Dreigend geheim van Van der Putten moet onderzocht worden H Schuldeisers belagen winnaar niet-uitbetaalde lotto-prijs „VAARWEG ZO KORT MOGELIJK HOUDEN" Dossier in een kluis Minister Cals gaf pluimpje Onderzoek naar polio in de Bommelerwaard Voorstel tot wijziging van scheepvaartwet bij Kennedy MEER VAART ACHTER JACHT OP EX-C ENER AAL SALAN Politieverordening in Valkenburg onverbindend Soekarno luidde tegenoffensief in A.B.C.-verkenners verenigd Belgische vlieger veroordeeld Kasavoeboe vraagt Böttger terug te roepen „TESTAMENT VAN GEMAAL SPOOR" ZOU NAMEN f VAN NEDERLANDSE COLLARORATEURS BEVATTEN ONDERZOEK GEEN REPARATIE AANDUIDING RAPPORTEN ERESCHULD BARRICADE TROEF ZAKEN" Eventueel geweld bij boerendemonstraties Middenstand zorgt voor een zwembad IK HEB TOCH NOOIT GELUK" Antwerpse wethouder over Schelde-Rijn Warenhuizen in Atlanta laten negers toe Coalitie tussen C.D.U. en liberalen in het verschiet Bereid tot vechten Kantoor voor D.A.F. in Frankri jk Zaterdag 30 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 BEWIJS HOOGVERRAAD? Van onze speciale verslaggever OOGVERRAAD door enkele Nederlandse of ficieren zou de sinistere achtergrond vormen van de zaak-Van der Putten. Deze nog nim mer in liet openbaar uitgesproken beschuldi ging van de technisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten dient volledig uit de doeken te worden gedaan, voor er sprake zal kunnen zijn van een re delijke oplossing voor het conflict tussen hem en het ministerie van defensie, waarbij h" in dienst is. REEDS geruime tijd hangt als een geheimzinnig waas over de zaak-Van der Putten de bewe ring, dat enkele hooggeplaatste officieren hun macht en invloed op vitale posten van ons leger te eigen bate zouden gebruiken. In bepaalde kringen heeft de heer Van der Putten bij herhaling betoogd, dat hij daarvoor meer dan alleen maar aanwijzingen zou hebben. Hij zou in een geheime kluis bewijsstukken bewaren, waaruit de ontrouw van deze (hem bij name bekende) officieren zou kunnen blijken. Ofschoon van verscheidene zijden druk is geoefend op de heer Van der Putten deze buitengewoon ernstige zaak als kwestie nummer één op de voorgrond te plaatsen, is dit tot heden niet gebeurd. Deze kwestie schijnt in het conflict tussen hem en het minis terie dreigend op de achtergrond te worden gehouden, waardoor de zaak gehanteerd zou kunnen worden als een troefkaart in het eindspel van het hangende conflict. WIJ ACHTEN de zaak evenwel van zoveel belang, dat wij haar niet langeh 'onbesproken kunnen laten. In vergelijking hiermee immers, doen bloesjesaffaire. geluidsbandjes van telefoongesprekken en een vermoede lijke valsheid in geschrift bij de in schrijving op een legerorder van onder geschikt belang enkele jaren geleden, zo beuzelachtig aan, dat het tijd ver knoeien zou zijn, wanneer men daar mee blijft doorgaan inplaats van dit meermalen door de heer Van der Putten uitgesproken vermoeden van hoogverraad diepgaand te onderzoeken. zich in het voormalige Nederlands Oost-Indië aan collaboratie met de Japanners zouden hebben schuldig ge maakt. Enkelen van hen zouden zelfs vóór het uitbreken van de vijandelijkheden „za ken" hebben gedaan met de Japanse leger leiding. Het gevolg daarvan zou zijn geweest, dat de Japanners slechts een minimum aan strijdkrachten met vrij lichte be wapening in het veld behoefden te bren gen tegenover de Nederlandse tanks. Oorzaak daarvan was, dat bij de aan koop van materieel en onderdelen ,,met opzet" zou zijn „vergeten" pinnen voor de rupsbanden in te slaan. DE Japanners zouden het veel meer manschappen kostende antitankwa pen daardoor niet in de strijd hebben hoeven brengen. Zij zouden met succes de Nederlandse tanks met mitrailleurs hebben kunnen bestrijden. Zij gaven niets om de pantsering. Zij zouden al leen maar de rupsbanden kapot heb ben geschoten, waardoor de tanks de finitief buiten gevecht waren gesteld. Reparatie zou bij gebrek aan het be langrijkste onderdeel (pinnen voor de rupsbanden) onmogelijk zijn geweest. TVEZELFDE OFFICIEREN bekleden ■!-' thans belangrijke posities bij vi tale diensten van de Koninklijke Land- macht, aldus de heer Van der Putten, verder. Het zou juist deze groep zijn, die hem heeft willen wegwerken, om dat zij weet of vermoedt, dat de heer Van der Putten bezwarend materiaal voor deze olficieren zou bezitten. Vandaar ook, dat hij voor het amb tenarengerecht enkele malen duidde op een groepje officieven dat tegen hem ageerde, zonder evenwel de volgens hem ware oorzaak te noemen, zoals hij in bepaalde kringen wel doet. jVTAAR DE KWALIJKE activiteiten f van officieren in Indië, ook tijdens de politiële acties na de oorlog, zou door generaal Spoor een diepgaand on derzoek zijn ingesteld, aldus nog steeds de mededelingen van de heer Van der Putten. Mede door de positie die de heer Van der Putten toentertijd in In dië bekleedde, zou hij meermalen bij dat onderzoek betrokken zijn geweest. Daardoor zou hij, naar hij ons en anderen meer dan eens met stelligheid heeft verzekerd in het bezit zijn geko men van rapporten cq verslagen van geheime besprekingen. Het resultaat van het onderzoek zou de Nederlandse regering door de plotselinge dood van generaal Spoor nimmer hebben be reikt. ^EL, ZOU de heer Van der Putten met enkele anderen kort na de dood van generaal Spoor „een ereschuld aan de ge neraal" hebben willen inlossen. Generaal Spoor zou o.a. ook aan de heer Van der Put ten hebben verzocht, dat mocht er ooit iets met hem gebeuren, hij er op rekende, dat ook de heer Van der Put ten zou trachten deze gegevens te bevoegder plaatse te bezorgen. „Dat hebben wij geprobeerd", aldus de heer Van der Putten, „maar zonder succes. Wij waren in het ministerie niet welkom. Er werd geen geloof aan onze woorden gehecht en dit contact eindigde op de meest onbevredigende wijze." 1YTADERHAND zou, volgens de heer i' Van der Putten, een gentlemans- agreement tot stand zijn gekomen tus sen hem en een van de vorige ministers van defensie. Van dat moment af zou de groep officieren niets tegen hem hebben kunnen ondernemen. Nadat deze minister was afgetreden, zou niets en niemand meer een beschermende barricade hebben kunnen opwerpen tussen hem en de officieren, die hem zouden willen vernietigen. Het is volgens de heer Van der Put ten, bepaald verontrustend dat officie ren van wie hij zou weten, dat zij zich aan ernstige feiten hebben schuldig gemaakt, thans in Nederland met be trekking tot de uitrusting van ons le ger weer de belangrijkste functies zou den bekleden. Hierin zou volgens de heer Van der Putten het grote gevaar schuilen, dat het drama dat in Indië zoveel onheil heeft gesticht, zich in ons land zou kunnen herhalen. tvtieTTEMIN weigert de heer Van f' der Putten stelselmatig deze hoogsternstige zaken bij het ministerie en de defensiecommissie uit het parle ment te deponeren. Op die manier zou naar onze mening een serieus onder zoek niet uit kunnen blijven. Wat hij het „testament van generaal Spoor" noemt, zegt hij thans zorgvuldig in een geheime kluis te bewaren, ten einde deze documenten („waarvan ze wel weten dat ik ze heb") als troef te kunnen gebruiken in zijn strijd met het ministerie. 11 DE FEITEN zoals de heer Van der Putten die vermeldt, zijn de vol gende: Het gaat om een groepje Nederlandse officieren over wie in geheime rapporten zou zijn gesteld, dat zij Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De boerendemonstratie tegen het landbouwschap zou rigoureus de kon ziin ingedrukt als er geweld was gebruikt. Dat is niet gebeurd. Als het nodig is, zal ook in de toekomst tegen zulke ordeverstoringen met geweld wor den opgetreden. De minister van binnenlandse zaken, mr. e. H. Toxopeus en zijn ambtgenoot van justitie, mr. A. C. W. Beerman, delen dat mee in antwoord op vragen van de socialistische Tweede-Kamerleden H. M. Franssen en mr. F. J. Kranenburg. De 'rijkspolitie van Ermelo was te laat op de hoogte van de demonstraties om haar te kunnen voorkomen. Er zijn ech ter onmiddellijk passende maatregelen genomen, ook om het verkeer gaande te houden. Hoewel het verkeer de hele ochtend vertraging had, werd het alleen op de Zuiderzeestraatweg tegen het mid daguur een half uur stilgelegd. Advertentie Presenteer Philip Morris (P The cigarette JL. of Quality and Prestige Van onze correspondent ZEIST. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, heeft gisteren een chèque van 2500 gulden gekregen als bijdrage in de bouwkosten van een overdekt zwembad. Het geld was bijeengebracht door relaties van Gebr. Coster N.V. in Rot terdam. De N.V. opende gisteren in Zeist een filiaal voor heren- en jongenskle- ding. Op de uitnodigingen voor de receptie ter gelegenheid van de opening had de leiding van het bedrijf gevraagd in plaats van tastbare bewijzen van belangstelling geld op de girorekening van de N.V. te storten met de vermelding: „Ten bate van de actie Zeister middenstand voor overdekt zwembad". Advertentie le Parfum PARFUM EAU DE COLOGNE PARIJS (Reuter) De Gaulle heeft de Franse minister voor Algerie, Louis Joxe, naar Algiers gestuurd om eer. beetje vaart te zetten achter de jacht op de ex-generaal Salan en zijn medesamenzweerders. ..Zorg dat politie Salan in handen krijgt dood ot levend", zo droeg de president minister Joxe op De jacht op Salan is nu al vijf maan den aan de gang. Er zullen nog meer politiemensen uit Frankrijk naar Alge rie worden gestuurd om te helpen. Minister Joxe is gisteren in Algiers aangekomen. Salan wordt dan hier, dan daar ge zien Volgens de laatste berichten zou hii zich schuil houden in de Spaanse stad Melilla in Marokko. Hij is daar maandagavond gesignaleerd. 11 Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM De kok A. Aartsen uit Bergen op Zoom leidde een betrekkelijk zorgeloos leven. Hij had geen schulden en hij had een spaarcentje achter de hand. Op 17 juni kwam er een ommekeer: hij won vijfduizend gulden in de Caritas Lotto. Sindsdien heeft Se kok slapeloze nachten, is zijn vi-ouw nerveus geworden en afgevallen en sindsdien zijn er schulden en ongeduldige schuldeisers. Op 17 juni was er feest in zijn huis, Caritas de prijzen zal betalen, wat er vrienden en kennissen deden mee en ook gebeure. in een oogwenk wist half Bergen op De heer Aartsen had nog nooit aan prijs- Zoom: Aartsen heeft een boel geld ge- vragen of loterijen meegedaan. Vrien- wonnen. Zakenlui praatten mevrouw den hadden hem er deze keer met Aartsen een wasmachine aan en een moeite toe overgehaald, televisietoestel. De kok zelf kocht Hij had ten slotte toegegeven en ge- een auto. zegd: „Ik heb tóch nooit geluk." Geld op Het geld was op vóór dat de prijs was uitbetaald. De heer M. G. Hermes, voorzitter-direc teur van de Vrije Caritas Lotto, schreef een paar dagen later: „De prijs wordt op 11 juli betaald." Op de aankopen moest een eerste bedrag worden betaald. De bedrijfsleider van de heer Aartsen leende hem daar vijf tienhonderd gulden voor. Op 11 juli werd de prijs evenwel niet uitgekeerd. De wasmachine werd teruggehaald. De bedrijfsleider wilde de vijftienhonderd gulden terug hebben. Hij had het be drag bestemd voor een vakantiereisje. Maar de kok had geen geld meer en de teis ging niet door. Van onze economische redactie MAASTRICHT. „Een minder goede overeenkomst voor het Schel— de-RijnvraagstUk lijkt beter dan in het geheel geen akkoord", aldus de heer L. Delwaide, Antwerpens wet houder voor havenzaken, in een brief die hij aan het derde regionale Beneluxcongres te Maastricht heeft gezonden. De heer Delwaide zegt daarin dat het traditionele Rotterdamse stand punt dat de vaart van Antwerpen naar het Hollands Diep door de tussenwate ren moet verlopen, de publieke opinie in Nederland ten zeerste beïnvloedt. Hij merkt daarbij op dat de vaarweg door de tussenwateren dan in elk ge val zo kort mogelijk zal moeten zijn In beslag Intussen waren de ingezonden formulie ren, de inleggelden en de prijzenpot van 75.000 gulden van de lotto door de justitie in beslag genomen. De prijs winnaars kregen een briefje van de heer Hermes: „Door de maatregelen van overheidswege is de uitbetaling van prijzen op het ogenblik niet wel mogelijk geworden." Hij beloofde dat Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Cals heelt de ambtenaren, die betrokken zijn bij de toekenning van studietoelagen, een pluimpje gegeven Deze mensen moeten juist in de zomermaanden veel over werk doen en hun vakanties altijd in andere maanden nemen. De bewindsman brengt dit ter sprake in zijn antwoord aan het Tweede Ka merlid A. R. Vermeer (soc.), die had gevraagd, of de procedure voor toe kenning van studietoelagen niet moest worden versneld. Niet nodig, vindt minister Cals. Als alle aanvragers op tijd alle gegevens insturen, kunnen zij voor 1 september uitsluitsel hebben. Voor het studiejaar 1961/62 bedroeg het aantal te behandelen aanvragen voor studietoelagen 40.301. Over 18.157 aanvragen was op 1 september nog geen beslissing genomen, omdat 15.878 aanvragers nog niet alle gegevens hadden ingestuurd en de rest er pas op het nippertje mee was gekomen. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT De kantonrechter te Maastricht, mr. L. Bronsgeest, heeft gisteren een bepaling in de Valken- burgse politieverordening onverbin dend verklaard. Volgens die bepaling moeten pen sions en hotels een speciale vergun, ning hebben voor het verstrekken van nachtlogies. Een hotel voor sociaal-toerisme had het afgelopen seizoen een bekeuring gekregen, omdat het de vergunning niet had. De kantonrechter vond, dat de ge meente met de vergunning voor nachtlogies haar boekje te buiten ging. „Een gemeentebestuur kan volgens de gemeentewet verordeningen uitvaar digen, die de gemeentelijke huishou ding of de onenbare orde betreffen," zo zei hij. „De logiesvergunning is daarmee niet in overeenstemming." De kantonrechter ontsloeg de exploi- tante van het hotel van rechtsvervol ging. Valkenburg is de enige gemeente in Nederland waar de vergunning bestaat. Mevrouw Gaillart, exploitante van het Oranjehotel, had hét gemeentebestuur in februari om de vergunning ge vraagd. Het gebouw was voordien niet als hotel gebruikt. Geen ontruiming Toen het hotel met Pinksteren in ge bruik werd genomen, was de vergun ning nog niet gekomen. Pas op 2 augustus kreeg mevrouw Gaillart bericht, dat zij de verguning niet zou krijgen. De burgemeester had gebruik gemaakt van zijn recht krachtens de politieverordening om het ver zoek niet in te willigen. Hij kan dat doen als de aanvrager of iemand, die in het pand in kwestie woont, „van bekend slecht levensgedrag" is. Het hotel bleef evenwel geopend. De directrice kreeg een bekeuring en B. en W. sommeerden haar op 21 augustus op te houden met het verstrekken van nachtlogies tegen betaling. Als dat niet gebeurde, zouden maatregelen worden genomen. Hoewel het hotel toch open bleef, is niet tot ontruiming overgegaan. DJAKARTA (AP) President Soe karno heeft gisteren met zijn kernka binet twee uur lang de kwestie Nieuw- Guinea besproken. De bevelhebbers van leger, marine en luchtmacht wa ren daarbij aanwezig. Zo men weet vertrekt minister Subandrio maan dag naar New York om het Indonesi sche tegenoffensief tegen het Neder landse plan tot internationalisatie van de kwestie Nieuw-Guinea te leiden. „Hoge functionarissen" hebben in tussen tegenover het Amerikaanse persbureau Associated Press verklaard dat de kwestie indien geen regeling wordt gevonden zou kunnen leiden tot een situatie, waarin er voor Indo nesië geen andere keus blijft dan mi litair ingrijpen. De strijdkrachten hebben in alle rangen schoon genoeg van het gepraat, zeiden zij. Soekarno en Subandrio, zo meen den zij, zouden graag alle vreedza me middelen willen uitputten om tot een regeling te komen. In het uiterste geval zouden ook zij vastbesloten zijn hun toevlucht te ne men tot een „onvermijdelijke koers". DEN HAAG Het wetsontwerp tot vestiging van een derde technische hoge school in Enschede is door de Eerste Kamer gunstig ontvangen. Uit het voorlopig verslag blijkt, dat de meeste senatoren zich met Enschede als de plaats van vestiging kunnen ver enigen. Van onze correspondent ZALTBOMMEL. De geneeskun dige hoofdinspectie voor de volksge zondheid is in de Bommelerwaard be gonnen met een onderzoek naar en kele gevallen van kinderverlamming. Een jongetje van acht jaar uit Neder- hemert is aan de ziekte overleden. In Nederhemert zijn drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd, in Zui- lichem één en in Nieuwaal één. Van vier kinderen, bij wie ook symptomen van de ziekte zijn gevonden, staat nog niet vast of zij inderdaad zijn besmet. Bezwaren De burgemeesters van de betrokken gemeenten is gisteren gevraagd er bij de bevolking op aan te dringen volgende week gebruik te maken van de gelegen heid tot vaccinatie. In verhouding tot dorpen in de om trek zijn in de plaatsen in de Bommeler waard slechts weinig kinderen tegen polio ingeënt. Van de kinderen die zijn besmet is geen enkele gevaccineerd. De bezwaren tegen inenting berusten in de meeste gevallen op principiële gronden. De inwoners van de dorpen zijn vrijwel allen tegen preventieve genees kunde. Ontslag Enige jaren geleden moest het hoofd van een school in Nederhemert ontslag "nemen omdat hij weigerde zich te laten doorlichten. In. de gemeente Waardenburg leden enige tijd geleden vijf kinderen aan polio. Ook in die gemeente waren heel weinig kinderen ingeënt. Van de 250 mensen die toen waren aangeschreven, kwamen er vijftig een prik halen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een door de dienst Bescherming Bevolking voor deelnemers aan de bedrijfszelfbescherming gegeven A.B.C.-cursus heeft te Rotterdam ge leid tot het vormen van een „Stichting A.B.C.-diensten B.Z.B.". Aan deze eerste A.B.C.-cursus werd door 27 B.Z.B.'ers deelgenomen en aan alle cursisten kon daarna het diploma voor A.B.C.-verkenning worden uitge reikt. In de bedrijven vormen zij de specialisten voor de bestrijding van ge varen die het gevolg kunnen zijn van een atomische, biologische of chemische oorlogsvoering. (A.B.C.). De door de cursisten gevoelde behoef te om de verworven kennis te verdie pen leidde tot het in het leven roepen van bovengenoemde stichting, waaraan de directies van verscheidene Rotter damse bedrijven financiële steun heb ben toegezegd. Behalve het organiseren van oefenin gen. lezingen en excursies beoogt de stichting alle belangstellende bedrijven behulpzaam te zijn met voorlichting en aanschaffing van de nodige apparatuur. Doordat vele van de deelnemende Rotterdamse bedrijven ook elders ves tigingen hebben, ligt het voor de hand dat het arbeidsveld van de stichting niet .tot Rotterdam beperkt zal blijven. WASHINGTON (Reuter). In de eethoekjes van de warenhuizen in Atlantia (Georgia) werden gisteren voor de eerste maal negers toegelaten. De integratie is zonder incidenten verlopen. Een plaatselijke negerleider bevestig de dat ongeveer driehonderd negers werden bediend op plaatsen, waar zij eerst niet mochten komen. Op het vliegdckschip Karei Doorman zullen 11 oktober op de Noordzee oefe- ningen worden gehouden. Enkele leden van de ministerraad zullen de oefenin gen bijwonen. AMSTERDAM (ANP) Het ont werp van de Amerikaanse senaat voor een wijziging van de Scheep vaartwet van 1916 is deze week aan president Kennedy ter tekening voorgelegd. Jhr. H. van Lennep, directeur van de K.N.S.M., heeft dit gisteren meegedeeld tijdens de proefvaart van de nieuwste aan winst van de K.N.S.M., de Pala medes. „Ware het oorspronkelijke ont werp, de zgn. Bonner Bill, zoals het huis van afgevaardigden dit aan de senaat voorlegde, tot wet geworden, dan zou daarmee de regelmatige lijn- vaart de nekslag zijn toegebracht", aldus jhr. Van Lennep. Niet alleen zou dit volgens hem van desastreuze in vloed zijn geweest op de vaart naar en van Noord-Amerika, maar boven dien zou het abstracte dogmatisme, dat aan het ontwerp ten grondslag lag, wereldomvattende repercussies voor de internationale lijnvaart met zich hebben meegebracht. Jhr. Van Lennep achtte het te dan ken aan de energieke protesten van vele scheepvaartnaties en lijnrederij- en dat vele scherpe kanten van de ze wet zijn verdwenen. Hoofdzaak is volgens de directeur, dat het „confe rence-systeem" thans door de wet wordt erkend, maar een zeer beden kelijke zijde van de nieuwe wetgeving is. dat ook het gewijzigde ontwerp nog vele elementen bezit die de Amerikaan se overheid machtigen tot unilateraal ingrijpen in internationale zaken. Grote schade „Veel zal afhangen van de wijze waarop de Federal Maritime Commis sion de wet zal menen' te moeten in terpreteren. Hanteert zij deze naar de letter, dan kunnen bureaucratische op vattingen de conference-lijnen in het gevecht om hun bestaan tegen oppor tunistische outsiders grote schade be rokkenen. Wordt de wet echter uitge legd naar de geest en beperkt het uit voerend orgaan zich tot redelijke en niet-dogmatische interpretaties, dan mag met voorzichtig optimisme wor den verondersteld dat de Amerikaanse volksvertegenwoordiging blijk heeft ge geven van zin voor realiteit", aldus jhr. Van Lennep. en zo weinig mogelijk sluizen zal moe ten tellen. De Antwerpse wethouder pleit ver volgens voor het graven van een Kanaal van Antwerpen naar de Ooster- schelde, de aanpassing van de Een dracht en het openbreken van de ver binding tussen St. Philipsland en het vasteland. „Wij vragen ons af" aldus de heer Delwaide, „of de aan de gang zijnde onderhandelingen tussen België en Nederland niet kunnen worden geac tiveerd op basis van dit zeer concrete voorstel". Drie redenen Tevoren had de Antwerpse schepen drie redenen genoemd waarom de be staande toestand niet langer houd baar zou zijn: 1. De Westersehelde zou overbelast zijn met een steeds groter wordend aantal zeeschepen (in 1960 35.000) en een eveneens toenemend aantal bin nenschepen (80.000). 2. De vaart door het kanaal van Zuid-Beveland zou steeds moeilijker worden. 3. Deze vaarweg zou niet geschikt zijn voor de duwvaart. Hij noemt het door de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Ant werpen gesloten akkoord een overeen komst, waarbij toet Rotterdamse be drijfsleven voor de eerste maal heeft erkend dat de aanspraken van Ant werpen op een nieuwe verbinding met de Rijn gegrond zijn. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De Maastrichtse kantonrechter heeft de Belgische pi loot D. J. J. uit Tienen voor twee in de lucht 'begane overtredingen tot afzon derlijke boetes van veertig en twintig gulden veroordeeld. Tijdens een reklamevlucht boven Maastricht op 12. februari zou de van een Belgisch vliegveld opgestegen J. te laag hebben gevlogen. Bovendien had de luchtvaartinspectie van de rijks luchtvaartdienst voor zijn reklame- sleep geen vergunning gegeven. De raadsman van verdachte, jhr. mr. L. Sasse van IJsselt, had enkele weken geleden bij de behandeling van deze zaak gezegd, dat buitenlandse vliegers op grond van internationale voorschrif ten niet onderworpen kunnen zijn aan een Nederlands vergunningenstelsel. Hij kondigde toen aan, deze zaak tot in hoogste instantie te zullen uitvechten. BONN. De christen-democraten zullen maandag met de liberalen een eerste bespreking hebben over de eventuele vorming van een coalitie. De uitnodiging hiervoor is gisteren door de CDU gezonden aan Mende, de voorzitter van de vrije democra tische partij (de liberalen). In de liberale partij heerst echter nog steeds sterke oppositie tegen Adenauer en in de onderhandelingen zullen de liberalen er waarschijnlijk ook naar streven dat Adenauer de toezegging doet binnen afzienbare tijd af te treden. Iets, wat Adenauer zelf ook al had toegezegd. Een coalitie tussen christen-demo craten en liberalen zou een royale meerderheid in de bondsdag hebben, nl. 307 tegen 190 zetels van de soci aal-democraten. Zelfs al zouden niet alle liberalen hun stem geven voor het bondskanselierschap van Adenau er dan nog zou hij de meerderheid behalen. Onder druk van de dreiging dat de christen-democraten zouden kunnen samengaan met de sociaal-democra ten en onder druk van hun geldschie ters, hebben de liberalen hun stand punt nu prijsgegeven om onder geen omstandigheid deel uit te maken van een regering-Adenauer. Senator Humphrey over Berlijn ROME (Reuter) De Amerikaanse senator Humphrey sprak gisteren op een persconferentie als zijn persoonlijke op vatting uit dat de Oder-Neisse-grens (de oostelijke grens van Duitsland) een onderwerp van bespreking zou kunnen worden tussen Oost en West. Volgens Humphrey ging de Amerikaan se openbare mening steeds meer naar er kenning van een blijvende Oostgrens van Duitsland overhellen. Hij was ervan overtuigd dat de Amerikaanse regerings leiders in dezelfde geest dachten. Over de vrijheid van West-Berlijn en de vrije toegang tot de stad kon echter volgens de Amerikaanse senator niet on derhandeld worden. De Amerikaanse re gering is bereid voor de vrijheid van de West-Berlijners te vechten, aldus Humphrey. LEOPOLDSTAD (Reuter) De cen trale Congolese regering in Leopoldstad heeft gisteren geweigex'd om diploma tieke betrekkingen aan te knopen met communistisch Oost-Duitsland en ge lijk verzocht om de Oostduitse afge vaardigde, Böttger, terug te roepen. President Kasavoeboe wilde gisteren wel de Zuidslavische zaakgelastigde ontvangen om zijn geloofsbrieven in ontvangst te nemen. Eerder was deze Zuidslavische vertegenwordiger in Stan- leystad geaccrediteerd geweest. Volgens minister Ileo zou premie^ Addoela niet bereid zijn om president Tsjombe ergens anders te ontmoeten voor een bespreking dan in Leopold stad, juist de enige plaats waar Tsjom be niet heen wil. EINDHOVEN D.A.F. gaat een eigen verkoopkantoor vestigen in de buurt van Parijs, in Blanc Mesnil. De gebroeders Van Doorne doen dat omdat zij menen dat de verkoopmoge lijkheden voor hun produkten in Frank rijk door de verdere realisering van de E.E.G. steeds beter worden en omdat zi.i vinden dat hun belangen in Frank rijk het beste vanuit een eigen vesti ging kunnen worden behartigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7