ALLES VOOR UW DIEREN Pastoor blijft niet met „rommel" zitten HUIS 3Craó minimum eisen Ook voor vogelwoningen DE NATUUR KAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSAI door Zeeland P. W. RUSSEL'S Nederlanders worden langer Woensdag 27 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Diploma halen in en om uw huis Opgeleid Een blaam DE TINTELS Jack Dunkley FLITS GORDON in het heelal Dan Barry t K MEB HET BE- DACHT, H ETWAS EEflJ PRACHTIG, IDEE. V IK NOEM HET,, DE RA- ZENDE VLUCHT DER. BESCHAVING1: DAN BEIN UIO GEDISKV/A ILIFICEERD, VgA Htr«U Tóbuae laf. r .-. T TTRECHT. „Wanneer u geen insider bent in de Dibevo- branche, dan hebt u zich mogelijk afgevraagd waar men het woord Dibevo vandaan heeft gehaald en welke branche daarmee nu wordt bedoeld. Welnu, het zijn steeds de eerste twee letters van de woorden „dieren", „benodigdheden" en „voeders", en daaronder vallen alle winkels waarvan het hoofdartikel met „alles voor uw dieren" te maken heeft. Dat zijn vogels, sierpluimvee, honden, poesen, hamsters, aquarium- en terrariumdieren, alles wat deze dieren nodig kunnen hebben, hengelsportartikelen, alsmede het toiletteren van honden". Zo zei voorzitter M. J. van Dijk het gis teren in „Tivoli" in Utrecht en het leek me het duidelijkste om het maar precies zo voor u aan te halen. -#■ Acht en een half honderd „speciaal-zaken" zijn er in Nederland, waar men gummi kluiven voor de hond of voer voor de tropische visjes kan kopen en gisteren hadden die „specialisten in huisdieren" hun eigen vakbeurs in Utrecht. Ze konden er niet alleen praten met de man uit Delft die per week 420.000 meelwormen kweekt voor vogeltjes en zo, maar ook hun keuze maken uit kammen en borstels, halsbanden, speel ballen en tondeuses. Vijf en twintig jaar bestaat Dibevo en rond het feest is er in Utrecht een grote vakbeurs, twee dagen lang. Ik heb er gisteren tussen de vogelwoon huizen en drinkbakken, hondedivans en gummlbolten gewandeld en ik leerde er dingen, die ik nooit geweten heb. Ik leerde er, dat er tenminste twaalf modellen hondemanden bestaan, dat er hondenkauwgum is, dat er twin tig soorten kammen en twintig soorten borstels zUn, dat men veertien soorten etensbakken en zestien soorten rubber speelgoed voor de honden heeft. Maar ik leerde er ook iets, dat ik belangrijker vond. Ik leerde er, dat die Dibevo steeds meer de vinger in de pap krijgt, waar het gaat om, zegt u maar, huisdieren. U kunt maar niet zo een winkel in aquaria en hondemanden plus zakjes voer beginnen. Daarvoor zijn bijvoor beeld nodig de handelskennis (midden standsdiploma), de kredietwaardigheid en de vakbekwaamheid. En om die vakbekwaamheid aan te tonen moet er een diploma zijn van de stichting Dibevo. En neem nu aan, dat u onder sector B valt, de kleinhandel in huisdieren, dan moet u om dat diploma te halen weten wat het toiletteren van honden is. U moet ze kunnen wassen, knippen (in model), trimmen en verzorgen. U moet een cursus gevolgd hebben die elf maanden duurt, die mondelinge en schriftelijke lessen kent, die practijk- lessen heeft bij iemand die het vak verstaat en bij een kennel („In Soest hebben wij een commercieel opgezette kennel"). Ik hoorde het allemaal van de heer W. Baars uit Den Haag en hij is de secretaris-penningmeester van de Dibevo. een dierenpension kon beginnen wan neer men voldeed aan de minimum eisen voor de kleinhandel in huisdie ren. Dat diploma dus, die voeding, dat toiletteren enzovoorts. Niet dat onze mensen dierenartsen zijn, maar dan komt het niet voor zoals een tijdje geleden dat een hondje in een klein kistje wordt opgestuurd van Voorburg naar Groningen of Leeuwarden en weer terugreist om meer dood dan levend aan te komen." „Wij zouden willen, dat de dieren- pensions vielen onder de Vestigings wet van 1954. Dat de houders van die pensions onder controle staan, gediplo meerd zijn en nauw samenwerken met een dierenarts. Want wat er nu kan gebeuren, zoals dat Voorburgse geval, dat werpt een blaam op wat wij noe men: de hondenshops. En voor zover ik weet denkt ook de Raad van Be heer op Kymologisch Gebied zo over de dierenpensions." 87 Bruggenbouwers wilde dommee van zijn jongens maken. Bruggenbouwers in de dienst van de gerechtigheid. De kloof die ons scheidt van het Duitse volk moet overwonnen worden, dan zal ook het jonge paar niet ge plaagd worden door herinneringen die als een muur tussen hen kunnen oprijzen. Een muur waar geen lief de doorheen kan dringen en die een verwijdering zal scheppen die tot haat kan uitgroeien. „Vecht voor uw huwelijk zoals gij gevochten hebt tegen de vijand, ruk alle haatgevoelens uit uw hart, want weet dat haat en liefde elkaar niet verdragen, zelfs niet als buren. Slechts de liefde zal Gods vrederijk ons nader kunnen brengen!" De jongens begrepen hun dominee zoals zij hem begrepen hadden toen hij zwaar bewapend met hen tegen de vijand optrok. Een ogenblik had den zij in angst gezeten en hadden zij zich afgevraagd: Wat moet hier van terecht komen, maar weer had de dominee de juiste koers gevaren. „Ik dacht zo," teemde Luie Jan toen hij het paar feliciteerde: „Nu zal Leo even van katoen krijgen; maar het kwam netjes voor elkaar." „Die tekst kunnen we niet in de „iedereen zal zeggen: jullie zijn aan het verkeerde eind begonnen." De jongens lachten luid en hartelijk. Verwonderd vroeg Adri: „Wat valt er nu te lachen?" „Omdat jij het huwelijk wel met de liefde wilt beginnen, maar het haten als een doodgewone zaak beschouw Tijdens de feestmaaltijd ontpopte Dove Jan zich als een tafelredenaar Advertentie Paperwhite's kan men prima binnens huis tot vervroegde bloei brengen. Dan dient men de bollen wel zo spoedig mo gelijk te bestellen. Doe dat vooral bij een solide firma. Ze kunnen op grind in bloei gekweekt worden en men heeft er dus niet eens grond voor nodig. Di rect na ontvangst zullen de bollen dan in de voor hen bestemde schalen of pot ten gepoot moeten worden; deze paper white's kan men direct in het volle licht zetten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De lengte ran de Ne derlandse militair is de laatste vijftig jaar toegenomen. De dienstplichtigen zijn op het ogenblik door elkaar geno men 1,76 meter lang; in het begin van deze eeuw haalden zij gemiddeld de 1,70 meter nog niet. Slechts enkele tientallen, ongeveer 0,02 procent van alle opgeroepenen, worden nog afgekeurd omdat zij de één meter vijftig niet halen. In 1900 werd nog 0,81 procent als te klein naar huis gestuurd. Aan de andere kant is 26,18 procent langer dan één meter tachtig. In het be gin van deze eeuw kwam daar slechts 7,3 procent boven. met bijzondere gaven. De ruige grap penmaker en fabrikant van onbeken de grove woorden sprak op een toon die niemand van hem verwacht had. Toen hij opstond en een ogenblik stil te vroeg omdat hij wat te .zeggen had, zag ieder hem verbaasd aan. Luie Jan teemde zelfs: „Zou je dat nu wel doen Dove, er zitten hier da mes aan tafel." „Laat hem zeggen wat hij te zeg gen heeft," riepen anderen. Leo voel de een vreemd gevoel rond zijn maag. De ouders van Adri zaten mee aan tafel..hij vreesde het ergste, het taaltje van Dove Jan was zwaarder dan de meeste mensen verdragen konden. Met een glimlach en pretrimpels om zijn ogen zag Dove Jan van de een naar de ander. Hij wist wat er gedacht werd, maar hij wist ook wat hij zeggen wilde. Dat zou misschien de grootste verrassing van de dag worden. Hij was niet meer de pias die hij de Biesbosch gespeeld had. „Leo en Adri," begon hij. „Het ligt niet in mijn bedoeling om een lange feestrede te houden. Onze gevoelens behoeven niet in woorden uitgezegd te worden; die kan je duidelijk ge noeg van de gezichten aflezen Zelfs Luie Jan slaapt vandaag minder dan hij gewoon is, maar dat haalt hij morgen wel weer in. Nu onze groep, misschien voor de laatste maal, in zijn geheel bijeen is, zijn er een paar dingen die ik zeggen moet. We hebben gezamenlijk gevochten en te zamen hebben wij kou, narig heid en gevaren doorstaan. In die goe de tijd dachten wij dat wij ons gehe le leven door, een groep zouden blij ven vormen die door niets uiteen te slaan was. Bij onze ontmoeting op Het Ganzennest bleek echter dat de band die ons bindt al heel wat afge sleten is. Wij zijn naar ons werk teruggegaan en we werden onszelf weer. Hiermee bedoel ik dat wij weer geworden zijn wat opvoeding en omstandigheden van ons gemaakt hadden. De dokter schrijft weer zijn recep ten, de ingenieur maakt weer inge wikkelde berekeningen, de onderwij zer staat weer voor de klas, de arbei der is weer in de fabriek en de boer loopt weer achter de ploeg. We heb ben onze eigen kleine belangen weer en dat stemt weemoedig. Na wat wij gezamenlijk doorleefd hebben, zouden we het anders willen. Ik denk terug aan de grote idealen, die jij. Zwarte Piet had van de tijd na de oorlog. Er zou dit en er zou dat en wat is er van terecht geko men? Vanmorgen hoorde ik een van ons zeggen: „Over een jaar durf je ner gens meer te zeggen dat je illegaal gewerkt hebt. Dan zal het een veel beter aanbe veling zijn als je kunt beweren: Ik ben bij de SS geweest en ik heb aan het Oostfront voor de Duitsers ge vochten." Een ander antwoordde: „Als er weer eens een bezetting komt. mij niet gezien in de illegaliteit, liever KlllllflIflIllllllltllltlllllllllllllIlIillllltlllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIU door C. Baardman 'iiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiliiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniitiiiitiiiiiiitiiiiiiiiih word ik zwarthandelaar of collabora teur, dan kun je tenminste op een eervol oorlogsverleden terugzien." Toen ik dit hoorde heb ik geglim lacht. Als er weer eens een overval op ons land gedaan wordt, zullen juist die jongens de eerste zijn om weer naar de wapenen te grijpen. Dan zullen zij niet meer redeneren, maar doen. Zij kunnen niet anders, want als er aan de vrijheid geraakt wordt, begint er in hun binnenste iets te roepen van Blijf er met je fik ken af! Wij zijn wat huiverig van het woord „Vaderlandsliefde." Daarvoor zijn we Nederlanders met een af keer van grote woorden. Maar als ik de namen noem van Het Ganzennest, De Dood, De Lepelaar of welke pol der je maar wilt, begint er iets in je te trillen. Want al die polders be horen tot de Biesbosch en die Bies bosch is een stukje van ons land. Daarom dulden wij hier geen vreem de laarzen en wetten. Wij zijn in de Biesbosch terecht gekomen omdat het onrecht in ons land zegevierde. Dat verdroegen wij niet, wij hebben eeuwen van vrijheid achter ons en wij weten hoe die smaakt. Als we op de punt van de Jaco- miju stonden en we zagen de zon wegzinken in het Hollandsdiep, voel den wij een brok in onze keel. Dan werden we stil. Dat water en dat land onder het dalende licht behoor de ons toe en bij dit alles paste slechts één vlag... ons Rood, wit, blauw. Daarom zijn wij uitgetrokken en niet om eer of roem. Laat de thuis- zitters zich op de borst slaan, wij hebben onze plicht gedaan en dat zullen we weer doen als het nodig is. De vrijheid is ons meer waard dan een gemakkelijk leven in een luie stoel. Daarvoor is Van Driel ge sneuveld voor de lopen van het vij andelijke vuurpeloton en daarvoor teeft Sjefke zijn leven gegeven in een mijnenveld. De vrijheid draagt een rode mantel, de kleur van het oloed van onze gevallen kameraden. Zullen wij nu deze mantel zwart sleuren met onze bitterheid? Geen sprake van... zonder vrijheid geen le ven! En nu wil ik besluiten met een enkele wens. Leo... Adri, dat je kin deren maar ouders zullen hebben die in vrijheid oud kunnen worden, be ter kunnen wij je niet toewensen." „Dat heb je aardig gezegd," teem de Luie Jan. De jongens waren er stil van. Zij moesten het eerst verwerken. Zulke woorden uit de mond van Dove Jan. De stilte duurde echter niet lang. De tongen kwamen weer los en zij leefden weer in de dagen van doods gevaar en modder. „Dat waren dagen..." „Dat was een tijd..." „Dat 'was een leven..." „Ha... die Biesbosch, een land om alles voor over te hebben..." „Om nooit te vergeten!" -K- Manden voor honden, katten en duiven in alle maten en soorten. Met en zonder opstapje, hondedivans en muilbanden, kussens en nachthokken, „Tivoli" in Utrecht is er stampvol van. GOUDA. Toen pastoor T. Horstman mij gistermiddag in zijn Goudse woning binnen liet, stond hijzelf met zijn rug tegen een stapel gedragen kle ren,. wat lampen en nog het een en ander. „De rest ligt op zol der", zei de pastoor en we wan delden daar meteen naar toe. Door een enorme gang, door een heel hoog trappenhuis, tot aan een zolder die dat woord nog met ere draagt: echte balken onder een oprecht dak. „Kijk, daar ligt het allemaal", zei de pastoor en strekte zijn hand uit. 0 Pendules, een koperen voetenstoof, jassen, broeken, dozen vol goede schoe nen, serviezen, hangertjes cn twee Delftse vazen. „Allemaal voor niets gekregen. Allemaal gebracht naar vijf adressen die we in de stad hadden en door zes mensen met auto's hierheen gesleept. Voor onze rommelmarkt, don derdag tot écn nur 's middags en za terdag de hele dag, vlak voor het stad huis In Gouda". Een pastoor en een rommelmarkt leek mij geen alledaagse combinatie. „Nou kijk", zei pastoor Horstman, „we willen de kas van Pro Juventute in Gouda wat spekken. Dat is nodig. On ze eerste rommelmarkt in het voorjaar heeft 1200 gulden opgebracht. Dit is de tweede markt en we verwachten, gezien de spullen die we kregen, meer." Pure winst Pro Juventute. Zegt u het eens an ders, verzocht ik. „Hulp en bescher ming van het kind waarbij zich moei lijkheden voordoen in opvoeding en ontwikkeling", antwoordde pastoor Horstman. „Er kwam hier een comité om die rommelmarkt te organiseren, men maakte mij voorzitter. Talloze Gouwenaars hebben even talloze spul len afgestaan opdat andere talloze wel en niet-Gouwenaars die weer zullen kopen. De prijzen zijn door een groep je dames overal aan bevestigd en de opbrengst is dus pure winst voor Pro Juventute". „Hier dit pak, keurig schoon en net jes, voor zeven en een halve gulden", iel pastoor Horstman. Ik keek nog „Er zijn natuurlijk mensen die altijd honden geschoren hebben; die bezitten een historisch recht, zou ik willen zeggen; die hebben dus geen vakdiplo ma en daarom kunnen wij niet voor alles de verantwoordelijkheid dragen. Maar de jongere generatie moet die diploma's, die sinds 1953 worden ver strekt, hebben." „We willen natuurlijk niet alles reglementeren, daarvoor zijn we Ne derlanders", lachte de heer Baars. „Maar om even terug te komen op uw Japle, waar u over schreef: de dieren pensions. Men heeft, om zo'n dieren pension te openen, dus geen diploma nodig. Meestal alleen een vergunning van B. en W. en niet eens altijd. Men heeft in dierenpensions doorgaans geen mensen die zijn opgeleid in het toilet teren en de voeding van de dieren. Natuurlijk, men weet er wat van, maar ik zei: opgeleid." En wat zoudt u eigenlijk willen, wat zou de Dibevo willen roet betrekking tot de dierenpensions, meneer Baars, vroeg ik. „We zouden willen, dat men alleen Op zijn zolder zat hij gistermiddag tussen de „rommel" van zijn rommelmarkt, pastoor T. Horstman. En links vooraan, dat is dat pak voor drie rijksdaalders. eens rond en zag vazen en koperen spulletjes, prima braadpannen, een doos vol borrelglazen en dozen vol boe ken. We zaten weer beneden, in de werk kamer van de oud-katholieke pastoor en mevrouw Horstman kwam binnen met kóppen soep. „U schreef over Lies- beth die u op de Rotterdamse rommel markt kocht; ik dacht, dan moest ik hem eigenlijk even hier hebben", al dus pastoor Horstman. „Gouda ligt niet ver van Utrecht en Rotterdam en een hoop andere plaatsen. Wellicht willen snuffelaars hier hun slag slaan, op de markt voor het stadhuis en ze steu nen dan meteen het goede doel". „Papa, mag ik dit hebben", vroeg een klein jongetje in de gang. „Neen, neen, dat is allemaal voor de rommel markt", zei de pastoor, die zelf tussen „zijn" waren op de markt zal staan. En het Is dns In Gouda dat u don derdag en zaterdag op de markt tegen een pastoor kunt zeggen: „Koopman, moet dat vaasje kosten?" door BLRR.'watiS 5T VANDAAG?' door WE HOUDEN EEN WEDSTRIJD KRUL giiiiHiiiiiiiiutiHiiiiiiiuiuiiiiuiiiiiiiniNiniiiiiiiiiiitiiiuiiiuiiiii!iiuiiiiHiii!wiHiuiiiiiniiuiiuiiiiiiuiiiiHiiiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiH[iniiimiiniiiiiiup= 2. De maat stortte zijn emmers wa ter leeg op het dek en begon dan driftig te dweilen. Hij was met een en ander zo druk bezig, dat hij niet be merkte hoe een grote installatie op de Kraak toeschoof. Het was een drijvend dok. een van de laatste aanwinsten van de Lutjewierse haven, bekostigd uit de gaven ener milde mogendheid. Er bo ven op stonden enkele stemmig gekle de heren, die elkaar een kijker doorga ven. „Zozo.... dus dat is de „Kraak", waar over wij het gehad hebben", prevelde er een. „Het schip heeft zo te zien wel zijn beste dagen gehad, confraters. Ik vraag me af of we wel een goede keus hebben gedaan!" „Natuurlijk!" riep een ander uit. „Het boeg- en bintenwerk is zo deugdelijk als maar kan. Dat zal wel blijken, wan neer we het schip op het droge heb ben". Voor de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft mevr. De Moor-Ringnalda uit Bilthoven ge sproken over: „Zoals de ouden zongen, piepen de jongen". De hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap heeft Zeeland aangewe zen als een gebied, dat nagenoeg abor- tusvrij is. Ook in EHewoutsdijk staat nu een benzinepomp. Door de Gebr. Broere te Dordrecht is bij de heer F. Paulusse in de Van Hattumstraat dit voor automobi listen nuttige apparaat geplaatst. De heer Cornelisse, onderwijzer aan de Geref. school (Kakeldans), die zater dag in Amsterdam in het huwelijk trad, werd bij zijn terugkeer in Yerseke fees telijk verwelkomd door scholieren met lampions. De diaconale collecte voor de Me dische Zending heeft in de Herv. Kerlc te Hoedekenskerke opgebracht 83,8i De verjaardagsbusjes 26,75.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2