DIES HEEFT EEN DOEL f KAPPIE en hei geheim van de oude prentbriefkaarten CETALA! mi DE NATUUR *P. W. RUSSEL'S „Het spijt ons" Juiste toon Boven niveau Nog tien in en om uw huis Winterprogramma in Westkapelle FLITS GORDON in het heelal Dan Barry van Ceta Bever ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 opera mundi KFS "TVEN BOSCH. Dies Men- heere heeft werk. Dat zal u in deze tijd van volle adver tentiekolommen onder „Perso neel Gevraagd" niet zo ver wonderlijk voorkomen, maar in Den Bosch was het toch een reden genoeg om met een officieel tintje bij stil te staan. Er was zelfs een burgemeester voor uit Zeeland gekomen, plus stedelijke en provinciale autori teiten. Allemaal voor een jongen van negentien jaar. Voor Dies Menheere die blind is. Ja, Dies Menheere kan niets zien en dat knnnen drie kinderen uit het gezin van de Zeeuwse landarbeider. Menheere uit 's-Heer Arendskerke niet. Jeanne is aün zusje van 23 jaar en voor Jeanne is gezorgd. Duizenden mensen kennen haar zonder haar ooit gezien te hebben, want Jeanne staat hekend als „de blinde telefoniste van de provinciale griffie". Neen, neen, met Jeanne zijn de zaken wel geregeld, maar met Dies was het nog niet zo ver. In Grave, op het Blindeninstituut, daar hebben ze hem jaren gehad. Ais jongetje kwam hij er en ze hebben de kerel Dies een vak .geleerd. Een vak, dat hij met zijn gevoelige en alles aftastende handen onder de knie heeft. Aan de werkbank, precies, het vaik van revolverdraaier. Dat is natuurlijk wel mooi om een blinde man een ambacht bij te bren gen, maar dan komt dat moment, dat griezelige moment, waarop de leer meesters moeten zeggen: Zo Dies, nu kun je het allemaal en nu een baan. Bang! De eerste deur is al dichtge slagen en de volgende dertig volgen al snel. „Ja, ja, we voelen er natuur lijk alles voor om u te helpen, maar echt, in ons bedrijf kunnen we met een blinde weinig doen. Hoe zoudt u zich tussen uw ziende collega's moeten bewegen en zo. Neen, het spijt ons." Deur vier en dertig is ook al open en dicht geweest en overal achter die deuren blijven mensen achter, aan wie het schuldgevoel wel wat knaagt. „De stumper, ja, ja, wat zouden we met hem moeten doenHadden we dan tochOch neen, we zijn ten slotte geen filantropische instelling, het za kenleven is hard, keihard meneer, de concurrent slaapt niet, ik ben ten slotte niet in de wieg gelegd als Barmhartige Samaritaan, juffrouw Dinges, kunt u even de volgende brief opnemen?" Ja, maar daar Is die „kleine Rietrae", de Limburger uit Wjjnandsrade bij Heerlen. Er zijn er die hem vergaten, maar dan maakten zij toch een fout. Want heï"is van deze heer J. J. E. Riet rae, de provinciale Blindenbemiddelaar voor Brabant, dat minister-president De Quay zei: „Hij is de Brabantse terrier op het gebied van blinden". En niet anders is het Als een ter rier, die op zijn wandeling langs de kanaalkant een rat heeft geroken, de bevelen van zijn baas negeert en aan het graven slaat, zo is die Limburger in Brabant te keer gegaan. „U bent nederig, u bent bescheiden, maar u wist altijd precies die toon aan te slaan die nodig was om het doel te bereiken en vandaag moet u dan maar eens op het voetstuk", zei gistermiddag in een klein zaaltje in Den Bosch drs. Fr. v. d. Hout, de directeur' van het Gewestelijk Arbeidsbureau. „De Terrier" dook nog wat dieper weg achter de tafel en verschool zich nog iets verder achter zijn bril. En daar was een nog hogere, provinciale, autoriteit en die deed het met woorden van lof nog eens dunnetjes over. Advertentie Revolverdraaier, dat is de blinde Dies. „Na een halve dag verkennen werkte hij al mee aan de pro- duktie", berichtte de bedrijfsleider van de fabriek. En de directie zei: „Onze bedrijven in Den Bosch, Apel doorn en Nijmegen staan open voor zulke meneren als Dies Men heere". (Foto links) -)f Burgemeester D. M. Vermet was met plezier uit 's-Heer Arendskerke naar Den Bosch gekomen om te zien hoe het daar zijn niet-ziende ge meentenaar Dies ging. (Foto onder) En toen stond Dies Menheere op. Nogal mager, wat bleekjes vanwege het gebeuren, maar zijn stem klonk vast en zeker op het moment, dat hij zei: „Meneer Rietrae, heel hartelijk bedankt voor alles wat u deed". En wat is dat dan wel, wat die me neer Rietrae doet? Wel, hij zeult de fabrieken af, hij dringt door tot direc ties, hij legt uit dat een blinde man bepaald geen onvolwaardige hoeft te Zijn, hij wist directeuren te overtuigen, hij wist ze te bewegen de proef te ne men en gisteren werd dan de 81-ste door hem aanbevolen blinde „officieel geplaatst". De vijftigste in Brabant en dat was het feit, dat het feestelijke glas sherry op tafel bracht. Op tafel bij de directie van de machinefabriek Grasso, die in het dochterbedrijf in Nijmegen sinds driekwart jaar een andere blinde aan het werk heeft en daarover een rap portje liet maken» „Hij is ijverig, zeer collegiaal, zeer enthousiast", aldus de Nijmeegse per soneelschef. „Hij onderscheidt zich niet van niet-gehandicapten, de kwaliteit van zijn werk ligt boven het niveau van vergelijkbare collega's; wij kun nen hem beslist geslaagd noemen". En Dies Menheere uit 's-Heer Arends kerke? Een week of vier geleden is hij in Den Bosch voor het eerst achter die nieuwe draaibank gekomen om inge werkt te worden. En dinsdag, toen zijn eigen burge meester uit 's-Heer Arendskerke, de heer D. M. Vermet, naar Den Bosch was gekomen om te zien hoe het met zijn gemeentenaar was, toen konden eerste en blinde burger uit die Zeeuw se gemeente luisteren naar wat de be drijfsleider over Dies vond: „Zijn vak manschap is goed, hij werkt en spreekt met kennis van zaken, hij is altijd stipt op tijd en het tempo van Dies is een van de beste". Van Dies Menheere van negentien jaar, die blind is. IN NEDERLAND GEBOTTELD MET LICENTIE VAN PEPSI-COLA COMPANY. NEW YORK Dies Menheere gelooft weer in het leven. „Ik kan hier iets hereiken, ik heb een doei, ik loop er niet meer ver loren bij", zei bij me gisteren. En een leidende figuur uit de fabriek vertelde; „Men moet leren met gehan dicapten te leven; dat is een groot so ciaal belang". „Dit kan tegenwoordig allemaal dank zij de moderne personeelsopvattingen", meende drs. F. v. d. Hout, de direc teur van het Arbeidsbureau. „Vroeger wilde men de mens aanpassen aan de arbeid, denk maar aan het matten vlechten. Tegenwoordig is men verstan diger en past het werk aan aan de mens" Het waren allemaal ware woorden en mooi gezegd. Maar in een hoekje zag ik de heer Rietrae staan, de Blin denbemiddelaar. „Het valt soms niet mee om de deu ren open te krijgen", zei hij. „En eigen lijk is het nog niet veel, van augustus 1957 tot nu vijftig blinde mensen in Brabant aan werk geholpen". Ik hield het maar op zijn beschei denheid, want iedereen in de buurt, die verstand van zaken had, vond het een geweldig aantal. Hoeveel blinden heeft u in Brabant nu nog onder te brengen, mensen die een vak hebben geleerd, vroeg ik. „Laten we zeggen: tien", al dus de heer Rietrae. En als er nu iemand is, die het best wil proberen met een blinde, waar moet hij dan zijn, wilde ik weten. „Ge woon, bij mij, per adres Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Bosch", was het snelle antwoord. Het is maar dat u het weet. Nu is het nog een mooie tijd om een gazon aan te leggen en het gras te zaai en; voor de winter komt het dan nog op en als men het weer een beetje mee heeft kan het nog heel aardig groen worden. U dient er wel rekening mee te houden dat er diverse grasmengsels zijn en dat men op zonnige plaatsen een mengsel voor de zon moet hebben en onder de bomen een schaduwmengsel en dan zal men veel betere resultaten bereiken. -)f- De fabriekspoort gaat open in Den Bosch en voor Dies Menheere begint een nieuw leven. Met zijn uitneembare witte plastic blindenstok ln de hand loopt deze negentienjarige jongen uit 's Heer Arendskerke een echte toe komst tegemoet. (Foto boven) 82 De soldaten, die liever bij hun ka meraden de' komende gebeurtenissen wilden afwachten namen afscheid en de „bevrijders" van Werkendam ston den zonder doel, gevieren in de Bies- bosch. Waren zij te voorbarig geweest en had de Duitse kommandant gelijk met zijn bewering dat er nog slechts een wapenstilstand gesloten was? Zij wisten het niet, de wens kon ook in dit geval wel weer eens de vader van de gedachte geweest zijn. „We zullen de zaak eens bekijken," zei Kees op zijn zekere manier. Dat deden zij en zij wisten tot een besluit te bomen. Leen zou naar Werkendam terug gaan en vandaar zou hij Frans en Adriaan, twee crossers van de groep André, naar de wachtenden zenden om hen naar Drimmelen te crossen. Kees zou hen vergezellen om te trachten wat geallieerde soldaten mee te krijgen voor de werkelijke bevrijding van Werkendam. De Engelsen grinnikten om hun avontuur en zij wuifden de verwij ten van Kees weg. Zij zongen vrolij ke soldatenliedjes en zij koesterden zich in de warme voorjaarszon. Het was prachtig weer om te wachten en zorgen hadden zij niet. Leen had zich gehaast, reeds na «en uur kwamen Frans en Adriaan opdagen. Zij brachten ook nog twee passagiers mee, Tony en Sjefke, die met een zender in het Land van Al- tena gewerkt hadden. Het was een groot gezelschap om daarmee midden op de dag door de Biesbosch te crossen. Zij rekenden dat de waakzaamheid der Duitsers verslapt zou zijn en tot een schiet partij zou het niet meer komen, want ook de Duitse soldaten zaten te wachten op het verlossende woord. Lachend en zorgeloos stapten zij in de boot van de crossers en schert send staken zij van wal. Deze laatste crossing zou een ple- ziervaart worden door een prachtig land. Maar bij de uitgang van de Brui ne Kil lag een Duitse patrouilleboot. Een nieuwe ontmoeting met de Duit sers moest vermeden worden en on opgemerkt schoof hun boot het riet in. Adriaan ging met Tony en Sjefke door de polder heen naar een ander vaarwater om te zien of zij achter de Duitse boot een roeiboot konden vinden. Zij liepen over ongeploegde akkers, driemaal moesten zij een kreek overzwemmen en zij kwamen zonder boot bij hun makkers terug. De polder was omgeven door wa ter en zij voelden zich als schipbreu kelingen op een onbewoond eiland. De boerderij was door de boer ver laten, als een hond hadden de Duit sers hem van zijn bezittingen ge jaagd. Alleen waren zij op de polder, en zij bezaten geen hulpmiddelen. Kees ontdekte echter éen paar deuren van een watergemaal. Mis schien zou hiervan een vlot te ma ken zijn. Zij hadden geen spijkers en ook dit plan moest opgegeven worden. Opeens zagen zij op het dak van de boerderij een Nederlandse vlag verschijnen. Ha, de boer was terug, zou dan toch Door sloten en greppels heen Lie pen zij naar de boerderij.... Nu was de pijn geleden! Overmoedig beko gelden zij elkaar met kluiten klei. Maar wat was datDe vlag verdween weer! Dat betekende onraad; zij waren gewend snel te reageren en als op een bevel wierpen zij zich in de slootwal neer. Zij zagen Duitse soldaten op het erf van de boerderij lopen en zij hoorden de gehate snauwstemmen. De dag die zo veelbelovend begon nen was met vlaggen en een roes van vrijheid toonde hun nu een grim mig gezicht. Ongemakkelijk met het hoofd zo diep mogelijk neergedrukt in het korte gras lagen zü te wach ten. Waarop eigenlijk? Zij hadden met elkaar twee sten- guns en twee revolvers, een povere bewapening tegen een overmacht van vijanden. „En toch zal het ervan moeten ko men", zei Frans. Kees voelde echter niets voor een gevecht. Nu de oorlog op sterven na dood was wilde hij geen gewonden of doden meer riskeren. Terwijl zij de voordelen en nade len van een gevecht tegen elkaar af wogen, zagen zij de vlag opnieuw op de boerderij omhoog gaan. En op het erf liep de boer, alleen! Geen Duitse soldaat was meer te zien. Zij sprongen op en holden naar de boerderij. „Hè," schrok de boer. „Zijn de Duitsers weg?" vroeg Kees. „Ginds varen zij, zij wilden mijn oifiiiiiiniiiiiiiiiiiiKiimiiiiitifiiiiuiHuiiuuiuiiuuiimuuuuiummmmmitM» door O. Baardman lililiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii vlag in beslag nemen, maar ik heb een prevelementje gemaakt waarvan zij niet terug hadden... en nou staat die weer op het dak en geen mof die hem er af krijgt." „We hebben honger en dorst, maak je kelder maar open," zei Kees. „Dan zal je niks vinden," ant woordde de boer, „ik heb nog voor geen kip eten in huis, je weet dat ik lang weg was en nu ben ik vanmor gen maar eens stiekum komen kij ken hoe de boel er bij ligt. Alleen drinken is er genoeg, water was het enige wat de Duitsers niet meena men." De crossers tegen wil en dank dronken van het water dat muf smaakte en toen stonden zij weer voor de vraag hoe de reis voortge zet kon worden. De boer wist een oude roeiboot te liggen en in dit gammele en lekke vaartuig stak het gezelschap weer van wal. WESTKAPELLE. Het winterpro gramma voor Westkapelle werd in een vergadering van afgevaardigden van plaatselijke verenigingen vastgesteld. Het ziet er als volgt uit: 30 sept. filmavond. 14 okt. filmavond. 21 okt. filmavond Roode Kruis met „Madame Curie". 28 okt. filmavond. 3 nov. jaar feest CJV. 8 nov. filmavond. 11 nov. uitvoering kinderkoor. 24 nov. cabaret avond voor bouwvakarbeiders. 25 nov. uitvoering Chr. mondorgelclub „De Kre kels". 1 of 2 dec. uitvoering OKK. 8 dec. uitvoering Chr. gemengde zangver eniging. 9 dec. filmavond. 16 dec. re serveavond. 20 dec. filmavond. 6 jan. filmavond. 19 en 20 jan. bazaar van de turnvereniging. 3 febr. filmavond. 10 febr. filmavond. 24 febr. uitvoering gymnastiekclub. 3 maart uitvoering gymnastiekclub. 10 maart reserve avond. 17 maart uitvoering dameskoor. 31 maart filmavond. 14 april filmavond. tARjIDlOOT/i PVOELEN? OfcpAT A WAT? JOAHN' WAT ER door WOENSDAG DEÈLFDE....1 .tf» f W«t Yttk Hert ld Tribun* Inc. ^llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllNlllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllll^ 60. „Wilt u dit effe tellen en dan klein maken?" verzocht Makkertje Mes de kassier en intussen schoof hij de ene stapel bankpapier na de andere door het loket, zodat de beambte daarin na genoeg onzichtbaar werd. Een tijdlang hoorde men alleen het gemurmel van de cijferende deskundige. „Dat kan ja wel even duren", zei Kap- pie, zich op een bank neerzettend. De anderen volgden zijn voorbeeld. Alleen Longnoos, de speurder! had zich in een hoek terug getrokken en onderwierp daar zijn bankbiljet aan een nauwgezet onderzoek. Hij bestrooide het met wit poeder, blies dit er weer af, beet in het papier en trok zijn vergrootglas. „Hm...niet vervalst", concludeerde hij. „Nu eens kijken wat de vingerafdrukken doen... Juist! Daar komen ze al op." Gespannen keek hij door zijn vergroot glas. Toen verbleekte hij. „Allemachtig..!" sprak hij gesmoord. ,,D-die afdrukken.. Ik herken ze uit duizenden.. Wat een schok!" Schichtig keek hij om zich heen. „Het zijn mijn eigen vingerafdruk ken..!" besloot hij. Hierna vond hij het weinig zin meer hebben om vast te houden aan de theo rie, dat het kapitaal uit diefstal afkom stig was... 67. Allen verwelkomden Otto even hartelijk en er heerst® grot® vreugd® toen hij te kennen gaf, dat hij zich graag bij de groep zou aansluiten. Hij kreeg andere kleren zodat hij de wapenrok van Fenton's krijgsman kon afleggen. Na de maaltijd werd de toestand besproken en men overlegde, wat nu te doen stond. Het kwam hierop neer, dat Fenton Sigurd had weten te bewerken, zijn hulp te gebruiken om zich van Saksenland meester te maken, waarop hij aanspra ken kon doen gelden. Ruth had het haar echtgenoot afgeraden, want zij kende haar broeder, maar Sigurd had niet wil len luisteren en was, toen de macht ver overd was, door Fenton vermoord, die zichzelf koning maakte. Nu was Fenton er op uit. Athelstan, de zoon van Sigurd, in handen te krijgen. „Ik denk, dat we een tijdje uit de buurt moeten blijven," zei Otto. „Fen ton zal zo kwaad zijn, dat hij alles za] doen om ons te overmeesteren." Advertentie Verf met gemak en... Donderdag 21 september 1961 r

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2