A' Kruiswoordraadsel ZESTIEN SPEURDERS IN DE TUIN VERENIGD Het verhaal van de mannen van de rijkspolitie die met een minimum aan gegevens een dubbele moord in recordtijd tot klaarheid brachten Zaterdag 16 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Alarm Hulptroepen Hoofdkwartier Wie is de dader van deze dubbele moord? In vier dagen ■■■■■sa HET RAADSEL VAN SPRANG De dubbele moord te Sprang-Capelle, op de eerste dag van deze maand gepleegd, is in heel korte tijd tot een oplossing gebracht. Binnen vijf dagen had de rijkspolitie, in een zaak die aanvankelijk een volslagen mysterie leek, in een zaak die in het begin zo goed als geen houvast bood, de verdachte opgespoord en tot een bekentenis gebracht. In drie artikelen zal een onzer redacteuren beschrijven hoe de rijkspolitie dit schitterend resultaat bereikte. Steunende op een strakke en wijdvertakt^ organisatie, maar vooral door hun niet aflatende toewijding, door hun onverflauwde aandacht voor elk detail, wisten de mannen van de rijkspolitie de zaak „rond" te krijgen. Dit relaas van niets dan feiten lijkt een detectiveverhaal. Het was de werkelijkheid. IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIHIIIIIIIIIIIIItlltllllllllllllllllimilllliMIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIHIII door M. W. van Eijk iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitmiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiimiiimimimiiiiiiiiiiiiimimi Dr. J. Zeldenrust, gerechtelijk ge neeskundig patholoog-anatoom. LGO DRINGEND. Algo dringend: dub bele moord te Sprang-Capelle. Driftig tikten de telexen zaterdagochtend 2 september deze algemene oproep voor het hele politie-apparaat in de centrale verbin- dingsposten. Er volgde een korte omschrijving van het gruwelijke feit dat was ontdekt in de kleine boerenhoeve aan het Oosteinde van het langgerekte tweelingdorp in Noord-Brabant. Twee bejaarde man nen, de 74-jarige A. van Zeist en zijn broer, de 72- jarige H. van Zeist, in hun woning vermoord. Beiden de schedel ingeslagen. Geen spoor van roof. Moord werktuig onvindbaar. Verwondingen zo grof toege bracht, dat de dader (s) hoogst waarschijnlijk sporen van bloed aan kleding en/of op schoenen moet heb ben. Opsporing en aanhouding verzocht. Nadere bij zonderheden volgen. Gevolg van de oproep: een sneeuwbaleffect. Het perfect georganiseerde alarmeringssysteem van de politie kwam terstond in wer king. De telexposten gaven het bericht telefonisch door aan de bureaus van rijfcs- en gemeentepolitie in de naaste omtrek. Daar werden de poli tieposten in kleinere gemeen ten opgebeld. Deze zorgden weer voor verdere versprei ding van het bericht, tot in de kleinste dorpen en buurt schappen. In de groepen en korpsen van rijks- en gemeen tepolitie lichtten de chefs het personeel in. Binnen een uur was heel het omvangrijke politie-appa raat tot de man in de verste uithoek en aan elke grenspost gealarmeerd eft in kennis ge steld van de eerste bevindin gen. In Sprang-Capelle waren onderdehand vijf man van de rijkspolitie uit het district Tilburg bezig met het eerste onderzoek. Nog voordat iedereen in dat dorp wist welk drama zich binnen de enge gemeenschap van 6200 mensen op vrijdag avond had afgespeeld, waren duizenden politiemensen in het hele land al gewaar schuwd; zij moesten alles melden wat verdacht kon zijn. Om kwart voor acht was de waarnemend groepscomman dant der rijkspolitie te Sprang-Capelle, opperwacht meester J. A. Dullaart, door een telefoontje van slager H. Rij'kers van zijn ontbijt weg geroepen. De slager was door de melkrijder D. van Over steeg attent gemaakt op de rare situatie bij de boerderij. Er was maar één melkbus en die stond bovendien niet op de vaste plaats langs de weg. De achttienjarige doch ter van de slager, Herrnie Kijkers, had opgemerkt dat de luiken van de voorkamer wa ren gesloten, terwijl de ge broeders Van Zeist toch de gewoonte hadden vlak voor het naar bed gaan om negen uur, kwart over negen, de luiken te openen. EEN nicht van de beide mannen, die al meer dan veertig jaar samen in het boerderijtje hadden gewoond, mevrouw J. de Rooij-de Rooy. werd er bij geroepen. Zij morrelde aan de deur en merkte, dat de huisdeur niet op slot was. Ze duwde de deur open en deinsde met een gil terug. In de gang lag haar oom Toon in een plas bloed. Slager Rijkers was zo ver standig de deur onmiddellijk te sluiten en iedereen te verbieden naar binnen te gaan. Hij belde dokter K. van Tuyn te Kaatsheuvel en opper Dullaart, die op zijn beurt wachtmeester J. Nauta opriep om naar het Oosteinde te gaan. Zelf sprong hij op de motor. Hij stelde in de woning het eerste onderzoek in, samen met de dokter. Niet alleen de 74-jarige Toon was het slachtoffer geworden van een gewelddaad. Dokter en opperwacht meester vonden Hein van Zeist, broer van het eerste slachtoffer, ook met ingeslagen schedel in de kamer liggen, een rode zakdoek over zijn gezicht. Dit was een zaak voor groot alarm! Opperwachtmeester Dullaart zette wachtmeester Nauta op post voor de boerderij. Bij de slager aan de over kant ging hij zijn districtscommandant, overste M. C. Ruigrok in Tilburg, bellen. Het was intussen half negen. Overste Ruigrok was eigenlijk met vakantie, maar de opper kreeg hem toch aan de telefoon. Kort werden de eerste maat regelen besproken. De overste belde de distnetsadjudant H. M. S. Simons. Beiden gingen afzon derlijk per auto raar de plaats van de misdaad. Intussen belde opper Dullaart volgens opdracht de districtsrechercheur adju dant S. Louwerse, die hij nog net thuis trof. De districtsrechercheur stond al op het punt naar Dongen te gaan voor een ander onderzoek. Dat droeg hij nu aan een collega over. Voordat recheicheur Louwerse zich Mej. dr. H. Jansen, wetenschap pelijk medewerkster le klasse van het gerechtelijk laboratorium. Drs. J. W. Verbuigt, wetenschap pelijk hoofdmedewerker van het gerechtelijk laboratorium. i 3i,f6 7 8 910 11 12 13 tr 16 In de tuin van het districtsbureau van de rijkspolitie te Tilburg waren ze bijeen, de mannen die door perfect samenspel en bergen werk in enkele dagen het afschuwelijke mysterie van Sprang-Capelle oplosten. Van links naar rechts zijn dat eerst de zes recherrheurs uit het district Tilburg van de rijkspolitie, die extra waren gemobiliseerd, namelijk de wachtmeesters eerste klasse: 1. J. P. C. van der Riet uit Rijen; 2. W. F. A. van Rooy uit Oisterwijk; 3. G. A. C. van Gestel uit Esbeek; 4. P. Rombout uit Drunen; 5. J. M. van Loon uit Oisterwijk en 6. F. A. Wil- lems uit Goirle. Rechts van hen staan de leden van de staf: 7. districtsadjudant H. M. S. Simons; 8. overste M. C. Ruigrok, districtscommandant en de districtsrechercheurs 9. adj. ,F. S. Weterings en 10. adj. S. Louwerse. Dan volgt de groep Sprang-Capelle der rijkspolitie: 11. wachtmeester J. Nauta; 12. opper wachtmeester J. A. Dullaart, waarn. groepscommandant en 13. wachtmeester J. H. van den Poll. Apart staat 14. rijksspeurhondgeleider win. eerste klasse J. de Letter uit Rosmalen met zijn speurhond Mies. Geheel rechts staan de mannen van de technische dienst met hun wagen, waarin alle materiaal voor vingerafdrukken, het opsporen en analyseren van stille getuigen enz. Het zijn 15. opperwacht meester P. Kersten en 16. opperwachtmeester P. Grothauzen van de technische recherche der rijks politie in het ressort Den Bosch. naar Spratvg-Capelle haastte, belde hij de rijksspeurhondgeleider te Rosmalen, de wachtmeester eerste klasse Jde Letter, die eveneens zonder dralen met zijn Mechelse herder Mies per auto koers zette naar Sprang-Capelle. Ten slotte vroeg opper Dullaart de technische dienst van de rijkspolitie in Den Bosch zich in gereedheid te houden. Terwijl al deze politiemannen onder weg waren, stelde opperwachtmeester Dullaart ook de officier van justitie in Den Bosch, mr. W. A. baron van Imhoff. van de dubbele moord in kennis. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag en dr. J. Zeldenrust, de patholoog- anatoom te Heemstede werd meege deeld. dat een verzoek om medewer king door de officier van justitie ver wacht kon worden. Dr. Zeldenrust was voor een sectie naar Bussum, waar hij eve wel bereikbaar was npEGEN negenen werd in de woning 1 een wat uitgebreider onderzoek ingesteld. Overste Ruigrok zag al gauw, dat voor de oplossing van dit geval meer hulp nodig zouzijn. Aan de hand van het dienstrooster voor het hele district, waarvan de districtscom mandant en de districtsadjudant altijd een exemplaar bij zich hebben, wer den de hulptroepen samengesteld. Snelheid van handelen en het kiezen van de juiste mensen voor dit speciale werk is daarbij een eerste vereiste. Op vrije dagen of vakantie wordt daarbij niet gelet. Iedere politieman, moet altijd bereikbaar zijn, ook in zijn vakantie. Dat gold ook voor districtsrecher cheur adjudant F. S. Weterings. Die was met vakantie naar de Biesbosch, waar hij die zaterdagochtend was gaan vissen. "Ik had al vier vissen gevangen" vertelde hij later, „toen ik de bood schap kreeg dat er dringend telefoon voor me was. Die vier vissen heb ik weer in het water gegooid en nauwe lijks hoorde ik wat er in Sprang- Capelle aan de hand was, of ik was al onderweg". De gealarmeerde kring werd steeds FOTO BART HOFMEESTER groter. Voor het recherchewerk in deze moordzaak werden opgeroepen de wachtmeesters eerste klasse J. P. C. van der Riet uit Rijen; W. F. A. van Rooy uit Oisterwijk; G. A. C. van Gestel uit Elsbeek (Hilvarenbeek); P. Rombout uit Drunen; J. M. van Loon uit Oisterwijk en F. A. Willens uit Goirle. Van de technische recherche der rijkspolitie werden uit het ressort Den Bosch opgeroepen de opperwachtmees ters P. Kersten en P. Grothauzen. Voor bewaking, afzetting, koeriersdiensten e.d. ter aflossing van de wachtmees ters J. Nauta en J. H. van den Poll uit de groep Sprang-Capelle, werden twee man uit de groep Dongen en twee man uit de groep Kaatsheuvel opge roepen. De verkeersgroep kwam in het geweer voor een snel vervoer van al deze politiemensen. Het district kwam in alarmtoestand. Ook werd contact opgenomen met de gemeentepolitie van Waalwijk, omdat het zich liet aanzien, dat ook binnen het territoor van Waalwijk mensen moesten worden gehoord. Tenslotte ging het telexbericht uit, dat de politie over het gehele land van het feit in kennis stelde en waar voor attentie en medewerking werd gevraagd. IN het groepsbureau te Sprang- Capelle werd een extra telefoon dienst ingesteld. Overste Ruigrok be trok met zijn naaste medewerkers een geïmproviseerd hoofdkwartier op het erf van de boerderij, waar in de scha duw van het huis van de misdaad rondom een lange tafel urenlang is ge confereerd de eerste t-^ee dagen. Slager Rijkers stelde huis en tele foon ter beschikking, zijnde de dichtst bijzijnde post met telefoon. De dis trictsrechercheur Louwerse, later bij gestaan door zijn collega Weterings, was al begonnen met het horen van de naaste buren en familieleden. Aan de hand van de stille getuigen (gesloten blinden, koude pap op de kachel, krant, bril en half opgerookt sigaartje op tafel e.d.) en de mede delingen uit de naaste omgeving over de leefgewoonten van de twee ver moorde mannen, kon niet alleen het tijdstip van de moord (vrijdagavond tussen half negen en negen uur) wor den vastgesteld. Ook was het direct duidelijk, dat hier een bekende van de slachtoffers aan het werk was ge weest. Zo was de situatie toen om half tien de officier van justitie, mr. W. A. baron van Imhoff, en de substituut officier, mr. J. Booster, ter plaatse kwamen. De officier belde dr- Zelden rust die terstond nadat hij in Bussum gereed was met de sectie naar Sprang- Capelle kwam en het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. Daar ver trokken twee wetenschappelijke des kundigen, mej. dr. H. Jansen en drs. J. Verburgt, met allerlei technische hulpmiddelen. Om kwart over negen was de tech nische recherche van de rijkspolitie uit Den Bosch in het huis al begonnen met het onnemen van vingerafdruk ken en het opsporen van nog meer stille getuigen. De twee afgestreken lucifers, die later van zoveel betekenis zouden zijn bij het aanwijzen van de dader, werden zorgvuldig opgeborgen in een glazen buisje, zonder dat er lucht, aan kwam van anderen. Bij zijn mislukte poging tot brand stichting na de moord, had de dader twee lucifers gebruikt, die op de vloer van de kamer werden gevonden. Met het zoeken naar allerlei pluisjes, haar tjes en andere kleine dingen, die moge lijk een aanwijzing konden geven, was de technische recherche al volop bezig, toen de deskundigen van het laborato rium arriveerden. naar waren belast, voor een raadsel. Maar zij zijn erin geslaagd, dank zij grote speurzin en voorbeeldige samen werking, danik zij vijf dagen en vier nachten van onafgebroken arbeid, de dader te ontdekken, te arresteren en tot een bekentenis te brengen door een overstelpende hoeveelheid bewijs materiaal, waartegen deze „keiharde" moordenaar niet was opgewassen. VOLGENDE KEER: Omschrijving Horizontaal: 1 onwettige winst; 4 ge zet; 8 element dat stralen uitzendt; 13 spijt hebben; 14 vogel; 15 afkorting: 17 kansspel; 18 Gelderse gemeente; 20 metaal; 21 voorzetsel; 22 huisdier; 24 aandrift; 26 lofdicht; 27 uniek; 28 klei nigheid; 30 mengsel van meel en vocht; 31 aanzien: 32 goed gemalen; 33 soort brood; 35 klein hert; 36 rij; 38 naviga tiemiddel; 40 mise; 42 veine; 44 bonen kruid; 47 ogenblik; 48 scheepstouw; 49 maal; 50 geestelijke; 52 zweep; 54 mu ziekterm; 56 mist; 58 plantengeslacht; 60 vreemde munt; 62 kloosterlinge; 64 nachtkledij; 65 stremsel; 67 meubelbe kleding; 68 dosis bepalen; 71 reis; 72 gezworen gelofte; 74 benaming: 76 klein hert; 77 voegwoord; 78 erg; 80 bijwoord; 81 brij; 83 pers. vnw.; 84 klank; 85 voedsel; 87 afdaling m. hindernissen; 88 doodgoed mens; 89 weten. Verticaal: 1 doel i. h. cricketspel; 2 getij; 3 wig; 4 liefdegod; 5 kledingstuk; 6 sprookjesfiguur; 7 zuidvrucht; 8 reis; 9 opgeld; 10 naaldboom; 11 afkorting; 12 rijschool; 16 aan elkaar; 19 lang dik stuk hout: 21 denkbeeldig; 23 vogelver- blijf; 24 hevig; 25 gerief; 26 grondsoort; 28 gereedschap; 29 gewricht; 32 fees telijk onthalen; 34 hard en druk babbe len; 36 schenken; 37 deel v.e. drukpers; 38 vogeleigenschap; 39 werkelijk; 40 loofboom; 41 schaakterm; 43 lering; 45 asvaas; 46 ik; 51 handelend optreden; 52 genoegen; 53 eetgerei; 55 theegerei; 57 lor; 59 vat; 60 aldoor; 61 afgunst; 63 recht van verwerping; 65 vod; 66 stuk maken; 69 sedert; 70 orde; 73 kring om de maan en zon; 75 tijding; 78 schel; 79 alcohol, drank; 81 teerprodukt; 82 schrijfgerei; 84 bevel; 86 de onbekende. OPLOSSING KRYPTOGRAM Horizontaal: 1 Oporto; 4 wanklank; 9 meppen; 10 mandarijn; 12 garde; 13 an tithese; 15 Nes; 16 naast; 17 ageren; 22 flater; 24 panne; 27 lee; 28 balkenbrij; 31 naken; 32 eigenaar; 33 gemoed; 34 tulpebol; 35 intern. Verticaal: 1 ommegang; 2 opperman; 3 toerental; 5 agaat; 6 kadet; 7 aarden; 8 kansel; 11 basalt; 14 ier; 18 eerlijk; 19 elpenbeen; 20 anekdote; 21 gesneden; 23 aan; 25 absent; 26 vlegel; 29 einde; 30 bravo. "jVTAUWELIJKS drie uur na het ont- dekken van de moord was alles en iedereen gealarmeerd. In en om de kleine boerderij vlak achter de hoek van het Oosteinde en een zijpad. Tweede Zeine genaamd, waren de beste speur ders uit het district Tilburg van de rijkspolitie druk in actie, gesteund door de landelijke deskundigen van politie en justitie en wetenschapsmensen. Snel was er gehandeld bij de mobili satie van krachten. Alle voorzorgen waren genomen. Toch stonden op die hete zaterdag. 2 september, de mannen die met de opsporing van de moorde-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9