EEN VURIGE WENS IS IN VERVULLING GEGAAN PALTHE Combinatie van kennis en gokken programma's DE WERELDOMROEP (ZONDER ONDERBREKING) IN NIEUWE BEHUIZING 3 vandaag 1 RESA-HILVERSUM Duitse verkiezingen en miljoenennota op tv Hij kan lachen! KWALITEITS- BEHANDELING f radio i IN HET KORT televisie „Willens en ivetens" televisie radio „Stukjes glas" kosten tienduizend gulden Zaterdag 16 september 1961 ZEETJWSCH DAGBLAD Pag. 10 Van een onzer verslaggevers TJILVERSUM. „Ruim een jaar geleden zei ik: als wij 1 september 1961 in het nieuwe gebouw zitten mogen wij niet mopperen. Ik heb zowaar goed geschat. Natuurlijk had een kleine groep medewerkers zich al veel eerder als „kwartier makers" in het onvoltooide ge bouw genesteld, maar de grote verhuizing kon pas enkele weken gebeuren. Technische en huishoudelijke dienst zijn er voortreffelijk in geslaagd die massale verplaatsing in één week tijds voor elkaar te krij gen, en dat terwijl de wereld omroep zonder één minuut onderbreking haar uitzendingen moest voortzetten. Het is keurig gelukt." De directeur van Radio Nederland Wereldomroep, de heer L. F. Tijm- stra, kijkt tevreden uit het raam van zijn tijdelijke kamer („wij kam peren nog zo'n beetje hier, alles is nog niet klaar") over de van regen glimmende boomkruinen, die als een brede groene kraag het studioterrein televisie morgen ZONDAG Om 4.00 is Malmö weer aan de beurt, om 5.00 het Ikor en 's avonds wordt er voor het laatst uit gewisseld en samengewerkt met de Vlaamse televisie: Breugheliana en het Kunstmaandorkest. Daarna de strijd tegen het onrecht. Met Sport in Beeld wordt besloten. BELGIË VLAAMS: Uit Malmö komt vanmiddag weer een reportage van het zeslanden-zwemtournooi. Het avondprogramma bevat een show van Rudi Carrell, die onder de titel „Scher mutselingen" een aantal muzikale en komische situaties beleeft in het Ame rikaanse theater in Brussel (8.30). Van de Nederlandse televisie wordt overgenomen een concert door het „Kunstmr and-orkest" (9.10). Een ogenblik denkt men vanavond nog even terug aan Bert Leysen de direkteur van de Vlaamse tv, die twee jaar ge leden bij een auto-ongeluk om het le ven kwam (9.55). Na een overzicht van de sportprestaties geleverd in dit weekeinde (10.45) ziet u in .Fes tival" een bekroonde korte Italiaanse film van James Hill over een klein meisje Giuseppina, wier vader het te druk heeft om met haar naar de ker mis te gaan (10.40). BELGIË FRANS: In de middaguren een Eurovisiereportage over de ope ning van een Etruskische begraaf plaats in Tarquinia (3.40). Daarna volgt een reportage uit Malmö van de zwemwedstrijden(4.00). Om 8.45 wordt de quiz „Negen miljoen" gepresen teerd vandaag: een enquête over twee lingen. Om tien uur presenteert Er- rol Flynn „De slechte gedachte". DUITSLAND: Om 4 uur wordt uw aandacht gevraagd voor de zwemwed strijden in Malmö. „Uit' veiligheidso verwegingen" is de titel van een tv- spel waarin een zekere Sam Zweigert wordt getest op zijn politieke betrouw baarheid vóór hem een verantwoorde lijke functie wordt aangeboden op een wapenfabriek (8.30). Vanaf 9.35 staan de zenders klaar om de uitslag van de verkiezingen bekend te maken. omzomen. „Mijn oude verblijf u weet, de Wereldomroep was voorheen verspreid over vier Hilversumse villa's was in dat „meisjespensionaat" aan de Botha- laan. In de week van de verhuizing zag ik geleidelijk alles en iedereen uit die vil la verdwijnen. De laatste dag kwam de portier bij mij en zei: als u van avond nog hier moet zijn zal ik u de sleutel geven want er is niemand meer. Hoewel ik er eigenlijk niets meer té zoeken had dacht ik: nodig of niet, ik ga er heen, ik wil de beker tot de laat ste druppel ledigen. Zo ben ik die avond alle vertrekken door gegaan, voor het laatst. Blijkbaar had het mij toch wat ge daan, want toen iemand van de tech nische dienst mij de volgende dag in de nieuwe studio kwam vertellen dat de oude zendapparatuur in de Botha- laan nu wel weg kon, riep ik uit: neen, die moeten we bewaren! Ik heb mijn zin gekregen, maar nu vrees ik dat wij hier met een hoop oude rommel, zit ten." De heer Tijmstra schiet in een on verwachte lach die erg aanstekelijk is. Hij is een lange, bijzonder bewegelijke man onder het gesprek zit, staat, loopt hij afwisselend in ultra hoge fre quentie die nu eens razend snel spreekt, dan weer uiterst precies, lang zaam formuleert. Zijn onder de opper vlakte Van het interview nauw verholert onrust verraadt, dat hij het type mens is dat zich eigenlijk pas lekker voelt als het heel hard moet werken. „Met de ingebruikneming van de nieuwe studio is natuurlijk een van onze vurigste wensen eindelijk in vervulling gegaan. Of ik nog meer wensen heb? Ja, maar u weet, die zijn bij mij altijd vurig en dan moet ik dus voorzichtig zijn. Goed. U weet dat de Wereldomroep zich sinds kort ook bezig houdt met het maken en verzenden van televisie- transciptieprogramma's naar de West en naar Venezuela. Het gaat hier om het weekoverzicht van het N.T.S.-jour- naal en selecties uit dat journaal, en om reportages van verschillende aard voor Telecuragao die wij in samenwer king met de Stichting voor culturele samenwerking en de N.T.S. samenstel len. Dat is dus een beperkte en voor lopige werkzaamheid, want de commis sie-Scholten, die een aantal vragen op het gebied van radio en televisie ten behoeve van de regering moet beant woorden, dient zich ook over deze zaak uit te spreken. Logisch verlengstuk Nu pleit ik voor voortzetting van dit werk door ons. Naar mijn mening is de televisietranscriptie een logisch ver lengstuk van de taak van de Wereld omroep. Wij hebben op radiogebied onze ervaringen en onze relaties en wij hebben onze goede naam in het buitenland. Daarbij komt nog dat veel buiten- Het nieuwe gebouw van de Wereldomroep wordt begin vol gende maand de streefdatum is 10 oktober officieel in ge bruik genomen. Het heeft iets weg van een vliegtuig, dat met de neus naar het zuiden is ge richt, met een vleugelwijdte van ruim negentig meter en een romp van dezelfde lengte. On der de neus en de romp zijn twee grote, zeshoekige dozen geschoven, half in de grond en half er boven, die geheel los van het hoofdgebouw staan. Hier zijn de studio's ondergebracht, volkomen geluiddicht en tril- lingvrij. In de vleugels zijn de directie kamers, de administratie en de kantine, de werkplaatsen en ma gazijnen en de discotheek. De romp herbergt, van de kelder af gerekend: verwarmings-, venti latie- en koelmachines, de tele fooncentrale, de technische dienst, de nieuwsdienst, de re portageafdeling, het archief en de telex; de Nederlandse dienst, muziek, regie en transcriptie; en de buitenlandse afdelingen. Op de bovenste foto de enor me koelvijver .met drieduizend kubieke meter water een reservoir voor het constant hou den van de temperatuur in dt studio's. televisie ZATERDAG. Een lange televisie- dag staat ons te wachten: internatio-- nale zwemwedstrijden in Malmö waar-3 i aan ook Nederland meedoet (3.30), Pipo de Clown (5.00), na het nieuws. I nog eens Achter het nieuws en dan de start van de nieuwe quiz „Willens; en wetens" (een titel van de regis seuse Ellen Blazer). Om 9.30 over: naar Engeland voor het laatste Pro menadeconcert van dit seizoen, waar-: na de Belgen Humoreske op het scherm brengen. BELGIË VLAAMS: Voor bewonde- - raars van de zwemsport vermelden wij het zeslanden-zwemtornooi in Malmö (3.304.30). Voor het avondprogram ma verwijzen wij naar Het Nederland se programma. BELGIË Frans brengt eveneens de wedstrijden in Malmö op het scherm (3.30). Om half tien is er weer een Eurovisie-uitzending, name lijk het laatste Promenadeconcert uit Londen. Hieraan vooraf wordt een film vertoond „Avontuur op de eilan den". met o.a. Gardner Mac Kay en Henry Slate (8.30)erna een film in de serie „De hand in de schaduw" (10.00). DUITSLAND: Ook de Duitse kij kers kunnen getuigen zijn van het zeslandenzwemtornooi (3.304.30). Op de vooravond van de Duitse verkiezin gen worden de kijkers nog eens vu rig toegesproken (8.20). „Het gat in het hek" is een volkstoneelspel van Hans Balzer dat in het Ohnsorgthea- ter in Hamburg wordt opgevoerd. Het gaat over een geschil tussen een aantal huurders (8.30). landse radiostations die wij nu van gaan dus de leveranciers van program- radio-transcriptieprogramma's voor zien, sinds kortere of langere tijd ook het medium televisie bespelen. Die ma's voor radio èn televisie beide de voorkeur geven. De Wereldomroep is een der pioniers op radiogebied ge weest. Wij zouden op het terrein van de televisie niet graag de bus missen. Financiering Dan is er het vraagstuk der finan ciering. De heer Tijmstra kijkt lang en aan dachtig naar buiten. De auto's op het verlaten studioterrein druipen' van de regen. In de romp van het gebouw het studiocomplex lijkt wat op een reusachtig vliegtuig en de directiever- trekken zijn ondergebracht in de vleu- gel boven de hoofdingang gaan de lichten al aan. „Ons standpunt is langzamerhand wel bekend. Wij hebben ernstig be zwaar tegen de voorstellen om de We reldomroep voortaan niet langer uit de luisterbijdragen te financieren, maar over te hevelen naar de schatkist. Af gezien van de grotere conjunctuur gevoeligheid die de Wereldomroep als begrotingspost dan krijgt, is er het veel grotere bezwaar dat wij inter nationaal ons onafhankelijke, zelfstan dige gezicht verliezen en als „staats bedrijf" door het buitenland voortaan met, laat ik zeggen, meer gemengde gevoelens worden aangehoord. Anders gezegd: zelfs de indruk mag niet gewekt worden dat de Wereldom roep, in welk opzicht dan ook, afhan kelijk van de overheid is en niet vol ledig zelfstandig. Merkwaardigerwijs sprak het herzie ne wetsontwerp omroepwet van 1959, dat die dreigende overheveling eigen lijk al inhield, over „de Wereldomroep als zelfstandig maatschappelijk or gaan". Die gedachte bestaat dus toch wel vrij algemeen. Commissie Scholten Gelukkig is de kwestie van de finan ciering opnieuw aangesneden door de commissie-Scholten. Ik hoop dat in deze kring het besef bestaat dat het vraagstuk van de financiering van de radio en dat geldt tenslotte ook voor de televisie van veel grotere allure is dan tot dusver is becijferd. Ik geloof dat het een overleefd stand punt is als men meent dat het dilem ma louter bestaat uit de pijnlijke kou- ze tussen twee zaken: ofwel tariefsver hogingen, ofwel de Wereldomroep over hevelen naar de staatskas. Men zal moeten zoeken in een heel andere rich ting dan waaraan men vroeger ooit heeft gedacht." Even blijft het stil. De heer Tijmstra kijkt nadenkend het raam uit. Dan in eens die plotselinge lach en: „Meer zeg ik hier niet. over. Alleen is er nog dit: In deze tijd ben ik meer dan ooit van mening dat een kortegolf- station het goedkoopste massacommu nicatiemiddel is voor de verspreiding van goodwill over grote afstand. Poli tieke ontwikkelingen zullen de rol, die dergelijke zenders kunnen spelen, nog in belangrijkheid doen toenemen. Juist daarom pleit ik voor een strikt onaf hankelijke Wereldomroep, die zo ob jectief mogelijke voorlichting geeft." Drs. L. F. Tijmstra beweeglijk radio vandaag I radio ZATERDAG. Het Vocalistencon cours in Den Bosch krijgt vanavond aandacht in het programma, dat om 8.00 uur over de zender Hilversum 2 de ether ingaat. Zoals men weet be- horen de Amerikaanse bariton Tho mas Carey en de Australische sopraan zangeres Yvonne Milton tot de prijs- winaars. Het is echter niet onmogelijk, dat men op dit concert ook Alphons Bartha, Karin Ostar of Kenneth John Bowen kan horen zingen, die zich eveneens klasseerden. De uitzending omvat het eerste gedeelte, van het concert met het Brabants Orkest, dat deze week in Den Bosch werd gege ven. Hein Jordans voert de directie. Als het concert ten einde is, kan men direct overschakelen op Hilversum 1. Om 9.00 wordt via deze zender de verbinding tot stand gebracht met de „Royal Albert Hall" te Londen, van waar de tweede helft van het laatste Promenadeconcert wordt uitgezonden. Wat de lichte muziek betreft, brengt Hilversum 2 vanmiddag om 3.00 een concert met operetteklan ken door het Promenadeorkest met Gerry de Groot als soliste. Over de zelfde zender vanavond om 9.00 alweer operettemuziek, die ditmaal gespeeld wordt door Duitse en Oos tenrijkse orkesten met medewerking van bekende solisten. morgen Advertentie Advertentie Wilt U leraar worden? Er is een schromelijk tekort aan leraren. Wij raden U aan z.s.m. te gaan studeren voor Engels, Duits, Frans of Ned. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A. is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles aan bij: (Nederlands Talencentrum) - Tel. 45432 ZONDAG. Vanavond om 8.35 wordt over Hilversum 2 het tweede gedeelte uitgezonden van het concert door bet Brabants Orkest, waarbij prijswinnaars van het Vocalistencon cours in Den Bosch als solisten optre den. Men zal in hoofdzaak opera-aria's te horen krijgen. Hilversum 1 brengt om 11.25 de Vijfde Symfonie van Men delssohn voor het forum van de luis teraars in een uitvoering door het Ber- lijns Filharmonisch Orkest onder lei ding van Lorin Maazel. Het werk, dat ook' bekend is onder de naam „Refor matie-symfonie" is een zeldzame, ver schijning op de concertprogramma's. In het laatste deel is het koraal „Ein feste Burg" verwerkt. Om 9.00 kan men over de Engelse Homeservice naar de cellist Paul Tor telier luisteren, die, begeleid door Wil fred Parry, onder andere Schuberts Arpeggione-sonate uitvoert. Over Hilversum 2 is er op het ge bied van de lichte muze om 1.10 een programma van Leroy Anderson, die eigen composities dirigeert, ter wijl men via Hilversum 1 om 3.15 naar de flamenco-gitarist Carlos Montoya kan luisteren. Dezelfde zender biedt vanavond om 11.00 een programma van Hongaarse volks liederen door Marie-Cécile Moer dijk. BUSSUM. De N.T.S. neemt morgen van 22.30 tot 23.15 uur van de Duitse te levisie een programma over, dat gewijd is aan de verkiezingen in West-Duitsland. Dinsdag geelt de N.T.S. van drie uur 's middags af een directe reportage van het Tweede-Kamerlid A. de zitting van de Tweede Kamer, waarin Wzn (a.r.). de Miljoenennota wordt aangeboden. In DEN HAAG. Op de begroting van het Zuiderzeefonds 1961 zal geld worden uitgetrokken voor een uitgifteplan voor Oostelijk-Flevoland. Het zal een uitgif te worden van beperkte omvang, die in elk later gemaakt uitgifteplan zal pas sen. Dit antwoorden de ministers Zijlstra, Korthals en Marijnen op vragen van W. Biewenga Binnenkort zullen de bewindslieden het dezelfde zitting zal ook prof. Gerbrandy oordeel hierover vragen van het Land- worden herdacht. bouwschap en de Zuiderzeeraad. Zijn regenjas ziet er weer uit als op de dag, dat hij 'm kocht, en er gaat geen druppeltje regen door! Gun Uw regenjas óók 'n Regenjas (incl. waterdicht) 4.90 ZONDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM 1402 M VARA: 8.00 Nws en postduivenber; 8.18 V h platteland; 8.30 Ge var progr; 9.45 Geestelijk leven, toespr; 10.00 Gram; 10.35 Brieven v beroemde kinderen; 10.55 Pro- menade-ork; 11.30 Licht progr. AVRO: 12.00 Theater-ork en zang; 12.30 Meded en sportber; 12.32 Verz progr; 13.00 Nws; 13.07 De toestand in de wereld, lezing; 13.17 Me ded of gram; 13.20 Lichte muz; 14.00 Boek- bespr; 14.20 Kamerork, koor eti sol; 15.00 Toneelbeschouwing; 15.15 Gitaarmuz; 15.45 Gram; 16.00 Lichte muz; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Amus muz; 17.30 V d jeugd; 17.50 Nws, sportuitsl en sportjourn. VPRO: 18.30 Remonstrantse Kerkdnst. IKOR: 19.00 V d jeugd; 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Metropole-ork en zang; 20.45 Bij ons thuis, gesprek; 20.55 Gram; 22.00 Gram; 22.30 Nws en meaed; 22.45 Act; 23.00 Volksliederen; 23.15 Sport uitsl; 23.20 New York calling; 23.25 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.25 Inl Hoog mis; 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. enwa- terst; 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Muz v d zón dag; 10.15 Wat verwachten wij van New Delhi?, lezing; 10.30 Kerkdnst; 11.30 Vra- genbeantw; 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Zangrecital. KRO: 12.15 Buiten! comm; 12.25 Gram; 12.35 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.05 De hand aan de ploeg, lezing; 13.10 Gram; 13.30 Lichte muz; 13.50 Boekbespr; 14.00 Zangre cital; 14.25 Letterkundige persoonlijkheden die ik gekend heb, lezing; 14.35 Gram; 15.10 Gram; 15.30 Muzik lezing; 16.00 Sport; 16.30 Vespers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde Kerkdnst. NCRV: 18.30 Ge wijde muz; 19.00 Nws uit de kerken; 19.05 Knapenkoor; 19.30 Gemeenschap der heili gen, lezing. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Gram; 20.30 Act; 20.30 Brabants ork en sol; 21.30 Eigen haard is moord waard, hoorsp; 22.10 Gram; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Avondgeb; 22.55 Gram; 23.50 Comm op de Westduitse verkiezingen; 23.55-24.00 Nws. 9.00 V d zieken; 9.35 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.10 Gram; 10.20 Theologische etherleer gang; 11.05 Hobo en piano; 11.35 Voordr; 11.55 Metropole ork, mmv sol en koor; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb med; 12.33 Meisjeskoor; 12.53 Gr of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 Gram; 15.40 Vok ens; 16.00 Bijbeloverd; 16.30 Bas-bariton en piano; 17.00 V d kleuters; 17.15 Amus muz 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz; 18.00 Orgelspel; 18.30 Gram; 18.50 Open baar kunstbezit, lezing; 19.00 Nws en weer- ber; 19.10 Volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Koperork: 20.10 Pionier van het leven, hoorsp; 21.25 Pianorecitals; 22.00 Volk en Staat; Pari comm; 22.15 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr; 23.05 Promenade ork; 23.45 Gram; 23.55- 24.00 Nws. NTS: 20.00 Journ en weeroverz; NCRV: 20.20 Memo; 20.35 Film; 21.00 Documen taire; 21:20 Jazzconc; '22.00 Bijeenkomst v Hervormde en Geref Kerken. BELGIË VLAAMS. 19.00 V d jeugd; 19.30 Filmrep; 19.4o Ani matiefilm; 19.45 Cult act; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Filmevokatie; 20.55 Hongaarse filmschets; 21.20 Jazzmuz (Eu rovisie); 22.00 Toneelkron; 22.30 Nws. AMSTERDAM „Willens en wetens, onze tweekamp in drie ronden om negenhonderd negen en negentig gulden, negen en negen tig cent." Dit zijn de woorden die vanavond om 8.30 uit de mond van Theo Eerd- mans komen, de man die zijn eerste lustrum als quizleider voor radio en televisie al achter de rug heeft. Maud zal hem opnieuw assisteren. Zij introduceert niet alleen de „gok kers" maar zal proheren vooral de nerveuze spanning onder de deel nemers achter de coulissen te ver minderen door praatjes over koetjes en kalfjes. Zes beurten „Deze nieuwe quiz is een combinatie van kennis en gokken", zo vertelt Theo Eerdmans, „waarbij de twee deelne mers die nu samen op het podium ver schijnen tegen elkaar strijden. We hebben een bak met elf vragen, genum merd één tot en met elf. Het nummer van de vraag is gelijk aan het aantal punten dat de ondervraagde krijgt als zijn antwoord juist is. De opzet is dat hij in maximaal zes beurten 21 punten vergaart; wie dit het eerst gelukt is winnaar en gaat naar de volgende ronde met een pot van 333,33 gulden. De verliezer krijgt een troostprijs van 33,33 gulden. IXj winnaar moet dus aan de tweede ron de meedoen. Wint hij ook die dan wordt het bedrag 666,66 gulden waar mee hij kan stoppen. Gaat hij door en wint hij de laatste ronde dan krijgt hij duizend gulden, waarvan hij één cent terug moet geven". Financieel gezien is dit spel aantrek kelijker dan „Weet wel wat je waagt" en „Je neemt er wat van mee" (deze quiz gaat voor de radio nog een jaar door) hoewel men de spanning mist van de kandidaat die in de laatste ronde zijn kans op de duizend gulden kan verspelen. Daar staat echter de spanning van de tweekamp tegenover. „Er komen steeds twee kandidaten met een verschillende hobby ten tonele," vervolgt Eerdmans. „Ze komen allebei in een hokje te staan, kunnen elkaar niet zien of horen en door een spiegelende wand kunnen zij ook het publiek in de zaal niet zien. Zij weten dus nooit welke vraag de ander kiest en dus ook niet hoeveel punten de ander heeft. De vragen klimmen op in moeilijkheid, de ware gokker kan dus in twee beurten, de vragen tien en elf dus, de 21 punten bereiken, hoe wel ik eraan moet toevoegen dat deze vragen bizonder lastig zijn. Een voor zichtige kandidaat zal het misschien met zes, zeven en acht proberen." Of er ook weer griezelmuziek is bij vrager, met langere bedenktijd? „Ja, maar geen elektronische muziek meer. Roelof Stalknecht speelt wat piano na iedere ronde er zijn zes kandidaten per avond maar tijdens het nadenken over de vragen negen, tien of elf neemt hij de celesta om een suggestief muziekje te produce ren." Een van de nieuwe studio's van de Wereldomroep. Guus van der Steen zit achter de microfoon, Hans Knap hoofd Gesproken woord en repor tage) zit naast de technicus. NTS: 16.00 Eurovisie: Zwemmen. CVK: 17.00-18.30 Geref jeugdkerkd. KRO: '20.00 In woord en beeld; 20.20 Breugheliana, zang en dansspel; 20.45 Film; 21.15 Ork conc m m v sol. NTS: 22.00-22.30 Sportact. DUITSLAND 11.00 Rep; 11.30 Weekjourn; 12.00 Intern borreluurtje; 12.50 Progr-overz; 13.10 Regio naal weekjourn; 14.30 V d kind; 15.00 Film; 16.00 Eurovisie: 6-landenwedstr zwemmen; 17.00 Film; 17.50 Film; 18.30 Eurovisie: Promenadeconc; 19.00 Aan deze en gene zijde v d zonegrens; 19.30 Sportjourn; 20.00 Nws en weeroverz; 20.10 An mein Volk; 20.30 TV-spel; 21.30 Nws; 21.40 Verkiezin gen. BELGIË-VLAAMS 15.00 Landb kron; 15.30 Act; 16.00 Euro visie: 6-landenwedstr zwemmen; 17.00-17.20 V d kleuters; 18.25 V d jeugd; 19.15 Poppen- film; 19.30 TV-feuill; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke: 20.30 Gevar progr; 21.10 Ork conc; 21.50 Herdenkingsprogr; 22.15 Sport act; 22.40 Filmkron; 23.10 Nws. MAANDAG 18 SEPT HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gram; 11.10 Voordr. 11.30 Kamermuz, 12.00 Amus muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland: 12.38 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Jazzmuz: 13.45 Weerzien met Rus land, lezing; 14.00 Pianorecital; 14.30 De film en de Fiscus, hoorsp; 15.30 Gram; 16.00 Zestig minuten voor boven de zes tig; 17.00 Oude liedjes; 17.15 Lichte muz; 17.50 Milit comm 18.00 Nws en comm; 18.20 Act; 18.30 Jazzmuz 18.50 Gram; 19.15 Regeringsuitz: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht; 19.30 Lichte muz; 20.00 Nws; 20.05 Amus muz; 20.35 Eén op twaalf, discussie; 21.05 Gram; 21.40 Kamer ork; 22.30 Nws; 22.40 Radio Filharm ork; 23.35 Gram; 23.55—24.00 Nws HILVERSUM II. 298 M. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber: 7.13 Gram: 7.30 Gewijde muz; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 8.45 Gram; JOHANNESBURG (ANP). Buiten adem kwam dezer dagen een ontstel de diamanthandelaar bij een stome rij waar hij een pantalon voor een schoonmaakbeurt had afgegeven. Hij had een partij diamanten ter waar de van tienduizend gulden in zijn broekzak laten zitten. Men bleek van niets te weten. De pantalon werd tus sen de duizenden anderen te voor schijn gehaald, maar er zat niets in de zakken. Toen ondervroeg men de bantoe-bedien de, die de pantalon had aangenomen. „Ja", verklaarde de jongen: ,,Ik heb wel een pakje in een broekzak gevon den en het opengemaakt, maar er za ten alleen maar stukjes glas in en die heb ik in de vuilnisbak gegooid". Gelukkig bleek de bak nog niet door de gemeentereiniging te zijn opgehaald en na veel gewroet en gezeef, wer den de „stukjes glas" teruggevonden. De bantoe-bediende heeft er toch nog een flinke beloning aan overgehouden. 78 Zij waren vindingrijk. Toen de kreken dichtgevroren waren sleep ten zij him kano's over het ijs en over de fel en verraderüik oplich tende sneeuw. Daarbij hulden zij zich in witte lakens en ongezien kwa men zij door dc Duitse wachtposten keten. Het was een riskant bedrijf. Bij de Kop van 't Land werden zij be schoten en dikwijls moest na uren lang zwoegen een crossing hier op gegeven worden. Toen de nachten korter werden wist Bertus in bezet gebied een elec- trisch voortgedreven kano gemaakt te krijgen en met dit geruisloos lo pende vaartuig werd de duur van de reis belangrijk korter. De Amerikanen stelden zware ka no's, uitgerust met motoren, beschik baar, maar die waren slechts bij ruw weer te gebruiken omdat zij niet geruisloos waren. Driehonderd vier en zeventig maal werd door een kleine groep van man nen gecrossed. De bekendste cross ers waren: Aaike met 53-, Grijze Jan met 37-, Schele Piet met 37-, Dove Jan met 30-, Koos met 29-, Albert met 24-, Kees met 22-, Frans met 18- en Piet met 15 crossings op hun naam. Deze crossline was uniek in de ge schiedenis van de moderne oorlog voering. De Duitsers waren woe dend maar zij konden het niet ver hinderen. Tenslotte lieten zij drie en twintig rijnaken in de Nieuwe Mer- wede zinken en zij perfectioneerden deze versperring door een stevig mijnenveld. De crossers vonden echter ook toen weer nieuwe wegen en tot de laatste dag van de oorlog bleef de verbinding functioneren. Aaike was een succesvol crosser. Drie en vijftig crossings had hij op zijn naam staan. Nu zat hij in het crosshuis te La ge Zwaluwe te wachten op het tij voor zijn vier en vijftigste door braak door de vijandelijke linies. Kapitein André zorgde goed voor zijn mannen, in het crosshuis ver wende hij hen met cornedbeef, siga retten en chocolade. Aaike liet zich deze gaven goed smaken. Een zwa re nacht lag voor hem. Had hij sombere voorgevoelens, Het was hem niet aan te zien. Hij lachte met zijn reisgenoten en hij maakte afspraken voor een volgen de ontmoeting in Lage Zwaluwe. Ja, deze week nog hoopte hij te rug te zijn. Even voor het vertrek van de crossgroep stapte Leo het crosshuis binnen om te zien of er soms jon gens van zijn oude Biesboschgroep aanwezig waren. Het ging goed met de oorlog, de geallieerde legers waren weer in op mars en alles wees erop dat ook het Noorden spoedig bevrijd zou worden. Leo verheugde zich over de ze vooruitzichten, maar als hij dacht door C. Baardman iliiiliiliiiliiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHitliiitlliiilliiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiim aan zijn Biesboschtijd was het alsof er iets in hem schrijnde. Hij durfde het niet uitspreken, maar Adri wist wel hoe hij terug verlangde naar die tijd van ontbe ringen, gevaren en vechten tegen een overmachtige vijand. Nu hij opgenomen was in het gro te geheel van de geallieerde legers miste hij de kameraadschap van de groep waarvan de een niet bestaan kon zonder de ander. Dit verlangen naar de jongens waarmee hij successen en nederla gen gedeeld had, dreef hem telkens weer naar het crosshuis voor een praatje over de goede oude tijd die voorbij was. Bijna altijd was wel een van de jongens aanwezig. Dove Jan of een van de Werkendammers. Nu zat Aaike zich af te laden met het goede Engelse voedsel. ,Mm. Mm. zie ik jou ook nog eens", groette hij Leo met volle mond. Leo sloeg hem op de schouder: „Het smaakt je. ouwe jongen!" „Morgen is het weer soep zonder vlees en aardappelen zonder vet." „Daarom eet jij maar voor een paar dagen vooruit?" „Goed bekeken, bij de Marine heb ik geleerd dat bunkeren in oorlogs tijd net zo belangrijk is als vech ten, maar nu kan ik er weer te gen", antwoordde Aaike. Hij legde zijn mes neer en glunderend trom melde hij met de vingers op zijn strakgespannen buik. Zij staken een cigaret op en voor énige ogenblikken leefden zij terug in de tijd van Valwacht en gevan genschip. „Dat was leven", zei Leo. „Dat was leven", bevestigde Aai ke. „Het is voor mij een dooie boel geworden: alle dagen wachtdienst en alles op een uitgerekende tijd, klaag de t,eo. „Jij wilde vrij zijn. „Misschien had ik beter mee kun nen gaan crossen. „Misschien, ja." „Je zegt het alsof je spijt hebt.;; Neen, spijt had Aaike niet. Hij was een man van het water en nie mand was beter voor het crosswerk geschikt dan hij. Elke stroming in de rivier kende hij en de kreken waarin weggescholen kon worden hadden geen geheimen voor hem. Aan de groeivorm, de hoogte en de kleur van het riet wist hij te zeg gen waar hij was, terwijl zijn li chaam gehard was tegen alle narig heid die het werk opleverde. Aaike was een crosser „par excel lence." Doch nu knaagde in hem een on rustig gevoel. De Duitsers werden steeds actiever in het bestrijden van dit werk en bij elke reis werden de moeilijkheden groter. x (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 10