Bunker werd zwembad j „je weet nooit waar je aan toe bent. door dynamiet en durf MOGELIJKHEDEN Zeilen is heus niet alleen zom BI!illl«ll!!!!l!!!l(ll!l!lll!lïllllll!lll H aiiiiiiiiiiiiii IKAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA Gehoord en geziei) Pag. 2 DRIE VOORDELEN NIET VERSPILLEN een zaterdagse rubriek voor vrijetijdsbesteders en vakantiegangers Laat de auto staan Of twee dagen? OERM Johnny Hart Waterlooplein wordt gezuiverd De opzienbarende experimenten student Tijloos L it de kerken Zaterdag 30 september 1061 ZEEUW?re DAGBLAD 9? ALS Nederlanders dichtbij of ver van huis in de zon willen zitten zijn zij vindingrijk en ondernemend. Overal in de zonnige landen van Europa vindt u ze. Ze houden er hotels, drijven reisbureaux, verhuren bungalows en weten met verrassend élan van de zon hun zaak en uw gezel te maken. Hoe vindingrijk de Neder landers daarbij zijn kunnen ontdekte een van mijn colle ga's op de grens vah Frankrijk en Italië, waar een bun ker een paradijsje werd. YENTIMÏGLIA Als gedegen burgers tussen de felle Flatjes staat een kleine tweehonderd meter boven Ventimïglia bijna voortdurend een groepje Volks wagens, Opeis, Fords en Renaults. Op de nummerborden leest men ED, AP, ZG en in de witte ovaaltjes staat NL. Men ziet er ook Denen en een enkele Duitser. De Italianen, die op de zonnige hellingen anjers kweken hebben er even aan moetert wennen, dat vakantiegangers af en aan rijden op een plaats waar tot voor een paar jaar alleen maar een overwoekerde oude bunker en de ruïne van een kazerne te vinden waren. En toch zijn het juist die bunker en die ruïne, die Max en Loes van Es, toen zij in 1958 uit Indonesië kwamen, de ideale gelegen heid boden om hun plan voor een bungalowpark waar te maken, Zij hadden de Franse en de Italiaanse Rivièra al goeddeels afgespeurd naar een plekje, toen ex-makelaar Max onder de vijgen- en olijvenbomen oog in oog met de onooglijke bunker kwam te staan. Nu plegen militaire gebouwen meestal op strategische punten te liggen en in bergachtige streken betekent dat automatisch het beste en mooiste uitzicht. Dat was voordeel no. 1. Ten tweede legeren militairen zich doorgaans op beschutte plekken: hier betekende dat weinig wind en veel zon. Ten derde construeert men bunkers en kazerne's met een akelige degelijk heid en al mag de bovenkant dan in puin liggen, Max van Es realiseerde zich onmiddellijk dat er goede beton constructies onder zaten. Terwijl hij met zijn vrouw naar de bunker stond te kijken zag hij zijn va kantiepark groeien. Heel eenvoudig: je snijdt de kop van de bunker af, je gooit er water in en je hebt een fraai zwembad. Van de kazernecomplexen maak je rijtjes bun galows. Dan heb je prachtige stenen huisjes, ruim van opzet en zo stevig en solide, dat mede door de beschutte ligging een mens het er zelfs midden in de winter nog heerlijk vindt. Af Loes en Max van Es kwamen uit Indonesië speurden langs de zonnige kust en vonden er de ruïne van eert kazerne. Op die ruïne bouwden zij het bungalowpark Monte al Mare. IK heb nu wel geleerd om niet meer te gokken over „zon" of „regen", want het is met dat weer net zo als met Oerm: je weet nooit waar je aan toe bent. Wijze en wat oudere mensen zeggen me dan: „In het najaar van (en dan volgt het jaartal) zwommen we nog in november volop buiten". Ik wil maar zeggen, dat het altijd zo is ge weest dat onbestendige en daar mogen zich dan de mensen mee troosten die denken, dat het allemaal bij deze tijd van de B.B. en de „ijzeren voorraad" hoort. JA, die „ijzeren voorraad", daar hadden een boel mensen in het kruideniersbedrijf ook andere ver wachtingen van. Ik sprak er, die er een paar vrije weekeinden aan ge werkt hebben om hun magazijnen te vullen, maar die blijven vol, zeg gen ze. En anderen vertelden: „Hoe zou ik dat moeten betalen, voor een week eten in huis voor zes mensen". „Ik ben je man Het is soms allemaal maar inge wikkeld en dat vond de man, b\j wie ik wel eens een flesje cognac pleeg te kopen, ook. Hy had een chauffeur nodig voor zijn bestelwa gen en zette een advertentie. Drie dagen later vertelt hij me: „De deur van de zaak gaat open en er wandelt een jongeman met de handen in de zakken binnen. U zocht een chauf feur?; ik ben je man, maar ik weet niet of je op zaterdag draait, maar ik niet, dus voor de zaterdag zul je een ander erbij moeten nemen. Ja, maar op zaterdag hebben we juist veel bestellingen, was mijn antwoord. De knaap was al weg. Een uur la ter komt een tweede: Ik ben chauf feur, kunt u me gebruiken? Okay, kijk, daar buiten staat mijn bestel wagen; wat, heeft u er zelf ook een?; nou, dan moet u die er maar gauw uitdrukken, dan gaan we met de mijne rijden". Misschien hoor ik vanmiddag of er nu een nieuwe chauffeur is; Ik wilde Wel, zo is het gegaan. Er is onder handeld over de aankoop. Een Itali aanse aannemer is er in gaan geloven. En in een mengelmoesje van Frans en Italiaans hebben de Van Essen stapje voor stapje aan de Italiaanse arbeiders uitgelegd hoe zij van die vieze bunker en die oude ruïne het bungalowpark Monte al Mare moesten maken, dat nu tot een paradijsje is geworden, dankzij dynamiet en durf. En mocht u in Nederland eens Itali aanse anjers kopen en mochten die toevallig uit Ventimiglia afkomstig zijn, dan hebt u kans dat ze besproeid zijn geweest met het water uit het zwembad van Max van Es. Want Steeds- als hetwater ververst Wordt vangen de kwekers het oude in hun reservoirs op.. Per slot kun je in een droog land geen water verspillen, evenmin als oude bunkers. 0 Een paar wenken om u op weg te helpen voor het geval u mogelijk niet weet wat u heden moet gaan doen: In het Belgische plaatsje Wie- ze (tussen Aalst en Dendermonde) worden weer de oktober-feesten gehouden, waarbij ook het bier rijkelijk zal vloeien. Wie van een hartig hapje houdt kan ook zijn hart ophalen: tot 8 oktober zullen er duizenden kippen, hele kalve ren en kilometers worst gebakken en gebraden worden. Op zaterdag en zondag beginnen de feesten om elf uur en de overige dagen om 19 uur. -)(. Vah 4 tot 11 oktober kunt u ln Utrecht instrumenten aanschou wen in de Jaarbeurs. Daar wordt dan een tentoonstelling gehouden van wetenschappelijke en bedrijfs- technische instrumenten van 9.30 tot 17 uur (behalve op zondag). Noordwestelijk van Utrecht ligt het: Kasteel ,,De Haar" in Haar- zuilens. Wie van zulke oude toren huizen houdt kamt ruimschoots aan zijn trekken, want u vindt er een schat van curieuze zaken. Voor een gulden kunt u er iedere dag terecht. In Aardenburg (Zeeuws Vlaan deren) is het goed toeven werd mij dezer dagen verteld. In het stenen tijdperk dacht men er ken nelijk ook zo over, want toén woonden er al mensen in Aarden burg. Vanaf die tijd hebben de eeuwen hun stempel gedrukt op deze plaats, dus is. er wel het een en ander te zien. Voor de wan delaar is de omgeving een lust oord. K- Een bunker lag er in de heuvels boven Ventimiglia in Italië, oud en bijna vergeten, tot er een Nederlander langs ktvam, die er iets in zag u alleen maar een voorbeeldje geven van solliciteren in 1961. Geen Japie meer V IET THUIS dit weekeinde. Uiter- L aard zijn er weer vele mogelijk heden en u moet in dit jaargetij eens door een polder, een bos of over de hei gaan wandelen. Daar ziet u kleuren, die alleen nu voorko men en die over een maand weer helemaal veranderd zijn. Ikzelf ga wel een frisse neus ha len, dit weekeinde. Ook om een ka le plek in huis wat te vergeten, want ik ben het gezelschap van Japie kwijt geraakt. Na ruim vijf weken tobben, na hopen medicijnen, injec ties en onderzoeken is er een plot selinge hersenvliesontsteking bijge komen met toevallen en de kansen op herstel waren weg. Japie is inge slapen om niet meer wakker te wor den en de lege plek die hij heeft achtergelaten is groot. Ik heb het gevoel dat we, samen met de die renarts, toch wel alles gedaan heb- ben wat mogelijk was, maar het ver- lies van een hond is het kwijtraken van een huisgenoot en dat pakt aan. ALS U Niet Thuis wilt zijn op een mooie of desnoods op een middel matige herfstdag', beweeg u dan voort op een manier die in de stad uitgesloten is; in een zeilboot. Laat u niet wijs maken dat eind september in Friesland de zeilboten al definitief opgeborgen en de schiphuizen afgegrendeld zijn. U doet uzelf tekort als u gelooft dat zeilen iets voor voorjaar en zomer is. Wie zou kunnen zeggen, daf hij de sfeer van het Friese waterland heeft geproefd als hij nooit herfstluchten boven de meren heeft gezien? Is ergens de wereld zo wijd en zo diep als op een heldere heristdag in het hart van Friesland? Het is een absurd misverstand, dat één van de mooiste plekjes in dat ge bied ergens bij Suameer aan de zoom van het Bergumermeer de naam Klein Zwitserland werd ge geven. Zwitserland heeft immers geen horizonten. De misleidende naam is te wijten aan wat struikgewas, waarin in september de bramen rijp zijn ge worden en aan een golvend terrein, dat zich bij de meeroever uitstrekt. Een beperkt aantal Leeuwarders vindt daar een vrije, niet geoutilleerde bad gelegenheid en heeft er alle ruimte voor het plaatsen van ligstoelen op een mooi stukje meerstrand. Maar waarom zoudt u op een mooie herfstdag dit plekje alleen aan de Leeuwarders laten? U kunt er zei lende komen en wie alleen maar wat rustèh en wat zwerven wil vindt er óók de weg. Achter het kleine dorpje Suameer ligt dit gebied maar enkele kilometers van de drukke rijks weg 48 die dwars door Friesland van de Afsluitdijk naar Groningen loopt. Laat uw auto in Suameer staan en loop de kilometer of zes naar „Klein Zwitserland" dwars door een ongerept stukje Friesland. U zult er versteld van staan dat er in ons* land nog zö stille dorpjes ais Oostermeer en Suameer zijn en dat u in heit wijde land naar verre horizon ten kunt kijken zonder andere levende wezens dan vee en vogels te zien. Maar eigenlijk heb ik u aanbevolen om te gaan zeilen. In „Klein Zwitser land" zijn ondanks de pretentieuze naam geen boten te huur. Kies uw uitvalspoort dus ergens anders. Bij voorbeeld in Eernewoude. Het ligt dicht bij de zoeven al genoemde Rijks weg 43 en ais u aan de tocht niet alleen een zaterdag maar ook een zon dag wilt wijden dan kunt u ook star ten in Grouw, dat aan de spoorweg ligt. Via het Margrietkanaal of beter nog: binnendoor over Pikmeer en door een intiem gebied van kleine waters en plassen komt u dan in Eernewoude. dat schilderachtige dorpje aan de rand van het Princehof. Het Princehof zélf is een natuurmonument, vroeger het jachtterrein van de Friese stadhouders. Het bestaat uit een aantal open plas sen: een uniek natuurgebied, dat eigen dom is van de vereniging voor natuur bescherming „It Fryske Gea". Waarom fantaseren Vla het Prinses Margrietkanaal kunt u het Bergumer meer bereiken. Daar vindt u dus aan de zuidwestelijke oever het gebied dat ten onrechte naar Zwitserland is genoemd. Maar de meer oever biedt nog veel méér variatie; ga maar eens op verkenning uit. Een smal water brengt u ten slotte naar een kleiner meertje, de Leijen. U zult daar erg op de ondiepten moe ten letten: buiten de vaargeul is de diepte op de meeste plaatsen niet meer dan een meter. Maar een voordeel er van is dat de plas een rijke plante- groei heeft gekregen; botanisch en ornithologisch is er ook in de herfst voor de liefhebbers er van wei iets te vinden. De Leijen ligt niet, zoals de meeste Friese meren, in het wijde land, maar in een kom tussen hoge zand gronden tegen een achtergrond van de bosschage van Oostelijk Friesland, dat men ook wel de Friese wouden noemt. Terugvarend naar Eernewoude via de Wijde Ee zoudt u dus nog kunnen fantaseren, dat u een heel slap aftrek- seltje van Zwitserland hebt gezien. Maar waarom zoudt u het doen als hét échte Friesland, dat ook in de herfst zo'n boeiende schoonheid heeft, zich rondom u uitstrekt? Af Dit is dan „Klein Zwitserlandmaar hee)t hét niet veel meer van wat het eigenlijk isFriesland? Voor een ligstoel vindt u er in oktober een onmetelijke ruimte. door Af Dit is er van die oude bunker geworden: een verleidelijk zwembadspiegelend tussen de bomen. Voor de zwemmers het strategischeuitzicht op de rivier de Roia en Ventimiglia, AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank mr. R. L. Heukels heeft gisteren gezegd, dat hij een handje wil meehel pen bij de sanering van de rommel markt op het Waterlooplein. De knoei ende handelaren wil hij er gaan weren. „Van de driehonderd handelaren heb ik er 160 a 170 nog nooit hier voor uw rechtbank gezien. In het belang van de ze bonafide handelaren moeten de men sen die de naam van de markt ver knoeien worden geweerd", zo zei mr. Heukels. Hij eiste tegen vier figuren van het Waterlooplein wegens knoeien in hun rijwielregisters en handel in gestolen bromfietsen gevangenisstraffen, varië rend van vier maanden tot een jaar en drie maanden. Als bijzondere voorwaar de wilde hij de mannen een verbod zien opgelegd om gedurende een proef tijd van dit jaar het beroep van opko per uit te oefenen. Twee handelaren werden ter zitting gevangen genomen, omdat de recht bank het vermoeden van de officier van justitie deelde dat gevaar voor herhaling bijzonder groot was. KIJK-DAAR&AAT I FRIDA BRAHO.' V^HALLOFRl PA DATISDATMEISJË DAT Al ET KEES PLEMP GAAT TROUWEN)-EH Dl E HOG STEEDS NI ET WETEN WAT ['5 WERELDS EER5TBWie.lL JKGELOOFDATIKPAN'S I WERELDS EERSTEZIEKEN-1 >4UIS BEGIN. van iiiiiii 5. ,.Wij moeten er rekening mee hou den, dat de weerstand in. gunstige ver houding' staat tot de waterverplaat singsprak een van de heren, die de Kraak onderzochten. ,,Het belangrijkste is dat de massa opgewassen is tegen het effect PX2." mompelde een ander. „Met andere woorden, dat de vertraagde massa het volume niet bedreigt." Dit zeggend trok hij een loden ha mertje tevoorschijn en gaf hiermee en kele stevige klappen tegen de scheeps huid. ,,Laat dat!" riep de maat schril van boven. ,,Het schip is pas helemaal in de verf gezet!" „Toch geen lichtgevende verf?" vroeg de derde heer bezorgd. Hij wachtte het antwoord niet af, maar krabde met een mesje wat verf van de romp om deze onder een zak- microscoop te gaan onderzoekenHet dok met ziin vracht was inmiddels een scheepswerf genaderd, die er nog zeer nieuw en ongebruikt uitzag.. NED. HERV. KERK. Beroepen te Apeldoorn, (wijkgemeen- te 11 toezegg) W. van Hoogevest te Nieuwleusden. Aangenomen naar Wer kendam. Nieuwendijk; JEL. van der Geest, kand. te 's-Gravenhage, die be dankte voor Rinsumerveen; beroep prov. kerkvergadering van Gelderland voor Barneveld, drs. MJ. Top laatstelijk sa natoriumpredikant in Davos (Zw) wo nend te Gouda. Aangenomen het beroep van de Pres- biterian Church of Australia; D. Mor- reau te Kats, Bedankt voor Niewolde H. J. G. Groenewegen, kand te Den Haag. Bedankt voor St. Annaland T. Langerakte Vinkeveen. GEFERFORMEERDE KERKEN Beroepen te Slootdorp: N. H. Heiner te Heinekenszand (Zld.) GEREFORMEERDE KERKEN (vrljg.) Bedankt voor IJmuiden: H. S+o^ te Blokzijl. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Krabbendijke en Gene- muiden: W. Hage te Middelburg. t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2