INDONESIË KRUGT NUL OP REKWEST GEEN WEL VLIEGTUIG SCHROOT Kort geding tegen staat iV. V. Tiengemeten heeft nu echte waterleiding Kommafont kostte kind het leven Nijmeegse raad achter B. en W. VAN DISCRIMINATIE IS GEEN SPRAKE VIET AAIEN MAAR FLINKER MEPPEN Vierde divisie gaat oefenen in Duitsland Zes maanden voor dierenhandelaar 0. K. en We geeft 2 miljard uit Meer scholen op begroting DE GRAAF HAD ZIJN LANDGOED VERLATEN FLINKE STAP VOORUIT LIEFDE VOOR RECHT Pakjes van mensen uit kampen zijn niet zoekgeraakt ZO VEEL IS HET NU ONDERDEEL UNO INBERUJN Roermond houdt deuren gesloten President Wereldbank: Eerst schulden aan Nederland betalen - dan pas lening GROOT GESCHIL BOUMAN ZES WEKEN CEL VOOR STROPEND RAADSLID Dr. Banning over verkeersovertreders 150 gulden boete geëist Tiengemeten. Een graaf, twee burgemeesters en een boer draaiden samen een grote sluitkraan open en tien meter verderop begon plotseling een fontein te spuiten: drie, vier stralen helder water die als slan gen, die worden bezworen, om- hoogkronkelden en glinsterden in het zonlicht. Achter een ka theder op een kruising van twee landweggetjes volgde de ene spreker de andere op, de ene feestrede de andere: Tiengeme ten had een waterleiding. Internationale school blijft bestaan Minister Veldkamp over zijn voorstel Kinderbijslag KINDERKAARTEN VOOR UNICEF Jaar met aftrek voor hoofdonderwij zer TOEVALLIG Vrijdag 29 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 "W7ASHINGT0N (Reuter/AP). De Wereldbank heeft geweigerd Indonesië leningen te verstrekken zolang het zijn schulden aan Nederland niet heeft betaald. De president van de bank, Eugene Black, heeft dat de Indonesische minister voor economische opbouw, Chaerul Saleh, te verstaan gegeven tijdens een gesprek in Washington. Saleh heeft daarna gezegd, dat hij er bij president Soe- karno op zou aandringen het lidmaatschap van de Wereldbank op te zeggen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. het klachten en Maandenlang beschuldigingen „Ik ben niet naar Washington geko men," zei Saleh, „om een lening van de Wereldbank te vragen. De president van de bank heeft in Wenen op een conferentie van bankdirecteuren ge pleit voor meer hulp aan ontwikke lingslanden." Toen Saleh daarover met Black sprak, zei deze: „Zolang Indonesië zijn schul den niet betaalt is het onmogelijk het land een lening te verstrekken." „Welke schulden bedoelt u?" infor meerde Saleh. „De Nederlandse schulden", ant woordde Black. De president van de Wereldbank zei voorts dat zijn standpunt ook geldt voor langlopende leningen van de In ternationale ontwikkelingsassociatie. Volgens de Indonesische ambassade te Washington was de toon van het ge sprek tussen Saleh en Black niet bij zonder vriendschappelijk geweest. Black zou het conflict over Neder lands Nieuw-Guinea ter sprake hebben gebracht. Na afloop van de bijeenkomst ver klaarden Saleh en Zairin Zain, de In donesische ambassadeur in Washington: „Wij dagen iedereen uit te bewijzen, dat wij onze schulden niet correct en op tijd hebben betaald. In het geval van de Nederlanders betreft het geen economische kwestie maar een groot politiek geschil." „Al het Nederlandse kapitaal is ge repatrieerd, zodat de waarde nihil is," zei Saleh voorts. „Wij zijn evenwel bereid schadeloosstellingen te betalen voor genationaliseerde bedrijven, zo dra West-Irian aan Indonesië is over gedragen." Zain deelde mee: „Indonesië heeft drie miljoen pond sterling gestort bij de Bank van Engeland. Daarvan kan Advertentie als de politieke kwestie is geregeld een begin worden gemaakt met het uitkeren van schadevergoedingen." Namens de Wereldbank is gezegd, dat het de politiek van de bank is om geen leningen te sluiten met landen, die hun buitenlandse schulden niet heb ben geregeld. Fabriekstoonzalen: ROTTERDAM - IJsselmondse laan 175 (Kralingseveer) AMSTERDAM - Willem Lee vencfKa straat 30 (bij station Sloterdijk)*^ meubelen met "v Van onze Haagse redactie DEN HAAG De uitgaven voor on derwijs, kunsten en wetenschappen zul len in 1962 stijgen tot boven de twee miljard gulden. Het eindcijfer op de begroting io 2.012.226.000 gulden. Dit deelt minister Cals mee in de toelich ting op zijn begroting. Het departement is daarmee op een na het duurste. Op de eerste plaats staat defensie met 2061 miljoen gulden. De stijging is voor een deel het ge volg van de Wet op het wetenschappe lijk onderwijs. Sedert het in werking treden van deze wet komen de uitga ven voor het onderhoud, de nieuw-, aan- en verbouw van en de aankoop van gronden voor universiteiten voor op de begroting van o.k. en w. Vorig jaar stonden deze posten nog op de begro ting van volkshuisvesting en bouwnij verheid. Een andere oorzaak is de uitkering van 113 miljoen gulden aan de gemeen ten. Dit gebeurt krachtens artikel 18 van de financiële verhoudingswet rijk- gemeenten. Van onze correspondent ZAANDAM De dertigjarige Zaan dammer P. Bindt gaat procederen tegen de Staat der Nederlanden, omdat zij de domeinen geen toestemming geeft een Catalina-vliegboot ongeschonden bij hem af te leveren. De Zaandammer heeft de vliegboot onlangs op een verkoping in Den Helder voor 4400 gulden gekocht. De heer Bindt kan het vliegtuig wel als schroot krijgen, maar daar wil hij niet aan. Het geschil is ontstaan door een mis druk van de kavellijst. Op de lijst die de heer Bindt op de verkoping had ge kregen ontbraken op de achterkant de voorwaarden. Op alle overige lijsten stonden de koopvoorwaarden wel. Onder meer was bepaald, dat het gekochte ter plaatse moest worden gesloopt. Kort geding De domeinen hadden tot gisteren het toestel kunnen afleveren. Nu dat niet is gebeurd heeft de heer Bindt zijn advo caat, mt. C. J. Doorenbos in Wormer- veer, opdracht gegeven de staat in kort geding te dagvaarden. De domeinen willen het toestel met De Zaandammer P. Bindt boven de Catalina-vliegboot, die de inzet is geworden van een kort geding. De Zaandammer wil de vliegboot zoals hij is, de staat wil hem alleen in stukjes geven. afleveren omdat het strategisch niet juist zou zijn een gevechtsvliegtuig om geschonden in handen van een particu lier te geven. De heer Bindt had het toestel als re clame-object langs een grote weg willen zetten. Hij zou daarvoor een aanbieding hebben gehad van een sigarettenfabri- kant. gend tegen de 38-jarige Voorburgse die renhandelaar W. J. L. uit alle delen van het land. Tientallen doodzieke hondjes had hij via advertenties geleverd aan het pu bliek. Veelal waren ze vervoerd in veel te kleine dozen en slechts een enkele had men in leven kunnen houden. De rechtbank in Den Haag veroordeel de de man gisteren tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Er was drie maanden tegen hem geëist. DEENS 10ÏNISTER: VERENIGDE NATIES (AP). Jens Otto Krag, de Deense minister van buitenlandse zaken, heeft in de Algemene vergadering van de Uno het voorstel ingediend om een onder deel van de volkerenorganisatie te verplaatsen naar Berlijn. Zoals is ge bleken, toen plannen in die richting voor het eerst ter sprake kwamen, heeft de Sowjetunie tegen een derge lijke poging om van West-Berlijn een „internationale stad" te maken geen bezwaar. Tot nu toe echter waren er wel bezwaren van het Westen. Minister Krag motiveerde zijn voor stel aldus: „Het zou een nuttig psycho logisch effect kunnen hebben wanneer de wereldorganisatie in Berlijn verte genwoordigd zou zijn en de stad in plaats van een broeinest van spanning, een centrum zou worden van opbouwen de samenwerking". Verder zei de Deense minister dat hij blij was dat de toelating van de Chine se volksrepubliek tot de Uno eindelijk op de agenda is geplaatst. Hij gelooft dat de toelating van communistisch China nieuwe mogelijkheden zal openen. Moord op Hansje Hermans Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De man, die ver dacht wordt van de moord op Hansje Hermans uit Sevenum, zal dinsdag in Roermond achter gesloten deuren worden berecht. Mr. E. Franquinet, die de zitting zal leiden, zei ons dat het publiek wordt geweerd, om-dat de zaak enkele sexuele aspecten heeft. Wij wezen hem op de gewoonte van sommige Amsterdamse rechters om bij zulke zaken een uitzondering te maken voor de pers. Mr. Franquinet meende echter, dat dit een experiment was, waarover in rechterlijke kringen ver schillend wordt gedacht en waaraan men in Roermond zeker nog niet toe is. De verdachte in deze zaak is de 55- jarige Th. v. B. Hem is telast gelegd dat hij 11 september van het vorige jaar Hansje Hermans heeft gedood. Hij heeft reeds 24 jaar van zijn leven in de ge vangenis gesleten en staat bekend om zijn neigingen tot het plegen van sexuele vergrijpen. Ais zijn verdediger treedt op mr. B. Luyck. Officier van justitie :- mr. W. C. Uiterwaal. APELDOORN. Het Loenense ge meenteraadslid F. W. is door het Apeldoornse kantongerecht tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Op 6 mei had hij een drachtige reegeit gestrikt en het daarna met een mes gedood. De kantonrechter vond dat verdachte, die in het maat schappelijke leven van dit Veluwse dorpje een belangrijke positie vervult, door deze daad zijn naam ernstig heeft geschaad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voor de bouw van scholen is in de begroting 1962 voor on derwijs, kunsten en wetenschappen een bedrag van 275 miljoen gulden uitge trokken. Minister Cals verwacht voor 1962 een toeneming van de bouw van scholen voor wetenschappelijk onderwijs, voor bereidend hoger- en middelbaar on derwijs en nijverheidsonderwijs. In 1960 werd al een groot bedrag aan gemeente lijke bouwvergunningen voor deze afde lingen verstrekt. In het afgelopen jaar is de bouw van scholen in deze afdelingen evenwel ach tergebleven bij het hiervoor uitgetrok ken bedrag. De minister wijt dit aan vertraging in het klaar komen van de bouwplannen. DEN HAAG Van onze Haagse redactie De volksgezondheid in Nederland mist een centraal orgaan voor de voorlichting van de bevolking op het gebied van ongevallen in huis, bedrijf en verkeer. Er zal een coördinerende instelling moeten komen, zoals het voorlichtingsbureau voor de voeding. Dat zei gisteren dr. C. Banning voormalig hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, op de eerste provin ciale gezondheidsdag in de dierentuin in Den Haag. Een wensdroom van dr. Banning (hij had zijn referaat zelf „Wens dromen" getite)1) is voorts een dras tische uitbreiding van de gemeente en rijkspolitie, vooral van de afdeling verkeer. „Geef deze mensen voldoende auto's zodat men op elke weg een politieman kan tegenkomen. Door deze maatregel alleen zal het aantal verkeersongelukken al verminderen." Hij drong aan op flinke straffen voor verkeersovertreders: „Niet een aaitje maar een flinke mep". De hoofddirecteur van de provin ciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, de heer P Staverman, waarschuwde dat niet gecontroleerd zwemwater vaak ernstig verontreinigd kan zijn. Ratten en meeuwen hebben daar een belangrijk aandeel in. Ruim dertig procent van de meeuwen is be smet met paratyfus. Schrikbarend Mejuffrouw dr. B. van den Berg, verbonden aan het Nederlands insti. tuut voor preventieve geneeskunde in Leiden gaf schrikbarende cijfers over ongelukken. Per jaar sterven ongeveer vier duizend mensen aan ongelukken in verkeer, huis en bedrijf. Verder wor den jaarlijks vijftigduizend mensen in de ziekenhuizen opgenomen met ver wondingen, die zij bij dergelijke ongelukken hebben opgeiopen. Dat is ongeveer zes procent van de patiënten. Van een onzer verslaggevers Nooit meer zouden boeien dood hoeven te gaan van dorst, nooit meer zouden de bewoners in droge tijden zuinig hoeven te zijn met elke druppel water. Gisteren is dat gevierd. Alle voor aanstaande figuren van de N.V. Tien gemeten waren naar het eiland geko men. Zelfs de president-commissaris, de graaf van Munster uit Bampton in Oxfordshire, had er zijn landgoed voor in de steek gelaten. Tiengemeten is aangesloten op de Kilwaterleiding te 's-Gravendeel. Het werk heeft honderdduizend gulden ge kost. De gemeenten Zuid-Beijerland en Goudswaard, waaronder het eiland valt, hebben de helft betaald, de pachters een kwart en de n.v. een kwart. De leiding heeft 35 aansluitingen. Die brengen per jaar 1325 gulden op. Dat is nog niet de helft van de af schrijving. Feestelijk Het is een feestelijke dag geworden. De N.V. wilde allen die waren geko men het eiland laten zien: twee aan twee werden de gasten in een helikop ter over het eiland gevlogen en in een draagvleugelboot werden zij er omheen gevaren. De graaf, een lich telijk verveelde figuur voor wie de wereld weinig nieuws heeft te bieden, was verrukt over de heiikoptervlucht. „Ik zat er voor het eerst in", zei hij. Voor de officiële plechtigheid wer den alle aanwezigen op landbouwwa- gens met een tractor ervoor naar de afsluitkraan gereden. Zo zaten op boe renwagens die tussen de vlakke akkers doorhobbelden negen burgemeesters, de graaf, Baron van Tuyll van Seroos- kerken (gedelegeerd commissariis van de n.v.) en nog wat autoriteiten. De achttienjarige Jan Ardon reed de trae tor evenwel met hetzelfde gemak waarmee hij anders bieten transpor teert. Natuurlijk moest het nieuwe water worden geproefd. „Prima! Uitstekend! Wat een water!" In allerlei bewoor dingen werd het water geprezen. De kijkende eilandbewoners barstten in Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Een kommafout heeft 27 december de tien maanden oude Ronald Zandvliet uit Den Haag het leven gekost. Vier da gen tevoren had de zestigjarige apothekers-assistente M. P. C. voor deze baby, die erg hoestte, poeders klaargemaakt. In plaats van 0.1 gram had zij er echter één gram acetosal in gedaan. „Er was slechte verlichting op de plaats waar ik in de apotheek werkte en het was ontzettend druk. Ik heb het recept verkeerd gelezen", ver klaarde mevrouw C., toen zij gisteren voor de Haagse rechtbank stond we gens dood door schuld. Hoewel het recept duidelijk was ge schreven, had zij in de „O" een „g" gelezen, doordat de bovenlus van een „b" het cijfer raakte. Zij had de te verwerken hoeveel heid acetosal ook niet opmerkelijk ge vonden, want op het recept stond niet hoe oud het kind was. Nauwgezetheid „Een ouder kind had er nauwe lijks iets nadeligs van ondervonden", verklaarde de als deskundige gehoor de inspecteur voor de volksgezond heid in Zuid-Holland. Hij achtte het gebeurde evenwel op geen enkele wijze te verontschuldi gen. „In een apotheek kan niet wor den gewerkt dan met de uiterste nauwgezetheid, ongeacht de aard van een recept." In het vervolg van zijn betoog ont wikkelde bij de stelling, dat apothe kersassistenten bij hun opleiding ei genlijk op nauwkeurigheid zouden moe ten worden getest. „Er wordt dikwijls slecht gelezen", meende hij. De president zei daarop dat dit toch eigenlijk wel overal in het leven op te merken was. „Maar in een apo theek kan het nu eenmaal niet", vond de inspecteur, al gaf hij toe dat het in het onderhavige geval een tragi- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Internationale school in Scheveningen, die het laatste jaar op het randje van een opheffing heeft gezweefd, zal middelen krijgen om te blijven voortbestaan. Op de rijksbegroting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1962 is voor de subsidiëring van de school een bedrag van dertigduizend gulden uitge trokken. Vorig jaar hadden de ministers Cals en Luns al toegezegd de mogelijkheid van subsidiëring van de schoqj te willen bekijken, als zou blijken dat er be hoefte aan internationaal onderwijs in Den Haag zou bestaan. Ruim zeshonderd kinderen (van kleu terklas tot middelbare school) van bijna veertig nationaliteiten volgen cursussen aan de s*hool. Er wordt onderwijs het Frans, Duits, Engels en Amerikaans gegeven. sche samenloop van omstandigheden was geweest. „Bij eerder ingrijpen, als niet door de kerstdagen het gewone leven enigszins ontwricht was geweest, had men het kind kunnen redden. Nu was het pas op Tweede kerstdag in het ziekenhuis opgenomen. De officier van justitie meende dat in dit geval de nonchalance moest worden bestraft, niet zozeer het dra matische gevolg. Hij vond de nalatig heid van de verdachte met een boete voldoende gecorrigeerd. Hij eiste 150 gulden. „Ik heb het echt verkeerd gelezen, ik dacht dat het voor een spitpatiënt was. Ik had zelf ook spit die dag. En het was zo druk", snikte de verdach te in haar laatste woord. Als noodwet verdwijnt: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Indien de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen vol gens het voorstel van minister Veld kamp wordt omgezet in een definitieve wet, zullen de zelfstandigen met kleine inkomens tot 3500 gulden per jaar er flink op vooruit gaan. Onder de noodwet immers krijgen zij geen bijslag voor het eerste en tweede kind. In het wetsontwerp is nu geregeld, dat zij voor twee kinderen per jaar 246,48 gulden per jaar krij gen. Daar staat tegenover dat zij pre mie moeten gaan betalen en wel rond zeventig gulden (twee procent van 3500 gulden). Van het derde kind af gaan zij val len onder de algemene kinderbijslag wet, wat er voor hen op neerkomt dat deze bijslagen omhoog gaan. De nood wet geeft voor het derde kind per kwartaal 41,34 gulden, voor het vierde en volgende kind per kind 56,94 gulden. r>i Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN. Onze laatste pu- blikatie over de Nijmeegse affaire is aanleiding geworden tot een ver klaring van B. en W. in de Nijmeeg se raad. Daarin werd bevestigd, dat hangende het onderzoek dat de jus titie instelt naar de aangiften van corruptie, een ex-kraandrijver is ge vraagd weer in gemeentedienst te treden. Niettemin sprak de verklaring van tendentieuze berichten in enige dag bladen". Bevestigd werd ook, dat het kraan- bedrijf voorlopig is ondergebracht bij de centrale vervoersdienst. Aan de raad werd toegezegd, dat zodra B. en W. een definitieve vorm voor het kraanbedrijf van Nijmegen heeft ge vonden, voorstellen aan de raad zullen worden gedaan. De eisen die de kraandrijver stelde als voorwaarde om weer terug te ko men in dienst van de gemeente Nij megen, waren onaanvaardbaar, aldus de verklaring. Daarmee is de zaak thans afgedaan. B. en W. vinden het niet juist thans na der op de zaken Nijmegen betreffende in te gaan. De zaak wordt als sub ju- dice beschouwd. Vastgesteld werd dat de havenmeester bevoegd is schepen en ladingen te ijken. Het aanschaffen van de nieuwe grijper bevat niets be- lastends voor de havenmeester. Het betreffende raadsvoorstel is na een toe lichting van de wethouder gewijzigd, hetgeen wij ook gemeld hadden. De verklaring besloot met de mede deling, dat het college van B. en W. zich gegriefd voelt door de publikaties Juist door de wijze waarop in ieder bestuursapparaat of groot bedrijf voor- De achttienjarige Jan Ardon op de tractor met een lading autoriteiten, die hevig door elkaar werden geschud tijdens een rit over Tiengemeten. lachen uit. Zij hadden namelijk nood gedwongen pompwater moeten laten ronddelen. De kraan van de smid had geen water gegeven, doordat de fon tein de druk had weggenomen. Ook een kalf moest het nieuwe wa ter proeven. Het was immers voor het vee even belangrijk. Het beest schudde evenwel afkerig de kop. „Alsjeblieft", zeiden de omstanders, „dat beest heeft het door". TAEN HAAG. Waarom stelt mi- nister Veldkamp voor de loon- trekkenden wel kinderbijslag voor het eerste en tweede kind te ge ven en zelfstandigen pas van het derde kind af? Deze vraag, die de bewindsman zelf in een uitvoerige toelichting beantwoordt, houdt geen rekening met de twee zeer verschil lende manieren, waarop het inko men van een werknemer en dat van een zelfstandige wordt gevormd. De kinderbijslag voor werknemers is een deel van de loonpolitiek, die de overheid in de hand houdt. Het inko men van de zelfstandige onttrekt zich aan de loonpolitiek en is afhankelijk van factoren als vestiging, concurren tie, prijzen en marktsituatie, De So ciaal Economische Raad heeft dat on derscheid al in 1954 in zijn advies over een kinderbijslagregeling komende oneffenheden in de open baarheid waren gebracht. De raad stelde zich achter het be leid van B. en W. Men had er begrip voor, dat B. en W. de kraandrijver te rug wilde nemen, waardoor men „lief de voor recht" heeft willen laten gaan. De heer Kleiwegt (soc.) zei over on ze melding dat de chef van de afdeling personeelszaken de ex-kraandrijver een stuk ter tekening had voorgelegd, dat deze niet heeft kunnen lezen: „Bij ons in Nijmegen bestaan geen Gestapo-me- thoden". Hem was verder niet bekend, dat het ministerie van economische zaken had gevraagd om de reactie van de ge meenteraad op het request van een fir ma over het ijken van schepen door de havenmeester. Burgemeester Hustinx zei in zijn ant woord, dat daarover mogelijk in een of ander stuk was geschreven bij het uit wisselen van adressen -equesten. De heer Bagijn van de K.V.P. legde er de nadruk op, dat de zaken thans onder de rechter zijn en dus niet be sproken kunnen worden. (Hetgeen niet juist is. Er is pas een vooronderzoek gaande red.). Daarna vroeg de heer Bassant van de K.V.P. waarom B. en W. uitgere kend de gestrafte kraandrijver die aan klachten had ingediend uitnodigden om de ontstane vacature in te nemen. Is hij dan toch te zwaar gestraft? Waar om heeft het zo lang geduurd eer hij gerehabiliteerd wordt? Er is geen sprake van rehabilitatie, zei burgemeester Hustinx. B. en W. hadden de ex-kraandrijver een redelijke kans willen geven ondanks alles wat er gebeurd was. Daarbij blijven de bezwa ren tegen hem gehandhaafd. B. en W. hebben grote soepelheid willen betrach ten. Het is niet de bedoeling op alle be- Minister Veldkamp DEN HAAG Het is niet waar, dat op het ministerie van sociaie zaken 45 pakjes met persoonlijke bezittingen van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Duitse concentratiekampen zijn geweest, zijn zoekgeraakt. Integendeel, de meeste van deze pakjes zijn aan de rechtmatige eigenaren of hun nabestaanden terugge geven. Minister Veldkamp antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid J, C. Corver (lib.) De heer Corver had over de pakjes vragen gesteld naar aanlei ding van berichten dat de bezittingen van Nederlanders op het ministerie wa ren zoekgeraakt. Bij zijn antwoord voegt minister Veld kamp een lijst met 45 namen. Achter 41 is de datum van de uitreiking der bezit tingen vermeld. Drie mensen hebben de door het ministerie uitgereikte voorwer pen niet als eigendom herkend en terug gestuurd. Deze bezittingen zijn thans nog op het departement aanwezig. Alleen de bezittingen van de Amsterdamse heer Arnold Brans zijn niet gevonden. De minister deelt voorts mee, dat van de in Neuengamme aangetroffen bezit tingen nog ongeveer tweehonderdvijftig van de tweeduizend pakketten die in 1950 werden ontvangen, bij het ministerie be rusten. Ondanks vele en langdurige nasporin gen konden de rechthebbenden tot dusver met worden achterhaald. Dit was mede een gevolg van gebrek kige of onduidelijke vermelding van de naam en geboortedatum op de envelop- P«5' waarin sieraden, papieren, foto's en andere bezittingen waren opgeborgen. DEN HAAG Binnenkort begint de Unicef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties, met de verkoop van een nieuwe serie „greeting cards". Onder het motto „Groet een vrind, help een kind", worden deze kaarten over de hele wereld aan de man bracht om meer bekendheid te aan het werk van de Unicef. Vorig jaar werden zeventien miljoen van deze kaarten verkocht. In 1950 wa ren het er nog maar 130.000. Van de zeventien miljoen in 1960 gin gen er 550.000 in Nederland van de hand. De Unicef tien jaar. ge geven bestaat 11 december vijf- HAARLEM. De Westzaanse hoofdon derwijzer J. Z., die veertien dagen ge leden in Haarlem terechtstond omdat hij voor vijfduizend gulden aan melk en spaargeld zou hebben verduisterd, is veroordeeld tot één jaar met aftrek. De officier had vijftien maanden eist. De man was tot de verduisteringen ge komen, doordat hij zich in de schulden had gewerkt. Lichtingen in te gaan, zei burgemeester Hustinx. Hij wees ze als onwaar en on waardig af. Ook is het onwaar dat de chef van personeelszaken een stuk heeft willen laten tekenen, dat de kraandrij ver niet had gelezen, zo zei hij. Hij betreurde het dat Nijmegen be stookt wordt door tendentieuze berich ten, die onrust in de gemeente veroor zaken. scherp gesteld. Kinderbijslag voor zelf standigen staat los van de loonpolitiek en behoort, aldus de S.E.R., bij het derde kind in te gaan. Minister Veldkamp, die deze redene ring geheel volgt, kan daarom niet on derschrijven, dat er discriminatie zou bestaan ten aanzien van één van de groepen. De inkomensvorming kan niet worden vergeleken. Zou men voor de zelfstandigen ver der willen gaan en ook bijslag voor de eerste twee kinderen willen geven, dan wordt de premie een stuk hoger. De vraag is of een premie voor de drie volksverzekeringen samen (de a.o.w., de a.w.w. en de a.k.w.) bij tien procent niet aan haar maximum toe is. Moeten wij in 'Nederland verder gaan met de sociale verzekering, als de grens van zelffinanciering is be reikt? zo vraagt de minister zich af. Met die discussie zijn wij in Neder land nog niet klaar, schrijft dr. Veld kamp verder. Uit de Kamer is het voorstel gekomen het nodige geld uit de schatkist te nemen, maar hij Wijét dat évenals zijn voorganger -dr.Van Rooy) als „onaanvaardbaar" van de hand. Het gaat om bedragen van hon derden miljoenen guldens per jaar. Het zou een fout financieel beleid zijn de schatkist vele tientallen jaren lang een dergelijke belasting op te leggen. Er valt op sociaal terrein nog meer te doen, zo merkt de minister op. Hij herinnert daarbij aan het waardevast maken van bedrijfspensioenen, de ver zekering tegen ernstige en langdurige ziekten en de vervanging van de inva liditeitswet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De kinderbijsla gen, zoals zij op het ogenblik zijn vastgesteld en in het wetsontwerp vermeld, bedragen per drie maan den (kwartaal): voor het eerste kind 58,50; tweede kind 63,96; derde 63,96; vierde kind 86,58; vijfde kind 86,58; voor het zesde en elk vol gende kind 97,50. De kinderbijslag wordt als regel per drie maanden uitbetaald, welke regeling ook in de wet is opgenomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG.In oktober zal de vierde divisie oefeningen houden op de militaire terreinen te Bergen- Hohne in West-Duitsland. Zij zal in twee delen naar Hohne gaan. Die zullen daar elk ongeveer twee we ken blijven. De oefeningen komen in de plaats van d:e te La Courtine in Frankrijk, die ten behoeve van de verhoogde paraat heid moesten worden opgeschort. Bij overleg met de commandant van de noordelijke legergroep, de Britse gene raal sir Archibald Cassels, is gebleken dat er in de Navo geen bezwaren tegen zijn de vierde divisie in West-Duitsland te laten oefenen. Het is min of meer een toevalligheid, dat de grote oefenterreinen te Hohne niet in gebruik zijn. De tankbanen van het terrein worden in oktober hersteld, zodat daar dan niet wordt geschoten en het overige terrein vrij is voor an dere oefeningen. Begin volgende week vertrekken de vaste kampstaf en de onderdelen. Enige da gen later volgen de eerste gevechts- eeniheden. De militairen van de oefe nende onderdelen zullen in tenten sla pen. De tot het legerkorps behorende lichte brigade, in hoofdzaak bestaande uit twee verkenningsbataljons, zal even eens in Hohne oefenen. Deze zal wel licht langer blijven dan de vierde di visie en daarom zo veel mogelijk in de vaste gebouwen van het oefenter rein worden gehuisvest.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9