Wijze van bemaling Polder Walcheren op de helling mislij JEZUS EN MARIA Ds. Dresselhuis, kenner van de Zeeuwse historie Dijkgeschot onveranderd voor achtste keervastgesteld Zaterdag 30 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 ..WIJ ZIJN IN EEN DWANGPOSITIE GEKOMEN!" Grote spuikom bij Ritthem Voor de keus Aangehouden Bunkeropruiming Aanwinsten Axelse bibliotheek Examen Christelijke kweekschool Zeeland Een eeuw geleden gestorven door ds. W. C. van Hattem te Temeuzen Eerste klap was een daalder waard De heer Van Bennekom secretaris A.R.-fractie Ned. Hervormde Classis Zierikzee vergaderde Fruit getroffen door hagel MIDDELBURG. Een moeilijke kwestie. Zo noemde de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, gistermorgen het vraagstuk betreffende de toekomstige afwatering van de Polder. „Wij kunnen niet naar het noorden, doordat wij de sluis te Veere tengevolge van de afsluiting van het Veerse Gat zijn kwijtgeraakt, en moeten dus uitzien naar lozingsmogelijkheden in het zuiden van Walcheren. Die zijn er wel, maar de afwatering van de Polder wordt bij een uitsluitende lozing naar het zuiden kwetsbaarder". De ingenieur van de Polder, ir. H. Visser, verklaarde dat door het Drie-Eilandenplan de gehele wijze van bemaling van de Polder Walcheren op de helling is komen te staan. De Polder zou nog wel even de tijd hebben gehad om dit alles te over denken ware het niet dat er nu onmid dellijk spoed achter de hele zaak moet worden gezet, omdat zoals de voorzitter het uitdrukte ,,de gemeente Middel burg ons het mes op de keel geziet heeft. Wij zijn in een dwangpositie ge komen!" Jhr. Rutgers deelde mee dat voor het gemaal Boreel een omschakeling van stroomspanning zal moeten plaatsvin den van 3000 naar 10000 Volt. Op 1 januari 1962 zou dit gebeurd moeten zijn. ,,Het nare is echter", aldus de Polder voorzitter, ,,dat wij voor de kos ten zijnde ongeveer 25000 gulden moeten opdraaien. U begrijpt dat wij hiervan geschrokken zijn." Er heeft reeds overleg met de ge meente plaatsgevonden, maar het re sultaat daarvan is dat de Polder ei genlijk voor de keus staat óf het door de gemeente voorgestelde te accepte ren óf te zeggen: „Wij doen het niet". In het laatste geval zou de Polder wil len overgaan tot dieselbemaling, wat echter een investering zal vergen van 125000 gulden. Ofschoon de Polder hui verig is afhankelijk te zijn van één bron heeft dieselbemaling toch het voordeel dat tijdens de zgn. speruren kan worden doorgemalen en dat de ca paciteit van pompen groter zal zijn dan nu het geval is. De voorzitter van de Polder Walche ren merkte op dat het dagelijks be stuur reeds zijn gedachten heeft laten gaan over een opschuiving van de be. maling van het noorden naar het zui den. Gedacht wordt aan de mogelijk heid bij Ritthem een grote spuikom te maken, waardoor de Vlissingse spui kom zou kunnen komen te vervallen (dit naar aanleiding van een vraag van commissaris E. T. Oosterhuis uit Vlissingen). Jhr. Rutgers betreurde het dat de gemeente Middelburg niet één of twee jaar later met het „stroom- plan" was gekomen. ,,Wij hadden na melijk een beslissing over deze hele op schuivingsaangelegenheid liever nog e- ven willen uitstellen". Ook met de gemeente Vlissingen zal uiteraard over leg gepleegd moeten worden. De Poldercommissarissen vonden het bijzonder moeilijk nog in deze verga- dering een besluit te moeten nemen. De voorzitter erkende dit volmondig. Daarom stelde hij voor een beslissing uit te stellen tot een volgende vergade ring die vermoedelijk in november ge houden zal worden. De commissarissen gingen hiermee akkoord. De rekening 1960 werd vastgesteld. Zij sluit met een goed slot van 13.622.68. Eveneens vastgesteld werd het dijkge schot voor 1962. Dit blijft onveran derd op zestig gulden per ha. voor de omgebouwde eigendommen en op tien gulden per honderd gulden belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendom men. Voor de achtste achtereenvolgen de keer kon het dijkgeschot gehand haafd worden. De voorzitter deelde ech ter mee dat indien de kostenstijgende tendens van de laatste jaren aanhoudt en geen andere inkomsten daar tegen over komen te staan, eerlang niet aan een verhoging van het dijkgeschot zal zijn te ontkomen. De algemene vergadering verleende voorts een krediet van een ton voor bunkeropruiming in het waterwinge bied Oranjezon. In de rondvraag deel de de voorzitter mee dat op 1 novem ber een reglementswijziging van de Polder Walcheren ingaat, inhoudende een leeftijdgrens van 70 jaar voor com missarissen. Jhr. Rutgers sprak dan ook van ,,een vergadering met een his torisch karakter". Bij de aanvang van de vergadering nam de algemene vergadering een minuut stilte in acht voor de aan de Polder ontvallen bestuursleden. Drie dagen na de vorige vergadering over leed de heer S. A. Versluys, in leven commissaris van de Polder, wie de voorzitter een markante persoonlijkheid noemde met een zeer uitgesproken me ning en met wie het een genoegen was de degens te kruisen. Ook bracht hij in herinnering de dood van drie oud commissarissen, te weten de heren Volkers (commissaris van 1919 tot 1949), Visser (19311954) en Minderhoud f1927—1959) Gymnastiekdemonstraties in Serooskerke geslaagd SEROOSKERKE. Dank zij het mooie weer is de gymnastiekdemonstra- tie, gehouden om de winkelweek luister bij' te zetten, gisteravond een succes geworden. De demonstratie werd gege ven in de Burgemeester Dregmanstraat en stond onder leiding van de heer J. de Keyzer. De heer F. de Steur dankte de gymnasten van de sportvereniging Serooskerke voor hun optreden. AXEL. De Bibliotheek en Leeszaal heeft zich voorbereid op het naderend leesseizoen. Na het vertrek van mej. I Francke is mej. D. W. de Bruijne uit Middelburg benoemd als eerste as- sistente met volledige dagtaak, terwijl mej. C de Hullu als hulp-assistente is gebleven. Botsing in Wolf aartsdijk WOLFAARTSDIJK. Op de Kaaidijk vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto s bestuurd door H. H. b. te Den Haag en M. Z. te Goes. S„ die met te grote snelheid reed, kon op de ter plaatse smalle weg, de tegemoet komende auto van Z. niet voldoende ontwijken en een botsing was het ge volg. Een der chauffeurs verd licht aan het hoofd gewond, terwijl beide auto's materiële schade opliepen. MIDDELBURG. Aan bovengenoem de Kweekschool slaagden heden voor de akte volledig bevoegd onderwijzeres de dames: E. C. de Kam te Geleen, C M Karman te Colijnsplaat, B. van Oost te Wilheiminadorp en M. K. van Soelen te Bergen op Zoom; en voor de akte volledig bevoegd onderwijzer de heren- C J. B. Boender te Middelburg, K p de Bree te Breskens, P. Diele- m'an 'te Axel, P. van Elven te Wissen- kerke Wt Hack te Zierikzee, C. Jonk heer te Middelburg, D. Kloosterman te Wolfaartsdijk, J. de Kok te Lewedorp, A M Leenhouts te Oostburg, C. J. Markusse te Kapelle, J. Noot te Vlis singen, P. J- Punt te Aardenburg, J. M Verburg te Goes, M. G. Verhelst te Zaamslag en J Willeboordse te Mid delburg. Vijf candidaten moeten in ja nuari a s een herexamen afleggen. Geen enkele candidaat behoefde te wor den afgewezen. Mosselzaad vissen den gevist (op een nader te bepalen plaats® naar mosselzaad en halfwas mosselen. Ruim honderd jaar geleden, op 23 augustus 1861, stierf de emeri tus-predikant van Wolphaartsdijk, ds. Dresselhuis, bijna 72 jaar oud. Op twee jaar na had hij 'deze ge meente veertig jaar gediend. Zijn volledige naam was eigenlijk Jo hannes ab Utrecht Dresselhuis. Dat zit zo. Zijn vader heette Harm Dresselhuis, zijn moeder Cathari- na ab Utrecht (ab van)De zoon nam een dubbele naam aan, zoals wel meer gebeurde, zowel die van zijn vader als zijn moeder. Hoewel geen oorspronkelijke Zeeuw, heeft hij toch het grootste deel van zijn leven in Zeeland doorgebracht. Weinigen zijn er die zo de geschiedenis van Zeeland hebben bestudeerd als deze predi kant. Verscheidene boeken heeft hij over onze provincie geschre ven. In Kampen werd hij geboren, maar later verhuisde zijn vader naar Aarden burg. Dze begaafde man werd op la tere leeftijd predikant; toen hij 52 jaar oud was nam hij zijn eerste beroep aan naar Aardemburg, waar hij twintig jaar heeft gewerkt en ook gestorven is. Johannes kreeg toen hij nog op de lagere school te Kampen was les in wiskunde van zijn vader. Na de Latijn se school in zijn geboorteplaats en de Utrechtse hogeschool gevolgd te hebben werd hij in 1810 proponent. Hij was toen 21 jaar en kreeg in hetzelfde jaar een beroep naar Hoofdplaat. Omdat hij nog geen 25 jaar was, moest hij dispensatie aanvragen om dit beroep te kunnen aannemen. Nadat hij deze gekregen had werd hij door zijn vader bevestigd en deed er zijn intrede met Jesaja 1 vers 6-9. Hij bedankte voor beroepen naar Gapuige, Ritthem en Oudelande, maar nam in 1819 het beroep naar Wolphaarts dijk aan. Irt Wolphaartsdijk Enkele maanden voor hij hierheen vertrok, trad hij te Middelburg in het huwelijk met Anna Maria de Kanter, de dochter van de historicus Johan de Kan ter Phil. zoon. Het is maar een kort stondig huwelijksgeluk geweest. Reeds het volgend jaar stierf ze enkele dagen na de geboorte van een dochtertje, dat ruim een jaar later eveneens overleed. In 1825 hertrouwde hij (hij was toen 36 jaar oud) te Zaamslag met de 31- jarige Petronella Frangoise de Backer, dochter van een gepensioneerd luite nant-kolonel. Het volgend jaar werd hun een zoon geboren, Johannes Gerar- dus, die zich na voltooiing van zijn stu die in Goes vestigde als advocaat. Gro te verwachting had men van deze ge leerde zoon. Helaas stierf ook hij vroeg, nog maar 27 jaar oud, waardoor dit ge slacht is uitgestorven. Dit sterven heeft op ds. Dresselhuis grote indruk gemaakt. Hij is deze slag eigenlijk nooit goed te boven gekomen (het was in 1853). In 1857 kreeg hij een beroerte, waar door hij genoodzaakt was ontslag aan te vragen. Vanaf 1 januari 1858 was hij. emeritus. Hij ging in Middelburg wonen, hulpbehoevend als een kind, meestal onbewust van wat er met hem en rond hem gebeurde. De goede zorgen van zijn vrouw en zuster poog den zijn lijden te verzachten. Op 23 augustus 1861 stierf hij. Vier dagen la ter werd hij begraven te Wolphaartsdijk. Op het nieuwe kerkhof, dat men er in 1856 had aangelegd. Naast zijn zoon, die men van de oude naar de nieuwe be graafplaats had overgebracht. „Uw taak is hier volbracht, Uw levensstrijd volstreden. Uw geest die dag en nacht Van 't altijd vluchtig heden Naar meerder kennis zocht, Moog' nu in ruimer sferen, Van al wat gij hier wrocht En doel èn uitkomst eren!" Kennis Inderdaad zocht zijn geest steeds naar meer kennis op allerlei gebied. Hij had een sterk geheugen en een sterk lichaam. Nooit liet hij tijd verloren gaan en toch had hij tijd voor iedereen die aan de pastorie aanklopte. Toch was hij geen dorre kamergeleerde, maar een vriendelijke, opgeruimde en geestige man. die in het volle leven stond. Evenals in Hoofdplaat kreeg hij ook hier drie keer een beroep naar Zeeuwse plaatsen: Sas van Gent. Cadzand en Domburg. ms?r hi.i bedankte. Als prediker had hi' geen grote naam. Het doel van zijn preken was altijd de i kennis van zijn hoorders te vermeerde- waardoor hij meestal te hoofden heen sprak. geleerd ren, was en over de Ook had hij geen aangename" stem, misschien wel een gevolg van zijn doof heid,. Reeds van zijn jeugd af was hij enigszins hardhorend en met het ouder worden nam dit gebrek toe. Er wordt wel beweerd dat deze doofheid een be letsel was om hem te benoemen als pro fessor. De kennis hiervoor bezat hij be slist. Hij heeft verschillende theologische artikelen geschreven, zat in tal -van kerkelijke besturen, was vertaler en re visor van het Nieuwe Testament voor de nieuwe bijbelvertaling waarmee men bezig was. In 1852 benoemde de hoge school van Groningen hem tot Doctor honoris causa. Reeds in 1846 was hij ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw geworden. Op godsdienstig gebied had hij een eigen standpunt, verdraagzaam en wars van haat en verkettering. De leer moest zich tonen door daden. Behalve predikant was Dresselhuis ook schoolopziener, van 1835 tot 1857. Veel invloed heeft hij gehad op de on derwijzers. Hij zorgde zo goed mogelijk voor doelmatige schoolgebouwen. Ie mand heeft gezegd: ,,H-ij nam zijn be trekking van schoolopziener waar alsof hij geen andere bekleedde." Misschien wel het meest is ds. Dres selhuis bekend geworden als geschied schrijver. Toen hij nog in Hoofdplaat stond (een kleine gemeente, die hem veel vrije tijd gaf) maakte hij tochten door Zeeland om archieven na te plui zen en onderzoekingen te doen. Als ge leerde maakte hij nauwgezette studie van de bronnen, was er niet mee tevre den anderen klakkeloos na te schrijven. Met zijn schoonvader Joh. de Kanter schreef hij „De provincie Zeeland' Verder: de godsdienstleer der aloude Zeelanders, de provincie Zeeland in haar aloude gesteldheid, wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland en door Walcheren en artikelen in jaarboekjes en tijdschriften. Latere onderzoekingen hebben bewezen, dat hij wel eens mis was, zijn veronderstellingen soms te gewaagd, zijn woordafleidingen wel eens te onwaarschijnlijk. Maar voor zijn tijd was hij een der beste kenners van de historie van Zeeland. Uit zijn boeken en artikelen is voor een histo ricus nog veel waardevol materiaal te halen. Een eenvoudig gedenkteken bij de school te Wolphaartsdijk is naar het plantsoen bij de Hervormde ke-rk over gebracht. L. van Wallenburg. Het geheim van HET BEGIN van het kanaal van 1 Goes naar de Oosterschelde toont vanuit de lucht gezien een grote verscheidenheid aan objec ten. Woonarken vlak bij een gas fabriek, zeiljachten naast benzine tanks en een jachthaven met een minuscuul vuurtorentjeDe jachthaven op de voorgrond die het grootste deel van de foto in be slag neemt, biedt op dit ogenblik niet meer zo'n bedrijvige aanblik als de afgelopen zomermaanden. Ondanks het dikwijls slechte weer kan de Goese Watersportvereni ging „De Werf" op een goed sei zoen terug zien. Ruim driehonderd jachten bezochten de haven, die in geheel watersportlievend Neder land en tot ver daarbuiten bekend heid geniet om zijn voortreffelijke beschutte ligging die een bepaalde intimiteit oproept. Bovendien biedt de jachthaven accommodatie zoals wasgelegenheid en toiletten en een, clublokaal met een open haard. Op koude dagen, de afgelopen zomer maakten vele zeilers van de gele genheid gebruik om hun koude botten te warmen aan het behaag- W/TE het IRooms Katholieke genade-oord Lourdes bezoekt, zal daar in de grote rotskerk een inscriptie lezen, die aan duide lijkheid niets te wensen overlaat: „Door Maria tot Jezus". Zegt Jezus: „Niemand komt tot de Vader dan door Mij", de pro motors van de Maria-devotie laten daaraan voorafgaan: „Niemand komt tot Jezus dan door Maria. Zo krijgt Maria de plaats van middelares. Naast de Middelaar Jezus komt zo de middelares Maria, waarbij zo langzamerhand het accent steeds meer ver schoven wordt om tenslotte volkomen op Maria te komen liggen. Met dit gevolg, dat aan Maria steeds meer eigenschappen en hoedanigheden van Jezus worden toege schreven, zodat zij in feite niet in theo rie de iniddelaarsfigu'ur gaat worden, wat naar verwacht mag worden uit zal lopen op het dogma van Maria als medeverlosseres. Hoezeer Maria in de plaats van Jezus treedt werd ons nog weer eens duidelijk uit een artikel in het weekblad van het Bisdom Breda, „Onderweg", dat geschreven was ter gelegenheid van bet feest van Maria's tenhemelopneming op 15 augustus. In dit artikel waarin Maria's hemelvaart „ver klaard" werd teneinde de ergernis bij som migen hierover weg te nemen, werd door de schrijver geponeerd, dat het dogma van de hemelvaart van Maria betekent, dat er al één mens is in wie de verrijzenis volop werkelijk is geworden, nu al, namelijk Maria de Moeder van Jezus Christus. Het artikel vervolgt: „Bij de dogmaverklaring van Maria ten hemelopneming heeft de Kerk dus niet als iets heel aparts eens een keer in de hemel kunnen kijken om daar Maria te zien. Maar kijkend en luisterend naar Jezus Christus is de Kerk in 0116 Credo gaan belijden: „ik ge loof in de verrijzenis van al wat bestaat", en na nog dieper en nog langer en intenser luisteren is de Kerk ook gaan belijden: „ik geloof dat die belijdenis niet zomaar meer als iets vaags 111 de lucht hangt; maar ik geloof dat ze al volop werkelijkheid gewor den is in de Moeder van Jezus Christus, Ma- Het is dus Maria in wie de verrijzenis als eerste werkelijkheid is geworden, want: Maria gaat 011s voor, ook daar.... Als eer ste moclit 2ij in Bethlehem het Heil aan schouwen—als eerste moest zij in geloof iets proberen te begrijpen van haar eigen kind, Jezus Christus.... als eerste moest zij kijken naar het kruis en toch staande blij ven.... als eerste moest zij trouw blijven aan de beloften.... als eerste gaat zij de Kerk voor in de volle verwerkelijking van het heil: het bestaan van de verrezen mens. Maria als de eerste, de eerste mens, die in de verrijzenis deelt. Zo geredeneerd neemt Maria de plaats van haar Zoon in, de eersteling van degenen die ontslapen zijn en wordt zij in plaats van Hem het hoofd van de nieuwe mensheid. Het ligt dan ook in de lijn van het boven geciteerde, dat er in liet slot van dit artikel gesproken wordt van Maria als de nieuwe Eva, die het grote eindpunt is van 'heel het gevecht van God met Zijn mensen. Dit eindpunt mag dan Jezus Christus voortbrengen, als eerste in Zijn voetspoor leven, als eerste Hem volgen. En het artikel eindigt dan: „In haar hebben wij er al een in óns mid den, die de schone voleinding ten volle heeft ontvangen. Uitdrukkelijk in de Bijbel staan doet dit laatste niet. Maar wordt ook onder de mensen juist het schoonste en het echtste niet door de mens zelf in zijn leven ontdekt, zonder dat hij het uitdrukkelijk uit een boek kan leren? ....Het gebed „Wees gegroet, Maria, vol van genade, de Heer is met U" is een gebed van liefde tot Haar in wie onze eigen toekomst nu al vereerd, bewonderd, verwacht kan worden". En hier ?s het dan dat Maria ten volle op de plaats van liaar Zoon is komen te staan, want hier wordt in haar de volein* ding, de toekomst vereerd, bewonderd en verwacht. Hoe geheel anders klinken deze woorden, dan die van de aloude Heidelher- ger, die in vraag en antwoord 49 belijdt ten aanzien van de hemelvaart van Christus: „dat Hij in de hemel voor het aangezicht zijns Vaders onze Voorspreker is. Ten an dere dat wij ons vlees (in Hem) in de he mel tot een zeker pand hebben, dat Hij als het Hoofd, ons, zijn lidmaten, ook tot zich zal nemen. Ten derde, dat Hij ons zijn Geest tot een tegenpand zendt, door wiens kracht wij zoeken dat daarboven is, waar Christus is, zittende ter rechterhand Gods, en niet dat op de aarde is". In Jezus Christus ons vlees in den Hemel tot een zeker pand. Maar Rome leert: in Maria mogen! wij nu reeds onze eigen toe komst vereren, bewonderen en verwachten, In deze steeds verder uitgroeiende Mariolo- gie wordt helaas ook de kloof tussen Rome en Reformatie steeds groter en dieper. Want waar men belijdt dat in de mens Maria reeds alles, ook de verrijzenis, tot vervul ling is gekomen daar belijdt men de mens. Dit is de grote kloof die ons van Rome scheidt. Maria is de mens, die steeds hoger klimt om tenslotte als eerste voor te gaan in de volle verwerkelijking van het heil. Het is de mens, die de mens voorgaat en in wie de mens zijn toekomst voor zich ziet, de mens die zelf het heil verwerkelijkt. Waar Maria de plaats van Jezus inneemt, waar wij in haar ons vlees in de hemel hebben, waar zij het hoofd is van de nieuwe mensheid, daar staat het er met de mens niet zo slecht voor, daar kan de mens zelf opklimmen tot het heil. Daarom is de ach tergrond van de Mariologie de leer van de goede werken, daarom gaat liet om de ge nade of de werken, om God die in zijn er barmende genade zich neerbuigt of om de mens die in zijn streven steeds hoger klimt tot aan de verwerkelijking van het heil. lijke vuur. De gasten waren voor namelijk van Belgische en Britse nationaliteit. Heel wat Belgen zijn ook lid van de Goese Watersport vereniging, hoewel hun jachten 's winters in de regel Antwerpen als thuishaven hebben. De jacht-5 haven zal overigens geen verlaten indruk maken want naast de zes tig jachten van de leden, komen er in het winterseizoen ook niet-le- den wegens de beschutte ligging hun vaartuigen meren. Behalve de ingewijden weten weinigen dat het' vuurtorentje bij de monding van de haven een geheim bezit. In dit sieraad van de jachthaven, dat 's avonds echte lichtbundels uit zenden kan, is namelijk een toilet verborgen.... (Luchtfoto Slagboom Central Aviation) HALSTEREN. Burgemeester H. A. S. Stemerding van Oost en West Souburg, heeft donderdagmiddag in zijn kwaliteit ais voorzitter van de vereni ging tot Christelijke verzorging van geestcs- en zenuwzieken op het terrein van het neurosen-sanatorium „De Vier sprong" te Halsteren een nieuwe Mid- get-goifbaan geopend. De burgemeester werd uitgenodigd de eerste slag te doen, en in de meest letterlijke zin van het woord bleek de ze eerste klap een daalder waard te zijn Een van de damesgasten bood de heer Stemerding n.l. een Zeeuwse daal der uit het jaar 1591 aan. De heer A. J. van Leeuwen, die na mens de gasten het woord voerde, wees nog even op de Latijnse inscriptie op de munt, die luidde: „Waakt, terwijl ge op God vertrouwt". In zijn dankwoord wees burgemeester Stemerding er op dat deze spreuk juist voor allen die op de „Viersprong" zijn van grote betekenis kan zijn. Als voor zitter van het bestuur droeg hij dairna de midget-golfbaan over aan de com missie voor sport en ontspanning. MIDDELBURG. De heer J. A. van Bennekom uit Middelburg zal voortaan optreden als secretaris van de A.R.- fractie in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Van Bennekom volgt de heer Van Eysden op, die jarenlang het fractie-secretariaat heeft verzorgd. Voorzitter van de fractie is dr. J. A. H. J. S. Bruins Siot ea vice-voorzitter mr. A. B. Roosjen. ZIERIKZEE. De elassicale verga dering van de N.H. Kerk kwam bijeen in de vernieuwde zaal van het Her vormd Verenigingsgebouw. Gekozen werden als leden van de elassicale zen dingscommissie ds. J. Van der Sar te Bruinisse en de heer M. L. de Feiter te Renesse. Ook werd de commissie tot voorbereiding van een kerkdag op Schouwen-Düiveland samengesteld. Het verdere deel van de morgenver gadering werd grotendeels gevuld met het aanhoren en bespreken van versla gen, zoals dat van de afgevaardigde naar de generale synode en dat van een der afgevaardigden naar de provin ciale kerkvergadering. Het verslag na mens de Herv. stichting voor Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland was bemoedi gend wat het maatschappelijk werk be treft, maar minder rooskleurig ten op zichte van de gezinsverzorging. Er is een groot tekort aan gezinsverzorgsters. Meer meisjes van het eiland zouden be reid moeten zijn dit werk te aoen. Een voorstel afgevaardigden van de Geref. Kerken uit te nodigen tot het bij wonen van een deel van de elassicale vergadering en een verdergaand voor stel in deze richting konden geen meer derheid halen. In de namiddag-vergadering hield prof. dr. Th. L. Haitjema een uitvoerig referaat over de Nederlandse Geloofs belijdenis. Dit in verband met het feit. dat dit belijdenisgeschrift in november vierhonderd jaar bestaat. Prof. Haitje ma behandelde eerst de oorsprongsge schiedenis van de Geloofsbelijdenis, daarna de structuur ervan, om tenslot te te spreken over de Geloofsbelijdenis en het actuele belijden. GOES. Zware hagelval tijdens een onweersbui heeft donderdagavond plaatselijk op Zuid-Beveland flinke scha de veroorzaakt aan de nog aan de bo men hangende appels. Het schadebeeld loopt van plaats tot plaats sterk uiteen. Vooral in de omgeving van Borssele, Kloetinge, Kattendijke en Wemelding hebben de appels schade opgelopen. In de omgeving van Kapelle is ook wel wat hagel gevallen maar toch is dat hier van weinig of geen betekenis. We zagen echter vruchten afkomstig van een fruitbedrijf op Kattendijke waar de stukken waren uitgeslagen door de ha gelstenen terwijl elders de vruchten vol kleine butsen zitten. Uiteraard is het moeilijk om de omvang van de schade vast te stellen. Zeker is echter dat de kwaliteit van het fruit op heel wat bedrijven belangrijk minder is ge worden dan ze oorspronkelijk was. Op nieuw is gebleken dat het risico van ha gel beslist niet verwaar'oosd mag wor den. To.tdat de appels zijn geplukt blijft dit bestaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5