UITERST GELADEN WORMS VERZUCHT: „IK HEB ER TABAK VAN' Officier hekelt niets ontziende boycot van schroothandelaar Vrachtauto ramt tram Dorpen gaan wijken voor industrie van Delfzijl LAND VAN KOEKOEK VERKOCHT DE HARINGZIEKTE KOMT ZELDEN VOOR Eis: f 250 boete en tien dagen voorwaardelij k Duitse liberalen willen toch mee-regeren Eet gerust dat zeebanket Negenjarige multimiljonair Verwarring Drie gronden Steekpenningen Classificeerder maakte dodelijke val „Querulant" Verbitterd Geen stukken Tc „Verkeerde weg" Weinig plezier Luchtballon IT D1 Boete DE Waterschappen zenden adres aan minister handcreme Luxembourg Airlines koopt Friendship Overste Djambek gesneuveld Honderd gulden wegen 300 kilo JONGEN MEEGENOMEN: 21 MAANDEN CEL Vrijdag 29 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Advertentie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een tot het uiterste geprikkeld man stond gisteren voor de Haagse liechtbank: de schroothandelaar L. Worms. De heer D. J- Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, vertrouwens man van de Nederlandse legering, had de Haagse schroot-handelaar die al sinds 1957 bezig is het OP zichzelf was het een vrij eenvoudige beledigingszaak, die evenwel door de schrootaffaire op de achter grond grote belangstel ling trok. Tot ieders verbazing vroeg de heer Worms de zaak achter geslo ten deuren te behandelen, omdat hij bijzonder kwalijke dingen moest zeggen van een zakenman, die even als hij jood is. Dat deed hij liever niet in het openbaar. De officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, vond dat verzoek nogal ongebruikelijk. De president van de rechtbank, mr. Schaafsma, wees het verzoek af. onderzoek op gaug te houden naar de schrootaffaire aangeklaagd wegens smaad en laster in casu belediging. Dat was gebeurd naar aanleiding van de mededelingen van de heer Worms dat de heer Spierenburg bij een transactie tussen een schroothandelaar en de Neder landse regerig geld zou hebben ontvangen. Uitgangs punt in dit proces was de publikatie daarover in ons blad. TWEN RAAKTE de heer Worms -t-1 in verwarring toen de.president hem voor de keus stelde een beroep te doen op het algemeen belang of de waarheid te bewijzen van hetgeen waarvan hij de heer Spierenburg had beticht. ,.Ik wou eerst het algemeen belang van mijn publikatie aantonen", aldus de heer Worms. „Het openbaarmaken van deze zaak moet immers de stoot geven tot een diepgaand onderzoek, zo dat de waarheid bewezen kan worden." „U wilt dus een beroep doen op het algemeen belang", concludeerde de president. „Meent u dat het algemeen belang er bij gediend is de eer en goe de naam van de heer SDierenburg aan te tasten?" „Ik heb een andere opvatting over eer dan de heer Spierenburg" ant woordde de heer Worms. „Zag u geen andere mogelijkheid de zaak aanhangig te maken, dan die pu- blikaties", was de volgende vraag van de president. „Ik meen, dat ik juist heb gehan deld. Op die manier mocht ik rekenen op een onderzoek. Ik heb daar erva ring mee. Ik heb tal van zaken ter ken nis gebracht, die nauwelijks of niet werden onderzocht. Ik heb daar teleur stellende ervaringen mee opgedaan." TIE PRESIDENT onderbrak de ■L' heer Worms toen hij een aan tal van die gevallen wilde opsommen. Hij maande hem aan zich te houden aan zijn verweer met een beroep op het algemeen belang. De heer Worms liet weten dat hij het Verweer zou voeren op drie gronden: 1. Mocht ik aannemen, dat wat mr. W. Dobe van der Kuil mij had verteld over de heer Spierenburg, de autoritei ten zou bewegen tot een diepgaand on derzoek? 2. Werd het algemeen belang ge diend met het in de publiciteit brengen van de mededelingen van mr. Dobe van der Kuil over de heer Spierenburg? 3. Mocht ik geloof hechten aan de me dedelingen van mr. Dobe van der Kuil? In zijn aanloop tot deze stellingen deed de heer Worms een boekje open over de levensloop van een inspecteur der rijksrecherche, die o.a. de schroot affaire in onderzoek had. Deze inspecteur zou volgens de heer Worms in de oorlogsjaren geruime tijd hebben gewerkt bij het Reichssicher- heitshauptamt in Berlijn. In 1943 was hij van commies tot inspecteur bevor derd. Het dossier dat de Britse gehei me dienst over deze inspecteur zou hebben samengesteld, zou zijn verdwe nen. Toen de heer Worms zover was, ha merde de president hem af. „Dit gaat over feiten en daar wil ik nu niets van horen. U moet duidelijk maken dat u in het algemeen beJang hebt gehandeld." T-TIEROP GAP de heer Worms AA een overzicht van zijn activi teiten, die ten doel hadden tot een onderzoek te komen. „Mr Dobe van der Kuil, die als advocaat toch moet weten wat hij zegt, had in ronde woorden ge.zegd, dat de heer Spierenburg steekpenningen zou heb ben aangenomen." Met die mededelingen was de heer Worms naar de officier van justitie ge gaan en samen met hem was hij naar de directeur-generaal van het ministe rie van economische zaken geweest. Deze zou hebben gezegd, dat de heer Worms er beter aan deed er mee op te houden, omdat hij tegen veel te gro te figuren vocht. „De officier van justitie kan dit be vestigen. Vraagt u het hem maar", rien de heer Worms uit. „Ik neem aan dat dit een rethorische vraag is, waar de officier van justitie niet op behoeft te antwoorden", stelde de president fijntjes. „Mijn vertrouwen m de autoriteiten was beschaamd", vervolgde de heer Worms- „Daarom besloot ik in het openbaar een onderzoek te vragen. Mijn geduld was op" „Waarom lichtte u de pers al m enkele uren nadat u het telegram aan ROTTERDAM. De 35-jarige classi ficeerder Johannes Breedveld uit Rotter dam verloor gisteren in een dok van Niehuis en van de Berg's scheepsrepa- ratiebedrijf bij het verven van een scheepswand zijn evenwicht. Hij maakte een val van zeven meter en kwam op de vloer van het dok te recht, Later is hij in een ziekenhuis overleden. gang van zaken in die gemoedstoe stand is geraakt." „Daarom was ik eerst geneigd alleen een geldboete te vragen. Maar ik vind dat er een zwaarder accent op de cor rectie moet liggen, als rem voor dit uitglijden. Daarom eis ik 250 gulden boete of dertig dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen met een proeftijd van drie jaar." UHK5 VERPACHTE L.WORMS RECHTS. DE OFFICIER MKDR.J.C.MARIS de minister had verzonden", wilde de president weten. „Mijnheer de president, ik ben juist aan het betogen, dat ik al maanden bezig was een onderzoek op gang te krijgen. De maat was vol". Hij vertelde dat het ministerie had beloofd hem terug te bellen; dat hij twee dagen telefonisch om uitsluitsel had gevraagd, maar dat opeens nie mand meer iets van de zaak had ge weten. „Mijn ervaring is, dat alleen na publikaties de zaak op gang kan worden gebracht". TA, MAAR U WACHTTE het "J antwoord op het telegram niet af", stelde de president vast. „Het is ook mogelijk, dat de pers de minister heeft gebeld om commen taar en dat dt minister mij daarom later opbelde. In ieder geval hadden mijn pogingen de zaak op gang te brengen al zó vaak schipbreuk ge leden, dat ik mijn geduld had verloren. Vandaar mijn mededeling aan de pers. Er kwam toen in ieder geval ineens schot in de zaak"; Niet zonder ironie vermeldde de heer Worms, dat de activiteit die toen opeens was ontstaan zich tegen hem had gericht. „Mijnheer de president", riep hij, „het is nog nooit gebeurd in Nederland, dat de justitie voor een beledigingszaak op christelijke feestdagen (Pinksteren) heeft doorgewerkt en zelfs 's nachts is doorgegaan met het verhoren van mensen. Nu het tegen mij ging, kon dat opeens". De heer Worms toonde zich er ver bitterd over, dat de processen-verbaal van deze verhoren niet in het dossier lagen en hem ook niet ter inzage waren gegeven. „Er zijn geen stukken, kijk maar, dit is het hele dossier". De president toonde een dun kaft met slechts en kele verklaringen. „Ja maar er zijn tientallen mensen verhoord. Ik weet wel wat er is ge beurd. Waarom zijn die stukken er nu opeens niet meer?" ,Die hebben dan betrekking gehad Advertentie Van onze correspondent DELFT Het tramverkeer tussen Den Haag en Delft is gisteren gerui me tijd gestremd geweest door en botsing tussen een vrachtauto en een tram van de H.T.M. in Delft. De Zaandamse vrachtautobestuurder A. van G. werd door de zon verblind, waardoor hij op de tramrails terecht kwam. De trambestuurder kon niet meer op tijd stoppen. Zes mensen werden bij de botsing ge wond. De trambestuurder, zijn vrouw, hun driejarige dochtertje en een schoon zusje moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Zij werden door rondvliegen de glasscherven getroffen. Het tweeja rige zoontje van de bestuurder werd door het glas aan een oog gewond. Een trampassagiere liep een gekneusd been )p. Het voorbalkon van de tram werd ver meld. De chauffeur van de auto moest met een shock naar het ziekenhuis wor- ien gebracht. op een andere zaak en in dat geval mag u er als derde geen kennis van nemen", aldus de president. De heer Worms bestreed dat. Hij zei genoeg te hebben van al dat gedoe. „Steeds is er weer dat ellendige „ver trouwelijk". Ik wil die vertrouwelijk heid doorbreken. Ik ben eenzaam ge worden. Die eenzaamheid wil ik door breken. Het ging er mij niet om de heer Spierenburg te beledigen, al is de heer Spierenburg geen acceptabele figuur voor mij." iOEN HIJ DAAR nader op in wilde gaan, onderbrak de pre sident hem weer. „Bijzonderheden hoeven wij niet te horen. Wij weten dat u de heer Spierenburg geen accep tabele figuur vindt; dat is voor ons voldoende." De heer Worms wond zich op. Hij raasde over het begin van de oorlog toen hij zijn eerste ontmoeting had gehad met de heer Spierenburg. „Hij was toen directeur van het rijks bureau voor metalen onder de Duit sers", riep hij uit. „Mijnheer Worms", vermaande de president, „zo gaat u de verkeerde weg op." „Neen, dat mag niet gezegd worden", riep deze. „De doden zijn begraven." De president maande hem tot kalmte. „Goed", zei de schroothandelaar, „ik neem het terug." De officier van justitie, mr. dr. J. C Maris, begon zijn requisitoor met de opmerking, dat de verdachte zijn plei dooi al had gehouden voor de officier had gesproken. Maar hij vergaf hem dat graag, omdat hij begrip had voor de toestand waarin de schroothande laar verkeert. yE HEER WORMS heeft weinig plezier beleefd van zijn initia tief, waardoor de schrootaffaire aan het licht kwam en reeds vier schuldi gen konden worden gestraft. „De schrootwereld heeft zich als een phalanx tegen hem gericht in een niets ontziende en ongemotiveerde boycot", aldus mr. Maris. „Helaas betrekt Worms daar nu enkele autoriteiten in. Hij is op zoek gegaan naar de oorzaken van de zijns inziens onbevredigende gang van zaken bij het onderzoek. Door de mede delingen van mr. Dobe van der Kuil meende hij een van de oorzaken te hebben gevonden in de persoon van de heer Spierenburg." De officier vond het hoogst ernstig, dat een hooggeplaatst ambtenaar van corruptie wordt beticht. Zo'n beschul diging op een los gerucht kan nooit in het algemeen belang zijn. Maar was het een los gerucht? zo vroeg de offi cier zich af. Hij vond dat de heer Worms aan de mededelingen van mr. Dobe van der Kuil een zekere mate van waarschijn lijkheid en betrouwbaarheid mocht toe kennen. Daarmee zou hij dus in het algemeen belang hebben kunnen han delen. „Alleen heeft de heer Worms zijn geduld verloren. Dat moeten wij hem toch wel kwalijk nemen, al heb ik er begrip voor, dat hij tot het uiterste ge laden is na al die jaren van strijd." TN ZIJN VERDEDIGING zei de I heer Worms dat. als hij de zekerheid had gehad dat zijn telegram bij de minister alle aandacht zou heb ben gekregen, hij zeker met publikatie zou hebben gewacht. „Maar juist om de wetenschap, dat men mij een querulant noemt, mij van laster beschuldigt en mij van officiële zijde zegt dat ik tegen de bierkaai vecht, daarom meende ik in het alge meen belang verplicht te zijn de zaak tegelijkertijd openbaar te maken." „Ik heb drie maanden lang gepro beerd de autoriteiten in deze zaak tot een onderzoek te bewegen. Dat is niet gelukt." [IERNA ging de heer Worms toch nader in op de zaak die aan dit geval ten grondslag ligt: De verhandeling van vrachtauto's uit een dump, die door de regering via de heer Spierenburg aan een handelaar waren verkocht zonder dat die handelaar had betaald. Later had die handelaar de zaak aan de regering terug verkocht met 50.000 gulden winst die hem prompt was uitbetaald. De president verzocht de heer Worms zich te bepalen tot de grondslag van het proces: het algemeen belang. Als een luchtballon die wordt door geprikt, zei de heer Worms in een lange zucht: „Als iemand belooft terug te bellen en hij belt niet. Als ik dan drie, vier keer bel en niemand weet er iets van, dan licht ik de pers in. Ach, mijnheer de president, ik heb er genoeg van. Mijn laatste woord is: Ik heb er tabak van." Advertentie Maanmannetje of Maanvrouwtje? Jerrie Cobb, 's werelds eerste astronau te? Onthoudt U in ieder geval haar naam maar. Zij is de enige Amerikaanse vrouw, die getraind, getest en goed bevonden is voor een reis door de kosmos. Misschien sturen de V.S. haar als eerste vrouw naar de maan in de hoop dat daar nog geen Rus op haar staat te wachten. Onthoudt U ook: MARKANT. Dat is de nieuwe senoritas van Karei I, gehuld in cellofaan, verpakt in een fraai, goudkleu rig blikje. Van twintig van die geurige, milde sigaartjes (voor één riks) heeft U veel meer plezier, dan van een vrouw op de maan, ook al zou ze duizend Russen te erg zijn |E HEER WORMS had moeten begrijpen, dat een zo ernstige beschuldiging tegen een hooggeplaatst ambtenaar, bovendien de vertrouwens man van de Nederlandse regering in de Europese gemeenschap, niet van de ene op de andere dag kon worden on derzocht. Door zijn overijlde handel wijze kan hij geen vruchtbaar beroep doen op het algemeen belang. Bij het bepalen van de strafmaat wilde "de officier er rekening mee hou den dat de heer Worms in de schroot affaire jarenlang onder de moeilijkste omstandigheden zijn burgerplichten zeer behoorlijk is nagekomen en dat hij door de gang van zaken in een gespan nen gemoedstoestand is geraakt. „Als hij zich had kunnen beheersen, had hij deze beschuldiging zeker niet in het openbaar geuit. Ik houd er echter rekening mee", aldus de officier, „dat hij door omstandigheden buitenaf ik noem de boycot en de onbevredigende Van onze correspondent BONN De Westduitse liberalen, die vlak na de voor hen zo gunstige uitslag van de verkiezingen verklaar den dat zij geen deel wensten uit te maken van een kabinet onder Ade nauer, zijn van mening veranderd. Daardoor is de mogelijkheid groter geworden dat er toch nog een coalitie wordt gevormd van christen-democraten en liberalen. Mende, de voorzitter van de liberale partij, zei gisteravond dat zijn partij „wellichit tijdens een overgangsperiode" Adenauer zou kunnen steunen. De voor waarde zou echter weer zijn dat Ade nauer slechts een beperkte tijd kanselier blijft. Twaalf maanden leek Mende vol doende. Men weet trouwens dat Ade nauer zelf ook geen volledige ambts termijn van vier jaar meer ambieert. Eigen nieuwsdienst VEENDAM De besturen van zeven Drentse en Oostgroningse waterschappen en de gemeente Groningen hebben de minister van waterstaat in een adres ge vraagd op korte termijn geld beschik baar t.e stellen voor de uitvoering van de werken in de Dollard. In de perioden, waarin veel regen valt kunnen de afwateringswegen het water niet meer verwerken. Door de verander de bodemstructuur bestaat er volgens de waterschappen bij wateroverlast gevaar voor dijkdoorbraak. Zij vinden het teleurstellend dat na de onderhandelingen tussen Duitsland en Nederland is komen vast te staan dat een oppervlakte van slechts duizend hec tare aan Nederlandse kant mag worden ingepolderd. Nog steeds heeft de rege ring geen beslissing genomen over de inpoldering, vastgelegd in het Eems- Dollardverdrag, aldus het adres. Zdenko Stambuk is benoemd tot am bassadeur van Zuid-Slavië in Nederland. Hij volgt in die functie de heer Dras kovic op. Handen houden van „atrix" want' „atrix'" houdt Jte mooi DELFZIJL. De belangstelling van de chemische industrie voor vestiging aan de Eemskust is zó groot, dat B. en W. van Delfzijl een nieuw uitbreidingsplan hebben laten ontwerpen. De raad heeft zich woensdag over het plan uit gesproken en het met elf stemmen voor en drie tegen goedgekeurd. Delfzijl gaat nu een gebied van 370 hectaren ontsluiten, dat direct aan zee is gelegen. Uitvoering van het plan betekent dat de dorpen Weiwerd, He- veskes en Oterdum op den duur zullen moeten verdwijnen. Achtenzestig boeren uit dit gebied waren het met het voorstel van B. en W. zo oneens, dat zij bezwaarschrif ten indienden. In het gunstigste geval zullen zij grote stukken grond moeten afstaan; vele boerderijen zullen moe ten worden gesloopt. In de raadsvergadering maakte me juffrouw mr. J. L. M. Toxopeus-Pott zich tot tolk van de bezwaarden. „Met een groot slagersmes wordt gehakt in kostbare cultuurgrond; dat kan geen algemeen belang zijn", zo protesteerde zij. Zij sprak van een plan, dat in overspannen tempo was ontworpen. Burgemeester mr. A. A. J. Gold berg voerde daarentegen aan, dat het bij vestigingen in Delfzijl niet meer gaat om enkele hectaren fabrieks- grond, maar om tientallen hectaren in één keer. In het jongste uitbreidingsplan is ook rekening gehouden met de wen sen van de Staatsmijnen, die in Delf- SCHIPHOL (ANP) De pas opge richte Luxemburgse luchtvaartmaat schappij Luxembourg Airlines heeft voor haar eerste vliegtuig de keus la ten vallen op de Fokker F 27 Friend ship. Het contract voor de aankoop van een Friendship die veertig passagiers kan vervoeren, is inmiddels getekend. zijl een fabriek willen vestigen. b!p.M. en Hoogovens hebben geza menlijk plannen voor de bouw van een ammoniakfabriek langs de Eems kust. Gezien de ontwikkeling van de chemische industrie in de landen van de E.E.G., verwacht het gemeentebe stuur dat de belangstelling voor de vestiging van bedrijven in dit gebied nog in sterke mate zal toenemen. DJAKARTA (Reuter) Overste Dachian Djambek is bij een gevecht in de buurt van Pasaman, in West-Suma tra, om het leven gekomen, zo meldt radio Indonesia. Djambek was een van de twee laatst overgebleven belangrijke opstandelingenleiders. De andere is overste Ventje Sumual, die nog in Noord-Celebes opereert. Van onze correspondent ARNHEM. Voor de somma van 83.000 gulden is gisteren een stuk weiland van boer Koekoek uit Ben- nekom van de hand gegaan. Koop- ster was de N.V. Aannemersbedrijf gebrs. Van Aggelen uit Renkum, die woningen op het dure plekje grond van 1 hectare en 26 are zal zetten. De grond werd voor de Arnhem se rechtbank op verziek van het Land- bouwschap verkocht, omdat de., heer Koekoek (leider van de zgn. vrije boe ren) stelselmatig heeft geweigerd de heffingen van het Landbouwschap te betalen. Aanmaningen en dwangbeve len deden het verschuldigde bedrag tot ruim 471 gulden oplopen. Er bestond veel belangstelling voor de ze verkoop, die door de heer Koekoek en een aantal vrije boeren werd bijge woond De politie was gealarmeerd, maar hoefde niet op te treden. Het pro ces verliep uiterst rustig. Deurwaarder Kuypers.riep de mzet van het Landbouwschap af: driedui zend gulden. Direct daarop bood mr. J. Deen uit Veenendaal vijftigduizend gul den. Dit bod werd niet overtroffen. Daarna begon de afslag bij een bedrag van tweehonderdduizend gulden. Toen de deurwaarder tot 33.000 gulden was gekomen, Monk het „mijn" van nota ris H. B. T. Kroon uit Oosterbeek, die in opdracht van de Renkumse aanne mer handelde. De president maakte de notaris er nog op attent, dat de heer Koekoek geen koper van het land zou mogen zijn. De rechtbank zal het vonnis, waarin de toewijzing wordt opgenomen, op 26 oktober bekendmaken. Nederland zal de komende acht of tien jaar telkenjare tweehonderdduizend gul den bijdragen aan de redding van de Nubische monumenten in Egypte. Sedert 1955 zijn er enkele geval len van een merkwaardige tot dus ver onbekende ziekte waargeno men. Plotseling kregen enkele mensen vlagen van hevige buik pijn, die de arts deed denken aan een blindedarmontsteking. Wanneer de chirurg de blindedarm wilde ver wijderen, dan bleek bij de operatie, dat die gezond was. Wel was op on verklaarbare wijze een stuk van de Dc negenjarige Attila Merter die hier trots zijn nieuwverworven fototoestel vasthoudt, heeft van zijn grootvader een erfenis ter waarde van meer dan 110 miljoen gulden gekregen. Voorlopig heeft hij nog niet veel plezier van het geld. Hij mag namelijk niet meer alleen buiten spelen in de Turkse stad waar hij woont want zijn moeder is bang dat hij zal wor den ontvoerd. Het is vreemd gegaan met die erfenis. Grootvader Merter, die de kleine Attila zo vorstelijk be dacht, sloeg zijn beide zoons na melijk over. Natuurlijk protesteerden deze daartegen, maar dat hielp hun niet veel. Een van hen draaide zelfs de gevangenis in. Het bleek dat hij zijn vader terwiile van de er fenis door gehuurde moordenaars had laten ombrengen. De andere broer, Attila's vader, viste ook achter het net. Hij was een verhouding begonnen met een vriendin van Attila's moeder en had deze verlaten. De rechtbank verklaarde hem daarom onwaar dig en wees zijn aanspraken op de erfenis van de hand. Daardoor kwam het geld, zoals in het testa ment was bepaald, aan de kleine Attila. Zijn moeder, zijn zusje en hij hebben nu geen leven meer. Zij kunnen geen stap buiten de deur doen of zij worden lastig gevallen door bedelaars of op allerlei ma nieren bedreigd. De moeder wil Turkije daarom verlaten zodra alle formaliteiten zijn geregeld. Zij wil zich in Duitsland vestigen, het land waar ook haar geschei den man woont. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Een paar inbrekers hebben gisternacht in de Stookappa- ratenfabriek Quatfass in Amsterdam met twee honderdvijftig kilo zware brandkasten lopen slepen. Er moesten enkele ramen en deuren voor worden geforceerd en er moest een vrij grote afstand worden afge legd om de kasten in een auto te zet ten. De buit was nauwelijks het sjouwen waard. De twee kluizen samen lever den de inbrekers een kleine honderd gulden in contanten op, enkele niet te verhandelen aandelen en wat papieren van de bedrijfsadministratie. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Wegens vrijheidsbe roving van de vijfjarige Johnny Wii- leijns heeft de Rotterdamse rechtbank de 29-jarige melkslijter A. C. V. tot een jaar en negen maanden met aftrek veroordeeld. De man had de jongen na een zwerf tocht langs een aantal café's, in april, mee naar huis genomen. Zijn vrouw had de jongen de volgende dag mee de stad in genomen en hem in een winkel ach ter gelaten. De officier van justitie had ook het ple gen van ontucht met de vijfjarige te last gelegd. De rechtbank achtte het be wijs daarvoor niet geleverd. dunne darm aangedaan, dat verwij derd moest worden. Wanneer dit stuk darm microscopisch onderzocht werd, dan bevatte dit delen van een worm. Om de worm heen was de darm hevig ontstoken. Aanvankelijk was het moeilijk, om de identiteit van de parasiet vast te stellen. Voorzichtig Ijeeft men toen een ontstoken darmstuk met chemische middelen opgelost, zonder dat het dier aangetast werd. Het beest bleek toen een soort spoelworm te zijn, die gewoonlijk niet bij de mens voorkomt, maar bij vissen en aardwormen leeft. Bij navraag bleek, dat de enige vis soort. die de patiënten gegeten had den, haring was. Overgevoeligheid Een onderzoek werd ingesteld naar het voorkomen van deze worm in ha ring en inderdaad werd het dier in deze vissoort aangetroffen. Merkwaar digerwijze deed de ziekte zich bij vis sers nooit voor. De meeste ziektege vallen zag men in Rotterdam en om streken. Waarschijnlijk breekt de ziek te niet uit na het eerste contact met de worm, maar pas na verscheidene besmettingen. Er ontstaat n.l. een overgevoeligheid voor het dier, te ver gelijken met de overgevoeligheid van sommige mensen voor bepaalde voe dingsmiddelen. Bij de tweede of der de infectie met de worm ontstaan dus ten gevolge van de verhoogde gevoe ligheid van het lichaam de ernstige ziekteverschijnselen. Alleen wanneer men regelmatig besmette haring eet, heeft men kans, om de ziekte te krij gen. Vanouds wordt veel groene haring in Rotterdam gegeten. Groene haring is die haring, die zo zwak gezouten wordt, dat die zonder ontzouten te eten is. In de buurt van Rotterdam en in de stad zelf wordt zeer zwak gezouten baring geprefereerd. Walkaken De laatste jaren is de clandestiene gewoonte van het walkaken van de groene haring steeds meer ingesleten. Bij het kaken wordt de buikholte van de haring opengesneden, waarna de in gewanden en de kieuwen van de vis worden verwijderd. Op zee geschiedt het kaken direct na het vangen. Bij het walkaken wordt de dode vis na de vangst in ijs naar land vervoerd, waarna het kaken aan de wal gebeurt, zodat er een behoorlijke tijd verloopt tussen het moment, waarop het dier gedood wordt en het moment van ka ken. De wormlarven leven in de buikhol te van de vis in een vlies. Wanneer de vis na de vangst sterft, verbreken enkele larven het vlies en dringen van uit de buikholte de spierlaag van de haring binnen. Als de haring op zee gekaakt wordt hebben de parasieten niet de tijd de spierlaag binnen te dringen, wat ze wel hebben, wanneer de vis eerst naar de wal wordt ver voerd. alvorens te worden gekaakt. Wanneer de besmette haring wordt geconsumeerd, passeert de worm de maag en wordt door de spierlaag van de vis beschermd tegen het maag zuur. In de darm komt de worm vrij en dringt dan in de darmwand van de gastheer. De worm kan worden gedood door de haring sterk te zouten. Dit gebeurt niet met de groene haring. Tempera turen van —20 gr. C. doden ook de parasieten. Voorkomen van de ziekte kan het meest effectief gebeuren door streng op te treden tegen het verboden wal kaken. Ook moeten de vissen behoor lijk worden gezouten. Zeldzaam Aan de andere kant moeten we niet vergeten, dat er tot nu toe slechts en kele gevallen van de haringziekte zijn geconstateerd. Het is gelukkig een zeldzame ziekte. We behoeven maar te bedenken hoeveel haring in Neder land wordt geconsumeerd en hoe ge ring het aantal ziektegevallen is. Dat vissers die grote haringeters zijn met ziek worden is te verklaren door dat ze de walkaak niet eten, 'omdat die huns inziens minderwaardie i«? en terecht. Streng optreden tegen het walkaken is van eminent belang voor onze volks gezondheid en voor de goede naam dl(L dje harin§ *ot dusver steeds heeft gehad. De walkaak kan daaraan gro te afbreuk doen. i x.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7