Afrikanen kijken verlangend uif naar Zeeuwse bouwsieenijes VURIGE WENS VAN NEDERLANDER: ZIEKENHUIS IN HET OERWOUD Nijlpaard siert zijn kamer Dringend beroep op schooljeugd Geen weer kan U deren met Wilde staking in Klazienaveen Autoverhuurder gaat „onderpand" halen Reorganisatie in Den Haag onzeker Nieuw begin aan flatbouw in Tiel HAMERKLOP IN DE STILTE VAN HET OERWOUD Zaterdag 16 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Ziekenhuis Rekeningen ARTS" BESTELDE BANDRECORDERS Raad luchtverontreiniging in voorbereiding VIJF DODEN IN VERKEER Bromfietser rijdt tegen echtpaar op Nog vele brandjes from America's Best Tobaccos Hippopotamus Koekeroeduif Circus Toni Boltini in Zierikzee IDDELBURG Sinds half juli is hij weer op zijn eenzame post Mhumaergens in Zuid-Rho- desië in Afrika. Die hij is de medisch-zendeling J. van Woerden, die daar temidden van oerwou den als een zoveelste volgeling van de grote Albert Schweitzer zijn zegenrijk Werk doet. Wie in Mbuma wil komen, moet niet opzien teen een to cht van tweehonderd kilometer dwars door de jungle practisch zonder wegen en schier vergeten door de bewoners van de dichtstbijzijnde grote stad Bulawayo. Daar, in „Donker Afrika", drijft de heer Van Woerden zijn kleine zendingspost. Daar is hij de enige blanke verpleger en evan gelist temidden van 85.000 negerheidenen op een op pervlakte van ruim één miljoen hectare. Onder Gods regerende hand werd hem de weg gewezen naar deze eenzame zendingspost, die in 1954 opgericht tverd door wijlen ds. J. Fraser, een Schotse zendeling. Bij zijn sterven in 1958 droeg deze dominee zijn jonge nederzetting over aan de heer Van Woerden, die voor een bijna bovenmenselijke taak stond. Vanuit de kleine zendingspost trekt hij de oerwouden in, dagenlange tochten door bijna onbegaanbare ge bieden, over snelstromende rivieren, door moerassen en droge savannah's om ook de verst afgelegen neger- kralen te bereiken èn daar de Bood schap van het Evangelie en de dienst der barmhartigheid te brengen. Ge leidelijk aan won hij het vertrouwen van de inboorlingen. Veel vrouwen met slepende ziekten, en ernstig zieke kinderen op hun rug ge bonden, komen nu naar Mbuma. Vaak hebben zij daar een wandeling van een kilometer of dertig voor over en na de behandeling lopen zij weer even rustig terug. Soms zijn ze te ziek om terug te gaan en zou een dagelijkse behandeling nodig zijn. Maar er is geen onderdak en het ziekenhuis in Bulawayo (200 km ver) is bijkans onbereikbaar door de wildernis. Bovendien betekent een tocht naar deze stad in de regentijd achttien keer de rivier doorwaden. Een van de vurigste wensen van de heer Van Woerden is dan ook een ei gen ziekenhuis te hebben, een verzor gingscentrum waarvandaan men de mensen niet steeds terug moet sturen maar waar men ze kan verplegen tot dat zij weer gezond en wel op eigen benen kunnen staan. De Nederlandse zendeling is dankbaar met elke gulden die uit Nederland gezonden wordt. Hij heeft nu de toestemming ontvangen voor de bouw van een klein eenvoudig ziekenhuisje. Daarvoor is echter nog 30.000 gulden nodig. En al is het geld er nog lang niet, toch heejt de verpleger-evangelist reeds opdracht gegeven met de bouw te beginnen. Hij is er namelijk van overtuigd dat met Gods hulp het geld er komen zal. Onder zijn leiding helpen twintig rui ge negerheidenen mee aan de bouw van het ziekenhuisje. In de stilte van het oerwoud, waar vroeger alleen de geluiden van wilde die ren werden gehoord, klinkt nu ook de hamerklop. Er wordt daar in Mbuma nog meer geklop vernomen. Op de deur van de kleine zendingspost tikte de ne- gertolk die de post uit Bulawayo brengt. Enkele brieven uit Holland. En verder rekeningen en nog eens rekeningen. Al lemaal met betrekking tot het bestelde bouwmateriaal. Wanneer het weer stil is in de kleine sobere kamer van Van Woerdens wo ning worden de rekeningen opgeteld. Samen 11.000 gulden. Van zendingsvrien den uit Holland werd 2.000 gulden ont vangen. Er blijven dus nog 9.000 gulden over aan rekeningen waar nog geen geld voor is. Moet de heer Van Woerden deze geldzorgen blijven dragen? Wie wil het antwoord geven? Waar dat ant woord gegeven kan worden? Hier is het gironummer: 477598 ten name van de heer G. H. Mijnders, Schoolstraat 17, Lisse, met bestemming „Zendingszie kenhuis Mbuma". De heer en mevrouw Mijnders, die in Nederland de belangen van de post behartigen doen echter een dringend beroep op alle onderwijzers en onderwijzeressen en leerlingen van christelijke scholen om de actie bouw steentjesverkoop te steunen en te doen slagen. Aan alle christelijke scholen in Zeeland is deze week een couvert met circulaires en een aantal bouwsteenkaarten gezonden met het verzoek die door de leerlingen te laten verkopen. Ook zijn foto's bijgevoegd van de openluchtkliniek in Mbuma. Eén bouwsteenkaart kan tien gulden opbrengen. Met elkaar kan het dus een flink be dragje worden. Alle beetjes hel pen, alle steentjes dragen ertoe bij Deze vrouw wordt liefderijk ver zorgd door een inheemse, die haar een vloeibare versterking geeft. dat de verpleger-evangelist Van Woerden in het Afrikaanse bin nenland zijn prachtig werk kan voortzetten, uitbreiden en moder niseren. Welke Zeeuwse jongen of meisje wil daar niet graag aan meehelpen? Advertentie M' AMSTERDAM. Op het Waterloo- plein in Amsterdam, waar hij een af spraak had met een vriendin, is gister middag de 31-jarige assurantiebezorger F. C. gearresteerd. De man wordt ervan verdacht zich voor arts te hebben uitgegeven om aan bandrecorders te komen. Hij zou daartoe bij verscheidene ra diozaken telefonisch apparaten hebben besteld met het verzoek ze te bezorgen bij de portiers van verschillende zie kenhuizen. Later had hij ze zich uit gevend voor arts opgehaald met de mededeling dat de handelaar zich ken nelijk had vergist. Op die manier zou C. zes bandrecor ders van duizend gulden elk in zijn bezit hebben gekregen. DEN HAAG De instelling van een raad voor de luchtverontreiniging wordt op het ogenblik voorbereid door een commissie, waarin vertegenwoordigers van vijf ministeries zitting hebben In januari zal een inspectie voor de milieu hygiëne worden ingesteld. Deze inspectie zal als werkterrein onder meer het vraagstuk van de toegenomen luchtver ontreiniging bestuderen. Dat deelt de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam, namens de minister van sociale zaken schriftelijk mee aan het bestuur van het Landbouwschap. Bij bestrijden en voorkomen van luchtverontreiniging is. naar het oordeel van prof. Muntendam, ingrijpen door de overheid nodig, omdat de verontreinigers zich meestal niet ver antwoordelijk voelen. De hinderwet is van te beperkte om vang om doeltreffend te kunnen optreden. De in te stellen raad zal daarom de re gering moeten adviseren over een nieu we wettelijke regeling. APELDOORN. Op de Amers- foortseweg in Nieuw Milligen reed de 68-jarige H. J. J. Zeutenhorst uit Am sterdam gisteren met zijn bromfiets tegen een wandelend echtpaar op. Hij kwam zo ongelukkig te vallen dat hij tijdens het vervoer naar het zieken huis is overleden. In Monster is gistermiddag het zes jarige jongetje P. W. M. van Heijningen uit Monster door een motor aangereden. Hij was op slag dood. In het ziekenhuis in Harderwijk over leed gisteren de 86-jarige J. Bosch uit Nunspeet. Bij een spoorwegovergang in zijn woonplaats had de heer Bosch don derdagavond ijs staan verkopen aan sol daten van een wachtende militaire colon ne. Toen de colonne zich weer in bewe ging zette, kwam hij te vallen en werd hij overreden. De twaalfjarige Evert Hoist uit Am sterdam is gisteren in zijn woonplaats met zijn fiets onder een vrachtauto ge komen en gedood. De dertigjarige fietser H. Brouwer uit Apeldoorn werd donderdagavond ernstig gewond, toen hij voor zijn woning werd aangereden. Gisteren is hij in het zieken huis aan zijn verwondingen bezweken. 0 De firma Jb. A. Heijboer op de Voorstraat te Sint-Annaland gaat een reclamestunt uithalen. Er zal namelijk binnenkort een vliegtuig boven Sint-An naland reclamebiljetten uitwerpen, waar op prijzen vermeld zullen staan. De eer ste prijs is een autoped. SEROOSKERKE-(W). Drie leden van de vrijwillige brandweer zijn gisteren op het gemeentehuis in het middelpunt van de belangstelling geweest. De lieren A. Jobse, K. Houterman en J. Barendse herdachten het feit dat ze vijf" en twintig jaar geleden lid werden van de vrijwilli ge brandweer. Na een openingswoord van de voorzit ter van de Vereniging voor brandweer personeel, de heer M. Jobse, was het woord aan de wnd. burgemeester, de heer A. de Kam, die de drie jubilarissen een fraaie oorkonde overhandigde en ze het bekende speldje op de revers bevestigde. Als oudste jubilaris sprak de heer L. Jcbse een dankwoord en zorgde prompt voor een fris lachsalvo toen hij de wens uitsprak dat er nog vele brandjes geblust_ mogen worden. O INT LA URENS Burge- j mester W. Baas van Sint Laurens, vurig schedel verzamelaar, zit elke dag met zijn knieën een tijgervel te strelen. De kop van het dier staat uitdagend op zijn bureau en het vel loopt onder zijn vloeiblad door. „Ik vond de kop te mooi om het dier te pellen", zegt de burgemeester, „en daarom valt ie tussen al die kale schhedels natuurlijk nóg meer op. Je hoeft je bij mij dus echt niet a te vragen waar de tijger is". De burgervader van Sint Laurens kreeg het voormalige roofdier van een meelevend iemand uit Haarlem, die in een van zijn hutkoffers bij een schoonmaak nog een geprepa reerde huid met opgezette kop van een koningstijger vond. Veertig jaar geleden had hij het dier geschoten ergens in het oerwoud van Sumatra. De huis was niet veel waard, schreef hij, maar misschien hebt u iets aan de schedel. Het nijlpaard en de kalfs koppen. Een paar dagen later lag er een brief uit Zeeland in de bus van de man uit Haarlem. De macabere collectie van de burgemeester heeft intussen nog meer uitbreiding ondergaan. Het waren zelfs bijzondere exemplaren die de heer Baas een plaatsje gaf tussen zijn reeds in Zeeland ver maarde verzameling. Zo kreeg hij van een hoogbejaarde heer uit Bre da een schedel van een hippopota mus wij zouden zeggen een nijl paard. De oude baas had de lobbes destijds zelf neergeveld in het ge bied van de Kasai-rivier in Congo. De schedel is van een zeldzame grootte. De slagtanden meten niet minder dan zestig centimeter. Het geheel betekende een buitenkansje voor de heer Baas, die van de Bre- danaar naast de (betaalde) schedel er nog apen- en reuzenpelikanen- schedels als toegift bij kreeg. Een andere excentriciteit, die sinds kort in Sint Laurens is te be wonderen, is het geraamte van een Siamees kalf, bestaande uit twee koppen, acht poten, één borstkas en twee rugwervels. Een biologisch wonder. Het is niet het enige in het museum „Tida Kira" (de woning van de burgemeester), want wie goed kijkt ontdekt ook nog een hond die zonder voorpoten is geboren, maar vier achterpoten heeft en nog een kip met vier poten. Een grieze lige geschiedenis. De burgemeester wilde ons niet vertellen waar hij het kalf vandaan had. „Ambtsge heim", merkte hij droogjes op. Kortgeleden kwam er een aantal apen aan bij het huis aan de Noord- weg. In diepvries. De heer Baas had de dieren gekregen van een vertegenwoordiger in Rhesus-aap- jes uit Bussum. De apen waren al gestorven voordat zij voor de medi sche wetenschap dienst konden doen en daarom mocht de heer Baas er een aantal hebben. Een meneer uit Amsterdam deed de burgemeester kond dat hij een olifantsschedel had. Maar of de burgervader hem maar even kwam halen. Met de auto of zo? Top, schreef de heer Baas nog maar enkele dagen geleden, ik kom. En zo zal binnenkort waarschijn lijk voor het eerst in het bestaan van Sint Laurens een olifants schedel uit de burgemeesterlijke auto (met toelage) worden getild. Op een rek staart ook een babi- roesa of hertzwijn ons met holle ogen aan. Afkomstig van een 91- jarige generaal b.d. uit Den Haag, die de viervoeter waarnam op het eiland Boeroe in de Indonesische Archipel. Ergens anders ontwaren we weer een bosbokkop, netjes uit gekookt en uitgebeend. Vroeger maakte de kop deel uit van een bok die rondliep in de Kaapprovin cie. „Ik zal jou krij", moet de vriendelijke schenker uit Zuid-Afri- ka gedacht hebben toentertijd. Bur gemeester Baas heeft daarenboven ook bokkeschedels uit Aruba, ge zonden door een vrouw die een ar tikel over de verzameling van de burgervader las in een Nederlands weekblad. Ook staat er sinds kort een schedel van een „Timberwolf" in het „Witte Huis" van Sint Lau rens. Een timberwolf is een groot en gevaarlijk soort wolf. Ja, en dan was er ook nog die zachtmoedige dame in de resi dentie, die de heer Baas een briefkaartje zond. Met de vol gende inhoud: Ik heb in mijn tuintje vijftien jaar geleden een Java-aapje begraven. Er liggen ook nog een konijn en een koekeroeduif. Als u ze wilt op graven gaat dan uw gang, dan blijf ik er voor thuis." Eigen, nieuwsdienst EMMEN. Onder het personeel van de N.V. Puritmaatschappij te Kla zienaveen is gisteren een wilde sta king uitgebroken. Alle 350 arbeiders hebben het werk neergelegd. De pi - duktie van de fabriek ligt dan ook volkomen stil. Met deze staking, die niet wordt ge steund door de vakorganisaties, willen de werknemers kracht bijzetten aan hun eis tot uitbetaling van een kolentoeslag van 160 gulden per jaar. Zij lopen hiermee vooruit op een besluit, dat 11 oktober zal worden genomen in een vergadering van werknemers- en werkgeversorgani saties. Bij het vaststellen van een nieuwe c.a.o. zal dan namelijk een beslissing worden genomen over het toekennen van de kolentoeslag. Van onze correspondent AMERSFOORT. De autoverhuurder B. Schmidt uit Amersfoort gaat dit week einde naar Arenys de Mar in Spanje om een auto op te halen, die één van zijn huurders daar heeft achtergelaten. Die huurder is Arie Verschuur. Hij had de auto al zes weken geleden terug moe ten brengen. Hij heeft in Arenys de Mar een vrouw aangereden, de moeder van een commissaris van politie. De auto ïad hij als onderpand achtergelaten, hoe wel de Nederlandse consul in Barcelona hem dat had afgeraden. De heer Schmidt had nu bericht ge kregen dat hij de auto kan ophalen. De sleutels en de papieren had hij inmid dels ook gekregen. De huurder had ze bij hem in de brievenbus gedaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het staat nog geens zins vast dat de reorganisatie van de gemeentelijke dienst voor stadsontwik keling eri volkshuisvesting zal worden doorgevoerd, zo delen B. en W. van Den Haag mee in antwoord op vragen van het raadslid W. A. Rensen. Deze had in lichtingen gevraagd over het verzoek van dr. ir. F. Bakker Schut, de directeur van de dienst, om op wachtgeld te wor den gesteld. Of een reorganisatie aanbeveling ver dient maakt thans onderwerp van be raad uit. Daarbij zal aan de opvattingen van de hoofden van diensten bijzondere aandacht worden geschonken, aldus B. en W. Van onze correspondent TIEL De drie grote fabrieken, die in de Hertogenwijk te Tiel de bouw van twee flatgebouwen moesten laten stopzetten, beginnen welgemoed opnieuw op een ander terrein, dat hen inmiddels is toegewezen. Er is nog één kansje, dat zij in de Hertogenwijk verder zullen kunnen bou wen. Zij moeten daarvoor de bewoners van de villa's bewegen hun actie te staken en de bezwaarschriften tegen het gewijzigde uitbreidingsplan in te trek ken. Die wijziging zou het mogelijk ma ken dat er in de wijk wèl flats worden gebouwd. Komen de fabrieken en de villabewo ners tot een akkoord dan zou bet ge wijzigde uitbreidingsplan sneller kunnen worden goedgekeurd. Nu komt het plan in oktober in de raad. Volharden de bewoners van de Hertogenwijk tot in hoogste instantie dan kan de beslissing of er al of niet flats mogen worden gebouwd nog wel twee jaar op zich laten wachten. Al die tijd zouden de fabrieken de fun damenten moeten beschermen tegen de vernielende invloed van het weer. Verpleger-evangelist Van Woerden behandelt hier een zieke jongen, die kilometers heeft gelopen om een injectie te krijgen. ZIERIKZEE Het bekende Circus Toni Boltini zal donderdag 21 en vrij dag 22 september zijn tent voor twee dagen in Zierikzee opslaan. Dit zal het begin zijn van een tournee door de pro vincie waar achtereenvolgens nog Goes, Axel, Terneuzen, Vlissingen, Oostburg en Middelburg zullen worden bezocht. Het circus zal in Zierikzee op de ge noemde dagen ',s avonds een voorstel ling geven en op vrijdagmiddag nog een kindervoorstelling. Dit circus is het enige Nederlandse circus, dat momenteel nog „draait". Waar links en rechts circussen sneu velen, wordt dit zelfs elk jaar groter. Dit seizoen komt het zelfs met een gloednieuwe tent van veertig bij zestig meter, waarin zich 4200 zitplaatsen be vinden. Deze tent, die door acht mas ten wordt gedragen is geheel in Neder land vervaardigd. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5