Raad Vlissingen maakte een positief begin met sanering BRUINISSER ZES UUR IN LEVENSGEVAAR QverkhliM Zeventig schilderijen voor landbouwcentrum te Goes „Tweede TV-programma zit er dik in" FILMS Koninklijk zilver voor scheidende gemeente-ontvanger Wolfaartsdijk Bromprobleem opnieuiv ter tafel gebracht Zaterdag 30 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeetiwsch Dagblad Ontevreden f Vestiging van warenhuis in binnenstad SCHAAP Onder de hamer door ZEBRA RAT P.v.d.A.-GEBAKJE Zang en muziek in Hansweert Hen gelwedstrijd in de Westerschelde Korpschef politie Terneuzen benoemd Biggekerkse raad keurt houding grondeigenaar af „Zeeland Tours" rijdt naar opera en toneel Directeur van de NCRV Met gebroken been onderaan dijk terwijl vloed kwam opzetten Door vissers gered BERAAD WERELDOMROEP KIJKGELD Wedstrijden voor brandweercorpsen Onderscheiding voor A. de Poorter Het wereldonweer en de dwaasheid der volkeren WINKELWEEK IN NISSE Hoogste top van be j aardentehuis in Kortgene A.R.-T weede-Kamerf ractie Protestants-Christelijk TJET KOMT de laatste tijd meer malen voor dat mensen, die in hun beroep met geld van anderen moeten omgaan, op een gegeven mo ment worden ontmaskerd als dieven. Jarenlang was iemand kassier in een bedrijf. Het kasboek was steeds tot in de puntjes verzorgd en een tekort van enige betekenis kwam nooit voor. De man van nauwgezette plichtsbetrach ting ging dan ook een groot vertrou wen van zijn superieuren genieten. Soms was de controle op kas en be scheiden niet meer dan een formali teit. Op zekere dag werd de kassier plot seling ziek en toen bleek weldra dat de man reeds tal van jaren op ver schrikkelijke wijze knoeide en geld uit de kas stal. In de kranten verschenen berichten met grote koppen: Kassier verduisterde 140.000 gulden. Het is ook voorgekomen dat bij bankinstellingen door personeel zo danig met de papieren van geldbeleg gers is gegoocheld, dat op uiterst geraffineerde wijze tienduizenden gul dens konden verdwijnen. Met een gefingeerde handtekening kan men een betalingsbewijs het cachet van deugdelijkheid geven. Na verloop van tfjd worden dergelijke gevallen van oplichting en verduistering dan door de rechtbank in het openbaar be handeld. En dan blijkt dikwijls dat mensen, die in hun omgeving zeer gunstig be kend stonden en vooraanstaande posi ties bekleedden in kerk, staat en maatschappij in feite al tal van jaren een dubbel leven hebben geleid. Meer malen is bovendien reeds gebleken dat deze verdachten het feit van hun arrestatie als een bevrijding hebben gevoeld. Enkele tientallen jaren geleden werd diefstal en oplichting voor een deel bedreven door mensen, die in armoede verkeAden. Maar bestaat er tegenwoordig nog wel in ernstige mate armoede? Kunnen de mensen, die in het afgelopen jaar zijn ontmaskerd als dieven en oplichters, beweren dat zij tot hun daden zijn gekomen, omdat hun gezinnen in grote armoede ver keerden? In een enkel geval misschien nog wel, maar in de regel kan men armoede toch niet als verzachtende omstandigheid aanvoeren. Toch is er in bijna al de ontdekte gevallen wel steeds sprake van finan ciële zorgen en dan blijkt dat men zich deze zorgen dikwijls moedwillig op de hals heeft gehaald. Een groot gedeelte van ons volk mag gelukkig genieten van een zekere welvaart. Genieten wij er echter met dankbaarheid van? Het blijkt dikwijls dat, naarmate de welvaart toeneemt ook de ontevredenheid groter wordt. Men kijkt steeds naar mensen, die VLISSINGEN. De Vlissingse gemeenteraad heeft gistermiddag *an, voetgangersoversteekplaatsen (ze- een belangrijk voorstel aangenomen. Met verheugenis ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W. een perceel grond tussen de Oude Markt en de Lange Zelke te verkopen aan de heer J. Th. Borgh- stijn te Hulst. De koper wenste voor een prijs van 150 gulden per jm2 in het bezit te komen van dit terrein (850 m2) om daarop een zgn. HEMA-warenhuis te bouwen. Dit terrein zal echter pas definitief overgedragen worden zodra de in dit blok nog staande panden zijn gesloopt en het terrein bouwrijp is gemaakt. Met dit laatste zal zo spoedig mogelijk een begin gemaakt worden, deelde wethouder F. G. Smit mee in antwoord op vragen van enkele raadsleden. Hij noemde het besluit het begin van de „wedergeboorte" van de Vlissingse bin nenstad. De heer H„ B. J. Knoop (WD) acht te het van belang dat de Lange Zelke zo spoedig mogelijk een vriendelijker aanzien kreeg. Een doorbraak naar de Walstraat vond hij zeer gewenst. Wet houder Smit moest de heer Knoop even wel een beetje teleurstellen. Voorlopig krijgt de Lange Zelke wel een goede toegang via de Noordstraat, maar een betere toegang van de Walstraat zal men binnen korte tijd niet kunnen be reiken. Het (moeilijke) punt is namelijk het verkrijgen van de panden die zich op de hoeken van de Lange Zelke-Wal- straat bevinden. Burgemeester mr. B. Kolff voegde er niettemin aan toe dat b. en w. reeds, stappen ondernemen om een spoedige doorbraak te kunnen rea liseren. ,,Het eerste schaap is over de dam. Volgen er nu nog meer?" vroeg de heer S. J. Adriaanse (KVP). „Bestaat er nu alleen belangstelling van buiten de stad of ook nog van Vlissingers zelf om zich in deze omgeving te vestigen?" Wethouder Smit antwoordde dat men zowel in als buiten Vlissingen interesse had. De heer E. T. de Priester (Ar beid) meende dat een project als het thans besprokene een stimulans zou kunnen zijn om anderen die misschien nu nog een weifelende houding aanne men te stimuleren. Burgemeester Koiff meende dat het aannemen van dit voor stel een belangrijke stap betekende op de weg naar verwezenlijking van de saneringsplannen. De raad stelde een wijziging van de tarieven vast van de verordening op de heffing en invordering van een straat belasting. Voordat de raadsvoorzitter zijn hamer liet vallen merkte de heer H. v. Rooyen (CHU) op dat terwijl de landsoverheid voornemens is te zijner tijd tot belastingverlaging over te gaan, de gemeente Vlissingen de straatbelas ting gaat verhogen. „Wij worden min of meer in een keurslijf gedrongen," aldus het CHU-raadslid, „de gemeente lijke autonomie heeft maar weinig te betekenen. De financiële positie van Vlissingen is niet bijster gunstig. Ik heb bezwaren, maar vind het aan de andere kant toch verstandiger om vóór te stemmen op gevaar af dat de finan ciële steun van het Rijk aan de gemeen te ongunstig beïnvloed zou worden." Wethouder W. Poppe dankte de heer Van Rooyen voor het begrip dat bij kon opbrengen voor de gemeentelijke financiële positie „al is het dat uw hart bloedt!" bra's). Ir. J. H. Krietemeyer (AR) herinner de eraan dat het nog niet zo lang ge leden was dat vele plaatsen in Neder land (Vlissingen niet) de knipperbol in voerden. „Bij de zebra's," zei hij, „gaat het nu om een mentale omscha keling." Hij vroeg of het college wilde overwegen in hoeverre voorlichting van het publiek mogelijk was. Enkele an dere raadsleden pleitten voor het aan wijzen van bepaalde oversteekplaatsen in de stad. De burgemeester zei toe de kwestie met de commissaris van poli tie te zullen bespreken. In de rondvraag vroeg de heer H. Hekhuis Arbeid) waarom bij het slaan van de eerste paal niet de hand arbeiders onder het gemeenteperso- neel waren uitgenodigd. „Is hier niet van een pijnlijke vergissing sprake?" Burgemeester Kolff zei dat het niet de bedoeling geweest was het gehele gemeentepersoneel uit te nodigen, slechts die leden van dit personeel die inerkzaam zijn in het stadhuis. Zouden we het hele personeel geïn viteerd hebben dan hadden we ons ook moeten wenden tot alle onder wijzers van openbare scholen, alle politiemensen, enz. Een uitzondering hebben wij gemaakt voor de hoofden van scholen, aldus de raadsvoorzitter. Eveneens hield de Vlissingse gemeen teraad zich bezig met de oversteek plaatsen, waarover zoals bekend de voetganger zich met ingang van 1 november a.s. „beschermd" kan bewe gen. De aanleiding tot de discussie vormde het (later unaniem aanvaarde) voorstel van b. en w. tot het verlenen van een krediet van 10.000 gulden voor het aanleggen, wijzigen en verwijderen VLISSINGEN. De Vlissingse raad ging gisteren zonder discussie akkoord I niet de volgende voorstellen: ruiling ge- meer nebben en ogenschijnlijk in een i deelte industrieterrein tegen panden betere financiële positie verkeren. Als Oude Markt 23 en Kromme Elleboog 7; de welvaart toeneemt blaast de te- verkoop strook grond aan de v. d. Helst- laan 37; wijziging grondprijzen uitbrei dingsplan Paauwenburg; onteigenings plan Lange Zelke; onteigeningsplan Paauwenburg III; krediet herstel zout- schade aan dienstgebouw begraaf plaats „Vredehof' (ƒ2015,20); aanvul lend krediet voorzieningen pand GlaciS' straat 124 700)noodherstel zaal Paul Krugerstraat 28 (krediet ƒ1100) krediet voor aanleg tuin rondom g.t.s. om geen vier- (ƒ15.500); ontslag mej. F. P. van Too- ren als lid commissie van toezicht la ger onderwijs; aanvrage art 72. l.o. wet 1920 aanschaffing leerboeken t.b.v. Kon. Wilhelminaschool aan de Hercules Segherslaan; verkoop bouwgrond Hoge- weg: benoeming personeel gemeentelij ke industrie- en huishoudschool; inrich ting rolschaatsbaan Hogeweg als ijs baan 1250); vredenheid de aftocht. We zijn met een fiets niet meer te vreden. We willen een brommer, daarna een scooter, vervolgens een auto. Want: buren, kennissen en fami lieleden hebben ook een auto. No- een stapje verder en dan is het be neden de „standing' deurs auto te hebben. De wagen kan op afbetaling worden gekocht. Het is voor velen ook beneden de „standing" om niet tijdens de vakan tie in een buitenlands hotel gelogeerd te hebben. Het staat immers beter om te kunnen zeggen in Majorca in een luxe hotel gelogeerd te hebben dan te moeten bekennen i.v.m onver wachte uitgaven in het gezin dit jaar niet met vakantie van huis te zijn ge weest. Tenminste, dat menen sommi gen. Is er, ondanks de (betrekkelijke) welvaart nog wel dankbaarheid? Zijn wij tevreden? Och neen, bijkans elke beroepsgroep in het Nederlandse volk heeft in de afgelopen jaren geprotes teerd voor „lotsverbetering". Wij wil len voorzichtig zijn met het uitspreken van Veroordelingen, doch slechts het jiedcr ongeveer 30 minuten concerteren, verschijnsel constateren. Wij streven naar een steeds hoger I ideaal van welvaart. Onze overgroot- j ouders lazen boeken over het leven van rijke prinsessen en baronnen en haalden uit die boeken een droom VLISSINGEN. Naast het gebruikelijke kopje thee kregen de Vlissingse vroede vaderen gistermiddag ook nog een ge bakje. „Heeft dit iets met de eerste paal te maken?", merkte een raadslid op. „Neen", ver duidelijkte burgemeester mr. B. Kolff, dit gebakje wordt ons aangeboden door de socialistische raadsfractie in verband met het feit dat vijftig jaar geleden de eerste socialisten Hun intrede deden in de Vlissingse raad. Om precies te zijn was dat 6 okto ber 1911." Een van de P.p.d.A.-raadsle den, de heer E. de Priester, maakte hierover ook nog een opmerking tijdens het aan de orde stellen van punt 23: „voor stel tot het uitspreken van zijn erkentelijkheid voor liet aan vaarden door H.M. de Koningin van het koninklijk voorrecht inzake verblijf in het nieuwe stadhuis". Dit verblijf is zoals gemeld door de vorstin aan vaard. De heer De Priester sprak zijn vreugde over het voorstel uit. Hij vroeg zich af hoe de houding zou zijn geweest van de eerste socialisten in de Vlissingse raad in 1911. De politieke situatie van toen zal stellig deze socialisti sche voormannen hebben be- invloed bij hun mening. „Hoe het ook zij, de socialistische fractie van nu betuigt haar grote instemming met het onderhavige voorstel." HANSWEERT Het ligt in de be doeling van de muziekver. „Schelde- galm" accordeon ver. Polyhymnia" en de zang ver. ,,Zuiderstemmen" om a.s. zaterdagavond, indien de weersomstan digheden het toelaten, voor de laatste maal van dit jaar een concert te ge ven op de muziektent bij liet ver. gebouw ,,Kaj Munk". De verenigingen- zullen TERNEUZEN Bij besluit van 1 september 1961 door mr. H. Rypstra, burgemeester van Terneuzen, is de heer D. van Ooyen benoemd tot inspecteur- corpschef van de gemeentepolitie. De heer Van Ooyen is als officier der rijks politie toegevoegd aan de districts commandant der rijkspolitie te Middel burg voor Zeeuws-Vlaanderen. Hij werd 5 januari 1930 te Eist ge boren, is gehuwd en heeft een dochter tje. Na de vijfjarige H.B.S. B werd de heer 4Van Ooyen assistent officier (eer ste luitenant) bij de koninklijke mare chaussee gedurende de periode 1950 1954. Daarna volgde de nieuwbenoemde corpschef een opleiding bij het rijks instituut voor hogere politieambtenaren te Hilversum. Sinds 1956 is hij officier der rijkspolitie. Tijdens zijn verblijf in Zeeuws Vlaanderen volgde de heer Van Ooyen een cursus in criminologie te Gent waarvoor hij het lucenciaat ont ving. Op maatschappelijk terrein toont hij zijn belangstelling door lid te zijn van het Zeeuws Genootschap voor Weten schap en bestuurslid van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. De heer Van Ooyen heeft plannen die zoals hijzelf verklaarde niet nieuw zijn. Hij wil in de eerste plaats zijn krachten wijden aan de totstandkoming van een nieuw politiebureau te Terneuzen. Een verkeerspark waar de jeugd spelender wijs de moeilijkheden van het huidige verkeert leert overwinnen is ook een wens van de nieuwe politie-inspecteur en tenslotte het aanleggen van een nieuwe schietbaan voor de politie, koninklijke marechaussee, douane enz. Dit moet echter op interdepartementaal plan wor den uitgewerkt omdat hiermee verschil lende diensten zijn gemoeid. Zeeuws Vlaanderen heeft namelijk geen enkele goedgekeurde schietbaan aldus de heer Van Ooyen, en om te oefenen zijn de mensen dus verplicht naar Bergen op Zoom of Sloedam te gaan. Dit betekent een groot verlies aan manuren terwijl mën in de winter altijd te kampen heeft met de Westerschelde. De datum van indiensttreding is nog niet bekend, doch zal vermoedelijk 1 november of 1 december zijn. Mevrouw Kint-Picavet (KVP) vroeg aandacht voor de ratten in de omge ving van de President Rooseveltlaan- Van der Helstlaan-Beatrixlaan. Wethou der Smit zei toe deze zaak te onder zoeken. De heer S, J. Adriaanse (KVP) sneed een onderwerp aan dat enige tijd de raadsleden bezighield, namelijk het bromplroblemen. Hij was er voorstander van dat het bromverbod op de boule vard weer zou worden opgeheven, maar dat als alternatief de politie in Vlissin gen met snellere vervoermiddelen zou uitgerust worden. De heer D. Romijn (Arb.) pleitte voor gelijkschakeling van Nederlandse en vreemde bromfietsbe rijders met betrekking tot het verbod en ir. J. H. Krietemeyer (AR) vroeg om ook de Duitse „brozems" (vooral volgend jaar) in de gaten te houden. De heer E. T. Oosterhuis (VVD) wees het college erop dat de bromno- zems blijkbaar als stelregel hebben „dat je nergens prettiger kunt brom men dan in de Vlissingse binnenstad. Hij informeerde of tegen het lawaai met name op de Kleine Markt geen maatregelen konden worden genomen. Burgemeester Kolff noteerde ijverig de De geheel verbouwde en gemoder niseerde slagers- en kruidenierswinkel van de heer J. D. Westplate in de Kerkstraat te Wolfaartsdijk werd ge opend. De opening werd verricht door loco-burgemeester J. Knuit, die in zijn toespraak de fam. Westplate feliciteer de met deze prachtige aanwinst. BIGGEKERKE. „Hoewel de brie ven van de heer Fleurbaaij te Bigge- kerke betreffende de door hem aange vraagde bnngalowbonw te Groot-Valke- nisse een toon van schrijven voerden waardoor wij alle reden hadden dit naast ons neer te leggen, meenden wij ons daarboven te stellen en de heer Fleurbaaij recht te doen", stond in de toelichting van B. en W. bij een schrij ven van deze heer, die als ingekomen stuk de gemeenteraad bereikte. Tijdens de gistermorgen gehouden raadsvergadering hadden de raadsle den enige op- en aanmerkingen. De heer J. Meijers (SG) vond de brief in kwestie een „belediging" en zag gaarne in een schrijven van B. en W. aan de heer Fleurbaaij gericht om de ze hierop te wijzen. „Het lijkt wel", aldus de heer Meijers, „of de heer Fleurbaaij, die oud-kapitein ter koop vaardij schijnt te zijn geweest, kapi tein van Biggekerke wil worden." Voorzitter J. L. Dregmans zei voorts dat de heer Fleurbaaij niet door B. en W. zou worden achteruitgesteld en dat dit trouwens nooit was geschied. „Laten we er zand over strooien", sloot hij de discussie. De heer Meijers zei voorts de door G.S. voorgestelde auto-vergoeding voor de burgemeester van 1500 per jaar (voor de gemeenten Koudekerke en Big gekerke) te hoog te vinden. Ook leken hem de bedragen op de door de Zeeuw se Muziekschool ingediende begroting te hoog. Hij stemde tegen dit laatste voor stel. De raad had geen bezwaren tegen de door G.S. voorgestelde bijdrage in de onderhoudskosten van windmolens en de verkoop van grond aan de Schuit- vlotstraat. Op een vraag van de heer P. Wijk- huis (c.h.) wanneer de straatverlichting in de gemeente zou worden aangelegd antwoordde voorzitter Dregmans dat dit waarschijnlijk in november zou wor den gerealiseerd. GOES. Naar wij vernemen heeft het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 69 schilderijen en twee beeldhouwwerken in bruikleen afgestaan voor een plaats in het landbouwcentrum Zee> land te Goes. Het landbouwcentrum heeft dit te danken aan het feit, dat het ministerie van O. K. en W. een subsidie verstrekt aan noodlijdende kunstenaars. Deze subsidie bestaat dan veelal uit de aankoop van schilderijen van deze kunstenaars. De schilderijen zijn dus eigendom van het „onderwijsministerie", maar dit departement geeft ze dan in bruikleen aan de verschillende rijksdiensten. Zodoen de profiteert ook het Landbouwcentrum Zeeland van deze methode. De schilderijen zijn enige tijd tentoongesteld geweest in de filmzaal, - zodat iedere instantie, die in het Landbouwcentrum is gehuisvest, genheiï'zeer'erasfig te ^ufien ondcfzlt- ruimschoots de tijd heeft gehad de keus te bepalen uit het grote ken en overwegen. I aantal kunstwerken. wereld, die ze rond hun eigen bestaan weefden. De ontnuchtering was min der prettig, maar niemand werd er financieel door geschaad. Tegenwoordig jagen velen het ideaal van luxe en comfort na, het ideaal van zich prettig voelen en het ideaal van in een kleine of grote kring in het middelpunt van de bewondering te staan. Maar velen van hen zijn gewiclit- heffers voor een kort ogenblik. Zij werken boven hun macht en houden dat niet vol. Dan zoekt men nieuwe kracht om toch vol te kunnen houden HANSWEERT Zaterdag wordt de derde hengelwedstrijd gehouden, die wordt georganiseerd door de Hansweert- se ver. ..De Pilk". Er wordt gevist in de Westerschelde ten oosten van het ka naal en er wordt begonnen om 14.00 uur. De wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap en de prijzen wor den uitgekeerd in waardebonnen be halve de eerste prijs, die zoals de vo rige keren uit een polshorloge bestaat. De laatste torpedo Electro Middelburg brengt een oor logsfilm over het siuipwapen bij uitstek, de onderzeeboot. Voor de liefhebbers en die financiële kracht ontneemt men van dit soort films is hier ontegenzegge- langs ongeoorloofde weg aan anderen, i lijk een en ander te „genieten". Maar Tussen de vier muren van een cel men dient wel te begrijpen da thier ten stort dc droomwereld ineen onrechte van een oorlogsfilm gesproken siort tic aroom wereld ineen. wordt Beter ware het te spreken van Het is triest dat in de geestelijke een operette in vuur enstaal. met in de strijd tegen het materialisme het voor hoofdrollen keiharde kerels, wier on zeer velen moeilijk is staande te blij ven. Ais wij ons slechts een eigen droombeeld voor ogen stellen, het ideaal van de zich in het maatschap pelijk verkeer prettig voelende vlotte man, dan gaat in ons het schepsel sterfelijkheid op hun snuit gespoten zit. Kortom. Hier is sprake van een naïef Amerikaans produkt waarin de oorlogs- romantiek hoogtij viert, maar waarin op geen enkele wijze getipt wordt aan de onmenselijke wreedheden van de vol- kerenkrijg. Men late zich geen knollen voor citroenen verkopen. Maar als u ge- Zijn zegeningen verloren. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Commerciële televisie- en omroepverenigingen zijn twee begrippen waaraan de laatste jaren duizenden woorden zijn. gewijd, loffelijke en minder loffelijke woorden. Maar nog altijd is de commerciële televisie in de abstrakte sferen blijven zweven. Concretisering van dit plastische verschijnsel hangt wel in de lucht, maar is binnen korte tijd toch nog niet te verwachten. Het is bekend dat er in ons land ver deelde meningen bestaan met betrekking tot de commerciële televisie. Levensbe schouwingen spelen daarbij een belang rijke rol, maar zijn naar onze mening bij velen toch niet beslissend voor het eindoordeel over dit voor Nederlandse begrippen ultramoderne reclameme dium. Met name sommige omroepver enigingen zien de commerciële televisie als een boosaardig spook. Zij vrezen de Gods, dat Zijn Maker dankt voor al diend bent van een handvol spanning en verstrooiing, akkoord. Electro biedt een aardig nummertje heupschieten met torpedo's. De held van Marathon Dat er ook in de grijze oudheid span- j ningen bestonden tussen de volkeren kan men op het witte doek in Grand 1 Goes zien. Darius, koning der Perzen, doet een inval in Griekenland en staat voor Athene. De kampioen der Olym pische Spelen wordt geroepen om de Grieken te mobiliseren en de Perzen te verdrijven. Verder roep tmen de Spar tanen te hulp. n deze film zijn felle ge- van man tegen man te zien GOES Samen niet N.V. Streekver voer Walcheren gaat de A.M.Z. de ko mende winter in Zeeland-Tours"-ver- band talrijke reizen naar Antwerpen or ganiseren ten behoeve van de opera- en I vechten toneelliefhebbers. Zo zal het mogelijk zowel ter zee als op het land. Men moet zijn bezoeken te brengen aan de Ko- er echter van houden om daar derge- ninkiijke Vlaamse Opera, de Koninklij- i lijke zaken te kijken om deze span- ke Nederlandse Schouwburg en hetnende film te kunnen waarderen. Wij Jeugdtheater. De ritten naar Antwerpen betwijfelen of voor de jeugd tot onge- zullen op donderdagen en zondagen ge- j veer twintig jaar deze film wel pedago- reed worden. Igisch verantwoord is. BRUINISSE. De 61-jarige heer C. Kik uit Bruinisse heeft eergisteren enige zeer benauwde uren doorgebracht. Men kan wel zeggen dat gedurende zes uur deze kantoorbediende uit de Schouwse vissersplaats in een desperate en levensgevaarlijke toestand heeft verkeerd. Dat hij er het leven van af heeft gebracht en nu in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee van de schrik aan het bekomen is. beschouwt hij zelf waarschijnlijk als een wonder. De heer Kik had als iedere rechtgeaarde sportvisser op een vrije middag een zeer verlaten plek aan de Zeedijk in Bruinisse uitgezocht om zijn hengel Uit te slaan met de bedoeling enige vette vissen aan de haak te slaan. Het noodlot sloeg hém echter aan de Haak; De Heer Kik gleed uit op een gladde steen hij is tenslotte met zijn 61 jaar niet zó lenig meer en kwam akelig slecht terecht. Toen hij versuft van de schok overeind wilde komen merkte hij tot zijn grote schrik dat hij dat niet kon en aan een brandende pijn in een van zijn benen be merkte hij dat hij gewond was. Alras bleek de verwonding ern stiger dan hij aanvankelijk had gedacht: het been was gebroken en lopen was ten enenmale uit gesloten. Zijn toestand werd nog veel precairer toen hij merkte dat het getij keerde en de vloed kwam opzetten. Het gedeelte waar hij lag kwam bij vloed geheel onder water te staan zodat het zaak was weg te komen, hoe dan ook! De heer Kik ging de kracht van zijn stembanden beproeven in de hoop hulp te zien opdagen. De hoop bleek tevergeefs. De plek waar hij lag had hij als sport visser goed uitgekozen: een meer verlaten plek bleek er in de om geving van Bruinisse niet te zijn. De heer Kik beet de tanden op elkaar en ofschoon hij veel pijn leed slaagde hij er in een steeds hogere plek op de dijk te vinden en zodoende de dreigend opko mende vloed voorlopig te ontwij ken. Maar uitstel betekende in dit geval geen afstel. Want toen de heer Kik, die om twee uur zijn noodlottige val maakte, om acht uur 's avonds eindelijk een nis- sersscheepje dat vlak onder de dijk voorbijvoer, wist te be schreeuwen, was het gevaar nog niet geheel geweken. Maar toen de vissers hem in de gaten kregen was Hef einde van zijn lijden in zicht. De Bruinis- sers hebben de heer Kik aan boord genomen en naar de haven gevaren. Later werd hij per ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee gebracht. Zijn zaalzuster is hem nu aan het vertroetelen zodat de krasse oude heer zijn bange avon tuur vermoedelijk vlug zal zijn vergeten! dag waarop de reclame op de beeld schermen zal verschijnen in welke vorm dan ook. Van de directie van de Ned. Chr. Ra dio Vereniging vernamen wij dat de N.C.R.V. met de intrede van de com merciële televisie het tijdstip aangebro ken acht waarop zij zich zal beraden of zij haar werk zal kunnen voortzetten. Men vreest wel niet de ondergang van de N.C.R.V., maar is toch sterk be vreesd dat commerciële televisie en de levensbeschouwing waarop deze om roepvereniging is gegrondvest op .de duur zullen botsen. Tenzij men de com merciële televisie niet teveel veld laat winnen, men deze nieuweling kanali seert, en bepaalde grenzen stelt. De vraag is echter nu: waar liggen die grenzen. Reclame laat zich doorgaans niet dwingen of in een keurslijf stoppen. Adverteerders in dagbladen stellen ook hun eisen en dat zullen de bedrijven die middels de commerciële televisie op het beeldscherm komen ongetwijfeld ook, zo niet meer nog dan de dagbladadverteer ders. Van NCRV-zijde deelde men ons mee dat de nieuwbouw voor de televisie fi nancieel geen moeilijkheden zal opleve ren. Met de radio zouden we beter uit komen, aldus mr. A. H. v. d. Veen, in dien we niet te maken hadden met de Wereldomroep, die voor een deel voor onze lasten komt. Wij hebben er steeds voor geijverd ook in de Staten-Gene- raal zijn daar opmerkingen over ge maaktom de Wereldomroep uit de schatkist te doen betalen. Dat wil niet zeggen dat wij het werk van de Wereld omroep niet hoog zouden aanslaan. Ne derlands naam moet in het buitenland gepresenteerd worden, maar wij stellen ons op het standpunt dat de Staat dit moet betalen. Mr. v. d. Veen noemde het een fabel tje dat de commerciële televisie einde lijk een tweede TV-programma zou mo gelijk maken. ,.Op het ogenblik zit een tweede programma er dik in. Er is zelfs voldoende golflengte voor drie program ma's. Voor een tweede net kunnen we gebruikmaken van de bestaande torens en masten. Het gereedmaken van een tweede programmanet vergt ook niet zoveel tijd meer als voor het eerste het geval was. Met nadruk zei mr. v. d. Veen dat een tweede programma gefi nancierd kan worden zonder verhoging van kijkgeld. TERNEUZEN. Zaterdagmiddag halï twee worden té Terneuzen brand weerwedstrijden gehouden om het kam pioenschap van Zeeland. Hieraan wordt deelgenomen door de brandweerkorp sen uit Sintjansteen, Schoondijke, Noordgouwe, Domburg Nieuwdorp die winnaar werden in de diverse kring- wedstrijden. HANSWEERT. Op de repetitie van de harmonie Scheldegalm is het lid de heer A.. de Poorter gisteravond begiftigd met de eremedaille in silver van de Orde van Oranje-Nassau. Dit uit erkentelijk heid voor zijn verdiensten na 40 jaar lid te zijn .geweest en ruim 25 jaar bestuurs lid. Burgemeester Schipper reikte per soonlijk de onderscheiding uit. Zie de naam des Heren komt van verreZijn toorn brandt en een zware rook stijgt op om volkeren te schudden in de zeef van het verderfterwijl een bitdat doet dwalen tussen de kaken der natiën ligt." Onze dagen zijn vol van geruchten van een onweer, dat dreigt in de verte. En voor ons, die aan zoveel welvaart gewend zijn, is dit wel wat irriterend, 't Fmitcor- so moet toch doorgang vinden, terwijl al les overschaduwd werd door een donkere wolk. Onverwijld komt het onweer nader bij. Het is niet alleen het weerbericht dat onweer voorspelt, het is het rommelen van de donder zelf, dat ons, mensen van brood en spelen, soms zo in de war brengt. Och, denkt U, er gaat er weer een de boetepro» feet uithangen. Hoe vaak leek het er niet op dat het komen zóu en zie.... het dreef weer af. De troonrede was „optimistisch met waarschuwingen", wat wil je meer. En het onweer drijft altijd naar bepaalde plaatsen en de bliksem slaat daar in!J! Even wil ik met U mediteren over de woorden van Jesaja hierboven. Jesaja ïiet een onweer opkomen. Assyrië was in die tijd de wereldmacht, van die kant kwam het dreigement. De profeet moet zijn hoor ders toe roepen, dat de Heer met Zijn volk bezig was. Leest U dit eens allemaal voor Uzelf en ziet.... in het tumult van de wereldbeweging is het God, die Assur ge bruikt om de volkeren te schudden in de zeef van het verderf. Het eerste wat Gód. van Zijn kinderen vraagt is dit: „Ik ben in al die bewegingen, Mijn hand is er in". Ik laat U enkele donderslagen horen en bliksemflitsen zien van het grote onweer, dat komt aandrijven. Dan staat er iets, dat ons even moet treffen, „terwijl een bit, dat doet dwalen tussen de kaken der natiën ligt"... Het onweer komt nader en de wagen der volkeren gaat het onweér te gemoet. De koetsiers op de bok willen de wagen om de donkere buien heen sturen. Wie wil er immers oorlog? Niemand! Volk niet en leiders niet! En toch; merkt U dat alles wat Jesaja zegt voor de volken geldt? Een hit dat doet dwalen ligt tussen de kaken der volken. Zij worden als het ware ge dwongen naar één punt, datzij zelf willen ontwijken; een hit, dat doet dwalen, een dreigende, geheimzinnige macht, dat de volkeren beheerst. Alle koetsiers trekken aan de teugels, niet het onweer tegemoet!! Maar de paarden lijken ontembaar, draven juist de verkeerde kaut op! De vraag ont staat: Hoe komt dit? Zijn dit verborgen machten, demonen aan komen sluipen, die de wereld willen tyranniseren? Of is het de innerlijke onwil van de volkeren zelf' Natuurlijk, dat is ook een oorzaak. Maar wanner Gods profeten spreken, oor delen zij anders: Hier is God bezig de vol keren in verdwazing te brengen, hier is Zijn gericht, Zijn stuwen naar het einde!! Misschien is er iemand die zegt; Bangma kerij met het Laatste Oordeel. En als nu de grote bui, die er hangt, weer overdrijft, is dan niet het Woord Gods een slag in de lucht? Ik antwoord daar tweeërlei op, het eer ste geeft het een rust, een heerlijk bevrij dende zekerheid wanneer wij in de ver dwazing der volkeren Gods hand mogen zien. Ik wil het ook anders -zeggen, wan neer wij gespannen luisteren om de voet stappen van onze Koning, van Jezus Chris tus te horen. Gij, Christenen!! Gij hebt een hele Bijbel dacht ge dat daar geen woord in staat voor onze tijd? En mijn laatste opmerking; dat er geen sprake i« van bangmakerij! Want terwijl Jesaja de hand des Heren moest tonen roept hij Gods kinderen toe: Bij U zullen liederen klinken als in de -nacht waarin men zich wijdt voor een feest.... Dwaasheid der volkeren, maar de Kerk die niet bewogen wordt, haar feestklederen te voorschijn haalt. Er zijn grote dingen op komst. Niet alleen een wereldonweer,.... maar ook eeu feest, een bruiloft, Christus komt.... Ds. E. Jansen. WOLFAARTSDIJK. De gemeente-ontvanger van Wolfaartsdijk de heer J. P. Flïkweert, die met ingang van 1 oktober met pensioen gaat, is begiftigd met de ere-medaille in zilver, verbbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een geanimeerde bijeenkomst in hotel Ossewaarderde deed burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny daarvan mededeling en spelde hem de versierselen op. Daar bleef het echter niet bij, want bij monde van wethouder J. Knuit werd de scheidende gemeente-ontvanger tevens meegedeeld, dat de raad had besloten hem de ere-penning in zilver van de gemeente toe te kennen. N1SSE. Vanaf 25 september tot 7 oktober 1961 heeft de middenstandsver- eniging afd. Nisse weer een winkelweek georganiseerd. Gedurende deze daigen is er 's avonds op het dorp weer een gezel lige drukte. Op zaterdag 30 september zal de muziekvereniging' „Ons Genoegen" een concert geven op de muziektent. Te vens zal er deze avond voor de jongeren een grote verrassing zijn. Op zaterdag 7 oktober, de laatste dag, zal de muziek vereniging concerteren in het dorpshuis met medewerking van een gezelschap uit 's-Gra-venpolder. Op deze avond wor den fraaie prijzen uitgeloot. De te Bruinisse gehouden collecte voor de reclassering bracht 90,13 op. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen scheikunde in de faculteit der wis- en natuurkunde de heer P. A. Ver- brugge te Kruiningen. De heer Fjikweert is 43 jaar in dienst geweest van de gemeente Wolfaartsdijk, waarvan 37 jaar als gemeente-ontvanger en als eerste ambtenaar ter secretarie. Veel waardering heeft de heer Flikweert voor zijn arbeid mogen ontvangen. In de eerste plaats gebeurde dat door burge meester B. H. G. ter Haar Romeny, die vooraf een groot aantal personen ver welkomde, de raadsleden met hun dames, oud-burgemeester S. A. N. van Oeveren met zijn echtgenote, oud-wethouder P. Luikenaar, de familie v. d. Vliet, het gemeentepersoneel, de familie van de heer Flikweert en anderen. De burge meester bracht de ambtelijke carrière van de gemeente-ontvanger in herinne ring. Op 1 augustus 1916 begonnen als ambtenaar ter secretarie te Oosterland kwam hij in 1919 in gelijke functie naar Wolfaartsdijk. In 1924 volgde zijn benoe ming tot gemeente-ontvanger. ,,De toen malige gemeenteraad heeft een goede keus gedaan. U bleek geknipt voor deze functie", aldus de burgemeester„Uj heeft het vertrouwen nooit beschaamd. U was zo safe als de dikke muren van het raadhuis." In zijn hartelijke toe spraak schetste de heer Ter Haar Ro meny de gemeente-ontvanger als een fi guur met een zakelijke en rustige kijk op de gang van zaken. .,tJ was onver stoorbaar, ik zal u missen, us was voor mij vaak een oase. in de woestijn van on rust." De burgemeester vond het dan ook een lioge eer mededeling te doen van het feit, dat het H. M. de Koningin had be haagd hem de eremedaille in zilver toe te kennen. Ook mevrouw Flikweert deel de in de hulde, want zij kreeg een fraai bouquet bloemen. De heer J. Knuit meen de in zijn toespraak, dat met het af scheid van de gemeente-ontvanger een stukje geschiedenis aan de gemeente wordt toegevoegd. „U heeft zich met hart en ziel gegeven aan het wel en wee van de gemeente", aldus de heer Knuit, sprekend namens de gemeenteraad. Hü overhandigde hem de erepenning in zil ver van de gemeente, alsmede de daar bij behorende oorkonde, waarin gespro ken wordt over het langdurige en nauw gezette dienstverband by de gemeente Wolfaartsdijk. Namens het huidige en vroegere secre- tariepersoneel dankte de heer J. P. J. Ruijsaard de gemeente-ontvanger voor de altijd prettige -samenwerking en bood namens alle aanwezigen als blijk van waardering een tuinparasol aan. Verder spraken oud-burgemeester S. A. M. van Oeveren die enkele herinneringen ophaalde, M. de Vos, vriend van de ge meente-ontvanger, J. Sluimer uit Rotter dam, zwager van de heer Flikweert, die tenslotte zelf een dankwoord sprak. KORTGENE. De bouw van het be jaardentehuis in Kortgene is thans zo- ver gevorderd, dat op maandag 2 okto ber a.s, het hoogste punt van het com plex bereikt zal worden. Dit is voor het bestuur van de stichting voor huis vesting en verzorging van bejaarden „Pension-tehuis Noord-Beveland" aanlei ding om een bezoek te brengen aan het gebouw en om daarna op het gemeente huis van Kortgene een vergadering te houden van deze stichting. Tijdens deze vergadering zal een voorstel aan de or de komen tot wijziging van de statuten. In de statuten zal een bepaling opgeno men moeten worden, dat de stichting geen winstbejag beoogt. Dit in verband met belastingfaciliteiten. Bij de aanvang van het nieuwe par lementaire jaar is het secretariaat van de A.R. Tweede-Kamerfractie van de heer H. van Eijsden overgegaan naar de heer J. A. van Bennekom, Molen water 71 te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3