Goes sluit straten af tegen ^bromvandalen' Gravers stuiten op historische poort Showrijden bedwongen PHILIP MORRIS INTERNATIONAL Couperen had voor Zeeuwse landbouwers een staartje NIET JA-KNIKKEN EN DAN NIETS DOEN VOORSTEL VAN B. EN W. AAN RAAD mono „Afsluituren" Zeeuwsch Dagblad Woningen KANTONGERECHT MIDDELBURG Paarden zonder staart geen mode meer Dodelijk ongeval in Middelburg Eend verdwenen Verrassende vondst in Aardenburg Succes kwam nog onverwacht Vier stadspoorten Dr. Mol overleden Volgende week begint bouw van Philipsfabriek in Terneuzen Bromfietsers botsten Benoeming ter griffie Moedercursus Kloetinge Auto's botsten frontaal Donderdag 14 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie GOES. In de raadsvergadering van woensdag 20 september a.s. zullen B. en W. van Goes de raad voorstellen de Lange Kerkstraat, Klokstraat en Lange Vorststraat dagelijks op bepaalde uren voor bromfietsen af te sluiten. Deze maatregel wordt genomen tegen de jeugdige bromfietsers die op de route Grote Markt, Lange Kerk straat, Klokstraat en Lange Vorststraat enorm veel overlast veroor zaken. In meerdere raadsvergaderingen is reeds gewezen op de hinder die de onverlaten veroorzaken. het afsluiten van de betreffende straten gedurende de uren dat het „showrijden" de hinderlijkste vormen aanneemt. De raad wordt in overweging gegeven de volgende straten in beide rich tingen gedurende de daarbij vermelde tijden voor bromfietsen af te sluiten: a. de Lange Kerkstraat en Klokstraat dagelijks van 19.00 tot 23.00 uur. Op zaterdag van 18.00 tot 23.00 uur (op die dag zijn deze straten van 14.00 tot 18.00 reeds voor alle verkeer afge sloten) en op zondag van 17.00 tot Uit een door de inspecteur van politie uitgebracht rapport bleek echter dat de politie hier op grond van de wegenver- keerswetgeving moeilijk tegen op kon treden. Met de inspecteur is het college tot de conclusie gekomen dat de enige oplossing dient te worden gezocht in Protestants-Christelijk IN VÉÉL dorpen, die in de omgeving liggen van grote en middelgrote steden is de woningbouw in de par ticuliere sector in. de laatste jaren belangrijk toegenomen. In deze dor pen, die jarenlang een ietwat dromend bestaan hebben geleid, is nieuw leven gekomen. Er zijn voortreffelijk aan gelegde nieuwe wijken ontstaan en de winkeldrijvende middenstand heeft door de vergroting van het klanten tal de mogelijkheid gekregen tot mo dernisering van de bedrijven over te gaan. Men ziet dat ook in Zeeland. In de gemeente Kloetinge zijn enkele nieuwe wijken ontstaan, waarbij in het bijzonder de riante aanleg opvalt van de wijk, die is verrezen op de plaats, waar enkele jaren geleden een boomgaard was. In het dorp Rilland ziet men het zelfde. Ook daar zijn vrij veel wonin gen gebouwd, hoewel er meer dan in Kloetinge sprake is van overheids- bouw. In Rilland blijkt echter duide lijk dat de winkeliers van de nieuwe vestigingen gebruik hebben gemaakt om hun bedrijven te moderniseren. Het ziet er naar uit dat het dorp 's-Heer Hendrikskinderen in de ko mende jaren eenzelfde ontwikkeling zal beieven. Er is nu reeds een in ver houding tot het inwonertal niet onbe langrijke particuliere bouw en nadat nieuwe bouwrijpe grond beschikbaar zal zijn, zal de woningbouw in dsS dorp ongetwijfeld beduidend toenemen. De geringe afstanden van Ril land naar Bergen op Zoom en van Kloetinge en 's-Heer Hendrikskinde ren naar Goes maakt het voor ge zinnen, waarvan de man in Bergen op Zoom of in Goes zijn werkkring heeft, mogelijk in een dorp in de om geving te gaan wonen. Het wonen in een dorp is voor veel mensen aan trekkelijk. Er is op dit ogenblik op het gebied van bouwterreinen nog vrij ruime keuze en de prijs van de grond is meermalen lager dan in de steden, waardoor het mogelijk is een grotere tuin te nemen. Een gevolg van het tekort aan bouwterreinen in de steden is dat men steeds meer overgaat tot het bouwen van flatwoningen. Er zijn mensen, die beweren dat deze flatgebouwen in een behoefte voorzien. Er zijn gezinnen, die het wonen in flats prefereren. Men heeft dan namelijk geen tuin te onder houden. Wij geloven dat dit geen sterk ar gument is om het bouwen van flats te verdedigen. Het aantal mensen, dat een flat prefereert boven een andere woning is vrij gering. Aan de meeste flatgebouwen kleven vooral wat de geluidshinder betreft grote bezwaren. Men ziet dan ook in Zee land dat er in de flatgebouwen een sterke doorstroming van bewoners is. Van lieverlede zullen misschien ook in ohs gewest de woongewoonten wel veranderen. Men kan door veel flats te bouwen, de woongewoonte in een bepaalde richting forceren. Het is echter de vraag of het ge wenst is voor het welzijn van de be volking die richting uit te gaan. Op die vraag zullen wij een ontkennend antwoord willen geven. Men zal nu echter beweren dat di verse gemeentebesturen in Zeeland wel genoodzaakt zijn in verband met het tekort aan bouwterreinen over te gaan tot hoogbouw. Doet men dat niet, ilan zit men over enkele jaren al klem. Het wil ons voorkomen dat het fyY("rwegin g verdient te kiezen voor het klem komen te zitten. De prak tijk zal dan wellicht wel een oplos sing geven, bijv. door een toeneming van de woningbouw in omliggende dorpen. Men zegt wel eens, dat een argument voor de hoogbouw ook is, dat daar door meer inwoners op geringere op pervlakte huisvesting kunnen krijgen, waardoor het inwonertal van de ge meente hoger kan worden en dienten gevolge ook de uitkering, die de ge meente ontvanet uit het gemeente fonds een uitkering uit de rijks middelen zal stijgen, waardoor het voorzieningspeil kan worden opge voerd. Het is echter sterk aan twijfel on derhevig of dit argument met succes kan worden gehanteerd bij een afwe ging van alle voor- en nadelen van hoog- en laagbouw. 23 00 uur. b. de Lange Vorststraat da gelijks van 19.00 tot 23.00 uur. Op zaterdag van 14 00 tot 23.00 uur en op zondag van 17.00 tot 23.00 uur. Voor deze afsluiting zal worden ge bruik gemaakt van het bord model 20 van de bijlage van het wegenverkeers reglement met een onderbord vermel dende: „Geldt alleen voor rijwielen met ingeschakelde hulpmotor" en verder ver meldend het tijdstip waarop het bord van kracht is. Evenals de gemeente Vlissingen bromvandalen op de Boulevard heeft dus ook Goes met harde hand moeten ingrijpen om dit „ge vaar" afdoende te kunnen bezwe ren. De Goesenaren zullen echter voldaan kunnen zijn wanneer het voorstel wordt aangenomen want reeds lang vormen de brommende lawaaischoppers een ergerlijke steen des aanstoots in de Ganze- stad. CABLE ADDRESS FOLD NEW VORK TELEPHONE OREGON 3-1800 MIDDELBURG. Het coupe ren van paardestaarten is een mode in bepaalde delen van Nederland. Een mode die echter door de wet niet wordt getolereerd en waar zware straffen op staan. Dat bemerkten gisteren op de zit ting van het Middelburgse kanton gerecht vier Zeeuwse landbouwers tot hun schade. De kantonrechter, mr. W. van Vloten, was van mening dat het couperen van de paardestaarten er in Zeeland uit moest. „Wij moeten net zover komen als het Groninger stamboekras, waar een gecoupeerde staart allang geen mo de meer is. En waarom dieren kwellen als het toch alleen maar om het geld gewin gaat?" vroeg mr. Van Vloten zich af. Want volgens de Wissenkerker R. J. S., die zichzelf een dierenvriend vond, zat de kern van de kwestie toch wel in de portemonnees van de Zeeuw se boeren. Een paard met een gecou peerde staart heeft immers een hoge re marktwaarde! De officier van justitie, mr. T. Le- bret, merkte op, dat hij met genoegen had vernomen dat S. het veulen, wiens staart hij had gecoupeerd, voor verkoop naar het buitenland had bestemd. „Want", aldus mr. Lebret, „de invoer van paarden met gecoupeerde staarten zal waarschijnlijk ook wel worden ver boden en dan is S. zijn verkochte paard kwijt. Hij eiste een maand voorwaardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd en 300.boete of dertig dagen, alsme de verbeurdverklaring van de tang. waar mee het couperen was gebeurd. Mr. Van Vloten legde S. veertien da gen voorwaardelijk op met twee jaar proeftijd en 100.of twintig dagen. Eenzelfde eis en straf vielen in de zaak tegen de Kloetingse landbouwerd J. D. W„ W. A. en C. van der L. Ook zij hadden zich aan het couperen van paardestaarten schuldig gemaakt. Een van hen voerde aan dat paarde- keuringen in Nederland de veulens graag met gecoupeerde staarten zagengevonden. aangevoerd. Hij voegde daaraan toe dat een stamboekfokker minder geld maakte met paarden met lange staar ten. Stuk ijzer „Dus het is wel degelijk een geld kwestie", zei de kantonrechter. „Ik vind het overigens twijfelachtig dat keuringscommissies lijnrecht tegen het wetboek van strafrecht handelen en veulens met gecoupeerde staarten ac cepteren". „Om het geld moet het dier lijden", was de conclusie van mr. Van Vloten, die het verder „heel erg" vond dat W. met een mesje en een stuk ijzer da4 hij in de kachel had warm gemaakt zijn veulen onder handen had genomen. MIDDELBURG. De koopman J. J. Z. uit Middelburg is gistermiddag op de Oosterscheldestraat onder zijn (met een paard bespannen) wagen terecht ge komen en ernstig gewond naar het Gast huis gebracht. Later op de avond is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde gistermiddag even na vijven. Het paard, dat schichtig geworden was sloeg op hol en sleurde de- wagen in vliegende galop door de straat. Op een gegeven moment week het on tembare beest naar. links uit. De wagen vloog het trottoir op en slingerde tegen een lantaarnpaal. De heer Z. werd van de bok afgegooid en raakte onder de wielen. Ernstig gewond moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. HAAMSTEDE. Twee dames uit Scheveningen, die een verlate vakantie op Schouwen Duiveland doorbrengen, heb ben gistermorgen tamelijk verbluft het nieuwe daglicht aanschouwd. Zij hadden ter verhoging van de vakantievreugd een (lelijke) eend gehuurd bij de heer Goed- bloed te Renesse, doch het beest bleek gistermorgen trouweloos te zijn gewor den.. De dames konden geen spoor van hun wagentje terugvinden. De vorige avond hadden zij de auto overigens rij klaar, mét contactsleutel, laten staan. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat enke le op avontuur beluste jongens uit rij den zijn gegaan, maar de hoop op een dergelijke ongewenste maar niettemin met ongeduld verbeide oplossing, begon gisteravond wel een beetje te vervliegen toen de politie nog geen enkel spoor had New York, 12 september 1961 Aan de Nederlandse roker, Reeds lange jaren beeft PHILIP MORRIS vele goede vrienden in uw land. En al mag geld geen rol spelen tussen vrienden, we betreurden het altijd dat onze sigaretten niet voor een redelijker prijs verkocht konden worden. Dat is nu veranderd. De produktïe van PHILIP MORRIS voor Nederland, volgens onze formules en met onze tabakken, is naar uw eigen land verlegd - en dat brengt een grote besparing aan vracht, invoerrechten en accijnzen met zich mee. Daarom kan de Nederlandse sigaret- tenwinkelier u thans PHILIP MORRIS aanbieden voor 1, 25 per pakje Het is mij een genoegen u persoonlijk op de noogte te stellen van deze belangrijke gebeurtenis en ik heet onze nieuwe Nederlandse vrienden van harte welkom in de kring van rokers, die PHILIP MORRIS in 104 landen kiezen als The cigarette of Quality and Prestige PHILIP MORRIS INTERNATIONAL George Weïssman Chairman of the Board AARDENBURG In het oude Zeeuwsch Vlaamsche stadje Aar denburg dat de laatste tijd om de verrassende historische vondsten die er gedaan worden, herhaalde lijk in het nieuws is, heeft men gisteren min of meer toevallig wederom een belangrijk succes geboekt. In de Akkerstraat stuit te men na enige graafwerkzaam heden op de' fundamenten van de Oostpoort. Dit snelle succes had men allerminst verwacht. Weliswaar heerste het ver moeden dat ongeveer op die plaats de Oostpoort moet hebben gelegen, maar een juiste positie-bepaling had men toch niet. Des te meer verwondering wekte het dat de graafwerkzaamheden vrijwel onmiddellijk succes opleverden. Aardenburg heeft in het grijze voor deze stad bijzonder bewogen verleden, vier stadspoorten gehad, die op de vier windstreken lagen. De Oostpoort, waar van nu een miniem klein stukje is blootgekomen, is naar alle waarschijn lijkheid in 1224 gebouwd. Vermoedelijk heeft de Akkerstraat in historische tijden onder deze poort doorgelopen. Men heeft het voornemen de funda menten in de loop van de volgende week geheel bloot te leggen. Directeur slachthuis MIDDELBURG. In de leeftijd van 56 jaar is in Middelburg gisteren plot seling overleden dr. M. J. Mol, in le ven directeur van het gemeentelijk slachthuis en hoofd van de vleeskeu ringsdienst Middelburg en Vlissingen. Dr. Mol was geboortig uit St.-Maar tensdijk. Voordat hij in juni 1952 tot directeur in Middelburg werd benoemd was dr. Mol, die kort voor de oorlog promoveerde, werkzaam in de gemeen te Eist (Gelderland). De bovenstaande maquette geeft een goed beeld van het interieur van het nieuwe bedrijfspand, dat de N.V. Am berg binnenkort in Goes zal laten bouwen. Zoals wij reeds eerder meldden zal de frontmuur verfraaid worden met Zweedse siertegels. Het bedrijf dat een dependence is van een Zweedse fabriek,' zal in het nieuwe pand een accommodatie hebben voor honderd man personeel. Aan de rechterzijde van de maquette (de smalle strook) ziet u de gepro jecteerde kantoren. Hier komt ook een apart kamertje voor een maat schappelijk werkster. Aan deze (lange) zijde bevindt zich ook de voormuur. De totale oppervlakte van het pand wordt 1040 vierkante meter. De snijzaal (links achter) krijgt drie snijmachines. Links voor is de naaizaal, waar zeventig ma chines zullen komen. Advertentie Geniet W PARADISO 22ct ^-""SALVATORE 37 cc CAPRINO 31 cc In doosjes van S en 10 stuks TERNEUZEN. Begin volgende week zal hel aannemingsbedrijf N.V. Boele en Van Eesteren uit Den Haag een aanvang maken met de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een nieuwe vestiging van de N.V. Philips uit Eind hoven. De fabrieksgebouwen zullen op het industrieterrein verrijzen. Het bedrijf, dat voornamelijk kleine gloeilampen zal fabriceren, zal werkgelegenheid ver schaffen aan 400 tot 500 personen. Het nieuwe complex zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 5000 vierkante meter. SAS VAN GENT. Op het kruispunt van de Nic. Uittenboogaerdstraat en de Tramstraat^ zijn gisteren twee bromfiet sers met elkaar in botsing gekomen. De heer J. A. uit S. verleende geen voorrang (en kwam als gevolg daarvan in hard handig contact met de heer De W. uit A. Laatstgenoemde werd lichtgewond. GOES. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 11 no vember a.s. benoemd tot bode-kamerbe waarder ter provinciale griffie van Zee land de heer W. J. Ooms, thans bode schrijver. In het wijkgebouw van het Groene Kruis is vorige week een moedercursus begonnen. De cursus omvat 15 lessen betreffende zuigelingenzorg, terwijl 4 lessen gewijd worden aan de kleuter zorg. De leiding berust bij zr. Dirkse, districtshuisbezoekster der Provinciale vereniging. Ruim 30 cursisten gaven zich op, jyjIDDELBURG. Zeeland heeft zich van de week in het City theater van zijn beste zijde laten zien. De adjunct-directeur van het Nationaal Bureau voor de Reclas sering, de heer C. J. J. Laken, ver telde ons dat in geen enkele andere Nederlandse provincie de belang stelling voor de reclasserings-pro- pagandabij eenkomst zo groot was als in Zeeland. De Zeeuwen moe ten toch wel doordrenkt zijn van de reclasseringsgedachte, consta teerde de heer Laken. Misschien is dat wel zo, maar aan de andere kant somde de heer Laken toch ook de namen van een aantal plaatsen op, waar nog niemand bereid gevonden werd de organi satie van de reclasseringscollecte op zich te nemen. Dit is een verontrustend verschijnsel al is het zo, dat men nog veertien da gen de tijd heeft om alles nog in orde te krijgen. Wij kunnen ons voorstellen dat men met name in Hengstdijk, in Kapellebrug, Ouwerkerk, Poortvliet of Philippine met moeite mensen kan vin den die er een ogenblikje tijd aan wil len opofferen. Maar in plaatsen als Breskens, Souburg, Domburg, Veere en Westkapelle moet het toch mogelijk zijn personen op te sporen die een kleine bijdrage willen leveren in het zo be langrijke reclasseringswerk. Hoe belangrijk dit werk is hebt u gis teren in onze krant kunnen lezen. Dr. J. v.d. Grient, het hoofd van de afdeling regiem van de directie gevangeniswezen, nam bepaald geen blad voor de mond waar het ging om de oud-delinquent in de maatschappij waarin hij is terugge keerd weer een bestaan te bieden. Dr. v.d. Grient kruidde zijn indringende toe spraak met humor, maar juist in de hu mor school de tragiek die verschillende ex-gedetineerden ondervinden wanneer zij weer „onder de mensen" zijn. Weet men dus in Zeeland getuige de grote opkomst in Middelburg waar het om gaat, het is ook de be doeling om een daad te doen volgen. Aan de kant blijven staan en ijverig knikken wanneer dr. v.d. Grient zulke waarheden zegt, is uiteraard niet de weg die bewandeld moet worden. Mis schien al is men overtuigd van de waarde van het doel ook meent men dat in Zeeland de criminaliteit niet zo erg is. Dat is ook wel zo, maar daar staat tegenover dat zij toch al tijd nog zo hoog is dat de reclassering moet helpen daar waar hulp nodig is. De reclassering moet in stand gehou den worden, omdat zonder deze instel ling vele gederaüleerden niet meer in het rechte spoor zouden kunnen ko men. Ditzelfde geldt voor het Zeeuws Bu reau voor Alcoholisme, dat nu reeds enige jaren onder leiding van zijn ener gieke directeur de heer R. Visser drank zuchtigen van de drank wil helpen of adviseert zich te matigen. Wij staan er wel eens te weinig bij stil hoeveel leed soms veroorzaakt wordt in gezinnen waarvan de man door een of ander ver grijp in aanraking is gekomen met de jüstitie. Terecht zei dr. v.d. Grient dat in vele gevallen een dergelijk gezin ook na het voldoen van de straf nog eens de rekening gepresenteerd krijgt. Chris tenen moeten nadat de eerste rekening vereffend is vergeven en niet natrappen. Advertentie de schooi begint, TERNEUZEN In de Westkolkstraat zijn gistermiddag twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Beide wagens, een Belgische bestuurd door de heer J. v. B. uit Deurne en een Nederlandse, bestuurd door de heer C. van A. uit Zaamslag, liepen zware schade op. Het ongeluk gebeurde toen Van A. slipte als gevolg van het natte wegdek.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3