Waar blijft de premie? vraagt in Sint Laurens men Uitbreiden fruitweek over meer gemeenten^ EEN, TWEE. DRIE..,. DAAR BEN IK!" Kentucky's best! Douwe Egberts ALLE WONINGEN REEDS VERKOCHT, MAAR Burg< •emeester stelde nieuw plan voor herindeling op ZWARE SHAG D-E soepel en vers tot de Eervol ontslag voor Goese havenploeg Verzending van Zeeuwse oesters Er zijn grenzen.... Modder en slib Zeeuwsch Dagblad Slapen op de vliering Bungalows Nieuw plan Helpende hand Evenementen in KOEJEMANS Drie dagen lang te Middelburg cle dorpen Onderzoek naar Zeeuwse week in Gent Voorzitterschap initiatiefcomi té Uitzaai van mossels en dakpannen 't Is lekker roken van in handige plastic tabakszak! Altijd "SfSK&mjE laatste draad! Vierjarig meisje aan verdrinking ontsnapt Duik van vijf meter met bestelwagen Goede kwaliteit van Portugese oesters Mosselen zijn van goede structuur Woensdag 4 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD i r' Pag. 3 Advertentie C//VT LALRENS Steen en been klaagt men in de welvarende plattelandsgemeente Sint Laurens. Want ter-.xjl de ene straat steen na de andere in het zand van de uitgezette straten wordt gebikt blijft de premie uit om de voorgenomen woningbouw in het uitbreidingsplan achter de Van Cittërsstraat en de hervormde kerk te realiseren. Een Zeeuwse aantiemer zit al maanden als het ware te springen om de hand aan de ploeg te kunnen slaan. Vijf endertig' woningen wil hij bouwen. In november 1960 was meer dan de helft van deze huizen reeds op papier verkocht en in de loop van dit jaar toerden voor de resterende woningen eveneens gegadigden gevonden. WAAROM die premie nu zo lang uitblijft is mij een raadsel", zegt burgemeester W. Baas van Sint Laurens. „Er is toch in Zeeland geen sprake van overspanning op de bouwmarkt, in elk geval niet op de kleine dorpen. Het gevaar bestaat dan ook, dat de bouwvakarbeiders vertrekken en gaan pendelen." Intussen liggen de straten in het uitbreidingsplan uitdagend te wachten op de mannen met de opgestroopte mouwen. Er is haast bij omda,t vele geïnteresseerden van buiten onder wie vele vertegenwoordigers ver langend uitzien naar het gereedkomen van de huizenblokken. Maar ook jon gelui uit de gemeente zelf wachten met smart op een huisje. Men kan de trouwdag toch niet blijven opschorten. Zo bestaat er dus in de gemeente van burgemeester Baas bijzonder veel interesse voor vestiging. Terecht, zegt de burgervader, Sint Laurens is een prettige woonplaats, centraal gelegen Protestants-Christelijk TPEN groot aantal na de oorlog ge- bouwde woningen met name de woningwetwoningen telt slechts drie slaapkamers. Toch worden de ze woningen voor het merendeel be zet door gezinnen met vier of meer kinderen. Zijn de kinderen nog klein, dan heeft men in de regel wel vol doende aan twee slaapkamers: een voor de meisjes en een voor de jon gens. In gezinnen met vier kinderen, waaronder een meisje, doen zich ech ter al spoedig moeilijkheden voor. Het dochtertje moet een eigen ka mer hebben en de andere voor de kinderen beschikbare slaapruimte biedt slechts plaats voor één twee persoons ledikant. Dikwijls vindt men dan de oplos sing door op de vliering van het huis een kamertje te maken. Er zijn va ders, die daar bijzonder handig in zijn. Een glazen pan of een raam pje, ter grootte van een pan, ver schaft licht en eventueel lucht op het vlieringkamertje, dat moeder dikwijls heel gezellig weet in te rich ten voor de jongens. De jeugd is vaak blij met een dergelijk kamertje op de vliering. Naarmate de gezinnen, die in de af gelopen jaren zich in dergelijke hui zen met drie slaapkamers hebben ge vestigd, groter worden, stijgt het aan tal huizen met slaapkamers op de vliering. En daarom willen wij daar zeer ernstig tegen waarschuwen. Het heeft ons verbaasd dat in geen enkele ge meenteraad in Zeeland over deze vlieringkamers is gesproken. Men kan deze kamertjes slechts bereiken door een vrij nauw trapgat, waaron der een ladder staat. Soms valt de klep dicht als de ladder naar bo ven of naar beneden is gehaald. Bij het uitbreken van ".rand voor al bij een brand, waardoor men in de nacht wordt verrast en die zich snel uitbreidt wordt de kans dat deze op de vliering slapende kinde ren niet levend in de vlammen om komen, zeer gering. Het ontbreken van een dakraam maakt het namelijk onmogelijk dat van buiten het huis hulp wordt geboden. Wie bij een felle en zich snel uit breidende brand niet bijtijds van de vliering kan komen, ziet geen enke le uitweg meer. De ruimte, die het glazen raam biedt is te klein om er door te kunnen en de kleine raam pjes, ter grootte van een pan, bieden ook niet genoeg ruimte om er door te kunnen. Bovendien bevinden zich deze pannen en raampjes dikwijls te hoog. De beste oplossing is natuurlijk: een ander en een ruimer huis. Kan daaraan echter niet worden voldaan, dan moet men op een vliering een groot raam maken. Of het esthetisch verantwoord is, moet niet in de eer ste plaats worden gevraagd. De gemeentebesturen en woning bouwverenigingen, die huizen bezit ten, waarvan de Vliering wordt be stemd als slaapverlrek, dienen naar onze mening spoedig te overwegen behoorlijke ramen op de daken van deze huizen aan te brengen. De huur moet dan maar iets hoger worden. op het eiland, dicht bij de stad en met goede verbindingen. Er is in de jaren na de bevrijding dan ook het een en ander gebeurd om Sint L u- rens weer een waardige plaats in de rij van Zeeuwse dorpen te doen inne men. Vlak na de inundatie was Sint Laurens een verzameling modder en slib, één grauwe zwarte massa waaruit minder welriekende geuren opstegen. De bestaande woningen waren deerlijk gehavend en bouw vallig geworden. Uit deze chaos ver rees dank zij de noeste vlijt en het doorzettingsvermogen van de terug kerende bevolking een welvarende plattelandsgemeente met als hoofd bron van bestaan de landbouw. De gemeente kwam weer tot groei en bloei. Zij groeit nog steeds (thans 1560 inwoners) en dat terwijl de be volking in het overgrote deel van de Zeeuwse gemeenten stabiel blijft of zelfs terugloopt, uitzonderingen daar gelaten. Terecht vroeg burgemeester Baas zich dan ook af waarom rijn dorp zo in trek was. Het antwoord gaf hij zelf zoals u juist hebt kunnen le zen. Hij voegt er nog aan toe: „In mijn gemeente worden solide wonin gen gebouwd voor een uiterst billijke prijs met vrije voor- en achtertuin." De eerste gele vlekken op het uit breidingsplan, dat nog steeds een of ficiële plaats heeft op het raadhuis, worden reeds zichtbaar, terwijl nog geen huis is verrezen. De premie zit vast; ergens in Den Haag, waar moe de hoofden zich .buigen over curve- prijzen en alles wat er nog meer met huizenbouw te maken heeft. In de onmiddellijke omgeving van de nieuwe woningen achter de kerk zal een tweede christelijke kleuter school verrijzen, bestaande uit één klas en waarvoor de urgentieverkla ring reeds Is aangevraagd. Tegenover de kleuterschool komt een parkeer ruimte en daar weer vóór een grote grasvlakte, die twee straten scheidt, en die geschikt is als speelterrein voor de kleuters. Iets meer naar het zuiden, eveneens achter de Van Cit- tersstraat, zijn bungalows gepland. De gemeente heeft de grond daarvoor reeds aangekocht. Er zal nóg iets verrijzen in Sint Laurens: een nieuw consultatiebureau in de omgeving van de boerenleen bank, Het ligt in de bedoeling om het dit jaar nog klaar te krijgen. ER IS u mag één keer raden nog een punt dat de burgemeester van Sint Laurens heel erg dwars zit: de gemeentelijke herindeling van Wal cheren. Zoals bekend staat in het ont werp van wet dat een gedeelte van de huidige gemeente van Sint Laurens het „stedelijk" gedeelte bij Mid delburg zal komen (ongeveer 700 in woners) en dat de rest gevoegd zal worden bij de nieuwe gemeente Ma- riekerke Cde agrarische kern van Walcheren). Dit betekent dus ophef fing van de gemeente Sint Laurens. Vol vuur heeft burgemeester Baas reeds op tal van plaatsen de door Ged. Staten en de mi nister aangevoerde argumenten bestreden. En reeds honderd keer heeft hij het „waarom" van die opheffing ter tafel gebracht en aangevallen. En nog steeds kan de heer Baas zich in geen enkel opzicht verenigen met de inzichten van de hogere instan ties. Hij is zelfs weer met een nieuw plan voor de dag gekomen. Zoals u misschien zult weten is de grens tussen Mariekerke en Middel burg wat Sint Laurens aangaat gelegd ter hoogte van de Goldsteinseweg. „Ik begrijp dat niet. Een dorp wordt daardoor gemeentelijk in tweeën ge sneden. Maar bovendien heeft zuid- Sint Laurens, zoals wordt aangevoerd, helemaal geen stedelijk karakter, al sluit het aan op Middelburg. Loopt men op de weg, ja, dan ziet men Burgemeester W. Baas grenzen geen verschil, maar neemt men de moeite achter de huizen hij de huidige grens tussen Sint Laurens en Middel burg te kijken, dan ziet men wel de gelijk onderscheid. Duidelijk bemerkt men bij de grens een overgang naar een agrarisch landschap!" „Goed", zegt de burgemeester, „Ik heb begrip voor de uitbreidbigsdrang van Middelburg, maar in de eerste vijftig jaar komt Middelburg toch niet aan uitbreiding naar het noorden toe. En bovendien heeft men zulk een groot gedeelte als men nu wenst he lemaal niet nodig. Zou de grens ge trokken worden bij de Brigdamseweg (en dan natuurlijk Sint Laurens zelf standig) dan beschikt Middelburg nog over een grote hoeveelheid land, waarop indien de Brigdamseweg (als grens) zou worden doorgetrokken tot aan de Leliëndaaiseweg in de toekomst ongeveer 15000 a 20000 men sen zouden kunnen wonen. Nou, en die zie ik nog niet!" „Wat Middelburg nu vraagt is 20 ha bebouwing en 800 ha land, mijns in ziens veel meer dan nodig is. Wij zijn dus bereid Middelburg te helpen door de gronden tussen de Noordweg, de Brigdamseweg en de Nieuwenhovense- weg en aan de andere kant tussen Noordweg, Brigdamseweg (verlengd) en Leliëndaaiseweg af te staan!" Of het plan van de burgemeester nog veel kans van slagen zal hebben, dit ligt in de schoot der goden verbor gen. Het is immers niet te verwach ten dat Gedep. Staten nog wijzigingen zullen aanbrengen in het wetsontwerp, dat de minister heeft teruggezonden.- De nieuwe ingreep zou dan in de Tweede Kamer moeten worden ge daan. En is men daar voldoende op de hoogte van de plaatselijke situa tie? De burgemeester hoopt uiteraard van wel. In elk geval ziet hij met be langstelling de beraadslagingen in het komende voorjaar in ons parle ment tegemoet. Onderwijl wordt in Sint Lau rens hard gewerkt aan de ver betering van de Noordweg, het- geen geen weggegooid geld betekent, al moet de gemeente het herstel zelf betalen. Ook is men ijverig bezig met het leggen van een riolering in de dorp- kom. De zuiveringsinstallatie midden in het land is gereed en nu maar wachten totdat de bui zen liggen. Want ook Sint Lau rens wil met de moderne tijcf meegaan. In de naaste toekomst zal er stellig nog meer komen kijken. Maar de raad is daar niet bang voor. „Onze raad is een veelzijdig lichaam", benadrukt burgemeester Baas, „zij bestaat uit een belastingexpert, een land bouwdeskundige, een agrariër, een deskundige van rijkswater staat, een burgemeesterszoon, een bouwvakarbeider en een onderwijsdeskundige. Kom nu maar op!" Ook in regenjassen New Look. Perfekte stijl. Vlot, modieus. Regenkleding op Mercury Guildhall Falcon De zaak met de klok LANGE DELFT 19 MIDDELBURG MIDDELBURG. Drie dagen lang herbergt de industrie- en huishoud school op het Molenwater een ten toonstelling over ontwikkeling, ver zorging, opvoeding en spel in de eer ste drie levensjaren van kinderen. De ze tentoonstelling „een, twee, drie.... daar ben ik", die te Middelburg wordt georganiseerd door het Lande lijk Voorlichtingscentrum te Rotter dam in samenwerking met de plaat selijke afdeling van de „commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoor lichting" werd gistermorgen in aan wezigheid van vele genodigden ge opend door meprouto de Casembroot, baronesse Van der Fëltz. Mevrouw E. Strubbe, presidente van de Middelburgse afdeling der commis sie van voorlichting sprak een wei- komstwoord en zette een en ander uit een over het doel der expositie. Hierna vond een rondleiding plaats onder lei ding van mej. M. van Blommestein, le rares K. en O. uit Rotterdam en mede werkster van het Landelijk Voorlichtings centrum. Dit centrum bezit naast een permanente expositie in Museum voor ouders en opvoeders drie grote „rei zende" tentoonstellingen waarmee mede werksters tournées door Nederland ma ken. Deze tentoonstellingen zijn allen gewijd aan de verzorging en opvoeding van kinderen en hebben tot doel de ouders op deskundige wijze voor te lichten. Het centrum organiseert voorts cursussen en lezingen en bezit een uit gebreide bibliotheek die boeken bevat over alle problemen en vragen die de opvoeding met zich brengt, een jeugd bibliotheek en een inlichtingencentrale voor ouders met moeilijkheden. De tentoonstelling „Een, twee, drie, daar ben ik", die men nog tot en met donderdagavond kan bezoeken is gewijd aan de opvoeding gedurende de eerste drie levensjaren en brengt verschillende facetten van deze leeftijd naar voren door middel van boeken, speelgoed, fo tomateriaal en kleding. De rondleidin gen worden verzorgd door mej. M. van Blommestein, die op deskundige wijze het aanwezige materiaal zal toelichten. GOES. Het initïatiefcomité ,,De Be- velanden" heeft van gedachten gewis seld over de recente fruitweek in Goes. In deze bespreking kwamen diverse suggesties naar voren. Het comité is van mening dat het organiseren van de fruitweek met als hoogtepunt het fruit- corso in de eerste plaats een taak is van de Stichting Zeeuwsch Fruitcorso. Het initiatiefcomité heeft echter wel groot belang hij het slagen van de fruit week en is bereid een aantal suggesties te bespreken met het bestuur van liet corso en wellicht zou het initiaticfco- mité bij het uitwerken van deze sugges ties en het pogen te verwerkelijken van plannen kunnen stimuleren. De rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, deelde in de vergadering van het initiatiefco mité mede dat de winkeliers in Goes in het algemeen op het standpunt staan dat op de dag van het fruitcorso de omzet lager is dan op andere zaterda gen. Het publiek gaat naar de buiten wijken, waar het corso wordt gehouden en in het centrum van de stad is het op de middag van het corso vrij stil. De winkeliers in de dorpen op de Be- velanden staan, merkte de heer Kor- stanje op, sceptisch tegenover het cor so, omdat zij menen dat de Goese mid denstand poogt door middel van deze fruitstoet koopkracht uit de dorpen naar Goes te halen. De horecabedrijven hebben wel voor- MIDDELBURG. Op verzoek van een aantal geïnteresseerden zal de rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Korstanje een onder zoek instellen naar de mogelijkheid van het organiseren van een tentoonstelling of een andere manifestatie van het Zeeuwse bedrijfsleven in Gent. De ge dachten van enkele geïnteresseerden gaan uit naar een manifestatie in de geest van de in Antwerpen gehouden Zeeuwse week, echter met meer aan dacht voor de wensen van het publiek in het algemeen. Men zou zich dan ook niet alleen tot de handel in België, maar ook, via de reclame, tot de ko pers willen wenden. De opzet van de expositie zou dan uiteraard anders moe ten zijn dan in Antwerpen het geval is geweest. GOES. In de vergadering van het initiatiefcomité „De Bevelanden" is als opvolger van de heer Andriessen, voor heen burgemeester van Ovezande en voorzitter van het comité, benoemd de heer R. Q. M. Waelput, burgemeester van 's-Heerenhoek. De heer Waelput heeft zich bereid verklaard deze func tie als waarnemend voorzitter te willen vervullen. Advertentie - GOES. In een brief van het college van B. en W. werd de havenploeg van Goes medegedeeld, dat met ingang van 1 januari a.s. ongevraagd eervol ont slag wordt verleend. De ploeg bestaat uit acht personen. Naar wij vernemen houdt dit ontslag verband met de re organisatie van de havendienst, waar voor het gemeentebestuur thans plannen uitwerkt. I)e havenploeg ressorteert on der de dienst van gemeentewerken. YERSEKE. In het seizoen 1961 zijn uitgezaaid ruim 16.000 kubieke meter mosselschelpen op de Bergse en Yerse- kse Bank. In het district Grevelingen werden op de percelen van de staat 486 kubieke meter mosselschelpen uitge zaaid. Verder werden in dit seizoen ruim an derhalf miljoen dakpannen voor de oes tercultuur uitgelegd. Dit is aanzienlijk meer dan in 1960. Over het algemeen zijn de uitgelegde pannen van een goe de aanslag voorzien. deel van het corso. doch men moet, meende de heer Korstanje, de beteke nis daarvan ook niet overschatten. In de vergadering van het initiatief comité is van gedachten gewisseld over de mogelijkheid de fruitweek een meer regionaal karakter te geven. Men had grote waardering voor het vele werk, dat nu al tal van jaren door het bestuur van de Stichting Zeeuwsch Fruitcorso wordt verricht, doch men was van mening dat dit bestuur niet steeds vol doende medewerking ontvangt. Het werd betreurd dat het aantal eve nementen in de fruitweek dit jaar min der was dan vorige jaren, hoewel men overigens wel kon begrijpen dat het cor sobestuur om financiële redenen het ri sico wat minder wilde doen zijn. UITBREIDEN Vandaar dat de mogelijkheid werd ge opperd de festiviteiten en evenementen in de fruitweek uit te breiden tot de omliggende gemeenten. Men zou in de dorpen tijdens de fruitweek handboog concoursen, folkloristische dagen, mu ziekconcoursen, tentoonstellingen, oriën- teringsritten e.d. kunnen organiseren. In elk dorp zou daarvoor een comité ge vormd kunnen worden, waardoor het corsobestuur te Goes niet zwaarder zou worden belast, maar integendeel meer armslag ook financieel zou kunnen krijgen. Ook zouden deze dorpscomité's het deelnemen met een wagen aan het corso door de dorpen kunnen animeren en ten uitvoer brengen. De gemeentebesturen van de Bevelan den zouden deze gelegenheid kunnen aangrijpen om in de fruitweek meer aandacht te vragen voor de ontwikke lingsmogelijkheden der gemeenten en zouden bijv. kunnen pogen aan hun uit breidingsplannen in groter kring be kendheid te geven. In de vergadering van het initiatiefco mité werden deze suggesties gedaan naar aanleiding van de woorden van de voorzitter van het corsobestuur, de heer J. A. van Willegen, die tijdens de fruit week opmerkte dat diverse instanties en organisaties met hun activiteiten, kun nen inhaken op de fruitweek. DATUM De vraag werd gesteld of de datum van de fruitweek wel goed is gekozen. De meningen hierover waren echter verdeeld. Een deel der aanwezigen was van mening dat de datum historisch is gegroeid en nu niet veranderd moet worden, terwijl anderen de suggestie deden reeds bij het begin van de bloei der fruitbomen een fruitfee te kiezen en in die periode ook een, fruitweek te or ganiseren, terwijl men dan daarna in september op een zaterdag het fruitcor so houdt. SAS VAN GENT Het vierjarig dochtertje van .de Belgische schipper C. P. de B. uit Gent, heeft gisteren in het Kanaal van Gent naar Terneuzen een hachelijk avontuur beleefd. Het kind was te water geraakt zonder dat ie mand op het schip dit gemerkt had. Een voorbijrijdende fietser waarschuw de de schipper, maar toen was het schip al een meter of zestig verder gevaren. Onmiddellijk nam de schipper maatre gelen, maar met de logge schuit gaat dit bepaald niet snel. De schipper sprong dus onverwijld te water om zijn kind te redden. Inmiddels was een vaartuig van Rijkswaterstaat achterop gevaren. Ook op dit schip zag men het gevaar. De heer C. de B. sprong eveneens te water, en wist het kind op tijd te be reiken. Met hulp van de schipper werd het kleine meisje, dat nog niet bewus teloos was, op de kant gebracht. TERNEUZEN De heer G. N. uit Terneuzen, heeft gistermiddag met zijn bestelauto een enorme duik genomen. Nadat hij op het gladde wegdek ge slipt was, belandde hij met zijn wagen in een vijf meter lager gelegen sloot. Voor de wagen had dit desastreuze ge volgen. De heer N. zelf kwam er met lichte verwondingen af. Het ongeval gebeurde toen de heer N. uit Hoek naar huis reed. Ongeveer 300 meter voor de kruising met de Kanaalweg werd hij ingehaald. De heer N. moest uitwijken, slipte en kwam in de sloot terecht. YERSEKE. Vanwege het late zo merweer wordt verwacht, dat de export van oesters naar België en naar Frank rijk iets is achtergebleven met het vori ge seizoen. De kwaliteit is over het alge meen goed, rraaar de groei is veel min der. Aangenomen wordt, dat de hoeveel heden zware oesters beduidend minder zullen zijn dan vorige jaren. YERSEKE. Was vorig jaar de groei en de kwaliteit van de Portugese oesters goed, ook dit jaar mag geen klaagtoon gehoord worden. Op sommige plaatsen valt zelfs een goede groei te constateren. Ook de kwaliteit is uitstekend. Tot op heden was nog geen verzending van dit soort. Wel wordt verwacht, dat deze maand de verzending zal beginnen. ■Frankrijk schijnt veel interesse te heb ben voor de Portugese oester, maar Bel gië toont zich enigszins gereserveerd. KRABBENDIJKE. Zoals wij reeds in ons blad van vrijdag j.l. uitvoerig hebben meegedeeld, zal vermoedelijk dit jaar nog begonnen worden met de bouw van een bejaardentehuis in Krabbendijke. Verwacht wordt, dat de plannen begin oktober besteksklaar zal zijn en dat de rijksgoedkeuring in het laatste kwartaal van dit jaar zal worden verleend. In het tehuis, naar een ontwerp van het architectenbureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam, zullen 43 bejaarden gehuisvest kunnen worden. De bouw en de inrichting van het complex wordt be groot op ongeveer 630.000 gulden. De tekening geëft een beeld van het bejaardentehuis, gezien vanuit het noordoosten. BRUINISSE. De mosselhandel ver toonde in de maand september een ge voelige inzinking als gevolg van de warmte, waardoor vooral bij de handel gevoelige verliezen moesten worden ge ïncasseerd van mosselen die voor de warmte overgevoelig waren en niet fris meer in Parijs aankwamen. De laatste week van september had de handel zich echter goed van de genoemde inzinking hersteld en zaterdag 30 september wa ren er weer een bevredigend aantal be stellingen aan de kwekers. De mosselen zijn van uitstekende kwaliteit. Dit geldt voor de leveringen van de Waddenzee, maar ook van de Zeeuwsche stromen. Vele kwekers hebben al 50 pet. van hun standaardcapaciteitscijfer geleverd. De afdeling van de N.C.V.B. te Hoe- dekenskerke hield haar maandelijkse vergadering onder leiding van Mw. van Doeselaar-Meeuwse. Als spreekster was Zuster Baan aanwezig, die het onder werp: „Het mooiste beroep" behandel de. De heer H. C. Dees, onderwijzer aan de chr. nat. school te Zierikzee is met ingang van 1 januari a.s. in gelijke be trekking benoemd aan een C.V.O.-school te Woerden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3