Reydo II en vanmorgen voor Russische rechter Wevers willen aan één touwtje STRIJD OM MONOPOLIE VAN DE OMROEPEN OP PROGRAMMA HERLEEFT Ruimte voor Amsterdamse havenmond WILDE STAKING IN OLDENZAAL Directie wil eerst vier weken proef DRIE MAANDEN voor DIRECTEUR „SEVEN SEAS Syrië houdt hinnen vier maanden verkiezingen In een nacht 55 vluchtelingen Uitspraak is nu nog van belang AMBASSADE KREEG GEEN TOESTEMMING VOOR BEZOEK AAN ARRESTANTEN Wenk litiP Tweede Kamer behandelt kindeEbijslag 18 oktober Brand in ziekenhuis: vijf doden Oplossing van het spel der zeven vergissingen DYNAMIET IN ZEIDPIER TE IJMWDEN Grint Kassastorting auto nu afhankelijk van catalogusprijs Athener Dansensemble in Den Haag RAADSLID: GEEF HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT ANDERE BESTEMMING B. EN W. DEN HAAG VRAGEN EXTRA SUBSIDIE Kindje verdronken Na ongeluk overleden radio televisie""! OUDE ARGUMENTEN GEEN SCHEPPINGEN ANDERE WIND Woensdag 4 oktober 1961 Pag. 5 Van onze Moskouse correspondent RIEF. Beschuldigd van spionage voor de Nederlandse inlichtingendienst staan hedenmorgen om tien uur de koopvaardij officieren Reydon en De Jager in de hoofdstad van Oekraine, Kief, terecht. Zij kunnen volgens de wetten van de Sowjetunie veroordeeld worden tot een gevangenis straf van zeven tot vijftien jaar, of zelfs tot de doodstraf. In een dergelijke ernstige zaak de eerste in de Sowjetunie, waarbij Nederlanders betrokken zijn is het des te merkwaardiger, dat van Rus sische zijde slechts indirecte en zeer onvolledige inlichtingen zijn verstrekt. Tot maandagmiddag laat was de Ne derlandse ambassade te Moskou offi cieel nog niet op de hoogte gesteld van het proces. Pas toen werd door het Russische ministerie van buitenlandse zaken mededeling hieromtrent gedaan en toegezegd, dat een diplomatiek waarnemer toegang tot de rechtszitting zou kunnen krijgen. In strijd met het internationale recht en de internationale gewoonte is aan het herhaald verzoek de beklaagden te mogen bezoeken nog geen gevolg gege ven. Een laatste, vergeefse poging in deze richting is gistermiddag gedaan door de tweede secr. van de ambas sade, mr. P. Polak, in een onderhoud met de onderminister van buitenland se zaken van de Oekrainse republiek, Alexandrovitch Slipchenko. Deze gang van zaken werpt een vreemd licht op de rechtsgang in de Sowjetunie, maar het is nu eenmaal zo, dat er geen peil op te trekken valt welke gedragslijn de Sowjetautoritei- ten in gevallen als deze aannemen. Het proces tegen de Amerikaanse piloot Powers, die boven de Sowjet unie werd neergeschoten, werd omge ven door alle publiciteit, waarover dit land beschikt, maar nog onlangs werd een andere Amerikaan, de 22-jarige student Makinen zonder voorafgaande publiciteit veroordeeld wegens spio nage. Formeel werd Makinen in een open bare rechtszitting schuldig bevonden, maar buitenlandse waarnemers noch journalisten waren van tevoren op de hoogte gesteld. Hoe onbegrijpelijk dit ook mag schijnen in de ogen van de genen, die gewend zijn aan open en vrije berichtgeving, in de Sowjetunie betekent een dergelijk opzettelijk ver zuim dat de buitenwereld tot in lengte van dagen onkundig kan blijven van het lot der betrokkenen. In het geval van Reydon en De Jager is het de goedgunstige wenk van Sowjetzijde aan Westerse persagent schappen in Moskou geweest, die heeft gemaakt, dat dit proces ten minste van nabij gevolgd kan worden door buitenlanders. Verdere informatie is overigens uitgebleven en men tastte tot voor kort nog in het duister om trent de gronden, waarop precies de beide Nederlandse toeristen terecht moeten staan. Een officiële verklaring, gisteren verschenen in het Moskouse avondblad Izwestia heeft enig licht gebracht Daar uit blijkt dat Reydon en De Jager zich zullen moeten verantwoorden op grond van artikel 57 van het Oekrainse wet boek van strafrecht, dat de reeds ver melde strafgrenzen stelt. Van Reydon wordt gezegd, dat hij reeds enige jaren voor de Nederlandse inlichtingendienst heeft gewerkt en ettelijke malen heeft vertoefd in ha> vensteden als Archangel, Klaipeda (Memel) en Wentspils (Windau). De Jager „zat ook in het inlichtingen werk". Beiden zouden reeds bekend hebben de wetten van de Sowjetifnie en met name artikel 57 te hebben overtreden. Meer in détails gaat een verslag in hetzelfde „goed geïnformeerde" rege ringsblad, dat een halve pagina in be slag neemt. Sinds 1957 zou hij namelijk in con tact zijn geweest met een zekere Na- dort, een 45-jarige Nederlander, die hem spionagewerk op enige schepen zou hebben gegeven. Pas na een twee de reis, toen Reydon aan Nadort een film over Klaipeda ter hand had ge steld, kreeg de dertigjarige machinist het vermoeden, dat hij voor de Navo werkte. Nadort zou hebben gezegd: Dit zal zeer welkom zijn in Parijs". In een café aan de Nieuwedijk te Amsterdam zou Reydon vervolgens twee andere Nederlanders hebben ont moet, Van Maurik en Otto, die hem een vaste baan beloofden op het stoomschip Elisabeth, dat tussen Stockholm en Le ningrad de dienst onderhoudt. De tocht naar Rusland per auto zou een speciale opdracht zijn geweest, waarbij hij De Jager als chauffeur kreeg aangewezen. In Amsterdam volgde toen een op leiding o.a. in het bedienen van elek tronische instrumenten. De Jager wer den de beginselen van het fotograferen bijgebracht. In dit stadium hadden niet nader aangeduide Amerikanen het tweetal de laatste instructies gegeven. Volgens deze versie ging de belang stelling voornamelijk uit naar het vin den van lanceringsbases voor raketten. Vierentwintig uur zouden speciaal ge wijd zijn geweest aan het onderricht, hoe bergplaatsen voor vloeibare raket brandstof te herkennen. Gewapend met deze kennis ondernamen Reydon en De Jager hun onfortuinlijke tocht. Hun ongewone gedrag, evenals hun verblijf in gebieden die niet voor bui tenlanders openstonden, viel echter op en zij werden „onder observatie ge plaatst", met het gevolg dat tenslotte tijdens het douane-onderzoek, bij het verlaten van het land dus, tot hun ar restatie werd overgegaan. Tot zover Izwestia. De rechtszaak tegen de twee Neder landers is aanhangig gemaakt voor het militaire tribunaal van het district Kief. In geval van veroordeling bestaat de mogelijkheid om binnen zeven da gen in beroep te gaan bij het hoog mi litair gerechtshof in Moskou. De ver dediging is in handen van Sowjetjuris- ten. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken wilde niet meer loslaten dan dat het proces „ge heel in overeenstemming met de wet zal worden gevoerd". ;'rV - MELBOURNE (Reuter) De di recteur van het reisbureau Seven Seas in Australië, de Nederlander A. B., is door een rechtbank in Mel bourne wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. B. zou belastingcertificaten hebben vervalst. Hij had er de naam van een Nederlander op ingevuld, die zijn pas poort op B.'s kantoor had laten lig gen. B. zou op die manier hebben willen bewijzen,dat hij geen belastingschuld had. Hij zou Australië dan ongehinderd hebben kunnen verlaten. B. had zijn eigen paspoort moeten in leveren met het oog op het onderzoek naar de financiële transacties van zijn bureau. B. zit hangende dat onderzoek in voorarrest. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De nieuwe voorstel len van minister Veldkamp voor de kinderbijslag kunnen woensdag 18 oktober in de Tweede Kamer in be> handeling komen. Dat hangt af van de beslissing van de commissie van voorbereiding uit de Kamer. Als deze commissie van oordeel is dat de behandeling van de voorstellen geen schriftelijke voorbe reiding nodig heeft, gaat het debat dat eind juni is afgebroken op 18 ok tober gewoon verder. DAMASCUS (Reuter). De ver zekering van het nieuwe Syrische bewind dat de rust is hersteld vond gisteravond haar bevestiging in de verlenging van de tijd waarin de mensen zich buitenshuis mogen be vinden. Sinds het begin van de op stand tegen het Egyptische bestuur mocht de bevolking maar enkele uren per etmaal haar huizen verla ten. Nu duurt de verboden tijd van middernacht tot zonsopgang. OTTAWA (Reuter. AP) Bij een brand in een vleugel van het zieken huis voor geestelijk gestoorden in de Canadese plaats Weyburn zijn giste ren vijf bejaarde patiënten om het leven gekomen. Verscheidene mensen werden gewond. De brand woedde op de bovenste van de drie verdiepingen, in een zie kenzaal wSar twintig bedlegerige mannen werden verpleegd. Vijftien van hen werden gered. 1: In linker bovenhoek een boompje meer. 2: De gids heeft een achterzak. 3: De pet van de gids is anders. 4: Voor de linkervoet van de vrouw loopt dal kronkeliger. 5: Rechter schoen van de vrouw heeft een streepje. 6: Man houdt houweel omge keerd vast. 7: Naast linkerbeen van man loopt het bos anders. Wel ziet men nog overal in de gro te steden tanks, pantserauto's en ge wapende patrouilles en wie 's nachts op straat mag, wordt om de paar hon derd meter aangehouden. Binnen vier maanden zullen er ver kiezingen voor een parlement worden gehouden. Twintig politici, leiders van de politieke partijen die tijdens de vereniging met Egypte verboden zijn geweest, hebben him steun beloofd aan het nieuwe regiem. Syrië zal zich bij geen enkel blok voegen. Het zal in de toekomst Egypte beschouwen zoals het elk an der arabisch land beschouwt. Alle Sy- riërs die tijdens de Egyptische over heersing ten onrechte zijn ontslagen vaak alleen omdat zij het veld moesten ruimen voor Egyptenaren zullen hun zaak aan de rechter mogen voorleggen. In vele gevallen zullen zij in hun oude rechten hersteld kunnen worden. De onder de Verenigde Arabische Re publiek uitgevoerde herverdeling van landbouwgrond wordt niet ongedaan gemaakt, maar klachten van boeren die menen onrechtvaardig te zijn be handeld, zullen opnieuw worden on derzocht. Bijna tweeduizend Egyptenaren, zo wel burgers als ambtenaren en mili tairen hebben Syrië reeds veriaten. On het ogenblik waarop Syrië zich on afhankelijk verklaarde waren er twin tigduizend. Slechts enkele tientallen van hen zijn gearresteerd. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. Vier dynamiet- ontploffingen op de Zuidpier van IJmuiden moeten gistermiddag als vreugdeschoten hebben ge klonken in Amsterdamse oren. Met deze luidruchtigheid werd een feitelijk begin gemaakt met de drastische verruiming van de mond naar de hoofdstedelijke haven. Zij zal in 1964 bereikbaar zijn voor geladen schepen van rond 75.000 ton driemaal groter dan de schepen, die tot nu toe naar Amsterdam kunnen opvaren. De dynamietladingen waren aan gebracht in de kop van de Zuidpier, die ongeveer tweehonderdvijftig meter zal worden ingekort. Bij de vierde klap sneuvelde de stalen lichtopstand. Na deze afbraak zal dit haven hoofd twee kilometer worden ver lengd. De Noordpier wordt een kilo meter langer. Beide vormen dan een tang met een opening van circa ze venhonderd meter. De huidige havenmond is 360 meter wijd. Het inkorten van de Zuidpier is ook nodig om drie in de havenmond ge zonken schepen vooral het wrak van de J. P. Coen baart grote zorg op te kunnen ruimen. Daartoe moet de vaarlijn zuiderlijker worden gelegd. Dat kan als een stuk van de Zuidpier is verwijderd. Hels geweld Twee jaren zullen zijn gemoeid met het vernielen van een kwart kilometer massief havenhoofd. Het helse gewéld van twaalfhonderd dynamietontplof- fingen moet daarbij helpen. Het resul taat zal bestaan uit tweehonderddui zend ton puin. Het opruimen daarvan is een hoofdstuk apart. Rijkswaterstaat heeft voor dit karwei van de Franse staat een speciaal werk tuig gehuurd: een in Schotland .ge bouwde lepelbaggermolen, die met één hap steenblokken van twaalf kubieke meter kan verzetten. Dit werktuig heeft sinds 1948 in vele Franse zee havens vernielde kademuren opge ruimd. Het is een log, maar oersterk appa raat met de toepasselijke naam Kala Nag, wat Witte Olifant betekent. De lange tijdsduur van dit onderdeel van het werk vloeit voort uit de omstan digheid. dat er op zee in het algemeen maar zestig tot zeventig werkbare da gen zijn. Intussen is er al meer gebeurd. Voor de pierverlengingen is als funderinigs- laag al veel grint (zo noemt Rijkswa terstaat steenmoppen tot een middellijn van veertig centimeter) uit de Main, Moezel, Rijn en Nederlandse Maas ge stort. Hier bovenop komen steenklom pen met een gewicht van driehonderd tot duizend kilo. Dat zijn de keien, die afkomstig zijn uit Belgische steen groeven bij Luik en Brussel. De nieuwe piergedeelten worden afgedekt met een kap van steen, dat met asfalt is ver mengd. Het karwei draait nog niet op volle toeren. Dat zal in het voorjaar van 1963 het geval zijn. Tussen tweehon derd en driehonderd mensen zullen er dan bij betrokken zijn. Ook is het gehele werk nog niet aan besteed. Zonder de afwerking van de verlengde pieren zullen de kosten tus sen vijfenzeventig en negentig miljoen gulden bedragen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De hoogte van de kassastorting bij verkoop op afbeta ling van nieuwe auto's is voortaan niet meer afhankelijk van de koop prijs maar van de catalogusprijs. Dit blijkt uit een in de Staatscou rant van gisteren verschenen be schikking tot wijziging van de afbe talingsbeschikking 1961, die van daag in werking treedt. De wijziging is aangebracht om te gemoet te komen aan een door het bedrijfsleven geuit bezwaar. Volgens dit bezwaar moest voor eenzelfde auto bij langlopende financiering een hoger percentage kassastorting worden be taald dan bij kortlopende financiering. Voor zover het de verkoop van ge bruikte auto's betreft, wordt de koop prijs als uitgangspunt voor het bepa len van de eerste kassastorting ge handhaafd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het Athener Dans- ensemle geeft op vrijdag 20 oktober een enkele voorstelling in het Haagse Diligentia. Het treedt voor het eerst in ons land op en brengt een klassiek en modern repertoire, waarbij de mu zikale leiding in handen is van M. Hadjidakis die de muziek voor „Nooit op zondag" componeerde. Het gezel schap, bestaande uit twee vrouwelijke en drie mannelijke solisten maakt een tournee door West-Europa. DONDERDAG 5 OKTOBER Een beeld van een van de explo sies aan de Zuidpier te IJmuiden. Het hoofd van de pier moet wor den gesloopt, in verband met de ver ruiming van de havenmond van het Noordzeekanaal. Van een onzer verslaggevers OLDENZAAL.. „Het gaat om de Italianen", roept een jongen van zestien jaar opgewonden tegen een groep mensen, die nieu wsgierig eèn grote groep mannen bekijkt. In de tuin voor het hoofdgebouw van de textielfabriek H. P. Gelderman N.V. in Oldenzaal zitten en staan bijna twee honderd mannen in werkkleding. Zij zijn in staking en belangstellende buitenstaanders horen van de jongen dat het „om de Italianen gaat".' Een andere arbeider komt erbij: „Niks te „Italianen", het gaat om een loonkwestie", zegt hij nors. „Wij willen meer loon en minder werk", vult een collega aan. Hij vindt het nogal grappig uitgedrukt, maar op een wenk van de eerste spreker neemt zijn gezicht een opgeluchte uitdrukking aan. Wij krijgen een technische uiteenzet ting over acht getouwen, die tot elf werden uitgebreid, terwijl de wevers vinden dat zij er niet meer dan tien kunnen bedienen om het loon te halen, dat vóór de reorganisatie in het loon zakje kwam. Later horen we in het hoofdgebouw van een vergrijsd lid van de personeelscommissie, dat de kwes tie van de getouwen al een oud zeer is, dat reeds vier jaar ontevredenheid kweekt. Spinnerij zijn de mensen morgen weer aan het werk", poogt het oude lid van de per soneelscommissie de directeur na de afgebroken onderhandelingen nog te overreden. „Neen", antwoordt de directeur, „eerst vier weken proefdraaien." „Morgen kom ik terug", belooft de oude man. De 51-jarige F. H. P. van de Kroon, pastoor in Apeldoorn, is gisteren met zijn auto van de rijksweg Zwoile-Deven- ter het water ingereden en verdronken. Het was toen gistermiddag half zes en de verzamelde arbeiders hadden juist gehoord dat de staking zou wor den voortgezet. „Morgen is de spinnerij ook plat, omdat ze daar niet meer kunnen wer ken als de weverij stilstaat", voorspel len zij optimistisch. De verlenging van de staking wordt niet als een ramp beschouwd. Maan dagavond is de driedaagse kermis in Oldenzaal gesloten en veel mannen vertellen elkaar stoute staaltjes feest genot, die zij hebben beleefd. Ook in de directiekamer heerst geen span ning. „Iedere reorganisatie brengt spanningen mee. Wij hebben voorge steld het nieuwe systeem vier weken op proef te nemen en dan te onder handelen, maar de onderhandelaars zijn hier niet mee tevreden", vertelt een van de directieleden. De vakbonden houden zich buiten het conflict, omdat het een wilde sta king betreft. „Eerst aan het werk en dan zullen wij gaan onderhandelen", heeft de rooms-katholieke bond St. Lambertus gezegd. „De staking heeft dus niets met de Italianen te maken", vragen wij. „Dat is te zeggen", klinkt het voor zichtig. Er volgt een lang betoog over jarenlang vakmanschap dat lager be loond zou worden dan importarbeid. Het wrijfpunt zit in een vergoeding voor pensionkosten van vijftien gulden per week, die niet alleen aan Italiaan se, maar aan alle arbeiders van bui ten Oldenzaal worden uitbetaald. „Zij zullen binnen in ieder geval ook over de Italianen hebben gesproken", besluit de man. „Als u dat elfde getouw eraf doet, Van onze correspondent ZANDVOORT. In de Zandvoortse gemeenteraad is gisteravond voorge steld een andere bestemming voor het circuit van Zandvoort te zoeken. Verontrust door de vele ongelukken op circuits in de laatste jaren nodigde de heer Breure (lib.) in een motie B. en W. daartoe uit. Het college deelde daarop mee dat ongelukken altijd kunnen voorkomen, ook: al is het Zand voortse circuit een van de veiligste ter wereld. Overigens zijn de organi serende verenigingen, zoals de K.N.A.C., in de eerste plaats verantwoordelijk voor de veiligheid tijdens de races. Burgemeester mr. H. M. van Fenema stelde voor de exploitant van het cir cuit, de Stichting Touring Zandvoort, waarvan overigens de heer Breure bestuurslid is, een onderzoek te laten instellen naar de veiligheid. Op ver zoek van de burgemeester trok de heer Breure daarop zijn motie in. BONN (Reuter). Op een van de zeldzame plaatsen langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland waar nog geen prikkeldraadversperring is aangebracht, is het gisternacht aan liefst 55 mensen tegelijk gelukt om naar het Westen te ontkomen. Onder de zestien vluchtelinggezinnen be vonden zich 23 kinderen, een zwan gere en een 89-jarige vrouw. De vrouwen en kinderen zaten op een grote boerenwagen die voort getrokken werd door paarden; de mannen liepen voor en achter de kar en waren met het oog op de duisternis en de kans om af te dwalen met lange touwen verbon den. Om de kinderen heen had men huisraad gestouwd om mogelijke kogels op te vangen, maar dit bleek gelukkig een overbodige voorzorgs maatregel. Geen Oostduitse grehs- wacht nabij het plaatsje Duderstadt heeft de groep die van de duister nis profiteerde, luchtbanden om de wagen had gemonteerd en de paar- dehoeven met jute had omwonden, opgemerkt. De enige stille getuigen die men moest achterlaten waren de sporen in dè omgeploegde strook aarde die de communisten nu kun nen benutten om hun statistieken bij te houden. DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben een voorstel bij de gemeente raad ingediend om vijftigduizend gulden ■bij te dragen in het tekort op de tour nee, die het Residentie Orkest in het najaar van 1962 door de Verenigde Sta ten zal maken. De reis zal naar schatting 530.280 gul den kosten, en het ongedekte tekort als Den Haag de voorgestelde vijftigdui zend geeft wordt dan geraamd op 18.280 gulden. Het Residentie Orkest zal proberen het bedrijfsleven financieel in de reis te interesseren. Eigen nieuwsdienst SCHIJNDEL. De politie in Schijn- del heeft de fabrieksarbeider F. N. gearresteerd, omdat hij zijn driejarig zoontje in een teil met water zou hebben verdronken. Het kind was geestelijk achtergebleven. De man die een bekentenis heeft afgelegd zou tot zijn daad zijn gekomen uit angst voor de toekomst van het kind. APELDOORN. In het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn is gisteren de 63-jarige A. A. Driessen aan zijn wonden bezweken. Vorige week don derdag werd hij op het kruispunt JachtlaanJ. C. Wilslaan in Apel doorn door een personenauto aange reden. programma's (in het Kort HILVERSUM I. 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Stijn Streuvels, patriarch van de Vlaamse letteren, lezing. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropole ork. 15.30 Voordr. 15.45 Kamerork. en sol. 16.15 Gevar. progr. 16.50 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sport- praatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Noordhollands filharm. ork. en soliste. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d. jeugd. 7.45 Morgengeb. en overw. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. Ï3.15 Platennws. 13.25 Lichte muz. NCRV: 14.00 Blaasork. 14.30 Omr. ork. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverd. 16.20 Pianorecital. 16.40 Vocaal ens. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Huis- muz, 18.50 Sociaal perspektief, lezing. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Gram. 19.30. Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Tenor en piano. 23.30 Moderne evolu- rionistische stromingen en hun religieus® achtergrond, lezing. 23.55—24.00 Nws. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Filmprogr. 20.40 Kunstrubriek. 21.10 De vuurproef, to neelstuk. DUITSLAND 17.0018.00 V. d. kind. (Regionaal progr. NDR: 18.20 Progr.-overz. 18.25 Die Nord- schau. 19.25 Kort bezok in Amerika. WDR: 18.40 Hier und Heute. 19.15 Jane- Wyman-Show). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Spel. 22.00 Der Lückenbüsser. 22.10 Laatste nws. 22.35 Filmrep. BELGIË VLAAMS 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Sportkron. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.25 Het manneke. 20.30 Speelfilm. 22.15 Kron. over de vrije tijdsbesteding 23.00 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V. d. jeugd. 19.00 V. d. vrouw. 19.30 La Pensee Socialiste. 20.00 Journ. 20.30 Film. 20.55 Film. 23.15 Journ. Van onze correspondent ARNHEM. „De omroepverenigingen zijn van plan hun strijd voor het auteursrecht op de programma's onverzwakt voort te zetten. Zij hebben het geld van de omroepgidsen hard nodig. De twee miljoen gulden die de grote omroepen uit de luis terbijdragen ontvangen zijn niet genoeg. Als deze inkomsten ver loren gaan, moeten zij een hogere luisterbijdrage vragen of de kwaliteit van de programma's vermindert. Kijkers en luisteraars hebben dus de strop. Tegenover dit algemeen belang staat het commercieel belang van enkele uitgevers." Dit zei mr. P. J. Witteman in zijn pleidooi in het geschil tussen de om roepen en Explicator, de vroegere uitgever van het televisieblad T.V. Dit geschil werd gistermiddag voor het Arnhemse gerechtshof behan deld, nadat de Hoge Raad de reeds lang slepende zaak naar dit hof had terugverwezen. Het blad T.V. heeft intussen een andere uitgever gevon den en is Televizier geworden, doch de leiding is dezelfde gebleven. T.V. begon enkele jaren geleden met de publikatie van de radioprogramma's nadat het al enige tijd daarvoor de televisieprogramma's had gepubliceerd. Aanvankelijk maakten de omroepen alleen bezwaar tegen het afdrukken van de radioprogramma's, waarop zij meenden auteursrecht te hebben. Later, toen de processen begonnen, bestreden zij ook het afdrukken van de televisie programma's. Via de rechtbank en het hof in Arn hem kwam de zaak bij de Hoge Raad, die voldoende cassatiemiddelen vond om het laatst gewezen arrest te ver nietigen en de zaak opnieuw naar het Arnhemse hof te verwijzen. In de pleidooien werden wederom de oude argumenten aangevoerd. Mr. Witteman vond dat ook op de gesten cilde voorprogramma's in de Franse taal, die voor het buitenland zijn be stemd, auteursrecht berust. „Wanneer een Nederlander naar het buitenland gaat om uit deze formulie ren het programmanieuws te halen met de bedoeling dit in Nederland te exploiteren, dan schendt hij het au teursrecht", zei mr. Witteman. De Hoge Raad, aldus spreker, wil dat dit onderzocht wordt. Het betekent niet dat dit hoogste rechtscollege nu is omgezwaaid, zoals hier en daar wordt beweerd. Integendeel, zij heeft er geen twijfel over laten bestaan dat op de geschriften van de omroepen auteursrecht rust. Mr. Witteman vroeg opnieuw een verbod aan Explicator om de radio- en televisieprogramma's af te drukken. Hoewel deze uitgeverij het blad niet meer uitgeeft, bleek uit de woorden van mr. J. Mans waarom een derge lijk verbod desondanks van belang is. „Wanneer er een gunstig resultaat in dit proces wordt bereikt, is het niet onmogelijk dat Explicator de uitgave zal hervatten", aldus mr. Maris, die bovendien als reden voor de voort zetting van het proces opgaf, de kwes tie van de betaling der proceskosten. Volgens mr. Maris wil het arrest van de Hoge Raad zeggen, dat geschriften zonder een eigen persoonlijk scheppend karakter slechts een beperkte bescher ming genieten ten aanzien van het auteursrecht. Het is volgens de procu reur-generaal van de Hoge Raad zelfs onwenselijk dat er een monopolie van de omroepen op dit punt zal blijven bestaan, aldus spreker. Hij was voorts van mening dat (Je geschriften van de omroepen, dus de omroepgidsen, geen vruchten van eigen persoonlijke scheppingen zijn. Explicator ontleende inderdaad in cidenteel nieuws aan de voor het bui tenland bestemde programma's van de Nederlandse omroepen, die echter in de Franse taal waren gesteld. Dit wa ren geen in Nederland gedrukte en uitgegeven geschriften en vallen dus zelfs niet onder de beperkte bescher ming. Mr. Maris wees er op dat ook de Nederlandse dagbladpers de overeen komst met de radio-omroepen heeft opgezegd, omdat men meent dat er nu eindelijk eens een andere wind kan gaan waaien en er aan het monopolie van de omroepen op de publikaties van de programma's een einde zal ko men. Ten slotte ging mr. Maris nog uit voerig in op de eis van Explicator, namelijk dat de omroepen verplicht zouden worden gesteld de uitgave niet onmogelijk te maken door allerlei tegenwerking. Het hof zal over zes weken uitspraak doen. De Sarakreek Goudvelden N.V. produ ceerde in de eerste negen maanden van dit jaar 54.414,4 (v.j. 48-575,9) gram goud. Het mechanische bedrijf leverde hiervan. 28.639 (v.j. 23.696) gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5