DE VETTE HAP VOND NOG GEEN ANIMO WEEK CELSTRAF VOOR BERTRAND RESSELL (89) Prof. P. S. Gerbrandy ten grave gedragen Directeur Seven Seas zond geld naar Zurich Met smaldeel V op herfstreis Neo-Sihrikrin VREES VOOR NATIONALISME Duitse soldaten dienen drie maanden langer Portugese zeeman blijft tijdelijk „HIER PAST DANKBAARHEID" Mr. JONKMAN WORDT 70 Dertiende vonnis voor los-werkman PROCES BEGINT 20 OKTOBER Eén jaar wegens brandstichting Uw relaties in het buitenland Rotterdamer Jahrbuch 1961-1962 Woensdag 13 september 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Even inlopen", zei de kwartiermeester Tegen het vet „Lekker ruig" TSJOMBE WIL NIET NAAR LEOPOLDSTAD Wegens aanzetting tot demonstratie: VONNISSEN ^en in bakken DR. BOON VOLGT MR. STIKKER OP VERBODEN APPLAUS Verzoek mevrouw Roosevelt kan 15-jarige niet sparen PAS HIER VOOR OP! Rechtbank stelt „nieuw leven" uit Kritiek op Eisenhower berust op misverstand vf89 99 Van een speciale medewerker ET stormde windkracht acht, toen de beide onderzeeboot jagers Hr. Ms. Limburg en Hr. Ms. Groningen ietwat onwillig de Nieuwe Haven van Den Helder uitstoomden. De weers voorspellingen die 's morgens nog aan boord waren gebracht, en direct met vetpotlood op perspex kaarten waren uitgetekend, logen er ook niet om: het weer zou nóg vuiler worden, de zee nóg holler. De bemanningen van de beide jagers zojuist van een welverdiend doch wegge- regend zomerverlof teruggekeerd zetten zich schrap zodra de eerste rollers van het Marsdiep vat begonnen te krijgen op de ranke schepen. Hol en ruig was de zee buiten het Molengat, hol en ruig bleef zij tot midden op de Atlantic. Dat deze weersomstandigheden niet bepaald bevorderlijk zijn voor de bewoon baarheid o£ „kantheid" (het-er-net- jes-uitzien) van het schip, behoeft uiteraard geen betoog. Alles aan boord van een schip, en zeker aan boord van een oorlogs schip moet weliswaar goed opgebor gen en onderhouden zijn, goed zee- Vast gesjord en voldoende be schermd tegen rollen of schuiven, maar steeds blijken er nog van die kleine zaken vergeten te zijn, die bij zware slingeringen van het schip als levensgevaarlijke projectielen door de verblijven suizen. In volle zee bleek alras, waar die losse voorwerpen stonden: een voortdu rend lawaai van omver vallende of rollende dozen, stoelen, krukken en ander tuigage verraadde de plaat sen, waar men vergeten had die dingen vast te schroeven, te bor gen of te sjorren. HET was onbegonnen werk om reeds die eerste dag het opgestelde oefenprogramma uit te voeren: nie mand voelde zich helemaal fit, en het aantal zeezieken was legio. Op dek werden de stormnetten opgetuigd. Zij moesten voorkomen, dat een overko mende roller iedereen van dek in zee zou spoelen. Wij hebben zelf gezien, hoe een van zulke golven donderend over dek spoelde en alle losse voor werpen de zee in sleurde; een ma troos die daar, gehuld in oliegoed nog wat had op te knappen, werd opge licht, en enige meters verder tegen het stalen stormnet aangekwakt; zon der dit riet v.-Ss hij over boord ge spoeld;' hu kwam hij er met enige kneuzingen en een nat pak af. Door het zware weer werden de ver zorgingsdiensten aan boord ook extra belast: in de kombuis werden de ketels slechts half gevuld, in de eer ste plaats omdat er toch weinig be langstelling zou zijn voor de „vette hap" (warm eten) vanwege de zee ziekte snert met nassi goreng is bepaald geen ziekenkostje! en ver der omdat bij elke grote slagzijhoek de inhoud over de rand dreigde te vloeien. Neen, gemakkelijk werken is het niet, daar in de kombuis waar de pannen tussen de stormlatten op de plaat staan, en waar de natte vloer extra glad is en weinig weerstand biedt tegen wegslippen. Het was een koddig gezicht, zo'n stel schuivende, glijdende koks tussen de fornuizen en ketels te zien laveren in alle mogelijke balletstanden om toch maar hun evenwicht te kunnen bewa ren: vallen is gevaarlijk, de elektri sche fornuizen zijn behoorlijk warm. DE bakker heeft het wat dit aangaat wel wat gemakkelijker; geen glad de vloer, geen hete stoomwolken, die een vochtige drukkende atmosfeer geven, maar een gezellige knusse bak kerij, met alles zó voor het grijpen. Deegkneden onder hoeken van dertig graden naar beide zijden is echter toch ook nog altijd iets, dat niet elke „walslurf" zó maar nadoet; het ver eist enig gevoel, aanleg en een be hoorlijke dosis acrobatisch talent. Zijn benen wijd uiteengeplant en vastgezet tussen een tafelpoot en de wand, met een kleffe deegbonk in zijn grote handen, stond de bakker vastgeschreveld het deeg te kneden en te beslaan. ,,'t Weer was fijn", zo vertrouwde hij ons toe: „Lekker ruig, goed om een beetje te harden! Deze man werd ons te veel. We zijn toen maar ont moedigd bij het verkleumde groepje mannen op het halfdek gaan staan, die met groenige koppen iedereen naar de slechtst denkbare plaatsen verwensten, en zichzelf steeds maar weer afvroegen, wat ze ooit in de zee hadden gezien: nooit meer!" Met uitdrukkingloze ogen keken ze naar het bruisende witte schuim, dat langs de scheepshuid wegschoot, zon der de minste waardering voor de ruige pracht van de metershoge gol ven, die als grauwgroene waterbergen plotseling omhoogrezen om even iater in een wolk 'van schuim weg te schie ten en slechts een lichtgroene plek in het water achter te laten op de plaats waar ze waren verdwenen. Zeeziekte is een merkwaardig ver schijnsel. Sommigen gaan naar zee en hebben nooit ergens ook maar eni ge last van; anderen varen hun le ven lang en hebben het elke reis. Er zijn visserslui, die elke eerste reis zeeziek zijn, tanige bootslieden bij wij-' ze van spreken op zee geboren, die er constant last van hebben Het is geen verdienste nooit werkelijk zeeziek te zijn geweest: veel meer een toevalli ge aanwezige ongevoeligheid: je hebt 't of je hebt 't niet. In het „cafetaria", het dagverblijf van de bemanning, was het de eerste dagen opvallend rustig. ..Even ïnlo- pen" meende de kwartiermeester, die daar als provoost dienst deed: Wacht u maar af, na een paar dagen treict dat er vanzelf wel bij". Ook voor de vette hap *Jas. er weinig animo en degenen van de kor poraals en manschappen, die toch met hun borden langs het buffet scho ven, namen relatief slechts kleine por ties. Toch kunnen deze kerels heel w9' "otMverken! ELISABETHSTAD (Reuter) De Verenigde Naties hebben president Tsjombe van Katanga uitgenodigd naar Leopoldstad te komen voor overleg met de secretaris-generaal van de vol kerenorganisatie en de centrale rege ring van premier Adoela. Hammars- kjoeld komt vandaag in Congo aan voor besprekingen met het nationale kabi net. President Tsjomibe ontkende ech ter een dergelijke uitnodiging te heb ben ontvangen; hij was overigens ook niet bereid naar Leopoldstad te reizen, omdat hij de garanties voor zijn veilig heid daar te gering acht. In Elisabeth- stad echter zou hij naar zijn zeggen graag overleg met Hammarskjoeld en Adoela plegen. Van onze correspondent LONDEN Lord Russell Bertrand Russell de 89-jarige Britse filosoof en nobelprijswinnaar, werd giste ren samen met zijn 61-jarige vrouw tot een week gevange nisstraf veroordeeld. Dat gebeurde in Londen waar zij met andere leden van het „Comité van Honderd" voor de politie rechter moesten verschijnen. Het echtpaar Russell werd veroor deeld wegens het aanzetten van het publiek tot verstoring van de open bare orde. Zij wilden een grootscheepse sit- downaetie tegen het gebruik van kern wapens in het centrum van Londen organiseren. Deze demonstratie, waar aan zeker tienduizend mensen moes ten deelnemen, zou komende zondag worden gehouden. Als plaats er voor hadden de organisatoren het grote plein voor het parlementsgebouw, de regeringsstraat Whitehall en het aan grenzende plein, Trafalgar Square, uitgekozen. Samen met het echtpaar Russell werd nog een groot aantal andere le den van het Comité van honderd, een afgescheiden groep van de nationale Van onze correspondent BONN De Westduitse regering heeft gisteren besloten om zesduizend soldaten, die vrijwillig reeds .langer hadden gediend en deze herfst zouden afzwaaien, nog drie maanden onder de wapenen te houden. Dit was nodig om aan de eisen van de Navo voor grotere paraatheid te kunnen voldoen. Tevens zullen zeer waarschijnlijk dertigduizend dienstplichtigen, die einde van de maand naar huis zouden gaan, in dienst blijven voor herha' lingsoefeningen. West-Berlijns burgemeester Willy Brandt heeft gisteren tegenover jour nalisten te kennen gegeven, bevreesd te zijn voor het ontstaan van een nieuw Duits nationalisme als het Westen zich op een afstand blijft houden van het Duitse herenigingsprobleem. Hij legde er voorts de nadruk op dat een plan om van Berlijn voor de Uno een vrije inter nationale stad te maken de gehele stad, dus ook Oost-Berlijn, moet omvatten, ook al had Kroesjtsjef slechts aan West- Berlijn gedacht. Eén lijst De Westduitse verkiezingen van aan staande zondag zullen in Oost-Duitsland een pendant hebben. Daar tijgt men nl. manning in „bakken" gegeten met aan het hoofd van de tafel de baks- meester. Hij droeg er zorg voor, dat ieder van zijn bakskinderen netjes gekleed aan tafel kwam, voldoende te eten kreeg en dat alles na afloop be hoorlijk werd afgeruimd. De baksmeester was een soort va der voor zijn bakskinderen; dezen moesten zich tot hèm wenden bij eventuele problemen en dan kon hij ze weer aan zijn meerderen voorleg gen. Iedereen in zijn bak was van hetzelfde dienstvak, liep dezelfde wachten en vormde dus een eigen een heid met elk zijn eigen kenmerken. Daar er in de oorlogsschepen van vroeger relatief veel meer ruimte was vrijgemaakt voor de accommodatie, kon men dit systeem handhaven, maar met de intrede van de moder ne technieken en de daarbij aangepas te specialisatie van het personeel viel dit niet meer vol te houden. Het eten moest minder tijd in be slag gaan nemen; met het oude sys teem aten er tweehonderd man in mis schien anderhalf uur (de bakken ston den gelijktijdig op en men wachtte tot de laatste man klaar was) en met het nieuwe systeem, waarbij iedereen los van zijn eigen bak aan tafel schuift volgens het lopende tafelsys teem, voedt men diezelfde tweehon derd man in goed drie kwartier. De eenheid en de eigenheid van de ver schillende bakken gingen verloren, en het verband werd losser, maar men had geen alternatief: men moest woe keren met tijd en met ruimte. Met een vaart van twintig knopen schoof de jagereenheid van Smaldeel V door het Engelse Kanaal de oce aan tegemoet. Op de navigatiebrug werden de koersen uitgezet. De offi cier van de wacht draaide behoed zaam aan de knoppen van de radar- set om het beeld iets beter bij te re gelen. Aan de noorderkim floepten de lich ten van de Britse kust aan en uit; St. Catherine's Point van Wight, het licht van Portland Bill, een lichtboei, een lichtschip. „Nog 150 mijl tot Land's End", zei de navigatie-officier plots hardop, terwijl hij zijn passer waarmee hij de afstand op de kaart had afgepast, teruglegde. Het bleef stil op de brug; niemand reageerde. De rode en groene contro- lelichten van kompassen, iogaanwij- zers en van de nautofoon gloeiden ge dempt op in het duister; de radaran tenne zoemde zwiepend rond. Verder: stilte, slechts de ruis van zee en wind. Op het radarscherm wees de offi cier van de wacht op een echostip. „Die kan gevaarlijk worden", zei hij tot de navigatie-officier, „we zullen even zijn koers en vaart uitzetten. Hij begon te rekenen. „Schip in zicht op rood 30!" meld de de uitkijk. „Dat zal de Doorman wel ziin". meende de navigatie-officier,. „Het smaldeel is weer compleet." .e. naam Cafetaria is ontleend J-' het systeem waarin men aan aan ta fel gaat; vroeger werd er door de be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Portugese zeeman J. Conde, die op 8 augustus bij de Haag se vreemdelingenpolitie om asiel vroeg, heeft een tijdelijke verblijfsvergunning gekregen. Deze vergunning dient om hem de tijd te geven zijn vertrek naar Zuid-Amerika te regelen. Daar wil 'e Portugees zich voegen bij de aanhangers van kapitein Galvao. De zeeman had al te kennen gegeven dat hij, hoewel hij asiel vroeg, niet van plan was in Nederland te blijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Om twee uur gis termiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag de overleden oud-minister-president prof. mr. P S. Gerbrandy begraven. De enige bloemenhulde die de hoge Friese kist dekte was een krans met witte anjers van koningin Juliana prins Bernhard. Terwijl de laatste orgeltonen van het „Blijf bij mij Heer" over de begraaf plaats klonken, volgden honderden Ne derlands eerste minister uit de zwart ste jaren van de jongste geschiedenis naar zijn laatste rustplaats. Namens de regering was aanwezig prof. dr. J. E. de Quay. Het koninklijk huis werd vertegenwoordigd door de kamer heer in buitengewone dienst van de Koningin, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de adjudant van prins Bern hard, majoor-vlieger K. van Gessel, en de heer Th. Booy, secretaris in spe ciale dienst van prinses Wilbelmina. Belangstelling Onder de honderden belangstellenden waren voorts enkele ministers er. oud ministers; vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse ambassade en de republiek Zuid-Molukken; de Ierse am bassadeur; de ambassaderaad van de Engelse ambassade, die de Engelse regering vertegenwoordigde, de heer G. A. Caryfort; leden van de Twee de Kamer en besturen van politieke partijen. Een familielid van de over ledene, ds. C. J Sikkel, las aan de groeve de belijdenis des geioofs. Prof. S. Gerbrandy dankte voor de vele blijken van medeleven en de overweldigende belangstelling, „Voor u allen heeft mijn vader wil len leven, en u hebt hem willen aan vaarden als een strijder voor het recht. Hier past daarom maar één woord: dankbaarheid". In het bijzonder dankte prof. Ger brandy voor het zeer persoonlijke te legram, dat zijn moeder van prinses Wilhelmina had ontvangen. „Dat is het schoonste wat mijn vader en moe der in de politieke loopbaan, die zij samen hebben doorleefd, hadden mo gen hopen." De Eerste Kaïmer heeft professor Gerbrandy herdacht bij monde van haar voorzitter, mr. Jonkman. Hij her innerde aan het oordeel van de parle mentaire enquêtecommissie over Ger brandy: „Door zijn onverzettelijkheid de juiste man om op het'kritieke ogen blik in ons volksbestaan de leiding in handen te nemen." „In de toekomst zal menig Nederlander uit Gerbrandy's voorbeeld bezieling putten", zei mr. Jonkman. Minister mr. A. C. W. Beerman bracht namens de regering hulde en dank aan de overledene. De Kamer nam een minuut stilte in acht. DEN HAAG Dr. H.N. Boon is thans benoemd tot hoofd van de gecombineer de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Noordatlantische Raad en de O.E.E.S. te Parijs. Dr. Boon, die mr. Stikker opvolgt, was het laatst ambassadeur in Venezuela. Advertentie die belangen hebben in het Zuidhollandse havengebied, of wier activiteiten zich via dit gebied ontplooien, vinden een uitstekende gids in het binnenkort verschijnende Een tweetalige uitgave (Duits en Engels) waarvan de redactionele inhoud werd samengesteld met medewerking van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, de Stichting Havenbelangen, het Gemeentelijk Havenbedrijf en de Nieuwe Rotterdamse Courant. Het Rotterdamer Jahrbuch 19611962 bevat 148 pagina's (formaat 21.5 x 27.5 cm.) met een kaart van de haven van Rotterdam in 5 kleuren. Uitvoerige gegevens over havens, industrie en handel. Een boek om zélf te hebben én een boek waarmee C bij Uw buitenlandse relaties alle eer inlegt. Reserveer tijdig voldoende exemplaren van het Rotter damer Jahrbuch tot 30 september 1961 3.50. Daarna f 6, per exemplaar. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door Der Hafenkurier N.V., Postbus 601, Rotterdam, tel. 010-11.10.00. naar de stembus om districts- en ge meenteraden te „Kiezen". Er is slechts één kandidatenlijst toegelaten, die van de communisten. Elkeen die zijn biljet niet meteen in de stembus deponeei\ maar zich in een stemhokje terugtrekt, maakt zich verdacht omdat hij nog „neen" zou kunnen stemmen. De vorige maal heette het dat 99,52 procent een „ja-stem" op de eenheidslijst uit gebracht had. Er zijn weer enkele spectaculaire ont vluchtingen uit Oost-Berlijn gemeld. Opnieuw is een echtpaar in een vracht auto dwars door de betonnen muur naar de vrijheid gereden, en voorts zijn er vier agenten van de volkspolitie teza men naar het westen gevlucht. Advertentie prikkelbaar nerveus gejaagd Vraagt Uw Apotheker of Drogist Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Mr. J. A. Jonkman, die al tien jaar voorzitter van de Eerste Ka mer is en als zodanig in ons land veel bekendheid en in politieke kringen gro te faam geniet, viert vandaag zijn ze ventigste verjaardag. De schijnbaar nogal steile en gereser veerde president van de Senaat, die echter in de persoonlijke omgang een en al beminnelijkheid en voorkomend heid is, heeft aan zijn functie een ge heel eigen karakter gegeven. Hij leidt de vergaderingen van de Eerste Kamer met een bijna mechanisch formalisme, waaraan ondanks de strakheid en net heid toch een zekere mate van ietwat ouderwetse sierlijkheid niet kan worden ontzegd. Wellicht is hieraan de ervaring, die mr. Jonkman twintig jaar geleden als voor zitter van de Indische Volksraad heeft opgedaan, niet vreemd. Deze oud minister van overzeese gebiedsdelen in het kabinet Beel, toen nog partijloos, laat er zich toch doorgaans gaarne op voor staan dat hij oud-Indischman is, al had hij dan indertijd reeds zeer vooruitstrevende denkbeelden. In de P. v. d. A. neemt hij trouwens ook een geheel eigen plaats in. Mr. Jonkman, die op Prinsjesdag de Verenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal in de Rid derzaal weer zal leiden, zal zijn ver jaardag in de familiekring vieren. campagne tegen kernwapens, veroor deeld. Een maand gevangenisstraf kre gen o.a. de toneelschrijvers Robert Bolt, Arnold Wesker en Christopher Logue en dominee Michael Scott. Een aantal leden kreeg twee maanden. Aanvankelijk werden de heer en mevrouw Russell tot twee maanden gevangenisstraf ieder veroordeeld hét geen aan het publiek in de rechtszaal kreten ontlokte als: fascisten, schan de, een arme oude man. Nadat een ver dediger een verklaring van een dok ter had getoond, werden de vonnissen in verband met beider gezondheidstoe stand in zeven dagen gewijzigd. Een dankbaar applaus was de reactie van het publiek. De politierechter vond het vreemd dat lord Russell ondanks zijn slechte gezondheid, wel van plan was deel te nemen aan de sitdownactie. De aanklager zei dat het Comité van honderd een campagne van burgerlij ke ongehoorzaamheid voert die tot on gekende opstoppingen in de binnen stad kan leiden. Hij doelde op de aan gekondigde demonstratie van zondag. De politiebureaus zouden er overvol door geraken, en volgens een der leden van het Comité zou er zodoende van de rechtspraak een farce gemaakt worden. De regering heeft de demonstratie verboden omdat ze als verstoring van de openbare orde wordt beschouwd. Zij die gisteren weigerden af te zien van deelneming er aan werden onver biddelijk veroordeeld. Enkele leden van het comité bogen het hoofd. Lord Russell verklaarde nog dat hij en de overige beschuldigden bereid zijn de gevangenis in te gaan omdat zij dat beschouwen als de meest effec tieve manier om voor de redding van hun land en de wereld te ijveren. Wij zullen er niet mee ophouden te doen wat in onze macht is de groot ste ramp te helpen voorkomen die de mensheid ooit heeft bedreigd, zei Rus sell. Luid applaus klonk op toen de grijze filosoof deze woorden had gesproken, hetgeen de politierechter de opmerking ontlokte: Dit is geen music hall; dit is een rechtszaal. Het Comité van honderd is vast van plan de demonstratie in Londen te la ten doorgaan. Bovendien wil men za terdag proberen de toegangswegen naar Holy Loch in Schotland, waar het moederschip van de Amerikaanse re actor-onderzeeërs ligt, te blokkeren. ATLANTA (AP). Gouverneur Er- nest Vandiver van de Amerikaanse staat Georgia heeft mevrouw Roosevelt meegedeeld dat het niet in zijn macht ligt om het doodvonnis van de 15-jarige negerjongen Preston Cobb te wijzigen. De gouverneur zei dit in antwoord op een verzoek van mevrouw Roosevelt om het leven te sparen van de jongen die ter dood werd veroordeeld oindat hij een 70 jaar oude man had doodgescho ten. De gouverneur wees erop dat de termijn waarbinnen de veroordeelde een gratieverzoek kan indienen nog niet voor bij is. f Advertentie) Eerst komt roosdan volgt haar. uitvaldaarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe. ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO'SILVIKRIN! Silvikrln bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrinl Kuurflacon -Siivikrin f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvifcrin-Lotion (met of zonder yet) f 1.70 of f3.30 de biologische haarvoeding! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 27-jarige Hage naar B. C. H. zal ten minste nog een jaar moeten wachten voordat hjj „een nieuw leven" kan beginnen. De Haagse rechtbank heeft hem als zoveelste veroordeling an derhalf jaar gevangenisstraf met af trek opgelegd. Twee jaar met aftrek was geëist. H. had een zeventienjarig meisje aan gezet tot verduistering van 26.000 gulden. Met dit geld wilde hij ergens waar nie mand hem kende opnieuw beginnen. Hij was met zijn gezin in ernstige moeilijkheden geraakt omdat hij door zijn strafrechtelijk verleden naar zijn zeggen niet meer aan de slag kon ko men. Het meisje was grif op <ie suggestie ingegaan, omdat zij haar ouderlijk huis wilde ontvluchten en H. had beloofd haar naar Duitsland te zullen brengen. Tien dagen zwierf het tweetal rond, waarbij een derde deel van het geld werd be steed aan een bromfiets, een radio, kleding en gouden sieraden. Op 23 april volgde in Amersfoort herkenning en aan houding. WASHINGTON (Reuter). De Ame- rikaanse minister van buitenlandse za ken Dean Rusk heeft gisteren generaal Eisenhower telefonisch meegedeeld dat de opmerking in de brochure „Achter grond - Berlijn 1961", die Eisenhower verantwoordelijk stelde voor de beslis sing de v rovering van Berlijn in 1945 aan de Russen over te laten, niet als kritiek was bedoeld. De ex-president was over deze op merking erg boos geworden. Eisenhower zei dat volgens minister Rusk deze zinsnede op een misver stand berustte. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Voor de dertiende maal in de 36 jaar van zijn leven is gisteren de los-werkman G.G. uit Den Haag venordeeld: ditmaal conform de eis, tot een jaar met aftrek. De man, die sinds zijn vijftiende jaar voortdurend van werkgever verandert en vermogensdelicten pleegt, was gegre pen voor een aantal inbraken. Zijn be lofte dat hij nu werkelijk een nieuw le ven zou beginnen, had weinig indruk gemaakt op de Haagse rechtbank. „Zo langzamerhand hebt u alles verkeerd ge daan wat maar .ogelijk was" merkte. de president bij de behandeling van del dochtertje, zaak op. De "ficier had dezelfde straf geëist. MELBOURNE (A.P., Reuter) Het proces tegen de directeur van het Australische reisbureau Seven Seas, de 4I-jarige Nederlander A. B, begint op 20 oktober. B zal zich dan moeten verantwoorden voor ver duistering van 39.000 Australische ponden, dat is in Nederlands geld ruim drie ton. Dit geld had hij voor Nederlandse emigranten moeten overmaken aan scheepvaartmaat schappijen, maar dat zou hij hebben nagelaten. Voor de rechter-commissaris ver klaarde de Nederlander gisteren niet schuldig te zijn aan de veertien geval len van verduistering die hem te last zijn gelegd. Hij diende geen verzoek tot vrijlating op borgtocht in. Het onderzoek in de zaak heeft in middels naar Zwitserland geleid. B. zou 6500 pond hebben overgemaakt naar Zürich. Op een vraag van een re chercheur waarom hij geld naar Zwit serland had gestuurd, had B. geant woord: „Ik was in paniek geraakt", aldus de verklaring van die recher cheur gisteren. Geen verklaring De vrouw van B. was onder haar meisjesnaam uit Melbourne vertrokken, onder het voorwendsel dat zij naar Ne derlands Nieuw-Guinea ging. In werke lijkheid was mevrouw B. naar Amster dam en Frankfurt gegaan, zo had B. tegenover de politie verklaard. Hij zei dat hij zijn vrouw naar Zü rich had gestuurd om geld naar hem over te maken, maar hij kon niet ver klaren waarom zij dat nog niet had ge daan en hoe het mogelijk was dat de Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Wegens brandstich ting is de '5-jarige metselaar K. O. K. uit Rotterdam gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, een proeftijd van drie jaar en toezicht. Drie maanden van de gevangenisstraf zullen voorwaardelijk zijn. K. had op 20 juni brand gesticht in zijn huis aan de Van Oldenbarnevelt- straat. In het huis bevonden zich een yrouw met een dochter en een klein- Zwitserse banken hadden getelegra feerd dat zij haar niet kenden. De rechercheur vertelde dat B. had outkend te weten van de geldelijke po sitie van het reisbureau Seven Seas. Wel had hij toegegeven dat geld dat naar Nederland had moeten worden overgemaakt, gebruikt was voor Seven Seas. Advertentie VRAAGT UW HORLOGER

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9