Veel interesse bij industrie voor een vestiging in Goes mms Er zijn genoeg gegadigden Woorden in Domburgse raad over grondprijzen Bestuurscrisis in Goes is nu achter de rug Wordt arbeidskartel in „kanaalzone" doorbroken? Aanleg van spoorlijn westelijk van Goes ^Crió kraó door 'Zeeland Goese middenstandsvrouwen denken reeds aan de fruitweek in 1962 MEDEDELINGEN VAN HET COLLEGE VAN B. EN W. Zeeuwsch Dagblad HAMERSTUKKEN IN RAAD GOES BOUMAN Goed initiatief Brief adspirantkoper bereikte raad niet Feest in St. Annaland ACCELERANDO „KONINKLIJK" Suppletie op bouw woninwetwoningen Loods afgebrand in Kloetinge Twintig jaar bij dezelfde familie Mening van burgemeester Noteboom VANAVOND van 19-22 uur MEUBELEN KIJKEN BIJ BOUMAN wr Van papierbakken naar zitbanken I Standwerkers praatten prijzen bij elkaar Macht over stuur kwijt Werknemers dreigen met staking Vrijdag 22 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie Presenteer Philip Morris The cigarette J- of Quality and Prestige GOES De industrie toont grote belangstelling voor vestiging in Goes. Weliswaar kunnen op dit moment nog geen concrete gegevens worden verstrekt, maar niettemin voert het gemeentebestuur van Goes besprekingen met een groot aantal industrieën, die veel voelen voor vestiging in Goes. In het gesprek met de Zeeuwse pers kon wethouder drs. J. J. nog heeft aan de K1°e Dijkgraaf gistermorgen een groot aantal namen van gegadigden lrlS .ew.eg- noemen. Zelfs van Belgische zijde wordt grote belangstelling getoond voor vestiging in Goes. Ook de machinefabriek De Jong uit Vlaar- dingen heeft het oog laten vallen op Goes. En daarnaast zijn er enkele bestaande bedrijven in Goes, die de wens te kennen hebben gegeven voor vestiging op het havenindustrieterrein. De vestiging van nieuwe industrieën concentreert zich met name op twee punten: in de buurt van de haven op het zgn. natte industrieterrein en in de Poel vlak achter de spoorlijn, waar het industrieterrein zuidwest- eerste fase tot ontwikkeling komt, aangeduid als het droge industrieterrein. Nadat wethouder Dijkgraaf had ge- wezen op de mogelijkheden en moeilijk heden voor industrievestiging kwam hij tot een inventarisatie van de toestand op dit moment. INVENTARISATIE Het havenindustrieterrein beslaat een oppervlakte van twintig hectare. Om te beginnen is daar dan het grote com plex van de Apparaten- en Ketelfabriek Den Haag, welk complex thans voltooid is. De directie denkt op 1 oktober a.s. met de produktie te kunnen beginnen met een personeelssterkte van 100 a 125 mensen. Bovendien heeft de A.K.F.- directie het gemeentebestuur verzocht om nog een ander terrein, van ruim drie hectare, te reserveren voor even tuele uitbreiding van het fabriekscom plex. Dit terrein is gelegen tussen haven I en IV, waar aanvankelijk Niemans be- tonindustrie zich zou vestigen. Deze ves tiging gaat echter niet door, zoals wij reeds gemeld hebben. Daardoor bleef een terrein van circa tien hectare be schikbaar voor andere gegadigden. Een Belgische industrie heeft ook het oog gevestigd op Goes. Deze in dustrie, de Société Anonyme „La Bri de Industrielle" te Feluy-Arquennes, gelegen ten zuiden van Brussel, wil graag een bedrijfspand stichten op het haventerrein. Ruim drié hectare is voor deze industrie gereserveerd. Dit Belgische bedrijf legt zich met name toe op de vervaardiging van flenzen en kan beschouwd worden als een toe leveringsbedrijf voor o.a. scheepswer ven. Naar de mening van wethouder Dijkgraaf kunnen de Belgen als se rieuze kandidaten" aangemerkt wor den. De lijst voor het havenindustrieterrein is hiermee echter nog niet uitgeput. De veevoederfabriek Zeeland N.V„ thans gehuisvest aan de Westhavendijk heeft eveneens plannen voor verplaatsing naar het nieuwe terrein. Ook voor A. Molenaars' betonindus- trie, welke industrie zich kort na de aanwijzing tot kerngemeente in Goes vestigde, is ruimte gereserveerd op het haventerrein. Bovendien heeft Duvekots Graanhandel eveneens het oog gericht op het havenindustrieterrein. De graan handel wil daar een. nieuw silobedrijf stichten. Al lang in de molen is ten slotte de Protestants-Christelijk UET college van Burgemeester en Wethouders van Goes heeft giste ren met redacteuren van Zeeuwse bladen een gesprek gevoerd over de ontwikkeling van de gemeente. In de ze bespreking, die plaats vond op ini tiatief van het college van B. en W., zijn geen problemen aan de orde ge komen, die in de persoonlijke sfeer liggen en die voortvloeien uit de re cente gezagscrisis in deze gemeente. Niettemin heeft burgemeester Note- boom er toch op gewezen dat er naar de mening van het college op het ogenblik in Goes weer kan worden ge sproken van een normaal bestuur. B. en W. nodigden vertegenwoordi gers van de Zeeuwse pers uit met de bedoeling de journalisten informaties te verstrekken over de gang van za ken in de gemeente Goes op het ge bied van de industriële ontwikkeling, het onderwijs, de stedebouwkundige en planologische aspecten, kortom over alle sectoren van het gemeente lijk bestuur waren B. en W. bereid inlichtingen te verstrekken. Deze bespreking is naar onze me ning van groot nut gebleken. Elke wethouder heeft over een gedeelte van het beleid en het bestuur gespro< ken en tenslotte hebben de journalis ten door het stellen van tal van vra gen nog diverse zaken aan de orde kannen stellen. Het wil ons voorkomen dat het col lege van B. en W. het niet bij deze ene bespreking moet laten. Wij heb ben overigens begrepen dat het in de bedoeling van het college ligt van tijd tot tijd dergelijke ontmoetingen te or ganiseren. Uiteraard worden de journalisten reeds geïnformeerd door liet lezen van de raadsstukken en door het bij wonen van de raadsvergaderingen, terwijl men bovendien aan de burge meester of aan de wethouders inlich tingen kan vragen, maar een bespre king met het voltallige college van B. en W. heeft toch een buitengewone aantrekkelijkheid. Wij achten daarom het genomen Initiatief van grote waarde. uitbreiding van Haringmans betonindus- trie, eveneens een bestaande vestiging in Goes. Hoewel over deze vestigingen nog geen definitieve beslissingen zijn gevallen kan toch gesproken worden van een groot aantal kandidaten voor dit haventerrein, aldus wethouder Dijkgraaf. Als deze vestigingen inderdaad doorgaan is dit terrein vol en daarom wordt reeds uit gekeken naar nieuw industrieterrein, dat mogelijk gevonden kan worden ten noorden van de bestaande, dus in de Wilhelminapolder. ZUIDWEST Ook het industrieterrein zuidwest eer ste fase komt tot volle ontplooiing. De firma J. M. Blomaard heeft daar al een nieuw pand voor zijn expeditie- en grou- oagedienst. Ook de broodfabriek van de heer F. Feliüs is sedert enige tijd in gebruik. Thans wordt gebouwd aan een nieuw pand voor de grossier van koele dranken. A. Verdonk uit Goes, die thans Enkele percelen in dit gebied zijn al verkocht. Zo heeft de P.T.T. 3000 vier kante meter grond gekocht voor de stichting van een gebouw en de N.V. Arnberg (thans in een barak aan de Westhavendijk) kocht 4500 meter voor de bouw van een nieuwe fabriek. De onderhandelingen met de firma A. de Jong uit Vlaardingen, die in Goes een machinefabriek wil houwen, zijn vrijwel afgesloten met het gemeentebe stuur. Als „Den Haag" gunstig beslist is het zo goed als zeker, dat deze fir ma in Goes een nieuwe fabriek neerzet. Daarnaast is er 4600 vierkante meter gereserveerd voor een fabriek uit Weesp, die poetslappen vervaardigt en voor de N.V. Turner uit Rotterdam, die in Goes gymnastiektoestellen wil gaan vervaardigen. Met deze gegadigden is ook dit ter rein vrijwel volgeboekt. Over belangstelling heeft het gemeentebestuur van Goes dus niet te klagen. Burgemeester dr. J. W. Noteboom zei het tenslotte zo: „We zitten niet verlegen om- industrieën, maar wel moeten er spoedig mogelijkheden aanwezig zijn voor meer terreinen voor die industrie." NIEUW HOOFD O.L.-SCHOOL BENOEMD DOMBURG. Een kleine woorden wisseling ontstond gisteravond tijdens de raadsvergadering, tussen burge meester mr. W. J. E. Crommclin en het raadslid L. Dourleyn (arbeid). Hij releveerde aan een vraag van de heer W. Bos (gfc) over een schrijven van een adspirant-koper van bouwgrond in het uitbreidingsplan Poldertje. Deze ko per had een brief aan de raad gericht over de prijs van de grond, die volgens hem te hoog lag. De heer Dourleyn vond het niet in de haak dat deze brief de raad niet had bereikt. Voorzitter Crommelin zei dat het niet juist was dat deze brief aan de raad werd gericht omdat tenslotte B. en W. uit moesten maken hoeveel de grond in kwestie moest kosten. Daarna zou dit de raad ter goedkeuring voor wor den gelegd. De heer Dourleyn repliceer- GOES. Een groot aantal agenda punten kon in de woensdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering zonder hoofdelijke stemming afgewerkt worden. Zo werd de heer H. K. Michaelis eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot aanvulling van de wegenverkeersre geling bebouwde kom (afsluiting van de Trompstraat voor motorrijtuigen) op meer dan twee wielen en zwaarder dan twee ton werd aanvaard. Naar aanlei ding van het voorstel tot definitieve aan wijzing van het te onteigenén perceel Voorstad 42 (schoenmakerij van de heer J. Foudraine) vroeg de heer J. F. Boo- kelaar (KVP) of er overleg is geweest met de betrokkene, hetgeen burgemees ter dr. J. W. Noteboom bevestigde. De gemeente is bereid voor hem een nieuw pand neer te zetten in de buurt van zijn bestaande woning. Het is echter redelijk, dat de betrokkene een gedeelte meebe taald in de nieuwbouw. Dit nu was een punt. waarover geen overeenstemming bereikt kon worden. Medewerking werd verleend aan het verzoek van het bestuur van de Voetius- school in verband met de uitbreiding van leermiddelen. Voorts werd een verordening voor de halvedagsluiting van winkels vastgesteld. Op een verzoek van de Eindhovense Muziekschool om subsidie werd afwij zend beschikt. De raad ging verder akkoord met de uitbreiding van de werkingssfeer van de Volkskredietbank. Enkele gemeenten op Zuid-Beveland spraken zich uit voor deel name aan de bank. Voor de ingezetenen van deze gemeenten is nu de gelegenheid geboden ook van de diensten van de volkskredietbank gebruik te maken. Naar aanleiding van enkele vragen uit de raad hield wethouder J. S. Visscher een krachtig pleidoor voor het werk van deze bank. Hij meende, dat met name de middenstand maar ook het publiek te weinig weet van doel en streven van de volkskredietbank. Daarom zal in de toe komst op dit punt meer aan voorlichting gedaan worden. Aan de heer J. M. Berks werd een strook grond verkocht aan de Patijnweg. De heer Berks heeft de woning Patijn weg 32 gekocht en had verzocht het aan de achtertuin van die woning grenzende hoekje grond te mogen aankopen. Aan de instellingen, werkzaam op het gebied van de sociaal-pedagogische zorg aan minder valide personen, werden subsidies verstrekt. De woning M. Smallegangebuurt 63 werd aangekocht voor de prijs van 4100 gulden. Ten slotte werd het voorstel aanvaard tot verkoop van de laatste ze ven blokken houten noodwoningen in klein Finland aan de firma Westdorp voor een bedrag van 630 gulden per blok. de dat hem de vragen van de koper in spe reëel voorkwa-men. Hij zei voorts dat er weinig industriegrond in de ge meente was en dat het gewenst was el ke vestiging hiervan te bevorderen. De heer Crommelin wees er op dat in Domburg weinig grond was en dat B. en W. dit toch niet voor een appel en een ei konden verkopen. Daaraan voegde wethouder A. Passenier toe dat het grond in het uitbreidingsplan betrof en dat daarvoor nog geen exploitatierekening was opgemaakt. „Wij mogen eigenlijk nog geen grond verkopen," was zijn mening, ,,de heer Dourleyn moet voorts begrijpen dat het een onderhandelingssituatie be treft". De voorzitter zei verder dat te- zijnertijd de raad hierover een voor stel van B. en W. kon verwachten. De raad benoemde als nieuw hoofd van de openbare lagere school de heer A. J. van Elsacker te Goes. Dit in ver band met het vertrek van de heer Smit, huidig hoofd van de school, aan wie kortgeleden door de raad ontslag was verleend. In de rondvraag slaakte de heer Jac. de Visser Lz. (ar) de ver zuchting wanneer in de gemeente een dorpshuis zou komen. „Domburg schreeuwt om een goede vergaderzaal", merkte hij op. De voorzitter zei dat er plannen in die richting waren maar dat de kosten vooreerst nog te hoog leken. De heer Bos informeerde tenslotte naar het begin van de drainage van het sport terrein waarop hij te horen kreeg dat het wachten was op het natte najaar. Voorzitter Crommelin deelde hem nog mede dat binnenkort het kleedlokaal grondig zou worden verbeterd. ST. ANNALAND. De muziekvere niging Accelerando heeft gisteravond op waarlijk luisterrijke wijze haar tach tigjarig jubileum gevierd. Tot grote verrassing van de driehoncterdtwintig genodigden die zich in het dorpshuis hadden verzameld was ook de com missaris der Koningin in zijn hoeda nigheid van Ambachtsheer van St. An naland aanwezig. Na een markante speech kwam als tweede verrassing de mededeling van de commissaris dat het predikaat „Koninklijk" aan Acceleran do is verleend. Namens de bevolking van St. Anna*and werd 'een nieuw vaan del overhandigd. ARNEMUIDEN. Voor de bouw van h zestal woningwetwoningen aan de de Manstraat zal de gemeente een supple tiebedrag moeten voteren van 2575 gul den, zo blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de raad, dat in de vanavond te houden vergadering behandeld zal worden. De maximale bouwkosten zouden 65.647 gulden mogen bedragen, aldus de berekeningen van de Hoofdingenieur Di recteur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de Provincie Zeeland. Voor dit bedrag krijgt de gemeente Arnemuiden deze woningen echter niet aanbesteed. De laagste inschrijver be rekende een bouwsom van 68.222 gulden. Aangezien het afwerkingsniveau van de woningen niet mag worden aangetast aldus B. em W. is het noodzakelijk dat het bedrag van 2575 gulden als sup pletie wordt gevoteerd. Het gaat hier om een aantal extra voorzieningen, zo gaf men hij navraag op het gemeentehuis te verstaan. B. en W. stellen verder voor een alarmcontact te laten aanleggen in het huis van de brandweercommandant. Tot heden moest een lid van de brand weer, in geval van brand eerst naar het gemeentehuis om de sirene in wer king te stellen. Het bedrag dat met de installatie gemoeid zal zijn, beloopt on geveer 800 gulden. Dringend noodzakelijk is het gebleken enige verbeteringen aan te brengen aan het gebouw van de openbare lagere school te Kleverskerke. De dienst bouw en woningtoezicht begrootte de totale kosten op 9.845 gulden. Het betreft hier een verbetering van de toegang tot de school, alsmede een verbouwing van de toiletten en de ramen in de voorgevel van het gebouw. Kortsluiting in tractor KLOETINGE Omstreeks zeven uur gistermorgen is het an ders zo rustige Kloetinge opge schrikt door brandalarm. Door kortsluiting tijdens het starten ontstaan in een tractor van de fruitkweker Trimpe-Burger vatte de motor vlam en stond binnen enkele ogenblikken de wagen schuur op het Noordeinde in lich terlaaie. Doordat de brandweer van Kloetinge tijdig uitrukte konden belendende per celen worden behouden. Overigens werd nog de hulp ingeroepen van de Goese brandweer die met langere slangen ook water uit de Vaate kon pompen zodat om acht uur het vuur was bedwongen. De vlammen konden zo snel om zich heen grijpen omdat naast de tractor een vat olie stond. De schuur, waarin verder geen waarde volle goederen waren opgeslagen brandde af. HAAMSTEDE. In tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur van de afde ling „Westelijk Schouwen" van de Ned, Ver. van Huisvrouwen, werd in de brouwerij het feit herdacht, dat mevr. E. Vredenbregt-de Biuine, gedurende 20 jaar werkzaam was bij de familie Hartog-Kolpa. Als eerste wenste mevr. Hartog de jubilaresse geluk en dankte haar voor het vele, dat zij gedurende 20 jaar op voortreffelijke wijze voor haar en haar gezin gedaan heeft, waar na zij haar een blijvend aandenken overhandigde. Ook de heer Hartog bood zijn gelukwensen aan, die hij vergezeld deed gaan van bloemen. Vervolgens richtte de presidente van de Ver. "van Huisvrouwen, mevr. De Vlieger-Pino, zich tot de jubilaresse, waarbij zij er op wees, dat een dergelijk jubileum te genwoordig niet zo vaak meer voorkomt. Namens het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen overhandigde zij de oorkonde voor 20-jarige trouwe dienst, terwijl zij namens de afdeling een blijvend aandenken aanbood. GOES. De plannen voor de aanleg van een spoorlijn naar het havenindustrieterrein via het oostelijk gedeelte van de gemeen te Goes zijn definitief van de baan, omdat Rijkswaterstaat be slist niet van plan is een gunstig advies uit te brengen over dit plan. Wel ligt er nu een plan op ta fel om een spoorlijn naar het ha venterrein te leggen, die westelijk van de gemeente Goes zal lopen. Deze plannen houden verband met de uitvoering van infrastructuur werken, welke werken in etappes uitgevoerd zullen moeten worden. De spoorlijn valt in de tweede fase. Burgemeester dr. J. W. Noteboom heeft tegenover ons een duidelijke uit eenzetting gegeven van hetgeen het ge meentebestuur van Goes onderneemt met betrekking tot de infrastructuur werken. Eerste fase De eerste fase omvat het verbeteren van het havenindustrieterrein, het ma ken van een zwaaikom, verbetering van haven I en het uitdiepen van het ka naal. Deze projecten kregen inmiddels de goedkeuring van de raad en zijn thans via Ged. Staten op het departe ment van economische zaken terechtge komen. Daar worden de plannen thans bestudeerd en na de goedkeuring zal zo spoedig mogelijk met de uitvoering wor den begonnen. De burgemeester hoopte, dat het nog dit jaar het geval zal zijn. Zoals bekend waren de aanvankelijke plannen voor deze objecten grootser van opzet. Het bleek echter, dat deze plannen financieel niet haalbaar waren, temeer, omdat Rijkswaterstaat niet op alle punten een gunstig advies had uit gebracht. Met name gold dit voor het uitdiepen en het verbreden van het ka naal. Rijkswaterstaat bleek niet in staat om over dit object een advies uit te brengen, omdat dit pas bekeken kan worden na de effectuering van de Del tawerken. Volgens de burgemeester moet .Eco nomische Zaken beslist een gunstig ad vies van Rijkswaterstaat hebben. Even zo geldt dit voor de spoorlijn langs de oostelijke kant van de gemeente. Met name had Rijkswaterstaat bezwaren tegen de kruising van de rijksweg. Een positief advies zou er beslist niet uit de bus komen. Tweede fase Daarom kwam de gedachte naar vo ren om de spoorlijn ten westen van de stad aan te leggen, een gedachte die geboren werd bij de Prov. Planologi sche Dienst. B. en W. van Goes hebben steeds met de meeste klem „gevoch ten" voor de oostelijke spoorlijn. Het gevecht bleek tevergeefs te zijn en het college legde zich uiteindelijk neer bij de plannen voor de westelijke spoorlijn, waarbij over het kanaal dus een brug zal moeten komen. Rijkswaterstaat bleak nu geen overwegende bezwaren te hebben tegen dit plan. „Wat dat betreft zitten we wel goed", aldus de burge meester. Naast deze spoorlijn zal een nieuwe weg worden aangelegd. De rondweg in het oostelijk deel gaat ook niet door, wel zal daar een ontsluitingsweg kómen. Dit project behoort bij de tweede fase, samen met een verdere uitdie ping van het kanaal en de verbetering van de sluis. Aan de plannen voor deze tweede fase wordt met spoed ge werkt. Zodra de financiële gegevens binnen zijn zullen ook deze plannen naar Den Haag worden gezonden. Dan kan tenslotte als derde fase wor den aangemerkt het aanleggen van een grote rondweg rond Kloetinge en Goes. Maar dit plan zal pas in een veel later stadium uitgevoerd kunnen worden. Zo liggen dus nu de kaarten wat de infrastructuur betreft, geheel anders dan de aanvankelijke plannen. Het gemeentebestuur streeft met bekwame spoed naar een spoedige realisering van deze grote objecten, waarvoor echter de medewerking nodig is van vele instanties. Advertentie A Fabriek s toonzalen: ROTTERDAM - IJsselmondsg.- laan 175 (Kralingseveer) Vi*,-, AMSTERDAM-Willem LeevendK straat 30 (bij station^Sloterdijk)^" meubelenmet 'J- GOES. De waarnemend bur gemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom heeft als zjjn mening te kennen gegeven, dat de bestuurs crisis in Goes voorbij is. Hij kwam tot deze uitlating in een gesprek van het voltallige college van B. en W. met vertegenwoor digers van de Zeeuwse dagbladen. Dit gesprek, waarin vele zaken aan de orde werden gesteld, droeg een geanimeerd en openhartig karakter. Thans is er sprake van normale be- stuursverhoudingen. De verhoudingen tussen het college van B. en W. en de Voor het Prot. Chr. Streekziekenhuis Bergen op Zoom werden in kerken te Bergen op Zoom: het eiland Tholen en West Brabant collecten gehouden. In de Ned. Herv. Gemeente te Bergen op Zoom bracht deze op 311.57. Te St, Annaland heeft deze ruim 700,- opgeleverd. De afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in het ge bouw van de Vrij". Evang. Zondagschool de najaarsvergadering onder leiding van mej. J. W. Dekker. Mej. M. Borns en mevr. Ruissaard- v. Baal brachten verslag uit van de voorjaarsvergadering te Kortgene en Utrecht. Als afgevaardigde naar de Ju bileumvergadering in Goes werd aange wezen mevr. Dagevos-van Dalen. Voorts werd het winterprogramma vastgesteld. Tot slot vertoonde mej. v. d. Leeden uit Goes de film getiteld „Journaal 1960 der Z.L.M." De afdeling van de N.C.V.B. hield de eerste vergadering weer in het nieuwe seizoen onder leiding van de Presidente mevr. de Ruyter v. d. Bos. Als spreker was aanwezig ds. K. W. Slik uit Wemel dinge, die het onderwerp behandelde „Verwacht God een antwoord op onze doop". De opbrengst van de collecte van de Rondvraag raad Goes GOES. De rondvraag is vaak een welkome gelegenheid voor de dames en heren raadsleden om allerlei zaken on der de aandacht van het college van B. en W, te brengen. Ook in Goes, In de woensdagavond gehouden raadsvergade ring werd een druk gebruik gemaakt van de rondvraag. GOES. De leden van de Goe se middenstandsvrouwenvereniging kijken ver vooruit. Hun gedach ten gaan reeds uit naar de fruit week in september van het vol gende jaar. En de middenstand vrouwen zijn al zover, dat zij nu al weten, dat zij in die week een zakenrevue zullen brengen. Op de ledenvergadering, gehou den in „De Landbouw" onder lei ding van de presidente, mevr. M. Dominicus-de Graaf werden de plannen voor deze zakenrevue reeds besproken. De plannen wer den door de dames met grote in stemming begroet. De nadere uit werking van deze zakenrevue, die vermoedelijk op de Grote Markt zal worden gehouden, zal ter hand genomen worden. De presidente belichtte nog verschillende facet ten van dit evenement. Voorts kregen de medewerkers stersvan de praalwagen, waar mee de dames een eerste prijs be haalden, een attentie aangeboden. Verschillende leden gaven zich verder op als collectrice voor de Zeeuwse week, die van 1 tot 7 ok tober zal worden gehouden. Voor het organiseren van het St. Nicolaasfeest werd een commissie benoemd. Tenslotte vertoonde mevr. Domi- nicus dia's over de reis van de middenstandsvrouwen naar Leer dam en Scheveningen en dia's over de show „mode en allerlei". Na de pauze hield de heer A. Korstanje, rijksmiddenstandscon- sulent, een boeiende rede over het onderwerp „Afbetaling". kankerbestrijding te Wemeldinge bedroeg 525.10. Wedvlucht van de „Trouwe Duif" te Tholen uit St. Ghislain, afstand 125 km. G. de Kok 1 7, C. van Luijk 2 6, M. Laban 3, D. Jansen 4, Fr. Koppen- hol 5 10, Joh. Kegge 8, P. den Boef 9. Met deze wedvlucht uit St. Ghislain is het vliegseizoen 1961 afgesloten. De collecte ten bate van de vereni ging van „Axel-Poelen" heeft in Axel opgebracht 529,13. Aan de chr. lagere school te Schoon- dijke is tot onderwijzer benoemd met 1 november de heer Leerman te Giessen- dam. Onder leiding van zr. Van der Ende is in Aagtekerke een moedercursus be gonnen waaraan door 31 dames wordt deelgenomen. Tijdens deze week aan de rijks kweekschool te Middelburg gehouden examens voor de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer (der de leerkring) slaagden: Mej. J. Maat te 's Heer Hendrikskin deren, mej. M. Masclee te Oostburg, de heren W. Korteweg te Vlissingen, A. P. van de Kreeke te Goes, J. Lauret te Hoek, A. C. van Overbeke te West- Souburg, J. Spruit te Nieuwdorp, N, Vaarzon Morel te St. Laurens en H. Willemsen te Goes. Een herexamen kre gen mej. M. Steur te Middelburg en de heer H. H. van de Wolf te Zierikzee. De collecte voor het fonds „Draagt elkanders lasten" te Zouteiande bracht 242.50 op. A De collecte voor de kankerbestrij ding bracht in Westkapelle 384,55 on. De te Oosteriand gehouden cöÏÏêcTe ten bate van de kankerbestrijding bracht op de som van 344.35. Onder auspiciën van de Stichting Nederlands Zuivelbureau werd door de beide melkhandeiaren W. Dake en W. Weneere in het Dorpshuis te Sint-Anna- land een voorlichtingsavond gegeven, waarvoor zeer grote belangstelling be stond. Onder voorzitterschap van mej. C. A. van der Graaf hield de afdeling Ka- pelle-Biezeünge van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar eerste verga dering van het nieuwe seizoen. Het winterprogramma werd besproken. Als afgevaardigde naar de najaarsvergade ring te Goes werd mevr. Mennes-SchiD- per benoemd. Mevr. van Liere-de Ha mer had bedankt als bestuurslid en in haar plaats werd gekozen mevr. de Visser-Klaassen. Het echtpaar C. Kant. - ilius in Ka- pelle vierde onder grote belangstelling haar zestigjarig huwelijksfeest. De mu ziekvereniging „Ons Genoegen" bracht dit jubilerende echtpaar een serenade. C Zondagavond nam de heer A. Hoo- gerland, die gaat studeren aan de theologische school te Rotterdam, af scheid als voorganger van de Geref. Gemeente te Wolfaarlsdijk. Als tekst voor de predicatie had hij gekozen Fi- lipensen 1 6. Hierna sprak hij kerke- raad en gemeente toe. Namens de ker- keraad voerde de ouderling de heer G. de Witt het woord. Deze liet tot slot de scheidende voorganger Psalm 134 3 staande toezingen. .Mevr. J. C. van Willegen-Everse (chu) was nieuwsgierig naar de vraag waar de papierbakken blijven. „Dat zit vast op de financiën" zo luidde het kor te antwoord van wethouder drs. J. Dijk graaf. raad schetste de burgemeester als voor treffelijk en ook de verhoudingen met de ambtenaren noemde hij goed. Wel zijn er nog een heleboel factoren, met name van psychologische aard, die over het verloop van een aantal jaren nog na zullen werken. Ook is het een feit, dat door de gebeurtenissen van het laatste jaar ietwat scheve verhoudingen zijn ontstaan wat het personeel betreft. Maar wat het gemeentebestuur als zo danig betreft is een normale toestand ontstaan, aldus de burgemeester. In een later stadium van het gesprek verklaarde wethouder drs. J. J. Dijk graaf, dat de gezagscrisis een ongun stige invloed heeft gehad op de vestiging van nieuwe industriële bedrijven in Goes. Het verwijt, dat het huidige college wat te stroef zou zijn in de onderhan delingen wees wethouder Dijkgraaf van de hand. Dit college stelt zich op het standpunt, dat vestiging van een indus trie alleen verantwoord is binnen het kader van de bestaande regelingen. „We houden er niet van om toezeggin gen te doen, die niet gehonoreerd kun nen worden. Wij bewandelen liever de normale wegen." Wethouder J. S. Visscher voegde er nog aan toe: „Dit college is uit de nood geboren. Wij moeten maken wat er van te maken valt. Wij proberen langs normale wegen de gemeente Goes tot ontwikkeling te brengen." Advertentie BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs 'voor het gexln 1 presenteert De gedekie iafel van Europa Hulsvrouwengymnasllek 5 Modeshows par dag Machinaal borduren j Drulveniuln j fn 286 stand» rmlionnfe en in* I ternationale gebruiksgoederen 1 Geopend van 10-17 en 19-23 u. J Zondags gesloten AHOY" GEBOUW ROTTERDAM ♦lm 27 SEPT. Reclamemarkt Middelburg MIDDELBURG. De Middel burgse Markt stond gedurende enige uren in de middag onder de magische invloed van zoet gevooisde of het hart rakende woordentovenaars. Met andere woorden, veertien van Nederlands beste standwerkers hielden een concours ter opluistering van de reclamemarkt die gisteren werd gehouden als tiende in een reeks van elf van dit soort markten in Zeeland. Na afloop van het concours begroette de secretaris van de Stichting „Recla mefonds Zeeuwse Markten", de heer M. A. Donker, onder de aanwezigen in Ho tel De Eendracht de directeur van ge meentewerken, de heer A. J. W. Ma- thijssen, commissaris van politie M. A. Reneman en de marktmeester van Mid delburg en Goes. De voorzitter van de jury, de heer Baas, zei dat de leden hadden genoten van het concours en dat hem zowel de eerlijke voorlichting, de welbespraakt heid, de beschaving en de originaliteit waren opgevallen. De heer Mathijsseu reikte aan de winnaar van het concours, de heer Verschure uit Tilburg, die 91 punten wist te veroveren, een prijs, delburg uitgeloofd, uit. De uitslag van het concours was verder: 2. De heer Waterman uit Apeldoorn met 90. 3. De heer Goldewijn uit Amsterdam met 88. 4. De heer Ter Pas uit Bergen op Zoom met 87. 5. Mevr. Van Amersfoort uit Tilburg met 87. 6. De heer Westerveld uit Hilversum met 87. 7. De combinatie Vos en Van Berst uit Den Bosch met 86. 8. De heer Schieveen uit Breda met 85. 9. De heer Samani jr. uit Nieuw-Loosdrecht met 81. TERNEUZEN. Mejuffrouw F„ die per bromfiets met als duo-passagiere mejuffrouw M. M. op de invalsweg uit de richting Axel reed. verloor de macht over haar stuur toen haar voorwiel over een grote kei reed die op het fietspad lag. De beide dames werden tegen de grond gesmakt en liepen flinke verwon dingen op. Dr. van Breda Vriesman constateerde bij mej. M. een hersen schudding. Mej. F. liep verwondingen op aan hoofd en armen. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De beide dames waren afkomstig van Axel. De muziekvereniging „Vooruit" te Waarde gaf een avondconcert op de tent onder leiding van de heer Manneke. Hiervoor bestond een goede belangstel ling. 0 Bij besluit van B. en W. van Axel is benoemd tot fitter bij het gemeente lijk gasbedrijf M. Maas te Zaamslag (Olhene) SAS VAN GENT. De komst van Philips naar Terneuzen werpt haar schaduw reeds vooruit, hoewel er zelfs nog geen paal in de grond staat. Het vestigen van een dergelijke omvangrijke onderne ming in de kanaalzone wordt namelijk niet van alle zijden met evenveel gejuich begroet. Met name binnen de muren van de „grote drie" van de kanaalstreek, bij de Compagnie Néerlandaise de l'azout, de cokesfabriek, beide te Sluiskil, en de stijfsel- en glucosefabriek te Sas van Gent begint het te kraken en wordt zelfs al met staking gedreigd. Verscheidene grote fabrieken langs het kanaal van Gent naar Terneuzen hebben namelijk onderlinge overeenkomsten gesloten betreffende bepaalde arbeidsvoorwaarden om personeelsverloop en ongewenste stijging van lonen te voorkomen. Nu waarschijnlijk steeds meer grote industrieën naar de kanaalstreek komen, terwijl de vestiging van Philips binnenkort een feit wordt, begint de machts positie van deze arbeidskartels te wankelen. Zo is er dinsdagmiddag bij l'Azoute twee uur gestaakt voor hogere lonen, terwijl bij de cokesfabriek de stemming eveneens onrustig is. Bij de los- en laad- afdeling van de stijfsel- en glucosefabriek ontstonden moeilijkheden betreffende de tarifiëring van de lonen. Donderdag is een deskundige begonnen met een onderzoek. Wanneer de uitslag hiervan ongunstig voor de werknemers zou uitvallen, zal naar alle waarschijnlijkheid maandag het werk worden neergelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3