Doel samenbundeling: gewestelijke melkprijs één Zeeuwse CBTB helpt de leden bij onteigening KRIS 36™ Minder personeel voor bestrijding tb.c. FILMS Waterschap biedt Wolfaartsdijk helpende hand bij recreatie Programma voor winterwerk door Zeeland Vele bestaande spanningen zullen dan verdwijnen NCVB-DAMES IN GOES BIJEEN Woensdag 27 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD FNZ-Voorzitter Van Waes: Gedurfd programma Fiscale eisen Koelhuisboter Jaarvergadering van geref. zendingsbond Bromfietser verleende geen voorrang Hengelconcours te Kamperland Mars van Euterpe door Heinkenszand Voorstel aan algemene vergadering Nog sneller naar N oord-Beveland Invasie op Hedenesse Uit de kerken Wandeltochten in Ovezande De heer D. Koning viert zilveren jubileum Schietconcours in Ellewoutsdijk Raad Yerseke bij een Veel waardering voor dokter van Es Motorrijder botste op bestelauto Aanrij ding Schooljongen viel van fiets: hersenschudding Commissaris opent bibliotheekgebouw LEZERS GRIJPEN NAAR DE PEN „Ee/i mal meisje vlot door Haagsche Comedie gebracht St.-Annaland zonder politie HOOFDBESTUUR VERGADERDE Winkelweek in Lewedorp Pag. 4 MIDDELBURG. „Mij staat een zodanige gewestelijke integra tie voor ogen dat de zuivelbonden veranderen in organisaties met zowel een economische als een be stuurlijke taak. Dit lichaam zal zeggenschap moeten hebben over de bestemming die aan de melk gegeven zal worden. Daarbij sluit zich de noodzaak van een eigen verkooporganisatie aan. De gewes telijke organisaties zullen weer onderling overleg moeten plegen en samen moeten werken om na tionaal de beste resultaten te kun nen bereiken." Dit betoogde de voorzitter van de Kon. Ned. Zui- velbond FNZ, de heer G. H. E. M. van Waes, tijdens de dinsdag in Middelburg gehouden algemene vergadering. De heer Van Waes sprak van een ge durfd programma. Als voorlopig daar bij te bereiken mijlpaal noemde hij het tot stand brengen van één gewestelijke melkprijs, die het gevolg zal zijn van de integratie van de bedrijfsbelangen. Ve le bestaande spanningen die het gevolg zijn van de thans niet-gecoördineerde be drijfsbelangen zullen dan verdwijnen. De zuivelcoöperatie is gewend zich zelf te redden voorzover de toestanden op de wereldmarkt dat toestaan, aldus de heer Van Waes. De coöperatie als zodanig heeft nooit een beroep gedaan of willen doen op enigerlei hulp van de regering. Dat verlangt zij ook nu niet. Wel pleitte de FNZ-voorzitter er met kracht voor dat men de zo gewenste concentratie en heroriëntatie van de zui velcoöperatie niet zal bemoeilijken door het stellen van zware fiscale eisen. Bij een coöperatie, die voor haar leden werkt, is nooit sprake van „winst". Mo gen, zet de heer Van Waes, regering en volksvertegenwoordiging daarmee reke ning houden bij de behandeling van de aanhangige wetsvoorstellen. Meegedeeld werd tijdens de vergade ring dat de verandering in de melkaan- voer ten opzichte van de eerste acht maanden van 1960 gering was, terwijl het verwerkingspatroon van deze melk een behoorlijke wijziging had ondergaan. De afzet in de consumptiemelksector daalde met 3 pet, een daling die niet geheel werd opgevangen door de geste gen afzet van koffiemelk. De kaassector nam ongeveer 100 miljoen kg melk meer op, wat resulteerde in een stij ging van de kaasproductie van 10 mil joen kg. Daartegenover daalde de tota le productie van melkpoeder, in tegen stelling tot de productie van geconden seerde melk. De boterproductie was 3 pet. lager, de boterexport onbevredi gend. De binnenlandse afzet daarentegen ontwikkelde zich gunstig. Ook nadat in de voorzomer besloten was om de af gifte van koelhuisboter stop te zetten bleef de totale afzet rond 1100 ton per week. De hoop is gerechtvaardigd dat de door de regering gekozen prijspoli tiek bij de afzet van koelhuisboter het mogelijk zal maken de koelhuisboter- voorraden tot een acceptabel niveau te rug te brengen, zonder dat dit een zwaar verliesgevende afzet met zich brengt. Drie specialisten van het FNZ-secreta- riaat hielden korte beschouwingen on der de verzameltitel „Boer-Fabriek-We- reld". Drs. H. Schelhaas wierp een blik op de markt. Hij deelde mee dat de fun damentele oorzaak van de bestaande moeilijkheden in de landbouw is de sneller stijgt dan de vraag, waardoor de prijzen gedrukt worden en over schotten ontstaan. Drs. A. J. M. Oomen sprak over de kansen en de risico's van snelle toeneming van de productie, die de grotere ruimte die wijin de Euro- markt hopen te vinden, waarna drs. U. Hettinga naging hoe men onder de ge geven omstandigheden moet denken over het sturen en besturen van een zuivel fabriek. De commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, hield na de vergadering nog een be zielende toespraak,"' waarin hij wees op het belang van een waardevol Hollands produkt. Met enkele voorbeelden toonde hij aan dat onze zuivelprodukten in het buitenland echte „ambassadeurs zijn. GOES. De jaarvergadering van de Gereformeerde Zendingsbond zal van daag gehouden worden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Na het openingswoord door de voor zitter, ds, A. Meijers te Utrecht volgt het jaarverslag en financieel overzicht door de Zendingsdireeteur, ds. J. de Lange te Utrecht. Na de pauze volgen mededelingen over de Toradj a-bij bel, die klaar is ge komen en over Kenya, wat er al ge. daan is en nog gedaan moet worden. AXEL. Tijdens het weekeinde had op het kruispunt Joost de Moorstraat De Buijterstraat een botsing plaats tus sen een bromfiets en een auto. De aan rijding ontstond doordat F. de B. uit Axel de auto geen voorrang verleende. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. maar de materiële schade was vrij aanzienlijk. KAMPERLAND De Noord-Beve- landse Hengelsportvereniging heeft haar derde hengelconcours van seizoen 1961 gehouden. Nadat voorzitter P. v. d. Vreugde het beginsignaal had gegeven met een scheepstoeter werden de hen gels uitgeworpen en al spoedig werden visjes verschalkt in het water van de Vlietepolderse zeekust. De uitslag luidt: le prijs M. de Smit 518 gram; 2e prijs A. Koole 385 gram; 3e prijs H. Scherp 330 gram. 4e prijs Crusio 250 gram; 5e prijs J. Provoost 251 gram; 6e prijs D. Anemaet 195 gram; 7e prijs W. C. Zwemer 182 gram; 8e prijs J. W. Heiremans 181 gram. HEINKENSZAND Bij gunstig weer zal de muziekvereniging Euterpe" za terdag 30 september a.s. 's avonds half zeven, met marsmuziek door het dorp gaan. Tijdens deze mars zullen leden van het jeugdkorps lucifers ten verkoop aanbieden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het jeugdkorps om in strumenten aan te kopen, het jeugdkorps is nl. pas gestart met zgn. blaasonder- wijs. Wij doen een beroep op allen „Steunt het jeugdkorps" en koop luci fers. U steunt ook daarmee een mooi stuk cultureel werk wat tevens verant woorde vrijetijdsbesteding is voor de jeugd. Vergadering bibliotheek van Heinkenszand HEINKENSZAND De vereniging „Onze bibliotheek" hield haar jaarver gadering in de consistorie der N.H. kerk onder voorzitterschap van ds. C. J. Amesz. De secretaresse mej. J. Nieu- wenhuize gaf een finantieel overzicht over het boekjaar 1960, waaruit bleek dat er een voordelig saldo was van ƒ137,15. Na het leesseizoen 19611962 zat de bibliotheek geheel gereorganiseerd worden, terwijl dan ook een nieuwe ca talogus zal worden uitgegeven. Voor het leesseizoen 6162 zal ook nog een twin tigtal nieuwe boeken, worden aange kocht. Met de AMZ-bus GOES. Omdat de treinenloop ge lijk wordt aan die van de winter 1960- 61 lijkt ook de AMZ-dienstregeling veel op die van de vorige winter. Ten aanzien van de zomerdienstrege ling 1961 vallen de volgende verschil len op: de reizigers van en naar de bootdienst Hoedekenskerke-Terneuzen zullen snel ler reizen, omdat de overgangen op de treinen te Goes korter worden; hetzelfde geldt voor de Zeeuws Vlaamse reizigers, die via Perkpolder-Kruinin- gen reizen en te Kruiningen-Yerseke snellere aansluitingen krijgen. op de lijnen Goes-Ellewoutsdijk-Driewe- gen-Goes en Borssele-Goes verande ren de tijden radicaal, terwijl, even als vorige winter, op de spitsuren een halfuur-dienst zal worden gereden; de marktdienst Noord-Beveland-Middel burg zal worden opgeheven,, zodra de weg langs de dam Kamperland-Vrou wenpolder zal worden opengesteld; de laatste dienst uit Goes in de rich tingen Hansweert.West en Kruiningen dorp wordt op veler verzoek vervroegd; de vertrektijden van de lijn Kruiningen Veerhaven-Goes worden gedeeltelijk gewijzigd, zodat snellere aansluitingen op de provinciale bootdienst worden verkregen; de tijden van de dienst Noord Beveland- Goes zijn eveneens gewijzigd, terwijl reeds rekening werd gehouden met de aansluitingen naar en van Middel burg, die zuilen ontstaan na de open stelling van de dam Kamper land-Vrou wen pol der; de sneldiensten Kamper land Wissenkerke Geersdijk Goes zullen een kortere tijtijd krij gen door de openstelling van de nieu we weg tussen Goes en de Zandkreek- dam op 4 oktober 1961; de rijtijd Kamperiand-Goes zal worden terugge bracht tot 29 minuten, terwijl dezelfde reis nauwelijks een jaar geleden nog 1 uur en 10 minuten duurde!. CADZAND. Op bet conferentie oord Hedenesse heeft men gisteren een record genoteerd met de ontvangst van 160 Walcherse dames. Het waren de leden van vijftien hervormde vrouwen verenigingen od Walcheren die ove rigens in afwijking van de traditie ditmaal in Zeeuwsch- Vlaanderen hun rlngdag hielden- De „normale" bezetting van Hedenes se (twee vrouwengroepen) moest voor deze invasie wijken en hebben een ex cursie gemaakt naar Brugge. Het pro gramma van deze ringdag was behoor lijk gevarieerd en er kan extra van ge noten worden als gevolg van de vrw'ij- ke weersomstandigheden. In de ochtend uren behandelde Wika Dales het onder werp „jeugd van deze tijd". Na de middagmaaltijd zagen de dames de film „Wilde aardbeien" waar een ge animeerde bespreking op volgde. GOES. Het dagelijks bestuur van het waterschap „De brede wa tering van Zuid-Beveland" stelt de algemene vergadering voor de ge meente Wolfaartsdijk de helpende hand te bieden bij de uitvoering van de plannen met betrekking tot de recreatie. Voorgesteld wordt nl. tot het in erfpacht uitgeven aan de gemeente van de zg. inlaag van ruim vier hectare tegen een jaar lijkse canon van 600 gulden voor een termijn van 75 jaar, alsmede de veerhavendam en de oude land- bouwhaven, voor zover de haven in eigendom toebehoort aan het waterschap, voor een termijn van 75 jaar. De gemeente Wolfaarts dijk zal bij aanneming van dit voorstel zeer gebaat zijn. De alge mene vergadering van het water schap zal worden gehouden maan dag a.s. des middags om twee uur in hotel „De Korenbeurs". Op de agenda van deze algemene ver gadering prijken 25 punten. Er zijn voor stellen tot het verlenen van machtiging aan het dagelijks bestuur voor de aan koop van gronden, nodig voor verrui- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Alkmaar (toez.) P. C. de Bruyn te Nieuw-Loosdrecht; te Wijckel A. v.d. Bovenkamp te Engwierum; te Leiden: A. J. Lamping te Duivendrecht voor jeugdpred. (nieuwe pred. plaats vac. J. N. de Ruiter, J. Poort te Ooster beek. Aangenomen naar Babyloniënbroek (toez.): C. van Wingerden kand. te Har derwijk; de benoeming tot jeugdwerk adviseur in Geld: W. A. .Z Tieman te Surhuizum. Bedankt voor Lunteren: (Herv. Kapel) H. P. Swets te Rijk (Haarl. meer) voor Rilland Bath en Tienhoven; C. D Kousemaker te Westmaas; voor Els- speet (2e pred. plaats te Ud-del toez.) B. Haverkamp te Blauwkapel-Groene- kan. Gereformeerde kerken Beroepen te Nieuwolda: J. Weitkamp, kand. te Hardenburg; te Roermond en te Vinkeveen: P. Boonstra te Hollum (Ameland). Bedankt voor Zuidwolde (Dr.): C. J. v. d. Meulen te Heerjansdam; voor voor Zeist: H. J. van Duinen te Zwijn- drecht. Christ. Geref. Kerken. Tweetal te Franeker: T. Brienen te Mussel en W. van Heest te Emmen. Beroepen te Almelo: W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Papendrecht H. W. Eer- land te Amersfoort. Unie van Bapt. Gem. Beroepen te Alphen a. d. Rijn: M. Co- hen te Elkhart (U.S.A.) thans vertoe vende te Breukelen. Bedankt voor Zeist: D. W. Veldkamp te Hilversum. OVEZANDE. De Gidsen te Ove zande hebben opnieuw een wandelsport middag georganiseerd, die als zeer ge slaagd kan worden aangemerkt. De lei ding berustte bij mej. M. Rijk. Een groot aantal wandelaars verscheen aan de start om te proberen de tochten over 10, 15 en 20 km te volbrengen. Het werd een mooie wandeling door de Bevelandse dreven, die zich lang zaam maar zeker sieren in herfsttooi. Er waren niet minder dan 624 deelne mers (sters), die onder de vrolijke to nen van de drumbands „Jong Hosan na" uit Goes. „Full Speed" uit Scher- pemsse en „Achilles" uit Middelburg welgemoed van -start gingen. De uitslagen waren als volgt: 10 km: 1. Kasporgo, Goes; 2. S.V.D. Driewe gen; 3. o.l. school Driewegen: 4. r.k. school, Ovezande en 5. Bazogroep, 's Heerenhoek. 15 km: 1. Karei Doorman- groep, Terneuzen; 2. St.-Joris Vendel- groep Goes; 3. Caspar Berseschool, Goes; 4. Groep Janus Priem Ovezan de; 5. r.k. school, Heinkenszand. 20 km; 1. Vlug, Bergen op Zoom; 2. Wil- lebrordesgroep, Vlissingen; 3. Arnberg, Goes; 4. B.W.V., Bergen op Zoom. De extra-schoolprijs ging naar de leerlin gen van de o.l. school in Driewegen. ming van de waterleiding in de Em- manuelpolder, van gronden voor de rea lisering van plannen voor de verbete ring van de afwatering in de polder 's Gravenpolder in de omgeving van de Schoorkens Zandweg en van gronden voor de verbetering' van de afwatering m de Van Citterspolder. Een ander voorstel behelst het ver lenen van een bijdrage aan het rijk ten bedrage van 22.350 in de kosten van het maken van een nieuwe duiker op de rijksweg tussen Goes en 's Heer Arendskerke ter hoogte van het punt, waar de weg van Noord-Beveland op de rijksweg uitkomt. Tevens wordt voorge steld deze duiker in beheer en onder houd over te nemen. Verder is er een voorstel van het dagelijks bestuur tot het aanvragen van een concessie voor de heffing van ha ven- en kadegelden voor het gebruik van de nieuwe landbouwhaven met los- wal te Wolfaartsdijk en een voorstel tot het deelnemen in het garantiefonds voor de voorbereiding van een ruilver kaveling in de polders 's Heer Arends kerke en Ankervere voor een bedrag van 15.29. GOES. Zaterdag 30 september a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. D. Konings te Putten (Gelderland), na gehouden examen in de Classis Brielle, de akte Godsdienstonderwijzer in de Nederlands Hervormde Kerk be haalde. Na eerst als zodanig in Middel- harnis werkzaam te zijn geweest, werd de heer Konings in 1946 benoemd als godsdienstonderwijzer in de gemeente Putten, waar hij thans nog werkzaam is. Dat hij zich ook geeft aan het jeugd werk, blijkt uit het feit, dat hij Hoofd bestuurslid is van de Nederlands Her vormde Jongelingshond op Gereformeer de Grondslag. Tevens is hij hoofdbe stuurslid van de Bond van Protestantse Hulppredikers in Nederland. Ook op het eiland Tholen is de heer D. D. Konings uit Putten geen onbekende, waar hij in vacantie gemeenten diverse spreekbeur ten vervuld heeft. Te drastische inkrimping kan schadelijk zijn GOES De overigens verheugende omstandigheid, dat ook in de provincie Zeeland de tuberculose in de laatste jaren sterk vermindert, maakt dat net bestuur van de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der t.b.c. zlcli met de districtsartsen moet bezinnen op welke wijze de bestrijding van de t.b.c. in deze provincie op de beste en meest economische wijze kan worden uitgevoerd, In 1960 is van het departe ment van Sociale Zaken en Volksgezond heid bericht ontvangen dat na het ver trek van een der districtsverpleegsters, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst gaat verlaten, geen toestemming zal worden verleend voor het aanstellen van een nieuwe districtsverpleegster. Ook is vermindering van het aantal artsen in het vooruitzicht gesteld. Deze zeer drastische beperking komt, schrijft de secretaris, dr. F. C. Vaandrager uit Domburg, het bestuur niet verantwoord voor. De Zeeuwse districten zijn, in ver gelijking met die in andere provincies weliswaar klein, maar men dient zich te hoeden voor een ter oppervlakkige ver gelijking. Het bestuur blijft pleiten voor een zeer geleidelijke inkrimping van de dienst, opdat de belangen van de bestrij ding der t.b.c. niet zullen worden ge schaad. In het jaarverslag wordt voorts opge merkt dat het in de bedoeling ligt het kringbureau te Kortgene op te heffen. De plannen voor een nieuwe huisvesting van het districtsbureau te Goes op het terrein van het in aanbouw zijnde prot. chr. ziekenhuis konden nog niet nader worden uitgewerkt. De vraag in hoever re het kringbureau voor Tholen te Ber gen op Zoom van Zeeland uit moet wor den verzorgd, is nog in onderzoek. Het jaarboekje 1960 bevat voorts een groot aantal gedetailleerde cijfers over de t.b.c.-bestrijding in de diverse delen der provincie. In het district Middelburg omvat tend Walcheren en Schouwen-Duiveland werden in 1960 in totaal 59 nieuwe ge vallen van actieve t.b.c. en recidieven aangetroffen. Het bestand aan actieve gevallen op Walcheren en Schouiwen- Duiveland was op 1 januari 1961 resp. 87 en 21. Vorig jaar resp. 97 en 21. In het verslag van het district Mid delburg wordt o.a. opgemerkt dat de er varing leert dat niet alleen aan jeugdige groepen maar ook aan ouderen veel aandacht moet worden geschonken. In het district Goes werden in 1960 24 nieuwe gevallen van actieve t.b.c. en recidieven in 1960. In het verslag en recidieven geconstateerd. Op 31 de cember 1960 waren in totaal zeventig patiënten met actieve t.b.c. in behande ling in dit district. In het verslagjaar herstelden 41 patiënten. Het verslag van het district Terneuzen maakt melding van twaalf nieuwe geval len van actieve t.b.c. en recidieven in 1960. In het verslagjaar herstelden 35 patiënten. Op 31 december 1960 stonden in dit district 59 patiënten ingeschreven en waren er 32 patiënten opgenomen in een sanatorium. De algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse vereniging tot bestrij ding der t.b.c. wordt op dinsdag 17 ok tober in Goes gehouden. GOES. Vanwege het gewest Zee land van de Ned. Chr. Vrouwenbond werd in de Prins van Oranje een con ferentie gehouden voor de secretaressen en penningmeesteressen van de plaatse lijke afdelingen. Deze conferentie had en geanimeerd verloop. Vijfenvijtig van de 56 afdelingen waren present, zodat er 1 ontbrak. De leidingberustte bij de gewestelijke presidente, mevr. N. Hom- burg-Hoekveld uit Vlissingen. Zij hield een korte meditatie naar aanleiding van Mattheus 9 vers 38 en wees er op, dat de Heer des oog-stes gebeden moet wor den om arbeiders voor Zijn wijngaard Dit geldt niet voor een ander, maal voor ons. „Wij moeten ons beschikbaai stellen" aldus mevr. Homburg. De pre sidente besprak voorts een aantSl pun ten, die voor de penningmeesteressen van groot belang zijn. Na de gezamen lijke koffiemaaltijd vertoonde mevr. Be- suijen uit Koudekerk-e enkele filmpjes over de gehouden gewestelijke toogdag in Middelburg. Tenslotte besprak mevr. L. C. van Noppen-Littooij de taak van de secretaressen. YERSEKE.De gemeenteraad komt vrijdagavond a.s. om acht uur in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: benoe ming leden van de woonruimte-advies commissie, aanbieding gemeentebegro ting 1962, aankoop van grond in Polen, verkoop van grond aan de heer De Koeyer en een bespreking over de win kelsluitingswet. In totaal telt de agen da zestien punten. ST.-ANN ALAND. Het zal wel niet vaak voorkomen, dat op een kleinere plattelandsgemeen te twee artsen zijn; deze weel de heeft de gemeente Sint-An- naland enige tijd gekend. Naast de bestaande arts H. R. M. J. van Es, die in november 1931 de praktijk overgenomen had van wijlen dokter Quakkelaar, deed dokter van Es in februari 1961 zijn praktijk over aan dok ter A. C. J. Nooteboom. Het was voor Sint-Annaland wel een vreemde gewaarwording, maar zo af en toe werd dokter Noo teboom vervangen door dokter Van Es. Thans heeft hij zijn praktijk dus niet alleen theore tisch, maar ook practisch neer gelegd. De leden van de Her vormde Dameszendingskrans „Trifose" en de leden van de afdeling Sint-Annaland van de Plattelandsvrouwen hebben de hoofden bij elkaar gestoken en zijn de gemeente rondgegaan, teneinde gelden bijeen te zame len voor een blijvend cadeau. Niet minder dan 700 handteke ningen onderstreepten de welge meende dank voor de spontane hulp en bijstand van hun oude dokter. Namens de bevolking werd dokter Van Es een televi sietoestel, een gouden gasaan- steker en een fraai album met de 700 handtekeningen aangebo den. Dokter Van Es blijft zijn oude gemeente trouw, want al woont hij in het vervolg niet meer in de Voorstraat, hij verhuist slechts naar zijn nieuwe woning aan de Zeedijk bij de boerderij van de heer Van Luijk, waar hij van een welverdiende rust gaat genieten. BRUINISSE Motorrijder W. Bal uit Bruinisse raakte gewond door een aanrijding met een bestelwagen be stuurd door de heer H. Stoutjesdijk uit Oosterland. Het ongeval vond plaats op de rijksweg 18 tussen Bruinisse en Oos terland. De motorrijder wilde de bestel wagen passeren toen deze links af sloeg. Een botsing was het gevolg. De auto werd licht beschadigd. TERNEUZEN Omstreeks twee uur gistermiddag vond er een aanrijding plaats op de hoek Dr. Buyzestraat-Ka- zernestraat. Mevrouw J< van K. werd aangereden door mevrouw A. R., bei den uit Terneuzen. De aanrijding ont stond doordat mevrouw R. geen voor rang verleende. Mevrouw Van K. liep enkele verwondingen op terwijl haar fiets zwaar werd beschadigd. LEWEDORP. De zeventienjarige schooljongen A. O. uit Lewedorp is gis termiddag met een hersenschudding naar huis gebracht, nadat hij, enkele tien tallen meters van zijn huis verwijderd, van zijn fiets was gevallen. Hij reed sa men met zijn vriend, de eveneens zeven tienjarige C. P- uit Lewedorp op het rijwielpad, op weg naar huis. Vlak bij Lewedorp raakte de sturen in elkaar, waardoor O. op de straat smakte. P. kon zich staande houden. De 1000 ogen van dr. Mabuse De 1000 ogen van dr. Mabuse is een uitermate goede detective die in het Grand theater te Goes draa-it. Het ver haal gaat over een zekere dr. Mabuse die door middel van de nieuw-ste tech nische vindingen, zelfs televisie, op een misdadige wijze de mensheid in zijn macht tracht te krijgen. Deze film is niet sensationeel maar een thriller van het goede soort. De vrouw en de verdoemde Een jonge antrekkelijke vrouw (Fran- coise Arnoul) verleent gastvrijheid aan een ontsnapte tuchthuisboef, die bij de ze ontsnapping en passant ook nog een bewaker doodt. De schurk (Henri Vi- dal) palmt met zijn knappe verschijning en innemende manieren de jonge vrouw voor zich in en verzekert haar dat hij onschuldig is. Zij helpt hem op haar beurt weer aan het poli- tie-cordon te ontsnappen en gaat met hem mee. Op deze tocht komt zij ach ter het ware karakter van haar min naar en dat moet zij bijna met haar leven bekopen. De schurk wordt het lot toebedeeld van bijna alle filmtooeven: de dood. „De vrouw en de verdoemde" is een thriller die enige pretenties pro beert te hebben maar jammer genoeg zich niet verheft boven de grauwe mid delmaat. In City-theater, Middelburg. Congo-desperado's De exotische Kongo wordt in deze film gepresenteerd als vluchtoord voor misdadigers en verblijfplaats van lugu bere benden. Een ingenieur komt in aanraking met een schone Amerikaan se. gevlucht op beschuldiging van moord, en neemt haar mee op zijn ve le avontuurlijke onderzoekingsreizen. Aan alle kanten worden zij bedreigd daar de ingenieur tot de ontdekking kwam dat de loop der rivieren zich voortdurend wijzigt en daardoor een uitgebreider deel der Kongo aan Bel gië zou gaan behoren. Hoe zij de ge heime kaarten der rivieren door vele gevaren heen naar de plaats van be stemming kunt u gaan zien in Elec tro, Middelburg. ELLEWOUTSDIJK. De handboog sociëteit Zorgvliet hield haar jaarlijkse concours waaraan 94 schutters van acht tien verenigingen deelnamen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: P. Vermeu, Goes le klep; C. Raas, Ovezande 2e klep; I. Smallegange, Ellewoutsdijk 3e klep; P. Rentmeester, Ove zande 4e klep; P .Verheyke, Ellewoutsdijk. Hoofdkallen: P. Rentmeester en L. MeiJ- aard, Oudelande. Zijvogels: A. de Jonge, Ovezande en P. P. Stouthamer. Ellewoutsdijk. Hoogst aantal kleine vogels: P. Vermeu. GOES. Het nieuwe gebouw van de Stichting Centrale Plattelandsbibliotheek voor Zeeland aan de Wijngaardstraat (Vlasmarkt) te Goes zal op maandag 2 oktober, des avonds half acht officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin. Nu onze plaatselijke cokes fabriek op 27 september a.s. officieel haar 50-jarig bestaan gaat vieren, menen wij dat de Sluiskilse bevolking niet achter mag blijveno m haar medeleven met dit bij zondere jubileum te tonen. Het mag toch immers zo gesteld dat Sluiskil zon der deze cokes-vestiging niet zou zijn ge worden wat het thans is: een bloeiende welvarende gemeenschap die weerklank in da gehele streek vond. Wij stellen daarom voor om op die dag van alle ge bouwen de vlag uit te steken. Wij hopen dat u in groten getale aan deze oproep gevolg zult geven. Namens het bestuur van de Algeme ne Belangen Gemeenschap drs. F. Ber bers, voorzitter, A. van Harn, secreta ris. Een tweejarig zoontje van de familie P. uit Krabbendijke raakte spelender wijs in de slikken van Bath. Vermoede lijk is het ventje van de zeer gladde kant van de zeewering het water in gegleden. Zijn wat oudere broertje alar meerde door zijn huilen en roepen de moeder, die zich op dezelfde manier als haar zoontje te water begaf. Om standers hielpen moeder en zoon bei den zwaar onder het slik op het droge. VLISSINGEN De Z.V.U. opende het Zeeuwse toneelseizoen met een uit stekende vertolking door de Haagsche Comedie van de Marcel Achard's roem ruchte „Een mal meisje" (l'Idiote). Dit stuk dat verleden jaar zijn Neder landse première beleefde, heeft stormen derhand het vaderlandse publiek ver overd. Dit, zoals gisteravond in Britan nia bleek, vooral door het magistrale spel van Myra Ward in de titelrol. Over de inhoud van dit door en door Franse toneelstuk met al zijn pikanterieën en gewaagde gezegdes en zijn tragi-komisch karakter valt weinig fe verklappen. Om dat het ten slotte ondanks alle bijpaadjes die worden ingeslagen een mysteriespel is: Een moordzaak, die door een rechter commissaris, kersvers van het platteland in de grote zaak, even zal worden opgelost. Van hogerhand is reeds de schuldige aangewezen: Een simpel kamermeisje (Myra Ward). Dit uiteraard om society- namen te dekken. Het rechtdoorzeegaande karakter van het kamermeisje en de integriteit van de rechtercommissaris, die toch zijn eer zucht de baas blijkt te zijn, wijzen de weg naar de werkelijke dader van het misdrijf. De Haagsche Comedie speelde Achard's stuk met een grote vlotheid. De door ziekte afwezige Paul Steenber gen werd vaardig door Bas ten Baten burg als de rechter vervangen. Myra Ward schitterde, zoals gezegd, als het kamermeisje. Leo de Hartogh vervulde een vermakelijke dubbelrol, Broes Hartman was een fraaie griffier. Het voortreffelijke decor was van Hep van Delft, de uitstekende regie in han den van Bob de Lange en de zeer goede vertaling van het stuk van Alfred Pleiter. ST. ANNAXiAND Wegens het ver trek van de heer Duine naar Hoofdplaat en in verband met de ziekte van opper wachtmeester H. Kluiter, die op het ogenblik in het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom vertoeft, zit de gemeente Sint-Annaland zonder politie. Collega's uit de naburige dorpen verle nen hulpdiensten. VEILING ST. ANNALAND-SCHERPENIS- SE, 26 sept. 26 ton uien maat 40-70 10.59, I ton bonken 9.84, bintjes 10.00—10.71, furore 1010.04, alles per '100 kg. Aanvoer 15 ton. GOES, 26 september. Export en Indus trieveiling: Cox's Orange Pippin KLI 8590: 83, 80—85: 89, 75—80: 90—102. 70—75 96—105. 65—70: 92—96, 60—65: 88, 55—60: 64: KL II 85—90 82. 80—85 88, 75—80 92. 70—75 91— 93, 65—70 86,30—87.80, 60—65 79,55—60: 64, II D 43: Glorie van Holland KL I 7585: 76, 65—75: 70: KL II 85—95: 65, 75—85: 75, 65—75: 68, II D 49: Allington Pippin KL I 80—90 64. 70—80 67—68 60—70 61—62, II D 46: Goudreinette KL I 85—95: 69. 75—85: 71: KL II 85—95: 65, 75—85 66—67: Ellisons Oran ge KL I 65—75: 72, D 60—65 55—62: KL II 75—85: 63—67, 65—75: 65, II D 43—55: In- rid Marie KL I 85—95 72—77 75—85 79— _0, 65—75 74: KL II 85—95: 63—69, 65—75: 64: Bonne Louise d'Avranches KL II 65 70: 64, 60—65: 66. 55—60: 58, 50—55: 44, D 29: Conference KL I 75—85 65 65—75 66. 55—65 57: KL II 75—85: 56, 65—75: 66. 55— 65: 53—54, II D 32: Legipont KL I 75—85 63, 65—75 62, 55^-65: 63—54: KL II 75—85: 59, 65—75 58 55—65 48, II D 30: Doyenne du Comice KL I 85—90 99, 80—85: 104—106, 75— 80: 100—Uil. 70—75: 99—100, 65—70: 95: KL II 85—90 92 80—85 93, 75—80 93—98, 70— 75: 88. 65—70: 86—88. II D 69: Br Alex Lu cas KL I 85—95 68, 75—85 81, 65—75 77, II D 42: Div appels kroet 27: Dubb pr bonen I 6162, II 48, afw 38: Bramen II 58: Gewo ne veiling: Cox's Orange Pippin grof 45— 74, fijn 40—50: Ellisons Orange grof 45, fijn 45: Allington Pippin grof 37—52, fijn 30— 36: Glorie van Holland grof 50—56, fijn 39 46: Goudreinette grof 5658: Bonne Louise d'Avranches grof 4546, fijn 30: Conference grof 34—51, fijn 27—33: Legipont grof 23—41, fijn 15—28: Br Alex Lucas grof 25—32, fijn 816: Doyenne du Comice grof 75—80, fijn 51—66: Frankenthaler I 150, II 130—160: Per doos: Bramen I 24—28, II 17—23: Aardbeien 1 67—84, II 54—69. GOES, 26 sept. Granen en peulvruchten Gerst, basis <17 pet, boerenschoon af boerde rij 2529 per 100 kg. Tarwe, 17 pet, 28—29,45. Haver 2224. Kleine groene erwten, 2629. Schokkers, 2629. Bruine bonen 4062. Aardappelen. Bintje, 35 mm. opw., binnen landse sortering 8,25—9,25 per 100 kg levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Bintje, 35 mm. opw., export sortering 8,75—9,25 per 100 kg. Voeder aardappelen noteerden 2 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst af bedrijf 100 105 per ton. Weidehooi, idem 7585. Gras- zaadhooi: Veldbeemd 45—47,50; Roodzwenk 30. Uien. De prijs van uien bedroeg 7,5010 per 100 kg., onaf gestaart, en geleverd aan de sorteerinrichting. Stro. Gerstestro 57,50 per ton, af bedrijf; Tarwestro 57,50 idem. grote balen 62,50 per ton af bedrijf; Erwtenstro 55 idem; Schok kerstro 52,50 idem; Gerstestro, tarwestro en erwtenstro voor winterlevering 62,50 per ton, geperst af bedrijf. Vlas. On gerepeld vlas ,17—24 cent per kg., gerepeld vlas 24^-28 cent per kg. Eieren. il,30—tl,68. KRABBENDIJKE 26 sept. Dubb pr bo nen I 61; II 57; cox's o pippin I 85-90 87; 80-85 88; 75-80 91; 70-75 80—95; 65-70 78—90; 60-65 70—84; 55-60 55—61; II 80—85 83—88; 75-80 87—94; 70-75 90—95 65-70 87—89; -65 76—79; 55-60 58; IID 38; IIIGr 45—64; IIIF 26^—43; Kr 38; ellisons orange I 75-85 67; II 75-85 61—62; 65-75 62—66; IID 40—56; III Gr 41—53; IIIF 34—42; Kr 20—5; goudreinnet- te I 85-95 64; 75-85 68; legipont I 75-85 60; 65-75 60; 55-65 54; II 65-75 57; 55-65 52; IID 26; IIIGr 32—36; Kr 7; conference I 65-75 64; 55-65 58; II 65-75 61; 55-65 52; IID 29; III Gr 34—37; IIIF 24; Val 6—10; bonne louisse I 60-65 61; 55-60 59; 50-55 46; IID 23; III Gr 45; IIIF 26; tr de vienne IIIGr 45; IIIF 37; diverse appels val 2127; toramen per doos II 19; red gauntlet II 55—78; talisman II 58 71; verpakt fruit cox's o pippin II 75-30 98; 70-75 98—99. VEILING ST. MAARTENSDIJK, 26 sep. 1961; Eigenheimer 15.01116,51. drielingen 5,55, bintje 9,9,98; bonken 10,9810,50, fu rore 9,9,21, voer 2,40, aanvoer 75 ton; uien 40—55, 12,23, idem 55—70 10,50, bonken 10,50, drielingen 15,75—15,79, picklers 20,aan voer 100 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 26 september. Export garnalen 3148 kg; handelsgarnalen 3452 kg. 57—72; Schar 56 kg; bot 386 kg; wijting 8 kg; tong 515 kg; paling 64 kg; rog 69 kg: schol 24 kg; tarbot 15 kg; kabeljauw 18 kg; visiever 1 kg; ongesorteerde vis 109 kg. GOES. Reeds in het begin van dit jaar is intern overleg gepleegd over de vraag of de Zeeuwse C.B.T.B. de leden, die te maken krijgen met een onteigeningsprocedure, terzijde moet staan. Dit overleg heeft tot gevolg gehad, dat het hoofdbestuur een studiecommissie heeft in gesteld, die zo spoedig mogelijk advies over deze kwestie zal uitbren gen aan het bestuur. In de toekomst zullen de leden van de Zeeuwse C.B.T.B. zich dus tot hun eigen organisatie kunnen wenden, met het verzoek om hijstand in geval van onteigening. TERNEUZEN TROK NAAR BUITEN TERNEUZEN. De aangename zo- mer&e temperatuur was er de oorzaak van dat in het afgelopen weekeinde ver schillende buitensporten beoefend kun nen worden. Wie er een fikse wandeling voor over had kon genieten van een trip langs de vlakke, rustige Wester- schelde over de geasfalteerde dijk, via de in aanbouw zijnde bruggen over de afwatering tot het dorp Othene, in de volksmond Noten geheten. Daar waren, onder grote belangstelling van wande laars, verschillende Belgische bezoekers op de Otheense kreek aan het water- jkiën. Via het Notense bruggetje waren we getuige van een voetbalwedstrijd op de prachtig aangelegde nieuwe sport velden en aan de Bellamy straat gier den op het veld een paar kleine gemo toriseerde zweefvliegtuigjes de lucht in. Het nieuwe stadsgedeelte van Terneuzen trekt met zijn mooie vijvers, breed aan gelegde wandelpaden met rustbankjes, geweldig veel belangstelling. In de laatste vergadering heeft het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B-T.B. een groot aantal zaken behandeld. Zo passeerde het onderwijs de bestuursta fel. Ondermeer werd van gedachten ge wisseld over de bouw van de nieuwe chr. landbouwhiushoudschool in Middelburg. De voorbereidingen voor deze bouw be vinden zich nu in een vergevorderd sta dium. Winterwerk Ook werd gesproken over het win terwerk. In grote lijnen ziet het pro gramma er als volgt uit: zaterdag 11 november besturenvergadering, woens dag 13 december winterledenvergade- 1 ring; vrijdag 19 januari leerkrachten dag en woensdag 7 februari ééndaagse conferentie. Deze winter zullen ook weer ontwik kelingscursussen worden georganiseerd. Over het programma voor deze cursus sen zal nog nader overleg worden ge pleegd. Het hoofdbestuur benoemde als lid van de beheerscommissie van het huïofonds agrarische noodgevallen voor de Zeeuw se C.B.T.B. de heer G- J. de Jager te Anna Jaeobapolder. Bedrijf sfinanciering Door een commissie van de landbouw- voorlichtingsraad is een advies uitge bracht over de voorlichting omtrent de bedrijfsfinanciering in land- en tuinbouw. De Muziekvereniging Nu met Hope te Bruinisse, bracht een serenade aan het echtpaar J. de RondeDusin, dat zijn zilveren huwelijksfeest vierde. 0 De NCVB te Gapinge kwam voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen onder leiding van mevr. PaauweLan- gebeeke. Spreker was ds. E. Jansen, ger. predikant te Goes, met het onder werp „Christendom en cultuur". De jaarvergadering is vastgesteld op 25 oktober a.s. De verloting ten bate van de Mu ziekvereniging Con Amore te Hoedekens- kerke, is in het Ver.gebouw tot een goed einde gebracht. Ten overstaan van notaris M. Oele te 's Gravenpolder vond de trekking plaats. De eerste prijs, een T.V.-toestel, werd gewonnen door de heer P. Sinke te Oudelande, de tweede prijs, een transistor radio door de heer Eckhardt te 's Gravenpolder. De afd. Geersdijk van de NC5VB ver gaderde onder leiding, van mevr. E. Kastelein-Heystek. Spreekster was nïe- vrouw E. Strubbe-Van Veen uit Middel burg over „De waakzaamheid van de vrouw in het hedendaagse wereldgebeu ren". Mevr. W. Amesz-Franken is m.i.v. 1 oktober a.s. benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de Openbare Lagere o_Schooi te Heinkenszand, zulks in ver- kelweek' te organiseren, namelijk van Iband met militaire dienst van een der 14 tot en met 21 oktober. Ipersoneelsleden, Het hoofdbestuur hield een uitgebreide discussie over dit advies. De nadruk viel vooral op het grote belang voor een bedrijf van de be- drijfs-economische boekhouding, terwijl het overwinnen van de bij velen nog aanwezige schroom voor het opnemen van krediet een belangrijke taak is, de voorlichting op dit terrein. Het aan stellen van specialisten door de Centra le Banken voor het adviseren van de plaatselijke banken over het al of niet' verlenen van krediet, werd waardevol geacht, als daardoor maar niet de autonomie van de plaatselijke banken in het gedrang komt'. Tenslotte sprekend over het mantelcon tract 1062-1963 kwam bij het hoofdbe stuur ook de gemeente-classificatie aan de orde. Het bestuur was van mening, dat deze instelling door de tijd is ach terhaald en daarom geleidelijk moet ver dwijnen. Mede door de gemeente-classificatie is het bijzonder moeilijk om de voor de dorpen benodigde mensen, zoals onder wijzers, politie-agenten e.a. aan te trek ken. LEWEDORP De winkeliersvereni ging heeft besloten ook dit jaar een win-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4