Onderhandelingen in drie steden Y/taS LANGER DIENEN BU MARINE „Vrijs bisreitrashtten CHARGE NA GEZUIVERD aangevend Woensdag 27 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD vandaag I vandaag BEELD VERNIELD IN NIJMEGEN VLIEGEN OF ZWEVEN ENGELANDS TOETREDING TOT E.E.G. COMPROMIS Bonn beschikt over 360.000 militairen Jeugd onderneemt anti-honger-actie toon Friendships voor Nig ena F. van Vliet verlaat Tweede Kamer 1 bekeken j JAN FABRICIUS OP TELEVISIE ]ïï^ïet kort| ALARMTOESTAND JUIST OP TIJD Vonnis geveld over belastingambtenaren Rotterdamse musea op maandag dicht AMERIKA "HEEFT EEN ONTWAPENINGSBUREAU NIEMAND GEVECHTSTOESTAND WEER VRIJ STIPT Pag. 5 WOENSDAG Het Promenade or kest onder leiding van Benedict Sil- bermann speelt om 8.05 via Hilver sum I gedeelten uit musicals uit het begin van deze eeuw, zoals Die keu- sche Susanna en Die Tangoprinzessin. De solisten zijn Christine Spierenburg en Bert Robbe. Daarna een hoorspel, getiteld Die vent heeft gezeten, naar het Franse toneelstuk Cet homme sort de prison, van Pierre Dumaine en Marcel Dunois. Jan C. Hubert heeft de regie. Werner Egks Furchtlosigkeit und Wohlwollen, dat het Rotterdams Phil- harmonisch orkest onder leiding van Eduard Flipse op het Holland Festi val van dit jaar uitvoerde, is opnieuw te horen in het programma van Hil versum 2, om 8.10. Hans-Ulrich Miesch is de solist. Verder zingt het Philhar- monisch koor Toonkunst onder leiding van Kees Stolwijk. In het derde programma van de B.B.C. is om 6.30 een jazz session te beluisteren. Niet vergeten: Paulus. televisie programma's kritisch NIJMEGEN (ANP) In het Kro- nenburgpark te Nijmegen is gister nacht een bronzen pauw van zijn voet stuk gerukt en in de vijver van het park gegooid. Het beeld werd ver nield. De pauw is vijf jaar geleden ver vaardigd door de beeldhouwer J. Sleg- hers uit Velp. Het was eigendom van de gemeente Nijmegen. In de Overijsselse plaats Nijeveen is maandagmiddag de 42-jarige H. Spin uit Onno geraakt door een rioolbuis die uit een takel was geschoten. De man was op slag dood. NEW YORK (Reuter) President Kennedy heeft de wet op de oprich ting van een ontwapeningsbureau gis teren getekend. Het bureau moet de maatregelen uitwerken die nodig zijn voor de eventuele uitvoering van Ame rikaanse ontwapeningsplannen. Op deze wijze hielden de man nen van de rijkspolitie de „vrije boeren" aan de kant van de weg. begingen geen enkele overtreding. Zij waren alleen maar lastig. Telkens pro beerden zij zich te verplaatsen en het front over verschillende gemeenten te verspreiden. De politie had de zaak echter straf in de hand. Elke groep die zich verwijderde werd door de politie achterna gezeten en zoveel mogelijk verspreid. Zet werd tegenover zet geplaatst. Dit spel werd door de politie gewonnen, dankzij het krachtige optreden van de karabijnbrigade, die grote indruk maakte. „Hiermee is toch wel bewezen, dat het Landbouwschap met geweren moet worden verdedigd", concludeerde de heer Koekoek ten slotte in een geïm proviseerde vergadering in een café, waar tal van boeren vrijwillig aanbo den om tot het uiterste te gaan. „Als er doden moeten vallen, goed", werd er geroepen, „dan moeten er maar mensenlevens worden geofferd." De heer Koekoek maande zijn vol gelingen tot kalmte aan. „Als er doden vallen krijgt het bestuur de schuld.", stelde hij. „Wij hebben nog wel andere middelen om te gebruiken." Van onze correspondent LONDEN. Zo zweefde giste ren de VA-1, het eerste experi mentele zweeftuig van de Vickers- Armstrongfabrieken over het vliegveld van South Marston in Engeland. Daar bevinden zich de afdelingen van dit concern die speciaal zijn opgericht voor de ontwikkeling van dit nieuwe trans portmiddel. De VA-1 werd gisteren voor het eerst in het openbaar „voorge- zweefd" het zweeftuig vloog op ruim tien centimeter hoven de grond, schijnbaar zo licht als een veertje. De snelheid bedroeg een vijftig kilometer per uur. Behalve Vickers zijn nog drie fabrieken in Engeland doende met het ontwerpen en produceren van Hovercrafts. Vickers verwacht volgend jaar zeer belangrijke vor deringen te maken met de drie verschillende typen zweeftuig waar in South Marston aan wordt gewerkt. Wat daarmee wordt ge leerd, zal ten goede komen aan de VA-4 en 5, gevaarten van hon derd en 225 ton, die als eerste in de handel komen voor het vervoer van enkele honderden passagiers, auto's en goederen over water en moeilijk toegankelijk terrein. Dat zal over ongeveer vijf jaar het geval zijn, verwacht men. Uit veel landen vooral Cana da is al belangstelling getoond voor de Hovercrafts die Vickers ontwerpt. Uit Nederland, zo ver telde men ons gisteren bij het be drijf, zijn van twee kanten verzoe ken om inlichtingen binnengeko men. Dat Engeland voor ligt op ande re landen op het gebied van zweef- tuigen, wordt bij Vickers niet be twijfeld. De voorsprong is zeker drie jaar, meent men. Intussen werkt men bij de Vickersfabrieken al hard aan de VA-3, een Hovercraft van tien ton, die bij een snelheid van onge veer 115 km dertig personen kan vervoeren. De kleinere VA-2 wordt speciaal voor demonstraties in het buitenland gebouwd. Behalve in South Marston ex perimenteert men veel met d« VA-1 boven water in de buurt van Southampton. Van onze correspondent BRUSSEL In niet minder dan. drie steden zullen de onderhandelingen tus sen de zes landen van de EEG en Engeland over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Ge meenschap worden gevoerd: 1 In Parijs zal op 10 en 11 oktober een voorbereidende conferentie wor den gehouden waarop de Britse minis ter van buitenlandse zaken Heath de Britse wensen zal toelichten over de verhouding tot het Gemenebest, de Britse landbouw en de banden van zijn land met de kleine vrijhandelszone. o Te Brussel zullen in de eerste helft van november de eigenlijke onder handelingen over de toetreding begin nen. o Te Bonn zal het, ongetwijfeld na vele maanden onderhandelen, te be reiken akkoord worden ondertekend. Dit is het compromis dat de raad van ministers van de EEG na urenlange besprekingen gisteren te Brussel heeft bereikt. De voorstellen zullen thans naar Londen worden gestuurd-. De ministers kwamen ook tot over eenstemming over de wijze waarop de Commissie van de E.E.G. bij de onder handelingen zal worden betrokken. Zij menen, dat de komende onderhandelin gen gezien moeten worden als onder handelingen tussen de zes lid-staten en Groot-Britannië. Deze zes staten (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Ne derland, België en Luxemburg) zullen zoveel mogelijk een gemeenschappelijk standpunt innemen. De Commissie van de EEG zal aan de onderhandelingen als raadgeefster van de .,Zes" deelne men en het recht hebben haar mening te geven. Zij zal volledig deelnemen aan de voorbereiding van gemeen schappelijke standpunten van de Zes. Gisteravond laat heeft de minister raad het gesprek over de procedure van de onderhandelingen met Engeland gestaakt zonder overeenstemming te hebben bereikt over het voorzitter schap van de conferentie en over de vraag of de Zes één woordvoerder zui len doen optreden. De Beneluxlanden hadden gaarne ge zien dat de Belgische minister van bui- Van onze - irrespondent BONN. De Westduitse strijd krachten zullen volgende week 360.500 man tellen. Na het opkomen op 2 oktober van 44.000 dienstplichtigen en 4500 vrij willigers, zal het leger 232.300 man in dienst hebben, het luchtwapen 80.200 man en de marine 26.500. De territoriale verdediging en de militaire administratie hebben 21.500 man. tenlandse zaken Spaak als voorzitter- animator van de onderhandelingen zou optreden, zoals hij dat ook gedaan heeft toen de verdragen aangaande E.E.G. en E-uratom werden gemaakt. Over deze kwestie zal opnieuw ge sproken worden op de voorbereidende conferentie te Parijs, die gepresideerd zal worden door de Westduitse minister van economische zaken Erhard, die tot aan het eind van het jaar voorzitter is van de ministerraad. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft in een brief zijn collega-burgemeesters dringend ver zocht mee te werken aan de jeugdactie 10 x 10. De jeugd wordt gevraagd tien weken lang tien procent van het zakgeld af te staan als bijdrage aan de anti- honger-actie van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Na ties, de F.A.O. Op 11 november zal in de Beatrix- Irene-hal van de Jaarbeurs in Utrecht een bijeenkomst worden gehouden, waar op uit alle gemeenten twee jongeren aanwezig zullen zijn. Op deze bijeen komst zal de jeugd uitvoerig worden ingelicht over het doel van de actie. WOENSDAG. Een kort toneelstuk van Bertold Brecht wordt om 9.25 uit gezonden: Provocatie" met Bob Ver- straete als de S.A. man. Aansluitend (9.45) volgt een interview op film met de gitarist Andrès Segovia. De rubrieken „Memo", „Vader weet het beter" en „Pas geperst" gaan eraan vooraf. 's Middags is het weer tijd- voor Pipo. België Vlaams: Kapitein Mathias in de persoon van Nand Buyl beleeft vanavond weer een nieuw avontuur in zijn popu laire tv-serie „Schipper naast Mathil- de" (8.30). „Filmtribune" is een nieuwe maandelijkse filmrubriek, waarin om beurten niet in België vertoonde films en klassieke films zullen worden gedraaid. De rubriek gaat vanavond van start met de Spaanse film „Conchechi- to", van de regisseur Mario Ferreri, die op ironische wijze toont hoe oude men sen met kleine listen de aandacht van de jongeren trachten te trekken. (9.45). Duitsland: „Rozen voor Marina" is een muzikale komedie, waarin een jon ge man verliefd wordt op een gravin, haar bloemen en brieven stuurt, niet we tende dat deze door verkeerde bezorging bij zijn echtgenote belanden. (9.05). Hier aan vooraf gaat een reportage over „Militairen, politici en publieke opinie in Duitsland" (8.20). Advertentie in doosjes van 10, blikjes van 20 en kistjes van 50 stuks. HARMONISCH IN SMAAK, AFWERKING EN VERPAKKING Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Ook voor de Ko ninklijke Marine is de paraatheid ver hoogd. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft hiertoe de volgende maatregelen genomen: De diensttijd voor zeemiliciens A wordt verlengd van 21 tot 24 maan den. Deze verlenging zal overigens uit sluitend gelden voor personeel dat dringend nodig is. L Het ontslag van beroepspersoneel zal worden aangehouden tot maxi maal één jaar na de datum, waarop het ontslag zou ingaan: De minimumtijd, waarvoor beroepspersoneel zich aan de marine heeft verbonden, bedroeg tot nu toe zes of acht jaar. Deze tijd is verlengd tot zeven of negen jaar. Ook deze maatregel is ajleen bedoeld voor personeel dat door ervaring, op leiding en specialisatie niet kan wor den gemist. Na overleg Met deze maatregelen, die na over leg met de bondgenoten in de Navo LAGOS De Nigeriaanse luchtvaart maatschappij heeft bij Fokker vijf Friendships f-27 besteld voor de uitbrei ding van het binnenlandse verkeer. Tot dusverre heeft Fokker 197 Friend ships naar het buitenland verkocht. EINDHOVEN Het Tweede-Kamer lid F. van Vliet (kath. v.) zal voor het Kamerlidmaatschap bedanken. Dat houdt verband met zijn benoeming tot wethouder van financiën in Eindhoven, in welke functie hij staatssecretaris drs! F. J. W. Gijzeis opvolgt. zijn genomen, zal het mogelijk zijn in de loop van dit jaar en het volgende jaar een aantal schepen van de reserve- vloot in dienst te nemen. Het zullen waarschijnlijk jagers, fregatten en diepzeemijnenvegers zijn. De diensttijd van 24 maanden ligt vast in het Koninklijk Besluit van 30 december 1947. In dit besluit heeft de minister de bevoegdheid gekregen van die tijd af te wijken, zodat tot nu toe de zeemiliciens na 21 maanden met groot verlof vertrokken. Het reglement Rechtstoestand voor militairen der zee macht geeft de minister de bevoegd heid het dienstverband voor beroeps personeel te verlengen. De minister zal erop toezien, dat niet meer personeel in dienst wordt gehouden dan nodig is. Beroepsperso neel dat met pensioen gaat, zal niet worden vastgehouden. „De oude Asser heeft mijn hart", zo zei de schrijver Jan Fabricius, die zaterdag 30 september negentig jaar wordt, gisteravond in een interview dat de N.C.R.V. in de rubriek Memo op het scherm bracht. De grijze nestor van onze toneel schrijvers haalde herinneringen op uit een lange en afwisselende car rière, die hij op vijftienjarige leef tijd als jongmaatje bij de Provinciale Drentsche en Asser Courant begon. Nu nog levert hij wekelijks een bijdrage aan deze krant die hij dus nog altijd nauw aan het hart draagt. Namens de Vereniging van toneel schrijvers, waarvan Jan Fabricius vi- cevoorzitter is, bood zijn jonge collega Hans Keuls hem voor zijn verjaardag een kist sigaren aan. Bovendien werd Jan Fabricius verblijd met een exem plaar van zijn laatste boek „Uit mijn tijd", dat deze week bij de Provin ciale Drentsche en Asser Courant van de pers is gekomen. DONDERDAG 38 SEPTEMBER. f RADIO j HILVERSUM I. 402 M. „AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kind. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Strijkkwart. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Kamermuz. 15.30 Act. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Lichte muz. 19.30 Lichte muz. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en solist. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.55 Sportact. 23.05 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen- gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 De zuigende kerk. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 ^a!ld",oeï?„ tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Omr. ork. en soliste. 15.10 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Kamermuz. Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Kamerork. en solist. 18.50 Sociaal perspektief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radio- krant. 19.50 Poht. lezing. 20.00 Promenade- ork. en solist. 20.50 Gram. 21.00 Een tus- sentijdse balans: Hoe is het gesteld met de Deltawerken bij het ingaan v. d. ko- mende wmter9, lezing. 21.20 Lichte muz. 21.50 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avond- ooeorftdeVnkmg- 2255 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Le grand Testament van Francois Villon, lezing. 23.55-24.00 Nws. r televisie 1 NTS: 20.00 Journ. VARA. 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Documentaire. 21.00 De huisbewaarder, TV-spel. DUITSLAND. I;,:00 V' kind 17.10 V. d. kind. 17.40- }»'2? p"®-1' (Regionaal progr.: NDR: M k S™gr„;ovorz' J?-3» Die Nordschau. t? W?g lns Tal- WDR: 18.40 Hier und Heute. 19.15 Dotto). 20.00 Journ en WSDelVe22 V20;20 ,M.iddenduhs dagb. 21.00 TV- spei. 42.2a Laatste nws. BELGIË VLAAMS. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Filmrep. 20 f« m 10 p" ,veero,verz' 20-25 Het manneke, a a™ pun Ult de geschiedenis 1 ïi „A™r'kaanse stomme film. 21.00 TV-sp4 22.00 Kamerork. 22.40 Nws. Van onze speciale verslaggever VAASSEN De vrije boeren hebben de slag om de weg verloren. Alleen al door het machtsvertoon van de gehelmde rijkspolitie mannen van de karabijnbrigade heeft de rijkspolitie de demonstre rende boeren, die wegen wilden blokkeren, gisteren op de terug tocht gedreven. De leider van de vrije boeren, H. Koekoek uit Bennekom, ver klaarde gisteren na een enerverende dag te Vaassen, dat hij verder af ziet van wegblokkade. „Er mogen geen doden vallen", zo zei de leider van de vrije boeren. „Nu de politie met karabijnen gaat optreden trekken wij ons terug. Ons doel is intussen toch bereikt. Heel Nederland weet nu dat wij strijden tegen het Landbouwschap, dat wij tegen deze dwangorganisatie zijn, die ons werd opgedrongen ter wijl het merendeel van de boeren er tegenstander van is. Maar, zo ver volgde de heer Koekoek, al stoppen wij dan met de blokkade van de wegen, onze strijd tegen het Land bouwschap gaat door. Wij hebben nog genoeg andere middelen." Dit was dan het einde van een dag vol opwinding in Gelderland. Het ge west was in alarmtoestand gekomen, nadat bekend was geworden dat na de actie bij Nunspeet de vrije boeren gisteren de weg tussen Apeldoorn en Zwolle bij Vaassen en Epe zouden blokkeren. Dit punt was gekozen mede in ver band met het bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard gisteren brachten aan de vierde divisie te velde. Omstreeks twee uur werden de koninklijke gasten in Epe verwacht. „Als de minister niet naar ons wil luisteren, dan richten wij ons tot de Koningin", had de heer Koekoek ge zegd. „Het treft bijzonder", zo voegde hij daaraan toe, „want de Koningin is juist in de buurt. Wij zullen met trek kers en veewagens onze opwachting maken." Dit plan is verijdeld door de rijks politie. Toen de boeren zich omstreeks één uur gistermiddag opmaakten om met een stoet auto's van Vaassen naar Epe te rijden teneinde de route die Koningin en Prins zouden nemen te blokkeren, trad de politie kracht dadig op. Uit Apeldoorn arriveerde een brigade rijkspolitie, gewapend met karabijn, klewang en gummiknuppel. Deze versterking werd per autobus aangevoerd. De gehelmde mannen waren juist op tijd. Een stoet van honderd auto's van vrije boeren had zich net in beweging gezet in de richting Epe. Vlak voor deze stoet stopte de bus en op een enkel commando voerden de gehelmde politiemannen met karabijn, klewang en gummistok een charge uit, die direct succes oogstte. Zij dreven de auto's naar de kanten van de weg. De inzit- ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft de vier amb tenaren van de afdeling zegelrecht van de dienst der rijksbelastingen in Rot terdam, die zich over een periode van vele jaren aan fraude schuldig hadden gemaakt, veroordeeld tot gevangenis straffen van een tot twee jaar met af trek. De vier mannen een commies, een kassier en twee stempelaars hadden voor ten minste 150.000 gulden aan ze gelrechten verduisterd. De stempelaars plaatsten de zegels op de papieren en het extra" geld werd 's avonds inge houden en afgerekenddoor de kas sier. De zaak kwam in juni aan het licht. Een niet onaanzienlijk deel van het geld en van de waardepapieren, die voor het geld waren gekocht, werd na de arrestatie der ambtenaren terugge vonden. Bij de vonnissen maakte de recht bank een principieel verschil tussen het geen de twee stempelaars hadden ge daan en de fraude van de commies en de kassier. De stempelaars, A. W. S. en A. P. U. werden wegens heling veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De kassier C. van G. en de commies H. A. B. B. werden gestraft wegens verduistering, meerma len gepleegd. Van G. kreeg achttien maanden gevangenisstraf met aftrek, de commies B., die door de officier van justitie als de hoofdschuldige werd beschouwd en kennelijk ook door de rechtbank twee jaar met aftrek. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De gemeentemusea van Rotterdam zullen van 1 oktober af voorlopig op maandag gesloten blijven. De gemeentemusea zijn: het Museum Boymans-van Beuningen, het maritiem museum Prins Hendrik, het Museum voor Land en Volken kunde en het Historische Museum. Burgemeester en Wethouders heb ben tot de maatregel besloten om voor het personeel van de musea de vijfdaagse werkweek te kunnen in voeren. Tijdens het winterseizoen zal wor den bekeken of er een regeling ge vonden kan worden om de musea de hele week open te houden. tenden werden eruit gehaald en voor het front van de karabijndragers in zuidelijke richting gejaagd. Het ging allemaal snel en hard. Zo als bij al dergelijke gelegenheden kregen ook hier soms de verkeerde mannen de klappen. Verslaggevers die in de weg liepen, kregen een karabijn in de buik geduwd en moesten een tik met de gummistok incasseren. De heer Koekoek, die de situatie snel had overzien, maande zijn mensen aan direct het veld te ruimen. Slechts één jongeman pleegde verzet. Hij werd ingerekend. Overigens liep het met joelen en enkele forse tikken af. Hiermee had de rijkspolitie een strategische overwinning behaald. De verlaten auto's bleven op het afgeslo ten weggedeelte staan, zodat niemand van de vrije boeren naar Epe kon komen. De afzetting en bewaking van de auto's met de karabijn in aan slag bleef gehandhaafd, totdat het be zoek van Koningin en Prins ten einde was. De demonstratie was daarmee met een ten einde. Voor het zover was had de hele ochtend bij Vaassen en om liggende plaatsen grote onrust ge heerst. Deze onrust was zo groot, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, „een vordering tot bijstand aan de burgerpolitie" richtte aan de com mandant van de derde divisie van de Koninklijke Marechaussee te Arnhem. Dit had tot gevolg, dat op tal van plaatsen pantserwagens werden opge steld met mitrailleurs in de koepel. Gelukkig hebben deze gevechts eenheden geen dienst gedaan. Een ander gevolg van deze vordering tot bijstand was de versterking van de rijkspolitie door de karabijnbrigade uit Apeldoorn. Voorts kwamen drie gigantische takelwagens van de huzaren van Bo- reel uit Oldenbroek te hulp, terwijl rijkspolitie en marechaussee zorgden voor de onderlinge verbindingen door radiowagens ter plaatse, op alle stra tegische punten. Een groot deel van Gelderland met als centrum Vaassen en Epe kwam in gevechtstoestand. De takelwagens van de militairen verleenden assistentie bij het vrijhouden van de weg tussen Apeldoorn en Zwolle. Een grote vee wagen, die opeens onbeheerd en af gesloten op de weg stond, werd des kundig aan de takel opgehangen en kilometers ver weggesleept. Auto's die kris en kras over de weg waren gezet, werden aan de kant gedrukt. Om tactische redenen werd de mili tairen ontraden dit werk met de zware takelwagens te doen, omdat de politie wilde voorkomen, dat er schade zou worden aangericht. De boeren zelf waren echter niet voor schade beducht. Dit bleek wel uit de entree van de heer Koekoek op het toneel van de strijd. Hij arriveerde des morgens per auto uit de richting Apeldoorn, even voor dat de rijkspolitie bij Ernst het ver keer in de richting Vaassen begon om te leiden. Op de plaats van de demon stratie reed de heer Koekoek in een file. Hij stopte plotseling, waardoor een achter hem rijdende auto tegen zijn wagen botste. De heer Koekoek werd door de rijkspolitie bekeurd. Direct kwamen andere auto's van vrije boeren opzetten om de weg te blokkeren, waarvan dan de kleine botsing de oorzaak had moeten zijn. De rijkspolitie van de plaatselijke groep, die al vroeg paraat was, had deze opzet onmiddellijk door. De po litie gelastte de heer Koekoek zijn wa gen aan de kant van de weg te zetten. Op zijn protesten werd geen acht ge slagen en nog minder op zijn eis, dat eerst een situatietekening moest wor den gemaakt, zodat alles zo had moeten blijven staan. De weg was in een minimum van tijd weer vrij. Dat bleef zo de hele dag, doordat de politie aan beide kanten op kilometers afstand de automobilis ten zijwegen opstuurde. Alleen de lijndiensten van de auto bussen konden normaal worden gere den en ook mochten enkele auto's pas seren die in tussenliggende plaatsen moesten zijn. Daar werd echter streng controle op gehouden. Zo mislukte de opzet van de vrije boeren. Er waren geen verkeersopstoppingen, omdat er praktisch geen verkeer was. De boeren bepaalden zich tot samen scholen en joelen. Zij hielden zich stipt aan de opdracht van hun leiders en

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5