ONDERWIJS ZAL GEHELE MENS MOETEN VORMEN f Vandaag het zevende Zeeuwse fruitcorso Mr. C. Stapel op Leerkrachtendag Z.L.M. Platteland beleeft een geestelijke aardbeving Ridderkerks bedrijf sticht vestiging in Oud-Vossemeer zeëuwse A Kevers in notariële omgeving QveriemM 0 BOER WORDT ONDERNEMER Crises na crises TAFELZILVER KELTUM PLEET ialmy éjüngc Westkapelse molen volgend jaar weer „de oude" Standwerkersconcours op Middelburgse Markt „Afvalsysteem" Niet bij brood alleen Kamerlid stelt vragen aan minister De Schelde bouwt nog een schip voor v. Ommeren Been af gekneld Prikkebeen Reünie Bethesda- personeel Gewijde muziek van „Euterpe Voorlichtingsavond huisbezoekers Credieten in de raad van Middelburg Verblijdt u! Orgelconcert Middelburg Rondrit corsowagen in Wester schouwen Zaterdag 16 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 KAPELLE Mr. C. Stapel, directeur van de Volkshogeschool te Bakkeveen, heeft gistermiddag op de jaarlijkse leerkrachtendag van de lagere land- en tuinbouwscholen der Z.L.M., in een meesle pend betoog de geestelijke en maatschappelijk e aardverschuiving geschetst die het platteland in het al gemeen en de boerenstand in het bijzonder te wachten st aat. En het antwoord dat het onderwijs hierop dient te geven: De vorming tot mens. Een ontwikkeling die zich omstreeks 1880 inzette en die zich steeds meer versneld begint af te tekenen. De heer Stapel sprak van het economisch bloot staan van de boer op de wereldmarkt („En daar zullen we nog van gaan rillen") en het geestelijk bloot staan in een open wereld. We beginnen te ont dekken dat het christendom rekenschap af zal moeten gaan leggen van zijn daden tegenover de andere wereldgodsdiensten, in een Europa waarin moskeeën verrijzen en boedistische zendelingen uitzwermen. Wat het begrip „boer" betreft, wees de heer Stapel er op dat dit niet bete lcent een liefhebberij uitoefenen die de regering moet subsidiëren en ook niet „boer zijn bij de gratie Gods" of als „boer geboren worden", maar onder nemer zijn. Mr. Stapel zette uiteen dait het land en tuinibouwonderwijs in de vorming van hele generaties een buitengewoon belangrijke rol heeft gespeeld. Een in vloed die zich uitstrekt tot buiten het specifiek technische terrein. Hij was echter van mening dat bij de vorming van de huidige generatie boeren en tuin ders de taak van de leerkrachten een geheel andere zal zijn. Alvorens deze taak te omlijnen gaf spreker een over zicht van de ontwikkeling van de we reld van de landbouw. Hij vergeleek deze met het in werking stellen van drie versnellingen, sedert 1880. In die jaren stond de landbouw voor het eerst bloot aan een zuiver economische cri sis, ontstaan door een open wereld markt die overstroomd werd met pro- dukten uit nieuwe landbouwgebieden. Nederland herstelde zich hiervan door een moderne aanpak van de proble men. Na deze vernieuwing kwam ech ter in de jaren dertig- een andere cri sis, de tweede versnelling, waarin, ech ter de eersite nog steeds doorwerkte. Deze crisis die ontstond door een ra zendsnelle ontwikkeling van het ver- keeer. markeerde in het bijzonder een sociale en maatschappelijke omwente ling. Het platteland trachtte een plaats te veroveren gelijkwaardig aan die van de stad. Thans, in de jaren zestig, be leven we het inschakelen van de derde versnelling, waarin nog steeds de eer ste twee in een nog vlugger tempo door werken. Deze derde versnelling is meer geestelijk van aard. De ontsluiting van het platteland is een onvermijdelijk feit geworden, waardoor overal botsingen tussen gevestigde tradities en nieuwe normen ontstaan. Spreker benadrukte de emotionele schokken die we zullen krijgen te verwerken door b.v. de Europese integratie. Zo wees hij op het geval van de Italianen in, Twente. Het platteland zal als platteland verdwij nen, betoogde hij. In de toekomst zul len we nog slechts een Randstad Hol- Advertentie V L.KERKSTR.30G0E5 JUWELIERS SINDS I6S4 T Restauratie begonnen WESTKAPELLE De enige molen, die Westkapelle nog heeft, wordt deze winter gerestaureerd. Dezer dagen heeft het gemeentebestuur opdracht kunnen geven omdat de totale restau ratiekosten, die 18.850.bedragen, kunnen worden gedekt uit een subsidie te geven door het rijk, provincie en ge meente. Deze subsidie kwam enige da gen geleden „los", waarna het gemeen tebestuur de Limburgse molenrestaura teur Beyk opdracht gaf de Westkapelse molen onder handen te nemen. De heer Beyk, die elders in den lan de oude molens aan het opknappen is, heeft de tijd nog niet kunnen vinden aan de Westkapelse molen te beginnen. De verwachting is echter dat hij met de nodige werkzaamheden in Westka pelle dit najaar gaat beginnen waarna hoogstwaarschijnlijk de molen begin volgend jaar weer „de oude" zal zijn. MIDDELBURG Volgende week donderdag is op de Middel burgse markt een groot nationaal standwerkersconcours te zien en vooral te aanhoren. Op een op het plein te houden reclamemarkt overschreeuwen de beste stand werkers van Nederland elkaar om zodoende het grootst aantal pun ten in de wacht te slepen voor de overwinning. De te verkopen waren doen deze maal minder ter zake 9 De oudste zoon van de heer J. Uil uit de Kloosterstraat Sint Annaland kwam met één van zijn handen klem te zitten tussen de in werking zijnde tran sportband. Hierdoor werd zijn hand zo zwaar verminkt, dat hij in het Alge meen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom moest worden opgenomen. land met een Stadsrand Nederland heb ben. Het ontstellende feit van deze derde ontwikkelingsfase is evenwel dat onze hele plattelandsbevolking nu niet alleen meer te maken heeft met een open markt, maar ook met een open wereld, Een wereld waarin veel wat vast stond op losse schroeven is komen te staan, een wereld waarin het christendom in zichzelf «en worsteling heeft te volbren gen. Een wereld waarin de r.fcatholieke kerk een afvaardiging stuurt naar het oecumenisch congres van de Wereld raad van Kerken. Een wereld waarin enige jaren geleden in Oude-Tonge ge discussieerd werd over de vraag of de meisjes korte broekjes konden dragen. De heer Stapel gebruikte dit alles als achtergrond voor zijn pleidooi voor een noodzakelijke algemene vorming op de land- en tuinbouwscholen. „Want wat begint een landbouwer in een wereld, waarin hij niet meer weet wat er ge beurt". Het gaat erom dat de school een boer, burger en mens opvoedt. Drie ver schillende manieren waarop hij in de wereld is. Dat een boer geboren moet worden is flauwekul. Boer zijn wil zeg gen ondernemer zijn. En voor het on dernemerschap is bewegelijkheid van geest nodig. Wat heeft het onderwijs met dit al les te maken? Het onderwijs heeft hier alles mee te maken, want de school zal de jonge boer het voortdurend be wust willen redeneren en soepelheid van geest bij moeten brengen. Dit betekent weliswaar een losweken van traditie, hetgeen gevaarlijk is. Maar we moeten afwijken van een al te grote traditionele gebondenheid. Want de boer moet in de eerste plaats mens kunnen zijn en daar voor moet hij de materiële speelruimte hebben om mee te kunnen spelen in de samenleving. De school moet bouwen aan de menswording. Dit kan de school niet alleen, maar er moet gesproken kunnen worden over het geloof. Daarom moet een lèraar ook weten van de oot moed. Ze moeten deze dingen echter zo goed weten dat ze niet verworden tot „propagandist'. Maar we weten dat in veel boerengezinnen deze vragen worden bewaard voor dominee en catechisatie. Vervolgens gaf de heer Stapel prak tische wenken om tot een beter onder wijs te komen. Hij had het gevoel dat de lagere landbouwschool in een gevaar lijk slop is gekomen, doordat degene die deze school afloopt zich bij voor baat deklasseert tot iemand die bijv. de H.B.S. niet kon volgen. Het grote bezwaar dat aan de lagere land- en tuinbouwscholen kleeft is dat er slechts in één richting wordt gewezen. Hij wees er op dat ons onderwijs trouwens al lesbehalve democratisch is. De deklas sering zet in op de scholen. „Zij die op de lagere landbouwschool of de tech nische school komen, behoren tot de „rest": Het afvalsysteem". Spreker voerde een pleidooi voor een algemene vorming op deze scholen, die meer is dan instructie of onderwijs. Op de land en tuinbouwscholen moeten er om mens vorming te bereiken, vooral meer con tacten zijn met huishoud- en uloscholen (sport), jongerenorganisaties, agrarisch- sociale voorlichting en samenspel met het gezin. Ten slotte zei de heer Stapel geen recept voor algemene vorming te kun nen geven. „Wanneer het gezien wordt als franje, een beetje muziek, kunst of wat dan ook, doe het dan liever niet". Het gaat om het uitgangspunt mens te zijn in deze wereld en uiteindelijk be slist „bij brood alleen zal de mens niet leven." Hij beklemtoonde de taak van de leraar niet als het moeten doen, maar het mogen doen. Na de lezing van de heer Stapel die als titel had „De taak van de leer krachten bij de algemene vorming der jongeren" werden er nog ver scheidene vragen gesteld. Tevoren was mr. C. Stapel verwelkomd door de voorzitter van de commissie land bouwonderwijs der Z.L.M. de heer B. H. G. ter Haar Romeny. Op de ze leerkrachtendag was voorts aanwe zig ir. E. C. F. Bollen, inspecteur van het land- en tuinbouwonderwijs in Zeeland. Deze schetste in een toe spraak eveneens het belang van de al gemene vorming. In de morgenuren was het gezelschap van leraren op het gemeentehuis van Kapelle ontvan gen door burgemeester H. G. van Suylekom en werd de veiling bezocht. Na de inleiding van mr. Stapel werd de dag besloten met een gezamenlij ke maaltijd in hotel De Zwaan. Herindeling Walcheren Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid de heer Scheps (soc.) heeft de minister van binnenlandse zaken ge vraagd of het waar is, dat hij een voorstel tot herindeling van de ge meentegrenzen op Walcheren aan Ge deputeerde staten van Zeeland heeft teruggestuurd met de mededeling: Een ontwerp waarin de opheffing van de gemeente Oost- en West-Souburg wordt voorgesteld zal in de Tweede Kamer geen meerderheid krijgen. De heer Scheps vraagt hoe de mi nister dat weet. Heeft de minister dan zijn oorspron kelijke standpunt niet prijs gegeven alvorens de T weede Kamer haar eigen stem kon laten horen? De heer Scheps vraagt verder of het niet beter is het oorspronkelijke plan aan Gedeputeerden van Zeeland terug te sturen met argumenten die het nieuwe standpunt van de minis ter kunnen schragen. Hij vraagt zich af of de ontwikke ling van Walcheren niet ernstig wordt geremd doordat de minister zijn stand punt veranderde. Tenslotte wil de heer Scheps we ten waardoor een jaar verstreek tus sen het toezenden van het voorstel en het wijzigen van het ministeriële stand punt. VLISSINGEN. De Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft van Phs van Ommeren opdracht gekregen voor de bouw van een motorvracht schip van 14.800 ton draagvermogen. Het zal een gesloten schutdekker wor den. Het schip zal worden voortgestuwd door een hoofdmotor van het type Schelde-Sulzer met een vermogen van 6608 apk. Het zal in juli 1963 worden opgeleverd. Dezelfde rederij plaatste in het be gin van dit jaar ook een opdracht bij De Schelde, en wel voor twee soortge lijke schepen. Deze zullen eind 1962 en begin 1963 worden opgeleverd. HANSWEERT. Bij het meren in de Sluis te Hansweert heeft de 63-jarige schipper F. Geutjens, van het Neder landse sleepschip Damco 99, het onge luk gehad met zijn linkerbeen tussen de staaldraad te komen. Het been werd on der de knie afgekneld. Dr. de Bey ver leende eerste hulp. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Oostwal te Goes. Voor de gereformeerde gemeente te Kruiningen, Stationsstraat 2, zal op donderdag 21 september des avonds om half acht, voorgaan ds. H. Ligtenberg te Rotterdam. OUD-VOSSEMEER De Rub berfabriek Bakker uit Ridderkerk heeft in een oude smederij in Oud- Vossemeer een dépendance van haar bedrijf gevestigd. Kortgele den is men daar begonnen met de produktie van met rubber beklede ijzeren buizen. Ruim twintig Tho- lenaren vinden werk in dit fa briekje. Het heeft aanvankelijk niet in de be doeling gelegen van het Ridderkerkse bedrijf om in Oud-Vossemeer een ves- Acfoertentie Presenteer Philip Morris (F The cigarette JL of Quality and Prestige MIDDELBURG „Ik ben geen ver zamelaar," verzekert notaris R. Batten (spreek uit Bettenmij herhaaldelijk. Alles in zijn knusse werkkamer annex bibliotheek is met zijn woorden in strijd. Want liefst zes meter van zijn boekenkast is gereserveerd voor lite ratuur over zijn hobby en een grote muurkast herbergt liefst zestig forse dozen gevuld met dode exemplaren van de dieren waarvoor de notaris een zeer grote belangstelling, ja haast een tedere liefde koestert. Wat zijn die dierenNiet schrikken, geachte vrouwelijke lezers van mijn rubriek, het zijn torren en kevers. Ja, u weet wel, die beesten met al die sprieten en harige poten. Vrouwen die griezelen van spinnen en duizendpoten slaan ook dit gedierte (volgens hen on gedierte) wantrouwend gade. Notaris Batten zou hen graag uit de droom willen helpen en al die onweten den de schoonheid van de kevers willen tonen. En dat doet hij niet omdat hij zo'n grote collectie van dode kevers heeft (nogmaals, hij is geen verzame laar) maar uit een grote biologische be langstelling. Als jongen ging de heer Batten als een soort Prikkebeen met een netje op jacht. Vlinders hoefden ech ter niets van hem te duchten maar wel kevers. Want, ofschoon de heer Batten een zjj buister leven," veronderstel- Dat wist ik niet. „Die leven soms wel ruime belangstelling voor de natuur ftMaar u moet toch echt niet denken vijf jaar, terwijl het leven van sommi- heeft, heeft hij zijn interesse vernauwd ^at ogen zo onbelangrijk zijn bij kevers, ge kevers maar een paar maanden tot de studie van de kevers. Met name ^at ziet u wel aan deze zandloopkevers duurt. De kever is dus eigenlijk de VLISSINGEN Het Chr. Streekzie kenhuis „Bethesda" ontving zijn reünis ten. Dit was het inlossen van een belof te van het bestuur, dat bij monde van zijn voorzitter, de heer Moll, op het 25- jarig jubileum in 1956 zei: „Wij zien U hopelijk allen over vijf jaar hier terug". Om vier uur werden de reünisten in de eetzaal ontvangen. Onder het genot van de aangeboden verversingen kwamen de tongen spoedig los, zodat na enige tijd de eetzaal wel een bijenkorf geleek. Uit alle windstreken van ons land kwa men de oud-verpleegsters om deze dag mee te maken. 's Avonds om zeven uur werden de reünisten in het Wijkcentrum 't Anker door het bestuur ontvangen, waar een koffiemaaltijd werd aangeboden. De voorzitter heette allen van harte welkom en was getroffen door de grote opkomst. De avond werd opgeluisterd door de clamatie van zr. Koopman, wijkverpleeg ster te Den Haag, die op zeer humoris tische wijze uit haar wijkpraktijk bele venissen weergaf. Hierna dankte Mevr. Van Alten, lid van de regelingscommissie, het bestuur, dat deze avond mogelijk had gemaakt. 99 HEINKENSZAND Het fanfarekorps „Euterpe" zal op zondag 17 september een concert van gewijde muziek geven op de muziektent in de Kerklaan, aan vang vijf uur. Bij ongunstig weer zal het concert worden gegeven in de ned. herv. kerk. Het programma ziet er als volgt uit: 1. koraal, 2. Lobe den Herrn, Meindert Boekei; 3. Fête Religieuse. H. Altink; 4. Een naam is onze Hope, Adr. Kousemaker; 5. Abendgesang, arr. E. Ruh; 6. Boven de starren, S. P. van Leeuwen; 7. Naher mein Gott zu Dir, arr. E. Ruh; 8. Jubel selectie, arr. J. den Toonder; 9. Koraal. Het concert staat onder leiding van de heer J. den Toonder. de Nederlandse kever en als vil] de met die grote ogen, die rennen achter kring nog verkleinen, zien wij dat de andere beesten aan. Zeker, hun voel- heer Batten alles weet over de torren sprieten zijn belangrijk, maar daar zit van Walcheren. dan ook hun reukorgaan en sommige soorten gebruiken de sprieten voor de Vliegend hert „vrucht" van deze insectengroep." Autoriteit urnnrrt aw*De notaris, die in Vlissingen is gebo- Zijn verzameling is le moeite waard voortplanting." De notaris haalt meer ren en altijd op Waicheren heeft ge- te aanschouwen, ofschoon ni] de aoae dozen te voorschijn en laat nog meer - - dieren zuiver als vergelijkuigsmateri- j^vers zien. De neushoornkever, die aal ziet. Dat is ook wel nodig, omdat vroeger in hakhout leefde en nu in oude de kevers de grootste insectengroep mesthopen zijn te vinden, ter wereld vormt. Er zijn meer dan een miljoen soorten over de gehele aarde te vinden. ten" voo? er^daarvar?1 heeft? de"<Middel- „De koning onder de kevers," is de ^eertijd willen spenderen aan zijn lief- ten voor ea aaarvan neeu tic j iVri«srhe bimaam die de notaris e-eeft hebberij. Maar zijn drukke werkzaam- zeventienhonderd? Van Te Walcherse aan de grootste keversoort, het vliegend '«den op het notariële vlak beletten keversoorten telt hij liefst twaalf- a hert. „Een ridder, die trots met opge- heven hoofd en „gewei" voortschrijdt,' 7 beschrijft de notaris het dode exem- Overigens IS hij blij dat hij op piaar, dat voor ons ligt. „En ijzersterk, Walcheren woont. „Want het fdaeedveanb.TtCn daar eiland is een prachtig werkterrein voor mensen zoals ik. Nergens zien.3in zi^n collectie Nief'groter^dan ons land vindt men zoveel ver een speldekop is dat exemplaar. De schillende soorten als op Walche- notaris ving hem op het Walcherse „pt1 m j,,. lrnrrit „nnral Hnnr strand en moet bepaald goede ogen ren. ibn dat Komt dan vooral aoor hebben om deze „ptenidium" te kun- de aanwezigheid van strand en woond, is een autoriteit in Nederland op entomologisch gebied. Hij heeft vijf nieu we soorten in Nederland ontdekt, waar van vier op Walcheren en een in Lim burg. Hij heeft bijdragen geleverd aan het zeer serieuze tijdschrift „Ento mologische berichten" en zou eigenlijk ZIERIKZEE Met het oog op het bevolkingsonderzoek op t.b.c., dat op 6, 9, 10, 11, 12 en 13 oktober gehouden wordt, is voor een aantal personen dat zich beschikbaar had gesteld huis aan huis bezoeken af te leggen een voorlich tingsavond gegeven in het Ned. herv. verenigingsgebouw. In zijn welkomstwoord sprak burge meester mr. F. Th. Dijckmeester zijn vreugde uit over de goede opkomst. Hon derd bezoekers hadden aan de oproep gehoor gegeven. Dr. W. K. Schuiling, districts t.b.c. arts uit Middelburg, zette uiteen waarom een bevolkingsonderzoek nog steeds urgent is en zelfs van het grootste belang. Voor de bezoekers had hij nog een paar tactische wenken. Ook de heer J. van der Gaast, de di recteur van de dienst voor maatschappe lijke zorg, hield een inleiding. tiging te stichten. Omstandigheden noop ten daar echter toe. De gemeente Oud- Vossemeer niettemin is er gelukkig mee. Ongeveer vijftig Tholenaren pendelden naar Bakker in Ridderkerk. De onder neming-kreeg er op een gegeven ogen blik een belangrijke opdracht bij, waar op het arbeidspotentieel niet berekend was. Ook ontbrak het de rubberfabriek aan voldoende ruimte. Overleg werd toen gepleegd met de Thoolse pende laars, waarna werd overgegaan tot het huren van bedrijfsruimte in Oud-Vosse meer. Er bestond namelijk van Thoolse zijde wel interesse om daar te werken. MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg zullen de raad in de eerst volgende vergadering het voorstel doen de stichting „Nieuw Walcheren" finan cieel te steunen, zulks in verband met de exploitatie van Miniatuur Walcheren. Zij stellen de raad voor een crediet in rekening courant te verstrekken van 35.000 gulden, plus een bijdrage in een eventueel exploitatie-tekort toe te ken nen tot een maximum van 10.000 gulden. Dit laatste onder de voorwaarde dat de gezamenlijke Middelburgse middenstands verenigingen de helft van de bijdrage voor hun rekening nemen. Tevens stel len zij de raad voor t.b.v. het waterlei dingsbedrijf aan de Oranjezon een cre diet te verstrekken van 195.000 gulden voor de aanleg van een draineerkanaal van 1200 meter. Met het oog op het toekomstig waterverbruik is een der gelijke voorziening dringen nodig. „Verblijdt u in den Here te allen tijde!" (Philippenzen 4 ers 4a. Wat is verrukkelijker in je leven dan blij te zijn? Blijdschap doet je ogen stralen en je hart sneller kloppen. Wie blij is, zingt of neuriet an louter pleier. Blijdschap neemt je angst voor de toekomst weg, en vaagt je nare herinneringen weg. Blijd schap, daar draait het mensenleven om! Maar waarom is er dan zo weinig blijd schap? Is er soms o weinig reden voor? Eerlijk gezegd: daar zit hem de kneep. De ene helft van de mensen zoekt koortsach tig naar redeenen om blij te zijn, maar de ene bron van plezier na de andere wordt teleurgesteld weggegooid. De andere helft heeft zich er bij neergelegd dat alle blijd schap voorbijgaat, en dat het verdriet bet wint. Horen daar niet veel christenen bij? Toch is Paulus niet wereldvreemd als sij oproept om altijd blij te zijn. Hij noemt de reden er bij: verblijdt u in den HereDat is de enige reden om werkelijk en in alle omstandigheden blij te zijn. God gaat im mers niet voorbij? Wat meer is: God is na bij Hij komt in ons leven als een verge vend God, die onze angst voor de toekomst wegneemt, en ons boze verleden wegvaagt. Blijdschap, daaroor heeft God ons ge schapen. De hele bijbel staat daar vol van. Dacht u van niet? Dacht u dat berouw of een ernstige levensopvatting het wezen van het christelijk geloof vormen? Dan geeft u blijk dat u de bijbel verschrikkelijk slecht leest. Direct aan het begin van de bijbel gaat het al om de blijdschap. God schept hemel en aarde, dieren en mensen, en Hij heeft er plezier dn, „en God zag dat hel goed was". En ook het einde van de bijbel is vol blijdschap. Blijdschap omdat in Gods Ko ninkrijk lieel de schepping weer zal mogen delen in de vreugde van God, die door Christus de machten van ziekte, zonde en dood teniet gedaan heeft. En midden in de bibel? Daar roepen de psalmdichters alle volken en zelfs de bergen en rivieren op om te dansen en in de handen te klappen van blijdschap voor de Here God. En daar naast staan de evangelisten, brengers van de blijde boodschap van Jezus Christus. Vreugde genjoeg! Ook vandaag. Als God maar in het midden staat. Daarom roept Paulus ons op om af te ien an onself, om onze verveling, onze zorgen en ons ver driet niet liet laatste woord te laten, maar ons te laten koesteren door het blijde licht van God. „Wederom zal ik zeggen: Ver- blidt u!. De Here is nabij." (Phil. 4:4b, 5 b. 'a-Heer Hendrikskinderen Ds van Dijk MIDDELBURG De bekende orgel grootmeester professor Gabriel Ver- schraegen, organist van de Gentse St. Baafskerk in België geeft het laatste van de serie zomerconcerten 1961. Dat is dan op donderdagavond 21 september om acht uur. Het programma ver meldt werken van Bach, Obrecht, Brummel Van de Kerckhove, Fiocco. Van den Gheijn, Loeillet, Jannequin, Langlais en Bijster. HAAMSTEDE Naar wij van de zij de van het Corsocomité in de Westhoek vernemen ligt het in de bedoeling om bij goed weer de praalwagen uit de Westhoek maandagavond 18 september v. een rondrit door de Westhoek te laten maken. De juiste route zal nog nader worden uitgestippeld, doch het is zqfeftf dat Renesse, Haamstede en Burgh m dit programma worden betrokken. Na-j tuurlijk zèl ook het rusthuis „Duinoord" - niet vergetéxi worden. Voor kritische kijkers is de wagen maandag opgesteld in het veilinggebouw aan de Hogezoom, waar het geheel van nabij kan worden bekeken. Personenauto over de kop BRUINISSE. Op de rijksweg 18, tussen Nieuwerkerk en Zierikzee heeft mevrouw N. Fokkens-Tromp uit Brnis- se de macht over haat stuur verloren toen ze met haar auto aan een inhaal manoeuvre bezig was. Ze raakte de be stelauto van de heer P. Saman uit Zie rikzee. De personenauto schoot het rij wielpad op en bleef daar op de kop liggen. Mevrouw Fokkens, die tijdelijk in Bruinisse woont op een ark, raakte licht gewond. Haar 3-jarig dochtertje mankeerde zelfs niets. dertienhonderd soorten. Blinde kevers Zijn methode van opzetten is „En gels", zoals hij zelf zegt. Hij laat mij een paar dozen met glanzende, prach tig gekleurde exemplaren zien. „Ziet u wel," wijst hij met een liefkozende wijs vinger, „het wezen van de dieren komt beter uit omdat ik de kevers niet, zoals hier in Nederland algemeen de gewoon te is, opprik maar de .pen door een kar tonnetje steek, waar ik de dode exem plaren op heb vastgelijmd. Zo blijven de kevers onbeschadigd." De heer Batten vertelt enthousiast verder: „Jammer genoeg heb ik geen exemplaren van blinde kevers kunnen bemachtigen. In Bagnères de Bigorres in de Pyreneeën zouden die dieren in grotten leven maar omdat er mensen in waren geweest, hadden de kevers de aftocht geblazen.' nen vangen. Ofschoon de beesten door schorren, die ook voor mensen als VTrmVoionU" karakter de aan- hun „krinkelend' dacht op zich vestigen. „Deze boktor ving ik in de huis houdschool in Middelburg," vertelt de notaris grinnekend. Hij wees op een bruine kever die een paar machtige voelsprieten toont, die bijna driemaal zo lang zijn als zijn eigen lichaam. „De meisjes waren blij dat ze 'm kwijt waren," schatert de heer Bat ten, ik braakliggend terrein zijn." ien wij. „Inderdaad," knikt de notaris. Hij wordt weer ernstig. „Wist u dat het Die kevers zijn zeker blind, omdat leven van de dieren in de larven zit?" Burg. J. A. Eekhout jubileert BRESKENS. Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens zal 1 oktober a.s. zijn veertigjarig ambtsjubileum vieren. Zijn liele ambtsperiode lieeft hij in dienst van de gemeente Breskens ge staan. Als zeventienjarige jongen kwam de lieer Eekhout uit Aardenburg (zijn ge boorteplaats) naar Breskens, waar hij als ambtenaar ter secretarie was aan gesteld. Dat was destijds onder het „bewind" van burgemeester D. H. Zuij- en. Geruime tijd is hij bovendien gé- meenteontvanger geweest. Op 1 decem ber 1937 volgde hij dr. J. G. Ramaker op als gemeentesecretaris. Tenslotte kwam de kroon op zijn carrière, toen hij op 16 april 1946 benoemd werd tot burgemeester. Men heeft in Breskens het voornemt»! dit jubileum bepaald niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. GOES. Vandaag trekt voor het zevende achtereenvolgen de jaar een sprookjesstoet door de straten van Goes: een sprook je van fruit in vele kleuren en variaties. Het zevende Zeeuwse fruitcorso gaat vandaag van start met alle pracht en praal en met als het charmante middel punt de fruitfee en haar hofda mes. OM DRIE uur begint de eerste rondgang van het fruitcorso over een afgesloten parcours in Goes- oost. De stoet volgt de route: Berg weg, Van Dusseldorpstraat, Tulp straat. Beatrixlaan, Bergweg. Van Dusseldorpstraat, C. de Graaff- straat, Heernisseweg. Beatrixlaan, Tulpstraat, Van Dusseldorpstraat. Bergweg. Heernisseweg (oud gedeel te), Nachtegaallaan. Valckeslot. Het blijkt dus, dat de stoet drie keer de Bergweg en de Van Dusseldorp straat en twee keer de Tulpstraat en de Beatrixlaan passeert. DE FRUITFEE zal om half zes de prijzen uitreiken aan de win naars met de mooiste wagens. Dit zal gebeuren op de Grote Markt. Een uur later zal het jachthoorn- en tamboerkorps van de N.V. Brons- werk uit Amersfoort onder leiding van de wachtmeester J. C. Kleef van het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel, op de Markt een grote muzikale show geven. Dit korps, dat ook in de fruitcorsostoet meeloopt, verleent als bedrijfskorps. dat de naam van de firma dient hoog te houden, slechts aan bijzon dere festiviteiten medewerking. OM ACHT uur des avonds begint de 2de rondgang van het fruit corso. Tijdens deze rondgang zal de stoet feeëriek verlicht zijn. Tot slot van de festiviteiten wordt om tien uur een groots vuurwerk ont stoken op het open terrein in de buurt van het rusthuis „Randwijck" ook in Goes-oost. DE STOET van het fruitcorso be staat in totaal uit 38 „onder delen". Om te beginnen zijn er ne gen muziekgezelschappen: t.w. de harmonie „Euphonia" uit Goes, har monie Apollo" uit Wissenkerke, fanfarekorps „Rillandia" te Rilland, jachthoorn- en tamboerkorps van de N.V. Bronswerk te Amersfoort, tamboers- en pijperkorps „Juliana" uit Middelburg, „De Huzaren" uit Gent, tamboers- en pijperkorps „Excelsior" uit Goes, harmonie ..Witte van Haemstede" uit Haam stede en het chr. muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes sluit de rij. In de autoshow rijden twintig van de mooiste en nieuwste wagens mee. In de categorie reclamewagens zijn deze keer slechts drie firma's ver tegenwoordigd. DE STOET van praalwagens be gint met de glanzende auto van de fruitfee en haar hofdames, ge volgd door de Goese middenstands vrouwenvereniging te Goes met „oosterse romantiek", door de af deling Goes van de Youth for Christ, door de r.k. boerinnenjeugdbond en de r.k. jonge boerenbond in samen werking met de tuinbouwbond van de N.C.B. met „dooi in Alaska", door de afdeling West-Brabant van de N.F.O. te Heiningen met „het turfschip van Breda", door de ge meente 's Heerenhoek met ..knup pel in de zak" (naar het bekende sprookje), door de gemeente Westen- schouwen met „Egypte", door de gemeente Wissekerken met „afslui ting Veerse Gat", door de gemeen te Wolfaartsdijk met „toekomstige recreatie", door de N.V. Zeeuwse Fruitteeltmij met „Repelsteeltje", door de veilingsvereniging Zuid- Beveland" met „Lohengrin en de Zwaan", door de afdeling Goes van Tuinbouw en Plantkunde met „De keizer en de nachtegaal" en tot slot door gebr. van 't Westeindë te 's Heer Arendskerke met „het glazen muiltje wordt gepast" (Asse poester). In totaal zijn er twaalf praalwagens. Het geheel belooft een prachtig schouwspel te worden. DE A.M.Z. heeft extra diensten ingelegd op alle lijnen in alle richtingen. De laatste diensten ver trekken om twaalf uur des avonds vanaf het parkeerterrein van de Westwal. Ook de N.V. Streekver voer Walcheren zorgt voor extra vervoer. Zo vertrekken er om tien voor half twee en om zeven uur des ™?i1jJs,,.bussen uit Vlissingen via Middelburg, Nieuwland. Arnemui- den Lewedorp en 's Heer Arends kerke naar Goes. Uit Goes vertrek je extra bussen om 17.25, 22.25 en 23.25 uur. De prov.-stoombootdiensten varen met een extra boot om 23 15 uit Kats naar Zierikzee met daarop aansluitend een speciale autobus dienst naar het veer, die om elf uur vanaf de Westwal vertrekt, en om 23.20 van Kruiningen naar Perk- polder. De Ned. Spoorwegen hebben tenslotte toegezegd alle treinstellea van en naar Goes te vergroten.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3