BOTERSMOKKEL DWINGT BELGIË TOT UITVOER Slechts één afweermiddel prijsverschil wegwerken Hugh Gaitskell overwinnaar op congres van Labourpartij Olivetti voor Eis: lugubere Mr. Burger: „A.O.W. met 50 procent omhoog!" RUYS GEEN VEEKEURINGEN TIJDENS WEEKEINDE jaar kindermoord Goed georganiseerde benden deinzen voor niets terug Achteruit naar haven GEEN GOED VOORD VOOR REGERINGSBELEID •JAGO SHAWLS Rc Smokkelauto op velgen door kogelregen TWEEDEKAMER ,zien Holland op een koopje Stijn Streuvels negentig jaar Beeltenis HammarskjoeM op Surinaamse zegels „Kraaiepootjes zeer geliefd Radioverbindingen Factoren Bezwaren Prijsverschil elektrische schrijfmachines Dood van Hansje Hermans voor: Verminderd Vervolg van pag. 1 Geen oplossing Dierenbeschermers protesteren Zelfde koers Moties Angst Voorwaardelijk voor rotje in oog Man door stroom dood Postzegels in „Dis"-kredie t Woensdag 4 oktober 1961 Pag. 7 BRUSSEL Ware gangsters smokkelen in Amerikaanse personenauto's, vrachtauto's en zelfs in rubberboten zes miljoen kilo boter per jaar van Nederland naar België. Deze smokkel blijft on danks alle tegenmaatregelen op zö'n hoog peil dat van een versoepeling van de algemene con trole aan de grens geen sprake kan zijn. Het enige middel om deze waarlijk enorme botersmokkel uit te schakelen is de oorzaak er van te doen verdwijnen. Die oorzaak is het grote verschil van 2,50 per kilo tussen de Nederlandse en de Belgische boterprijs. PARAMARIBO (ANP). De Suri- naamse regering heeft besloten om bin nen vier weken postzegels uit te geven ter nagedachtenis van Dag Hammar- skjoeld. De serie zal bestaan uit twee zegels met de beeltenis van Hammar- skjoeld, met op de achtergrond het em bleem van de V.N. en daaromheen een zwarte rand. DIT blijkt uit een rapport dat een spe ciale gemengde Nederlands-Belgi sche „Werkgroep voor de boter smokkel1' heeft opgesteld na een diep gaande studie van de oorzaken, de smok kelmethoden en de bestrijding van het kwaad. Volgens dit rapport wordt verreweg het grootste deel van de smokkel ver richt door goed georganiseerde benden. Volgepropt met ladingen van duizend tot twaalfhonderd kilo boter en bestuurd door lieden die niet terugschrikken voor versperringen of voor karabijnko gels, racen de smokkelwagens met snel heden van 150 km per uur door het grensgebied. Ook vrachtwagens worden gebruikt die vijf tot zes ton boter kun nen smokkelen. Kortgeleden is voor het eerst geconstateerd dat zelfs met rub berboten boter over de Maas wordt ge bracht. De smokkelaars, aldus het Nederlands- Belgische rapport, schrikken voor geen enkel middel terug wanneer de douane hen in het nauw drijft. Hun meest ge liefkoosde ..verdedigingsmiddel" is de „kraaiepoot" een stuk ijzer met vier punten waarvan er altijd één naar bo ven is gericht. Met honderden worden deze kraaie- poten op de wegen gestrooid. Het ge volg is steeds dat de banden van ach tervolgende douane- en politieauto's worden vernield. De smokkelaars be schikken buitendien over „afweermidde len" als flessen olie die op de wegen worden leegegoten, rookgordijnen, ver blindende lampen en de kostbare boter zelf die van de wegen levensge vaarlijke glijbanen kan maken. DE DOUANE, zowel in België als in Nederland, bestrijdt deze smokkel met alle beschikbare mid delen. De Belgen hebben 73 snelle auto's, uitsluitend voor de jacht op bo- fersmokkelaars. Er is voorts een net van radioverbindingen. Belgen werken zelfs met een communicatiesysteem dat zes stations, veertig mobilofoons en 40 draagbare zenders en ontvangers om vat. De gecombineerde inspanning van de Belgische en Nederlandse douane heeft overigens wel degelijk resultaat opge leverd: sinds 1957 zijn 1005 auto's en één schip met 839.200 kilo boter in be slag genomen. Een vijfde hiervan viel in handen van de Nederlandse doua niers. De verliezen van de smokkelaars stijgen elk jaar. In de eerste drie maan den van dit jaar werd reeds 60.000 kilo boter achterhaald, een gemiddelde van ruim 650 kilo per dag. Maar, zo erkent het rapport, het feit dat de smokke laars hun activiteit onverpoosd voort zetten. bewijst duidelijk dat heel wat frauduleuze ondernemingen met succes worden bekroond. Het rapport maakt zelf de volgende berekening: indien smokkelaars een tweedehands Ameri kaanse auto met duizend kilo boter verspelen", verliezen zij een bedrag van rond 5400 gulden. Dit verlies kan met vier of vijf „geslaagde" tochten worden goed gemaakt. IAEZE SMOKKELHANDEL wordt U door talrijke factoren in de hand gewerkt: j Het genoemde verschil in boterprijs. 9 De grens tussen België en Nederland heeft een lengte van 450 kilometer waarvan alleen de Maas tussen Moeilin- gen en Kessenich een natuurlijke hinder nis vormt. 3 De grens loopt op sommige plaatsen zo grillig dat bepaalde punten in Bel gië langs drie kanten aan de smokkel zijn blootgesteld. A Er lopen bijna 250 wegen over de grens waarvan er slechts veertig door een permanente douanepost wor den bewaakt. q Aan enkele grensposten is het ver keer zo intensief dat van een stelsel matige visitatie vrijwel geen sprake kan zijn. De gesmokkelde hoeveelheid van zes miljoen kilo per jaar dwingt België tot de uitvoer van een deel van de eigen produktie. Die uitvoer wordt gesubsidieerd, het geen de Belgische schatkist op ongeveer 23 miljoen gulden per jaar komt te staan. Zonder botersmokkel zou de Belgische boterproduktie iets onder de eigen behoefte blijven en moest er dus geïmporteerd worden. WAT KUNNEN NEDERLAND en België nu tegen deze smok kel doen? Volgens het Nederlands-Bel gische rapport niet veel! Het somt eer lijk op wat er niet kan: 2 Een verscherping van de douanéwet- geving kan bezwaarlijk in overweging worden genomen. De bona fide handel zou er door gehinderd worden, de smok kel zou desondanks verder kunnen gaan. 9 De controle kan niet uitgebreid wor den. Men kan aan de Benelux-gren- zen tussen beide landen geen barricades maken, men heeft bovdien geen perso neel genoeg. 3 Men zou in Nederland de boter van producent tot consument kunnen vol gen maar dat zou in wezen neerko men op een distributiestelsel, hetgeen in normale tijden ondenkbaar is. A Men kan -elk pakje boter in België van een zegel voorzien om de con trole bij verkoop te vereenvoudigen. Maar de Belgische boterproduktie en bo- terhandel is reeds te ingewikkeld om dit systeem er nog aan vast te koppelen. DE BELGISCH-NEDERLANDSE werkgroep meent dat het radi- kaalste en ook enige middel om de bo tersmokkel te verhinderen bestaat uit het doen verdwijnen van het grote ver schil in boterprijs tussen de twee lan den. Op die stelling kan het rapport evenwel niet nader ingaan omdat het hier om een zaak gaat, die onmiddellijk raakt aan de landbouwmoeilijfcheden in de Benelux en zelfs in de Europese Economische Gemeenschap. IJMUIDEN. Om de boeg zo weinig mogelijk druk te geven wordt de zwaar beschadigde Ni- ceto Delarrinaga achterstevoren de haven bij de Hoogovens in IJmuiden binnengesleept. Dit 8869 ton metende Engelse ertsschip kwam vorige week tij dens zware mist in Het Kanaal in botsing met de Franse tanker Sitala van 49.204 ton. Bij deze aanvaring verloren twee mensen het leven. De ertsboot, die zwaar bescha digd werd aan de voorsteven en in het ruim, werd naar de haven van Portland gesleept. De lading erts was echter voor IJmuiden bedoeld. Vier sleepbo ten van Wijsmuller sleepten daar om de Engelsman van Portland naar de Hoogovens in IJmuiden. Advertentie Van onze correspondent LONDEN Hugh Gaitskell kwam gisteren als de grote overwinnaar te voorschijn uit het debat over het partijprogramma voor de komende jaren op het jaarcongres van Labour in Blackpool. De afgevaardigden, met uit zondering van de kleine groep uiterst linkse extremisten, brachten hem een staande ovatie toen hij was uitgesproken. verenigingsleider o.a. af door te wijzen op het voornemen, dat er wel degelijk bestaat, om, indien Labour aan de macht komt, bouwgronden, die niet door erfpacht zijn belast, te naasten, hetzelfde te doen met de ijzer- en staal industrie en met de vervoersbedrijven over de weg. Verder wilde Gaitskell niet gaan; aan het opstellen van een hele waslijst, zoals Cousins wilde, had hij geen behoefte. Voor het beleid van de conservatieve regering had Hugh Gaitskell geen goed woord over. Het hele bouwsel van beloften en hoop van de Tories, zo riep hij uit tot zijn opgetogen gehoor, ligt in puin om ons heen. De regering doet niet anders, vervolgde hij, om uit de moeilijkheden te geraken, dan een loonpauze voorstellen. Zij besnoeit de inkomens inplaats van zich te concen treren op een toeneming van de pro ductiviteit. Niemand moet zich inbeelden, meen de de partijleider, dat toetreding van Engeland tot de Gemeenschappelijke markt, een magisch geneesmiddel zou zijn voor alle kwalen waar het lancj aan lijdt. Hij ging ook ditmaal niet verder dan te verklaren dat het van de voorwaarden zal afhangen die er tijdens de komende onderhandelingen worden toegestaan, of Labour zal zeg gen: waag de sprong. TRAAGHEID Het land heeft dringend behoefte aan een nieuwe regering, aldus Gaits kell. Hij doelde op een socialistisch bewind. Er is een crisis van tempera ment, van de geest gaande. Met tech nische maatregelen alleen en monetaire manipulaties komt men er niet. De gemeenschap dient de moderne waar den van de tweede helft der twintigste In een lange, soms op hartstochte lijke toon uitgesproken rede rekende de partijleider op dikwijls zeer knappe wijze af met de kritiek van zijn voor naamste tegenstander. Frank Cousins, de leider van de machtige bond van transportarbeiders. Die had hem tevo ren verweten niet socialistisch genoeg te zijn. Cousins verlangde een radicale politiek van nationalisaties. Het pro gramma „Wegwijzers voor de jaren zestig" bevatte volgens hem lang niet voldoende nationalisatieplannen. GEEN STEMMEN Gaitskell en zijn medestanders be seffen maar al te goed dat men met het extremisme van Cousins en de zijnen geen stemmen wint. Het gaat er nu de socialisten in de eerste plaats om de ontevredenheid, die er duidelijk in het land bestaat over de financiële en economische moeilijkheden, die de regering ondervindt, zoveel mogelijk uit te buiten. Te veel nationalisatie plannen werken alleen maar afschrik wekkend, zo blijkt uit het officiële standpunt van Labour. Overigens strafte Gaitskell de vak eeuw tl aanvaarden. Dan kan het land uit het dal van traag heid geraken waar het door het toe doen der conservatieven in is geraakt. Dat Hugh Gaitskell zich weer hele. maal heeft hersteld van de hem toe gebrachte slagen bleek gisteren ook duidelijk uit het resultaat van de ver kiezing van het nieuwe partijbestuur, Zijn aanhang in de partijleiding kwam versterkt uit de stembusstrijd tevoor schijn. (Advertentie) GEILENKIRCHEN (DPA). Aan de Duits-Nederlandse grens bij Geilenkirchen-Heinsberg heeft de douane gisternacht na een lang durige jacht twee van de drie man nen die in hun personenauto een paar honderd kilo koffie over de grens wilden brengen, te pakken gekregen. De eerste douanepost waren de smokkelaars voorbij gekomen door plotseling gas te geven. Verderop hadden de douaniers zogenaamde egelkettingen over de weg gelegd, waarvan de spitse punten de ban den van de smokkelauto vernielden. Dat was voor het drietal nog geen reden om te stoppen: op de velgen reed hun wagen door, terwijl de kogels van een derde douanepa trouille langsfloten. De auto moest ook enkele treffers incasseren, maar die bleven steken in de balen koffie. In het plaatsje Waldfeucht botste de smokkelauto tegen een andere wagen. De mannen sprongen eruit en verdwenen tussen de menigte die in het dorpje kermis vierde. De douane gaf het echter niet op. Zij wist uiteindelijk een van de smokke laars in een bos brandnetels te pakken; een van de twee anderen vond zij onder een olievat op een boerderij. De derde bleef voort vluchtig. OERMOND Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering was de eis die de officier van justitie te Roermond, mr. W. C. Uiterwaal, gisteren tegen de ingehouden snik kende metaalarbeider Th. van B. (55) uit Belfeld uitsprak wegens de moord op Hansje Hermans. Dit elfjarig knaapje uit Sevenum was volgens de te- lastlegging door verdachte gewurgd na het tot oneerbare handelingen te hebben aangezet. Van B., die gisteren als een gebro ken man de rechtszaal werd binnen geleid, had de jongen gegrepen toen hij, wegvluchtend omdat hij niet op de voorstellen van verdachte in wilde gaan, over een boomstronk was ge struikeld. Na het kind met zijn handen te hebben gedood had Van B. een touw om zijn hals gedaan om de politie op een dwaalspoor te brengen, zo had hii bekend. Daarna was hij in Tegelen bij kennissen een kolenschop gaan halen waarmee hij na het vallen van de duisternis het lijkje in een aspergeveld had begraven, nadat het overdag in de struiken had gelegen. Niemand herkende gisteren in de man, die vertwijfeld de lange, felle aanklacht aanhoorde, een moordenaar; veeleer maakte hij de indruk van de goedige oom Theo, die hij voor de mensen in Belfeld was geweest. Regelmatig trak teerde hij hele kinderscharen in de ijssaion van het dorp. Ook bij de vol wassenen stond hij te goeder naam en faam bekend. Zij wisten wel dat hij vroeger eens misstappen had begaan, maar daarom meden zij hem niet. De voormiddag besteedde de recht bank, die wegens de zedenkwetsende aard van de zaak de deuren had laten sluiten, aan het horen van de veertien getuigen. Na de middagpauze werd de zitting hervat met het requisitoor van mr Uiterwaal. Hij had primair moord te last ge legd, omdat Van B. op de zondag van de misdaad naar de bosrijke omstre ken van Evertsoord bij Sevenum zou zijn gegaan om een slachtoffer te zoe ken. In het requisitoor liet de officier de moord echter geheel vallen en be schuldigde hij verdachte van de subsi diair te last gelegde gekwalificeerde doodslag het van het leven beroven bij betrapping op heterdaad om straf feloosheid te verkrijgen en het zeden misdrijf. Mr. Uiterwaal hield rekening met het rapport van de directeur van het psychiatrisch observatiecentrum in Utrecht, prof. J. Kloek, dat Van B. sterk verminderd toerekeningsvatbaar noemde. De geëiste straf vond de offi- Hij waarschuwde ook tegen een difb- belhartige politiek, Waarin wij met de ene hand zouden terugnemen wat wij met de andere hebben gegeven. Het is een gevaarlijke zaak om de lasten af te schuiven op de Papoea's, aldus de a.r. fractievoorzitter dr. Bruins Slot, die zich weliswaar achter minister Luns plaatste en hoopte dat er iets goeds uit zijn voorstellen ge boren zou worden, maar die als de zwakte van dit voorstel aanmerkte dat het geen wezenlijke oplossing van het conflict zelf betekende. Volgens hem moet Indonesië erbij worden betrok ken. Is de regering bereid, zo vroeg dr. Bruins Slot, een rechtstreeks gesprek met Indonesië te voeren indien van geen van beide partijen daartoe voor waarden worden gesteld. Hij voegde daaraan toe dat wij Indonesië niet moeten vereenzelvigen met een figuur (bedoeld werd Soekarno), tegen wie wij erg veel bezwaren hebben. Suban- drio heeft het aftasten van de moge lijkheden voor een gesprek volgens dr. Bruins Slot gemakkelijker gemaakt. Wij zitten nu zo muurvast, dat alleen een gesprek op hoog niveau over alle dingen die verkeerd zitten, ons eruit kan helpen. Voorts was dr. Bruins Slot van me ning, dat de delegatie uit de Nieuw- Guinearaad, die een bezoek heeft ge bracht aan Nederland, beter naar de omringende landen in Zuid-oost-Azië en ook naar Indonesië had kunnen gaan. Zonder deze practische mogelijkheden van oriëntering is alle gepraat over zelfbeschikking „ijdel gegoochel met woorden", aldus dr. Bruins Slot. Het voorstel van minister Luns is uitermate constructief, zo zei de libera le fractievoorzitter prof. Oud. Het gaat verder dan de motie van mr. Burger van oktober 1950. De Verenigde Naties kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN BRUSSEL. Voor het einde van het jaar wil de Belgische regering een concessie aan een particuliere maat schappij verlenen voor de exploitatie van televisiedistributie. Voorwaarde is o.m., dat de maatschappij geen eigen programma mag samenstellen en geen reclame mag uitzenden, ook niet in dien buitenlandse programma's wor. den overgenomen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Rijks-vee- artsenijkundige dienst heeft beslo ten noch het op zaterdag noch het op zondag ingevoerde vee te keu ren. Slechts bij hoge uitzondering, als overmacht is aan te tonen, zijn de keurende veeartsen nog bereid gedurende het weekeinde het vee te controleren. Deze gang van zaken is het gevolg van de invoering van de vrije zater dag voor rijksambtenaren. Voor deze invoering, die de afgelopen zomer haar beslag kreeg, werd vee niet al leen op zaterdag gekeurd, maar ook op zondag. De import van levend slachtvee in ons land ondervindt door de vrije zaterdag belangrijke moeilijk heden. Deze import loopt in hoofdzaak via Oldenzaal en de havens van Rotterdam, Amsterdam, Maassluis en Schevenin- gen. Het is daarbij vaak onvermijde lijk dat de schepen op zaterdag of zondag aankomen, onder meer uit Du blin waar de grote veemarkt op woens dag wordt gehouden. Protest Verschillende instanties hebben de laatste tijd contact opgenomen met het departement van landbouw om gedaan te krijgen dat de aangevoer de levende have toch gekeurd zou wor den. Het departement stelt zich even wel op het standpunt dat de aanvoer zo geregeld moet worden, dat de keu ring op normale werkdagen kan ge. schieden. De dierenbescherming in de inspec tie Rotterdam heeft herhaaldelijk er tegen geprotesteerd dat het vee óf tij dens het weekeinde in de ruimen van de schepen moet blijven, zoals te Maassluis gebeurt, óf een of twee da gen in een geïmproviseerde stal op de kade van de Merwehaven te Rotter dam moet staan. In de ruimen is on voldoende ventilatie als de schepen niet varen. In de geïmproviseerde stal zijn de beesten blootgesteld aan re gen en wind. Consequenties De reders van de veeschepen zijn uiteraard ook niet te spreken over de stand van zaken. Het langdurige op onthoud in de havens kan tot gevolg hebben dat de schepen niet tijdig in Ierland terug zijn, waardoor contrac tuele verplichtingen niet kunnen wor den nagekomen. Dc importeurs zeggen dat het da genlange verblijf van de beesten in de schepen, op de kade of in spoor- waoons hun conditie aantast. Het vee vermindert daardoor in waarde. In handels- en scheepvaartkringen is men nu bang dat het vasthouden van de Rijks-veeartsenijkundige dienst aan de verworven vrije dagen zal lei den tot pijnlijke economische conse quenties. worden nu in het probleem betrokken, ook wat het bevorderen van een spoe dige uitspraak van de bevolking zelf betreft. Het zelfbeschikkingsrecht moet in ieder geval door ons als een voorwaar de blijven gehandhaafd. Indonesië wil daarvan niets weten. Op grond hiervan alleen al is er geen mogelijkheid voor een gesprek. Prof. Oud juichte het regeringsbeleid daarom toe en sprak de hoop uit dat dit resultaten zal afwerpen. Overigens wil de hij het, zoals ook mr. Burger had uitgesproken, aan de regering overlaten om hierover de Kamer verder in te lichten. Volgens de fractievoorzitter van de K.V.P., dr. De Kort, vaart dit kabinet geen andere koers dan vroeger werd aangehouden. Het ging er immers steeds om internationale medewerking in te roepen als die een steun zou kunnen betekenen voor onze politiek van zelf beschikking. De nieuwe voorstellen bieden volgens dr. De Kort een redelijke kans op de kolonisatie op grond van zelfbeschik king. Overigens vormen zij niet het ei van Columbus, daar de deur dicht blijft voor eenzijdige overdracht. Tegenwer king van Indonesië zou nu echter een belemmering zijn voor een duurzame vrede in de archipel. Verleden jaar gingen de gedachten van prof. De' Quay reeds naar „eniger lei internationale samenwerking", zo herinnerde dr. Tilanus aan de uitlatin gen van de minister-president tegen over buitenlandse journalisten. Intus sen hebben goedwillende mensen het vaderland een slechte dienst bewezen door pogingen in het werk te stellen contacten tot stand te brengen. Soekarno heeft ons land ergerlijk en grievend behandeld, ten slotte zelfs met oorlogsgeweld bedreigd. Daarna heeft Indonesië ons de „vriendschapshand" gereikt, hoewel overdracht van Nieuw- Guinea inlijving bij Indonesië zou be tekenen zonder enige zeggenschap van de bevolking. Soekarno heeft voortdu rend kunstmatig onrust verwekt, aldus dr. Tilanus, die zijn instemming met het beleid van minister Luns betuigde. Deze eerste dag- van de algemene po litieke beschouwingen leverde meteen twee socialistische moties op. De ene ging tegen de kosten van verbouwing van de kruiser De Zeven Provinciën en de andere vraagt een uitsoraak van de Kamer om de a.o.w.-uitkering in etapDes met vijftig procent te verhogen. Bij de andere fracties was er voorna melijk bezwaar tegen om deze zaken by de algemene beschouwingen te be handelen. Van enige uitspraak zal dus wel niets terecht komen. Met alle waardering voor het beleid inzake Nieuw-Guinea was de socialis tische fractievoorzitter mr. Burger toch m het algemeen van oordeel dat dit ka binet alles mist wat stijl heet, dat men op dit kabinet niet kan bouwen en dat het toch eigenlijk alleen maar een poli tieke stunt tegen de Partij van de Ar beid is. Van verscheidene kanten is de rege ring gevraagd of in het loonbeleid de urodiiktiviteitsstyging ook in de toe- kornct h*>* enio-e zal blifven. Over de belastingverlaging zei mr. Oud dat minister Ziilstra achteraf wel niet zo gelukkig zal zijn met de ge volgde methode,.. Het was een usycho- logische fout om de bevolking een datum voor te spiegelen. Psvehologie is trouwens niet de sterkste zyde van dit kabinet, aldus prof. Oud. Daardoor kreeg het beleid niet de waardering die het toekomt. Wat de kinderbijslag betreft, zei prof. Oud dat met de jongste wiizigingen in menig opzicht aan zyn bezwaren is tegemoet gekomen. De c.h. fractievoorzitter dr. W. H. Tilanus was verblijd met de verande ringen in de klnderbüslag, die hR een stao in de goede richting noemde. Wel gaf hij de regering in overweging om degenen, die tot bun 65ste jaar premie betalen en geen bijslag ontvangen, fis caal tegemoet te komen. cier de meest afdoende beveiliging van de maatschappij tegen verdere mis daden van verdachte. Deze had zelf tijdens de zitting snikkend verklaard nooit meer in de maatschappij te wil len terugkeren. De verdediger, mr. J. Luykx uit Venlo, bestreed de telastlegging, om dat volgens hem niet het betrappen van verdachte door zijn slachtoffer, maar alleen de angst dat de jongen het voorval aan anderen zou vertellen, tot het misdrijf zou hebben geleid. Mr. Luykx onderstreepte bovendien de verklaringen in het psychiatrisch rap port. Hij bepleitte een niet te lange straf, omdat verdachte niet toereken baar is. Toen verdachte het laatste woord kreeg, barstte hij opnieuw in snikken uit en onder een stortvloed van trahen betuigde hij voor zün rechters zijn spijt. V Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In een pension te Rotterdam had de 24-jarige de- monstratrice M. A. B. uit Bristol juist een chèque uitgeschreven ter vereffening van haar rekening toen er zeer tot haar verrassing twee heren voor haar op bezoek kwamen. Dat waren twee recher cheurs van het Rotterdamse hoofd bureau van politie, die niet alleen voor de jeugdige Engelse kwamen maar tevens belangstellend infor meerden naar haar vriend, de 26- jarige koopman V. R. uit Londen, die in hetzelfde pension bleek te logeren. Beide „toeristen" vertoefden al bij na drie weken in Rotterdam. Per vliegtuig waren zij uit Engeland over gekomen en daarna hadden zij in ver scheidene hotels en pensions vertoefd waaruit zij telkens zonder betaling wisten te vertrekken. Voorschot Hun laatste pensionhoudster had op een eerder ontvangen chèque een voorschot van honderd gulden uitbe taald, maar zowel die chèque als de zo juist uitgeschrevene bleken onge dekt te zijn. Er kwam nog meer aan he.t .licht: zowel de man als de vrouw stonden voor oplichterijen in Engeland bekend en de reislustige koopman wordt er voorts van verdacht in het Rotter damse pension een gouden ring te hebben gestolen. De beide ongewenste gasten loge ren nu op het Rotterdamse hoofdbu reau van politie. BRUSSEL. (A.N.P.). De Vlaamse schrijver Stijn Streuvels, pseudoniem van dr. Frank Lateur, vierde gisteren zijn 90ste verjaardag. Koning Boudewijn heeft hem de hoog ste Belgische onderscheiding, het grootlint van de Leopoldsorde, toege kend. Stijn Streuvels, een neef van Guido Gezelle, publiceerde in 1895 zijn eer ste novelle, November-Idylle. In 1907 verscheen zijn beroemde werk De Vlaschaard. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Veertien dagen hechtenis voorwaardelijk en 25 gul den boete heeft de Haagse rechtbank de 23-jarige loswerkman J. M. J. uit Den Haag opgelegd, die in de Oude jaarsnacht een vijftienjarig meisje een rotje in het oog had gegooid. Het meisje moest daardoor dit oog missen. De officier van justitie had drie weken onvoorwaardelijke hechtenis geëist. Van onze correspondent GIESSENBURG De 35-jarige H. F. Ernst uit Langerak is gisteren door de elektrische stroom gedood. Bij het verplaatsen van een heistel ling kwam een elektrische draad van het lichtnet, die boven de stelling hing, slap te hangen. Hierdoor werd het bouwwerk, waarbij de heistelling gebruikt werd, onder stroom gezet. Twee arbeiders, die rubberlaarzen droegen, merkten niets. Drie zegels van de nieuwe serie kin derpostzegels, waarop Nederlandse volksgebruiken zijn afgebeeld, behoren volgens de staatkundig gereformeerde woordvoerder ir. C. N. van Dis niet uitgegeven te worden. Het ging he om de zegels met voorstellingen van Driekoningen, Palmpasen en St. Maar ten. Nog een stap verder, aldus ir. Van Dis, en er staan op onze postze gels afbeeldingen van Maria en ande re Santen en Santinnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7