Koos de Jong: weer snelste NABRAASSEM SLOT VAN ZEILSEIZOEN Ongeslagen Athene te sterk voor Zeeburg in schitterende stijl naar de finish Cuj Amerika won dubbelspel EERSTE NEDERLAAG VOOR TITELHOUDER Chrislandia verschalkte te kalm spelend AZVV Arnemuiden in Spui met hakken over sloot KRABBENDIJKE verrast Sleeuwijk met open spel Turnen was teleurstellend in de voorronde Somber perspectief voor titelstrijd STRUIKELBLOK GEEN KWALITEIT Aanvaring NILOC BLIJFT OP DE GOEDE WEG Nederlands kampioen veldlopen: Nogmaals Cujé Duitse zege Dubbele marathon Vijf races Geid schip Moeilijk Middelburg V tegen Wolf aartsdijk naar eerste nederlaag Spanning bij korfbal Hoek na rust naar 5-2 zege op Yerseke III Esthetische opvoeding Maandag 2 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 OUDE WETERING. De Nabraassem vormt van oudsher de afsluiting van het zeilseizoen en vormt nog een welkome gelegenheid om revanche te nemen voor een minder goed resultaat in de kampioen schappen. Het weertype was echter op zondag vrijwel gelijk aan dat, wat wij in de kampioensweekeinden meemaakten, en het gevolg was dan ook zeer wisselvallige en vaak verrassende uitslagen. Aan de Nabraassem deden ook een aantal buitenlandse zeilers mee zoals Rolf Mulka, Duitsland, ex- wereldkampioen Flying Dutchman en winnaar van de bronzen medaille in Napels 1960, en André Nelis, de Belgische Finnjollenzeiler, die eveneens in Napels de bronzen medaille in ontvangst nam. Grote prestaties leverde echter Mulka noch Nelis. De laatste grote zeilwedstrijden van het jaar worden op de Braassem gehouden. De regenbogen in actie. Op 17 september zei de heer J. D. de Jong, voorzitter van de technische bondsbestuurderen van het gymnas- tiekverbond, in zijn openingsrede voor de keurturndag, dat het prestatiewerk der turners en jeugdturners een da lende tendens te zien gaf. Wanneer wij dat al niet wisten dan hebben wij dat gisteren in de Markthal te Amers foort kunnen merken. Nog nimmer hebben wij zo slecht turnen in een voorronde voor een kampioenschap gezien. In tegenstelling met voorgaande jaren waren de districts wedstrijden vervallen en in plaats daarvan was de voorwed strijd centraal georganiseerd. Verder wa ren op alle zes onderdelen van de wed strijd verplichte oefeningen voorgeschre ven. In deze wedstrijd is nu wel overduide lijk bewezen, dat die verplichte oefenin gen een groot struikelblok voor de tur ners zijn. Bijna alle deelnemers van beide wedstrijden hadden in één of meer oefe ningen onderdelen met welke zij moeilijk heden hadden en de herkansingen bij de toesteloefeningen waren dan ook niet uit de lucht. Bij een mislukking in een toe steloefening mag een turner herkansing aanvragen, waarbij dan de tweede uit voering telt. Zelfs in de eenvoudige on derdelen werd vaak gefaald, hetgeen voor ons een bewijs was, dat vele turners nog niet rijp waren voor deze wedstrijden. Vooral bij de jeugdturners kwam dit veelvuldig voor. Nu kan men het toejuichen, dat aan deze wedstrijd een dertig jeugdturners deelnamen, maar wanneer van dit aantal ongeveer de helft niet in staat is de ver plichte oefeningen naar behoren uit te voeren, dan lijkt het ons toch beter dat eerst een voorselectie wordt toegepast. Hoewel het turnen van de heren iets beter was dan van de jeugdturners, werd ook door de eersten behoorlijk gepoedeld. Zelfs hebben aan verschillende toestellen onze beste turners bij betrekkelijk een voudige onderdelen gefaald en dat wil wat zeggen. De uitslagen waren: jeugdturners: 1 G. Praamstra (DOS, A'dam) 54,55; 2. E. Ruder (De Halter Alkmaar) 53,—; 3. J. Horselen- berg (Hercules, Hengelo) 52,65; 4. J. v. d. Berge (Blijdorp, R'dam) 52,50; 5. A. v. Bruynsvoort (DOS, A'dam) 54,55 6. G. v. d. Berg (Sparta, Driebergen); 7. A. Effern (Concordia, Haarlem) 51,05; 8. J. Snelleberg en J. Nieuwenhuis (beiden Attilla, Utrecht) 50,95; 10 G. v. Geet (Volt, Tilburg) 50,-. Turners: 1. R. den Broeder (De Halter, Alkmaar) 56,10; 2. J. v. d. Sande (Astrow, Souburg) 55,90; 3. J. Blits (Olympia, A'dam) 55,80; 4. W. Jaegers (Wilhelmina, Bocholtz); 5 N Valkenburg (Sparta, Driebergen) 53,30; 6 H. Kaaks (Kracht en Vriendschap, Ren- kum); 7. S. Pruys (DOS, A'dam) 50,70; 8. H. de Groot (DOS, A'dam) 50.55; 9. W. Schoenmakers (Blijdorp, R'dam); 10. G. Sallé (Keizer Otto, Naarden) 48,45; Mulka werd in de race van zaterdag tweede achter Ben Verhagen. In de ochtendwedstrijd van zondag, die ge wonnen werd door Bart Kraan voor Jan Bol en Verhagen, kwam hij niet aan de start, terwijl hij het in de middagrace bracht tot een vijfde plaats. Deze laatste wedstrijd werd op voortreffelijke wijze gevaren door G. A. S. Jongeneel, die na een fel en langdurig gevecht, dat tot op de finish voortduurde, erin slaagde Bart Kraan voor te blijven. Een belangrijke over winning, want dit leverde Jongeneel tevens de eindzege in het klassement op voor Verhagen en Kraan. André Nelis startte in de Finnen alleen op zondag en moest in een goede positie liggend in de ochtendrace uit de strijd door een stuurboord-bakboord aanvaring met een Flying junior. De wedstrijd werd gewonnen door Koos de Jong, die kampioen Hans Willems achter zijn spiegel wist te houden; J. A. de Boer eindigde als derde enir. W. van Noordt als vierde. In de middagwedstrijden speelde het geluk een grote rol, niet alleen in de Finnen, maar ook in alle andere klas sen, omdat de wind zo nu en dan ge heel wegviel. Eindeloos lang bleven de velden dan vrijwel onbeweeglijk liggen met slap neerhangende zeilen. Maar ongemerkt liepen de velden dan toch in elkaar, hetgeen bij de boeien vaak tot grote verwarring aanleiding gaf. Eenmaal waren wij er getuige van, dat naar schatting zeker vijftig jachten tegelijk aan ronden toe waren. Dat hierbij plaatsen verspeeld en gewon nen werden, behoeft geen betoog. De „woordenwisselingen", die hierbij ten beste gegeven werden, waren op zijn minst gekruid te noemen. Welnu, de Finnen werden in de mid dagwedstrijd eveneens herhaaldelijk in Ook op deze handbaldag enkele verrassende resultaten. Niet zozeer de nederlaag van landskampioene Zeeburg in Den Haag tegen het on geslagen Athene, ook niet de winst van Operatie op Hellas, maar wel GOUDAMet groot machtsvertoon heeft Hein Cujé (Dynamo, Middel burg) zondag in Gouda het Nederlands kampioenschap veldlopen behaald. In schitterende stijl liep hij de 5 km in 16 min. 22,8 sec. Aad Steylen (Shell, Rotterdam) kwam er met 16.39.6 eenvoudig niet aan te pas. De uitslag was verder: 3. C. Mulder (Dynamo, Middelburg) 16.44.2; 4. J. Zij derlaan (Gouda) 16.49.5. R. Verkade (AAV '36 Alphen a/d Rijn) 16.49.2; 6. B. Bakkers (Thor, Roosendaal) 17.02.8; 7. C. Mies (Thor, Roosendaal) 17.10.8; 8. Th. Roelofs (HAC Haarlem) 17.14.6. Het clubkampioenschap was voor Dy namo. Middelburg met 11 pnt. Bij de dames, die 1500 m aflegden, ging de titel naar Gerda Kraan (Bata ven, Leiden) in 5 min. 56,8 sec. J. Meer kamp (Sprint, Den Haag) behaalde het kampioenschap jongens A. Hij legde de 3000 m. af in 9 min. 11,0 seconde. ENSCHEDE Rein Verkade is een il lusie armer geworden op de internatio nale avondwedstrijden, waarmee zater dag in heit stadion Diekman voor En schede het atletiekseizoen werd besloten. Vorige week werd hij nationaal kam pioen op de 3000 m steeple, maar Hein Cujé was toen in Praag en dat effende voor Verkade de weg naar de titel. In Enschede was Cujé wel present en de nationale kampioen moest hem ruim een kwart minuut voor laten gaan. Spannender was de 800 m heren, waar op Aad Steylen hevige tegenstand ont moette van Jan van Uden en Henk Snepvangers. Van Uden forceerde zich in een tussensprint, maar toen Steylen hem had achterhaald werd de Nederlanrse kampioen nog ernstig bedreigd door Snepvangers, Steylen en Snepvangers kregen een tijd van 1.54.6 toegewezen, maar Steylen werd terecht als eerste ge plaatst. 's-HERTOCENBOSCH. Onder ideale weersomstandigheden gingen zondag middag 60 lopers van start voor de in ternationale 25 km loop, die voor de ze vende maal in Den Bosch werd gehou- Na de eerste ronde van het 5 km lange parkoers, waarin de Engelsman Howel de kop had, nam de Duitser Wedeking de leiding over en stond deze niet meer af. Hij won met ruim drie minuten voor sprong op Mol, die in de laatste ronde de bijzondere prestatie leverde om 500 ni op Howel in te lopen en deze nog juist van de tweede plaats te verdringen. De Nederlandse kampioen Frederiks kon het niet verder brengen dan een vijfde plaats. De eerste zes plaatsten zich als volgt: 1. Wedeking (SC Dahlhausen) 1.24.02 2. Mol (AAV. Amersfoort) 1.27.10; 3. Howel (GB) 1.27.25; 4. Van Hoorn (RKAV Schaesberg) 1.27.40; 5. Frederiks (Daven- ti'ia, Deventer) 1.29.12; N. Hodgson (GB). BRIGHTON. De Nederlandse mara thonloper Klaas Jansen uit Den Bosch heeft zaterdag in Brighton een voortref felijke prestatie geleverd door als veer tiende te eindigen in de zg. „dubbele marathon" LondenBrighton. De Neder landse atleet legde de 84 km tussen de Engelse hoofdstad en de bekende bad plaats af in 7 uur en 22 minuten. De race werd gewonnen door de Engelsman Smith, die 5 uur en 37 minuten nodig had. Van de 54 lopers, die waren gestart «por deze wedstrijd over een zwaar heu velachtig parcours, werden er 22 geklas seerd binnen de limiettijd van 8 uur en 45 minuten. Het was de eerste maal, dat een Nederlandse atleet in deze wedstrijd startte. Hein Cujé op weg naar zijn titel veldloop. de winst in de onderste regionen van de beide ranglijsten. WLC, jaren lang runner up in de dames- klasse, tot aan vandaag nog zonder punten, won op eigen veld van nieu welinge Actief, en Hellas speelde gelijk tegen stadgenote Hygiea. De Helleense meisjes verkregen dus het eerste puntje, maar blijven op de laagste plaats. De meeste belangstelling ging uit naar de belangrijke ontmoeting tussen leidster Athene en kampioene Zeeburg. De Haagse dames hebben dit seizoen grote plannen en willen nu eens niet in de schaduw van Zeeburg staan. Het was natuurlijk een nerveuze kamp, met voor Athene het eerste doel punt door mej. Dukers. Wel maakte Beb Barendregt spoedig gelijk, maar voor rust zag Athene weer kans de leiding te nemen, nu door Annie Olt- hoff. Na de rust scoorde Anneke Haje- ma de gelijkmaker, maar daar bleef het voorlopig bij, want de thuisclub werd sterker, nam het gehele spel in handen en kwam zelfs tot 52. Schijn baar een veilige voorsprong, maar de dames uit Amsterdam gaven zich nog lang niet gewonnen; achteraf bleek de tijd te kort om op gelijke voet te komen. Twee treffers van Wil de Maa- re brachten er de spanning weer volle dig in, maar Athene gaf de winst toch niet uit handen. Een puntje De heren van Niloc deden het beter dan de dames en wonnen van PSV met 1813. De Amsterdammers staan nog steeds ongeslagen aan de kop, met Operatie uit Den Haag, dat van Hellas wist te winnen, direct achter hen. Het verschil is slechts een puntje. Volgen de week de grote strijd tussen beide teams in Den Haag. NilocPSV was een snelle en harde strijd met niet minder dan zes strafworpen. Ook het tempo bleef na rust hoog en ten slotte besliste de betere conditie van Niloc en het beter verzorgde schot. Na zeven minuten spelen was het 41 voor Niloc, maar tegen het einde van de eerste speelhelft was het ver schil slechts een goal, 8—7- Daarna is Niloc steeds sterker gebleven wel bleef de strijd spannend en kon de verdedi ging geen moment verslappen, maar ver voor tijd kon men zien dat de winst in de hoofstad zou blijven. Aan voerder v. d. Heyden scoorde voor Niloc vijf doelpunten en Koelemans deed hetzelfde voor PSV. Beste man Bij HellasOperatie ging het tot 55 gelijk op, maar de beide Botter- man'en schoten hun club naar een stand van 107 bij rust. Ook daarna bleef Operatie steeds een drie goals voor Hellas en ook hier bleef de strijd ondanks het verschil het aanzien waard. Doelman Scholten was bij Ope ratie de beste man. AalsmeerBlauw Wit gaf spanning van begin tot einde. Blauw Wit kwam met 41 voor en Rinkel miste voor Aalsmeer een strafworp. Toch bleven de bloemenkwekers niet ont moedigd en liepen in tot 34. Toen het 74 voor Blauw Wit was kwam Aalsmeer weer volledig terug, het werd 77 en zelfs 87. Maai- Han Teunis miste voor zijn club de toege stane strafworp niet en het was weer gelijk. Even voor tijd, met precies nog 30 sec te spelen, hadden de zebra's toch nog succes en namen beide punten mee naar de hoofdstad- DESSwift, de ontmoeting tussen de onderaan staande teams, door nieu weling Swift gewonnen, die vooral te gen het einde sterker speelde dan de thuisclub. Veel verschil was er wel niet, maar de eerste winst is binnen, 1211, en dat geeft moed. de maalstroom getrokken en degene, die ziin winst zeker wisit te stellen, was de Kaagzeiler A. van Gelder, die won voor H. v, d. Rest, Hans Willems en Koos de Jong. De hoofdprijs in de Finnjollen was voor De Jong, terwijl D. Wayboer in het klassement tweede werd voor de Belg Rogge, Van Gelder en Willems. André Neiis bracht het in de laatste race niet verder dan een vijfde plaats. Kennelijk was zijn com binatie mast-zeil niet geschikt voor dit superlichte weer. De Olympiajollenzeilers hadden het in de Nabraassem zeer druk, omdat zij ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Olympiajol vijf races moesten varen. Voor de Rotterdammer C. A. A. Visser zal deze Nabraassem wel onvergetelijk blijven. Na op zater dag in de beide wedstrijden met Bert Tournier de boventoon te hebben ge voerd met een tweede en een eerste plaats, waarbij hij nog een protest te gen Tournier won, ging hij zondagmor gen welgemoed uit Rotterdam om zijn kans te verdedigen. Kort buiten de stad echter schoot hij met zijn wagen van een dijk af en hij ontbrak tengevolge van dit auto-ongeluk, waar hij wonder boven wonder goed af kwam, bij de eerste start. In deze wedstrijd ging de overwinning naar J. Beemsterboer ter wijl K. F. Jansen tweede werd. Maar om half twaalf was Visser weer present voor de tweede wedstrijd, die een overwinning bracht aan B. Ben schop met B. Tournier als tweede. In de laatste race moest Visser alles op alles zetten om zijn eindzege te behalen en ondanks windstilte, zenuwen en wat dies meer zij wist hij zijn Moestafa als eerste door de lijn te varen voor K. F. Jansen en Tournier. Een verdiende eind zege dus voor Visser. Een ander opmerkelijk feit in de Nabraassem was de zege van Bouw van Wijk. Overigens niets bijzonders, want Van Wijk heeft alle wedstrijd series in 1961 op zijn naam gebracht. Deze middag startte hij niet in „zijn eigen" Vrijheidsklasse, maar in de 16 m2 streepklasse in een geieend schip. Daar mede wilde hij kennelijk het praatje, dat hij alleen maar wint, omdat zijn schip zo buitengewoon snel is, de kop indrukken. Een opzet, waarin Van Wijk dan ook volkomen slaagde. Hij bewees een zei ler van grote klasse te zijn door tegen sterke concurrentie met een score van 571 de eindzege in het klassement te behalen. J. N. Bodegraven, die de race van zaterdag won, werd in het klassement tweede voor J. van Riet schoten en W. Spaargaren. Tevens voer in de 16 m2 klasse onze Olympische kampioen 1936, Daan Kagchelland. On wennig als hij was in de voor hem vreemde 16 m2 klasse, moest hij in de eerste race door een stuurboordbak boordkwestie opgeven, maar met een vijfde en een tweede plaats werd hij toch nog zevende in het klassement. Cor Groot won de drie races in de Drakenklasse, een prestatie die in geen enkele andere klasse navolging vond. W. Klomp werd tweede en T. Nolles derde. Na een moeilijke strijd zegevierde John Hofland in de regenbogen door een voortreffelijke laatste wedstrijd, die hij won voor J. C. van der Velde. Het klassement luidde: 1. J. Hofland, 2. L. van Staveren, 3. J. C. v. d. Velde, 4. D. v. d. Hulst. De verdere uitslagen waren: 12 m2 sharpies: 1. B. Brinkhorst, 2. G. Vroege. Valkenklasse: 1. E. Rolf ban der Baumen, 2. H. Kirkenier, 3. E. J. Hoppe, 4. J. H. de Wilde. Pampusklasse: 1. E. A. Labouchère, 2. H. J. de Ruyter, 3. G. K. Pauli, 4. L. J. A. de Wit. 12 voets jollen: 1. M. Plantenga, 2. A. W. Reyers, 3. mej. M. L. R. Bootz, 4. ir. H. Starke. Vrijheidsklasse: 1. W. Snijders, 2. R. Breuer, 3 P. van Voorden. Sterrenklasse: 1. J. O. v. d. Pijl, 2. F. H. A. Beek, 3. A. Kamsteeg, 4. R. Steensma. Flying Junior: l. B. J. Lodewijks, 2. F. A. Meeuwissen, 3. A. du Pon. Jeugdklasse: 1. W. Plomp, 2. K. Nater, 3. G. Kaars Sypesteijn. Om de Davisbeker Eigen nieuwsdienst NEW DELHI. Na 1—1 uit de ten- nisenkelspelen van de eerste dag van de eerste interzonefinale om de Davis beker tussen Indië en Amerika is het 21 voor Amerika geworden door winst van het zo belangrijke dubbelspel, met nog twee enkelspelen te spelen. Op de eerste dag vereerde Nehroe de openingspartij tussen Mukerjea, de no. 2 van Indië, de winnaar van het jeugd kampioenschap te Wimbledon in 1960, en Mackinley met zijn tegenwoordig heid. Hij zag een levendige wedstrijd met kracht-en-vaartspel, met een licht overwicht van de Amerikaan door zijn acrobatische beweeglijkheid. Hetgeen Amerika het eerste punt gaf met 6—4 6—4 9—7. Volgens de verwachting gaf de sterke man van Indië, Krishnan, het tegenpunt aan Indië in een partij van andere aard, een tactisch manoeuvrespel van beide kanten, waarin Kumar duidelijk de sterkste was. Hij versloeg Reed met 64 6-1 7—5. In het dubbelspel, gisteren gespeeld, verloren Mackinley en Dell de eerste set van Krishnan en Premjitiaen met 57, doch daarna gaf de tactiek van een voortdurende bestoking van de laat ste zoveel overwicht dat de volgende sets werden gewonnen met 60 63 6—2. De situatie is nog niet kansloos voor Indië. Vandaag komt de niet meer zo jonge Reed in de eerste partij tegen Mukerjea. Daarna Mackinley tegen de sterke Krishnan. De wedstrijden werden beide dagen in tropische hitte, boven 100 F, in de schaduw, gespeeld. Meermalen werd de spelers bij het veidwisselen zuurstof toegediend. WOLFAARTSDIJK. Het nog onge slagen in de eerste klasse van de KNVB afdeling Zeeland spelende Mid delburg V leed zaterdagmiddag een eer ste nederlaag. Een verdiende ook om dat de tegenstander Wolf aartsdijk, of schoon technisch de mindere van Mid delburg, zeer enthousiast speelde en een groot gedeelte van de strijd een overwicht had. Vooral voor rust was de thuisclub dui delijk sterker en kreeg de beste kansen door directer spel en doorzettingsver mogen. Na tien minuten werd het door rechtsbuiten Huisson 10 uit een voor zet van Steenbakkér. Het gladde veld was overigens be paald fnuikend voor de technische pres taties van beide ploe-gen. Uit een onver wachts ver schot van middenvoor A. Ver stelle werd het 2—0 voor Wolf aarts dijk. Na rust ging de wedstrijd meer gelijk op. Middelburg bofte toen dat een van de verdedigers van Wolfaartsdijk in ei gen doel schoot: 2—1. Het werd kort daarop 3—1 door A. Verstelle. Middelburg V werd toen sterker en het werd 32 uit een aanval over rechts. Kort daarna mochten de bezoe kers een strafschop nemen die via de paal werd benut. Middelburg kwam ge* ducht opzetten en probeerde de over winning te forceren. Het succes kwam «achter tien minuten voor afloop aan de andere kant: Wolfaartsdijks back J. Verstelle was mee naar voren geko men, kreeg een kans en benutte die on berispelijk: 4—3. Advertentie Er zijn dit weekeind in de korf balcompetitie enkele verrassende uitslagen. In de hoofdklasse A leed landskampioen Rohda zijn eerste nederlaag tegen Archipel met 64. Blauwwit moest tegen het Ensche- dese DOS met een gelijk spe1 (55) genoegen nemen. Bij Wordt KwiekSVK werd het 55. In deze wedstrijd werd de speler De Leeuw van Wordt Kwiek wegens het slaan van zijn tegenstander uit het veld gezonden. Die Haghe herstelde zich tegen Vicus Orientis en won met 8—5. Het Zuiden kwam op 96 tegen Deto. De Haagse derby tussen HKV en Ons Eibernest werd een zege voor HKV: 9—7. Deto bewees tegen Het Zuiden over een enthousiaste en hardwerkende ploeg te beschikken. De aanvallen van de Rotterdammers waren echter beter van afwerking, wat meer zoden aan de dijk zette. Al bij de rust was hierdoor een voorsprong van 52 verkregen. Door Lubking, Van Vugt, Kluyt en Henriette Merk kwam Het Zuiden zelfs op 83. Toen kwam er een inzinking en hiervan profiteerde Deto om de ach terstand tot 86 weg te werken. Nel Wagemakers bracht de stand echter op 9—6. HKVOns Eibernest was een aan trekkelijk duel tussen twee gelijk waardige ploegen. Voor de aanvang werd afscheid van Marga Ruth geno men, die haar laatste wedstrijd speel de. Zij kon haar ploeg echter geen ze ge schenken, want HKV zegevierde met 97. Vicus Orientis en Die Haghe hielden elkaar tot aan de rust goed in evenwicht. In de tweede helft was Die Haghe beslist de beste ploeg en onder streepte dit door de eindstand naar 85 te tillen. VERDIEND Rigterslbleek had tegen Deetos voor de rust een klein overwicht en kon hierdoor een verdiende voorsprong ne men. Daarna kon zelfs het vurige enthousiasme van de ploeg niet voor komen, dat Deetos deze achterstand omzette in een zege van 54. Regen- AXEL. Chrislandia heeft de AZVV-aanhang in Axel een koude douche bezorgd door de thuisclub met 32 te kloppen. De Braban ders verdienden de zege door enthousiaster spel. AZVV nam het in deze wedstrijd te gemakkelijk op. Toen de stand een kwartier voor het eind reeds 23 was speel den de Zeeuws-Vlamingen alsof zij een comfortabele voorsprong genoten. In de Axelse ploeg wer den Borgt, Ruitenburg en L. Diele- man node gemist. Aanvankelijk ging de strijd goed ge lijk op, waarbij bleek dat AZW tech nisch iets meer in zijn mars had. De Axelaren kregen spoedig enkele goede kansen, maar het beslissende schot ont brak. Chrislandia gaf na 14 minuten het voorbeeld; de voor Jongbloed ingeval len rechtsbuiten De Ruiter gaf doel man Gommers het nakijken (0—1). Na een gelijk opgaande strijd kwam in de 34e minuut de gelijkmaker. Uit een voorzet van rechtsbuiten Lensen kopte linksbuiten P. v. d. Hout beheerst in ('1il). Een minuut later kwam AZW nog voor te staan. Uit een vrije trap van G. Hamelink kwam de bal bij P. v'. SPUI. Koploper Arnemuiden is in Spui tegen de club van die naam met de hakken over de sloot gekomen. Pas twee minuten voor het einde kon rechtshalf Wim van Belzen uit een voorzet van Van de Ketterij beide punten voor de vissers binnenhalen. Een gelijk spel zou overigens de verhouding beter hebben weergegeven. De paar honderd toeschouwers zagen ondanks de slechte weersomstan digheden een aantrekkelijke wed strijd. Beide ploegen hebben hard voor de zege gestreden. Arnemuiden zétte reeds direct het Spui-doel onder grote druk, maar de Zeeuws-Vlaamse achterhoede ving de aanval op. Aan de andere kant miste de Spui-middenvoor Bareman (De Visser zal vermoedelijk niet meer beschik baar zijn) voor open doel een kans. De thuisclub-doelman Bolleman toonde zich in deze wedstrijd weer een doel man van klasse. Enkele gevaarlijke schoten stopte hij voortreffelijk. Het spel golfde aardig op en neer en het tempo was hoog. Vlak voor rust stond doelman Beckx van Arnemuiden een Spui-doeLpunt in de weg. Na de thee zette Spui een fel offensief in. Binnen vijf minuten werden drie corners geno men, maar doelpunten kwamen er niet van. Geleidelijk aan evenwel drong Arne muiden op. Voorlopig scheen de goed spelende Spuise achterhoede de rood-ge- ien van zich af te houden. De uitste kend spelende stopperspil De Smet gaf Poortvliet daarbij weinig bewegingsvrij heid. Pas toen er 43 minuten in de twee de helft waren gespeeld scoorde aan voerder Van Belzen het enige doelpunt van de wedstrijd (01). De Weslduitse equipe Walter Wencher heeft met Proche Car'rera de Rally van Duitsland gewonnen. Tweede werden Boehringer en Aal- tonen (Duitsland Finland) met Mer cedes 220 SE. De hockeyclub BMHC is uit het toernooi varn Oxford als de beste bui tenlandse club te voorschijn gekomen. Het behaalde drie overwinningen uit vier ontmoetingen. De belangrijkste zege was die op het team van de Oxford-universlteit, dat met 2—0 werd verslagen. d. Hout die via de handen van de Hi- ningse doelman inschoot (2—1). De thee had de Brabanders goed ge daan. Enthousiast wierpen zij zich in de strijd. Na tien minuten was de stand alweer 22 toen middenvoor Voogd pro fiteerde van het gat dat de te ver op gedrongen AZW-ers boden. Het vrij nonchalante spel van de Axelaren heeft hen uiteindelijk de das omgedaan. Na een half uur kreeg linksbuiten Kraugman de bal toegespeeld. Doel man Gommers kwam üit zijn doel, maar toen reeds had Kraugman een harde trefzekere schuiver afgevuurd (23). AZW kreeg nog enkele kansen, v. d. Hout kopte nog een keer tegen de paal, maar Chrislandia stond de winst niet meer af. Vooral spil v. d. Weerd vormde een sta-in-de-weg voor de thuisclub. boog heeft zijn goede start ditmaal tegen ZKC niet kunnen herhalen. Al bij de rust was ZKC op 63 gekomen en het werd 9—5. In de hoofdklasse A zorgde Archipel voor een verrassing van de dag door landskampioen Rohda zijn eerste ne derlaag te bezorgen. Het gebeurde ove rigens op volkomen regelmatige wij ze. Archipel was beslist de beste ploeg en het zou ons niet verwonderen als diet team dit seizoen hoge ogen ging gooien naar de titel. Voorlopig heeft Archipel beslag gelegd op de bovenste plaats. Allen Weerbaar, dat vorige week op de tweede plaats stond, is verschillen de stappen terug gegaan door de ne derlaag met 75, die het tegen Swift kreeg te incasseren. Blauw Wit heeft zijn tegenstander DOS „kennelijk" on derschat. Het speelde, alsof doelpunten niet belangrijk waren. Bij DOS was men veel ijveriger en enthousiaster en hierdoor kon deze ploeg een gelijk spel (55) mee naar Enschede nemen. HOEK. De 52 zege waarmee Hoek zijn ongeslagenheid nog eens vast stelde óp Yerseke III, werd overigens niet zonder moeite behaald. De Yersek- «e ploeg was in de eerste helft bij tijden zelfs sterker en had op een gegeven mo ment zelfs een 21 voorsprong. Het gladde veld benadeelde het spelpeil ge ducht van beide ploegen. De Hoekse voorhoede vond na rust echter haar productiviteit terug en het werd nog een ruime 52 overwinning. In de eerste helft opende Dieleman de score voor de thuisclub; 1—0. Drie mi nuten later werd het door Minnaard ge lijk en deze zelfde speler zorgde na twintig minuten er zelfs voor dat Hoek tegen een 21 achterstand opkeek. In de 35ste minuut werd het door de Hoek-rechtsbinnen Van Vugt 2—2 en na 44 minuten zorgde linksbuiten De Blaeij er zelfs voor dat Hoek toch met een voorsprong kon gaan rusten. In de twee de helft beheerste Hoek 'het duel en wist door linksbinnen Buijze en De Blaeij zijn zege te consolideren. GOES. Voor de afdeling Zuid-Be veland van de Prot. Chr. onderwijzers vereniging, zaterdagmiddag in hotel Centraal te Goes bijeen, heeft drs. K. de Jong, rector van het chr. lyceum in Goes gesproken over het onderwerp: „Het belang van de estetische opvoe ding". De spreker betoogde, dat deze opvoeding een integrerend onderdeel uitmaakt van de opvoeding op de chris telijke school. „Juist in onze tijd met zijn vele communicatiemiddelen is ze zeer noodzakelijk. Ook om het even wicht te herstellen tussen techniek en cultuur", aldus drs. De Jong. „Ieder kind heeft ergens een estetische aanleg. Het is de taak van de onderwijzer om vanuit de juiste estetische mentaliteit deze kinderen te begeleiden, opdat ze later als volwassenen kunnen deelnemen aan de cultuur van bun tijd." De geanimeerde bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Jonkheer te Yerseke. SLEEUWIJK. Krabbendijke heeft in Sleeuwijk de supporters van de gelijknamige club een on prettige middag bezorgd. De thuisclub, als favoriete gestart, verkeek zich op het spel van Krabbendijke. Wel was Sleeuwijk technisch beter, maar de Zeeuw se ploeg demonstreerde meer verrassing in haar aanval. Krab bendijke won verdiend met 6—3 na met de rust met 4—2 te heb ben voorgestaan. De tricolores kregen loon naar werken. Na tien minuten waren reeds drie goals gevallen. Sleeuwijk begon in de vierde minuut met een treffer van mid denvoor Dekker, maar zestig sekonden later had Van Oosten al gelijkgemaakt. In de tiende minuut versloeg Traas doelman Van Andel kansloos (12) Krabbendijke bleek dus geen willoos slachoffer van Sleeuwijk zoals kortgele den Zwaluwse-Boys, van welke club Krabbendijke nota bene verloor. Een door Duizer genomen corner werd m de 17e minuut goed afgerond met een schitterende kopbal van links binnen Vroegh (2—2). Rechtsbinnen Kaat zorgde korte tijd later voor 2—3 en dezelfde speler bracht nog vóór rust de stand op 24. Sleeuwijk startte in de tweede helft met felle aanvallen, maar de voorhoede van de Brabanders kon de juiste schiet- richting vooralsnog niet vinden. Boven dien was linksback Jan Kriekaard in uitstekende vorm. In deze periode ston- den lat en Krabbendijke-benen Sleeu- wijk-treffers in de weg. Toch werd de druk van de thuisclub te zwaar. Na 14 minuten zond Duizer een schot in dat door een Krabbendijke- naar van richting veranderd werd en v d. Vrede kansloos maakte (3—4). Krabbendijke verhoogde daarna het tempo. De uitvallen betekenden onmid dellijk gevaar. Na 19 minuten was de stand 35 na een solo-actie van Van Oosten, die de vrijstaande Kaat lan ceerde en deze schoot raak. Sleeuwijk zag geen kans meer Krabbendijke nog ernstig te verontrusten. Met open en di recte aanvallen sloegen de tricolores nog één keer toe: twee minuten voor het einde, toen linksbuiten Poortvliet de bal goed opbracht en Van Oosten in schoot (36). De hockeyvereniging SCHC uit Bilthoven heeft te Keulen in een vriendschappelijke wedstrijd met 2—2 gelijkgespeeld tegen Rot Weiss uit Keulen. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9