Uitvoering vóór 1963 van vele aanpassingswerken Grote olieindustrie naar Terneuzen? KRIS GEUL IN HET ZWIN BAART ZORGEN door Zeeland Belg wierp vitriool in gezicht van ex-hospita Zeeland goed vertegenwoordigd op paardenkeuring Den Bosch Vijftigjarig jubileum Cokesfabriek Sluiskil Vrijdag 15 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. 3 TAAK WATERSCHAP 't VRIJE VAN SLUIS Ds. Baks jubileert Sehooltentoonstellins in Retranchement RECREATIE DRIE TAKEN TERREIN VAN 86 HA Onderhandelingen Tomaten export België Peren naar Zweden Bevrijdingsherdenking in Axel Voor kantonrechter niet te overtuigen zijn op gang Fruitfee bezocht Noord-Beveland G. Willemse verlaat raad Kruiningen Hele terrein? Vijf en zeventig cadeautjes van één tante? BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING OPENING vrijdag 15 sept. 12 uur BIJZONDERE MANIFESTATIES: MODESHOW O.I.V. ANS VAN BRANDENBERG POLITIERECHTER MIDDELBURG Hilariteit UITSLAGEN Opperman moet anders brommen Zeeland sloeg goed figuur Oriëntatierit Driewegen OOSTBURG. Het Waterschap 't Vrije van Sluis (West-Zeeuws- Vlaanderen) dient in het kader van de Deltawerken vóór 1963 een groot aantal aanpassingswerken uit te voeren, aldus de voorzitter van het waterschap, de heer J. B. Becu, tijdens de algemene verga dering, die gisteren in Oostburg werd gehouden. Zo zal het dijkvak Breskens nummer één zo spoedig mogelijk moeten worden aanbe steed. Gelijktijdig zal de zwakke plaats in de zeewering aan de handelshaven te Breskens opge heven worden. De sluis in het dorp Breskens wordt verplaatst naar Nieuwesluis, ten westen van deze plaats. Daar zal binnen de kortst mogelijke tijd de bouw van een wachtsluis en een gemaal moeten plaatsvinden. De watergangen tussen Bres kens en Nieuwesluis zullen voor dat de sluis gebouwd wordt uit gevoerd moeten zijn. Terzelfder- tijd verrijst er bij nummer zeven (tussen Breskens en Hoofdplaat) een sluis die past in het streek- aanpassingsplan. Al deze werken zullen vóór 1963 gereed moeten zijn. Voorts deelde de heer Becu mee dat de bouw van een gemaal aan Cadzand-Haven bevorderd zal worden. Hij voegde er aan toe: „Het in handen houden van de geul in het Zwin geeft ons veel zorgen. Deze geul die zich lang zaam maar zeker naar de duinen rij verplaatst moet zo mogelijk weer naar buiten verlegd wor den. Daar dit een internationale kwestie is zal binnenkort overleg gebeuren tussen de Rijkswater staat en de Provinciale Waterstaat over de aanleg van hoofden ten westen van de sluis te Cadzand De financieringswet Deltawerken is er nog steeds niet, konstateerde de dijk graaf verder, „maar het is een publiek geheim dat voor de veiligheidsclausule ter wille van de zeewering de water schappen niet verder belast mogen wor den dan tien pet. van de pachtwaarde van het ongebouwde en vijf pet, van de huurwaarde van het gebouwde. Dit uiter aard over het gehele belanghebbende gebied". Nu dit bekend is, aldus de heer Becu, is het verantwoord met de voorbereidende deltawerkzaamheden spoed te betrachten. in de toenmalige voorzitter stelde dat na de concentratie van de veertien pol ders een zware verantwoordelijkheid kwam te rusten op het bestuur en de hoofdingelanden van het Waterschap Alle drie 't Vrije van Sluis. verworpen Raad ISieuwland Vaste auto vergoeding voor burgemeester niet gewenst NIEUWLAND. De raad achtte tij dens de gehouden raadsvergadering een door G.S. voorgestelde autovergoeding voor de burgemeester van ƒ1200,per GOES. Woensdag 20 september a.s. hoopt ds. B. Baks, Nederlands Her vormd Predikant te Capelle aan de IJs-< sel, zijn zilveren ambtsjubileum te vie ren. De jubilaris werd op 25 april 1912 te Rotterdam geboren, waar hij de H.B.S. bezocht. Hierna deed hij staats examen a en studeerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, waarna hij in 1935 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland werd toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands ding. Er werden drie voorstellen inge diend door wethouder A. de Jager, de voorzitter loco-burgemeester J. Kwekke- boom en het raadslid C. van Nimwegen. suggesties werden echter Advertentie RETRANOHEMENT. De leerlin gen 'van de O.L. school kunnen weer terugzien op een geslaagde bloemen tentoonstelling. Voor dit doel had de Oudercommissie in het voorjaar aan elke scholier drie planten verstrekt. Met deze planten, aangevuld met bloe men van thuis en van de familie, als mede met snijbloemen en miniatuur tuintjes in bakjes, hadden zij gezorgd voor een aantrekkelijk geheel, waar naar vele ouders en verdere belang stellenden kwamen kijken. Ook burge meester Leenhouts en de wethouders kwamen de tentoonstelling met een be zoek vereren. Voor de beste inzendingen waren prijzen beschikbaar gesteld. Het doel van de expositie was de jeugd liefde bij te brengen voor alles wat leeft en groeit. Tevens was het een welkome gelegenheid om de schoolkas weer op peil te brengen. De prijzen werden als volgt toegewezen: Salvia's: 1. Piet Basting. 2. Sjaak Faas. 3. Betsy Baren'dse. Begonia's: 1. Jeanet van Grol. 2. Ineke Vercouteren Jd. 3 jAdrie Hen- nekeij. 4. Betsy Barendse. Lobelia's: 1. Ma rijke Dierkx. 2. Ineke Vercouteren Pd. Di verse planten: Eerste prijzen: Ineke Ver couteren Pd.. P. Vercouteren en Tineke de Hullu. Tweede prijzen: Marijke Dierkx en P. Goossen. Snijbloemen: 1. Piet Basting. 2. Elly Vercouteren Pd. 3. Jeanet van Grol. 4. Hans Coppens. Miniatuurwerkjes: Eerste prijzen: Tineke de (Hullu, Betsy Ba rendse, Tonny Hullu, Bram Voogdt en Ma rian Houg. Tweede prijzen: Bob Dierkx, Elly Vercouteren Pd., Marijke Dierkx, Hans Coppens en Ineke Vercouteren Pd. Derde prijzen: Jan van Heijningen, Ineke Vercouteren Jd., Hans Vercouteren, Made- leintje de Feijter en Sarie v. d. "Wege. Vier de prijzen: Anneke v. d. Voorde, Beppie de Kramer en Sylva Karstanje. Overal wordt erkend, zei de dijkgraaf, dat de recreatie een welkom middel is om de streek ervoor te behoedendat voornamelijk jonge mensen wegtrekken. Het Waterschap 't Vrije van Sluis ziet het als zijn taak service te verlenen en de recreatieve ontwikkeling mede te be vorderen. Extra gelden zullen echter uit andere bronnen moeten komen, al dus de heer Becu. De voorzitter deelde mee dat per 1 oktober alle wegen in het gebied van het waterschap goed berijdbaar zullen zijn. Vanwege het arbeidstekort is een aanvang gemaakt met chemische be strijding van onkruid in de sloten, welk karwei volgend jaar verder uitgebreid zal worden. Ter gelegenheid van het feit dat het Waterschap 't Vrije van Sluis dit jaar twintig jaar is geworden gaf de dijk graaf een overzicht van de belangrijk ste werkzaamheden van het waterschap in de aheter ons liggende vier lustra. Hij merkte op dat het waterschap bij het begin van haar bestaan 23 km zee wering in onderhoud had. Na de inpol dering van de Braakman was de lengte geslonken tot 12,5 km, welke kilometers dijken in de komende tien jaar geheel op deltahoogte zullen komen. Het aantal van 140 km onverharde slikwegen is teruggebracht tot de helft, terwijl de overblijvende met grint bestrooid wer den. De plannen voor de uitbouw van het wegennet liggen klaar. Binnen enkele jaren zal iedere hofstede in West-Zeeuws- Vlaanderen aan een asfaltweg liggen, met uitzondering van een aantal in Cad zand, in welke gemeente eerst verschil lende deltawerken uitgevoerd moeten worden. De dijkgraaf haalde nog even de in- stallatiered.e aan mr. P. Dieleman, waar- Als belangrijkste taken in de toekomst zag de heer Becu: 1. het op deltahoogte brengen van de dijken, 2. de waterbe heersing, 3. in het kader van de streek- vernieuwing meewerken om ontvolking van de kleine dorpen tegen te gaan. „Wij moeten goede wegen scheppen voor industrialisatie, recreatie en mechanisa tie", beslot de heer Becu zijn toe spraak. De agendapunten leverden geen moei lijkheden op. Het wegenplan 1962 werd aangenomen, alsook de asfaltering van 20 km grintweg en de interim-regeling ziektekosten ambtenaren. De heer J. Traas uit Laren (Gelderland) werd be noemd tot hoofdcommies in de vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer F. Kolijn. Wegens periodiek af treden van de heer Becu werd een drie tal opgemaakt, dat aan de Kroon wordt voorgelegd. Dit drietal luidt: 1. de heer J. B. Becu te Groede, 2. de heer J. M. A. C. v. Dongen te Aardenburg, 3. de heer G. Termooten te Hoofdplaat. Het jaarverslag 1960 werd aangeboden en aanvaard. Het Waterschap 't Vrije van Sluis werd ten slotte gemachtigd een onteige ningsprocedure te beginnen met eigena ren van grond voor aansluiting van de weg Oostburg-St. Margriete. ïaar nietgewenst^Uitvoerig we^d ge- Hervormde Kerk. Van juni 1935 tot sep- discussieerd omtrent, deze vaste vergoe-1 £mber 1936 was «opU |o september 1936 werd kandidaat Baks be vestigd in zijn eerste gemeente van Groote-Lindt. Op 7 maart 1939 verwis selde ds. Baks deze gemeente met die van Vianen, vanwaar hij op 7 april 1946 naar Yerseke vertrok. Sinds 18 april 1948 dient hij de Hervormde gemeente van Capelle aan de IJssel. In Yerseke gaf ds. Baks de stoot tot oprichting van een wijkkoor en tot stichting van een wijkgebouw. Thans is ds. Baks tevens Scriba-Quaestor van de Ring Capelle aan de IJssel. Ds. Baks hoopt in zijn pastorie te recipiëren. Verder zal de ju bilaris op woensdag 20 september in een door de kerkeraad belegde samenkomst zijn zilveren ambtsjubileum gedenken. De heer Van Nimwegen drong in de rondvraag aan op de spoedige aanleg van de nieuwe sportterreinen voor de plaatselijke voetbalvereniging. Daarvoor werd een onsympathiek schrijven van een Nieuwlandse inwoner over de af sluiting van de Molendijk voor kennis geving aangenomen. De toon van deze brief werd door de heer Van Nimwegen ten sterkste afgekeurd. De gemeente zal twintig procent bij dragen in de aansluitkosten van de on rendabele percelen op het electriciteits- net. De raad stelde zic'h echter niet garant indien de betrokkenen aanslui ting weigerden. De raad besloot voorts de Kroon te verzoeken om een verlen ging van de op 1 januari 1962 aflopende concessie havenrechten en de tarieven ongewijzigd te laten. Een en ander is nodig ter bestrijding van kosten tot in standhouding der havenwerken en ver beteringen. Een uitvoerig debat ontspon zich over de verlichting van de Oude Rijksweg. Tenslotte werd een voorstel aanvaard bij de uitvalsweg en bij café De Roo- de Leeuw een mast te plaatsen op ge meentegrond, die de gehele nacht zal branden. Een voorstel om voor onge veer zevenduizend gulden zeven masten op de nieuwe rijksweg te plaatsen werd verworpen. Nogmaals zal worden ge probeerd deze masten, voor de veilig heid op deze weg, op kosten van het rijk te doen plaatsen. GOES. Nadat de invoer van to maten uit de E.E.G. landen in België enige tijd mogelijk is geweest, is thans door België en Luxemburg weer be kend gemaakt dat ze met ingang van 15 sept. a.s. de invoer van dit produkt uit de E.E.G. landen voorlopig niet meer zullen toestaan in verband met de re cente prijsdaling. Ingevolge een tussen de betrokken landen gemaakte afspraak mag Nederland wel tomaten na deze datum naar genoemde landen blijven uitvoeren maar er moet een minimum prijs worden gegarandeerd en dat houdt in dat ook de mogelijkheid weer be staat dat heffingen betaald moeten wor den. GOES. De Zweedse autoriteiten heb ben thans officieel bekend gemaakt dat zij ook na 19 september a.s. de invoer van peren o.a. uit Nederland onbeperkt zullen toestaan. De Nederlandse peren export naar Zweden, welke de laatste weken nog al van betekenis is, zal dus gewoon voortgang vinden. Aanvankelijk was meegedeeld dat op 31 aug. de Zweedse markt voor de invoer van pe ren zou worden gesloten. Later werd bekend gemaakt dat de invoer tot 18 sept. vrij zou mogen plaats vinden en thans is geen datum genoemd zodat er goede hoop bestaat dat voorlopig de uit voer van peren naar dit land onbelem merd zal zijn. De eigen oogst in Zwe den is dit jaar niet groot en dat is wel de reden dat er thans vrije invoer plaats kan vinden in een periode waar in in andere jaren de grens was geslo ten. V eilingberichten per band ST. ANNALAND. Wanneer de te- Iers vati aardappelen en uien de prij zen van hun produkten willen wefcen, be hoeven ze niets anders te doen, dan nummer 452 <te draaien en ze horen niet alleen de prijzen, maar ook kan men de aanvoer afzonderlijk te weten komen van de aangevoerde aardappe len en uien. Voor belanghebbenden bui ten Sint-Annaland zij hier nog meege deeld, dat men dan eerst het kengetal 01665 moet draaien, en dan ihet num mer 452. AXEL. Op dinsdag 19 september herdenkt Axel de dag, waarop zeven tien jaar geleden Polen de stad op de Duitsers veroverden. Nog steeds be staan er nauwe banden tussen Axel en haar bevrijders. Daarom zullen dinsdag weer een aantal Polen de plaatsen be zoeken waar zij hebben gestreden voor de bevrijding van Nederland. Het programma voor deze dag is als volgt samengesteld: Half drie. Aan komst van de Polen ten stadhuize van Axel, alwaar zij worden begroet door hurgemeester M. K. van Dijke en de voorzitter van de vereniging Axel-Po len. Half vier. Bezoek aan het graf van mevrouw Szydlowski en de graven der burgerslachtoffers op de r.k. begraaf plaats. De Polen en de Vereniging Axel-Polen leggen bloemen op het graf van mevrouw Szydlowski. Vier uur. Via het stadhuis wordt ge wandeld naar de algemene begraaf plaats. De Polen leggen bloemen bij de graven der gevallen Polen. Kwart voor zeven. Vertrek met auto's naar het Poolse Kruis. Hier worden bloemen ge legd door de vereniging Axel-Polen. Koor onder leiding van de heer Smies zingt de volksliederen. Half acht. Bij het Poolse monument aan de Zeestraat worden bloemen gelegd door de burge meester, de Polen en de leerlingen van de Axelse scholen. Hierna wordt het be vrijdingsvuur ontstoken. Acht uur tot tien uur. Bijeenkomst in het stadhuis. Muziek op de markt door de Axelse muziekverenigingen. BERGEN OP ZOOM. Voor het kan. tongerecht moest zich T. W. uit Klooster- zande verantwoorden. Hij had op de Antwerpsestraatweg een aanrijding ver oorzaakt met een Duitse auto. Het niet verlenen van voorrang was de aanleiding. Bovendien was hij midden op de weg gaan rijden en had de Duitser op die manier gedwongen rechts te passeren. De Duitse auto had op zijn beurt een scooter geramd. W. ontkende alles, zelfs drie getuigen vermochten hem niet van zijn standpunt af te brengen. ,.U hebt het alsmaar over de andere bestuurder", zei de kantonrechter op een gegeven mo ment geprikkeld, „maar de vraag is nu of uzelf wel goed hebt gereden". De heer W. was echter niet te overtuigen. De officier van justitie vond het op den duur genoeg en eiste tegen W. een geldboete van 60 gulden, met toewijzing van de civiele vordering van de scooterberijder ad 88 gulden. De kantonrechter maakte er 30 gulden van, maar handhaafde de vordering. TERNEUZEN. Sinds Terneu zen werd aangewezen als indus triekern, heeft de industrialisatie reeds een grote vlucht genomen omdat zowel voor de vestiging van lichte als van zware industrie vele gunstige factoren aanwezig zijn. Naast Philips heeft nu ook reeds de zware olie- en petroche mische industrie zijn oog laten vallen op Terneuzen, en met name óp het industrieterrein dat gepro jecteerd werd in de Nieuw Neu- zenpolcler. KAMPERLAND De fruitfee heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Noord-Beveland, waarbij ze de praal wagen te Wissenkerke, op het bedrijf van landbouwer J. C. v. d. Berg ber zichtigde. Na op het gemeentehuis door burgemeester J. van Halst ontvangen te zijn begaf de fruitfee zich naar het be jaardentehuis Vredestein waar zij fruit van de Wissenkerkse kwekers uitreikte. KRUININGEN. In verband met zijn vertrek uit de gemeente heeft het raads lid G. Willemse ontslag genomen als zo danig. In zijn plaats is nu benoemd ver klaard de heer A. Sinke te Oostdijk (gem. Kruiningen). De heer Willemse heeft sinds 1958 zit ting in de gemeenteraad gehad voor de S.G.P. In het vereniginsgebouw te Seroos- kerke vertoonde de Cefa, afd. Seroos- kerke De laatste passagiers", een film die zeer in de smaak viel. Voorzitter J. van Leerdam deelde mee dat voortaan iedere tweede zaterdag in de maand de Cefa een voorstelling in het verenigings gebouw zal geven. De collecte voor het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrijding heeft te Borssele opgebracht 46,26. In een vergadering van de Her vormde Vrouwenvereniging Helpt El kander te Bruinisse heeft mevrouw Ju- melet-van Ree, het presidentschap der vereniging, door haar tijdelijk waarge nomen na het vertrek van mevrouw Van den Brink, overgedragen aan me vrouw Van der Sar, de echtgenote van de Hervormde predikant. De te Tholen gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht 274,63. De te Bruinisse gehouden collecte voor de Kankerbestrijding bracht ƒ532,15 op. Tijdens het trainen op het sport veld aan de Bierensstraat te Sint-Anna land brak de oudste zoon van de heer K. J. Hage zijn arm. Na in het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom behandeld te zijn, kon hij naar huis terugkeren. De leerlingen van de scholen in Axel worden morgen examens afgeno men voor het behalen van zwemdiplo ma's. Er zal een KNZB-official aanwe zig zijn om de zwemproeven af te ne men. De in Axel gehouden kollekte ten bate van de kankerbestrijding heeft op gebracht 661,67. Als leerling-straatmaker in dienst der Gemeente Axel is aangesteld M. Witte te Axel. Speciaal voor de kinderen die bui ten Axel wonen, zal van gemeentewege een Z.V.T.M.-bus worden gehuurd, om de kinderen het ongemak van een da gelijkse fietstocht door weer en wind te besparen. Deze bus rijdt speciaal voor de schoolkinderen woonachtig te KijkuitWatervlietFort en Steenovens. Dinsdag 19 september a.s. komt de N.C.V.B. in de Ned. Hervormde kerk te Yerseke in streekvergadering bijeen om half acht. Met de bouw van de drie bejaarden woningen aan de Ring te Dreischor is men thans zover gevorderd dat deze week de pannen kunnen worden gelegd. Door deze bouw zal de Ring weer wor den verfraaid. In het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente te Rilland hoopt vrij dag om half acht 's avonds voor te gaan ds. Schipaanboord. Het desbetreffende terrein ligt onge veer drie kilometer ten westen van Ter- neuzen en bezit alle voorwaarden die voor de vestiging van een dergelijke in dustrie wenselijk zijn. De Westerschelde is ter plaatse zeer diep zodat zonder bezwaar schepen van -grote tonnage kun nen lossen en laden en dit zonder veel tijdverlies. Bovendien bezit Oost Zeeuws Vlaanderen nog een ruim arbeidsreser- voir. Tenslotte is de ligging ten opzich te van België, mede door de goede scheepvaartverbinding onverdeeld gun stig. Over een vestiging: als boven omschre ven is de gemeente reeds in onderhan deling en het ligt in de verwachting dat een grote olieverwerkende industrie wellicht gekoppeld aan een raffinaderij, op het gehele terrein van 86 ha groot beslag zal leggen. Bij de afbakening van het industrie gebied moest men rekening houden met de kanaalplannen. Op verzoek van Rijkswaterstaat werd naast de eigen lijke verbreding nog een strook van 600 meter gereserveerd. Voor Terneuzen, dat zich bijzonder actief toont op het gebied va.n het aantrekken van nieuwe industrieën, en dat in de komende ja^ ren tot een van de belangrijkste havens van Nederland zal worden, is deze ont wikkeling bijzonder verheugend. ST. LAURENS. Behalve voor de betrokkenen en zijn naaste familieleden, is het feit dat iemand zijn 75-ste verjaardag viert natuurlijk niet belangwek kend. Dat wij ditmaal een uit zondering maken en wel stil staan bij zulk een verjaardag heeft dan ook z'n gegronde re den. Stelt u zich de situatie voor: Gisteren vierde de heer C. de Vis ser (ja, die van de Noordweg) zijn 75-ste verjaardag. Tot zover geen nieuws. Maar wie schetst de verbazing van de buitenstaan ders toen. onder de bezoekers die hun felicitaties kwamen aanbie den ook nog een tante van de ja rige was. Haar 97 jaren vormden blijkbaar geen belemmering om nauwlettend de verjaardagen van neven en nichten bij te houden. Ze kwam in een invalidewagen tje, dat geduwd werd door haar 70-jarige dochter. En dat het haar met dit bezoek bittere ernst was bewijst wel de opmerking die ze tegen haar dochter maak te. „Zeg, waar is het cadeautje nou?", vroeg ze, en we vragen ons af of de heer De Visser nu ook het feit herdacht dat hij van deze tante zijn 75-ste verjaarsge schenk heeft gehad. Als dat zo is, zal hij ze niet allemaal meer weten. In alle hallen van het Ahoy'-complex; tentoonslellingjopperviakte 16.000 ma 286 attractieve an intarenante stands De gedekte tafel van Europn e Sport(Jemon- tratiet e Huiivrouwengymnastiek e In ieder huls een moderne keuken e Wie wordt Femina huis vrouw 1961 e Wolshow e Cadeau-uitreiking Femina cinema e Veilig Verkeer Drulventuln e Machinaal borduren. Middag 2.30 en 3.45 uur. Avond 7.30, 8.45 en 10 uur. (vrijdag 15 september alléén 7.30, 8.45 en 10 uur) Elke dag uitreiking van een groot eintal waardevolle GESCHENKEN. De eerste 100 bexoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femina-lepeltje. l Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gestoten, j .Toegang I 1.25 - Kinderen I 0.60 Modeshow f 0.35; AHOY' GEBOUW ROTTERDAM VAN 15 »/m 27 SEPTEMBER MIDDELBURG. „De verdachte heeft met koel overleg deze ernstige mishandeling beraamd en gepleegd," zei de officier van justitie, mr. Ph. M. Sehenkenberg van Mierop, gistermiddag tijdens de zitting van de politierechter. Deze woorden hadden betrekking op de niet verschenen Belg F. M. de T., zon der beroep en afkomstig uit Boekhoute. Hij had in Philippine in de kost ge zeten bij een zekere mevr. H. de R. Toen er ruzie kwam, was hij bij haar uit de kost gegaan, maar zinde op wraak. Op 14 juli kwamen zij elkaar tegen. De Belg verzocht zijn vroegere hospita te willen afstappen en toen zij dat deed, haalde De T. een flesje vi triool uit zijn zak en wierp de inhoud in het gezicht van de niets vermoeden de vrouw. Daarna maakte hij dat hij wegkwam. Mevr. De R. liep brandwonden in gelaat en hals op. die nog niet hele maal waren genezen. De officier zei, dat het geval nog mee was gevallen, omdat de bijtende vloeistof net zo goed in de ogen van het slachtoffer terecht had kunnen komen. Hij eiste twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Het vonnis was con form. Hilariteit in de rechtazaal ontketende mevr. A. S. de K.-de L., die zowel als verdachte en getuige haarfijn en in rad en sappig Zeeuwsvlaams een ruzie annex mishandeling in haar woonplaats Aardenburg uit de doeken deed. Ruzie met haar schoonouders, die tevens haar buren waren, op tweede Pinksterdag maakte de vuisten bij beide partijen los. Eerst werd er met stenen gegooid, daarna zou mevr. De K. haar schoon moeder hebben geslagen, waarna schoonpa wraak nam en zijn schoon dochter een blauw oog sloeg. Hij kreeg daarvoor 30,— boete of zes dagen. Omdat mevr. De K. bleef volhouden dat zij niet had geslagen, werd de zaak tot 14 oktober aangehouden. Ook voor mishandeling stond de Zie- rikzeese los werkman A. S. terecht. Hij had het in de nacht van 24 juni in zijn woonplaats op zijn zwager voorzien en sloeg een flesje op het hoofd van zijn aangetrouwde familielid stuk. Een reden voor deze ruwe bejegening kon S. niet opgeven. Conform de eis luidde het von nis een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en 50,of tien dagen. Een zelfde mishandeling pleegde mevr. F. de S.-R. uit Clinge, die een an dere dame in een heg drukte en haar met een limonadefles op het hoofd sloeg. Zij werd bij verstek en conform de eis tot een maand voorwaardelijk veroordeeld met drie jaar proeftijd, 40,of acht dagen en toewijzing van een civiele vordering van 62,35, binnen een jaar te betalen. SLUISKIL. De cokesfabriek van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation G A. te Sluiskil zal op 27 september haar vijftigjarig jubileum vieren wat uiteraard zal gepaard gaan met de nodige feestelijkheden. Het bedrijf werd in 1911 opgericht door vijf Lotharingse ijzer- en staalbedrijven en was destijds uitermate belangrijk voor Zeeuws-Vlaanderen, want door haar levering van gas aan het stikstofwinningsbedrijf van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote vanaf december 1930, heeft de cokesfabriek een eerste stoot gegeven aan de industrialisatie. De fabriek werd opgericht om cokes te produceren ten behoeve van bedrijven van coöperatieve leden in Frankrijk. De oorspronkelijke productie capaciteit bedroeg 300.000 ton cokes per jaar. Hoewel de fabriek veel te lijden heeft gehad van de wereldoorlogen, is het productieapparaat steeds vernieuwd en uitgebreid, zodat de productie is opgelopen tot 625.000 ton cokes per jaar bij èen kolenverbruik van 800.000 ton. Door het verschaffen van werkgelegenheid aan ongeveer vijfhonderd werk nemers is de cokesfabriek van vitaal belang voor de instandhouding van het, welvaartspeil in Zeeuws-Vlaanderen. 's-HERTOGENBOSCH. Hoe wel de tweede dag van de natio nale, tentoonstelling en keuring die de Koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" in Den Bosch houdt, dit jaar voor de negenentwintigste keer de meest spectaculaire is, gaf de eer ste dag aan de talrijke paarden fokkers toch reeds een voortreffe lijk beeld van de stand der fokke rij in dit land. Vandaag (vrijdag) worden de kampioenen hengsten en merriën bekend gemaakt. Deze bekendmaking is wel het hoogte punt van de keuring, doch ook de beoordeling van vierspannen mer riën roept in de regel veel span ning op. De Zeeuwen sloegen gis teren met hun paarden een goed figuur in de veemarkthallen. Neemt men de uitslagen van de gisteren gehouden keuringen als maatstaf en dat mag men toch zonder twijfel doen dan mag de voorzichtige conclusie worden ge trokken dat de fokkerij in Zeeland in het afgelopen jaar kwalita tief en kwantitatief op gelijk peil is gebleven. Dat wil dan zeg gen dat het vrij hoge peil van voorgaande jaren kon worden be houden. Ook kwantitatief bleek er van geen vermindering sprake te zijn. Dat kon niet van elke provin cie worden getuigd. Vandaag vindt »een voor de Zeeuwse inzendingen belangrijke keuring plaats, namelijk die van vierspannen merries van een eigenaar. Deze keuring is van 1927 af vrijwel steeds een Zeeuwse aan gelegenheid geweest. Twintig keer ging de eerste prijs namelijk naar de stal len De Dobbelaere in IJzendijke. Er zijn echter vandaag belangrijke mede dingers. De keuringen verliepen gisteren, dank 7.ij een voortreffelijke organisatie, bijzonder vlot. Hieronder volgen uitslagen van de keuringen, voornamelijk betrekking hebbende op paar den uit Zeeland. In de categorie merriën van drie jaar (grote maat) ging de eerste prijs a. naar Onda van Sluis, eigenaar A. Wemaer te Sluis. In deze rubriek kreeg Erna van Kouwenberg van de fa. M. J. C. Geluk en Zn., te Oud Vossemeer een derde f prijs. In de rubriek hengsten van twee jaar waren er vier prijzen. De eerste c-prijs ging naar Ele gant van Braamhof. een veelbelovend paard van A. Serrarens uit Ossenisse. Bij de merriën van zes en zeven jaar was de eerste prijs a voor de merrie Coquette van de Melo, eigenaar A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Una van De Dobbelaere uit IJzendijke kreeg een 2de a prijs. Voorts in de ze rubriek: 2e: Toos van het Zwartewater, eig. stallen Brooijmans, eiland Tholen, 2f: Cobij van Schoondijke, eig. Schier en Plat- schorre te Waarde. Merries van twee jaar: de hoogste prijzen gingen naar Zeeland, la Suc- .eesse van Hersa van stallen Haverbe- ke te Biervliet, lb Ella, eig. P. E. de Backere te St. Kruis. Voorts 2c Julia van Kouwenberg van fa. Geluk te Oud Vossemeer, 3b Judith van de Mei doorn van L. Louwerse te Grijpsker- ke. Drie van de negen prijzen in deze rubriek vielen in Zeeland. Hengsten van twee jaar, (midden maat) de eerste a prijs was voor een veelbelovend Zeeuws paard, namelijk Alex van Gerda van de Backere te St. Kruis, Fermote te IJzendijke en De Buck te Grijpskerke. Fokker van dit paard: F. de Sutter uit St. Kruis. 2 a Dorus van de Blauwe Sluis van d'Hoore te Sluis, Femeurman te Hoofd plaat en de Milliano te Oostburg. 2 c Santos van A. J. Catsman te Biervliet. Merries van twee jaar, middenmaat, Geen opvallende inzendingen uit Zee land. Prijzen: 2 d Orpha van de Linge van I. de Buck te Grijpskerke, 3 e Ba- ronne van Monnikenhof van Timmerman en zn., te Kattendijke en 4 d Ivonne van Elsdiek van gebr. Smallegange te El- lewoutsdijk. De rubriek merriën van 4 en 5 jaar (grote soort) leverde een 1 a prijs op voor Wilma van de stallen De Dobbel aere uit IJzendijke. De vader van deze merrie is Successeur, een hengst, die vrij vele hooggeplaatste nakomelingen heeft. 2 c Elbe van Jentjeshoef van De Backere te St. Kruis, 3 g Fifilien van Smakt van P.G.A. de Lange te Wissen kerke, 4 a Astrid van het Dorp, eig. J. Simonse te Heinkenszand. Bij de merries van zes en zeven jaar, (middenmaat) waren er twee prijzen voor Zeeuwse paarden: 2 a Kettij d'Atea van J. D. Wagenaar te Kloetin- ge en 2 b Veronica van Linguenda, eig. J. van Overbeeke te Kapelle. Merriën van 4 en 5 jaar, midden maat: 1 b Jenny van Aardenhof van Temmerman te Hoofdplaat, 1 d Prinses van de Nieuwenhof van dezelfde eige naar. De vader van beide merries is Constand de Elarcke. 1. C Astrid van Bea van O. Blondeel te Aardenburg. Voorts in deze rubriek 3 c Wilhelmina van De Dobbelaere uit IJzendijke, 4 a Trees van Schuddenbeurs, eig. J. Pier- sens te St. Jansteen. 4 c Hilda van Molenzicht van P. G. A. de Lange te Wissenkerke. Van de 19 prijzen in deze rubriek vielen er zes in Zeeland. Merriën van twee jaar (kleine maat) 1 a prijs Gerrie van Ossenbroek eig. M. L. M. IJsemaertvan der Linden Axel. Merriën van drie jaar: De eerste a prijs was voor Costa van Wolfbosch, eig. M. van den Pol te Gemert (N.B.). Een prijs voor Zeeland in deze rubriek: 3 g Astrid Van Kapelle, eig, J. van Overbeeke te Kapelle. In de rubriek merriën van vier en vijf jaar was de 1 a prijs voor Ninetta van de Stendert van A. Serrarens te Osse nisse. Vader van deze prachtige merrie is Constand de Marcke. Voorts: 2 g Mina Kladde van I. J. de Clopper uit Ellemeet en 3 c Olma van Bleijendaal van de stallen Brooijmans, eiland Tho len. Merriën van zes en zeven jaar (kleine maat) 1 c Xenia van Monnikenhof, eig. fa. Timmermans, Kattendijke, 2 a Juli ana van Duboishoeve, eig. wed. Cevaal Grijpskerke. In de rubriek merriën met afstammelingen was de 1 a prijs voor Bertha van de Meis van P. E. de Bac kere te St. Kruis. Bij de merries van zes jaar en ouder met zuigende veulens (grote maat) kreeg Bea van Gerda van O. Blondeel te Aardenburg de le prijs. In de ru briek merries van acht jaar en ouder (midden maat) vielen de volgende Zeeuwse prijzen: 1 b Constanse van Bergerhof, eig. M. L. M. IJzebaart-van der Linden te Axel, 1 c Susie van de Rijskeet, eig. A. J. L. Temmerman te Hoofdplaat, 1 d Sylvia, eig. stallen De Dobbelaere te IJzendijke, 3 e Ella, eig. stallen Brooijmans eiland Tholen. Merries van acht jaar en ouder (gro te maat) 1 a Bertha van de Melo, eig. P. E. de Backere, St. Kruis, 1 b Fan nie, eig. Gebr. Buijsse te Biervliet, 1 c Sarie, eig. stallen De Dobbelaere, IJzendijke, 2 b Jenny van Coegorspol- der, eig. A. Murre-van Driel te Sluis kil, 3 e van Wilgenhof, eig. A. Schip per en J. Platschorre te Waarde. Hengsten van drie jaar (kleine maat) 1 baron van Zevenaar, eig. W. de Buck Meliskerke, 2 Constand van Geeneind. eig. J. de W.-Kerkwerve, J. Berman Dreischor en A. Steendi.jk Nieuwerkerk. Hengsten van drie jaar (middenmaat) 1 a Wallon van St. Kruis eig. P. E. de Backere, St. Kruis en A. Bonte St. Kruis. Hengsten van vier en vijf jaar: 1 a Favori van Moerkapeile, eig. Coop. Sa men Sterk, Dinteloord, 2 b Rene van Tonnenhof, eig. A. Serrarens te Ossenis se, 3 b Leon van Roza, eig. Hengsten- combinatic Walcheren. Hengsten van vier en vijf jaar (gro- t- maat) 1 b Luctor van Exelsior eig. fa. Dekker te Axel. Merriën van 4 'jaar en ouder met zui gende veulens, (middenmaat) 1 a Tos- ca van Monnikenhof eig. fa. D. A. Tim merman en zn. Kattendijke, 3 f Hannie van de Wijde Blik eig. Andr. van Gor- sel te St. Maartensdijk, 3 h Anny van Steeg eig Iz. de Buck te Grijpskerke. Fokgroepen: 1 a Qiutta, Sadie, Syl via, Wilma, Una, Wilhelmina, fok. en eig. stallen De Dobbelaere te IJzendij ke. Zeventien jaar achtereen behaalde een fokgroep van deze eigenaar de eer ste prijs. Hengsten van 4 en 5 jaar (kleine maat) 1 a Herseur van Hersa, eig. J. H. Kruders te Wiene-Ambt-Delden (Ov.). Merries van 8 jaar en ouder (kleine maat) 1 a Quitta, eig. stallen De Dob belaere te IJzendijke, 1 b Betsie van Zeeduin, eig. Iz. de Buck te Grijpsker ke. Merries van 4 jaar en ouder met zui gende veulens (kleine maat) 1 a Gerda, eig. M. L. M. IJsebaart-v. d. Linden te Axel, 2 f Betta van Nico, eig. Iz. de Buck te Crijpskerke. Politierechter Middelburg MIDDELBURG - Dermate onder in vloed van sterke drank bevond zich de Hontenisser opperman T. C. op 17 juni in zijn woonplaats, dat hij enige malen van zijn bromfiets rolde. De politie ver baliseerde hem en daarbij gedroeg C. zich onhebbelijk en ook de volgende dag, toen hij in nuchtere staat zijn brommer van het politiebureau kwam halen, was hij niet bepaald hoffelijk. „Deze man moet niet meer op een bromfiets zitten," vond de officier van justitie, mr. Ph. M. Sehenkenberg van Mierop, tijdens de zitting van de poli tierechter en wees erop dat de opper man al herhaaldelijk voor dergelijke feiten was veroordeeld. Een voorwaar delijke straf had hij nog tegoed. De of ficier eiste zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, onder toezichtstel- ling van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor motor rijtuigen. Alleen de ontzegging vermin derde de politierechter, mr. B. S. Sie- perda, in zijn vonnis tot zes maanden. Een week de cel in, conform de eis, moet de Vogelwaardse arbeider C. B. M. Hij lag op 25 juni in kennelijke staat van dronkenschap, tegen de kerk ge leund, op straat. De politie zette hem in een taxi, waar hij een geweldige her rie begon te maken. M. bracht bescha digingen in de taxi aan en beledigde een wachtmeester van de rijkspolitie. De Oostburgse landbouwer F. J. B. werd op zaterdag 15 juni bij vonnis van de Middelburgse politierechter de rijbe voegdheid ontzegd. Zondagmiddag werd hem het vonnis overhandigd, 's avonds reed B. echter op zijn brommer. Het vonnis was 30 of zes dagen de eis 50 of tien dagen. Ruiterkampioenschappen ...GOES De landelijke rijvereniging Walcheren te Nw. en St. Joosland heeft op de Nationale Kampioenschappen der landelijke ruiters, aangesloten bij de Kon. Federatie van Landelijke Rijvere- nigmgen, te Utrecht, het reservekam pioenschap in de rubriek achttallen mid denklasse behaald. De heer L. B. H v d. Slikke uit Nw. en St. Joosland met Etcetera werd nationaal kampioen in de rubriek individuele dressuur, zware klas se, tervvijl de heer J. v. d. Slikke te Poortvliet van de landelijke rijveren!- ging ..De Eendrachtruiters" te Oud-Vos- semeer beslag wist te leggen op de ti tel reservekampioen in de rubriek sprin gen middenklasse. DRIEWEGEN. De uitslag van een orientatierit van de M.A.B.C. „De zingende bougie" was: A"to's. 1- H. C. Flipse, Ellewoutsdijk 62. 2. A. C. Hoogerheide, 's-Gravenpolder 62. 3 N J. Groenleer, Kapelle. 73. 4. J. Maal, Élle'- woutsdijk 75. 5. F. C. van Vliet. Kapelle 79 6. M. C. Duynhouwer, Kapelle 116. Motoren 1. F. C Dekker, 's-Heerenhoek 64. 2. M de Witte, Driewegen 65. 3. J. W. Goetheer, Élie- woutsdijk 113. 4. J. L. Gaakeer, Ovezande 119 5. A. Polderman, Serooskerke 120. Brommers 1. D. G. Murre, Souburg 49. 2. L. Ruster, Borssele 54. 3. J. Lalkens, Driewegen 56. 4 J. van Koeveringe, Borssele 58. 5. P. J. Kod de, Nieuwland 59. 6. J. P. Spruit, Driewegen Met het herstel van de zoutschade aan het voormalige openbare lagere schoolgebouw te Dreischor is een aan vang genomen. Zoals bekend zal dit ge bouw binnenkort dienst doen als tijde lijk gemeentehuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3