel van plan warén maar liever uit Zeeland weg te trekken. Dat was voor Walcheren 21 procent en voor Zuid-Beveland 12 pet. De zo vast gestelde migratie-animo heeft dr. Boe- kestein vastgelegd in statistieken en in verband gebracht met verschillende za ken. Daaronder waren als objectieve gegevens beroepsgroep, opleiding, bur gerlijke staat (gehuwd of ongehuwd) kerkgemeenschap, deelneming aan ver enigingsleven, geboorteplaats enz. Uit de enquête bleken ook subjectieve fac toren, die op de animo om weg te trek- MIDDELBURG. De geregistreerde arbeidsreserve voor man nen is in Zeeland opnieuw gedaald. Waren er eind augustus 1961 nog 847 mannen werkloos en op aanvullende werken werkzaam, eind september was dit cijfer teruggelopen tot 750, waardoor wel een dieptepunt of zo men wil een hoogtepunt is bereikt in die geschie denis van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening. stijging samen met het gunstige sep temberweer, waardoor de oogstwerk- zaamheden met minder extra arbeids krachten dan in andere jaren uitgevoerd konden worden. Het aantal openstaande aanvragen van mannen daalde van 91.998 tot 86.735. Zeeland staat verhoudingsgewijs nog steeds vierde in de rij van provincies. Het landelijk cijfer per 1000 mannelijke loontrekkenden bedroeg eind september 8 (Zeeland 13, Groningen 19, Friesland 21 en Drenthe 28). De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in de gemeente Heer Arendskerke in totaal 852,65 opge bracht. De verdeling over de onderschei dene dorpen is als volgt: 's Heer Hen- drikskindp-en 164,45, 's Heer Arends kerke 206,95, Lewedorp 181,45, Nieuw- dorp 299,80. ken invloed hadden, wat de ondervraag den vonden, dan wel gezien hadden van verschillende aspecten van de streek. In zijn proefschrift tracht dr. Boekestein al deze factoren te ontleden, waardoor deze jongeren in 1955 werden beïnvloed in hun verlangen om weg te trekken of thuis te blijven. Drie en een half jaar later, in 1958, werd het onderzoek hervat. Toen ging dr. Boekestein na welke van die 544 jongeren op Walcheren en Zuid-Beve land nu werkelijk waren weggetrokken. Dat bleek op Walcheren slechts 4,5 procent en op Zuid-Beveland slechts drie procent gedaan te hebben. De gegevens van beide onderzoekfa- sen heeft dr. Boekestein naast elkaar gezet. Hij kon toen de vraag gaan stel len. naar het verband tussen „zeggen" en „doen", en daar ook al de bovenge noemde factoren bij betrekken. Aan het eind van zijn proefschrift verwerkt de jonge doctor al deze gege vens in een door hemzelf ontworpen mi gratie-theorie. In een van de stellingen heet het: Bij het nemen van een beslissing om al of niet naar een ander gebied te (e)migreren wordt de asnirant-(e)mi- grant beïnvloed door eventueel reeds naar dit gebied vertrokken kennissen. Deze invloed wordt groter naarmate hij grotere verschillen waarneemt tassen zijn huidig woongebied en het nieuwe. Dr Boekestein studeerde indologie en westerse sociologie in Leiden en was gedurende zijn sociologische studie werkzaam bij de christelijke vakbewe ging en later bij de afdeling geestelijke gezondheid van het Nederlands insti tuut voor preventieve geneeskunde te Leiden. Sinds 1957 is hij aan de VU verbonden en volgende week vertrekt hij naar de Verenigde Staten om daar gedurende een iaar zijn studie voort te zetten met een beurs van de Nederland se organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek. Men moet echter in aanmerking ne men dat van deze 750 geregistreerden 496 minder geschikt zijn, waarvan 380 werkzaam zijn op de zogenaamde GSW- objecten. Het eigenlijke arbeidsreser- voir dat dus nog overblijft is daardoor zeer gering geworden. Ook in overig Nederland ism en tot het inzicht geko men dat er voor bedrijven van buiten in deze provincie „weinig meer te halen" is getuige het staken van het houden van wervingsavonden. Overigens houdt het districtsbureau in de zomer wat dit punt betreft de boot wel af. Het ogenschijnlijk zeer gunstige beeld van de werkloosheid wordt zoals bekend nog altijd overschaduwd door de pendel, waarbij thans zo'n kleine drieduizend Zeeuwen betrokken zijn. De laatste maanden echter blijft het pendelcijfer nagenoeg constant. Slechts op Tholen neemt het nog iets toe. In andere delen van Zeeland is het cijfer zelfs iets lager geworden, doordat verscheidene pende laars er de voorkeur aan gaven (en de kans ook kregen) dichter bij huis te g,aan werken. Ten opzichte van vorige maand deed zich in nagenoeg alle rayons een daling voor met uitzondering van Vlissingen waar een kleine stijging viel te consta teren en Terneuzen, in welk rayon het cijfer (106 geregistreerde arbeidsreser ve) gelijk bleef. Boven het provinciaal gemiddelde (13) bleven nog de rayons Hulst (18), Middelburg (17), Oostburg (23), Terneuzen (16) en Vlissingen (15). Het aantal mannen werkzaam op aan vullende werken bleef ongeveer gelijk (46 in augustus, 44 in september). Het betreft hier nog enkele aannemersobjec ten, alsook nazorg sportvelden, zwem bad Terneuzen en invalsweg Terneuzen. Ter vergelijking kan dienen dat in sep tember 1960 959 mannen waren inge schreven. Naar de verschillende bedrijfsklassen en beroepsgroepen bekeken deed zich overal een daling voor, met uitzondering in de sektor van het hotelpersoneel, het geen begrijpelijk is nu het hoogseizoen is afgelopen. In de bouwnijverheid daalde de reserve van 48 naar 33, wat voornamelijk het gevolg is van de da ling in de b. en u.-seetor, welke sector praktisch „uitverkocht" Is. Een aan zienlijke daling deed zich ook voor in de landbouwbedrijven (57 naar 31), even eens een normaal verschijnsel in deze periode van het jaar. De vraag nam ten opzichte van de vorige maand iets af (van 1495 naar 1413), de grootste vraag deed zich voor in de bouwnijverheid (373), ofschoon in verband met de bietencampagne even eens veel mensen werden gevraagd. Het cijfer 537 voor het rayon Sas van Gent is evenwel misleidend, omdat bij het opmaken van de lijsten deze vraag al, goeddeels was verdwenen. De mensen waren al aan het werk. Verder was er nog een grote vraag in de rayons Goes (182), Middelburg (97), Terneuzen (193), Vlissingen (149) en Zierikzee (89) Del tawerken en Smit-Bolnes). Het aanbod van vrouwen nam in Zee land iets toe (van 142 naar 164). Uit springend waren bier het kantoorperso neel (42) en het hotelpersoneel (28). In Nederland daalde de geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 22.641 tot 21.573. De bezetting van de aanvul lende werken daalde van 1.630 tot 1.312. Het aantal ingeschreven werklozen be draagt thans 21.011 (vorige maand 20.621). Het voor seizoen gecorrigeerde cijfers van de geregistreerde arbeids reserve steeg met 3000 en bedraagt thans 37000, Voor een deel hangt deze 77 GOES. Voor de eerste maal in dit seizoen kwam de Goese club van wer kende jeugd „Jonge Handen" bijeen. Het bleek, dat het ledenaantal iets was teruggelopen door vertrek naar elders en militaire dienst. Overwogen werd of een propaganda-avond succes zou kun- nen opleveren. Het bestuur stelde voorts het voorlopige programma aan de club voor. Uit het verslag bleek, dat de zo- meraetiviteiten goed geslaagd zijn. Be sloten werd om voorlopig een keer per maand te vergaderen, een clubavond per week werd teveel geacht. De eerst volgende vergadering zal op maandag 23 oktober a.s. worden gehouden. Het onderwerp: „De maatschappij en ik" zal dan behandeld worden. In Grand, Goes, City Middelburg en Alfaambra Vlissingen komt het alom be kende verhaal van G. B. Shaw „Pyg malion" tot leven. Een oude filmversie uit 1936 diende als voorbeeld van de moderne musical „My fair lady". Lilly Bouwmeester is de ontwapende, bruta le en trouwhartige tegenspeelster van Nel Oosterhout, Johan de Meester en Mathieu van Eijsden in de vertolking va Eliza Doolittle. Professor Hig- gings tracht van het Jordaanse bloe menmeisje Aliza binnen drie maanden een dame van formaat te maken, een poging die tot een voor hem grandioos succes leidt. Eliza zelf botst echter te gen haar grootste levensprobleem: Zij hoort niet meer in de Jordaan en (nog) niet in een ander milieu. AJs gelukkig einde trouwt Eliza tenslotte met de man die haar „maakte", de spraakleraar professor Higgings. Shaws Pygmalion wordt met veel humor en uitstekend spel op het (weliswaar wat oude) doek gebracht. Tijdens een bezoek aan de perwoud- stad Zambezi verneemt de forse Tar zan dat een handelskaravaan is over vallen door luipaarden. Onze held, die op onderzoek uit gaat ontdekt hier ech ter dat het een herleefde broederschap der luipaardmannen betreft, die uitge rust met stalen klauwen overvallen ple gen. Tarzan valt (met vrouw en zoon) in handen van de aanvoerster die hen ter dood wil brengen. Op het laatste moment komt (natuurlijk) de redding aanzetten in de vorm van hun trouwe aap Kimba. Dit heldhaftige en enigs zins onsmakelijke en vreemde avontuur kan men gaan aanschouwen in Luxor Vlissingen. Aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde de heer A. de Visser te Kapelle voor het ingenieurs examen tuinbouwplantenteelt. De burgemeester van Westkapelie, de heer Th. H. de Meester, heeft een voorlichtingsavond gegeven betrekking hebbende op de door de minister van binnenlandse zaken verspreide circulaire over de bescherming van de bevolking in oorlogstijd. Met ingang van 1 oktober zijn aan de r.k. lagere school te Heinkenszand tijdelijk benoemd de heren M. Rozen, berg te Standaardbuiten en N. Damen te Fijnaar». MIDDELBURG. Veel is er te doen geweest deze week over de Middelburgse melkaffaire, om, deze aangelegenheid enigs zins frivool te betitelen. Veel is er geschreven in diverse dag bladen ook landelijke kranten hebben aandacht besteed aan de melkloze woensdag in de Zeeuwse hoofdstad en nog meer is er gepraat over de be slissing van de samenwerkende melkslijters omwille van een bruiloft op een doordeweekse- dag geen melk te bezorgen. eMestal waren het afkeurende woorden die werden gesproken. Uitdrukkingen als „spelen in de kaart van het grootwinkelbe drijf" en „misbruiken van een machtspositie" werden als hand granaten naar de arme melk- handelarenhoofden gesmeten. En toch verdienen zij deze woorden niet geheel. Wij hebben onze oren bij eni ge melkhandelaren te luisteren ge legd en de hele, voor een gedeelte nog duistere zaak, werd ons duidelijk. Ondanks de in Middelburg ingevoerde sanering van de melkbezorging, is het in het Middelburgse melkslijterswe- reldje niet helemaal gezond. Men kan zelfs wel zeggen dat de zo democra tisch opgezette melkinkoopvereniging „Samenwerking" door dictatoriale machten van binnenuit wordt ver zwakt. Want de hele melkaffaire is te wijten aan een minderheid in de vereniging, die door middel van de gewraakte ad vertentie de grote rest van de Middel burgse melkboeren voor een fait ac compli heeft geplaatst. Wat is daarvan de reden? Sommigen van de goedwillende melkboeren, waar mee wij een gesprek hadden, spraken ?v?r „wit voetje bij de directeur halen. Zover zouden wij met onze beweringen niet willen gaan, maar dat er enkele slijters in de vereniging het voor het zeggen willen hebben, lijkt ons zonneklaar. Een groot deel van de melkslijters was dus wei bereid woensdag melk te be zorgen. En als men het, zoals in vroe ger dagen meer het geval was in de vereniging, tot een stemmen had ia- ten komen, had iedere huisvrouw woensdagmorgen melk gehad. Waarom heeft die meerderheid dan de beslissing van die enkelen, die zoveel in de melk te brokkelen wilden heb ben, niet ongedaan gemaakt? De laks heid de Nederlander ook de Zeeuw eigen heeft uiteraard een grote rol hierin gespeeld. Men was het niet eens met de maatregel maar men liet het maar zo. Nu is men door de niet mis te versta ne reacties geschrokken. Dat men werkelijk schade heeft geleden op het financiële vlak, omdat kwade huis vrouwen blikjes gaan verkiezen boven losse melk, lijkt ons overdreven. Die huismoeders gaan echt wel weer naar hun melkboer terug. Maar het ver trouwen in de gesaneerde melkslijters is geschonden en dat vindt men, te recht, een ernstige zaak! De melkboeren hebben beterschap be loofd. Een dergelijke beslissing ne men zij echt niet weer. Voortaan zullen zij ervoor waken ook in hun vereniging de meeste stemmen te laten gelden. Laten wij hopen dat dit dan ook de verstandigste zullen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7