Symmetrische steenlegging in zonnig Wissenkerke DRIE JAAR BRANDSTICHTING K.: NIEUWLAND Onder invloed paard en wagen bestuurd 70 Verdachte ook diefstal van rampgoederen verweten ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Generale synode Geref. kerken POLITIERECHTER MIDDELBURG Tien jaar Hervormde Vrouwendienst Y eetentoonstelling te Oostburg Uit de kerken bestrijdt tandbederf Vraag uw winkelier de speciale Prodent-aanbieding PRODENT houdt de mond fris en gezond, de klok rond Vrijdag 22 september 1961 WISSENKERKE. De eerste steen legging voor het nieuwe schoolgebouw te Wissenkerke is een vrolijke en on gedwongen aangelegenheid geworden, waarin de humor niet achterwege ge bleven is. Burgemeester Van Halst heeft het gepresteerd de bewuste en zwaarwichtige steen op z'n kop te metselenen dit ondanks het feit, dat hij nog assistentie kreeg van de aan nemer, de heer R. Slotema. Te begrij pen was deze vergissing natuurlijk wel, want de inscriptie was voor twee erlei uitlegging vatbaar. Een gewone rode baksteen was het waarin men eenvoudig de datum gebeiteld had: 19-9-61. Keert men deze datum even wel om de lezer wordt verzocht de krant op zijn kop te houden dan staat er 19-6-61. De symmetrie van deze datum is dus wel zeer in het oog lopend, en heeft de edelachtbare met selaar (als wij ons voor deze keer een vrijheid mogen veroorloven) danig parten gespeeld. De datum was overigens niet het enige symmetrische aan deze ge beurtenis. Bekend is nl. dat Wissen kerke een tamelijk uniek schoolge bouw krijgt, waarin de christelijke en openbare school gebroederlijk (of ge- zusterlijk?) onder een dak gestopt worden. De burgemeester had dan ook de even vererende als zeldzame opdracht om de bewuste eerste steen precies op de plaats in te metselen waar de openbare school ophoudt, en de christelijke begint. Maar tegelijk is deze steen een ver binding en geeft als zodanig uitdruk king aan een verrassende vorm van loyale samenwerking. In deze geest zijn dan ook verschillende hartelijke toespraken gehouden, waarbij het ge heel werd opgevrolijkt door een gezel lig stuwende en duwende schooljeugd die zich geen detail wilde laten ont gaan. Rondom de plechtige baksteen werd het woord gevoerd door de bur gemeester, de heer J. van Halst, en door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer P. G. A. de Lange. En toen het steentje gelegd was kreeg de schooljeugd een versnapering, hetgeen natuurlijk het belangrijkst was van het hele evenement. Ook de gasten moch ten trouwens een graantje meepikken, maar dat gebeurde in hotel De Kroon, in een gezellig, rokerig achterkamer tje. Koffie, gebak en een fijne sigaar doen wonderen. De inspecteur, de heer A. A. Leenhouts droeg daar het zijne bij om de sfeer te veraangena- De schooljeugd van Wissekerke kijkt toe als de burgemeester aan hun huis bouwt. De aannemer, de heer R. Slotema (rechts) helpt een handje, maar dat mocht niet verhinderen dat de steen op zijn kop werd ingemetseld. men. Want toen hij opstond, en ieder „er voor ging ziten" (zoals dat heet) schudde hij een paar fijne geestig- heidjes uit zijn mouw en dat was nu precies waar de situatie als het ware om vroeg. De heer Leenhouts putte uit zijn rijke en kleurige erva ring als inspecteur van het lager ov derwijs, en al mag het waar zijn dat zijn verhalen interessant genoeg wa ren, er moet aan toe gevoegd worden dat hij ze wist te brengen ook. APELDOORN. In haar in Apel doorn gehouden zitting heeft de genera le synode der Gereformeerde Kerken zich allereerst bezig gehouden met het rapport van curatoren van de theologi sche hogeschool in Kampen. Hierover rapporteerden ds. A. C. van Nood na mens de commissie en ds. D. Scheele namens curatoren. De in het rapport voorgestelde conclusies werden goedge keurd. Breedvoerig heeft de synode in de morgenvergadering gesproken over de rapporten van deputaten voor herziening van ds liturgische formulieren, de op stelling van een verkort doopformulier en de vaststelling van een aantal herzie ne of nieuwe gebeden. Met het oog hierop waren ter synode aanwezig de deputaten voor deze zaken, de predikan ten dr. E. D. Kraan uit Vlaardingen en ds. G. N. Lammens uit Heemstede. In de discussie kwamen allerlei wensen en voorgestelde redactiewijzigingen aan de orde. Ouderling S. Melse uit Leiden rapporteerde over deze kwestie. Aange zien de commissie zich over de geuite wensen en voorgestelde wijzigingen nog nader wil beraden kon een en ander in de ochtendvergadering nog niet zijn be slag krijgen. De gehele middag is verder gesproken over de vraag of een predikant, die een functie als leraar godsdienstonder wijs aanvaardt, de eer en waardigheid van dienaar des woords kan behouden. Met name de Amsterdamse hoogleraar in het kerkrecht, prof. dr. D. Nauta be twijfelde of deze arbeid een ambtelijk karakter draagt. MIDDELBURG. Een ongewone weggebruiker onder invloed van sterke drank hield de politie aan op 24 juli in Westkapelle. De Zoutelandse kraandrij ver W. B., in zijn vrije tijd een geducht ringrijder, besloot met een vriend een tocht over Walcheren te maken in een paard en wagen. Uiteraard warden vele café's onderweg aangedaan. In Westkapelle aangekomen waren B. en compagnon behoorlijk onder invloed van Bacchus' zoete dranken. Dat B. werkelijk niet in staat moest worden geacht zijn paard en wagen naar beho ren te besturen, bleek uit de fikse scha de die lrat voertuig opliep. De kraandrijver kreeg gistermiddag op de zitting van de politierechter, con form de eis, een boete van 60 of twaalf dagen. Onder invloed op een fiets reed de Middelburgse los werkman C. C. op 25 juni in Souburg. Dat gebeurde 's morgens om kwart over zeven, toen de Middelburger al zeven a acht glazen bier achter de kiezen had. De Middel burger stond in zijn woonplaats op de zwarte lijst en had wegens openbare dronkenschappen al vele veroordelingen achter de rug. De officier eiste vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd met onder toe- zichtstelling van het Zeeuws consulta tiebureau voor alcoholisme en 75 of vijftien dagen. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, verlaagde alleen de boete tot ƒ50. De Aardenburgse smid A. J. R. reed op 16 juli in zijn woonplaats dronken op een fiets. De officier, mr. A. W. Rosingh, wees er op dat dit al de acht ste maal was dat R. voor een dergelijk feit terechtstond en eiste twee weken onvoorwaardelijk. Nadat de raadsman, mr. P. C. Adriaanse, om een voorwaar delijke straf had verzocht, werd R. slechts een boete van 75 of vijftien dagen opgelegd. De fabrieksarbeider R. C. van H. uit Overslag had de gewoonte om el ke zondag na de kerkdienst, zoals hij zei, ..een boompje te kaarten en een biertje te pakken". Op 1 juli was dit ook het geval. Hij fietste naar huis, maar vond zijn woning op slot. Zijn vrouw was naar familie in Axel ge gaan en daar peddelde Van H. dan ook naar toe. Onderweg werd hij door de politie aangehouden. Het kostte hem gisteren, conform de eis, vijftig gulden. De officier achtte twijfel aanwezig in de zaak tegen de Domburgse metselaar J. P., die op 15 juni in Arnemuiden on der invloed op een bromfiets zou zijn gestapt en onderweg zo lelijk ten val was gekomen dat hij met verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenO' men. Conform de eis werd P. vrijge sproken. Bij verstek werd de Terneuze' naar F. M. T. O. tot vier weken ge. vangenisstraf veroordeeld. waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en toewijzing van een civiele vordering van 212 binnen vier maanden te betalen. Agressief O. had zonder nadere aanleiding in een Terneuzens café ruzie gezocht met een zekere De W. Buitengekomen sloeg hij De W. In het gelaat, zodat deze viel en schopte hem nog tegen het hoofd. De W. liep verwondingen op en kon gerui me tijd niet gaan werken. De officier schetste O. ais een agressief type en eiste tien dagen onvoorwaardelijk met de toewijzing van de civiele els. UTRECHT Ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden door de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk de landelijke commissie-Hervormde Vrouwendienst werd ingesteld, is in Utrecht een dag van appel en bezinning gehouden. Tijdens deze bijeenkomst voerde o.m. jkvr. C. M. van Asch van Wijck het woord. Zij stelde in haar inleiding, die getiteld was ,,Wat mij dreef", dat in de maatschappij het partner schap van man en vrouw hoe lan ger hoe meer wordt erkend, maar dat men in de meeste kerken nog is gebonden aan wat men meent uit de bijbelse openbaring te moe ten aflezen: De patriarchale ver houding tussen de geslachten en de scherpe scheiding der functies van man en vrouw in de kerk, vooral waar het ambt en leiding betreft. Het wezen van de vrouw is in het al gemeen op helpen en dienen in het bij zonder ingesteld en haar medewerking zal er zeker toe bijdragen dat dit ele ment op het kerkelijk leven meer en meer het stempel zal zetten in zorg voor elkaar en voor de dienst van de kerk in de wereld. Het creatieve van ons vrouwen, zo vervolgde jkvr. Van Asch van Wijck, ons initiatief en aan passingsvermogen, onze intuïtie en fantasie hebben wij te veel uitsluitend laten spelen in de persoonlijke en ge zinsverhoudingen. Wij moeten die ook in dienst stellen van de gemeente van Jezus Christus. In het grotere verbond, zo merkte zij op, staat de enkeling vrijwel machte loos en voelt men de beperktheid van eigen kracht en inzicht. Vrouwengroe pen in tal van kerken in verschillende landen geven stimulerende voorbeelden van wat gezamenlijke activiteit vermag aldus jkvr. Van Asch van Wijck. Zij zei, dat gemeenschap een wezensken merk van de kerk is en moet zijn. Vol gens haar ligt hier een taak voor de vrouw. Zij zal haar krachten moeten in zetten om ook in een kerk in het hart der gemeente, iets van deze gemeen schap wezenlijk te doen zijn. In de middaguren voerde een zuster- groep van de diakenesseninrichting Bronovo uit Den Haag het moderne sprookje „De kleine prins" op van An- toine de Saint-Exupéry. De voorzitter van de generale synode der Nederland se Hervormde Kerk, ds. P. G. van den Hooff, leidde de sluitingsdienst. OOSTBURG De vierentwintigste veetentoonstelling en markt viel ook dit jaar weer samen met de winkeliersac tie. De aanvoer van fokvee, vetvee en handelsvee mocht bevredigend heten, de aanvoer van varkens, geiten en fok schapen is echter zeker nog voor uit breiding vatbaar. Op .grond van de ont wikkeling van de varkensfokkerij- en mesterij rondom Aardenburg had men verwacht dat de aanvoer van varkens groter zou zijn dan de afgelopen jaren het geval is geweest. De burgemeester van Oostburg, de heer J. L. van Leeu wen viel de eer te beurt enige kam- pioendieren het teken van hun kam pioenschap, een kleurige rozet, om de hals te hangen. Volgend jaar vindt een jubileum-veetentoonstelling en -markt plaats. Uitslagen AFDELING FOKVEE Kampioen Stieren, Lytse Rudolf, eig K.I. Vereniging W.Z. Vlaanderen te Zuidzande. Reserve. Kampioen Stieren, niet aangewe zen. Kampioen Melkgevende koeien, Johan na 30, eig. L. P. de Regt te Retranchement. Reserve Kampioen melkgevende koeien, Mytsie van Paviljoen, eig. G. F. Modde te Oostburg. Kampioen droogstaande koeien, Tosca 5 v. d. Belt, eig. A. E. de Milliano- Plasschaert te Oostburg. Reserve Kampioen droogstaande koeien, Gouda, eig. J. Cau* wels te Sluis. Beste Keurstamboekkoe, Tini van 't Eikenbosje, eig. Gébrs. Rijckborst te St. Kruis. Productieklasse, 1ste prijs Jenny van 't Eikenbosje, eig Gebrs. Rijkborst te St. Kruis. 2de prijs Betsy's Bora, eig C. Salo- mé-du Bois te Groede. Super Productieklasse boven 40.000 liter. 1ste prijs, Nanni, eig. Fa. J. de Rijeke en Zn. te SLuis; 2de prijs, Klaas je van Rika, eig D. J. Dekker te Biervliet. Super Productieklasse tussen 30.000 en 40.000 liter melk. 1ste prijs, Mina, eig. C. Salomé du Bois te Groede; 2de prijs, Liesje, eig. Ern. Buijsse te Groede. Beste Fokgroep, eig. «J. Cauwels te Sluis. Beste Stalgroep, eig. A. J. Buijsse te Aardenburg. Beste Vaars, Agatha 56, eig. P. van Cruijningen-de Bruijne te Zuid zande. Koe met afstammelingen, 1ste prijs, A. Swartelé te IJzendijke. De Beste joji-ge stier, Toscaan 9 v. d. Belt, eig A. E. de 'Mil- liano-Plasschaert te Oostburg. AFDELING VETVEE Kampioen Os, os van C. Pyfferoen te Eede. Kampioen Dikbil, dikbil van J. A. Bertou Zn. te Oostburg. Afdeling Nederlands Land- varken. Kampioen Beer, Harold, eig. O. HeV- mans-Rijekaert te IJzendijke. Reserve Kam pioen Beer, Leon, eig. R. C. Janse, te Wa terlandkerkje. Kampioen Zeug, Henriette, eig 0. Hermans-Rijckaert te IJzendijke. Reserve Kampioen Zeug, Joke, eig R. Focke te Heille. AFDELING GEITEN Kampioen Geit, Arma, eig. F. B. Vanhulle te Zuidzande. Reserve Kampioen Geit, Ida's Mona, eig F. B. Vanhulle te Zuidzande. AFD. FOKSCHAPEN Kampioen Ram, ram van J. de Feijter te Schoondijke. Reserve Kampioen Ram, ram van Gebrs. Buteijn te Aardenburg. Kampioen 001, ooi van Gebrs. Buteijn te Aardenbürg. Reserve Kampioen Ooi, ooi van I. J. Ris- seeuw te Oostburg. NED. HERV. KERK Beroepen door de provinciale Kerk vergadering van Gelderland te Barne- veld als pred. aan de kring Emanuel- kerk, M. Top, plaatselijk pred. te Berg- eyk, wonend te Gouda. Beroepen te Amsterdam als pred. met bepaalde opdracht (ziekenhuis pred. toez.): J. v. d. Wiel te Haarlem; te Vroomshoop (toez.): K. M. de Bruyn te Marum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Asperen: M. J. Vos, kand. te Overveen; te Wissekerke: M. v. d. Heiden, kand. te Sassenheim; te Oosternijkerk: C. Gros, kand. te Voor burg; te Mildom (Fr.): M. Berg, kand. te Sappemeer. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het kand. ex.; M. Bakker te Haaren. )i 's Morgens en 's avonds als het kan óók 's middags na het eten poetsen met Prodent .êSBSSfrs is de beste levensverzekering voor haar tanden. Alleen lekker-smakende Prodent tandpasta bevat dubbel-actieve Dispergon-A voor lang duriger èn krachtiger bescherming tegen tand bederf. 'tls Prodent, 't blijft Prodent, héél ivat anders dan gewone tandpasta! Zeer grote tube ct Normale tube 44 ct Familieverpakking 135 ct MIDDELBURG. De strafzittingszaal van de Middelburgse rechtbank geleek gisteren op een uitdragerswinkel. Achter de tafel van het presidium waren kastenhoog dekens, sokken, schoenen, jassen, onderbroeken, klossen garen, kortom een zeer uitgebreid assortiment textielwaren, opgestapeld. Veel van deze goederen waren nog zo goed als nieuw. Zelfs zat er een paar sokken bij, waarin zich nog een briefje bevond, geschreven door een dame en bestemd voor een slachtoffer van de ramp van 1953 dat de sokken toegewezen zou krijgen. Al deze manufacturen waren afkomstig uit de woning van de heer L. K. aan de Nieuwlandseweg te Middelburg. K. stond gisteren terecht voor de Middelburgse rechtbank, ervan verdacht de goederen in samen werking met anderen te hebben gestolen uit het rampendepot in Arnemuiden. Ook werd hij verdacht van schuldheling op dit gebied. De grondwerker stond ook nog voor iets anders terecht, namelijk voor een op zaterdag 11 maart van dit jaar gepleegde brandstichting in een in aanbouw zijnde woning aan de Veer- straat in Nieuwland. Deze woning zou als zij klaar was bewoond worden door de zoon van smid P. Dominicus, die naast het nieuwe pand zijn sme derij heeft. K. werd ten laste gelegd dat hij de brand opzettelijk zou heb ben veroorzaakt. Hij zou staande op de trap of de bovenverdieping benzine hebben gesprenkeld en deze daarna met een (Zweedse) lucifer aangesto ken, waardoor een ontploffing ont stond. „Wat is er van waar?" vroeg de pre sident, mr. P. v. Empel, aan K. Verdachte; „Wat bedoel je?" President: „Ik dacht wel dat het dui delijk was." Verdachte: „Niks van an!" President: „Het was u toch wel be kend dat er brand was uitgebroken?" Verdachte: „Ja, ik hoorde het zo ter loops op de fiets." De president begon daarna de grond werker langdurig te ondervragen: „Werkte u niet meer op zaterdagmor gen?" „Neen meneer!" ,,U bent die zaterdagmorgen (kort dus nadat de brand was uitgebroken) in afwijking van uw gewoonte niet meer bij de bak ker en de slager geweest, he?" Verdachte: „Bij de bakker wel, bij de slager niet". President: „Merkwaardig, de bakker zegt dat u niet geweest bent. U was al tijd een van zijn eerste klanten". Mr. Van Empel zette de verdachte uiteen dat „het dorp" L.K, gedurende enkele dagen niet gezien had. Het on derzoek van de politie leidde uiteinde lijk naar K„ die tot verrassing van de politiemannen, brandwonden vertoonde op het gezicht en de polsen. President: „Nu hebben we de dader, dacht de politie". Verdachte: „Ja, ja, dat dacht ze!' BRANDWONDEN „Hoe kwam u aan die brandwonden?" vroeg mr. Van Empel, waarne de ver dachte vertelde dat vetspatten hem zo hadden toegetakeld. Hij had namelijk op zondag 12 maart een pannetje met vet op het vuur gezet. President: „Je kookt al jaren, zo on handig ben je nu ook weer niet". Verdachte: „Het Is al meer gebeurd, maar toen vlei het nogal mee". Het bevreemdde de president dat K. niet naar de dokter was gelopen. „Ik loop niet zo gauw naar een dok- ter", antwoordde de grondwerker, „het leek me trouwens niet zo erg ook!" Als eerste getuige trad op de wacht meester der rijkspolitie A. Tellier, die verklaarde onmiddellijk te hebben ge dacht dat er een luchtje aan de brand zat. De benzinebus was blijkbaar bran dend naar buiten geschopt, wat voor de getuige wilde zeggen dat van zelfont branding geen sprake was. Bij navraag bleek dat de boordlijm ter plaatse niet door iemand van het bouwpersoneel was achtergelaten. Zowel boven als in het trapgat rook de wachtmeester een sterke benzinelucht. Ramen en kozijnen waren versplinterd en door de explosie waren ruiten gesprongen. In de tuin had de politieman voorts voetsporen ge vonden (maat 44). Hij verklaarde ook dat deskundigen brandstichting beves tigd hebben. POTJE MET VET Tot. viermaal toe was de wachtmees ter dinsdag bij K. aan de deur ge weest, maar pas 's avonds deed K. open. De rijkspolitieman nam in de woning geen verbrand vetpannetje waar, ook constateerde hij geen net- sporen. Deze werden later ook niet ontdekt op de inbeslaggenomen kle ding van K., die het petje dat hij al tijd had gedragen in de kachel had geworpen. Waarom, had de wacht meester gevraagd, ,,'t Was zo vies dat ik het niet meer wilde houden", ant woordde K. De politieman vond dit antwoord vreemd omdat K. altijd al les bewaarde, zeker kleding.... President tot K.: „Waarom deed u niet eerder open?" Verdachte: „Ik heb niets gehoord, (tot de wachtmeester:), je had door de poort moeten komen, als ik in de schuur ben hoor ik niet of je aan de voor- of achterdeur rammelt". De technisch rechercheur van de rijkspolitie te Den Haag, adjudant C. P. A. Warners, bevestigde de indruk van opzettelijke brandstichting. In drie ver trekken was benzine gesprenkeld, ver klaarde hij als getuige. In het huis van de verdachte had de adjudant geen en kel spoor van brand aangetroffen. De kaantjes in de vetpan waren licht geel, als z(j verbrand zouden zijn zou den zij toch sterk bruin moeten zijn ge kleurd. Ook was er niets dat op vet spatten leek. „Proeven In het gerechte lijk laboratorium hebben uitgewezen dat spatten van vet niet een zodanige tem peratuur veroorzaken dat haar kan ver branden (er zijn namelijk verbrande oogharen gevonden)". Ter zitting verklaarde K. dat hij het verbrande vet had weggegooid en daar na het pannetje met sodawater uitge kookt had. Getuige: „Een dergelijk reinigings proces is mogelijk. Overigens is de verf boven het fornuis niet aangetast". ONDER DE W.C. Vervolgens kwamen de textielgoede- ren ter sprake. De adjudant van de rijkspolitie districtsrecherche te Middel burg, A. W. v. d. Wal, deelde mee dat bij de huiszoeking zijn oog op een be paald luik was gevallen. Daaronder bleek zich tot zijn grote verbazing een grote voorraad manifacturen te bevin den. Bij verder zoeken kwamen er nog meer jassen, broeken, sokken en de kens voor de dag. Men deed toen ook de ontdekking van een grote som geld onder de w.c President: „Hoe kwam u aan al die PT) V Verdachte K.: „Gekocht". President: „Waarom? U was toch spaarzaam. Laten we liet maar op rui len houden, zoals u ook tegenover de politie gezegd hebt". Verdachte: „Goed". President: „Maar mijn goeje man, wat deed je er allemaal mee, als al leenwonend mens, wat moest je nou doen met bijvoorbeeld 54 klossen handgaren en 34 paar zwarte gebrei de kousen?" Verdachte: „Gebruiken". President: „Maar hoe kwam je er allemaal aan?" Verdachte: ,,'t Is al zolang gele den!" Mr. Van Empel: „Nee, van na de oorlog." „Absoluut niet, niet alle maal, in de schaarse oorlogsjaren heb ik veel geruild!" President: „Maar waarom heb je die dingen zo gek weggestopt?" Verdachte: „Niks gek. Op mijn nor male bergplaatsen". Mr. Van Empel achtte toen het ogen blik aangebroken om K. erop te wijzen dat de goederen gestolen zijn uit het de pot rampgoederen in Arnemuiden. Verdachte: „Niks, niks, nooit ge weest!" Desgevraagd voegde hij eraan toe, dat hij wel eens met wijlen zijn broer P.K. gehandeld had. „NOOIT NIKS!" „Juist deze inbeslaggenomen goederen zijn typische rampgoederen". merkte de president op, „het klinkt onwaar schijnlijk dat zij door ruiling zijn ver kregen". Getuige v.d. Wal verklaarde dat onderbroeken het stempel droegen van 1952. K. was dit ook getoond. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae. deelde de rechtbank mee dat identieke manifacturen zich bevonden bij de Stichting Zeeland, Deze waren ook ge vonden o.m. bij de moeder van wijlen Sien Kodde-Roose, de schoonzuster van K. De autoverhuurder L H. uit Nieuwland werd eveneens als getuige gehoord. Te genover de politie had hij voor K. nog al bezwarende verklaringen afgelegd, j,Jer z'tting toonde hij zich uiterst (hardhorend) en gereserveerd. Hij zei dat hij wel eens aan P.K. goederen had verkocht, maar met L.K. nooit zaken had gedaan („nooit niks!"). Ter zit ting kon H. zich bijna niets meer her inneren over de textielwaren, maar te genover de politie had hij gezegd dat P. K. de sleutel had van het rampende pot te Arnemuiden. ONDERWERELD President: tot getuige II.: „Waarom was u zo mededeelzaam?" Even stilte. Dan H.„Dat moet u aan de krant vragen!" President: „Wij zitten hier niet om te praten over wat er in de krant staat. Maar het verbaast mij dat u hier mih- der zegt dan destijds aan de politie!" Getuige H.: „Wij mannen van de on derwereld praten niet....!" De officier van justitie meende dat wat de brandstichting betreft sprake was van opzet. Verklaringen van des kundigen hebben uitgewezen, dat ,de brandwonden niet zijn veroorzaakt d.obr vetspatten, aldus mr. Andreae, ook zijn oogharen van K. gevonden. Er is dus wel een zware verdenking op K. komen te rusten, die bovendien opviel door zijn merkwaardig gedrag. Hij heeft zich niet laten zien ih het dorp en bij de dokter. Dit schreef de officier toe aan zuivere angst voor verdenking. ,,Uw kwaad ge weten sprak. Het alibi klopt ook met, want de zoon van de verdachte heeft op diens verzoek nog brood gehaald. Tegen deze zoon had K. ook gezegd, dat hij een „plek op zijn sm.... had doordat ie met zijn gezicht tegen een boom was gelopen." Volgens de officier kwam de maat van de gevonden voetafdruk overeen met de schoenmaat van K. Ook werden bij hem bussen van dezelfde makelij aangetroffen als in de geteisterde wo ning (schade 1200 gulden), ook het merk van de gevonden lucifer klopte met de voorraden in K's woning. Over het mo tief deelde de officier mee dat moeilijk heden tussen K. en de aannemer P. UÏt Nieuwland K. mogelijk tot zijn daad zouden hebben aangezet. Het wettig be wijs van de brandstichting achtte de officier bewezen. WETTIG BEWIJS Het verhaal van K. over de goederen, klopt niet, ging mr. Andreae verder. De verdachte verzwijgt de werkelijke her komst. De officier hechtte veel waarde aan de verklaring van de getuige H. Mr. Andreae achtte K. ook schuldig aan diefstal van de textielgoederen en aan schuldheling. De brandstichting noem de hij een ernstig misdrijf. Tegen K„ die de officier karakteriseerde als een ijverige harde werker, maar ook een on doorgrondelijk mens met een rancuneu ze instelling, eiste hij ten slotte drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek. De raadsman van K., mr. H. Bruin, constateerde ondanks alles toch nog een waas van geheimzinnigheid rondom de zaak. Hij bestreed de bewijsvoering vèn de officier. Het motief voor de brand stichting vond mr. Bruin ver gezocht. Verder is naar zijn mening de politie er niet in geslaagd schoenen te vinden die precies op de voetafdruk pasten. Ook de bussen en de lucifers zeiden vol gens hem niets. Mensen veroordelen op hun verbrande gezicht is net zo fout als mensen beoordelen op hun gezicht'S" aldus pleiter. VRIJSPRAAK Gelet op de verklaringen van getuige H. meende de raadsman, dat de olfieier de vage beweringen van deze getuige teveel concretiseerde waar het ging om de herkomst van de goederen en om het feit hoe deze textielwaren bij K. waren gekomen. Een rechtstreeks be wijs dat de goederen in Arnemuiden ge stolen zijn is er dan ook niet, temeer niet omdat P.K.. niet meer gehoord kan worden. Mr. Bruin oordeelde tenslotte dat voor elk van de ten laste gelegde feiten niet voldoende bewijs aanwezig is. Hij vroeg de rechtbank dan ook K. vrij te spreken en de inbeslaggenomen goede ren terug te geven. President tot K.„Hebt u nog wat te zeggen". Verdachte: ,,lk beu onschuldig!" Uitspraak 4 oktober. _1—

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4