A MEER GEESTELIJKE DAN GOUDEN TALENTEN Tilburg moet het nu economisch doen Er is werk aan de winkel Cf I ELLEN VOGEL: „THUIS" MET TWIJFEL VOOR DE TV-LENS Familie DOORSNEE nu over Luxemburg en Veronica Prof. dr. Posthumus van Eindhoven meent: NIEUW MINERVA VOOR LEIDSE STUDENTEN nematiekl programma's Familie Doorsnee terug in ether Geen subsidie voor deelneming aan wereld j eugdf orum Ik trek een cirkeltje om me heen", OOG IN OOG IN HET KORT v«nd»»a I Hersenspoeling van M, van Loggem voor televisie Mr. H. RNord: Secretaris-generaal Europees parlement Eervolle vermelding voor Jan van Heel leder programma met prijsvraag MONTAGE EIGEN TAAL KEUS DOE HET ZELF Vrijdag 22 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 =99 Van een onzer verslaggevers MSTERDAM. Zon dagavond 1 oktober gaat de actrice Ellen Vogel het verhaal „Thuis" van Anton Tsjechov voor de televisie camera's vertellen en hoewel zij op een briljante toneel carrière van zestien jaar kan terugzien en ruime ervaring bezit als voordraehtskunste- nares, vindt zij zo'n solo optreden toch een ietwat pre caire onderneming. „Ik ben namelijk bang dat als je in je eentje op het scherm ver schijnt, je eigen wezen te veel op de voorgrond zal komen terwijl het accent immers op hét verhaal moet liggen. Daarom vind ik de televisie niet zo erg geschikt om een voordracht over te brengen. Laat ik echter direct eraan toe voegen dat ik blij ben te weten dat veel mensen daar anders over denken en in staat zijn door de close-ups heen de schrijver te zien." Laat men hieruit niet afleiden dat Ellen Vogel bij het voordra gen de planken boven de televisie camera's verkiest. Het tegendeel is waar. „Er maakt zich altijd een won derlijke geconcentreerdheid van mij meester wanneer ik oog in oog met de lens sta. Het publiek mis ik dan beslist niet en in feite trek ik een cirkeltje om mij en de ca mera heen waarin niemand op dat moment kan binnendringen." Volgende week zondag trekt El len Vogel die onzichtbare en on- ELLEN VOGEL: ACCENT OP HET VERHAAL doordringbare cirkel in Bussum weer om zich heen om Tsjechovs vertelling in de huiskamers brengen. te ZATERDAG 23 SEPTEMBER RADIO HILVERSUM I, 402 m VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.35-9.40 Waterst); VPRO: 10.00 Samen thuis: lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar progr 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tuinto meded 12.33 Hammondor gelspel en zang 13.00 Nws 13.15 yARA-va- ria 13.20 Tijd v teenagers 14.10 V d jeugd 14.45 Vragenbeantw 15.00 Lichte muz 16.40, Boekbespr 17.00 Jazzmuz m comm 17.30 Act 18.00 Nws en comm 18.20 Espe ranto, nu.toespr 18.45 Lichte muz 9.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 De bete kenis van het Afrika-Instituut in R°tter- dam, lezing 19.55 Deze week, lezing.. VA RA: 20.00 Nws 20.05 Gram 20.40 Lichte muz 21.15 Soc comm 21.30 Licht progr 22.00 Sportact 22.30 Nws 22.40 Lichte muz 23.00 Muz uit films en musicals 23.j5- Nws. HILVERSUM II. 298 m KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7.30 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw. 10.00 V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Gram 12.00 Middagklok noodklok 12.04 Metropole ork en solist (Om 12-30— 12.33 Land- en tuinb meded) 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.50 V d jeugd 14.00 V d jeugd lo.OO Gram 15.40 Gram 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Gram 16.50 Accordeonork 17.10 Gram 17.20 Sportpraatje 17.30 Promenade ork en solist 18.00 Kunstkron 18.30 Gram 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Amateursprogr 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 Omr ork 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing 21.10 Gram 22.25 Boekbespr 23.30 Nws 22.40 Wij luiden de zondag in 23.00 Religieuze muz m comm 23.55-24.00 Nws. 1 TELEVISIE KRO: 17.00-17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Brand punt 21.00 Gevar progr 22.00 Film. DUITSLAND 15.00 Das Telebilderbuch 15.30 Kookpraat- je 15.45 Gevar progr 17.10 Quizprogr 18.10-18.30 Progrep (Regionaal progr: ND R: 18.35 Progr -overz 18.45 Die Nordschau 19.25 Dat zou ik graag willen zien. WDR: 14.00 Die Woche Hier und Heute 18.40 Hier und Heute 19.15 Eins nach dem an- dern) 20.00 Journ en weeroverz 20.20 Do cumentaire 21.00 Gevar progr 22.10 Laatste nws 22.25 Het woord voor .de zondag. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De N.C.R.V. brengt zondagavond 1 oktober om 8.50 een documentaire getiteld „Hersenspoeling" op het beeld scherm. De auteur ervan is onze medewerker Manuel van Loggem, psych. drs. ..Eigenlijk is ..Hersenspoeling" half documentaire, half televisiespel," al dus Manuel van Loggem, „een spel dus waarin documentaire gegevens harmonisch zijn opgenomen. Op basis van de officiële documen ten van de Amerikaanse regering heb Manuel van Loggem ik het geval willen beschrijven van een militair in Korea, die door de Chinese communisten aan een her senspoeling is onderworpen. De Amsterdamse psychiater dr. H. Musaph en ikzelf komen beroepshalve, dus als de psychiater en de psycho loog in het stuk voor, vervullen dus een rol in het spel, maar treden te gelijk op als commentators. Mijn be doeling is geweest op wetenschappelijk verantwoorde wijze in spelvorm de hersenspoeling en haar gevolgen uit te beelden. Mijn denkbeelden zullen worden verwezenlijkt door de regisseur Max Douwes." VRIJDAG Vanavond om 8.20 kan men naar het Radio Kameror kest luisteren, dat onder leiding van Yvon Baarspul voor de zender Hil versum 2 concerteert. George van Renesse is solist in Beethovens Der de Pianoconcert, dat vooraf gegaan wordt door de Sinfonia in c, opus 3 nr. 1 van Joh. Valentin Meder, een componist die in Danzig en Riga ge leefd heeft en in 1719 stierf. Tot slot wordt Le festin de l'Araignée ballet-pantomime van Albert Rous- sel, uitgevoerd. Om 11.10 over dezelfde zender een herhaling van een uitzending in het kader van het afgelopen Holland Festival. De Spaanse mezzo-sopraan Teresa Berganza zingt Spaanse lie deren. Hilversum I brengt om 9.10 Lau rens Bogtman, Felix de Nobel en Rutger Schoute voor de microfoon, die verschillende uitvoeringen on der de loep nemen van een lied van Mozart. In het programma Auteurs lezen uit eigen werk van de V.P.R.O. (Hilver sum 1, 8.20) hoort u vanavond Vincent Mahieu, alias Tjalie Robinson. Daarna „Onder één noemer", waarin Yoka Berretty en Luc Lutz een paar Neder landse liedjes en een Amerikaans en een Frans liedje zingen. Dansmuziek uit vervlogen jaren wordt gespeeld door het orkest van Sidney Bowman (B.B.C.-Light pro- gramme, 10.40). Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Annie M. G. Schmidts roemruchte Familie Door snee, die na een lange onderbreking vorig jaar via Radio Luxemburg tot nieuw leven is gewekt, komt dit win terseizoen zowel via de Luxemburgse zender als via Radio Veronica in de huiskamers. Eens in de veertien dagen zijn de belevenissen van de Familie Doorsnee op drie achtereenvolgende dagen te beluisteren. De eerste uitzending is zaterdag 23 september om 12 uur 's middags via Radio Luxemburg. Deze zender geeft zondag 24 septem ber om 1.30 een herhaling en hetzelf de programma is maandagavond om 6.30 nog eens te horen, maar dan via Radio Veronica. Op precies dezelfde tijden, telkens twee weken later, worden de volgen de uitzendingen gegeven. Het slot van deze nieuwe serie wordt uitgezonden op 30 en 31 december en op 1 janu ari. De straatcollecte voor de kankerbe strijding heeft in Rotterdam 58.620 gulden opgebracht. Vorig jaar kwam er ruim vierduizend gulden minder binnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De delegatie, die na mens de Nederlandse Studentenver eniging voor Wereldrechtsorde onder leiding van prof. dr. G. Kuiper uit Amsterdam zou deelnemen aan het wereldjeugdforum 1961 in Moskou, heeft de voordelen van die deelneming te hoog aangeslagen. Dit delen de ministers Cals en De Quay mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid N. van der Veen (Pac. soc.)'. De heer Van der Veen had nadere inlichtingen gevraagd over de weige ring van subsidie en het advies van de regering niet aan het jeugdforum deel te nemen. De ministers zijn het over het al gemeen wel met de heer Van der Veen eens, dat het van grote beteke nis is dat het Westen op redelijke wijze van zijn vrijheidisopvattingen kan getuigen, waar zich maar de gele genheid voordoet. De geschiedenis wijst echter uit, dat dit jeugdforum werd gehanteerd als middel tot verwezenlijking van com munistische doelstellingen. De bewindslieden citeren een brief, waarin de International Union of So cialist Vouth verklaart niet aan het forum te zullen deelnemen, omdat haar geen garanties werden verleend tijdens het forum kritiek te kunnen oefenen op het communistische impe rialisme en de onderdrukking in Hon garije. Waar vrije meningsuiting ontbreekt, zo menen de beide ministers, is de eni ge juiste politiek, deze bijeenkomsten duidelijk als communistische politieke bijeenkomsten te bestempelen. Straatsburg (anp) de voorzitter van de Europese Beweging in Nederland, mr. H. r. Nord, is gisteren be noemd tot secretaris-generaal van het Europese parlement te Straats burg. Er waren achttien kandida ten voor deze functie. De heer Nord (41) volgt de Neder lander mr. De Neree tot Babberich op die tot het einde van 1960 secre taris-generaal was. Hij zal de zitting in oktober van het parlement reeds bijwonen. Mr. Nord is Hagenaar; hij studeer de te Leiden en promoveerde daar op een dissertatie over de historische ontwikkeling en betekenis van de re presentatiegedachte in het staats recht. In 1946 werd hij benoemd tot juridisch adviseur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevor dering van de pharmacie. Oprichter De heer Nord is een der oprichters van de Beweging van Europese Fe deralisten. Hij maakte deel uit van de Nederlandse delegatie naar het eerste Congres van Europa in Den Haag in 1948. Sedert 1955 was hij voorzitter van de Beweging van Euro pese Federalisten. In 1959 werd hij algemeen voorzitter van de Europese Beweging in Nederland. Het Europese parlement, waarvan de heer Nord secretaris-generaal wordt, oefent politieke controle uit over de drie Europese gemeenschap pen, de EEG, de Kolen- en Staalge meenschap en de atoomgemeenschap. Het parlement telt 142 leden uit de zes landen van de gemeenschappen (Nederland, België, Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk, en Italië). De eerste titel bij de wereldkampioen schappen gewichtheffen in Wenen was voor de Russische banta-mgewicht Stogov met een totaal van 345 kg. Hij stootte 132,5 kg, trok 105 kg en drukte 107,5 kg. Advertentie televisie vandaag VRIJDAG. ,,'t Komt in de bus" is de titel van een nieuwe televisieru briek van de Vara waarin kijkers pro blemen en ook oplossingen inbrengen van allerlei aard: van huishoude lijke tot staatshuishoudelijke perike len. (3.30). Twintig minuten later een beeldbandopname van het internatio nale goochelconcours dat in Luik is gehouden. Daarna volgen nog Espres so en danswedstrijden in Bremen. België Vlaams: „Nocturne in het Grand Hotel" is een tv-spel van Wolf gang Hildesheimer, waarin de be roemde dirigent Karolin een zeer vreemde hobby heeftinbreken (8.30). Na de filmrubriek „Première" (10.00), Alfred Hitchcock met een van zijn spannende filmpjes (10.45). Belgic Frans: Aan de rechtstreekse reportage uit Bremen van de dans wedstrijden om de Europabeker (10.00) gaan vooraf de filmrubriek (9.30) en een aflevering van Michael Shayne's Serie. Ditmaal „Bagage zonder reizi gers" (8.30). Duitsland: Om kwart voor tien reeds worden de camera's in Bremen ingeschakeld in de grote danszaal waar wordt gestreden om de Europa- beker. „Terugblik" is de titel van een tv-cabaret, waarin bijzonderheden van de laatste tijd onder de loep worden Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Haagse kunstschil der Jan van Heel heeft op de zesde Biennale in Sao Pa-ulo, in Brazilië een eervolle venmelding gekregen. Van Jan van Heel zijn te Sao Paulo negen werken tentoongesteld, waaronder enkele recente Spaanse Jandsc'happen en enige schilderijen uit de serie die hij maakte naar aanleiding van de ramp te Fréj-us in Frankrijk. DEN HAAG (ANP). Voordat het Residentie orkest het seizoen op 4 ok tober in het Haagse gebouw voor Kunsten en Wetenschappen opent, zal het op 25 september concerteren in de Beethoven-Halle te Bonn. Het concert, dat onder leiding van Willem van Otterloo staat, maakt deel uit van de Beethovenfeesten en bevat de ouverture Leonore II, de Zesde en de Zevende Symphonie. Advertentie Amsterdam, sept. 1961. Na een vakantie van enkele maanden is de familie Doorsnee weer terug op radio Luxemburg. Honderdduizenden luisteraars kunnen de verdere lotgevallen van de populaire familie nu weer om de 14 dagen volgen. Ter versterking van het luisteraarscorps doet nu ook radio Veronica mee aan deze uitzendingen. IEDERE UITZENDING IN DRIEVOUD Ieder Doorsnee programma zal thans drie dagen achtereen in de lucht zijn. Luxemburg zendt uit op zaterdag 12 uur en zondag 13.30 uur. Veronica herhaalt het programma opnieuw op maandag avond 6.30 uur. Men mag aannemen, dat thans alle luisteraars een tijdstip vinden, om dit zo geliefde programma te volgen. PRIJZEN VOOR DE LUISTERAARS Nieuw is de toevoeging van een prijs vraag aan ieder programma. De prijzen bestaan uit chequeboekjes van de Am sterdamse Bank, gevuld met 20 cheques, waarmee men in ieder Nederlands Horeca bedrijf, groot of klein, direct kan betalen. GOLFLENGTEN EN TIJDEN j 5 LUXEMBURG (208 m en 49,26 m), zaterdag 23 september 12 uur 5 zondag 24 sept. 13.30 uur. RADIO VERONICA (192 m), maandag 25 september, des avonds 6.30 uur. En vervolgens iedere 14 dagen. Men mag verwachten, dat ook daardoor de belangstelling voor deze uitzendingen nog groter zal worden, dan zij reeds is I 1NDHOVEN De jeugdige leeftijd van Eindhovens T. H. heeft de rector magnificus, prof. dr. K. Posthumus, kennelijk geïnspireerd zijn jaarrede, die hij woensdag heeft gehouden meer op gedachten dan op cijfers te ba seren. Het is een boeiend werkstuk geworden, dat vele actuele problemen bespreekt. Prof. Posthumus vroeg zich af, of Nederland een voldoende hoog percentage (4%) van zijn nationaal inkomen aan onderwijs besteedt, waaraan de hoogleraar de stelling verbond, dat het nationale vermogen niet meer uit gouden maar uit geestelijke talenten dient te bestaan. TILBURG Het zal een beet je passen en meten worden, maar in Tilburg heerst er onder de studenten van de Economische hogeschool dit jaar nog geen kamernood. Hoewel het aantal studenten aan de E.H. in de laatste jaren met sprongen omhoog is gegaan dit jaar zullen er meer dan duizend toekomstige economen in Til burg studeren heeft de burgerij van Tilburg het zich altijd tot een eer ge rekend de studenten te huisvesten. Het streven was in deze oude textielstad niet zo zeer gericht op een extra in komen via de kamerhuur, als wel op het voldoen van de plichten, waartoe een stad met een hogeschool zich ge roepen moet voelen. Toch waren de problemen voor de Tilburgenaren niet gering, want behal ve voor de studenten aan de E.H. moest ook onderdak gevonden worden voor de studenten aan de Textielhogeschool en de Academie voor beeldende en bou wende kunsten. De toekomst zal ook voor Tilburg op dit gebied problemen geven. Het aantal gezinnen stijgt sneller dan het aantal woningen en natuurlijk geniet het ge zin van zoon of dochter voorrang bo ven de studenten. Daarbij komt dan het algemene verschijnsel, dat de nieuw bouw niet meer berekend js op een overschot aan kamers, zodat het aantal studentenkamers niet groeit in de nieu we wijken. Plannen Al geruime tijd bestaat in Tilburg het plan voor het bouwen van een groot studentenflat, maar tot nu toe is er geen begin met de verwerkelijking van dit plan gemaakt. Toch zal men in Tilburg niet te lang mogen wachten, want anders moet ook daar de noodklok worden geluid voor dakloze studenten. Dit jaar heeft men alle studenten nog aan ka mers kunnen helpen, maar hiermee is de voorraad kamers volledig uit geput. De huisvestingscommissie van de E. H. heeft in het verleden gepoogd het dreigende tekort op te vangen door het kopen van oude herenhuizen. Zij zal hiermee doorgaan, maar de aanwas van studentenkamers weegt met deze procedure niet op tegen het Uit Tilburg bereikte ons een blij geluid: Alle studenten, die dit jaar hebben ingeschreven aan de Economische Hogeschool zijn zij het niet zonder moeite aan een kamer geholpen. Hiermee is in Tilburg echter de laatste „voorraad" opgeteerd en de toekomst vraagt ook daar om blauwdrukken en betonmo lens. inkrimpen van het aantal bestaande kamers en de stijging van het aantal studenten. Wil de E.H. voorkomen, dat ook voor de Tilburgse studenten een situatie groeit, zoals deze in Leiden en Nijme gen al jaren gewoon is, dan zal spoedig de eerste steen voor het eerste studen tenflat moeten worden gelegd, gevolgd door meer stenen voor meer studenten flats. Wanneer de capaciteiten tot we tenschapsbeoefening aanwezig zijn, is studeren een burgerplicht gewor den, ook al is het maatschappelijk aanzien en de maatschappelijke waar dering voor geleerden gedaald. De reetor magnificus toonde zich be zorgd over het tegenwoordige exa mensysteem en gewaagde van de verantwoordelijkheid, die examina tors behoren te bezitten. Het „ge schreeuw over studievrijheid" bezag prof. Posthumus met groot sceptisme. Waarde Van bijzonder belang was de defini tie, die de rector magnificus gaf van de taak, die hoge scholen en universi teiten dienen te vervullen: „Universi teit en hogeschool moeten in daad en woord getuigen van de waarde en de waardigheid van de menselijke geest in zijn hartstochtelijk zoeken naar waarheid, in zijn kritisch en statistisch waarnemen, zijn redelijk en verbeel dend denken, zijn schouwend scheppen". Na dit jaaroverzicht vond in Eindho ven geen rectoraatsoverdracht plaats. Van onze correspondent LEIDEN Studenten en reünis ten van de Leidse universiteit zijn gisteren opgeschrikt door een nieuw plan voor de herbouw van de stu dentensociëteit Minerva. Was het, na de brand van 2 op 3 december 1959, aanvankelijk de bedoeling het oude gebouw te restaureren, thans is besloten dat in 1963 een nieuw gebouw aan de Breestraat de plaats van „Hare Majesteits eerste koffiekamer in den lande" zal gaan innemen. Het nieuwe plan voor een drie ver diepingen hoog gebouw (met dakter ras) lijkt goed aangepast aan de eisen die toekomstige studentengeneraties kunnen stellen op het gebied van re- creatie en gezelligheid. Vooral is ge- TVTEE, nu de zomer voorbij is, de camera niet aan de wilgen hangen, al werkt het weer dan zoals velen zeggen niet mee. Liever gewoon doorfilmen; juist doorfilmen met dat mooie weer. Ja, 't was een slechte zomer, maar voorspelt dat volgens een oud gezegde niet een prachtige herfst? Met voordeel kunnen wij dan ge bruik maken van onze moderne lichtsterke objectieven die zelfs onder bepaald ongunstige omstan digheden nog schitterende resulta ten kunnen geven ondanks het gebruik van normale emulsies. Im mers, de dan aanwezige geringe dieptescherpte levert tezamen met het zachte, soms speelse herfstzonlicht een voortreffelijke combinatie. „Er óp uit en uitbuiten" is ons herfstparool. Volgend jaar hopen we op een goede zomer en mis schien komt er dan wel een slechte herfst. A propos, de avonden worden langer, dat weet iedereen. De op nameactiviteiten dienen zich dan wel te beperken tot werken bij kunstlicht. Maar de filmwerkzaam heden zijn méér dan alleen opna men maken. Misschien is zelfs het werk dat wij onder de algemene titel van „montage" samenvatten veel belangrijker. Want de verto ning van een geschikte film bestaat bij de gratie van de montage. De opgenomen film hoe belangrijk ook is daartoe slechts ruw ma teriaal, de grondstof die nog ver werkt moet worden tot een gereed produkt. En dat is toch wat wij straks onze bezoekers willen voor zetten: een zo gaaf mogelijk geheel dat boeit van begin tot eind. Montage is eigenlijk maar een beperkt karwei dat zich hoofdzake lijk beweegt op het gebied van het samenvoegen. Het is duidelijk dat voor het zover komt alles aanwezig moet zijn. Maar het belangrijkste is natuurlijk dat er een „story" is, een verhaal dat als een draad door het geheel loopt, of dat nu een reis verslag is of een liefdesgeschiede nis doet niet ter zake. De meest eenvoudige vorm van „montage" is uiteraard domweg de films in chronologische volgorde achter elkaar te plakken rijp en groen, onder-, over- en goedbelicht door elkaar, zo maar voor de vuist weg. Als wij eerlijk zijn moeten wij toegeven dat dit in feite niets met montage te maken heeft. Het bij wonen van een dergelijke vertoning is hoogst vervelend en oninteres sant: het voortdurende gepraat en gemopper van de man naast de projector: „ja, da's wat onderbe licht en dat is in Portofino, nou en daar had ik vergeten m'n licht te meten, ja volgend jaar koop ik een automatische; Oh, die berg die je net zagda's Sjaan voor de Trevi-fonteinenz. enz. De film is een heel apart medium en met wat goede wil, betrekkelijk ••MMIIIIrtlltllIJMIMII ■SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSIaS .■HssïïsiSssssisssssssHssisïiHssssss weinig kosten en wat tijd kan ieder een een film maken die althans te aanschouwen is. Meer dan dat. Wie zich enigermate in de taal van de film verdiept kan tot opvallende resultaten komen, zelfs in het ge wone vakantiefilmpje, zelfs in een filmpje van tien minuten. Noodzakelijk voor het montage werk is een montageplank, be staande uit twee omrollers en een viewer en een plakpersje. Complete viewers zijn er al vanaf honderd gulden en voor een paar tientjes kopen we een plakpersje. Duur? Vergeleken bij de camera, de pro jector, het scherm en de verbruikte kleuren, of zwart/wit-film valt het erg mee. Te meer als we in aanmerking nemen dat montage pas de film leven geeft. Ja, kijk rustig de film eens door op de viewer en haal de onder- en overbelichte stukken er uit. Kijk dan eens wat er overblijft en be schouw dat als basismateriaal voor de film. Het is uiteraard onmoge lijk de montage in totalis te be spreken. Wij komen er later nog eens op terug. En ondertussen denken we nog eens over een titel, over een ver- haal en maken we nog de opnamen die als stoffering kunnen dienen. We denken hier aan een thermos fles, die gevuld wordt we schon ken daar toch koffie uit in die picknick-scène, aan de glasscherven waar Fietje in trapte (in een van de vakantiescènes zit ze toch im mers met een pleister op haar voet en loopt ze met een pijnlijk gezicht) en ga zo maar door. Ook een speelfilm wordt niet in de volgorde waarin wij hem zien opgenomen. Men werkt daar hoogst economisch alles bij elkaar, alles in zes- of tienvoud. Tenslotte kiest de oppercoupeur die stukken die het best zijn. Dan pas ontstaat 'n film. Wellicht de film waartegen u op ziet maar wij vergeten dat wij zelf, met bescheiden middelen, ook zoiets kunnen maken al ligt dat dan in een ander vlak. E. W. H. let op een ontspanning, die meer aan het bierdrinken vooraf gaat, zoals de mogelijkheid tot muziek-, toneel- en zelfs sportbeoefening. De inrichting van het nieuwe Miner va zal grotendeels met het oude meu bilair geschieden. Verscheidene voor werpen van het tegenwoordige interi eur worden op: nomen in het nieuwe gebouw, zoals de befaamde lichtkro nen, een geschenk van Prins Alexan der. Het gebouw zal een grote conver- satiezaal en eetzaal op de eerste ver dieping bevatten, vele ruimtes voor ?!u?"^ve?gaderingeri' een uitgebreide bibliotheek en op de parterre een tweetal kegelbanen. Direct na de brand die Minerva in 1959 gedeeltelijk verwoestte, had men al plannen voor de herbouw ge reed. Bij nader onderzoek bleek ech ter dat dit oude plan ernstige moei lijkheden in de exploitatie zou ople veren, terwijl men er tevens van over tuigd raakte dat men voor de toe komst een geheel andere indeling van de sociëteit nodig zou hebben. Deskundige adviezen en langdurig onderzoek hebben tenslotte tot dit nieuwe ontwerp van de architect ir. J. W. C. Boks geleid. Maandagavond zal de ledenvergadering van het Leid- se Studenten Corps over deze nieuwe opzet oordelen. Het project zal om en nabij twee en een half miljoen gulden gaan kos ten, een bedrag dat op ruim twee ton na reeds door bedrijfsleven, reünisten en corpsleden is bijeengebracht. Het tekort zal vermoedelijk voor een groot deel ten laste komen van de corpsleden, die in de toekomst van Minerva gebruik zullen maken. Men verwacht dat er in 1965 ruim 1600 le den zullen zijn; met de bouw zal ver moedelijk in de loop van 1962 begon nen worden. sud! Op de Ernst Sillem Hoeve in Lage Vuursche wordt 29 en 30 september een congres gehouden over de mogelijkheid om met wetenschappelijke methoden in vloed te oefenen op personen en groe pen in onze samenleving. Het congres gaat uit van het Verbond van weten schappelijke onderzoekers. -#■ De universiteit van Parijs heeft aan prof. W. G. N. Burgers, hoogleraar in de afdeling scheikunde en technologie en de tussenafdeling metaalkunde van de Technische Hogeschool in Delft een eredoctoraat verleend. De erepromotie is vastgesteld op woensdag 16 novem ber aan de Sorbonne in Parijs. Dr. E. Zürcher, sinds mei van dit jaar lector in het Chinees, is in Leiden benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Hij gaat onderwijs geven in de geschiedenis van het Verre Ooosten. Tot buitengewoon hoogleraar in de prehistorie is aan de universiteit van Leiden benoemd dr. P. J. R. Modder man, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort Dr. ir. G. J. Vervelde, directeur van het instituut voor biologisch en schei kundig onderzoek van landbouwgewas sen, is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de landbouwplantenteelt aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. 4t- Pater dr. L. Janssen S. J. is aan de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg benoemd tot buitengewoon hoogleraar. Hij gaat" de leer van de economische en sociale aanpassing van de ontwikkelingslanden onderwijzen. Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen is de heer C. J. Muller gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen. Zijn dissertatie ging over de structuur van haemoglo- binen van zoogdieren en vogels. Advertentie Koop nu het nieuwe nummer van: i in huis en tuin maandblad voor praktische menson

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7