GROMYKO: GARANTIES VOOR VRIJHEID VAN W.-BERLIJN Minister Lunsvoorstel kwam na overleg met veertig hoofdsteden „SLECHT WEER OORZAAK VAN NOODLANDING" Sowjetunie wijst verbod kernproeven af Nauwere samenwerking met Amerika over de scheepvaartpolitiek Neo-Silvikrin Commissionairs „hielpen vrouw en bankbediende Verkeer op Wester schelde tien uur lamgelegd Broeinest van oor Perzië levert leider van Koerden uit Prinses Beatrix opende Briels verpleegtehuis HOUDING VAN AFRO-AZIATEN ZAL BESLISSEN Receptionist verduistert Geheim werd goed bewaard Scheveningen krijgt betere haven BEDREIGING ONTWAPENING WERKEN AAN REVALIDATIE" Eerste stap DEVENTER LOOPT WARM VOOR IJSBAAN Minister Korthals bepleit Minister Visser leidt keuze van militaire muziek KRIJGSTUCHT LEIDING Regering Katanga eist volledige ontruiming Westen antwoordt Sowjetunie John Postmus viert jubileum Vrachtauto door trein gegrepen Geen angst meer, f 10.000.- Drievoudig vonnis Jongetje overreden VEEL RIJSWIJKERS NIET TEVREDEN OVER FLATS Verhuizen NEDERLANDER IN WEST-BERLIJN GEARRESTEERD Woensdag 27 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze correspondent NEW YORK. De Sowjetunie is bereid alle mogelijke garanties te geven zowel voor de vrijheid van West-Berlijn en zijn inwoners als voor de vrije verbinding tussen de stad en de rest van de wereld. De Russische minister Gromyko heeft gisteren voor de Algemene vergadering van de Uno een lange rede gehouden die voor een groot deel aan Berlijn was gewijd. Hij noemde de stad een broeinest van oorlogsgevaar dat, als de krater van een actieve vulkaan, plotseling zou kunnen exploderen. De Sowjetunie wil niets liever, zei Gromyko, dan de vrijheid van de West- berlijners verzekeren. Het was volslagen onjuist dat de Sowjetunie erop uit zou zijn de vrije toegang tot de stad te hin deren of aan banden te leggen. De uit voering van het Russische plan om een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten brengt geenszins mee dat de toe gankelijkheid van de stad verminderd zou worden of dat de toegangen zelfs zouden worden geblokkeerd, zoals som migen zeggen. Nee, de vrije stad West-Berlijn zal het recht hebben, zo zei de Russische minis ter, om banden aan te knopen met alle landen van alle werelddelen. Er is met de Sowietunie te praten over de mogelijkheid, de Uno te betrekken in de garanties voor de vrijheid van de stad. De Sowjetunie is bereid goed te vinden dat neutrale troepen of troepen van de Uno in de stad worden gelegerd om die vrijheid te waarborgen. Uit niets in Gromyko's rede bleek overigens dat de Sowjetunie inzake Berlijn een nieuwe koers overweegt. Het is nog altijd de bedoeling dat er een vredesverdrag tussen de Sowjetunie en Oost-Duitsland wordt gesloten waarbij de toegang tot West-Berlijn onderworpen zal zijn aan controle door de Oostduitse volksrepubliek. Gromyko zei dat de af wezigheid van een vredesverdrag een bedreiging van de vrede betekent. De Russische minister van buiten landse zaken reageerde ook op de rede die president Kennedy een etmaal te voren had gehouden. Hij wees Kennedy's voorstel van de hand om onmiddellijk een verdrag te sluiten waarbij proeven met kernwapens worden verboden. „La ten wij het eens zien te worden over volledige en algemene ontwapening", zei hij. „Onder een dergelijke overeenkomst zou ook het verbieden van de proefne mingen met kernwapens vallen". De bezwaren tegen het hervatten van de proeven door de Sowjetunie wees hij eenvoudig van de hand: „Ja de Russische regering laat kernproeven verrichten, zij ontwerpt nieuwe soorten wapens, zij beijvert zich en zal zich blijven beijveren voor de versterking van de defensieve kracht van de Russische staat en van onze bondgenoten". BAGDAD (Reuter). De leider van de opstandige beweging van de Koerden in Irak, Mullah Mustafa Ba- razani, is gisteren in Perzië gearres teerd. Hij zal aan Irak worden uitge leverd. De Koerden zijn islamietische noma den, die een eigen taal spreken en lang gestreefd hebben naar een onafhanke lijke staat die de Koerden uit Irak, Per zië, Turkije en Rusland zou omvatten, In juni brak in het noorden van Irak een door de Koerden ontketende opstand uit, maar radio Bagdad maakte er eerst onlangs melding van. Minister-president Abdoel Karim Kas- sem verklaarde zaterdagavond dat de opstand volledig was neergeslagen. Hij beschuldigde Engeland en de Verenigde Staten ervan de aanstichters van de -e- volutie te zijn. Kassem dreigde zelfs de Britse ambassade in Bagdad te slui ten. als de Britten hun „vijandige ac ties" niet zouden staken. In zijn ver klaring noemde de Iraakse minister president de leider van de Koerden een „Britse huurling". De maritieme attaché van het Britse consulaat in Algiers, Alfred Fox, is gis termiddag door een terrorist doodge schoten. De dader ontkwam. Van onze correspondent BEIELLE Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Brielle het streekverpleegtehuis voor langdurig zieken De Plantage geopend. Wel licht met wat meer spanning dan ge woonlijk bij dergelijke gebeurtenis sen keken de genodigden toe, toen de Prinses lachend het gordijn weg trok voor het gelamelleerde raam in de hal. Een herhaling van het gebeurde in Rotterdam daar had zij bii de opening van het ziekenhuis Dijkzigt een koord stukgetrokken deed zich evenwel niet voor; zonder incidenten gleed het gordijn opzij. De voorzitter van het bestuur van het tehuis, jhr. Th. A. J. van Eysin- ga, had vlak daarvoor een welkomst rede uitgesproken. Daarin had hij ver teld dat het verpleegtehuis nu al met ernstige financiële moeilijkheden kampt, veroorzaakt doordat de bouw in plaats van twee en een half mil joen drie en een half miljoen gulden heeft gekost en door het tekort aan verplegend personeel. Hierdoor kun nen. slechts dertig patiënten worden verpleegd, terwijl ér ruimte is voor hondertwintig. Prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid, zei dat Nederland op het gebied van de verzorging van langdurig zieken een grote achterstand heeft in te halen. Het besluit met ingang van 1 okto- ber een deel van de verpleegkosten door de ziekenfondsen te laten beta len vond hij slechts de eerste stap op de weg naar het wegwerken van die achterstand. Volstrekt onjuist achtte hij ook de begrippen verpleegtehuis en ziekenhuis. „Een verpleegtehuis voor langdurig DEVENTER (ANP) De raad van Deventer heeft besloten het voorstel tot stichting van een kunstijsbaan te steu nen. De kosten van het project zijn op 1.197.550 gulden geraamd. De gemeente zal daarvan 250.000 gulden ter beschik king stellen en een lening verstrekken van eveneens 250.000 gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Korthals herinnert in zijn begroting aan de bezorgdheid van ie Nederlandse re gering over de Amerikaanse scheepvaartpolitiek. Tegen het een zijdig ingrijpen in de commerciële vrijheid van de scheepvaart heeft Nederland herhaaldelijk zijn ernsti ge bezwaren kenbaar gemaakt. Zoals bekend heeft het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden op 12 juni een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor als de wet zou worden aangenomen reders die op de Ver enigde Staten varen, verplicht zouden worden hun bedrijfseconomische gege vens. ook die over transacties buiten dé V.S., aan het Federal Maritime Board voor te leggen. Zonder de nodi ge goedkeuringen zou dan de scheep vaart op de V.S. onmogelijk worden. In een nota van 16 maart 1961 heeft de regering haar „ernstige verontrus ting" over het wetsontwerp geuit, op 19 juni werd een nota van gelijke strekking ingediend. Bovendien heb ben minister Luns en staatssecretaris Stijkel in Washington mondeling het Nederlandse standpunt toegelicht. Minister Korthals merkt nu op, dat het van groot belang zou zijn, wanneer in het kader van de O.E.S.O. een nau were samenwerking en overeenstem ming met de Amerikaanse regering over de scheepvaartpolitiek zou wor den bereikt. Achter De minister stelt vast, dat de ont wikkeling in de wereldscheepvaart ach- ler blijft bij de in het algemeen gun stige conjuncturele situatie. Ir. de droge-lading-sector is de ver- nouding tussen vraag en aanbod van scheepsruimte geleidelijk wat verbe terd. De depressie op de vrachten- markt is nu haar dieptepunt wel ge passeerd. Voor de tankervaart is er geen aan leiding tot optimisme. Er is wat meer vraag naar tankerruimte, o.a. door het vervoer van graan; er is naar schat ting ongeveer twaalf miljoen brt. in aanbouw of bestelling bij een wereldto taal van ongeveer 43 miljoen brt. Deze patiënt van het streekver pleegtehuis De Plantage in Den Briel borduurde rustig voort aan haar wandkleed, hoewel zij op de vingers werd gekeken door prinses Beatrix. Gisteren heeft de prinses het tehuis officieel geopend. zieken is geen plaats om mensen op te bergen, maar een ziekenhuis, waar aan hun revalidatie wordt gewérkt". Om die reden pleitte prof. Munten dam ervoor, dat de gemeentelijke diensten voor sociale zaken in het ver volg de verpleging van langdurig zie ken tegen eenzelfde achtergrond zul len zien als de verpleging van andere zieken. „Het bestaan van een inrich ting ais De Plantage mag niet worden bedreigd door financiële problemen." Nadat prinses Beatrix het tehuis had geopend, maakte zij een rondwan deling door het gebouw. De Plantage is de eerste inrichting in ons land die speciaal voor de verpleging van lang durig zieken is ingericht. Zij moet voorzien in de behoefte aan verpleeg- ruimte op Voorne, Putten en Rozen burg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Luchtmachtka pel is indisciplinair opgetreden door op de slotavond van de taptoe te Delft muziek te spelen, die volgens minister Visser tot het zogenaamde swing-genre wordt gerekend. De minister van defensie deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. F. J. Kranen burg (soc.). Ter ere van de ver jaardag van haar dirigent, kapitein H. van Diepenbeek had de Lucht machtkapel op de laatste avond van de taptoe „The Saints go mar ching in" gespeeld. Het Comité Verenigde Chefs van Sta ven heeft 'in augustus een commissie ingesteld om te onderzoeken, hoe tap toes dienen te worden georganiseerd en uitgevoerd en aan welke muzikale en militaire normen een taptoe zou moeten voldoen. Dr. C. L. Walther Boer, inspecteur der militaire muziek, trad in deze commissie als deskundi ge op. Minister Visser heeft nu een commissie ingesteld om na te gaan, hoe dat iti- disciplinaire optreden van de Lucht machtkapel op de slotavond van de taptoe op 2 september precies in zijn werk is gegaan en wat de achter gronden daarvan zijn geweest. De desbetreffende bevelhebber zal het verslag van de commissie in handen krijgen om het gedrag van de Lucht machtkapel zo nodig aan de krijgs tucht te toetsen. De minister is van mening, dat het met de waardigheid van het Comité Verenigde Chefs van Staven in over eenstemming is, zich met het reper toire van de Luchtmachtkapel te be moeien. Minister Visser acht zichzelf competent om langs hiërarchieke weg leiding te geven aan de ontwikkeling van het muzikale repertoire; ook aan de hedendaagse muziek. Uiteraard wordt dan deskundig advies ingewon nen, zo voegt de bewindsman eraan toe. ELISABETHSTAD (AP) Op de eerste bespreking over de wapenstilstand heeft de Katangaanse regering gisteren terugtrekking van alle internationale troepen uit Katanga geëist. Het overleg duurde slechts een uur, en werd door de Uno beschouwd als slechts van voorlopig karakter. De Ka- tanganen zeiden pas in een tweede be spreking te willen toestemmen nadat men het antwoord van de Uno uit New York op de Katangaanse eis zou hebben ontvangen. President Tsjombe gaf te kennen wel bereid te zijn om een onderhandelings delegatie naar Leopoldstad te zenden voor besprekingen met de centrale Congolese regering. Van onze correspondent BONN. De drie Westelijke mogendheden en West-Duitsland hebben de Russische regering mede gedeeld dat de noodlanding van twee straaljagers van de Westduitse luchtmacht in West-Berlijn op 14 september het gevolg was van slecht weer en moeilijke navigatie. De vliegers hadden zich niet meer goed kunnen oriënteren en zijn bij vergissing in oostelijke richting, naar Oostduits gebied gevlogen. Daar zij langer in de lucht zijn gebleven dan was voorzien, hadden zij niet meer voldoende brandstof om hun basis te bereiken. Op hun noodsein antwoordde het Westberlijnse vliegveld Tempelhof. Daar stelde men de vliegers op de hoogte van hun positie, met de aan wijzing te landen op het dichtstbij ge legen vliegveld. Dat was Tegel, in de Franse sector van Berlijn. Provocatie In haar nota wijst de Bondsregering er op dat zij zich onmiddellijk na het voorval bij de Russische ambassade te Bonn heeft verontschuldigd. Niette min heeft de Russische regering het nodig geacht te protesteren „tegen een lang voorbereide provocatie" en de verdwaling van de Westduitse vliegers een daad te noemen „die de interna tionale toestand verscherpt". De Bonds regering herinnert Moskou eraan dat Russische vliegtuigen sinds midden au gustus van dit jaar op zijn minst der tig maal boven Westduits gebied heb ben gevlogen. Vanwege de gespannen politieke toestand heeft de Bondsrege ring nagelaten de Russische schendin gen van Westduits territoor te drama tiseren en publiek te maken. De Bondsregering betuigt in haar nota opnieuw dat het gebeurde haar spijt, maar zij meent dat de behande ling van deze kwestie door de Sowjet unie niet bijdraagt tot vermindering van de spanning. De Westduitse rege- ROTTERDAM. In Bristol Cabaret- Dancing vierde John J. Postmus gisteren het zestigjarig jubileum van de kapsa lon Postmus. In september 1901 vestigde zijn vader als eerste kapper een kapsa lon in Kralingen. John Postmus was aan vankelijk leerling van zijn vader. Hij heeft nu acht kapsalons met honderd tweeënzestig medewerkers over de stad verspreid. ring zou het op prijs stellen als ook de Sowjetunie er voor zou zorgen dat haar vliegers de grens niet overschrij den. Eigen nieuwsdienst DEVENTER. De 24-jarige vracht autochauffeur P. E. Bergsma uit Ruur- lo is gistermiddag op een onbewaakte overweg bij Gorsel met zijn wagen door een personentrein gegrepen. Hij was op slag dood. De vrachtwagen, die ruim honderd meter werd meegesleurd, werd ver nield. Het treinverkeer op de lijn Deven- ter-Zutphen was een uur gestremd. Van onze correspondent NEW YORK De Nederlandse voorstellen aan de Algemene Vergadering zijn voor vele re geringen niet als een verrassing gekomen, zo heeft minister Luns ons gisteravond meege deeld. Eind mei, begin juni zijn namelijk in een veertig hoofd steden op het hoogste niveau tachtig démarches ondernomen voor overleg over de mogelijk heden om het probleem Nieuw- Adver tentie want er is Neo Silvikrin! Eerst komt roosdan volgt haar uitval daarna verhoornt de hoofdhuid.en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! Kuurflacon -Silvikrin f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Si/vikrin-Lotion met of zonder vet) f1.70 of f3.30 de biologische haarvoeding! Guinea in internationale zin tot een oplossing te brengen. Waardering Uit vroegere gesprekken, ook met wijlen secretaris-generaal Hammarskjoeld, was reeds gebleken welke oplossingen in de kring van de Uno al of niet instem ming konden vinden. Het resultaat van al deze polsingen, aldus minister Luns, heeft geleid tot het plan, dat thans is ontvouwd. De algemene gedachte en verscheidene aspecten daarvan zijn ter kennis gebracht van een groot aantal regeringen en met deze besproken, Hoewel hij wegens het vertrouwelijke karak- van het overleg dat is gevoerd, over de reacties van de be trokken regeringen weinig kon medede len, meende minister Luns toch te kunnen zeggen dat de Neder landse regering voor de gedachte, die aan het plan ten grond slag ligt, grote waar dering heeft gevoi- den. In welke mate deze waardering zich in te steun voor de Neder- fe landse voorstellen zal omzetten valt moei lijk te voorspellen. De houding van de Afrikaans-Aziatische staten kan bij de be handeling in de As- semblée natuurlijk de doorslag geven. In dit verband wees minister Luns op de Mr_ luns verklaring die de ..polsingen., landen van de Braz- zaville-groep aan het eind van de con ferentie in Tananarive (6-12 septem ber) hebben uitgegeven. In die ver klaring, die intussen aan alle leden van de Uno is toegezonden, wordt o.m. ge zegd: „Het recht van zelfbestemming geldt evenzeer voor de bevolking van Van onze correspondent NOORDWIJK. De 39-jarige recep tionist van hotel De Baak te Noordwijk heeft zich bij de politie gemeld met de mededeling, dat hij tienduizend gulden heeft verduisterd. In de afgelopen zeven maanden heeft de man, die afkomstig is uit De Bilt, geld achtergehouden door afrekeningen van gasten niet af te dragen. Met handige manipulaties in de boek houding is hij bij een accountantscontrole de dans ontsprongen. Toen vorige week de laatste gasten uit het hotel vertrok ken kwam de man in de knoei. Hij poog de nogmaals het tekort te camoufleren. De receptionist begreep evenwel dat het geknoei ditmaal meteen zou worden ontdekt. Daarom stapte hij eerst naar de directie en toen naar de politie. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Om een inmid dels overleden bankbediende een plezier te doen en om een vrouwe lijke relatie te helpen hadden een Amsterdamse commissionair in ef fecten en zijn vennoot valsheid in geschrift gepleegd. Gisteren stonden zij terecht voor de Amsterdamse economische politierech ter. Beide mannen kregen drie gelijk luidende vonnissen; twee maanden ge vangenisstraf èn een boete van twee duizend gulden of tachtig dagen hech tenis èn een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand met twee jaar proeftijd. De firmanten hadden bemiddeld bij transacties, die de bankbediende voor eigen rekening met geld van de Rot- terdamsche Bank deed. Om te voor komen dat over de winst van die transacties belasting betaald zou moe ten worden wei-den verliesposten ver zonnen, zodat de winst wegviel. Niet temin was er winst, veertigduizend gulden. Die waren verdiend met han del in aandelen Koninklijke Olie. De bankbediende kreeg er de helft van. Voor deze feiten kregen de commis- Nieuw-Guinea als voor andere volke ren. Haar recht moet objectief worden toegepast, zonder enigerlei overweging van ras, nabuurschap of geschiedenis.' Hier blijkt duidelijk uit dat deze landen voortgekomen uit het voormalige Frans-Afrika zich distantiëren van het standpunt dat Indonesië steeds heeft ingenomen. Goede indruk Minister Luns was van oordeel dat de Nederlandse bereidheid om gedurende een zekere tijd de kosten van de ont wikkeling van Nieuw-Guinea te blij ven dragen, bij het internationale over leg een gunstige indruk heeft gemaakt. Met dat al achtte minister Luns het niet mogelijk de kansen op bekrachtiging van het plan in de Assemblee daar is een tweederde meerderheid voor nodig van te voren af te wegen. Ook zal nog moeten worden uitgemaakt op welk moment, onder welk agendapunt of in welke vorm de behandeling er van in de Assemblee aanhangig zal worden gemaakt. Van onze correspondent NEW YORK. Minister Luns toon de zich er gisteren bijzonder tevreden over dat de noodzakelijke ge heimhouding van het Nederlandse plan tot het laatst toe verzekerd is gebleven. Ondanks de drukke raadplegingen van de laatste maanden in vele landen is niets uitgelekt. De uitwerking van de plannen is hierdoor zeer vergemakke lijkt. Het overleg is blijkbaar voor een groot deel gepleegd in het milieu van de Verenigde Naties. De permanente Nederlandse vertegenwoordiger Sehur- mann heeft daarbij grote activiteit ont plooid. Heinrich Wieschhoff, directeur van de afdeling politieke en veiligheids zaken van de Uno, die met Hammars kjoeld bij de vliegramp in Congo is omgekomen, heeft daarbij eveneens be langrijk werk gedaan. sionairs de eerste twee straffen. De derde kregen zij voor de dienst aan de vrouwelijke relatie. De vrouw liet aandelen kopen van „zwart geld". Zij wilde die niet op haar eigen naam heb ben. De commissionairs gebruikten toen bij het opmaken van rekening- courantbladen een valse naam. De officier eiste forse straffen. „De feiten zijn buitengemeen ernstig", zei hij. „De verdachten hebben niet met opzet belastingfraude gepleegd," be toogde de verdediger. „Dat is voort gevloeid uit bun bereidwilligheid een relatie te helpen." Verder merkte hij op, dat veel grote zaken met zoge naamde gesluierde rekeningen wer ken. Van onze correspondent SOEST Bij het oversteken van de rijksweg Soest-Amersfoort is de achtjarige Gerrït Pronk door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De bestuurder van de auto. de Amersfoorter G„ remde zo krachtig, dat de auto over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. G. werd daarbij aan het hoofd gewond. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Achttien sleepboten kwamen er gistermiddag aan te pas om het Griekse vracht schip Lamykrefs van de Marlemond- scheplaat in de Westerschelde te trekken. Een uur tevoren hadden acht sleepboten de Zweedse ertstanker Malgomaj van de Plaat van Saaf- tinge getrokken. Intussen was bij Bath een met zand geladen binnen schip u.t Werkendam vlotgekomen. De schepen waren gisterochtend vroeg in een dikke mist aan de grond gelopen. De Malgomaj, 23.400 ton groot, was dwars op de vaargeul ko- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vele inwoners van Rijswijk zijn niet tevreden met hun flat. Er worden te veel kleine wo ningen gebouwd, waardoor de woon behoeften van grotere gezinnen, ge zinnen met studerende kinderen, of die waarvan de kostwinner een stu deer- of werkkamer nodig heeft, in het gedrang komen. Dat staat in het rapport van het Comité Volkshuisvesting Rijswijk, dat is opgesteld na een enquête onder de Rijs- wijkse bevolking over het wonen in Rijswijk. Er zijn ruim duizend enquêteformulie ren uitgereikt. Veertien procent is in gevuld en ingeleverd. Het is gebleken dat vooral de middenklasse een groot gebrek heeft aan behoorlijke woon ruimte. Vooral de flatbouw heeft de ontevre denheid van de Rijswijkse bevolking op gewekt, aldus het comité. Meer dan zes tig proeent van de inzenders wil ver huizen naar een ééngezinswoning. Die worden thans niet voor de verhuur in Rijswijk gebouwd. De belangrijkste klachten zijn: 1. Te kleine kamers; 2. Onvoldoende bergruimte; 3. Geluidshinder; 4. Geen studeerkamer; 5. Onvoldoende speel ruimte voor de kinderen. Het comité is van mening dat de bouw van flats tot en met vier kamers dient te worden .stopgezet. Voorzover men verder gaat met het bouwen van vijf- en zeskamerwoningen, moet vooral veel aandacht worden besteed aan de grootte van de kamers en aan de geluidsisolatie. Verder dringt het comité aan op de bouw van ééngezinswoningen met vijf tot zeven kamers. Tot nog toe zijn de pogingen om tot het bouwen van één gezinswoningen te komen mislukt. Het comité volkshuisvesting te Rijswijk wijt dit aan de hoge grondprijzen. Eigen nieuwsdienst ROERMOND. In West-Berlijn is gis teren de 31-jarige H. Th. van R. uit Roer mond gearresteerd. De man werd gepakt, nadat hij van de oostzone naar het wes telijke stadsdeel was gevlucht. Eind 1959 had Van R. zijn vrouw en kind in de steek gelaten. Zonder iets te zeggen was hij met een geleende auto naar Oost-Duitsland gevlucht. Sindsdien werd hij gezocht wegens verduistering van de auto. De Alliance franqaise krijgt in Rot terdam behalve de reeds lang bestaan de uitgebreide bibliotheek ook een dis cotheek. waar de leden voor enkele dub beltjes per week Franse grammofoon platen op het gebied van muziek en li teratuur kunnen lenen. Ook niet-leden kunnen gebruik maken van de disco theek. men te liggen en het scheepvaartver keer op de Westerschelde was daar door verlamd. Terwijl op de Westerschelde werd ge probeerd de schepen vlot te trekken, zei de inspecteur voor de scheepvaart J. V. van Doorn in Amsterdam, dat gedeelten van de Schelde bij dikke mist zelfs voor schepen met radar aan boord onbevaarbaar zijn. De inspecteur zei dat voor de Raad voor de Scheepvaart bij de behande ling van de aanvaring tussen de Schel de Lloyd en het Duitse schip Martin Lutje. Dat was 15 maart bij mist ge beurd in het Oostgat bij Kaapduinen. De Martin Lutje was gezonken. De acht opvarenden waren gered. De inspecteur concludeerde, dat de oorzaak van de aanvaring te wijten was geweest aan een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Van schuld was daarbij geen sprake ge weest. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met een post van hon derdduizend gulden op zijn begroting heeft minister Korthals aan Scheve ningen nieuwe hoop gegeven, dat de verbetering van de buitenhaven tot stand kan komen. Dit geld, zo licht de minister toe, is bestemd om het on derzoek naar de verbetering van de ha ven voort te zetten en zo mogelijk tot een beslissing te komen over de bij de uitvoering te volgen werkmethoden en de te gebruiken hulpmiddelen. De erva ring, opgedaan bij de verbetering van de havenmond van IJmuiden, zal hierbij te pas komen. In het bijzonder de buitenhaven is achtergebleven bij de ontwikkeling van scheepvaart en visserij. Na de oorlog hebben Scheveningen en Den Haag (feitelijk één gemeente, maar in hun ijver voor een nieuwe haven toch afzon derlijk te nemen) actief geprobeerd om een nieuwe buitenhaven te krijgen. Een modelonderzoek tussen 1946 en 1948 in het waterloopkundig laboratori um te Delft, uitgevoerd in opdracht van de commissie Scheveningse haven, heeft geleid tot een geheel herzien mo del van zowel binnen- als buitenhaven. Spectaculair Het meest spectaculaire deel van dit plan is de verlenging van de havenhoof den in zee, wat de verzanding en de golfslagg in de binnenhaven sterk zal verminderen. Het zuidelijke havenhoofd moet langer worden dan het noordelijk en wel 515 m tegen 395 m. Het wordt een groots project, want de tegenwoordige hoofden steken slechts tweehonder meter in zee en liggen met hun koppen precies in de branding, met een opening van slechts 130 meter. De uitvoering van deze werken zal enige tientallen miljoenen kotten. De honderdduizend gulden van minister Korthals zijn hierbij vergeleken een peuleschil; Maar er is een begin, zeg gen de Scheveningers. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7