Reydon en De Jager: „Wij zijn schuldig" KELNER OPNIEUW VAN POGING TO) MOORD VERDACHT Ontsnapte o van Noord Holland op non-actief Bestuur K.R.O. steunt kritiek op de N.T.S. s FRANSE OUD-MINISTER BRACHT PLAN VOOR 'N KANAALBRUG NAAR LONDEN ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 SOWJETS IS HET VOORAL TE DOEN OM KADER WAARIN HET PROCES KAN WORDEN GEPLAATST Vaii onze Moskous© correspondent Reydon werd het langst ondervraagd ,lets aparts' Allemaal vervetal fit" sR1 tNI1 h®! sterk... prachtig IK KEN DIE MAN NIET" Onder het rijden In café's Gezond 8 Slechts 87 ct fc Oude tarieven doen het nog best Jongen overleden na aanrijding Jongen onder auto Bromfietser verongelukt VAN DE KAPITEIN NOG NIETS ["radio I Communisten lopen weg uit U.N.O. j televisie"! televisie vandaag radio vandaag Nasution Het jaar.... LOF VOOR JOURNAALDIENST Donderdag 5 oktober 1961 T/"IEF. Het spionageproces tegen de Nederlanders Reydon en De Jager is gisterochtend begonnen met hun bekentenis. Onmiddellijk nadat de president van het militaire tribunaal, de generaal- majoor Archipovitch, de telastlegging had voorgelezen, werd de beide Nederlanders de vraag voorge legd of zij instemden met de beschuldiging tegen de Sowjetunie spionage te hebben bedreven. Beiden antwoordden bevestigend en daarmee was een half uur na de aanvang van de terechtzitting een be langrijk aspect van de zaak reeds beslist. Het verdere verloop van het proces was gisteren gewijd aan het verhoor van de beklaagden. De dertig jarige machinist werd het langst ondervraagd en maakte in tegenstelling tot De Jager, die zich meer gereserveerd toonde de indruk een overvloed aan bijzonderheden te willen meedelen. Volgens zijn verklaringen is Reydon sinds oktober 1957 in contact geweest met Nederlanders die voor een niet na der omschreven inlichtingendienst werkten. Moeilijkheden bij het vinden van een nieuwe betrekking bij de Ne derlandse koopvaardij waren er de oor zaak van dat Reydon via een zekere X op een adres in de Rochussenstraat in Rotterdam de bewuste Nadort van wie reeds eerder sprake was, heeft ont moet. Na een bespreking met de „secretaris van de Nederlandse scheepvaartbond", door Reydon aangeduid als Van der Knaap, had de bewuste X hem voorge steld „iets tegen het communisme te ondernemen". Reydon had hier wel iets voor ge voeld. Het leek, zo zei hij, „iets geheim zinnigs, iets aparts, waardoor mijn nieuwsgierigheid werd geprikkeld. La ter had Nadort hem toegezegd dat hij een schip zou kunnen krijgen, mits hij in Russische havens inlichtingen zou zien te verzamelen, zoals ligplaatsen van oorlogsschepen, radarinstallaties, kortom, naar de woorden van Reydon „om zoals het hier genoemd wordt spio nage te verrichten". Omdat hij aan de grond zat en „geen rooie cent meer had", had hij van Na dort dertig gulden ontvangen. Het the ma van de financiële moeilijkheden kwam herhaaldelijk terug in de loop van het verhoor. In het geheel had Reydon in 1957 en 1958 vier reizen naar de Sowjetunie gemaakt en daarvoor films en teke ningen aan Nadort overhandigd. Na dat deze Reydon ook in 1959 aan werk had geholpen, kwam de laatste begin vorig jaar weer op de keien te staan. Hij kon om niet nader aangeduide re denen zelfs als tweede machinist geen plaats meer vinden. Dit bracht hem er toe wederom Nadort op te bellen op het Rotterdamse nummer 128997. Daar kreeg hij te horen dat Nadort was get, emigreerd. Achtereenvolgens kwamen toen de he ren Van Maurik als opvolger van Na dort, de politie-inspecteur Rozema uit Amsterdam, Otto, een man met een blauw jasje, een Amerikaan en tenslot te een zekere Nieboer op de proppen. Allen werkten eraan mee Reydon een autoreis naar de Sowjetunie te laten maken. Vooral het aandeel van de Ame rikaan werd door de auditeur-militair Klimof en de verdedigers sterk naar vo ren gehaald. Reeds eerder had Reydon gezegd dat hij vermoedde dat zijn inlichtingen de Navo ten goede zouden komen. De aan wezigheid van een Amerikaan bij enkele besprekingen sterkte hem in dit vermoe den. In de Russische pers worden de beklaagden aangeduid als Navo-spton- nen en „Trud", het blad van de vakbe weging, publiceert het geval onder de kop „De sporen wijzen naar de over kant van de oceaan". Terwijl vooral Reydons verdediging in het verhoor telkens erop aanstuurde beklaagde te laten verklaren dat hij Advertentie Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „Ik heb nooit iets met spionage te maken gehad. Het bericht, dat ik Reydon in con tact heb gebracht met een zekere Van Maurik, is onjuist". Dit com mentaar gaf gisteravond de heer Th. J. van der Knaap, assistent van het bestuur van de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij te Rotterdam. Hij is door het blad Izwestia genoemd als de „chef" van de twee Neder landse „spionnen". „Ik heb met Reydon te maken gehad," aldus de heer Van der Knaap, „in 1957 toen hij een ge schil had met zijn werkgever. Het ging toen om een tegoed aan gage, dat de rederij Reydon niet wilde uitbetalen. De zaak is toen opge lost en de wegen van Reydon en mij zijn toen uit elkaar gegaan. We hebben elkaar nooit meer ontmoet." De heer Van der Knaap vertelde ons verder, dat de naam Van Maurik hem niets zei. „Ik ken die man niet, evenmin als ik De Jager ken". door financiële omstandigheden, werk loosheid e.d. gedwongen was zich met spionage af te geven, gaf De Jager te kennen dat dit motief bij hem geen enkele rol had gespeeld. „Vijftig procent zucht naar avontuur, vijftig procent om het gevaar van het communisme tegen te gaan", zo was zijn argumentering. Als hij geweten had, wat bleek uit de beweringen van Rey don, dat deze door mensen als Nadort en Van Maurik min of meer tot het inlichtingenwerk was gedwongen, zou hij nooit de gezamenlijke reis 'hebben ondernomen. Een dergelijke chantage, zo zei De Jager, vind ik laag. De eigenlijke spionage, waarover van daag nog een zestal getuigen zal wor den gehoord, heeft zich tijdens het ver blijf in de Sowjetunie beperkt tot het maken van aantekeningen en het nemen van foto's. Dit laatste geschiedde meest al onder het rijden. De bewering als zouden de twee Nederlanders van de officieel voorgeschreven route zijn afge weken blijkt niet juist te zijn. Zij hadden in de buurt van Yalta een poging ge daan, maar werden door de politie tegen gehouden. Het resultaat was mager: „Aanteke ningen over vliegtuigen en ook een en kele pantserwagen en foto's van radar installaties. Het voornaamste object, het vinden van lanceerbases voor raketten, was hun ontgaan. Een ogenblik werd de regelmaat van het proces doorbroken, toen De Jager werd verweten zich onderweg als Neder lands communist te hebben uitgegeven door met zijn rode rijbewijs te zwaaien. Gevraagd waarom hij dit had gedaan antwoordde hij, in alle onschuld: „Als spion moet je soms toch wel huichelen." Reydon had geen goede woorden over voor de organisatie in Nederland. De bijeenkomsten werden gehouden in cafés waar iedereen in en uit kon lopen. „Het was een jongensspelletje, die zgn. inlichtingendienst", zei hij. Ook gaf hij toe uit Nederlandse kranten en tijdschriften over de Sowjetunie niet anders dan „een subjectief beeld" te hebben gekregen. Zijn verblijf in het land zelf had hem „een geheel andere kant" laten zien. Voorts verklaarde hij nog over de laatste vijf jaar hij bedoelde sinds eind 1957, dus vier jaar niet meer dan twaalfhonderd gulden voor zijn werk ontvangen te hebben. Zijn vrouw zou tot zijn terugkeer uit Rusland eind augustus 120 gulden per week van „Otto" ontvangen. Geen afspraak was gemaakt voor het geval hij niet tegen de afgesproken tijd teruggekeerd zou zijn. Op de vraag of Reydon berouw had over het ge beurde antwoordde liij volmondig ja. De Jager zei alleen dat het hem speet. Beiden herhaalden, daartoe door auditeur-militair en verdediging aan gespoord, hun verklaring die zij had den afgelegd tijdens het vooronder zoek, nl. dat zij beseften „een misdaad tegen de Sowjetunie te hebben be gaan". De beklaagden maakten naar het uiterlijk te oordelen een gezonde in druk. Zij waren gekleed in colbert- costuums van lichte zomerstof en na in het begin begrijpelijke tekenen van nervositeit te hebben getoond, bleken zij binnen de grenzen van hun uiteen lopende persoonlijkheden in staat zich in hun allesbehalve benijdenswaardige positie te verdedigen. Reydon deed dit door met een soort welsprekendheid op de rand van het branieachtige te balanceren. De Jager hield het bij korte verklaringen, waar in hij zich bij Reydon aansloot of een eigen mening naar voren bracht. Na een openbaar verhoor van vijf uur werd de zitting geheim voortgezet. In het zoeken naar de waarheid die achter dit proces schuil gaat is het nog te vroeg, zo dat al ooit het geval zal zijn, om een uitspraak te doen. Wel is het duidelijk geworden, dat iedere partij haar eigen waarheid tracht te doen zegevieren, waarbij het de Sow- jets vooral gaat om het kader waar in dit proces kan worden geplaatst: dat van de koude oorlog die voort durende waakzaamheid in het groot en nu weer in Kief in het klein nodig maakt. Advertentie (Advertentie) Vraag Uw fi trin'deniee (bereid uit vers-gemalen Zeeuwse tarwe) PROEF TOCH EENS HOE LEKKER als aanvulling bij' het ontbijt, de lunch, de soep enz. kruidenier g of bakker f. zo'n groot pak zo'n ij groot pak S I a 36 stuks. Ij SaiKnRsJS Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De speciale lucht vaarttarieven voor ouders van emigran ten worden op 15 oktober niet van kracht. Op 21 september deelde de K.L.M. mee, dat zij op verzoek van de regering met ingang van half oktober dertig procent korting zou verlenen op de routes naar New York en Montreal aan ouders van emigranten, die vóór hun emigratie in Nederland woonden. Thans laat de K.L.M. weten, dat de invoering van de speciale tarieven is opgeschort „op grond van nieuwe ont wikkelingen verband houdende met de algemene vaststelling der tarieven bin nen de International Air Transport As sociation (I.A.T.A.). Dat die nieuwe ont wikkelingen een tendens tot verlaging zouden kunnen inhouden, kon de K.L.M. niet bevestigen. De regeringen van de Verenigde Sta ten en van Canada hebben overigens geen bezwaren ingediend tegen de aan gekondigde plannen tot tariefsverlaging. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Zes jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering heeft de procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof geëist tegen de 38- jarige kelner J. R. uit Rotterdam, die op 23 oktober vorig jaar zou hebben gepoogd zijn vrouw te ver moorden. In 1954 was R. veroordeeld tot vier jaar en terbeschikkingstelling omdat hij zijn toenmalige vriendin en haar Van onze Amsterdamse redactie U MUIDEN De zeven ontsnapte bemanningsleden van de Noord Hol land zijn thuis. Het ontslag wegens desertie en diefstal van scheepstuig dat hun in Singapore namens de firma Wijsmuller was aangezegd, is omgezet in een soort non-actief. De directie van het zeesleepbedrijf zal een definitieve beslissing laten afhangen van de mededelingen die de acht tien bemanningsleden zullen doen die door Indonesië zijn vrijgelaten en die inmiddels op de thuisreis zijn. Volgens de gisterochtend aangeko- menen, die van Genua per trein naar Nederland zijn gereisd, was nagenoeg de hele bemanning van de Noord Hol land 9 sept, van plan te vluchten. Op het laatste ogenblik durfde de meerderheid het avontuur niet aan. De opvarenden wilden ontsnappen, omdat zij bang waren voor overbren ging naar Djakarta. Eigen nieuwsdienst APELDOORN De veertienjarige Jan Schimmel uit Apeldoorn is gisteren het slachtoffer geworden van een ver keerde inhaalpoging. Op het moment dat uit tegenoverge stelde richting een trekker met opleg ger, bestuurd door de 38-jarige W. J. uit Zwollerkerspel, naderde, wilde de be stuurder van een busje, de 38-jari^e W, S. uit Klarenbeek, een voor hem rijden de personenauto passeren. Het zicht was zeer slecht. S. kon, dank zij het feit, dat de be stuurder van de personenauto afremde, nog juist voor deze langs komen, maar door een verkeerde beweging raakte hij tooh de achterkant van de hem passe rende oplegger. Het busje schoot, na tweemaal over de kop te zijn gegaan de berm in. De naast zijn vader zittende Jan Schimmel werd uit de wagen geslingerd. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. De zeventiende atoombom in de jong ste reeks Russische kernproeven is vol gens de Amerikaanse commissie voor kernenergie gisteren in de buurt van No- va Zambia ontploft. De kracht van de ontploffing moet in de orde van grootte van enkele megatonnen zijn geweest. Eigen nieuwsdienst RIJSWIJK. De vijfjarige Hendrik de Jong is dinsdag op de Penninglaan in Rijswijk door een vrachtauto met aanhangwagen overreden. Hij was op slag dood. Het jongetje probeerde een onder de auto gekropen poesje te pakken, toen de chauffeur met de wagen weg reed. Deze had niet gemerkt, dat het jongetje onder de auto was gekropen. Eigen nieuwsdienst EERBEEK. Op een kruispunt op de rijksweg Apeldoorn—Dieren wilde gisteren de 62-jarige W. Kerseboom uit Eerbeek met zijn bromfiets over steken. Een werkbusje van een aan nemer uit Beekbergen kon niet meer op tijd stoppen. De heer Kerseboom was op slag dood. In een hotel in Arnhem deden de ontsnapte opvarenden van de Noord Holland hun sober verhaal over de spectaculaire vlucht. Van links naar rechts om de tafel de heren Middel koop, Versteeg, Handgraaf, Harten hof, Basjes en Pronk. Niets dan goeds Het gedrag van de Indonesische be waking op het eiland Poeloe Samboe, voor welks rede de Noord Holland na de aanhouding voor anker was ge gaan, was overigens niet angstwek. kend. Over de behandeling die'zij van de Indonesische marine hadden onder vonden, hadden de teruggekeerde zee lieden niets dan goeds te vertellen. Uit andere bron is ons bekend dat de bemanningsleden die 16 september met de Noord Holland van Poeloe Samboe naar Djakarta zijn gebracht daar evenmin te klagen hebben gehad. Zij waren allen ondergebracht in hotel Moboko. De vrees dat hun lot zou wor den verzwaard omdat de zeven waren ontsnapt, is dus ongegrond gebleken. Klassiek De tocht van Poeloe Samboe naar Singapore op 9 september is volgens het patroon van de klassieke zeemans verhalen verlopen. Drie van de zeven maakten de reis overzee in een lekke roeiboot, die zij onderweg steeds moes ten dichten en die zij ook met de han den hebben moeten voortpeddelen. Het duurde twaalf uur voordat zij in Singapore voet aan wal konden zetten. Daar wachtten reeds de andere vier, die de tocht in een motorboot hadden gemaakt. De hele escapade heeft zich, althans in de buurt van Poeloe Sam boe, afgespeeld onder de ogen van de Indonesische marine. Voor de rede van het eiland lagen schepen met drei gend geschut voor anker. De zeelieden deden gisteren hun ver haal in Arnhem, waar zij door de di rectie van hun maatschappij van de trein werden gehaald. De zwijgplicht die hun was opgelegd mochten zij voor een ogenblik verbreken. Daarna moes- Van onze Amsterdamse redactie IJMUIDEN De vrouw van kapitein Edelenbosch van de Noord Holland heeft nog niets van haar man vernomen. Dit in te genstelling tot de familieleden van de andere bemanningsleden, die allen langs de meest uiteenlo pende wegen brieven en bood schappen hebben gekregen. Zoals, bekend, zullen kapitein Edelenbosch en zijn eerste stuur man W. Meyer in Djakarta te recht moeten staan wegens het zonder vergunning binnenvaren van de Indonesische territoriale wateren. Toen de Noord Holland begin september tijdens een po ging om een Grieks vrachtschip te bergen werd aangehouden, moest kapitein Edelenbosch over stappen op het patrouillevaartuig dat de zeesleper moest opbrengen. De gisteren aangekomen beman ningsleden kunnen niets over hun kapitein vertellen, omdat die met de officieren steeds apart is on dergebracht. programma's jlnheT Kortj VRIJDAG 6 OKTOBER HILVERSUM I. 402 m. Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram: 1 Gym v d vrouw; nieuwe vriend op de Coolsingel met een mes had bewerkt. Slechts door een wonder is de man toen aan de dood ontsnapt. Niettemin was R. eind 1957 alweer op vrije voeten, met proefver lof. Hij had'toen dus nog pas drie jaar uitgezeten en was al „behandeld". De maatschappij moet beter wor den beveiligd dan toen is geschied door een zo lang mogelijke gevangenis straf, aldus de procureur-generaal in zijn requisitoor. R. heeft sinds zijn vorige vrijlating steeds min of meer gezworven. In die tijd is hij getrouwd, maar zijn vrouw mishandelde hij zo hevig en zo vaak, dat zij tenslotte met haar twee kinde ren (een was uit dit huwelijk geboren) van haar man wegliep. Verscheidene malen heeft R. getracht zijn vrouw tot andere gedachten te brengen, maar vergeefs. Tenslotte kocht hij in Luik een volautomatisch pistool. Hiermee gewapend en met wat jes in zijn oren omdat hij zo bang was voor de knallen toog hij op 23 oktober naar de bar aan de Westkruis- kade, waar zijn vrouw werk had ge vonden. Met één stap was hij door het gordijn bij de tapkast, waarachter zijn vrouw stond. Zij zag het pistool op zich gericht, dook weg achter de toonbank en gilde; „Kijk uit. Jan, heb genade". Maar R. schoot éénmaal voor zich uit en driemaal om zich heen. Schrik aanjagen Twee bezoekers van de bar werden ernstig gewond voordat men hem had kunnen overmeesteren. „Maar ik wil de niemand kwetsen", zo betoogde hij. Het eerste schot had naar zijn zeggen alleen ten doel gehad zijn vrouw schrik aan te jagen en de bar in opschudding te brengen, de andere waren afge gaan tijdens de worsteling. „Ik dacht dat zij van schrik wel bij mij zou te rugkeren en anders zou haar baas haar misschien ontslaan en zou zij uit geldgebrek wel weer bij mij moeten komen." Deskundigen hebben echter uitge maakt dat de eerste kogel, als de vrouw was blijven staan, haar hoofd zou hebben doorboord. Volgens het psychiatrisch rapport is R. een uiterst gevaarlijk man als hij zich gedwars boomd voelt. Hij werd verminderd toerekeningsvatbaar geoordeeld. Niet meer vrij ten zij opnieuw beloven voorlopig niets meer over hun ervaringen te vertellen. De chef-runner van de Noord Hol land, de heer Pronk uit Rotterdam, die op de thuisreis de leiding heeft gehad, noemde de hele operatie weliswaar een buitenmodel geval, maar hij vond wat hij en zijn maten hadden gedaan in feite heel normaal. En zo groot waren de ontberingen niet geweest, of de zeelieden konden ze nog in de schaduw stellen van de verschrikkingen die zij later aan boord van het Italiaanse schip Roma hadden moeten doorstaan; macaroni en spaghetti eten. Dat was dan de Hollandse conclusie van een Hollands avontuur. Eén van de ontsnapten, de Haarlem mer U. Florie, was in Milaan uit de trein gestapt. Hij kwam pas om half elf gisteravond in Amsterdam aan. NEW YORK (Reuter). De afge vaardigden van de communistische lan den met de Russische delegatie aan het hoofd wandelden gisteren uit de vergaderzaal van de Verenigde Naties, toen de gedelegeerde van nationalistisch China het woord nam. Zij volgden daarmee een sedert ja ren bestaand gebruik. De communisten betwisten nationalistisch China het recht om in de Uno vertegenwoordigd te zijn en plegen de afgevaardigden aan te dui den als mensen die alleen zichzelf ver tegenwoordigen''. De Chinese afgevaardigde viel fel het beginsel van vreedzame coëxistentie aan. „Mijn land weet uit bittere ervaring wat het vreedzaam naast elkaar bestaan betekent", aldus de Chinese gedelegeer de. De raadsman ontwikkelde een op' merkelijk betoog. Deze man mag niet op vrije voeten komen, maar ik kan niet anders zien dan dat hij op deze dagvaarding niet kan worden veroor deeld, zo stelde hij. Herhaaldelijk sprak hij over zijn conclusie zijn leedwezen uit, maar men kan van een figuur met deze per soonlijkheidsstructuur geen kalm be raad en rustig overleg aannemen (no dig voor poging tot moord). Boven dien heeft R. werkelijk zijn vrouw niet willen doden. Hij schoot immers pas, toen hij had gezien dat zij weggedoken was, aldus de raadsman. Hij vroeg zich wel af, wat er nu met deze man moet gebeuren en hoe de belangen van de maatschappij kunnen worden gediend. Jammer genoeg is een behandeling zonder een vonnis niet mogelijk. Het te vroeg met proef verlof sturen leidt tot zware straffen, zo zei hij. Dat is begrijpelijk, al heeft deze man alleen intensieve behande ling nodig. VARA: 7.0' 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.01 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. VPRu 10 00 Inzicht en uitzicht lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kind; 11.15 Fluit en cla- vecimbel; 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Trompet met ritmische begeleiding; 12.20 Regeringsuitz.: Uitz v d landb; 12.30 Land en tuinb.meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en Ïram; 13.25 Beursber; 13.30 Kinderkoor; 3.50 Voordr; 14.10 Klarlnet-ens; 14.35 Ge- var progr. VARA: 16.00 Grepen uit de mu ziekgeschiedenis, muzikale lezing; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.50 Act; 18.00 Nws; 18.15 Pol lezing; 18.25 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kleuters; 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, klankb; 19.45 Boekbespr; 19.50 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Zo begon de toekomstklankb; 20.50 De wereld ver gadert, lezing. VARA: 21.00 Spaanse zigeu- nermuz; 21.20 Slauerhoff-herdenking; 21.50 Lichte muz; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Wat maken wij van ons huwelijk, gespr. VARA: 23.00 Soc. nws in Esperanto; 23.10 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.30 Ge wijde muz; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.35 Gram; 9.40 V d huisvrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Pianorecital; 11.15 V d oudere luisteraars; 12.00 Amus muz; 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Koorzang; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Metro- pole ork en klein koor met solist; 13.55 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.25 Aïda, opera (gr.); 15.40 Gram; 15.50 Volksmuz; 16.15 Wenken v d tuin; 16.30 Pianotrio; 17.00 Voordr; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Jeugdkoor; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringsuitz; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gewijde muz; 20.20 Gevar progr; 21.20 Lichte muz; 21.40 Tot ziens in Jeruzalem; Bijbelquiz; 22.00 Kerk- orgelconc; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de wereld, lezingen; 23.00 Radiophilharm ork en solist; 23.55-24.00 Nws. NTS; 20.00 Journ en weeroverz, AVRO: 20.20 TV-kron. NTS: 20.50 Ballet. AVRO: 21.25 De Andere, detectivespel; 22.00 Docu mentaire film. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 18.15-18.20 Progr-overz voor de komende week. (Regionaal progr: NDR: 18.20 Progr-overz; 18.25 Die Nord- schau; 19.25 Funkstreife Isar 12. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Der Rest ist Dickens); 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Documentaire; 21.00 Ballet; 22.00 Documen taire; 22.30 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.00 Gastprogr; 19.30 V d vrouw; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 TV-spel; 22.00 Filmkron; 22.45 Film; 23.10 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V d jeugd; 19.00 Filmkron; 20.00 Journ; 20.30 Spel; 22.00 Theater- en kunst- kron; 22.40 Journ. DONDERDAG Het televisiespel van vanavond „De vuurproef' Is ge schreven door Arthur Miller. Luc van Gent voert de regie (9.10). Eraan vooraf gaat de fllmrubriek Camera en Jan Willem Hofstra's Kijk op de kunst DONDERDAG. Twee nieuwe se rieprogramma's komen vanavond voor het eerst in het nieuwe seizoen voor de microfoon; de radiostrip Het Vo gelkwartier van de makers van Koek en ei, Geert Elfferich en Jan Moraal, en het Donderdagavondmozaïek als opvolger van de Steravonden. Het Vogelkwartier via Hilversum 1, om streeks 7.30, en het Donderdagavond- mozaïek via Hilversum 2, van 8 tot 10.30. Dit laatste omvat een half uur grammofoonplaten, een vervolghoor- spel, een parade van muzikale ensem bles en de wedstrijd Da's voor de kas. De gitarist Laurindo Almeida is van avond twee maal te beluisteren: van 9.50 tot 10.15 In het programma van Brussel Vlaams en van 10.10 tot 10.30 via Hilversum 1. Jazzmuziek: B.B.C. Light gramme, 10.40. pro- Van onze correspondent LONDEnT Een brug over Het Kanaal? Een tunnel onder Het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk? Steeds vaker duiken er berichten over plannen voor een vaste verbinding over of onder Het Kanaal op. DJAKARTA (AP) Aan de voor avond van de dag van de strijdkrachten heeft de Indonesische minister van na tionale veiligheid Nasution er gisteren bij het Indonesische volk op aangedrongen 1962 te maken tot „het jaar voor het her krijgen van West-Irian". „Indonesië wil de kwestie West-Irian op vreedzame wijze oplossen", zei Na sution, „maar de zaak mag zich daar door niet eindeloos zonder resultaat voortslepen". Gisteren werden in Londen op hoog niveau besprekingen gevoerd over dit probleem. Ditmaal was het de brug die het onderwerp van het gesprek was. Jules Moch, een vroegere Franse minister van openbare werken, was ervoor naar Londen gereisd. Hij pleeg de overleg met Selwyn Lloyd, de Britse minister van financiën en Er- nest Marples, diens ambtgenoot van verkeer. De heer Moch overhandigde minis ter Marples het ontwerp dat zijn groep heeft gemaakt voor de brug over Het Kanaal. De minister beloofde het te zullen bestuderen. Jules Moch staat aan het hoofd van de groep Fransen die het denkbeeld propageert Het Kanaal te overbrug gen. In Frankrijk, zei hij gisteren, zijn we allemaal voor een brug. De brug over Het Kanaal zal in dien dit project wordt goedgekeurd negen rijbanen krijgen: twee voor de trein, vijf voor auto's en twee voor motoren, scooters en fietsen. De besprekingen van de vroegere Franse politicus met de twee Britse ministers werden informeel genoemd. Ze werden ook bijgewoond door lord Gledwyn, de vroegere Britse ambas sadeur in Parijs, die zich ook voor het plan interesseert. In Groot-Britannië wordt het voor uitzicht van een brug over Het Kanaal of een tunnel erin nog altijd als science fiction beschouwd, klaagde het liberale dagblad The Guardian gisteren in een hoofdartikel, In Frankrijk is men al aan het denkbeeld gewoon ge raakt dat er een verbinding tot stand moet komen. Het blad dringt aan op een snelle beslissing, opdat men dan ook aan Britse zijde eindelijk eens aan voor bereidingen kan beginnen. In Frank rijk, met name in Calais en Boulogne, is dat al enige tijd het geval. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. „Het lijkt mij dienstig de leden van de K.R.O. er van op de hoogte te brengen, dat het bestuur van de K.R.O. mijn kri tiek ten aanzien van de structuur van de N.T.S. unaniem onder schrijft. Wij betreuren het, dat de re-gering het noodzakelijk heeft ge vonden een stuk rechtstreekse staatsbemoeienis in te bouwen in de N.T.S." Dit schrijft de voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, in-het laatste nummer van de Katholieke Radio- en Televisiegids, naar aanlei ding van de reacties op zijn kriti sche woorden aan het adres van de N.T.S., vorige week maandag uitge sproken. Mr. Van Doorn stelt met nadruk dat hij zich gericht heeft tegen de structuur van de N.T.S. „Woordelijk heb ik gezegd dat de samenwerking binnen de N.T.S. plezierig is, maar niet zozeer tengevolge, maar ondanks de structuur van de N.T.S." Gezond verstand Het bestuur van de K.R.O. betreurt het, aldus mr. Van Doorn, „dat niet aan het gezonde vers-tand van de vijf representatieve, immers tezamen de overgrote meerderheid van ons Ne derlandse volk en in elk geval de be langrijkste geestelijke en maatschap- pelijke stromingen vertegenwoordi gende omroeporganisaties wordt over gelaten onderling te beslissen, welke programma's voor gezamenlijke ver antwoording kunnen worden ver toond en welk deel de organisaties af zonderlijk kunnen verzorgen". Mr. Van doorn noemt 'als kern van het bezwaar van het bestuur van de K.R.O. de, wat hij noemt „overbodi ge directe staatsbemoeiing of staats- bewaking, die tekort doet aan een vertrouwvolle samenwerking en een eensgezinde leiding, die met name de Nederlandse televisie bij haar storm, achtige ontwikkeling zo nodig heeft." Verwijt De kritiek dat hij deze inzichten niet kenbaar zou mogen maken op een persconferentie wijst hij van de hand, evenals het verwijt dat hij die opmerkingen geuit heeft aan de voor avond -van de herdenking van het tien jarig bestaan van de N.T.S. „Het is mij volstrekt onduidelijk", aldus mr. Van Doorn, „welke belan gen ermee gediend zouden zijn wan neer wij, alleen omdat er een herden king van de start van tien jaar tele visie op til was, zouden doen alsof on ze neus bloedt. De verantwoording duidelijke taal te hebben gesproken neem ik gaarne en ten volle. „De omroeporganisaties passen er voor blijvend met een achterafplaats- je op televisieterrein genoegen te ne men en zijn evenmin bereid erin te berusten, dat de ontwikkeling van de televisie ook in de toekomst geremd zal worden door een ongelukkige struc tuur van de N.T.S., waarin de om. roeporganisaties overigens met over tuiging datgene willen inbrengen, dat daar zonder schade voor de eigen autonomie en voor de beleving van de eigen roeping ingebracht kan en moet worden." Waardering Tenslotte schrijft mr. Van Doorn dat hij ter voorkoming van verdere misverstanden graag nog eens pre cies wil herhalen wat hij over het N.T.S.-journaal heeft gezegd. „Mijn opmerkingen hadden betrekking op de gehanteerde normen, op het niet. opnemen van een beetje meer binnen lands, met name regionaal nieuws, op het brengen nu en dan van een soort documentaires, die niet of nauwelijks tot het „nieuws gerekend kunnen wor- den." „Om iedere kans te ontgaan dat men mijn opmerkingen zou aanzien voor een ernstige kritiek op het vak- manschap en de toewijding waarmee bij de journaaldienst wordt gewerkt, heb ik tot tweemaal toe gezegd dat mijn opmerkingen niets afdeden aan de grote waardering die ik voor bei de bekwaamheid en toewijding had." Dat aan deze lovende woorden g'eeh aandacht is besteed en dat sommigen zijn opmerkingen hebben opgevat als kritiek op de mate van vakkundig, heid, betreurt mr. Van Doorn, juist omdat daardoor „een onverdiende schaduw" is geworpen op de hulde die door de toekenning van de tele visieprijs van het Prins Bernliard- fonds aan de journaaldienst is toege vallen. „Ik verheug mij over deze on derscheiding," aldus mr. Van Doorn, „Zij lijkt mij volop verdiend."

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7