KANSEN OP NIEUW 1^^^ CONTACT TUSSEN ALGIERS EN PARIJS ziet heil met gesprek Indonesië Labourcongres: en kernwapens zijn nodig LEIDER PAKISTAANSE DELEGATIE PRIJST HET PLAN-LUNS m Bassin voor baby's van zeehonden Wevers weer aan 't werk NADINE ONGEDEERD BIJ MOEDER TERUG Auto driemaal gefinancierd Politie in Oran door Europeanen bestookt „Brommende" straatrovers aangehouden Vuurpijl in brand gestoken: jongens ernstig gewond Egyptenaren uit Syrië met gejuich ontvangen GAITSKELL WERD DE GROTE WINNAAR Papoea's grijpen drie infiltranten Ontvoerder pleegt na arrestatie zelfmoord HET STAAT IN M Benzine van P.T.T. doorverkocht OOSTDUITSERS ONTRUIMEN GRENSSTROOK Ben Kheclda zou geheim overleg willen KINDJE IN DRUIF GESTIKT Grissom en Shepard gingen te hard Donderdag 5 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Advertentie Van onze correspondent T)ARIJS. Hoewel de voorlopige Algerijnse nationale regering nog niet officieel heeft geantwoord op de uitnodiging waarvan president de Gaulle in zijn rede gewaagde om de afgebroken onderhan delingen te hervatten, meent men in Tunis, in Parijs en in Bern dat het niet lang meer zal duren of de contacten tussen beide partijen zullen w^er worden opgenomen. Deze pracht platenspeler compleet met RONETTE element voor slechts Er zijn nog meer modellen, vraagt hiervoor folder ii Uw hmdehir, of bij de importeur: (J-581-4) N.V. NAHO PRINSENGRACHT 797-799 - AMSTERDAM-C. Dit blijkt o.m. uit een bericht uit Bern waarin de Zwitserse regering zich opnieuw bereid heeft verklaard om de geheime contacten tussen de Fransen en de Algerijnse nationa listen te bevorderen. Men verwacht in Genève binnen afzienbare tijd de aankomst van enkele Algerijnse afgevaardigden, die naar Bern zul len doorreizen. BEKORTEN Uit Tunis is vernomen, dat Ben K'hedda aan Belkacem Krim en Saad Da'hlab heeft gevraagd om hun verblijf te Kairo te bekorten, daar hij tegen het einde van de week een kabinets zitting wil houden, kennelijk met het doel om te reageren op de oproep van De Gaulle, of om de geheime contac ten met Frankrijk te hernemen. PAS OP 'T LAATST Uit zijn omgeving is evenwel ver nomen, dat de Algerijnse nationalisten er de voorkeur aan zouden geven de onderhandelingen, zoals die te Evian werden gehouden, te vervangen door geheime onderhandelingen. Pas wan neer op een groot aantal punten een basis voor overeenstemming zou zijn bereikt en de onderhandelingen in de richting van een succes zouden wijzen, zijn zij bereid in de laatste fase tot openlijke besprekingen te komen. De Algerijnen menen nl. terecht, dat de vele publicaties afbreuk doen aan de besprekingen. In de kringen van de nationalisten beschouwt men de jongste rede van De Gaulle als zeer gunstig voor een hervatten van de onderhandelingen. Dader uitgeiveken: Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De 34-jarige H. M. uit Amsterdam, die verscheidene financieringsmaatschappijen voor een bedrag van 23.300 heeft opgelicht, is waarschijnlijk naar Egypte uitgewe ken. Tot nu toe heeft één van de fi nancieringsmaatschappijen bij de politie aangifte gedaan van ver duistering. M. heeft tweemaal een auto door drie maatschappijen laten financieren, waarna hij de wagen aan een parti culier heeft verkocht. Met een derde wagen is hij vorige week met een vrouw naar het buitenland uitgeweken. Van onze correspondent PARIJS In Frankrijk heerst op het ogenblik grote verontwaardiging over het feit dat maandagavond bij de relletjes te Oran die volgden op de rede van de Gaulle een aantal Europeanen politiepatrouilles hebben bestookt met fosforbommen, waar door negen politiemannen met ern stige brandwonden naar een zieken huis moesten worden gebracht. Onmiddellijk na de ontpoffing in de zendmast van de televisie, die de uit zending van de rede van de Gaule on mogelijk maakte, betrok een compagnie de wacht in de wijk waar de televisie studio is gelegen. Uit een venster naast het gebouw werden de agenten met fos forbommen aangevallen. Hun hemden werden door de ontploffingen van hun lijf gerukt en druppels brandende fosfor vielen op hun blote rug. Ook werden zij beschoten met revolvers. Onmiddelijk daarna deden hun collega's een inval in het huis. Zij arresteerden zeven Euro peanen en namen twee revolvers in be slag. In Parijs is de verontwaardiging zo groot dat men zich afvraagt wanneer nu eindelijk de staat van beleg en het standrecht in Algerije zullen worden af gekondigd om Fransen tegen Fransen te beschermen. JU, Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Brede instemming met het beleid inzake Nieuw-Guinea kon minister-president prof. dr. J. de Quay gistermiddag vaststellen in zijn antwoord aan de Tweede Ka mer op de algemene politieke be schouwingen. De premier toonde zich echter wel verbaasd over het voorstel van de a.r. fractievoorzit ter dr. Bruins Slot van een „open gesprek" met Indonesië. Dit zou niet anders kunnen betekenen dan dat wij de Indonesische aanspraken zou den erkennen en on-ze eis van zelf beschikking voor de Papoeas zouden laten vallen. Daar ziet het kabinet geen heil in, aldus de minister-pre sident. Wel poogde dr. Bruins Slot nog uit te leggen dat hij met het „open ge sprek" had bedoeld een gesprek zonder basis, dus zonder dat een van beide partijen enige voorwaarde stelde, meer een aftasten dus dan een gesprek, maar mr, Burger kwalificeerde deze opvat ting als een stoot onder de gordel en de andere fractievoorzitters hadden er evenmin waardering voor. Gehele wereld Het ongeclausuleerde, onbaatzuchtige aanbod van de Nederlandse regering, had volgens prof. De Quay in ruimere kring indruk gemaakt, waarmee hij bliikbaar doelde op de indruk die de rede van minister Luns in de Verenigde Naties had veroorzaakt. Iedere koloniale drijfveer is ons land vreemd. Het thans aan de Verenigde Naties voorgelegde voorstel maakt dit aan de gehele wereld duidelijk, zo zei hij. De enige uitdrukkelijke voorwaarde in dit voorstel is een duidelijke waar borg voor het recht tot zelfbeschik king, zo zei de premier, die daarom alleen al geen heil zag in een gesprek met Indonesië. Verwijt Mr. Burger verweet dr. Bruins Slot dat deze niet anders had gedaan dan het standpunt van de groep-Rijkens verdedigen, wat de anti-revolutionaire fractievoorzitter de opmerking ontlokte, dat dit een unfaire uitleg van zijn woor den was. Overigens probeerde mr. Burger toch nog wel in zijn repliek duidelijk te maken dat hij het Nieuw-Guineabeleid van dit kabinet niet vertrouwde. „U moet mij niet helemaal annexeren", riep hij de minister-president toe. Hij gebruikte het woord „dubbelhar tig" om aan te duiden dat hij de mo gelijkheid niet uitsloot dat de regering tenslotte toch voor de druk van de groep-Rijkens zou zwichten en de voor stellen van minister Luns aan de Ver enigde Naties niet gestand zou doen. De minister-president kon er zich echter terecht over verheugen dat het oordeel van de volksvertegenwoordi ging opnieuw zo duidelijk was uitge sproken en dat dit stellig in het bui tenland niet onopgemerkt zou blijven. De overige beleidsonderdelen kwa men ook gisteren weer op de tweede rang. De premier vond dat minister Zijlstra het met de belastingverlaging psychologisch juist heel goed had ge daan en hij toonde zich erover verbaasd dat mr. Burger had gezegd dat dit kabinet bij de bevolking alle vertrou wen mist, terwijl hij toch met het bui tenlandse beleid instemde. „Hoe kan dat", vroeg prof. De Quay. „Niet doen" Verder had hij weinig nieuws en de beide socialistische moties Cover de kruiser en de verhoging van de uitke ring krachtens de a.o.w.) moest hij de Kamer ontraden. De meerderheid voel de er trouwens ook niets voor. De meeste fractieleiders verwezen deze za ken naar de begrotingen waar zij thuis horen. Wat de spijtoptanten betreft, zag prof. De Quay eigenlijk geen goede grond voor ontevredenheid. In feite is er nu een ruimere toelating, maar het kabi net moet nu eenmaal belangen tegen elkaar afwegen: die van de spijtoptan ten en de situatie hier te lande. Weinig opzienbarend was verder de mededeling dat de nieuwe staatssecre taris drs. F. J. W. Gijzeis het stand punt van het. kabinet inzake reclame in de televisie'deelt. Vandaag zullen de algemene politie ke beschouwingen wel tot een eind komen. EMMEN. Twee achtjarige jon gens, Albert Heuving en Edwin Hoek stra, werden gisteravond ernstig ge wond, toen zij een stuk vuurwerk in brand staken. Zij zullen beiden waar schijnlijk een hand moeten missen. Bij het plaatselijke sportveld van Emmen vonden de knapen een vuur pijl, die daar was blijven liggen na een vuurwerk van enkele maanden geleden. Ze namen de vuurpijl mee naar het bos, waar ze hem in een door takken afgedekte kuil ontstaken. Er volgde een ontploffing, die tot ver in de omtrek was te horen. Eigen nieuwsdienst MONSTER. Het anderhalf iaar ou de kind van de familie Witsenburg in Kwintsheuvel in de gemeente Monster is gisteren door verstikking om het le ven gekomen. Het kind, dat een druif had ingeslikt, werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht. Het was echter al te laat. KAIRO (Reuter). Met loeiende scheepshoorn en een „lang leve president Nasser" schreeuwende menigte werd gisteren in Alexandrië de eerste boot met uit Syrië afkomstige Egyptenaren ont vangen. Een terugkerende onderwijzer verklaarde dat de meeste studenten in Syrië voor de Verenigde Arabische Re publiek zijn en dat de demonstraties in Aleppo „vrijwel onafgebroken" voort duren. Ook de Egyptische pers blijft volhou den dat er in Syrië onrust heerst en spreekt zelfs van „slachtingen" en „bloedbaden". De afgevaardigde van Egypte in de Arabische liga heeft het verzoek van Tu nesië om een commissie te benoemen die de gebeurtenissen in Syrië zou moeten bespreken „ongelukkig" genoemd. Hij zei dat de kwestie Syrië „een binnen landse aangelegenheid" was, waarmee Tunesië zich niet te bemoeien had. Geschenk van „Nederland" Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het Texels mu seum krijgt er vandaag een attrac tie voor het publiek en een techni sche installatie bestemd voor moe derloze zeehondenbaby's bij. De Stoomvaartmaatschappij Neder land heeft het museum het voor malige zwembad van het vlagge- schip Oranje cadeau gedaan. Het zwembad werd gisteren in Am sterdam aan de directeur van het museum overgedragen. Vandaag wordt het met een lichter naar Texel gebracht. Het bad is een ware uitkomst voor het museum, dat slechts met grote moei te de regelmatig aanspoelende zeehon denbaby's in leven kan houden. De dieren moeten worden ondergebracht in een speciaal bassin en kunstmatig worden gevoed met verdikte melk. Bo vendien moeten eventueel opgelopen verwondingen worden behandeld. In vele gevallen is het gelukt de dieren in leven te houden totdat zij als zij volwassen waren in de zee kon den worden losgelaten. WASHINGTON (AP). Een motor agent hield vorige week in Florida een auto aan die acht kilometer har der reed dan de ter plaatse toegesta ne snelheid. „Het spijt me, agent", zei de bestuur der, „het is echt niet mijn gewoonte om te hard te gaan". De man naast de bestuurder barstte in lachen uit. De agent herkende toen de chauffeur als kapitein Grissom, die on langs in een raket een tochtje rond de aarde maakte. Zijn metgezel was Ame- rika's eerste ruimtevaarder, Alan Shep ard. De agent heeft de twee mannen met een waarschuwing laten doorrijden. PARIJS Vijfhonderd arbeiders van de Philipsfabriek te Fiers (Frankrijk) hebben dinsdag het werk twee uur lang neergelegd. Zij hebben de directie laten weten, dat indien er geen overeenkomst over een salarisverhoging tot stand komt, zij opnieuw in staking zullen gaan, maar dan totdat de gevraagde loonsverhoging is verkregen. Het min of meer geïmproviseerde bas sin bleek evenwel niet te voldoen, om dat de jonge zeehonden er met hun nagels gaten in krabden. Daardoor liep het via een lange leiding aange voerde zeewater weg. Het drie ton wegende zwembad van de Oranje, waarvan alle scherpe uit steeksels zijn verwijderd, geeft nu uit komst. De kleine zeehonden hebben ruimte genoeg en het bad wordt zo geplaatst, dat het publiek een goed zicht heeft op de rondzwemmende die ren. Van onze correspondent LONDEN -— Op overtuigende wijze sprak het jaarcongres van de Britse Labourpartij zich gisteren in Black pool uit voor de Navo en voor een defensiepolitiek die is gebaseerd op kernwapens. Daarmee zette het congres een streep onder de periode van interne ruzies en onzekerheid, die de partij de algelopen twee jaar heeft doorgemaakt. Het herstelde daarmee tevens de ont sporing van vorig jaar op het congres in Scarborough, toen het tegen het dringend advies van de partijleiding m het standpunt der „unilateralisten" steunde, dat zijn zij die voor eenzijdige afschaffing' door Engeland van de kernwapens zijn. Vechten! Hugh Gaitskell, leider van de La bourpartij, beloofde vorig jaar na zijn nederlaag over de defensiepolitiek, dat hij zou vechten en vechten en nog eens vechten om de ongelukkige beslis sing van het congres, dat een volko men vals beeld gaf van de werkelijke denkbeelden die de meerderheid in de partij huldigde, ongedaan te maken. Hij zegevierde. Gaitskell kreeg een meerderheid van bijna drie miljoen stemmen op het con gres, nadat hij in een op kalme maar vastberaden toon uitgesproken rede zijn standpunt had uiteengezet. Tevoren had zijn plaatsvervanger, George Brown, het heel wat gepassioneerder gedaan. Ook Frank Cousins, de leider van de bond van transportarbeiders, die de voorman is van de unilateralisten, zette zijn denkbeelden nog eens uiteen. Toen :.l was er geen twijfel meer mogelijk over de vraag, welke kant het debat opging. Cousins' vlijmscherpe, zure toespraak werd herhaalde malen on derbroken en onhoorbaar gemaakt door luid boe-geroep en langzaam geklap, een teken van afkeuring. Slechts zijn' aanhangers bejubelden hem ditmaal. Verworpen De motie die Cousins had ingediend, werd met grote meerderheid verwor pen. Hij en zijn medestanders behaal den slechts twee successen van onder geschikt belang: moties die de aanwe zigheid van Duitse troepen op Brits grondgebied en die van de Amerikaan se basis voor onderzeeërs met polaris- raketten afkeurden, werden aangeno men. Voor Cousins een troostprijs, voor Gaitskell de enige tegenslagen van de dag. De kern van Gaitskells betoog was deze: Een neutraal Groot-Britannië dat er zou komen als Cousins c.s, het voor het zeggen zou hebben dat zich van zijn bondgenoten en van zijn verdedigingsmogelijkheden zou ont doen, zou een der grootste bedreigin gen betekenen van de wereldvrede. Land redden Vorig jaar, zo riep hij uit aan het slot van zijn rede, was het onze taak de partij te redden. Dit jaar gaat het er om het land te redden. Tevoren had hij gewaarschuwd dat Engeland de Navo alleen in de steek kan laten op straffe van agressief op treden van de Sowjetunie. Hij twijfel- kemwapens opgeeft, stelt hetzich bloot aan elke mogelijke -vorm van bedrei ging en druk van de Sowjetunie". Hij stelde dat niets er op wijst dat de Rus sen het voorbeeld van het Westen zou den volgen indien de Westelijke lan den eenzijdig afstand deden van hun kernwapens. Met algemene stemmen nam het con gres nog een motie aan waarin onmid- delijke staking van alle proeven met kernwapens werd geëist. Hetzelfde ge schiedde met een motie die onderhan delingen bepleit over de kwestie-Ber- lijn. FRANK COUSINS zure toespraak de er niet aan dat de Russen zich dan onmiddellijk van West-Berlijn meester zouden maken. Op dit thema voortbordurend zei Gaitskell: „Indien het Westen zijn Van onze correspondent OLDENZAAL De staking van textielarbeiders bij de N. V. Gel derman en Zonen is afgelopen. De ploegen zijn gisteravond weer aan het werk gegaan. Een afvaardiging van de stakers zal vandaag een be spreking hebben met de vakbonds bestuurders. Deze zal de grieven van de arbeiders zo nodig aan de directie van de N.V. voorleggen. De wilde staking was ontstaan door een technische reorganisatie van de weverij van het bedrijf. Hierdoor zou den de arbeiders niet meer het loon kunnen halen, dat vóór de reorganisatie in het loonzakje kwam. Gistermiddag werd in het St. Jozef gebouw in Oldenzaal een vergadering gehouden, waar driehonderd stakers aanwezig waren. In deze vergadering vo-erden de vakbondsbestuurders van De Eendracht, Unitas en St. Lambertus het woord. Op de rumoerige vergadering leek het er, nadat de vakbondsbestuurders waren vertrokken, nog niet op dat de staking spoedig zou aflopen. Maar tegen het eind van de vergadering wilde een aantal stakers toch weer aan het werk gaan. Dit voorbeeld werd toen door alle textielarbeiders gevolgd. Twee Westduitse matrozen zijn in Le ningrad tot vijf jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens „straatschenderij en uitspattingen in dronkenschap". Zij dronken openlijk wodka in een tram, beledigden de passagiers en gaven bij de haven twee bewakers een pak slaag, aldus het Russische persbureau. HOLLANDIA (AP) Papoea's in Sorong hebben dinsdag weer dVie in filtranten gevangen. Zij hebben ze bij de politie gebracht. De gevange nen waren ongewapend. Thans zijn 23 infiltranten gevangen ge lomen of gedood. Er zijn nog negen voortvluchtig. De achtervolging wordt nu weer alleen door de politie uitge voerd. De militaire bijstand is gestaakt. Een van de drie infiltranten, die dins dag is aangehouden, is de vermoedelij ke moordenaar van de hoofdagent Car- li. Deze politieman werd tijdens het eerste contact met de infiltranten ge vangen genomen. Later werd hij ver moord in een bos gevonden. door de buren gewaarschuwd, dat de. politie hem zocht. Daarna had hij zich'""S ijlings uit de voeten gemaakt en was in j. de richting van Parijs verdwenen. Tc Notre Dame de Monts verwonderde nie- mand zich over hun aanwezigheid, daar men hen gedurende de vakantie- .a vele weken samen had gezien en men de vriendschappelijke relaties tusgfid*^* de families Berthaud en Plantagenest:. kende. Advertentie Van onze correspondent DARIJS De ontvoering van de achtjarige Nadine Plantagenest heeft eerC J- dramatische ontknoping gekregen. De Franse Veiligheidsdienst arresteerde- gisterochtend te Torcy, in de buurt van Parijs de veertigjarige expediteur André Berthaud, die sedert enkele dagen wegens deze ontvoering gezocht, werd. Het meisje bevond zich nog steeds in de auto. Overgebracht naar het bureau van de Veiligheidsdienst te Parijs werd het meisje teruggegeven aan de moeder. Berthaud trachtte zich op het bureau van het leven te beroven. Hij werd in zorgwekkende toestand naar een ge vangenisziekenhuis overgebracht, waar hij gisteravond overleed. Vlak voor zijn dood legde hij zijn enige bekentenis af: „ik heb gehandeld uit vaderlijke liefde". Uit een medisch onderzoek is geble ken, dat het meisje tijdens de dagen dat het zich in gezelschap van haar ont voerder bevond, geen lichamelijk letsel heeft opgelopen. Op verzoek van de po litie blijft zij nog enkele dagen te Parijs en zal daarna met haar moeder naar Orange terugkeren. Klem gereden De agenten van de Veiligheidsdienst hadden een tip gekregen, dat Berthaud gisterochtend in Torcy moest zijn. On middellijk werden alle toegangswegen afgezet. Berthaud trachtte de versper ringen te doorbreken, maar werd klem gereden. Toen men hem wilde arreste ren, sloot hij de portieren af. Pas nadat de agenten gedreigd hadden de ruiten in te slaan, deed hij de deuren weer open, liet Nadine uitstappen en werd daarna in de wagen gearresteerd. Op het bureau van de Veiligheids dienst te Parijs vroeg hij enkele ta bletjes voor zijn zware hoofdpijn. Toen de agent met de tabletjes en het water terugkwam had hij getracht zich met een mes van het leven te beroven. In hopeloze toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht Genegenheid Uit het eerste onderzoek is gebleken dat Berthaud na enkele dagen in de buurt van Parijs te hebben rondgezwor ven naar het badplaatsje Notre Dame de Monts (Vendée) is gereden, waar hij met de familie Plantagenest zijn vakan tie had doorgebracht en waar hij zijn diepe genegenheid voor Nadine had opgevat. Hier bleven zij to'. zondag. Toen de politie maandag arriveerde, waren zij alweer vertrokken. Hij was Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse politie heeft eindelijk twee „brommende straatrovers" kunnen arresteren. De ene is de 22-jarige schilder J. B„ de andere de 24-jarige machinebankwer ker J. K. De schilder maakte er een gewoon te van met zijn bromfiets een wiel- rijdster in te halen en in het voorbij gaan een tas van het stuur of de ba gagedrager te rukken. De bankwer ker vergezelde zijn vriend nogal eens op zijn tochten. Den Haag kent deze vorm van straat roof ongeveer twee jaar. Doordat de ro vers zich zo snel verplaatsen had de po litie er nooit één kunnen grijpen. Het tweetal opereerde meestal in een stille wijk, waar de politie 's avonds weinig surveilleert. Wanneer de diefstal was aangegeven, bevonden de daders zich vaak al binnenskamers. De schilder werd gearresteerd nadat hij in de Drebbelstraat had geprobeerd een meisje een tas af te nemen. De poging was mislukt en B. was op zoek gegaan naar een ander slachtoffer. Met slechts een vaag signalement als aanknopingspunt zochten rechercheurs de hele buurt af. Een kwartier later werd de jongeman aangehouden. Op het bureau bekende hij ruim hon. derd straatroven te hebben gepleegd. Bij hem thuis vond de politie een grote voorraad spullen die de schilder had buitgemaakt. De bankwerker werd ge arresteerd nadat de schilder zijn naam aad laten vallen. I 5:W Een neger-echtpaar uit Los An geles vond op straat een zak met 240.090 dollar. Ze gaven, hem eerlijk terug. En toen kre- gen ze pas ruzie niet samen,* maar omdat ze eerlijk waren 1)'" geweest. 4» Zou de tragedie van Hirosjima, waar op de eerste atoombom werd geworpen kans hebben op herha ling,-nu Rusland opnieuw is be gonnen met kernproeven in de atmosfeer? - ris yj Ben diefstal bij een eenzame, dove Delftenaar is erger dan een moord. Panorama hoopt dat de dief in dit nummer zal lezen, waarom dat zo is. -ï Blauw-Wit berustte nog nooit in een degradatie. Hoe keerde Blauw-Wit terug in de eredivi sie? Dat vertelt Panorama deze week (met een kleurenfoto van het steeds hoger willende elf tal Door een hoornvliestransplan tatie werd een blind-geboren ren- paard in Engeland ziende gemaakt. 't - Drie Franse parachutisten speel den het klaar boven de Mont Blanc uit een vliegtuig te springen en op de top van de berg te landen. Ze zijn er weer af: met een helicopter. NEW YORK (AP). De leider van de Pakistaanse delegatie naar de Algemene Vergadering, sir Zafrullah Khan, heeft zich gisteren lovend uitgelaten over het zgn. plan-Luns en zich tegelijkertijd om zichtig van steun aan het plan ont houden. „Ware het niet", zo zei hij, „dat het NederlandsIndonesische geschil nog bestond, dan zouden wij het voorstel van minister Luns begroeten als een mijlpaal in de richting van het oplos sen van het koloniale probleem. Wij vinden dat de procedure die Nederland voorstelt met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea, verdient nauwgezet te worden bestudeerd als een model voor de voorbereiding van niet-onafhanke- lijke landen op de aanvaarding van de vele verantwoordelijkheden, die de vor ming van een staat schept". Voor de oplossing van het koloniale probleem zal Pakistan voortgaan steun te geven aan alle voorstellen van prak tische aard, die een snelle opmars van de afhankelijke volkeren naar de ver wezenlijking van hun soevereiniteit ten doel hebben. PRECEDENT Hieruit blijkt dat Pakistan, evenals vele andere Afrikaans-Aziatische lan den. het Nederlandse voorstel beschouwt als een precedent dat ook voor andere koloniale gebieden kan worden nage volgd. Dit aspect zal ongetwijfeld voor vele landen een belangrijke overweging zijn bij de bepaling van hun standpunt. De afgevaardigde van Saoedisch Ara- bië had met de omschrijving van zijn oordeel weinig last: „Wij weten allen dat West-Irian een deel van Indonesië is. Een ontvoerd kind moet men aan de moeder geven en niet aan een wees huis". NIEUWE DOCTRINE De Roemeense gedelegeerde wees er op dat Nederland zelfbeschikking voor stelt en tegelijkertijd troepen naar Nieuw-Guinea stuurt. „Dit wijst op het ontstaan van de nieuwe doctrine dat zelfbeschikking alleen verwerkelijkt kan worden onder militaire bezetting". Minister Subandrio zal volgende week maandag officieel antwoorden op de rede waarin minister Luns de Neder landse voorstellen aan de Assemblee voorlegde. Subandrio is gisteravond in New York aangekomen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De 57-jarige amb tenaar van de P.T.T. B. H. van der K. uit Amsterdam heeft ongeveer ze venhonderd liter benzine uit auto's van de posterijen overgeheveld in jerrycans en verkocht voor dertig cent per liter. De opbrengst stak hij in eigen zak. Gisteren veroordeelde de Amsterdam se politierechter hem tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en vijftig gulden boete. De diefstal van tweehon derd liter waren hem te last gelegd. Sophia Loren speelt in de vrije uren tussen de opnamen van een nieuwe film enthousiast voetbal. De dochter van een Chinese vader en een Schotse moeder, 22 jaar oud, is in één slag een wereldberoemdheid door de rol te spelen van een slecht meisje. Als twee hordenlopers elkaar op een bepaalde horde tegenkomen moet er iets heel erg mis zijn. Wat er mis was, toen deze merkwaar dige foto werd gemaakt doet Pano rama uit de doekjes. Dit zijn slechts een paar van de onderwerpen, die in het deze week verschijnende nummer van Pano rama worden behandeld. Panorama: in abonnement slechts 35 ct per week, losse nummers 45 ct. Panorama: actueel, boeiend, inte ressant, beschaafd. Stuur nog vandaag een briefkaart aan „Panorama-Haarlem" en abon neer U. Dan ontvangt U de eerst volgende twee nummers gratis. TjS.Zteze wee/c ive&tzj'fu geestige éópevuplaat t/titv Wood, oP de omsbg! BERLIJN (AP). Naar het schijnt maken de communisten ernst met dé ontruiming van de grensstrook tussen Oost- en West- Duitsland. Deze strook, die van de Oostzee tot Tsjecho-Slowakije loopt en een halve kilometer breed moet worden, heeft tot doel de massale vlucht van de Oostduitse bevolking door een breder schootsveld doel treffender te kunnen bestrijden. Bovendien heeft de Oostduitse over heid voor een bredere zone van vijf kilometer zeer strenge veiligheids maatregelen ingesteld. Uit verscheide ne delen van West-Duitsland zijn be richten ontvangen over gedeeltelijke ontruimingen van Oostduitse grens dorpen en -stadjes zoals Grossensee en Dankmarshausen (Hessen), Mödla- reuth (Beieren), Hünfeld, Boizenburg en Horst (Mecklenburg). Verhuiskonvooien uit de laatstge noemde plaatsen waren opgemerkt door automobilisten die uit Hamburg naar Berlijn waren gereden en er op onthoud door hadden gekregen. Ook hele kudden vee en kleinvee had men over de rijkswegen in oostelijke rich ting gedreven. DEN HAAG. Bij het amfibie-oefen kamp op Texel is de 24-jarige eerste lui tenant der mariniers T. Nolles uit Bre da om het leven gekomen. De luitenant deed mee aan een duik- oefening het sluitstuk van de oplei ding tot kikvorsman die hij had ge volgd. V

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9