Burgemeester Eekhout ridder Orde van Oranje Nassau in Wethouder M. D. de Jonge koninklijk onderscheiden Derde schip voor Ghana gleed vlot het water in Ged. Staten keurden de rioleringsplannen goed Zuidbevelandse gemeenten zoeken samenwerking bij rioleringsplannen Van volontair tot de eerste burger van zijn gemeente VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST Herdenking bevrijding de vijf jaar voortaan eens in 1 ndrukwekkende carrière Waterschap „Noord- BevelancT bijeen gouden si avenarmbanden APARTE GOUDEN C0LLIER5enHANGER5 Domburg iverd kampioen brandblussen Raad Ovezande bijeen Kand. van Melle bevestigd als vlootpredikant Klinkende s nond van hervormde jeugd Dik Trom en zijn aap Dertig jaar Wemeldings raadslid Ook Ovezande wil deelnemen Mrs. Jantuah hanteerde bijltje RAADSVERGADERING YERSEKE Feestavond bejaarden bij 10-jarig bestaan Afscheid ds. Verweij Rilland nam afscheid van twee predikanten Leiders cursus van „Werkende Jeugd" Vergadering Goese Aquariumvereniging Organisten vergaderden Ouderlingen-conferentie Optreden jeugdcircus Hoger op" in Goes Maandag VLISSINGEN. Na overleg met het gemeentebestuur heeft het Comité Bevrijding Vlissingen be sloten de herdenking van de be vrijding voortaan om de vijf jaar te doen plaatsvinden. Dit betekent dat de eerstvolgende herdenking in 1964 zal plaats vinden. Intussen heelt men het plan om in de tussenliggende jaren steeds op 3 novem ber een korte plechtigheid te doen plaats vinden bij het landing.smonument. Het gemeentebestuur zal daar jaarlijks een krans leggen, waarbij ook andere instanties, verenigingen en particulieren, in de gelegenheid zijn eventueel een bloemenhulde te brengen. Het ligt dan evenwel in de bedoeling toespraken ach terwege te laten. Tot dit besluit is het comité geko men in verband met de elk jaar min der wordende belangstelling. De slechte weersomstandigheden waaronder de plechtigheden doorgaans plaats vinden, spelen hier uiteraard een rol. Door de herdenking in de bovenom schreven vorm te doen plaats hebben, hoopt het comité enerzijds te voorkomen dat de herdenking geheel verwatert, terwijl men aan de andere kant ver wacht door deze vorm de herdenking meer in de belangstelling te plaatsen. BRESKENS. Op een buitengewone raadsvergadering heeft de Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zaterdagmiddag de mededeling gedaan dat burgemeester JA. Eekhout was benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Eekhout kreeg deze hoge onderscheiding voor de veertig jaren ge meentedienst waarin hij het van volontair tot eerste burger van de gemeente bracht. Zes jaar was de heer Eekhout ambtenaar, tien jaar ontvanger, negen jaar secretaris en hij is nu reeds vijftien jaar burge meester. Als geboren Aardenburger kwam de heer Eekhout op zeventien jarige leeftijd naar Breskens. Sinsdien is hij deze plaats trouw ge bleven. hielenlikker van het Dritte Reich zei de heer Eekhout keihard tegen zijn „opvolger": „Mijnheer, ik hoop dat u het belang van de gemeente boven dat van uw partij zult stellen." Voordat de Commissaris de versierse len ops-peldde, memoreerde hij in grote lijnen het ambtelijke verleden van de ■heer Eekhout. Het is niet bepaald een rustige en gezapige periode geweest. De oorlogstijd kwam als een absoluut diep tepunt, nadat reeds de crisisjaren die daaraan Voorafgingen de nodige misère hadden opgeleverd. In 1940 is de heer Eekhout een tijdlang waarnemend bur gemeester geweest. Tijdens de bezetting heeft hij zich trouwens niet onbetuigd gelaten. De na-oorlogse jaren begon met een geteisterd dorp, platgeschoten en ge bombardeerd. Maar, zo zei de Com missaris, de opbouw -na de oorlog is in een verrassend snel tempo gebeurd. Breskens was niet alleen een voorbeeld waar snel en effectief, maar waar ook fraai werd gewerkt. ,,Ik weet maar al te goed wat het be tekent burgemeester van een getroffen gemeente te zijn", voegde de Commissa ris hier veelbetekenend aan toe. Maar nauwelijks was Breskens de ergste sla gen te boven of de bevolking had reden een nieuw klaaglied aan te heffen. De veerboot verliet het dorp en Breskens had als doorgangsplaats afgedaan. ,,U hebt gevochten voor compensatie hulde daarvoor". Als derde punt noemde de Commissa ris de visserij, die de heer Eekhout zeer ter harte gaat. Hij noemde in dit verband de sanerings- en financierings regeling, die voor de Bressiaanse vloot zoveel betekent. Dit laatste, en de op. bouw van de gemeente, zijn de twee punten die mij het meest hebben ge troffen, zo zei de Commissaris. Stoutmoedig Maar bovendien is de gemeente in de na-oorlogse jaren sterk gegroeid, het geen in Zeeuwsch Vlaanderen een voor recht mag heten. Het uitbreidingsplan van de gemeente noemde de Commis saris zeer stoutmoedig. Het college van Ged. Staten zal wel eens bezorgd naar deze plannen hebben gekeken, maar de heer Eekhout wist op een charmante, open en eerlijke manier zijn plannen te verdedigen en door te drijven. Naast zijn officiële ambt heeft de heer Eekhout een waslijst van functies. De Commissaris noemde er een hele reeks op en moest zijn zin beëindigen met de woorden: enz. enz. Als ik al die extra activiteiten in ogenschouw neem, geloof ik dat ik U, mevrouw Eekhout, wel mag condoleren, zei de Commissaris. Uw man zal niet al te vaak thuis zijn. Nadat de Commissaris de versierselen had opgespeld, nam wethouder W. C. van der Hooft het woord. Uit allerlei ..overjarige" gemeentestukken had hij een gedocumenteerd overzicht samenge steld van de loopbaan van de heer Eek- hout. Bij zijn felicitaties zei de heer van der Hooft: Uw onderscheiding is een Koninklijke erkenning voor wat wij Uw levenswerk mogen noemen. Keihard In chronologische volgorde ging de heer Van der Hooft daarna de carrière van de burgemeester na. Toen de heer Eekhout in 1942 zijn functie als waarnemend burge meester moest overdragen aan een (Advertentie) Burgemeester J. A. Eekhout werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij de foto: De Commissaris van de Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, speldt de versierselen op. De echtgenote van de heer Eekhout en zijn dochter Marjan kijken toe. eniging voor B, S. en O., en door de heer K. Maas als persoonlijk vriend van de heer Eekhout. Inmiddels was het voor het gebouw steeds drukker geworden. Toen het ge zelschap naar buiten kwam stond de schooljeugd van Breskens aangetreden om onder leiding van de muziekvereni ging ,,Van het volk, voor het volk", de burgemeester een zanghulde te brengen. Aansluitend volgde een bijzon der druk bezochte receptie waarop nog diverse geschenken werden aangeboden. Van de plaatselijke verenigingen kreeg de heer Eek hout een zilveren sigarettenkoker met inscriptie, een vulpotlood, een antieke tafelklok, een armband bij zijn horloge en een encyclopedie. De visserijvereniging schonk hem apart een verrekijker. Op 1 april 1946 werd de heer Eek hout ten slotte tot burgemeester van zijn gemeente benoemd en dit beteken de het begin van een lange periode, waarin hij ontzettend veel voor Bres kens mocht doen. Namens het gemeentebestuur bood de heer van der Hooft ten slotte een ge schenk onder couvert aan, geheel in overeenstemming overigens met de wen sen die de heer Eekhout tevoren via een verlanglijistje had kenbaar gemaakt. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door de heren M. de Boer (na mens de raad) en P. J. Woittiez, die als secretaris namens het personeel sprak. Hilariteit Toen de heer van der Hooft daarna het officiële gedeelte van de vergade ring wilde sluiten, stak de heer Eek hout z'n vinger op, en vroeg: „Mag ik ook nog wat zeggen?" Hilariteit op de publieke tribune, vooral ook toen de heer van der Hooft officieel aan de raad om toestemming vroeg. De heer Eekhout bracht daarna dank aan Hare Majesteit de Koningin, en sprak van grote erkentelijkheid voor de hulde die men hem gebracht had. Ove rigens zo zei hij geloof ik dat alle goede dingen die men van mij gezegd heeft ook wel met een korreltje zout genomen kunnen worden. Wat in Bres kens bereikt werd was niet alleen mijn werk. Daar heeft de hele bevolking door hard werken haar steentje toe bijgedra gen. Na* het officiële einde van de ver gadering werd nog het woord ge voerd door burgemeester A. P. Kos tense van Biervliet, namens de ver- KORTGENE. Op maandag 9 okto ber, des middags om twee uur, zal in hotel ,,De Stadswijnkelder" te Kortgene een algemene vergadering worden ge houden van het waterschap Noord-Beve land. Na de behandeling van enkele za ken betreffende calamiteuze waterkerin gen Vlietepolder, Onrust, Jacoba en An- na-Friso, Jonkvrouw Annapolder, en de Leendert Abrahampolder komt de agen da van het waterschap zelf aan de orde. Er zijn o.m. voorstellen tot het defini tief vaststellen van het geschot voor het dienstjaar 1960 en tot het aangaan van kasgeldleningen tot een maximumbe drag van 1.200.000 met de Ned. Wa- terschapsbank N.V. te Den Haag. DOMBURG Op het terrein van de heer A. L. de Vin aan. de Tweede Korte- straat te Terneuzen, zijn zaterdag de provinciale kampioenschappen voor Zeeuwse brandweercorpsen „verspo ten". Na een min of meer spannende strijd wisten de spuitgasten uit Domburg be slag te leggen op de eerste plaats, en dit betekende dat zij de wisselbeker van de commissaris van de Koningin mee naar huis mochten nemen. Als wedstrijdleider trad op de heer C. van Oyen, commandant van de be- drijsbrandweer van De Schelde te Vlis singen. De jury bestond uit de heren Takema uit Goes, A. L. de Vin uit Ter- neuzen en C. Berrevoets uit Zierik- zee. Bij deze wedstrijden gaven ook de in specteur en de adjunct-inspecteur van het brandweerwezen uit Brabant en Zeeland, de heren G. Kortus en D. Roos, blijk van hun belangstelling. Tijdens een koffiemaaltijd, die na afloop van de wedstrijden in café res taurant Monopole werd gehouden, reik te de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra de prijzen uit. Ook burge meester A. A. Schuit van Kortgene voer de als voorzitter van de koninklijke brandweervereniging het woord. De uitslag van de strijd luidde als volgt: 1, Domburg, 2. St. Jansteen, 3. Nieuw- dorp, 4. Noordgouwe en 5. Schoondijke. OVEZANDE. De gemeenteraad komt donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. voorstellen tot het verle nen van een subsidie van tien gulden aan het Verbond van Veilig Verkeer, en tot het invoeren van uniforme vuilnis emmers. B. en W. denken 235 emmers nodig te hebben, daarom wordt de raad gevraagd een krediet beschikbaar té stellen van 1821,25. Deze maatregel zal tevens met zich meebrengen, dat de reinigingsrechten omhoog moeten. Voor gesteld wordt dan ook het nieuwe tarief vast te stellen op vier gulden voor de eerste emmer en op vier gulden voor elke volgende emmer. In Ovezande is de situatie nog zo, dat ieder voor een eigen emmer moet zorgen. GOES. In de goedbezette Grote Kerk werd kand. A. L. van Melle uit Goes bevestigd als predikant voor bij zondere werkzaamheden, waartoe hij beroepen was door de Generale Synode van de Ned. herv. kerk. Het is de be doeling, dat kand. Van Melle vlootpre dikant wordt. Hij werd dan ook in zijn ambt bevestigd door de nieuwe hoofd- vlootpredikant, ds. J. W. Sepmeyer uil Den Haag, die als tekst had gekozen Johannes 15 vers 11. Na de bevestiging namen aan de handoplegging deel ver schillende ring- en vlootpredikanten, als mede de mentor van kand. van Melle, ds. G. van Leeuwen uit Rotterdam. Onmiddellijk na de bevestiging heeft ds. Van Melle zijn intreepreek gehou den met de tekst Marcus 4 vers 39. Na de dienst werd de nieuwe vlootpre dikant nog toegesproken door ds. F. N M. Nijssen, namens de kerkeraad en ge meente van Goes. Normaliter wordt een predikant voor bijzondere werkzaamheden bevestigd in Den Haag. Aangezien ds. Van Melle een geboren en getogen Goesenaar is werd goedkeuring verkregen om de bevesti- gings- en intreedienst in Goes te hou den. GOES. De grote zaal van de Prins van Oranje bood zaterdagavond een feestelijke, ja zelfs een zomerse aan blik. Een groot aantal tuinparasols was neergezet in de zaalruimte, met daar om heen gegroepeerd gezellige zitjes; guirlandes waren aangebracht en boven dien zorgde kaarslicht voor een sfeer vol geheel. Met deze entourage heeft de hervormde jeugdraad het winterseizoen ingezet; het werd een klinkende start- avond met veel zang, muziek, dans en schetsjes. En het behoeft beslist geen nadere omschrijving, dat de jeugd, die in groot aantal was opgekomen, zich kostelijk geamuseerd heeft. Na de feestelijke opening door wika D. E. Hiensch, namens de instuifcom- missie en de hervormde jeugdraad, brachten enkele leden van de instuif een schetsje, waarin het werk van deze vorm van jeugdwerk nader werd be licht en waarin tevens de propagandis. tisehe noot niet ontbrak. De heer J. Merison bracht het jeugdige publiek voorts in verbazing met zijn goochel toeren. Verder was ruimschoots ge legenheid tot dansen, netgeen in spel vorm werd beoefend. Na de pauze brachten drie leden van de hervormde jeugdraad, t.w. mevr. Burger-Wisse en de heren J. M. Schipper en L. Pieterse, het toneelstuk in een bedrijf „Het aan zoek" van A. Tsjechof op de planken. Het stuk werd zeer verdienstelijk ge speeld en viel bij de aanwezigen dan ook zeer in de smaak. Ds. W. Janssen sprak een pittig slot woord. MIDDELBURG. Enkele honderden Middelburgse kinderen die zaterdagmid dag in het City theater de voorstelling van het Haags Jeugdtoneel bijwoonden hebben zich „een aap gelachen" bij de opvoering van het kindertoneelstuk „Dik Trom en zijn aap". Het Haags Jeugdto neel heeft de kinderen enkele uren kos telijk geamuseerd met dit stuk naar het bekende boek geschreven door C. Joh. Kieviet. WEMELDINGE. Zaterdag is het voor de Wemelctingse ui et houder D. M. de Jonge, die in de gemeenteraad van de P.v.d.A. vertegenwoordigt, een onvergetelijke dag geworden. Het was precies 30 jaar geleden dat hij zijn intrede in de raad deed. De heer De Jonge, die niet van ophef houdt, wil de dit gebeuren ongemerkt voorbij laten gaan en had daarom geen en kele ruchtbaarheid er aan gegeven. Enige samenzweerdershadden ech ter anders beslist. In het gymnastiek-' lokaal waren genodigden en familiele den van de Jonge samengekomen om dit feit te herdenken. De jubilaris, volkomen onkundig van dit samenzijn, werd even bij de bur gemeester ontboden, voor een zakelij ke bespreking, daar een sollicitant, op doorreis naar elders, zich even wil de voorstellen. Toen hij terplaatse ver scheen bleef hij verbaasd staan en mompelde: „Ik geloof dat ze me nu te pakken hebben." Burgemeester C. N. F. van Sas bood de heer De Jonge zijn verontschuldi ging aan voor het leugentje dat hem hier moest brengen. Hij memoreerde dat het nu 30 jaar geleden was dat de Jonge voor de toenmalige S.D.A.P. zijn intrede in de raad van Wemeldinge deed. Hij was toen een vreemde eend in de bijt, die door zijn mederaadsle den zeker niet met open armen ontvan gen zal zijn. Er bestond toen een een zijdige beoordeling en op „rode broe- OVEZANDE. Naar aanleiding van de opdracht van de gemeente 's Heer Arendskerke om riolerings- p'qnnen te maken heeft de N.V. Gront Mij een globaal onderzoek ingeheid naar de mogelijkheid om net rioolwater af te voeren naar de Westerschelde. Voorlopige becijferingen hebben inmiddels aangetoond, dat de persleidingen goedkoper zijn dan zuiverings installaties. Uitgaande van deze gedachte heeft de Gront Mij een plan met raming opge steld, waarbij niet alleen de gemeente 's Heer Arendskerke, maar ook de ge- VLISSINGEN. Onder een mistroos tig grauwe hemel en een onophoudelij ke miezerige regenval hanteerde de echtgenote van de Ghanese ambassa deur in Frankrijk, mrs. Jantuah, het bijltje waarmee de laatste beletselen werden weggenomen voor het te wa ter gaan van het derde schip in een reeks van acht, door de Kon. Mij „De Schelde" voor de Black Star Lines in Accra te bouwen. De fles champagne vloog krakend te gen de stoere romp van de „Birim Ri ver" in splinters waarna 9280 ton me tende vrachtschip op succesvolle manier te water ging. Mrs. Jantuah gaf het schip zijn naam en wenste het ondpr de tonen van een vrolijke mars, door de muziekvereniging St. Caecilia gespeeld, een voorspoedig bestaan toe. De vele genodigden werd in het Schel- dekwartier door de Schelde-directie een koude lunch aangeboden. De presi dent-directeur van de Vlissingse scheeps bouwmaatschappij, de heer J. W. Hup- kes, betreurde het dat de heer Jantuah zelf niet aanwezig kon zijn. Hij bracht zijn dank over aan diens echtgenote die de tewaterlating had verricht. Hij wees de genodigden er op dat ook dit derde schip de naam van een Ghanese rivier droeg. Hij zei voorts dat rivieren in de ontwikkeling van een land altijd JUWELIERS SINDS 1634 3 Burgemeester Th. H. de Meester van Westkapelle geeft donderdag in het verenigingsgebouw een voorlichtings avond betrekking hebbende op de door het ministerie van binnenlandse zaken huis aan huis bezorgde wenken voor de bescherming van de bevolking. YERSEKE. In de raadsvergade ring van de gemeente Yerseke, die vrij dagavond werd gehouden, deelde bur gemeester Willemsen mede, dat G.S. akkoord gaan met verdere realisering van de rioleringswerkzaamheden. De on derdelen X en 2 van dit plan, vergende In totaal een bedrag van 509.000, worden momenteel besteksklaar ge maakt en dit betekent, dat de bewo ners van de Burenpolder en een gedeel te van de Damstraat volgend voorjaar zich op de overlast van deze werkzaam heden zullen moeten getroosten. De stemming over de benoeming van vijf leden voor de woonruimtecommis sie had als resultaat, dat deze commis sie tot 30 september van het volgend jaar onveranderd zal bestaan uit mej. A. J. Oom, dr. M. C. Polderman en de heren C. J. Gebraad. J. van Schaik en J. C. Sinke. De rekeningen 1960 van het Burger lijk Armbestuur en de Gemeentereke ning over 1960 werden de raad aange boden. Het batig slot op de gewone dienst was voorlopig berekend op 41.378.40. Hierbij werd echter de op merking gemaakt, dat dit batig slot bij de definitieve vaststelling prac- tisch tot nihil gereduceerd zal zijn. Het nadelig slot op de kapitaaldienst bedraagt 464.723.36. Een tweetal uit de raad gevormde commissie's zullen deze rekeningen aan een nader on derzoek onderwerpen. De aankoop door de gemeente van een stuk grond aan het Polen, dat een vorige maal van de raadsagenda moest worden afgevoerd, ging thans vlot on der de hamer door omdat thans met de eigenaar, de heer De Koeyer, overeen, stemming kon worden bereikt. De raad belangrijke rollen spelen en dat zij altoos een van de oudste vormen van „wegen" vormden. Ook waren zij altijd van niet te onderschatten belang bij de verbin ding tussen de landen onderling. De heer Hupkes zei verder dat Ghana's drie jaar geleden opgerichte nationale vloot, de Black Star Lines, voor dit land en geheel West-Afrika van zeer groot belang was. Bij wijze van souvenir overhandigde hij mrs. Jantuah het bijltje waarmee zij de plechtigheid had verricht op even re solute als snelle wijze, met de klaar blijkelijk niet overbodige boodschap: „Voorzichtig, want het is scherp!" Hij ging tenslotte de aanwezigen voor in een dronk op de voorspoedige ontwik keling van de Black Star Lines Een toast op de goede relaties tussen Nederland en Ghana bracht mrs. Jan tuah vervolgens uit. Zij zei verder dat het langzamerhand een goede traditie was dat een Ghanese delegatie een be zoek aan Vlissingen bracht. Onder luid keelse en goedkeurende interrupties van de Ghanese delegatie vertelde zij de aanwezigen iets over Ghana's rivieren. De rivier Birim, waarnaar dit schip was genoemd, was een zijrivier van de grote Pra Rivier. In de vallei van de Birim werden en worden nog steeds diamanten gevonden. De heer A. R. Boakye, president-direc teur van de Black Star Lines, zei de aanwezigen in naam van de president van Ghana. dr. Kwameh Nkrumah, dank voor hun aanwezigheid bij de tewa terlating. De heer Boakye wees op de toenemen de industrialisatie in Ghana. Hij zei voorts dat de scheepvaartmaatschappij zich bewust was van de speciale diens ten die het in de tegenwoordige tijd moest verrichten. Daarom was ook de nieuwe haven, die bijna gereed was, in Ghana aangelegd. Binnenkort zal het hoofdkantoor van de Black Star Lines daar naar toe wérden verplaatst. Hij be sloot zijn rede met te zeggen dat in ge heel West-Afrika veel van de Ghanese nationale scheepvaartmaatschappij werd verwacht. meenten Heinkenszand, 's Heerenhoek en Borssele werden betrokken. Na de gunstige reactie van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater en de bij dit plan reeds betrokken gemeenten lijkt het volgens de Gront Mij econo misch verantwoord en zelfs zeer aantrek kelijk het aantal aan te sluiten kernen te vergroten. De Gront Mij heeft zich daarom ook gericht tot het gemeentebestuur van Ove zande. Overigens zijn de kosten van voorbereiding en uitvoering nog niet de finitief bekend. Wel is met 's Heer Arendskerke afgesproken, dat deze ge meente als „contact" gemeente zal op treden en ook de kosten van voorberei ding in eerste instantie zal dragen. Daar na kan, als het plan meer vaste vormen heeft aangenomen, overgegaan worden om de kosten volgens een nader te be palen verhouding te verdelen. Het gemeentebestuur van Ovezande heeft zich nu tot 's Heer Arendskerke gewend met het verzoek om opgaven te verstrekken van de kosten. De kosten van het totale plan zijn echter nog niet bekend, maar toch kan op grond van enkele globale becijferin. gen meegedeeld worden, dat het leggen van persleidingen aanmerkelijk goedko per is dan de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie. Bovendien kunnen de kosten dalen als het aantal aangeslo tenen toeneemt. De kosten van een biologische riool waterzuiveringsinstallatie worden be groot op 637.500 gulden, van een mecha nische installatie op 400.000 gulden, van een Pasveerinstallatie (zonder nabezin- king) op 355.500 gulden, terwijl de aanleg van persleidingen wordt begroot op 208.000 gulden. B. en W. van Ovezande zijn dan ook van oordeel, dat het belangrijk is over een dergelijk plan te beschikken, zodat de raad voorstelt in principe te beslui ten ook de gemeente Ovezande in dit plan te betrekken. stond voor deze aankoop een krediet toe van 2153,Het sluitingsuur voor de kapperszaken werd vastgesteld op 7 uur des avonds. De Kamer van Koophandel had hiertoe geadviseerd. Bij de aanvraag ex. art. 72 L.O.-wet 1920 van de Ned. Herv. Schoolvereni ging en Herv. Schoolvereniging Eben Haezer om medewerking bij de aan schaf van een gazonmaaimachine kwa men de tongen even flink in beweging. De heer J. Koster (SGP) vroeg op grond van welke regeling een dergelij ke uitgaaf kan worden gedaan. Hij was van mening dat deze uitgaaf tot de exploitatiekosten van de scholen behoort. De heer Joz. Sinke meende, dat de gemeente zelf wel het maaien van het gazon voor haar rekening kon nemen. Wethouder v. d. Velde vond. dat men met het voorgestelde bedrag van 150,geen behoorlijke gazonmaai er kon kopen en toonde zich tegenstan der van het voorstel in deze vorm. De heer Koster wilde zelfs stemming over dit voorstel. Met 8 tegen 2 stemmen werd het voorstel aangenomen. Na enige discussie verklaarde de raad zich akkoord met het principebe sluit de aanstelling van een vakleer kracht tekenen aan de Chr. ULO-school. De eventuele aanstelling zal geschieden in samenwerking met de ULO-scholen te Kruiningen en Krabbendijke. De rondvraag bracht een aantal vra gen op verkeerstechnisch gebied aan de orde terwijl mej. Oom informeerde naar de bestemming van het pleintje aan de Dam bij binnenkomst in het dorp vanaf de Postweg. De voorzitter zegde toe hieromtrent in een volgende raadsvergadering met «en plan te ko men. SCHOONDIJKE. De afdeling Schoondijke van de algemene bont! voor ouden van dagen heeft zaterdag avond op feestelijke wijze haar tienja rig bestaan gevierd. Op deze bijeenkomst gaven de zuster verenigingen uit Souburg, Middelburg, Vlissingen, Hoek, Groede, Oostburg, Terneuzen en Breskens acte de presen ce. Ook het gemeentebestuur van Schoon dijke was aanwezig. Burgemeester J. C. Hoftijzer sprak een gelukwens uit namens het gemeen tebestuur. Ook diverse afdelingen bo den hun felicitaties aan, veelal verge zeld van een enveloppe met inhoud. Na de pauze werd een aardig programma verzorgd door de jeugdaccordeonclub uit Vlissingen. ders" had men het zeker niet voorzien. Gelukkig zijn er op maatschappelijk en politiek gebied veranderingen gekomen. „Gedurende de tijd dat ik met u sa menwerk heb ik gemerkt dat de mens en de eer u na aan het hart liggen. De taak die u nu in de raad vervult, hebt u niet cadeau gekregen. Ik zie het wethouderschap als een bekroning op uw politieke loopbaan. Al zijn wij het in b. en w. niet altijd met elkander eens de laatste jaren zijn zeker met de slechtste in de samenwerking. Van de minister van binnenlandse za ken werd een schrijven ontvangen waar uit bleek dat het H.M. de Komngm be haagd heeft n bij K.B. van 26-8-1961 te onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Hierbij werd het eremetaal door de burgemeester bij de heer De Jonge op de borst gespeld. Hij feliciteerde hem namens de gehele burgerij en dankte hem tevens voor al hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Namens het ge- meentebestuur werd hem de receptie aangeboden. Mevr. De Jonge werd in de dankwoorden betrokken voor de op offeringen die zij zich getroost heeft in deze 30 jaren. De heer J. Veerhoek (C.H.U.) sprak als collega-wethouder en bracht na mens de raad en burgerij de gelukwen sen over; „Ik heb u leren kennen als iemand die voor zijn mening opkomt. U kunt met voldoening op de voorbije jaren terugzien en ik wens dat u het eremetaal van deze hoge koninklijke on derscheiding nog vele jaren moogt dra gen Vervolgens sprak het raadslid P. J. j. Dekker (V.V.D.) die de grote am bitie en toewijding van De Jonge prees. „Hij is voor de gemeente een grote ver dienste geweest. Ik heb er behoefte aan om er op te wijzen dat de samen werking met de collega's raadsleden, prettig is geweest. U is openhartig en treedt steeds met eenvoud iemand tege moet." Daarna werd het woord gevoerd door de heer J. Oudeman, secretaris der ge meente Wemeldinge, die namens de ;emeente ambtenaren de felicitatie over bracht. De heer J. Dane, schoonzoon van de jubilaris, bood namens de familie de bij de verleende onderscheiding beho rende draagmedaille aan. De heer M. J. Poelje sprak als voor zitter van het Gewest Zeeland van de P.v.d.A. Hij stelde de heer De Jonge tot een voorbeeld van de jongeren als werker voor een politieke partij. Namens de afd. Wemeldinge van de P.v.d.A. en het N.V.V. sprak het raads lid A. P. Schouwenaar tot de jubilaris. Men vond het in 1931 absurd dat David de Jonge zitting durfde te nemen in de raad. Hij was de man die in de crisisjaren steeds zocht naar werkver ruiming i.v.m. de werkloosheid. Spre ker gaf de jubilaris de eer die hem toekwam en was dankbaar voor de re sultaten van deze 30 jaar. Ten slotte traden drie meisjes in het wit naar voren en boden de jubilaris een mand met rode bloemen aan. De heer D. M. de Jonge dankte H.M. de Koningin voor de aan hem verleen de onderscheiding. Het was voor hem een totale verrassing om hier te staan. Voorts bracht hij dank aan de burge meester voor de organisatie en de spre kers voor hun woorden. ARNEMUIDEN. In een zeer druk bezochte kerkdienst heeft de her-vormde predikant van Arnemuiden, ds. Verwey, zondagmiddag afscheid genomen van zijn gemeente. Ds. Verwey had als tekst voor zijn prediking gekozen Handelingen 13 ver-s 25. Na de preek werden op ver zoek van de scheidende predikant geen toespraken gehouden. De enige spreker was ouderling v. d. Ketterij, die het woord voerde namens de kerkelijke ge meente. Bij het einde van de dienst zong de gemeente ds. Verwey psalm 123 vers 2 en 4 toe. De dienst werd o a bijgewoond door -burgemeester A. Hack, de consulent ds. L. Wieringa, viif ring- predikanten, Ds Verwey heeft zes jaar in Arne muiden gestaan. Hij deed op 18 septem ber 1955 zijn intrede. De predikant ver trekt nu naar Driesum in Friesland, uit welke gemeente eveneens vertegenwoor digers de afscheidskerkdienst van ds. Verwey bijwoonden. RILLAND. Kerkelijk Rilland heeft gisteren van twee predikanten tegelijk afscheid moeten nemen. In de Ncderl. Herv. Gemeente was het ds. C. den En gelse, die in de avonddienst van vijf uur afscheid nam wegens zijn vertrek naar Pernis, en enkele uren later vond in de Geref. kerk het afscheid plaats van ds. Ph. Stoffels die naar gaat. Voor beide kerkdiensten bestond gro te belangstelling. De hervormde predi kant stond vanaf 1949 in Rilland. Vooi zijn afscheidspreek had hij als tekst ge kozen Joh. 15:5. Na deze predikatie werd de scheidende dominee toegespro ken door de president kerkvoogd, de heer J. A. Boot, en door de burgemees ter, de heer J. C. W. Jobse. Verder voer-den het woord ds. Mooy uit Schore als ringpredikant, pater Gardiaan, ds. Jebbink uit Kapelle en namens de kerkelijke gemeente-ouder ling Van de Marei. De gereformeerde predikant, dj. Ph. Stoffels, die in de avonddienst -van ze ven uur afscheid nam, stond vanaf 1955 in Rilland. Ds. Stoffels -had voor zijn afscheidspredikatie «gekozen Matth. 5:13 t.m. 16, waaronder vooral de woorden „Gij zijt het zout der aarde en Gij zijt het licht der wereld" afscheidswoor den werden tot hem gericht door ouder ling J. Elenbaas, die sprak namens de kerkelijke gemeente, door ds. Van Eg- mont namens de classis Tholen en ten slotte door pater Gardiaan. Na de dienst waren de gemeenteleden in de consis torie in de gelegenheid afscneid te ne men van ds. en mevrouw Stoffels. GOES. De christelijke sociale jeugdorganisatie van het C.N.V. „Wer kende jeugd" heeft zaterdag in „De Opril" een leiderscursus gehouden, die zeer goed bezocht was. Deze bijeen komst was bestemd voor de leider en adspirant-leiders uit Zeeland. De jeugd werkleider P. Verbeek uit Aalsmeer be. handelde met de aanwezigen een groot aantal onderwerpen, zoals de vergader- techniek, methodiek, psychologie en pe dagogie. Hij schonk speciale aandacht aan de instructie van het spel, en het brengen van sociale onderwerpen. Deze „materie" werd op de vergadering te vens m praktijk gebracht. Ten slotte werd een aantal dia's vertoond over de werkwijze van de clubs. „Werkende Jeugd" begint in Zeeland steeds meer vaste grond onder de voeten te krijgen LarenDe belangstelling voor dit werk groeit' enkele nieuwe clubs konden in de laat ste maanden worden opgericht. In Wis- senkerke werd onlangs een Werkende Jeugdclub opgericht; veertien leden ga ven zich op. Op zaterdag 21 oktober zal de volgen de bijeenkomst worden gehouden. GOES. De Goese Aquariumvereni ging „Trichogaster" vergaderde een de zer dagen. De aftredende bestuursleden P. J. v Driel en H. Weertman werden beide her- „°iZeP- Wegens het bedanken van het lid A. Tellier, die teven-s bestuurslid was, werd de heer C. de Minck geko zen. Na de pauze was er onder de leden een wedstrijd, die bestond uit het raden van de namen van vissen en planten die op kleurendias vertoond werden De ze lezing getiteld „Ik weet het bete*" Vl?l bi' de leden in de smaak. Na de behandeling van enige interne zaken werd de vergadering door de voorzitter de heer P J. van Driel ge sloten. BERGEN OP ZOOM. De Zeeuwse en West Brabantse organisten van het district Zeeland van de Nederl. Organis tenvereniging, hebben zaterdag in de consistorie van de Nederl. Herv. Kerk vergaderd. In deze vergadering werd o.m. afscheid genomen van de heer A. Bakker uit Zierikzee, die sedert 1944 secretaris van de afdeling is geweest. Na een hartelijke toespraak, werden hem enkele boekwerken en en oorkon de overhandigd. Na de pauze ging men naar de kerk, waar de organist Daan Manneke uit Yer seke enkele werken ten gehore -bracht. Hij speelde o.m. „Apparition de l'Egli- se eternelle" van de Franse componist Olivier Messian en een meditation en fuga van Daan Manneke zelf. VLISSINGEN. Ouderlingen van de Zeeuwse Gereformeerde Kerken zullen zaterdag 21 oktober a.s. een conferen tie houden in het jeugdgebouw achter de Geref. Kerk te Vlissingen. Het ligt in de bedoeling dat prof. dr. K. Dijk uit Driebergen het onderwerp ..De ouderling, de preek en de predi kant" zal inleiden. Het comité dat deze conferentie orga niseert, spreekt de hoop uit dat er be halve een groot aantal ouderlingen, ook een ruime belangstelling zal zijn van de Zeeuwse predikanten. 55' GOES. Zaterdagavond trad in het Schuttershof, voor een goed bezette zaal, het Goese kindercircus „Hoger op" voor het voetlicht. Dit optreden va» het nog slechts anderhalf jaar bestaan de circus stond vooral wat de acroba tiek betrof op behoorlijk peil. Ook de 3 gebroeders Sla-bberdewaski, drie clowns optredend als behangers, ontketenden bij de jeugdige toeschouwers de nodig# lachsalvo's. Het jeugdcircus. bestaande uit 27 meisjes en jongens, varieerend in de leeftijd van 6 tot 18 jaar werkte op vlot te wijze het 32 nummers tellende pro gramma af en de technische leiders, de heer G. Kaaisteker en J. Verboom, kun nen met genoegen op dit optreden te rugzien. Overigens heeft dit circus ook buiten de stadsgrenzen reeds bekend heid gekregen, omdat men tot nu toe reeds 16 engagementen kon afsluiten voor een optreden elders.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3